mmm Arbeidsii >pi ictie stelt onderzi ek in Districtshoofd over Bijker Kindercircus Mikkenie F amilie Cambaz nog steeds niet in woning terug Politiepost Kethel verhuist GEMEENTE GAAT KRING LOOPPAPIER GEBRUIKEN Inbreker bedrinkt zich Twee inbraakjes mmm X Aanrijding Opnieuw kort geding m m Schiedam 'Levensgevaarlijk' Commentaar m TWEE DODEN BIJ INHALEN ZATERDAG 28 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 I S •Schiedam Uit HW van afgelopen woensdag. SCHIEDAM - „Ik heb erg veel moeite met de onge ordende situatie binnen en buiten het bedrijf- Het is duidelijk dat er een troep van is gemaakt, We zijn nu bezig daar orde op zaken te stellen. „Dit zegt F. J. Janssen districtshoofd van de Arbeidsinspectie over de situatie bij bet galvaniseerbedrijf Dijker b.v. aan de Bettoweg in het industriegebied in de Spaanse Polder. De Arbeidsinspectie ontving kortgeleden een klein rapport van de twee milieu-actiegroep Voorkomen is Beter en het Milieu Aksiecentrum Nederland (MAN), waarin de manier bij Bijker b.v. te werk wordt ge gaan aan de kaak werd gesteld. ROTTERDAM/SCHIEDAM - Hoewel vorige week vrijdag tegenover de Rotterdamse rechtbankpresident duidelijk de afspraak werd gemaakt dat de familie A. Cambaz nog voor de Pinksteren in de flatwoning aan de Toon Verheijstraat zou kunnen terugkeren, is dit niet gebeurd. Dit ondanks het feit dat de familie er afgelopen maandag voor zorgde dat de huur tot en met mei werd betaald. Er zat voor hen dan ook niets anders op dan om opnieuw een kort geding tegen de Rotterdamse beheersmaatschappij Zomerhof en Muijs aan te spannen. Dit speelde gistermiddag voor de rechtbankpresident mr. J. G. L. Reuder. Het galvaniseerbedrijf aan de Bettoweg SCHIEDAM - Na acht jaren van wachten is gister ochtend eindelijk een begin gemaakt met het winkel centrum Kethel. Wethouder Zijdeveld van Stadsont wikkeling was uitgenodigd om de eerste paai de grond in te slaan. Begin volgend jaar moeten de eerste win kels van het centrum open kunnen gaan. Het verder nog kale bouwterrein in Noord, gelegen tussen Kethel en Bachplein. Volgende week zal hier echt begonnen worden met de bouw. Chris Zijdeveld slaat de zoveelste paal uit zijn „eerste-paalwet houder schap" de grond in. y Ook I gen sj f T e situatie C c ar moet veranderend SCHIEDAM - Het kindercircus Mikkenie heeft haar ten ten gedurende de beide Pinksterdagen en vandaag in Schie dam aan het Schuttersveld opgeslagen. Zes voorstellingen zullen er gegeven worden door dit circusgezelschap. Vanmiddag om vier iur is begonnen met de eerste vóór- stelling. De andere zullen vanavond en morgenavond om acht uur gegeven worden, morgenmiddag om vier uur en op de Tweede Pinksterdag tenslotte om half twee en vier uur. Kaartjes kunnen dagelijks van elf tot een uur gekocht worden aan de kassa op het Schuttersveld, of vanaf een uur voor de voorstelling. SCHIEDAM - Op de hoek van de Stadhoudersiaan en de 'Villem de Zwijgerlaan zijn eerder deze week een brom fietster en een automobilist met elkaar in botsing geko men, doordat de brommer de auto geen voorrang verleende. De bromfiets werd bestuurd door de 16-jarige J.van S. De auto werd bestuurd door de 24-jarige Schiedammer J.B De bromfietster moest met een gebroken bovenbeen in het ziekenhuis opgenomen worden. Volgens districtshoofd Janssen werd het bedrijf al geruime tijd door de Arbeidsinspectie in de gaten gehouden, maar heeft de komst van het genoemde raD- nortje het instellen van een on derzoek versneld. Deze week hebben mensen van de Arbeids inspectie het galvaniseerbedrijf vier keer bezocht In de loop van de volgende week moet er een rapport over de gang van zaken bij Bijker b.v. op tafel komen. In HW van afgelopen woens dag schreven we dat de twee milieu-actiegroepen tot de ont dekking zijn gekomen dat de werknemers van het galva niseerbedrijf daar onder levens gevaarlijke omstandigheden moeten werken. De werknemers die voor het overgrote deel af komstig zijn van de Kaap Ver- dische eilanden vertonen vergif tigingsverschijnselen en klagen voortdurend over hoofdpijn, kortademigheid, sufheiden enorme dorst. In het rapportje van de twee milieu-actiegroepen wordt ondermeer gewezen op de manier van opslaan van het ge vaarlijke natncumcyanide en op het feit dat er lekkende plastic vaten met chroomzuur op het buitenterrein van Bijker b.v. liggen opgeslagen. Op de vraag welke conse quenties het onderzoek van de Arbeidsinspectie voor het gal vaniseerbedrijf zullen hebben zei districtshoofd Janssen: „We zijn nog niet klaar met het on derzoek, ik kan dan ook nog niet zeggen welke eisens we zullen gaan stellen. Dat er maatregelen genomen moeten worden is duidelijk. De manier waarop de boel daar is georga niseerd is niet te aanvaarden, ik neem daar geen genoegen mee. We zijn nu bezig een aantal voorschriften op te stellen, er moet samen met het bedrijf naar oplossingen worden ge zocht" In tegenstelling tot eerder de ze week wiide directeur D. J. Bijker van het galvaniseerbe drijf nu wel commentaar geven. Over het rapportje van de twee milieu-actiegroepen zegt hij: „Ik vind het een gemene en achter bakse manier van handelen. Het zijn gemene aantijgingen de boel is voor 99 procent gelogen, ik vat dit op als een schot m m'n nek. Waarom hebben die mensen geen contact met me opgenomen dat ze de boel wil den onderzoeken. Ik zit hier al 23 jaar, alles voldoet aan de eisen van de Arbeidsinspectie en van mijn personeel heb ik nog nooit klachten gehad. De onge vallen- en ziektecijfers liggen hier erg laag. Er worden hier Gistermiddag bleek pas dat Zomerhof en Muijs helemaal niet gemachtigd is om de sleutel van de woning waar de familie Cambaz op elf mei uit werd ge zet, terug te geven. Dit kan ai- leen worden gedaan door de eigenaresse van de fiatwoniing de Rotterdamse exploitatiemaat- schappij De Winter. Zomerhof en Muijs is alleen de beheerder. De Winter heeft tot nu toe steeds hardnekkig geweigerd om de huisuitzetting ongedaan te maken. Opvallend was dat ad vocaat P. Ruitinga van Zomer hof en Muijs -gistermiddag tij dens het kort geding zei, dat hij niet zo gelukkig was met de he le gang van zaken. Rechtbankpresident was dui delijk boos over de houding van De Winter. Over de rol van de familie Cambaz zei hij: „Ik zie niet m waarom ze er met in mogen, ze voldoen helemaal aan de voorwaarden. Ook de huis uitzetting was niet terecht, 't wordt nu wat vervelend. Ik wil dat het binnen de kortste keren voor eikaar komt Nu terug krabbelen vind ik niet juist, ik vind dat heel vervelend." Mr. Reuder probeerde gister middag alles om te bereiken dat de familie Cambaz toch nog dit weekend kon terugkeren in de woning aan at- Toer "Vrheij- straat. Hij be!j« zeifs met ad junct-directeur Th. J. Olmer van Zomerhof en Muijs die ziek thuis lag. Tijdens hef telefoongesprek zei de rechtbankpresident on dermeer: „De stemming is ver pest" Het bellen met adjunct directeur Olmer haalde echter ook niets uit Mr. Reuder kon niets anders doen dan het kort geding naar volgende week woensdagmorgen te verdagen. Dan zal ook een vertegenwoor diger van De Winter worden opgeroepen om het standpunt van de exploitatiemaatschappij uit te leggen. De rechtbankpre sident verdedigde dit met de woorden: „Je moet iedereen de kans geven terug te komen op z'n vergissingen." Gistermiddag bleek duidelijk dat hij komende woensdag bij zijn standpunt blijft dat de fa milie Cambaz moet terugkeren in hun flatwoning. „Langer dan een kwartier ben ik niet bereid om erover te praten," aldus rechtbankpresident Reuder. Komt men er woensdagmorgen ook niet uit dan zal hij vonnis wijzen. Dit gebeurt dan op dins dag zeven juni. Een duidelijk teleurgestelde mevrouw Cambaz zei na afloop van het kort geding; „Voorlopig zit ik weer tot woensdag." Ze zit erg in over haar huisraad. Na dat dit op straat was gezet is het opgeslagen in een voormalig kolenpakhuis aan de Maria- straat waar het erg vochtig is. SCHIEDAM - Op het Stationsplein te op het nachtelijke uur van half vijf een enigszins aange schoten man aangehouden, die een verdacht pakket onder z'n arm had. Het bleek de 26-jarige Schie dammer J. H. te zijn, die even tevoren bij de Unigro aan de 's-Gravelandseweg had ingebroken. Een spiksplinternieuwe verrekijker, een weeg schaal en een radio bevon den zich in bet pak. Onder zijn gewone kleding droeg II nog een stofjas van de Unigro, naar later bleek. In de zaak werd een half lege fles drank gevonden, hetgeen K.*s dronkenschap ver'iaarde. De man te op het politiebureau vastge houden. SCHIEDAM - Bij een handelsmaatschappij aan het Raam hebben inbre kers zich toegang tot de bedrijfsruimten weten te verschaffen door een ruit in te slaan. Binnen geko men ontfermden zij zich over ettelijke televisie- en radiotoestellen. De waarde van de gestolen goederen te nog onbekend. Ook in de directiekeet die naast de Sporthal Mar- giet staat hebben inbrekers hun werk verricht. Daar werd ƒ45.- uit een kistje gehaald en een hoeveelheid sigaretten meegenomen. Men kon binnenkomen door ook bier een ruit in te slaan. SCHIEDAM - Het voormalige raadhuisje van Kethel heeft met ingang tan aanstaande dinsdag haar bestemming als politiepost verloren. Nadat de politie jaren achtereen opereerde vanuit deze post als er iets aan de hand ivas in Schiedam Noord, is het raad huisje nu ingeruild voor een flat op het Johan Straussplein. De in Noord Schiedam gedeta cheerde agenten zullen in het vervolg te bereiken zijn op het Straussplein op nummer 209. In ixrrband met de verhuizing zal er dinsdag de hele dag geen politie te bereiken zijn in Noord. Het telefoonverkeer loopt dan ook over de politiepost in de Lange Nieuuxtraat (260760). Het voormalige raadhuisje- voormalige politiepost aan de Schiedamseweg krijgt nu een be stemming in het Winkelcentrum Kethel, waarvan de eerste paal gisteren de grond in is gegaan. Ooit heeft zich eens een horeca- man opgeworpen om in dit pandje een restaurant of iets dergelijks te beginnen. Die plan nen zullen echter pas uitgevoerd worden als het winkelcentrum voltooid is. helemaal geen kilo's aspirine geslikt. Mijn mensen krijgen, dagelijks een liter melk." De twee milieu-actiegroepen schrijven in hun rapport dat in de werkplaats blauwe dampen hangen boven ondermeer chroomzuur- en nikkelbaden. Daarover zegt de heer Bijker: .Allemaal leugens die bakken zijn gewone spoelbakken. „Vol gens hem worden de bussen met natriumcyanide veilig achter slot en grendei gehouden. Ook ontkent hij dat de vaten chroomzuur staan te lekken. Wel zegt ditecteur Bijker dat hij in bespreking is om de vaten van zijn terrein te laten halen. Op de vraag hoe hij over de milieu-actiegroepen Voorkomen is Beter en het MAN denkt, ant woordde hij: „Deze mensen ver oorzaken alleen maar onrust in arbeidersgezinnen. „Volgens di recteur Bijker heeft zijn advo caat hem afgeraden een gerech telijke procedure tegen de mi lieu-actiegroepen te beginnen. Eerste paal geslagen voor win se cent t rim 'f: YV '-v M Op het bouwterrein dat ligt tussen de oude dorpskern van Kethel en de flats op het Bach plein verrichtte Zijdeveld de of ficiële eerste bouwhandeling. Na de pinksterdagen zullen de werkzaamheden pas echt star ten. Zijdeveld noemde het een schandelijke zaak, dat de ge meente we! al jaren geleden de wijk Groenoord en Woudhoek heeft neergezet, maar dat de be woners het tot nu toe hebben moeten doen met enkele nood- wmkels. „We hebben de bewo ners een doelmatige winkelvoor ziening onthouden", heette het- in wethouderstaai. „Het was een samenloop van omstandigheden dat het zó lang moest duren voordat er met bouwen begon nen kon worden", aldus Zijde veld. Ook vertegenwoordigers van de Stichting Winkelcentrum Ke thel betreurden het dat de Groenoorders het zo lang zonder winkels hadden moeten stellen. Hoewel dus uitgebreid werd stilgestaan bij „die arme consu menten" - zoals een der spre kers de Groenoorders noemde - ontbraken die zelfde arme con sumenten totaal bij de feestelij ke en met drankjes overgoten plechtigheid. Directeur C. Bokx van de bouwmaatschappij SSN zei bij SCHIEDAM - Voortaan ge bruikt de gemeente geen nor maal wit papier meer maar het grijsgekleurde kringloop papier. Een andere naam hiervoor is hergebruikt papier. Alle gemeentelijke diensten hebben de opdracht gekregen de oude voorraad wit papier op te gebruiken om daarna op kringlooppapier over te gaar Aan alie gemeentelijke p perassen dus ook het officiële briefpapier en de gemeente raadstukken zal in het vervolg te zien zijn dat het papier al eens gebruikt werd. In een op kringlooppapier gedrukte brief die is gericht aan alle hoofden van dienst en de chefs van de secretarie-afdelingen van de gemeente schrijft het college van b en w over de kwaliteit van hergebruikt papier: „Het produklieproces is in de loop van de tijd zodanig verbeterd dat de kwaliteit goed bruik baar is geworden voor drak en copieerdoeieinden. Aan het uiterlijk zullen wij moeten wennen." In diezelfde brief staat ook dat het besluit uit milieuoog punt is genomen. „Een van de verschijnselen van onze mo derne samenleving is een toe nemend papiergebruik. Niet zozeer het papierafval, als wel het grondstoffenverbruik voor de papierproduktie begint een toenemende bedreiging van het milieu te worden. Onrust barende hoeveelheden bomen worden aan de papierproduk tie opgeofferd," aldus het col lege in de kringlooppapier- brief. de feestelijke eerste paal onder meer: „Het was al in 1969 dat er een prijsvraag werd uitgeschre ven waarin twintig bedrijven moesten beschrijven welke mo gelijkheden er waren voor een winkelcentrum in Groenoord. De toenmalige burgemeester Roelfsema was toen nog zo opti mistisch door te veronderstellen dat nog dat zelfde jaar begon nen kon worden met de bouw. Het is nu acht jaar later, we hebben acht, jaar lang zitten wachten, maar we mogen zeg gen dat er nu toch een erg goed plan ligt voor het winkelcen trum". Bij het slaan van die eerste paal was volgens woordvoerders de symboliek met weg te den ken, Zijdeveld - die zo langza merhand „Eerste-palenwethou- der" genoemd wordt in beperkte knng sloeg de paal aanvanke lijk een heel eind de grond m, daarna was het horten en stoten geblazen, om tenslotte weer soe pel het laatste eindje in de grond af te leggen. „Zo is het met dit hele centrum gegaan; eerst snel, dan jaren wachten en hopelijk wordt het nu ook snel afgebouwd", aldus een vertegen woordiger van de stichting. In eerste instantie krijgt het Winkelcentrum Kethel een vloeroppervlak van circa 8.000 m2. Later komen daar een Ven- det en nog een serie winkels bij, waarna er een totaaloppervlak van 11.000 m2 zal zijn. In het project zijn ook nog 128 woningen opgenomen, die boven de winkels in hoogbouw gepro jecteerd zullen worden. Voordat die allemaal klaar zijn zal het echter al herfst '78 zijn. HASSELT - Bij een mislukte inhaalpoging zijn gisteren even buiten het Overijselse Hasselt twee mensen om het leven ge- komea De bestuurders van eent motor en een personenauto wer den op slag gedood. Een tweede inzittende in de auto raakte zwaar gewond. Beide voertuigen vlogen na de botsing tegen een boom. In Serooskerke op Walcheren is gistermiddag de 61-jarige J. de Bree verongelukt De man botste met zijn auto op een overstekende tractor en kwam. na eerst nog een boom geraakt te hebben, tegen een huis tot stilstand. Hij werd op slag ge dood. i ■fe J r* öu Dii HO( Hoo Opg >'>V séM l jura

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2