Eén van de 1070 Uzerwerker Gerrit Vink: Werkgroep Zakkendragershuis eist nieuwe inspraakavond 1 mmm EnilFFi mWMw Enquête bewoners- vereniging slaat aan m AMERICAN GYPSY Politie lost inbraken op Zakkenroller aan 't werk Benoeming Il> W 330.°° 140.°° 63w 75.°° 10» 29» 29» i7a» 214» ZATERDAG 25 JUNI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Twee weken geleden maakte de raad van bestuur van'het IHC- concern bekend, dat het waarschijnlijk over een jaar voorgoed afgelopen is met de werf Gusto aan de Maasdijk. Sinds die, tijd weten de 1070 werknemers van de' werf hoe hun toekomst eruitziet: over een jaar staan ze op de keien. Onder die 1070 zijn er vele die het grootste deel van hun leven op de werf in de Gorzen hebben gesleten. Ze zullen nooit de kans krijgen om hun bedrijf met een tevreden gevoel vaarwel te zeggen. Op hun 63ste jaar met pensioen gaan zit er niet meer in; veel eerder dan ze ooit had den kunnen denken mogen ze niet meer werken en moeten ze de WW in. Onze verslaggever HANS LEYTE sprak met één van de werknemers van de Gusto. Wat betekent het om iedere dag met maar één gedachte naar het werk te moeten gaan. De gedachte van: „Over een jaar is het afgelopen." Het viel niet mee om een Gustowerkne- mer te vinden die wilde praten. De meeste zagen het niet zitten of durfden niet. De 58-jarige Gerrit Vink uit Rotterdam nam echter geen blad voor zijn mond. SCHIEDAM/ROTTERDAM Gerrit Vink draagt om zijn linkerpols het horloge met inscriptie dat hij in 1971 van de directie van IHC-Gusto kreeg wegens 25 jaar trouwe dienst. Over zijn doorgroefde en gerim pelde gezicht zegt hij: „Een echte uitgegroefde scheepsbouwerskop hè." Rechtop gezeten in de woonkamer van zijn éénge zinswoning aan de Meiendaal in het prachtige Rotter damse Vreewijk zegt hij fel: „31 jaar bij dezelfde baas is toch geen kattedrek en ik heb er altijd naar m'n zin gewerkt. Wat je dan krijgt wanneer je hoort dat de boel dichtgaat? Nou zeg maar rustig een belazerd ge voel." mmM 4 «Mi mm< Speciale tram Harmonie „Ik heb er een rotrug aan overgehouden en een overbelaste elleboog: Gerrit Vink achter de microfoon tijdens de laatste personeelsvergadering bij Gusto, Beklonken tC te UI L- Rot leeftijd Apparatuur voor ziekenhuis SCHIEDAM - „Alle suggesties en kritiek die deze week geuit zijn op de inspraakavond omtrent het gebied Oude Sluis moeten gebundeld worden en aan alle betrokkenen toegestuurd worden. Dan pas is er sprake van echte inspraak". Geen Parkeermeters De Oude Sluis Italiaans centrum gaat weer open t' Douchebakken Douchebakken 14J5 Duobloc Koperen buis 6® 3» 3» 24» 1 v Koe JNa 31 jaar mag Gusto me öest wat vergoeder tekeningen lezend, hechtend en brandend. Het begon allemaal in juni 1946: „De bedrijven die volop werk hadden waren juist de scheepswerven. Ik werd toen min of meer gedwongen om te gaan werken. Anders houden we je steun m, dreigden ze. Ja en waarom je dan als geboren Met lagere school, ambachts school en een door de Gusto be taalde tekencursus heeft de nu 58 jaar oude Gerrit Vink het tot ijzerwerker in topklasse zes ge bracht. Van al die jaren dat hij bij de Gusto werkzaam is, heeft hij er ongeveer 25 in weer en wind rond de twee inmiddels verrotte hellingen gesleten: al 4 i en getogen Rotterdammer bij de Gusto in Schiedam gaat wer ken? Kijk hé de werf van Piet Smit hier m de buurt stond m een kwaaie reuk. Het was daar net een concentratiekamp. In een dag moest ik kiezen tussen de RDM en de Gusto. Ik heb voor de laatste gekozen en er tot nog toe geen spijt van ge had," zegt Vink Hij begon in de tijd dat er nog dagelijks een speciale Gus- totram van Rotterdam naar Schiedam reed. Toen die werd opgeheven moest hij een tijd lang op de fiets. Vink heeft er voor geknokt dat de werf een eigen personeelsbus kreeg en daar maakt hij nog steeds dage lijks gebruik van. „Het was en is een vrije werf. De jongens die nu op straat ko men te staan zullen nergens meer goed kunnen wennen, zo'n vrije werf is het. Maar er is m al die jaren wel een hoop ver anderd hoor. De laatste tijd is de Gusto heiemaal geen éénheid meer. Vroeger was het één fa milie van hoog tot laag, maar dat is allang voorbij." „Ik ben van de oude generatie •die de zaak na de oorlog hele- maal heeft opgebouwd. Toen moest je hard werken hoor. Ik heb er een rot rug aan overge houden en een overbelaste elle boog en dat is toch echt met van alleen maar een balpennetje vasthouden. Vroeger had je van die klink- schepen, dan moest je rukken en trekken en de boel op je nek nemen. Nou daar krijg je de jongeren van tegenwoordig niet meer voor. Nu staan ze rustig een uur op een kraan te wach ten. En de rotgeintjes hè! Je had van die werkschoenen met een metalen rand op de hak. Wat je dan weieens deed was stiekem zo'n rand vastlassen zodat dege ne die ze aanhad niet meer' weg kon lopen. Of je kwam tot de ontdekking dat je ketelpak was dichtgebonden. Maar zulke din gen maak je nu met meer mee, de mensen zijn heel anders ge worden en denken nu alleen nog maar aan lijfsbehoud." Vijftien jaar lang heeft Gerrit Vink in zijn vrije tijd trombone gespeeld bij de eigen harmonie van de Gusto: „Bij elke tewa terlating was ik op de werf. Ik weet niet hoeveel volksliederen ik wel gespeeld heb: het Russi sche, het Chinese. De Gusto stond bekend om z'n speciale werk. Wij hebben de Haringvlietsluizen toch gemaakt, we waren de eerste met de off shore, we hadden een wereld naam. Nu in één pennestreek is de boel fsttt weg. We bouwen nu nog een minizuigertje van 75 meter lang. Het is gewoon een lachertje zulke kleine schepen hebben we nooit gehad. Ze hebben het mooi uitge kiend, we worden zoet gehouden tot december en daarna hebben we niets meer." De werknemers van Gusto zijn ervan overtuigd dat er de laatste jaren bewust niets meer in de werf aan de Maasdijk is geïnvesteerd. Gerrit Vink ziet een redding van de werf allang met meer zitten. Hij weet zeker dat de boel in de loop van vol gend jaar wordt gesloten. „De sociale voorzieningen wa ren altijd af en dat is nu nog zo. Voor de rest is het een ouwe vergrijsde werf. Het staat als een paal boven water: Die werf moet dicht. We hebben het aan zien komen. Het begon vier jaar geleden al toen de top wegviel. Ik heb toen gezegd: Dat is een teken aan de wand. De jongens die er nu zit ten en zich directeur noemen kunnen er ook niks aan doen. De schuldige is Dick Smit en die andere lui van de raad van bestuur. Het was al een beklonken zaak, de raad van bestuur wilde ons kapot hebben, de boel is ge woon kaalgeplukt. De grote top heeft dat beslist Er is geen in spraak, je staat gewoon machte loos. Daar is de hele economie op gebouwd hè. Het is net ais met de middenstand: de hele rijken blijven bestaan en de kleintjes gaan kapot. Die hogere lui kunnen straks zo ergens an ders aan het werk, maar het klootjesvolk blijft zitten. Volgens mij is alles gewoon doorgestoken kaart. De bonden denken ook al: We kunnen er niets meer aan doen. Maar denk erom het zijn altijd nog meer dan duizend mensen, je kunt zo'n werf toch zomaar niet aan de kant gooien." Zodra bekend werd dat de raad van bestuur van het IHC- concem had besloten om de Gusto volgend jaar te sluiten, werd een personeelsvergadering georganiseerd. Het voorstel om de werf te gaan bezetten haalde toen geen meerderheid. Gerrit Vink was één van de voorstan ders van een bedrijfsbezetting. „Altijd als er een actie was stond ik voorop. Acties voor be tere lonen en tegen de koppel bazen. Als ik vind dat ik m mijn recht sta aan moet ik dat recht ook krijgen. Mijn eigen strop is dat ik de harde lijn wil volgen, maar daar krijg je de mensen met meer voor. Daar zijn ze te passief voor. De oude kern waar de acties uit voortkwamen is weg. Je kunt 'niets meer doen, je staat helemaal alieen. Ik vind de hou ding van m'n collega's erg slap 't Mooiste is dat dat collega's zijn die bij vorige acties de grootste smoel hadden. Waar we nu voor moeten knokken is een goeie af vloeiingsregeling. Dat moeten we gewoon afdwingen, er is geld genoeg bij de IHC. Het grootste deel van mijn leven heb ik aan de Gusto opgeofferd, dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Vooral ook omdat ik altijd prettig gewerkt heb. Ik heb 31 jaar van mijn leven aan de Gusto gegeven, dat mag best vergoed worden", zegt ijzerwer ker Vink fel. maar 63 dan kon 't me niets schelen. Maar de pest is ik ben te jong om niets te doen en te oud om ander werk te gaan zoe ken want je krijgt toch niks. Ik zit gewoon in een rot positie." Wanneer Gerrit Vink volgend jaar dagelijks thuis moet blijven heeft hij één gel uk.Hij woont in een huis met een prachtige tuin m een mooi stukje Rotter dam. „Nee hobby's heb ik met M'n tuin dat is het enige, ik heli er wel geen verstand van maat ik doe het uit eigen initiatief, ik i woqn nu vier jaar hier. Ze zul- j Ier\l me dood moeten slaan om me hier weg te krijgen." Tot slot zegt de 58-jarige t ijzerwerker die hd is van het t, CNV en PPR stemt. „Heel die f: werf is veel te conservatief ge- bleven hè. Waarom hebben ze nooit geld gegeven om die werf te moderniseren. Ze geven het liever aan defensie, zoals voor j die rot F16. Met dat geld hadden er heel wat bedrijven gered kunnen worden." Tijdens ons gesprek herhaalde hij het diverse malen: „Was ik SCHIEDAM - Huurders van 117 eengezinswoningen in de Woudhoek zouden hun huis best willen kopen, wanneer ze daar van de gemeente de kans voor kregen. Dit blijkt uit een enqufe die door de bewonersvereniging Woudhoek-Zuidoost is gehou den. In het werkgebied van deze bewonersvereniging staan onge il veer 200 eengezinswoningen die 1 eigendom van de gemeente zijn. Volgens bestuurslid C. van der Toom is nog niet bekend wat de bewonersvereniging met het re sultaat van de enqufe gaat doen. De uitslag werd tijdens een deze week gehouden ledenvergade ring bekend gemaakt. Volgende week wordt er een bestuursver gadering gehouden, waarbij wordt besproken welke stappen verder worden ondernomen. Wethouder Chris Zijdeveld zei een week geleden al m HW dat hij het houden van de enqufe een zinloze bezigheid vond. Vol gens hem piekert men er bij de gemeente met over om wonin gen te gaan verkopen. Hij gaf daar twee redenen voor: .ten eerste zou het percentage huur woningen dan te klein worden en ten tweede zou er een te versnipperd geheel van huur- en koopwoningen ontstaan. SCHIEDAM - De gemeente raad heeft besloten voor een be drag van iets meer dan zes ton aan nieuwe apparatuur voor het Gemeenteziekenhuis aan te schaffen, die aanschaf bestaat onder meer uit: een chirurgische rontgenbeeldversterker voor de operatiekamer, apparatuur voor het klinisch chemisch laborato rium en apparatuur en instru- menten voor de afdelingen ana- esthesie, orthopedie en kaakchi- rurgie. De Werkgroep Open Studio- Zakkendragershuis schrijft dit als reactie op de inspraakavond van woensdagav. ,d aan het ge meentebestuur. Men stelt de ge meente voor om alsnog een in spraakavond voor bewoners en gebruikers van het betrokken gebied te organiseren waarbij dan we! een inleiding wordt ge houden door de gemeentelijke plannenmakers en waar de di-' verse belangengroeperingen met elkaar kunnen discussieren. „Elk ander vervolg op deze avond achten wij onjuist en on aanvaardbaar", aldus Arno Steekelenburg van het Zakken dragershuis. Evenals circa dertig anderen heeft ook deze werkgroep haar reacties op de gemeentelijke plannen op schrift gezet en naar de gemeente gestuurd. Zij wil ondermeer keitjes in plaats van asfalt, geen parkeermeters in een historisch stadsbeeld, oor spronkelijker straatlampen en een grote grasvlakte achter het Zakkendragershuis. Van andere groeperingen zijn ondermeer suggesties gekomen over de verkeersafwikkeling in het gebied rond Schie en Korte Haven en hier en daar wat bo men toevoegen of verwijderen. De volgende week wil de ge meente om de tafel gaan zitten met leden van de Werkgroep Oude Sluis, van de Bewoners vereniging Centrum, het City Centrum en van de Stichting Binnenstad. Volgens de gemeen telijke verkeersdeskundige Hans van der Vlist worden dan alle binnengekomen reacties door gesproken. Daama wordt een definitief herinrichtingsplan voor het gebied gemaakt. SCHIEDAM - De viermans- formatie American Gipsy geeft vanavond een optreden in jon gerencentrum De Tempel aan de Overschiesestraat. De groep werd tien jaar geleden in Los Angeles in de Verenigde Staten opgericht en heeft sindsdien concerten verzorgd met groepen als Santana en Jefferson Airpla ne. De muziek van American Gip sy is beïnvloed door de jazz, de soul en de rock. In Nederland werkt de groep nauw samen met platenproducer Hans van Hemert. Het optreden begint vanavond om acht uur, de en tree bedraagt vier gulden. SCHIEDAM Door de aan houding van een viertal mannen heeft de Schiedamse politie een groot aantal voornamelijk Rot terdamse zaken kunnen oplos sen. De vier zijn: de 33-jarige Schiedammer J. P. v. O de 32-jarige B. J. B„ de 27-jarige P. C. H. en de 33-jarige W. de N. De laatste drie zijn afkomstig uit de Maasstad. Ze konden worden aangehou den nadat ze op tien juni een inbraak hadden gepleegd in een winkel voor elektriciteitsartike len. Toen werden een cassette recorder en een lamp gestolen. In Rotterdam braken de vier op verschillende plaatsen auto's open en pleegden ze inbraken in ondermeer een juwelierszaak en een beddenwinkel. ROTTERDAM Het Italiaans •Centrum aan de Beukelsdijk 112 in Rotterdam wordt zondag heropend. Dit gebeurt in aanwe zigheid van A. Girage - de Ita liaanse consul-generaal in Rot terdam en de heer Bekker, voorzitter van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Groothandel in sanitair r Schie 52-50-40 Schiedam Telefoon showroom en winkel 267973. &3S SCHIEDAM - Twee vrouwen djn tijdens de wekelijkse koop avond het slachtoffer geworden vart de praktijken van een zak kenroller. Van de 42-jarige P. J. de J. - E. uit Rotterdam werd een bedrag van negenhonderd gulden gestolen. Toen ze in de kledingzaak Piet Lap op de Hoogstraat haar portemonnee uit de tas wilde halen, bleek de ze verdwenen te zijn. De 27-jarige Schiedamse C. van het H. - K. is een porte monnee met driehonderd gulden kwijtgeraakt Deze lag in een openstaande boodschappentas. Ze miste de portemonnee toen ze in de kledingzaak Kreymborg op de Broersvest wilde betalen SCHIEDAM Wethouder Reinier Schee res is tot ambte naar van de burgerlijke stand benoemd. Hij heeft hierom ge vraagd omdat één van zijn fa milieleden in het najaar door hem getrouwd wil worden. Scheeres blijft ambtenaar van de burgerlijke stand totdat zijn lidmaatschap van de gemeenter aad is beëindigd. Donderdagavond koopavond van 7 tot 9 uur. Zaterdags toi 5 oor geopend. Speciale aanbieding uit onze mine sortering badkamermeubeten Toiietkasten van 259.- voor 124.- Badkamer hoekkastjes 41.- Rheem boiler inlaatcombtnatie 35-40 115 Itr Ligbaden alle malen, alle kleuren v a 80x80 wit kleurv a Aanbieding douchegordijnen Douchemengkranen vanaf Wastafel- of gootsteenmengkraan Handdouche garnituren ook in brum1 Compleet v a Ouoblocs wit met zitting in beige en groen Kiosetpotten in kleur Koperen buis 22 mm kiwa Koperen buis 15 mm kiwa 12 mm kiwa Wand- en vloer tegels parm2vanal Clippy vloertegels Ideaal voor tuin, terras, balcon, douche-etc. Alle pirijzen ine!. BTW vanaf 65? per meter per meter per meter Alle maten p.v.c. afvoer én aluminium, messing fit tingen,' gas- en klemfittingen, diverse soorten badkamer-accessoires,; div. AHibert-kasten, lijmen, kitten, aan- eh afvoersiangen voor de wasautomaat, p.v.c.-gofen, dakbedekkingsmatérialen, elektrisch aansluilmateriaal,"gereedschap en verfgereedschap. 1 slaa Goud I Wissel lijk er wind i nima Maxirr tot 19 j 28 Juni

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2