Soldaat mag thuis slapen Buit ligt in garage 'Iet lll't'r Lijk wouw in plastic verpakt Mode Kraai Charles Levende etalagepop WONDERBAARLIJKE VANGSTEN Yoor 2 miljoen hasj op zeebodem Cletoogd Massief Ëikexi Meubelfabriek H Oisterwijk Concorde nog niet naar New York örigfstefe bsdksmddoefe kistte. Brood vier cent duurder AMIN'S SUPER AUTO'S INFORMATIE OVER BEZORGING: komkijkën... naar eiken 'tEikenhuys I I Honderden meen 208 vrouwen, 78 mannen Even stoppen, Van Agts vrouw jarig Babyverbod voor basketbal speelsters Hef Vrije 'Volk Ster doodt jongeman Kans op bui Kamer Lugubere vondst in hoofdstad Pensionering Zuidafrïkaanse arrestant valt dood Baby in auto van 60 graden Vrouw beroofd de Meubelmakers uit het zuiden des lands .s i mMmmmmsmSSÈ Vrijdag 8 juli 1977 32e jaargang no. 9221 hoofdredacteur herman wigbold Bel 010-14744)0 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Grote werkloosheid dreigt in het onderwijs. Voor meer dan de helft-van de studenten, die de komende vier jaar een opleiding voor kleuterleidster of onderwijzer volgen, zal er straks geen baan in het onder wijs zijn. Het gaat daarbij om meer dan 30.000 onderwijskrachten. De Engelse kroon prins mag zich sinds gisteren behalve met Charles ook met "Ro de Kraai" laten aan spreken. Hij kreeg de ze eretitel in het Ame rikaanse Alberta, waar hij symbolisch tot opperhoofd van de Kaiwai-indianen- stam werd ingewijd. It'vfp. I1éI% n V a Vj Vvgj Groot 'was de bewondering van de toeschouwers voor de levende etalagepop, die gisteren in de vitrine van Air Jamaica in hartje New York te zien was. Cindy Breakspeare, miss Jamaica, die vorig jaar november ook de titel miss World kreeg, showde xn de etalage tijdens het lunchuur mode die op Jamaica gemaakt was. j^BsmsamBsaaasmmm Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek ais beloning. Royaal formaatSOx lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende H W- jongetje er op u weet wel. van deaffiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:. Se dikke vriend var, Retierdom. Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vn je Volk jongetje als beloning bij Naam afzender: Adres: Plaats: JBBSstsssaai y y Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - Een brood wordt maandag in vele gevallen vier cent duurder. Dc bakke rijen mogen de prijs af fabriek met 3,2 cent verhogen. Het ef fect op de consumentenprijs is dan - afhankelijk van doorbe rekening - vier cent. De bakkerijen hadden een verhoging van de broodprijs met 12 cent - in twee etappes van 6 cent - gevraagd wegens kostenstijgingen. Maar het mi nisterie van Economische Zaken heeft daarvoor (nog) geen toe stemming gegeven. De minimumprijs voor brood wordt dinsdag twee cent hoger. Een verpakt en gesneden wit brood mag dan niet voor minder dan 13 worden verkocht en verpakt en gesneden bruin niet voor minder dan 1,25. De mini mumprijzen voor onverpakt brood liggen 7 cent lager. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Dienstplichti gen zullen met ingang van en kele weken 's nachts van de ka zerne weg mogen blijven. Ze hoeven niet meer aan hun com mandanten toestemming te vra gen om elders te slapen. Staatssecretaris Van Lent van Defensie heeft een dergelijke regeling in het vooruitzicht ge steld aan de VVDM. De regeling kent slechts een beperking, namelijk voor dienst plichtigen die in de eerste maanden worden gelegerd in opieidingskazernes. Volgens opgave van de VVDM. verblijft ongeveer 40H van de dienstplichtigen na af loop van de diensttijd thuis. Zij hoeven daarvoor nu niet langer toestemming te vragen. In de garage van R. A. (42) te Zwijndrecht heeft de politie gis teren een grote hoeveelheid ge stoken kleding, aanstekers en horloges gevonden. Mm kwam de van heling verdachte man op het spoor na aanhouding van PHpfitter J. S. (19) uit Rotter dam. Hij had een filmcamera gestolen. PAMPLONA - Bij het tradi tionele stierenfeest in het Spaanse Pamplona is vanmor gen een 17-jarige jongen, José Joaquin Esparza. om het leven gekomen. Een stierehoorn door- hoorde zijn lever bij de gebrui kelijke renpartij door de straten van de stad. maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Perioden met zon en plaatse- juk een regen- of onweersbui. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noordoost Minimumtempe raturen omstreeks 14. maxima ftorgen rond 22 graden. SJuli tm op onder GUI 21.56 mean op onder 01.18 1S28 Straks geen werk voor 30000 Oorzaak van deze alarmeren de ontwikkeling is de sterke da ling van het geboortencijfer en de grote stroom naar pedagogi sche acedermes en opleidingsin stituten voor kleuterleidsters. Daar komt nog bij, dat steeds meer vrouwen cok na hun hu welijk en na het krijgen van een kind staan. voor de klas blijven (Van een onzer verslaggevers) In een huis aan de Amsterdamse Alblasstraat heeft de poli tie gisteren het in plastic zakken verpakte lijk gevonden van de bewoonster, mevrouw J. Sluyters (58). De vrouw was op het moment van de ontdekking mogelijk al tien dagen dood. Haar 61-jarige man is spoorloos. De politie zoekt hem. Dat mevrouw Sluyters een ge welddadige dood is gestorven staat vast, maar sectie zal moe- tencutwijzen wat de doodsoor zaak is. De politie werd gewaar schuwd door mensen die op een andere verdieping van het huis wonen, en die al een paar dagen gehinderd werden door een on draaglijke stank. Het lijk lag op een bed. Buren hebben verklaard dat zij me vrouw Sluyters voor het laatst tien dagen geleden hebben ge zien. en haar echtgenoot vorige week donderdag. Hij zei toen dat zijn vrouw weg was. STUTTGART - De Oegandese president Idi Amin heeft bij de Merce- des-fabrieken in West- Duitsiand twee nieuwe gepantserde auto's van het type 600 besteld, zo meen de vanmorgen het blad Bild Zeitung te weten. Deze auto's, die bijna zeven meter lang zijn, zijn voorzien van glas waar door men wel van binnen naar buiten maar niet omgekeerd kan kijken, een mobilofoon, een kleu- ren-televisie en een extra krachtige air conditioning. De Mercedes 600 wordt sinds 1963 gebouwd en is onder meer geleverd aan Paus Paulus, de Joegosla vische president Tlio en Mao Tse-Toeng. -r- v+r* -V' V*, v;ï---v;,-v V) VI Op het ministerie van Onder wijs weet men niet goed wat men met de enorme overcapaci teit aan onderwijskrachten aan moet Daarom zwijgt men er tot nu toe over. De Tweede Kamer - en daarin vooral de confessio nele partijen - heeft al herhaal de malen laten weten dat ze met veel voelt voor een beper king van de toelating van het aantal studenten. Dat zou ook niet zoveel oplos sen, omdat men niet weet waar heen men de jonge mensen dan moet verwijzen. Ook m veel an dere beroepen wordt de arbeids markt steeds krapper. Een ster ke verkleinding van de klassen zal eveneens met veel soelaas bieden. Een klasverkleinding van bijvoorbeeld twee kinderen per klas levert slechts werk op voor ongeveer 7000 onderwijs krachten. Zo'n operatie kost bovendien erg veel geld en is daarnaast niet zomaar te verdedigen op grond van onderwijskundige ar gumenten, omdat eigenlijk nie mand nog precies weet hoe groot de "ideale" klas moet zijn. Een andere mogelijke verlich ting van de op handen zijnde forse werkloosheid in het onder wijs is vervroegd? pensionering. Maar ook daar ziet men op het ministerie weinig heil in. De groep 55- tot 65-jarigen m het onderwijs is namelijk verhou dingsgewijs vrij klem. Boven dien verwacht men dat deze groep niet zo happig zal zijn om aan vrijwillige vervroegde pen sionering mee te werken, omdat zich er nogal wat mensen in be vinden die tijdens de_yooroor- logse crisisjaren op een baan hebben moeten wachten en daarom veel minder pensioenja ren hebben. Zie ook Focus pagina 4 KIMBERLEY - Opnieuw is in Zuid-Afrika een arrestant uit het raam van een politiebureau gevallen en om het leven geko men. Volgens de autoriteiten in Kimberley was de 27-jange Phakomile Mabija, die in juni bij straatrellen was opgepakt, juist naar de wc geweest, toen hij door een openstaande deur rende en uit een raam op de zesde verdieping viel. Sinds 1963 zijn tenminste 36 arrestanten om het leven geko men terwijl ze in handen van de politie waren. Er zal een on derzoek worden ingesteld naar de dood van Mabija. ROTTERDAM - Bij het Stad huisplein heeft de Rotterdamse politie gisteren een huilende ba by uit een afgesloten auto ge haald. De temperatuur in de auto bedroeg 60 gr. C. De ouders haalden het kind later in het politiebureau op. Ze hadden ge winkeld. I* 1 Mariniersweg 281, hk. Hoogst raat R.dam S^sMaanda2^Mfoter^^e£oi0^3374A ROTTERDAM - Twee man nen hebben gisteren op het Zuidplem in Rotterdam een 21-jarige medewerkster van het uitzendbureau Content beroofd van een tas, waarin een enve loppe met ƒ21.000 zat feSESfctA'Mkv'' V X DEN HAAG - Neder land telt 286 inwoners die de honderd zijn gepas seerd: 208 vrouwen en 78 mannen. De oudste van deze eeuwiingen is me vrouw C. Lafors in Steen bergen. die op 13 decem ber 1868 werd geboren en dus 107 is. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat officieel slechts een afdeling 85+ kent maar ais 'curiositeit' de groep van de honderd jarigen en méér precies bijhoudt De op een na oudste is mevrouw C. C. Doorman- Post te Amsterdam (30 de cember 1869), daarna voigt mevrouw G. Hurenkamp- Bosgoed in het Gelderse Voorst (5 januari 1870). De lijst groeit met nog twee vrouwen van 1870, zes vrouwen van 1871 en vijf vrouwen van 1872. Dit laatste jaar blijkt ook goed voor de eerste oude heren: zes in getal. DEN HAAG - Omdat de vrouw van Van Agt jarig is, ligt de formatie dit weekeinde stil. De CDA-Ieider moet om het feest te vieren helemaal naar het Oostenrijkse Seefeld, waar zijn vrouw op dit moment verblijft. "Vandaar dat de bespre kingen tussen formateur Den Vyl en de fractielei ders Van Agt, Van Thijn (PvdA) en Teriouw (D'66) vanmiddag worden ge staakt om pas maandag avond te worden hervat De gedwongen adem pauze in de formatie-on derhandelingen volgt op een week lang tot in de ochtend vergaderen. De lange duur van de verga deringen wijt Van Agt aan de voortdurende aan wezigheid van de pers. „We hebben het gevoel niet met lege handen naar buiten te kunnen komen, dus vergaderen wc maar door. Maar dat kan nor maal gesproken niet zo doorgaan," aidus Van Agt Van een onzer verslaggevers OUDDORP - Wekenlang heeft op 60 mijl uit de kust van Hoek van Holland voor 2 mil joen gulden aan hasj op de zee bodem gelegen. Duizend kilo "gele Libanon" in linnen zakjes, met plastic en jute eromheen. Sinds begin mei heeft een tiental visserschepen uit Goeree op deze "stek" ai 600 kilo hasj opgevist. Vissers uit Schevenm- gen en IJmuiden brachten 250 kilo mee naar huis. „Met recht een wonderbaarlijke visvangst", aldus adjudant Hokke van de rijkspolitie te Ouddorp. Vanmorgen nog kwam de Goeree 28 met 70 kilo stinkende hasj het haventje van Stellen dam binnenvaren. Eergisteren bracht de kotter Goeree 31 zo'n 50 kilo mee. De wonderbaarlijke vangsten van de "hasjvissers" van Goeree zijn al die tijd geheim gehou den. „We waren bang dat er an ders wel eens anderen op onze "stek" konden gaan vissen", al dus adjudant Hokke. „Maar het einde is nu wei in zicht." De hasj was bestemd voor een smokkelbende in Zeeuws-Vlaan- deren. De miljoenenpartij werd aangevoerd met een onbekend schip. Eind maart werd de hasj gedumpt „De bemanning was vermoedelijk in paniek ge raakt", aldus adjudant Hokke. Hij zal blij zijn als de kotters binnenkort weer vis en alleen maar vis in hun sleepnetten trekken. „Het hele bureau hier in Ouddorp was twee maanden lang vergeven van die stinkende hasjlucht Als je binnen kwam, sloeg je achterover van de stank", aldus adjudant Hokke. Ook de vissers waren ruet blij met de miljoenenvangsten. „Weg met die smeerboel, zeiden ze", aldus de adjudant „Heus, er is er met een die wat van die hasjtroep achtergehouden heeft." De politie zelf reed de stin kende hasj, zodra de lucht niet meer te harden was, naar de NV Afvalverwerking Rijnmond, waar de hasj werd verbrand. „Dat joeg ons nog aardig op kosten", aldus adjudant Hokke. „Ik heb net weer een rekening van 95 binnen." Volgens het laboratorium was een deel van de hasj nog van goede kwaliteit. „Wie weet, als het gedroogd was, was het mis schien nog bruikbaar ook", al dus de adjudant Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen log„- Vandaar™ 12 jaar garantie. Expositie in toonzaal Berke! (2.H.), Noordeindse- weg 116 (langs het water) tel 01891-4670 Ma t/m ia 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur. tl kunt ort/e kolleklie zien in stand i 09 op de If Manifestatie Binnenhuis van 13 t/m 27 februari eerste kwaliteit etkehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept O eigen ongineie modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar yaiont.e ongekende service S gratis thuisbezorgd door geheel Nederland NEW YORK - Unaniem heeft de directie van de luchthaven Kennedy bij New York besloten cm het veertien maanden ouder verbod op het gebruik van de luchthaven door de Brits-Franse supersone Concorde te verlen gen. De zitting waarop het besluit werd genomen duurde exact tien minuten. De directie van de luchthaven wil eerst een verde re studie maken van de geluids hinder die de Concorde produ ceert (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Bas ketballer? Dan niet zwan ger worden! Zo luidden de regels voor de dames van het hoofdstedelijke eredivisieteam Wilskracht. Coach Rob de Vries had van zijn speelsters geelst dat zij m het nieuwe seizoen niet in ver wachting zouden raken, nadat hij in het afgelopen seizoen te maken had gekregen met een zwangerschap van een van zijn speelsters, Ineke de Leur. Zes dames beloofden - hun coach op te zullen passen, maar bij het bestuur van Wilskracht schoot de eis van Rob de Vries in het verkeerde keelgat Het leidde tot een breuk en De Vries en "zijn" zes dames stapten op. i U 4

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1