Auto in beslag genomen 'I'M a Yvonne haalde AU uit Korte Haven Plantenschuit weer weg Aantal woningzoekers daalt langzaam Heiwig en Van der Wilk krijgen geen antwoord OGB-strijd tussen gemeente en rijk pas eind dit jaar beslist wisselb M nd wïsselbirid wisselb wisseSb nd Van Kemenades 3basisschool vindt vorm in Schiedam Waterleiding springt Vitesse in QT UITSLUITEND NIEUWE AUTOBANDEN Eerst vakantie Tweetal op heterdaad betrapt ZATERDAG 2 h lit ''HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De kleuterschool 't Flodder tje en de lagere Woudhoekschool starten in het nieuwe schooljaar een vrij uniek project in de onderwijswereld. De beide scholen zullen de komende twee jaar zeer nauw samenwerken in de vakken die zich daarvoor lenen. Kleuters zullen daardoor samen met eerste, tweede en nog hogere klassers in de banken komen te zitten om enige kennis op te doen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 feiPlPii5#! s liltSfiÈ De Woudhoekschool (onder) en het Floddertje aan het Faassenplein gaan nauw samenwerken in het nieuwe schooljaar. Planteschuitschfpper Pijnacker de Nieuwe Haven. verdwijnt vandaag uit BEL NU 84.22.33 BEL NU 26.55.55 fjerqieuwt uw veiligheid! LET ÖPï! DONDERDAGAVONDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! fjerqieuwt uw veiligheid! éFjfl van wereldmerk! tjerrjieuwt uw veiligheid! LET OP!! DGNDERDAGAVGNDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! Ook in andere maten vele aanbiedingen! fncl. BTW en montage BALANCEREN GEBRUIKTE BANDEN REPAREREN KLAAR TERWIJL U WACHT! fjerqieuwt uw veiligtjeid! BEL NU 26.55.55 BEL NU 84.22.33 Yvonne (links) en Astrid van der Rest. SCHIEDAM - Zonder zich te bedenken is de dertien jarige Yvonne van der Rest van de Damlaan deze week in het smerige water van de Korte Haven gesprongen om het leven van het zevenjarige Turkse jongetje Ali Durmusali te redden. y Samenwerking Floddertje Het "integratie-project** op de Woudhoekschool en het Floddertje vindt plaats op verzoek van schoolhoofd J. Grobben en kleuterleid ster J. Krommenhoek. Gezamenlijk hebben zij een brief aan onder wijsminister Van Kemenade gestuurd, waarin verzocht werd om in aanmerking te komen voor het twee jaar durende project Op dat verzoek is positief beslist 717 oudhoe] kseho ol SCHIEDAM - De 28-jarige A. G. uit Rotterdam is zi3n auto mobiel kwijtgeraakt aan de Schiedamse politie. Ook zijn pa pieren moest hij op het hoofd bureau aan de Lange Nieuw- straat achterlaten. De man had een aanrijding veroorzaakt op de Laan van Bolnes. Dronken schap was de verantwoordelijke factor voor dit ongeluk. G. blies de blaaspijp zowl over de 0,5 promille heen als over de 0,8. Ook moest hij bloed afstaan voor een nader onderzoek. Omdat contact met de colle ga's in Rotterdam de Schiedam se politie leerde dat A. G. ook al in maart van dit jaar wegens rijden onder invloed gegrepen was, werden zijn auto en auto papieren in beslag genomen. SCHIEDAM De waterlei dingbuis die onder een fiatge bouw aan de Talmalaan door loopt is donderdagnacht ge sprongen en heeft de bewoners van die flat doorweekte kelders bezorgd. Ook hebben de mensen enige uren zonder water gezeten omdat de gemeente de waterlei ding had afgesloten. De brand weer heeft de kelders leeg ge pompt Hoe de waterleiding kon springen is nog niet bekend. SCHIEDAM - De band „Vi tesse" zal vanavond in de soos QT aan de Nieuwstraat de slui ting van het soosseizoen begelei den. De band treedt om tien uur op. De toegang tot de soos is gratis. Op 19 augustus gaat QT weer open. Mochten de ervaringen gun stig uitpakken, dan zal een der gelijke vorm van samenwerking in kleuter- en lager onderwijs in '79/'80 op alle scholen inge voerd worden. Van Kemenades "basisschool" zal dan een eind in de nchting van realisatie ge holpen zijn. Tussen Floddertje en Woud hoekschool bestond al langer een vorm van samenwerking, maar volgens schoolhoofd Grob ben bleef dat voornamelijk be perkt tot het bekijken van el- kaars klaslokalen en juffen en meesters. Grobben: "Tot nu toe was er toch nog altijd een scheiding, we moesten over een kloof heen stappen. Met dit pro ject hopen we de kloof defini tief dicht te gooien." In de reken- en taallessen zal weinig van het integratieproject te merken zijn. Die lessen kun nen volgens de onderwijskrach ten nauwelijks door kinderen van uiteenlopende leeftijden be zocht worden. Grobben: "Het ni veau verschilt dan teveel. Een kleuter kan geen sommen voor tweedeklassers maken natuur lijk," Het zulien volgens Grobben en Krommenhoek dan ook voor namelijk de expressievakken zijn, waarbij intensief samenge werkt gaat worden. Ook aardrijkskunde, geschie denis, biologie en natuurkunde zal in gemeenschappelijk ver band gegeven worden. "Er wordt gedurende vier weken dan door de leerlingen gezamen- S> v' s *'4 Vv «/m'1 Y'Y/> lijk gewerkt aan één onderwerp en wel op de middagschooltij den, terwijl de ochtendschooltij den voor de leerlingen van de lagere school gebruikt worden voor het taal-, lees en rekenon derwijs en dergelijke," aldus de heer Grobben en mevrouw Krommenhoek in een toelich ting. Het is de bedoeling dat er vier van dergelijke gemeen schappelijke vier week durende projecten gehouden worden in het komende schooljaar. In de gezamelijke activiteiten zuilen twee soorten groepjes on derscheiden worden, leeftijds groepen en interesse groepen.^ In september wordt begonnen met het eerste samenwerkings project "Wonen". De leerlingen van de kleuterschool tot en met de zesde klas van de lagere zul len zich bezighouden met dit onderwerp. Zo zal er onder an dere een toneelstuk gemaakt worden over "wonen", gezamen lijk worden bouwerijen in Schiedam bezocht, dia's ver toond en er wordt een tentoon stelling over het eigen werk ge houden. Het gehele project moet resulteren in een ouderavond voor ouders van de leerlingen uit alle kfassen. "Op deze manier wordt er ho pelijk een vloeiender overgang gemaakt tussen het kleuteron derwijs en het lagere onderwijs. De beide sectoren krijgen meer begrip voor elkaar en voor de leerlingen is het ook belangrijk zich bezig te houden met jonge re en oudere schoolgenoten," al dus meester Grobben. Een plan van hem dat in de loop van het komende school jaar uitgevoerd moet worden is het uitwisselen van leerkrachten onderling. Onderwijzers van de Woudhoekschool zullen een dag of meerdere dagen naar de kleuterschool gaan, en andersom moet hetzelfde gebeuren. Met de Woudhoekschool en Het Floddertje storten nog 99 scholen uit heel Nederland zich in augustus/september op het experiment van Van Kemenade. i i SCHIEDAM - Het aantal woningzoekers in Schiedam is in de maand mei teruggelopen met 184; het totaalaantal kwam daarmee op 4682. Daarvan zijn 3976 Schiedammers, de rest mensen die van buitenaf in Schiedam willen komen wonen. In de meimaand bezochten 1022 mensen het Huisvestingsbu reau aan de Korte Haven in de hoop een huis te vinden. Slechts 68 gezinnen of individuele per sonen kregen woonruimte toege wezen. Het grootste deel van de 3976 woningzoekenden wordt ge vormd door de groep mensen die momenteel zelfstandig en voldoende gehuisvest zijn maar desondanks op zoek zijn naar een beter en groter huis (1740). Onvoldoende gehuisvest zijn momenteel 336 gezinnen, terwijl er 148 echtparen inwonend zijn en daarom ook ingeschreven staan bij het huisvestingsbu reau. 629 bejaarden wachten op geschikte huisvesting (waarvan de helft met een doktersverkla ring) en 420 zelfstandig gehuis- vesten met eveneens een GGD- rapport wachten op een beter huis. Dan zijn er ook nog eens 341 jongeren bij het huisvestingsbu reau ingeschreven voor woon ruimte. De Schiedamse tuintjes en balkons moeten nu zo onder hand ingericht zijn met bloemen en planten, is de planten- schuitschipper Aad Pijnacker van mening, en hij heeft daar om zijn voorjaarsdomicilie aan de Schiedamse Nieuwe Haven verlaten. Deze week heeft Pijnacker zijn laatste Afrikaantjes, Salvia's, rozenstruiken, fuchsia's en geraniums van de hand gedaan. Vandaag is hij met de rest van zijn handeltje weer terug naar Lisse, Pijnackers woonplaats. Vanaf half maart heeft Pijnacker met zijn plantenschuit in de Nieuwe Haven gelegen, in die paar maanden hebben zoveel Schiedammers hem bezocht, dat het nu al vrijwel ze ker is dat de schuit plus bloemen ook volgend jaar dit stuk je Schiedam weer zal komen opfleuren. SCHIEDAM - De gemeente raadsleden Els Hellwig-Kuipers en Hans van der Wilk hebben van burgemeester en wethou ders geen antwoord gekregen op door hen gestelde' vragen. Het is B en W - zo melden ze in een briefje - niet gelukt binnen de voorgeschreven termijn een ant woord op de vragen op te stel len, zodat Hellwig en Van der Wilk nog enige weken geduld moeten oefenen. Eis Hellwig heeft vragen ge steld over de toestand van de gymnastiekzaal aan de Broers- vest, waarover de kinderen, le raren en ouders van de Sint Jans/Aloysiusschool actie ge voerd hebben. Het onderzoek naar deze gymzaal-ellende duurt volgens het college nog voort, dus kan mevrouw Hellwig nog geen uitsluitsel gegeven worden.' Hans van der Wilk had het college gevraagd hoe het staat met de wijziging van de Wo ningwet en de Overgangswet Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting. Die wijziging is per 1 mei in werking getreden. Ook dit probleem zijn B en W nog aan het bestuderen, zodat ook Van der Wijk eerst maar op va kantie moet gaan voordat er antwoord komt Al spelende was dit knaapje' in het water terechtgekomen waar hij niet op eigen krachten weer uit kon komen. Ali kon in het geheel niet zwemmen. „We reden net op de brug bij de Beurs toen m'n zusje een plons hoorde. We fietsten er heen en zagen dat jongetje in- het water liggen. Hij kon niet zwemmen, we zagen hem een paar keer kopje onder gaan. Toen heb ik mijn schoenen en mijn vest uitgetrokken en ben er ingesprongen. Tja, met die schoenen aan zou ik zelf niet hebben kunnen zwemmen, dus deed ik die maar even uit voor dat ik erin ging," vertelt Yvon ne een dag na haar hachelijke avontuur. Zelf vindt ze het niets bij'zon- ders dat ze iemand uit het wa ter gehaald heeft Laconiek zegt ze: „Zoiets doe je toch gewoon?" Net vorige week had Yvonne twee diploma's zwemvaardig- heid gehaald. Jaren eerder heeft ze samen met zusje Astrid de zwemdiploma's A en B al ge haald. De dag na haar reddings poging is waterrat Yvonne al weer in bad Groenoord te vin den. Hoewel Yvonne dus precies wist hoe ze iemand uit het wa ter moest halen, maakte Ali het haar toch aardig moeilijk. „Hij greep mijn handen vast, dus toen kon ik ook niks meer doen. Ik kon hem in elk geval niet meer bij zijn hoofd vast houden. Hij was nogal in paniek." Brugwachter S. H. M. Bruyn- zeels zag echter vanaf z'n brug dat er iets fout dreigde te gaan in de Korte Haven. Ook hij nam een duik in het water. Samen met Yvonne heeft hij vervolgens Ali op de wal gebracht. „Hij had lopen spelen aan de andere kant van de reling bij de "Korte (laven. Toen is ie zeker uitgegleden," aldus reconstrueert Yvonne het gebeurde. „Ze waren net een kwartiertje weg, of daar kwamen Astrid en Yvonne al weer aan," vertelt moeder Van der Rest „Ik schrok geweldig toen ik Yvonne in haar natte plunje zag. Ik heb haar meteen maar een half uur in een warm bad gezet. Maar ze heeft er zo te zien geen nadelige gevolgen van overgehouden." „Verkouden was ik toch al," al dus Yvonne. Ali Durmusali (uit de Maria- straat) is ter observatie opgeno men m het Noletziekenhuis. Hij heeft vele liters water binnen gekregen toen hij in de Korte Haven lag te spartelen. SCHIEDAM - De strijd tussen de gemeente Schiedam en het rijk over het heffen van onroerend goed belasting op rijkswegen en spoorbanen zal pas aan bet eind van dit jaar beslist worden. Het advies van de Raad van State dat aan de Kroon uitgebracht moet worden zal nog minstens enige maanden op zich laten wachten. Die Raad van State heeft zich deze week door Schiedams fi nanciële wethouder Reinier Scheeres laten voorlichten over het idee om belasting te gaan heffen op rijkswegen. Scheeres is sinds januari vorig jaar bezig dit plan gerealiseerd te krijgen, maar hij stuitte op grote tegen stand bij de voormalige staats secretaris Polak, die nu burge meester van Amsterdam is. Ook Polak was uitgenodigd om bij de Raad van State een toelichting te geven op zijn standpunt, maar hij liet verstek gaan. De mening aan financien was al op schrift kenbaar ge maakt (evenals Scheeres overi gens had gedaan.) Dat vond men voldoende. Het is niet ver plicht om bij de Raad van State een toelichtinge ie komen geven. Als de Raad van State aan de kroon adviseert om Nederlandse gemeentes toestemming te verle nen om OGB te gaan heffen op de rijks- en spoorwegen die door die gemeente lopen, dan zal dat betekenen dat het rijk diep in de schatkist moet tasten om aan al die aanslagen te kun nen voldoen. Wat de Raad van State zal gaan adviseren is vol gens wethouder Scheeres nog onvoorspelbaar. De mogelijkheid om Onroe rend Goed Belasting te gaan heffen op rijkswegen is veroor zaakt door een klein maasje in de wet. Een eenvoudige wets wijziging zou voor de staatsse cretaris dan ook al voldoende zijn om Schiedams wethouder een definitief "nee" te verkopen. Ondanks aandringen van de Kamer heeft Polak een dergelij ke wetswijziging nooit- willen accepteren. Twee andere gemeenten in Nederland - Heteren en Beng el en - zijn door een fout van het rijk wel in staat gesteld can OGB te heffen op de rijkswegen in hun gemeente. RAAM 26 (100 m «Hier h^Stiihuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 SS SS TT ROTTTSOiMy RAAM 26 (t00 m achter SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 55 55 Ff Té HOÏUUDfcH— 145 SR 10 tl Mini, Honda50. - 155 SR 12 tt Kadett, Toyota, Datsun50.' 145 SR 13 tl Slmca, Fiat 128 50. - 155 SR 13 ft Passat, Flat50.- 165 SR 13 ti Audi, BMW, Capri60.- 175 SR 13 tl Ford, Flat70.- 175 SR 14 tt Mercedes, Peugeot, Rekord70,— 155 SR 15 tt Kever, Saab55. - 520-10 tl Mini, Honda 40. - 600-12 tl Kadett, Escort, Datsun45.— 640-13 tl Rekord47.50 560-15 tl Kever, Saab47.50 RAAM 26 (100 m achter hei Tadhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 55 55 EN TE RQTIEROÖMa RAAM 26 (100 m achter h^tuahu.s) SCHIEDAM 1ELEFO0N (010) 26S5SS V.fN Tt ROUFKDAH SCHIEDAM - Een verdacht groot pak achter op de brom mers heeft de 27-jarige J. F. K. -en de 18-jarige F. B. (beiden Schiedammers) in de politiecel doen belanden. Zij liepen met hun brommers door de Penning straat toen een .attente agent hen staande hield. K. bleek een koffiezetappa raat, een verbandtrommei, zeep en handdoeken met opschrift „Gemeente Vlaardingen" in zijn plastic zak te hebben zitten en B. had 78 pakken sigaretten, 2 /grote pakken koffie en 2 flessen wijn bij zich. De spullen waren eventevoren gestolen bij de tennisbaan Van Vliet aan de 'Stadhouderslaan en bij een met nader aangeduid gemeentelijk 'pand in Vlaardingen. De brom mers waren in januari al ergens igestolen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2