ffi ENIGE PARTNERSTAD VALSE MELDING: 'Er ligt een bom in het Stadskantoor Vakantie- activiteiten 'Buffelklaar op Binnenstadsdag '78 I laxi in brand Er vandoor na botsing E schiédam WM Rijnmond wil snel besluit gewestvorming Uitbreiding Botlek-spoor Il> B Nederlands W elkoms woord Zwemmen Veidsport M Sponsor 4 d Ma doe Zon MAANDAG 4 JULI 1977/HET VRIJE JOLK/PAGINA 2 WANDSWORTH - De sportuitwisseling die af gelopen weekend in de Engelse partnerstad Wandsworth plaatsvond en waaraan zo'n tachtig jeugdige Schiedammers deelnamen, is zondermeer een succes geworden. Hoewel er een groot aan tal sportwedstrijden was georganiseerd bleek dit niet het allerbelangrijkste te zijn. Voorop stond dat jongeren uit de twee partnersteden de kans kregen elkaar te ontmoe ten. Het weekend in Wandsworth was in feite meer een stedenontmoe- ting dan een echte sportontmoeting. Het complete Schiedamse gezelschap voor de bussen, die in sneltreinvaart door Londen zouden gaan. Burgemeester Bill Ballantine reikte aan de Schiedamse zwemmers Badges uit bij de ope ning in het Putney bad. mmm. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 2652Ó5 266646 ROTTERDAM - De restauratie van het museum schip Buffel moet volgend jaar mei op de Rotterdamse Binnenstadsdag voltooid zijn. Dat is het streven van de Stichting Vrienden van de Buffel. Het is de bedoeling dat op die dag het voormalige ramtorenschip van de Koninklijke Marine, gebouwd in 1868, voor het publiek wordt open gesteld. Dagelijks werken nu zo'n vijftien man - restaurateurs, schil ders, timmerlieden, klusjesmannen, enz. - aan het schip om het in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Din HOC Owl Opp De jongedames van de hockeyclub Pollux in het speciale Schiedam—tenue. np ro: aan d Se gis van tien moet huis t ren medec Reijni ken C 'ntmoeting belangrijker dan eigenlijke wedstrijden Van onze verslaggever HANS LEYTE Het PvdA-raadslid Arie Ver linde die namens de Sportraad in Wandsworth was zei over dit alles: „Het belangrijkste is dat jeugdigen een kans krijgen om zo'n ontmoeting mee te maken. „Gezien het karakter van de ontmoeting vielen er in de part nerstad dan ook geen prijzen te behalen. - Deelnemers aan de uitwisse- ding die dne dagen duurde wa ren: jeugdleden van de zwem- club SCZ, de voetbalclub Her- mes-DVS. de hockeyclub Spirit en de korfbalclubs Succes en Harga. Eén van de leden van Succces Joop Kars zei tijdens het verblijf in Wandsworth over het gebeuren: „Ik vind het prachtig zoiets, het is ontzettend leuk. Sommigen van de groep zijn nog nooit verder dan Schie dam en omgeving geweest en krijgen nu een kans." Zijn club genoot Jan de Bus voegde hier aan toe: „Het is "de eerste keer dat ik in het buitenland ben. Wij kunnen thuis nooit op va kantie. Het is hartstikke leuk. je ziet weieens iets op de tv van Londen, maar nu kan ik alles in het echt zien." De deelnemers aan de steden- ontmoeting kwamen vrijdag morgen op Liverpoolstreetsta- tion in Londen aan. De reis er heen was gemaakt met boot en trein. Direct na aankomst volg de er een bustocht door het cen trum van de stad waarbij m ijl tempo de verschillende beziens waardigheden werden aange daan. Gezien het overladen pro gramma kreeg men toen niet de kans meer van Londen te zien dan vanuit een raam van een bus. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat menigeen de schaarse vrije uren benutte om vanuit Wandsworth opnieuw naar het hartje van Londen te gaan Vrijdagavond vond tn het Put ney zwembad de feitelijke ope ning van de sportbij eenkomst plaats. Tot ieders verrassing wer den de Schiedammers in het Ne derlands toegesproken door bur gemeester Bill Ballantme van Wandsworrth. Zijn Nederlandse speech ontlokte bij burgemeester Ane Lems de opmerking (hij en zijn vrouw woonden een groot deel van het weekend bij, H.L.): „Hij spreekt beter Nederlands dan ik Engels Het welkomswooord was op gesteld door de enige Nederlan der van het zevenduizend perso nen tellende ambtenarenkorps van Wandsworth: Comelis Lan- genberg. Hij komt oorspronke lijk uit Den Bosch maar woont al sinds 1963 in de Engelse part nerstad. Gezien z'n Nederlandse herkomst wordt hij er steeds bij betrokken wanneer er iets van uit Schiedam in het gemeente huis van Wandsworth komt. Afgelopen vrijdagavond waren het de zwemmers die de spits van het sportieve weekend af beten. De waterpolowedstrijd werd met 18-10 glorieus door de Schiedammers gewonnen. Het team dat de boe! m het Putney zwembad aardig op stelten zette bestond uit: Leen van Noor- twijk, Willem-Jan Looman, Ben Kramer Freher, Frank Ruseier, Herman Mooy, Leo Hille, Tonny Monster, Paul Gast en Wim de Jong. Bij de individuele zwemwed strijden kwamen behalve Bettie Schuit de Schiedamse meisjes met zo goed uit de verf. De jon gens deden het tegenover de zwemmers uit Wandsworth wat beter. Hierbij was opvallend dat de trots van de Schiedamse zwemwereld. René van der Kuil (nij maakte deel uit van de Olympische ploeg die vorig jaar in Montreal was, H.L.) door zijn eigen ploegmakkers, zij het op het nippertje werd verslagen. Gezien zijn leeftijd van 21 jaar deed René buiten mededinging mee. w. 5 volle wedstrijd speelden waren de voetballers van Hermes-DVS. Al in de eerste minuut stond het door een strafschop 1-0 voor de Schiedammers die uiteinde lijk met 5-3 wonnen. Het was tijdens de voetbalwedstrijd dat iemand uit het Engelse publiek de opmerking maakte: „Zoiets tussen steden zou vaker moeten gebeuren, ook in Engeland zelf." Het meisjeshockeyteam van- Spint verloor kansloos een wed strijd met 4-1. Kansloos waren ook de korfballers die met 12-1 door de spelers van Wands worth werden ingemaakt. Het enige puntje werd in de aller laatste minuut van de wedstrijd via een strafworp gescoord door Joop de Bus. Na afloop zei één van de spe lers van Succes waar het over grote deel van het team uit be stond: Dit zijn we niet gewend, dit is een goed lesje voor ons geweest". Het team van Succes dat afge lopen weekend in Wandsworth was heeft dit seizoen tot nu toe nog geen enkele wedstrijd ver loren en is dan ook kampioen geworden. Degene die zich met name opwond over de manier waarop de korfballers speelden was de vrouw van wethouder Herman Posthoorn, die ook deel uitmaakte van de Schiedamse delegatie. Ida Posthoorn, zeil een fervent korfbalster, gaf als commentaar op het spel van de leden van Succes: „Ze zijn dit jaar kam pioen geworden maar dat zou je nu zeker niet zeggen." De Schiedamse voetbal lers wonnen zaterdag nog een wedstrijd en wel een zogeheten „five-a-side" voetbalmatch. Hoe wel dit soort voetbal in de open lucht wordt gespeeld, is het te vergelijken met zaalvoetbal: het veld. het aantal spelers en de doelen zijn kleiner dan bij het gewone voetbal. Deze wedstrijd die de Schiedammers met 1-0 wonnen vond zaterdagmiddag plaats tijdens het zogenaamde Wandsworth Weekend. Dit was een enorme happening met on dermeer een show van vreemd soortige voortuigen, een show van oude auto's en allerlei de monstraties. De happening was georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubi leum van koningin Elizabeth. zocht met de gokapparatenfa- briek Bell-Fruit die het geheel grotendeels sponsorde. Vrijdag al zeiden leden van de delegatie nadrukkelijk dat Schiedam hier helemaal buiten stond. „Het is eigenlijk een vreemde zaak, ze nodigen je uit in het kader van het regeringsjubileum en achteraf gebruiken ze een sponsor," aldus ambtenaar sportzaken Gé Rens. Raadslid Ane Verlinde ging zelfs zover door te stellen: „Het is eigenlijk onbehoorlijk van de overheid om zich te laten sponsoren, bij ons in Nederland zou dat zeker niet kunnen." Ondanks dit waren de Schie dammers toch wel tevreden ver- de hele organisatie m Wands worth. Een enkele keer bleek dat er een slechte afspraak was (gemaakt over een maaltijd voor de sportmensen of dat soort za ken, maar daar viel ter plekke in Wandsworth steeds een mouw aan te passen. „Het is goed georganiseerd, hier en daar zijn er wat haken en ogen, maar die zijn vlak te vijlen," aldus één van de leiders van het voetbalteam. Hoewel het eigenlijke sportge beuren op vrijdagavond en za terdag plaatsvond besloot men in Wandsworth om gisteren ook nog een aantal vriendschappelij ke wedstrijden te spelen. Dit ge beurde tn alle mer de takken van sport. Gisteravond is de groep Schie dammers weer uit Wandsworth vertrokken om vanmorgen om streeks kwart voor acht weer in Schiedam terug te keren. WANDSWORTH - Voor Wandsworth is Schiedam de enige partnerstad. Vol- gens ambtenaar Comelis Langenberg heeft men een aantal jaren geleden gepro beerd om contacten met an dere steden te leggen, maar is het nooit tot een ander stedencontact gekomen. Eén van die steden was VJaar- dingen. Wandsworth heeft met ongeveer 230.000 inwoners geen echt stadshart. Een ritje door de Engelse part nerstad leert ai snel dat het één van de vele steden is die samen groot-Londen vormen. Net als iedere an dere stad kent ook Wands worth een groot aantal pro blemen, ondermeer op het gebied van rassen en werk loosheid. Het totale aangezicht van de partnerstad is nauwe lijks iets bijzonders. Op een groot aantal plaatsen in Wandsworth is men de af gelopen jaren met nieuw bouw begonnen waaronder veel fiatgebouwen. Trots zijn de bewoners van de Engelse partnerstad op hun eigen bierbrouwerij. Vol gens kenners komt daar het lekkerste "bitter" van heel Engeland vandaan. Een half jaar geleden heeft Comelis Langenberg geprobeerd om individuele ambtenaren van Wands worth wat vaker contact te laten hebben met degenen die dagelijks het Stadskan toor bevolken. Om dit te bewerkstelligen schreef hij een brief naar burgemees ter Arie Lems. Pas enkele weken geleden kreeg hij antwoord. Het antwoord in de brief luidde dat een on derzoek had uitgewezen, dat bij de Schiedamse amb tenaren geen interesse voor een dergelijk contact be stond. Vorige week al zei direc teur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap dat afgezien van de al be staande contacten, Wands worth nooit een Schiedamse partnerstad zal worden als steden als Esslingen, Vienne en Udine dat zijn. Vanwege bestuursorganisatorische problemen ziet men in Wandsworth geen mogelijk heden om de contacten nog verder uit te breiden, aldus Pillard. In Wandsworth zelf zei men het afgelopen wee kend dat er voor het onder houden van meer uitgebrei de contacten nauwelijks fi nanciële mogelijkheden zijn. Zaterdag was de dag van de veldsporten die allen op de ter reinen van King George's Park Sport Centre plaatsvonden. De enigen die daarbij een succes- De sportuitwisseling was eveneens in dit kader opgezet. Gezien dit jubileum bevreemdde het de officiële Schiedamse de-- legatie enigszins dat Wands worth voor het organiseren van de ontmoeting contact had ge- SCHIEDAM - De politie beeft afgelopen weekend in de nacht van zaterdag op zondag een val se bommelding gehad. Om streeks vier uur zaterdagnacht kreeg het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat een anoniem telefoontje, dat er een bom in het Stadskantoor zou liggen. De ze bom zou een kwartier later ontploffen. Een onderzoek dat direct werd ingesteld, wees uit dat er een steen door één van de glazen deuren van het Stadskantoor was gegooid. Zodra de politie wist dat het hier enkel om een steen ging en niets er op wees dat er een bom in het kantoor lag, werden er get i verdere maatregelen getroffen. Een woordvoerder van de po litie die niet erg mededeelzaam was over dit gebeuren, bevestig, de dat zodra de steen door de glazen deur was geworpen er een zogeheten stil alarmsysteem in werking trad. Het stadskan toor is beveiligd tegen inbraken en dergelijke. O O SCHIEDAM - In afwachting van Jeugdland 1977 hebben de ver- schillende clubhuizen alvasi wat activiteiten georganiseerd voor de vakantievierende jeugd. De jeugd uit Nieuwland krijgt morgen de kans om een dagje naar diergaarde Blijdorp in Rotterdam te gaan. Dit uitstapje is georganiseerd door de staf van Jeugdhaven Nieuwland. De kinderen die naar Blijdorp gaan vertrekken morgen om tien uur en zijn om vier uur weer terug bij de Jeugdhaven aan de Alberda- straat. Het uitstapje kost vijf gulden. Buurtcentrum Oost organi seert morgen voor de jeugd uit Oost een vossenjacht in het Beatrixpark. Dit spel is bestemd voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De jacht begint om elf uur en duurt tot drie uur. De kinderen moeten zelf brood meenemen en worden in het Beatrixpark van limonade voorzien. Voor de jeugd van dertien tot en met vijftien jaar wordt er morgenavond in de omgeving van Buurtcentrum Oost een ge- costumeerde voetbalwedstrijd gehouden. Deze begint om zeven uur en duurt tot negen uur. De genen die aan de wedstrijd mee willen doen moeten 75 cent be talen. De kosten van de totale res tauratie blijken inmiddels danig uit de hand gelopen. Oorspron kelijk werden die begroot op 1,5 a 2 miljoen gulden. Nu wordt ai rekening gehouden met 3,1 mil joen gulden. De Stichting Vrienden van de Buffel en bedrijven uit Rotter dam en omgeving hebben 1,4 miljoen bijeengebracht. De ge meente Rotterdam stelt zich ga rant voor de tekorten. Het stre ven van de stichting is echter dat zo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van die garantie. Daarom is men naarstig op zoek naar nieuwe vrienden van de Buffel, mensen die willen- meewerken aan behoud van een stukje maritiem verleden. Iets waar tot nu toe weinig aan is gedaan, aldus het stichtingsbe stuur. Iedereen kan donateur ROTTERDAM - Het Open baar Lichaam Rijnmond, de Agglomeratie Eindhoven', het Stadsgewest Breda en het Ge west Gooi- en Vechtsreek willen snelle beslissingen over de reor ganisatie van het binnenlands bestuur. Dat staat in een brief aan kabinetsformateur drs. J. den Uyl. Voor het eerst leggen de regionale besturen een geza menlijk standpunt bij de centra le overheid neer. De regionale besturen vrezen dat uitstel van de reorganisatie zal leiden tot een toenemende bemoeienis van de centrale overheid met het lokale bestuur. Bij de definitieve vormgeving van een nieuw bestel zou ge bruik moeten worden gemaakt van de ervaring van de be staande gewesten. De regionale besturen zouden een belangrijke rol in de overgansperiode moe ten krijgen. ROTTERDAM De capaciteit van de havensporen in het ge bied Pemis-Botlek-Europoort- Maasvlakte moet worden uitge breid. Nu is die onvoldoende om het vervoersaanbod, vooral door de te verwachten groei van het ertsvervoer vanaf de Maasvlak te, de komende winter te kun nen verwerken. worden voor minimaal 15 gul den per jaar. (giro 38767). 'Verder heeft de stichting steun nodig in natura voor de aankleding van de Buffel om namaak te voorkomen. Uiterst welkom zijn onder meer: oude luchthappers, oude navigatie-instrumenten, oude accessoires voor de machineka mer. kaapstanders, oud koperen hang- en sluitwerk, sleutels en gordijnroeden,' oude spiegels, scheepsbestek, seheepsmeubilair o.a. bed en beddegoed, potten en pannen, vloerkleden, zinken bad voor de kapiteinskajuit, een clo- setport, oude tekeningen of prenten van hutten en andere scheepsruimten (aan de hand hiervan kan men nagaan, hoe deze ruimten vroeger waren in gedeeld en gemeubileerd). De Buffel, dat een vaste lig plaats heeft gekregen in de Leuvehaven, wordt een depen dance van het Maritiem Mu seum "Prins Hendrik" in Rot terdam. m SCHIEDAM - Gistermorgen omstreeks elf uur is er op de- Horvathweg brand uitgebroken in de motor van een taxi. De ta xi was het eigendom van het taxibedrijf Eurotax en werd be stuurd door de 26-jange D. CC D. De brandweer moest er aan te pas komen om de brandende motor te blussen. Het is nog niet bekend hoeveel de totale schade bedraagt Kortsluiting in de bedrading van de motor was de oorzaak van de brand. SCHIEDAM - De politie zegt er nog geen idee van te hebben wie de twee inzittenden waren van de auto, die gistermiddag omstreeks half vijf op de Har- galaan tegen het hek botste dat rond het terrein van de korfbal club Harga staat. Getuigen heb ben gezien dat na de botsing twee mannen uit de auto stap ten om er daarna te voet vafl- door te gaan. Voordat het voertuig tegen het hek tot stilstand kwam, werden een lichtmast en een verkeers bord omver gereden. Ook ver nielde de auto een groot aantal struiken. Het voertuig bieek volkomen vernield te zijn. N gen daa ring zijn is n De een diolc uit kwa prer heel toon kaar lakv, kaan dag 1 Ond die B! bevon Oel-H ding had. 1 een ra De was v met t dat h< maakt de po deeld, ging ma's r Aan woebj waan loos o sitie, Allian ervan gekno de ve Pakisi waart winn: "in c i enig i oppos V mas ui -Droc Wadds .kenvel ke wi «geve Max den op ta het ,'niU

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2