L' DURE LIFT BUIT VAN DUIZEND GULDEN Hoeveel volgelingen heb ik nog? 2 P k Spijkenisse bouwt voor heel Rijnmond n KUNSTSTICHTING: 'Jazz oppeppen in Rotterdam' X Auto gestolen Opgepakt Zeepkistenrace afgelast Verdachten aangehouden Na inbraak grote bende Weer koffie- inbraak Schiedam Uitloper Resultaten Voldoende Te gek w- DONDERDAG 21 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam: Telefoon (010) 265205 266646 Guy van Sonnen (met bolhoed), Koen van Erkel en Nicky Boydens van de theater groep 'Kip'. SCHIEDAM De regen mag er debet aan zijn dat een aantal aktiviteiten van Jeugdland in het wa ter valt, toch houden Joop van Broekhoven, jeugd- consulent en organisator van Jeugdland, en zijn mensen er de moed in. Steeds zien zij tussen de donkere wolken nog een straaltje zonneschijn. Ernstig gezicht tijdens het handarbeiden. SCHIEDAM - Sinds enkele weken zet de politie tij dens de wekelijkse koopavond op donderdag extra mensen in om op de Hoogstraat te surveilleren. De maatregel is genomen in verband met het aantal win keldiefstallen dat schrikbarend stijgt. Nu lopen er iedere donderdagavond vier politie-agenten in uniform door het koopcentrum van Schiedam, voorheen was dat er maar één. Maatregelen om de winkeldiefstallen op de Hoogstraat tegen te gaan. Vrijd HOOFl Hoofdk Opgevi W- i ROTTERDAM/SPIJKENISSE - Met een uitgebreide advertentiecampagne gaat de gemeente Spijkenisse volgende maand in heel het Rijnmondgebied bewoners werven voor de nieuwbouwwijken De Akkers, De Hoek en Schenkel. Spijkenisse wil in tien tot vijftien jaar groeien van 32.000 naar 70.000 inwoners. SCHIEDAM - Is het heiligenbeeld dat op de hoek van de Laurens Costerstraat staat vertwijfeld aan het tellen geslagen hoeveel volgelingen hij nog heeft Wanneer dat het geval is dan'lijkt het er veel op dot hij wat het aantal dat links van hem staat betreft, er nog maar twee over zijn. Eén ding staat in ieder geval wel vast: de linkerhand van het heiligenbeeld is danig verminkt. Het staat niet vast hoe die gedaantewisseling is ontstaan. Het moet of een teken des tijds zijn, of de vingers moeten er moed willig zijn afgebroken. Wanneer dat laatste het geval is, dan liggen de daders met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid op het kerkhof. t ROTTERDAM - Om de-jazz in Rotterdam enige le venskansen te bieden is minstens 170.000 gulden nodig. Dat geld moet ten goede komen aan jaarlijks terugke rende jazzfestivals, jazzconcerten in Sunship Jazzbun- ker, B14 en Eksit, zomerschooljazzcursussen of werk plaatsen onder leiding van jazz-musici, een jazzbiblio- theek en een adviescommissie-jazz. 1 Tijdens koopavond wordt extra politie ingezei w-wSfW; Jeugdland ondanks regen toch succes Zo ook gisterochtend toen ruim 200 kinderen naar huis ge stuurd moesten worden omdat de voorstelling van het theater 'Kip' in de stromende regen een ondoenlijke zaak was. In aller haast moesten de de corstukken met plastic vuilnis zakken worden afgedekt. De re gen hield zo lang aan dat men pas tegen twee uur het toneel op het Bachplein af kon breken en overbrengen naar het Wi- bautplein waar de voorstelling om half dne gepland was Te gen half vier was daar alles weer opgebouwd en konden zo'n tweehonderd kinderen genieten van het toneelstuk "Dikkie, Nik- kie en het Geheim van Meer". De Amsterdamse groep 'Kip' brengt in dit stuk diverse thea tervormen zoals akteurspel, pop penspel, mime, acrobatiek en muziek. Guy Sonnen. het Belgi sche lid van de groep: "Wij spe len ook voor volwassenen maar dit seizoen hebben we ons hele maal op de jeugd gericht. Het stuk van Dikkie, Nikkie en het geheim van Meer' slaat ontzet tend goed aan bij de kinderen. Het is ook zeer realistisch: twee kinderen die volkomen anders reageren op dezelfde situatie. Op school zijn ze vriendjes maar in de maatschappij groeien ze uit elkaar en komen lijnrecht tegenover eikaar te staan. Dikkie is het jongetje dat steeds meer geld wil verdienen terwijl het meisje Nikkie meer waarde hecht aan geluk en de natuur. Tegen het eind ziet Dik kie zijn fouten in en wordt de vriendschap hersteld." Zoals 'Kip' ai meer heeft mee gemaakt zijn de kinderen in het begin op de hand van de steeds meer eisende Dikkie. Al vrij snel zien ze m dat Nikkie het bij het rechte eind heeft. Daar uit blijkt dat er naast het la chen om de komische elementen in het stuk toch ook wel wat van de essentie blijft hangen. De kinderen op het Bachplein hebben het stuk moeten missen maar direkt na de voorstelling was Joop van Broekhoven al m druk overleg met de groep om ze mogelijk neg een keer voor Jeugdland op te laten treden De creatieve manifestaties slaan enorm aan. In grote getale komen de jongens en meisjes om te kleien, te boetseren, met hout te werken, te verven of op andere manieren bezig te zijn "Het is gewoon geweldig als je al die kindertjes ziet," roept Joop van Broekhoven en thousiast. "Of ze nu zitten te timmeren of naar een toneelstuk kijken, ze lachen en amuseren zich. Op die manier hoeven ze in de vakantie in ieder geval niet op straat rond te hangen." Zaterdag 23 en de week daar na 30 juli is er voor alle kinde ren tot 14 jaar een visconcours in de Poldervaart van 14 tot 16 uur. Deelnemers moeten zich op de vrijdag voor het concours waaraan ze willen deelnemen opgeven voor 16 uur en vijftig cent inschrijfgeld betalen. Dat inschrijven kan bij de Fa. Mak, Broersvest; Fa. Blom, Vlaardin- gerdijk; Fa. Binnenveld, Groe- nelaan; Fa. Rosella, v. Swinden- straat; Fa. v.d. Heuvel, Volks tuincomplex Thurlede en bij het Theehuis in het Prinses Bea- trixpark. Bij dit theehuis kun nen op de zaterdag van het con cours tussen 13 en 13.30 uur de nummers worden afgehaald. Bij de wedstrijden, die in samen werking met de hengelsportver eniging 'Schiedam en omstreken' worden gehouden, is voor één op eike vijf deelnemers een prijs beschikbaar. SCHIEDAM - De auto van een 31-jarige vertegen woordiger uit Schiedam (de heer J. D. J.) is vanaf de Burgemeester van Haaren laan gestolen terwijl hij daar afgesloten en wel ge parkeerd stond. Het betreft een Peugeot met het kente kennummer 75-83-1 1. SCHIEDAM - In de Sta tionsstraat heeft de politie twee Turken, de 47-jarige M. S. en de 25-jarige M. B. opgepakt die illegaal in Ne derland verblijven. Met het inisterie van justitie wordt overleg gepleegd of de twee het land uitgezet moeten worden. SCHIEDAM - De zeepkistenrace die gistermiddag in de omgeving van de bouwspeelplaats op het Hoofdplein zou worden gehouden, is afgelast. De reden van het niet door gaan was, dat men op de bouwspeelplaats niet genoeg wiel tjes had om onder de zelfgefabriceerde zeepkisten te monte ren. De race is nu verschoven naar volgende week. SCHIEDAM - Stank voor dank kreeg de 19-jange Schiedammer H. W. A. toen hij 's avonds laat bij het bad G roenoord iemand een lift gaf. Keurig bracht hij de per soon naar de wijk Nieuw- land. Toen deze de wagen verlaten had, ontdekte A. dat tevens zijn portefeuille met een inhoud van 175 gul den uit zijn jasje van de achterbank was verdwenen De extra agenten werden in gezet nadat een aantal winke liers van de Hoogstraat er over had geklaagd dat ze met name tijdens de koopavond nog we ieens werden bedreigd. Volgens hoofdinspecteur P. J. Broeders van de Schiedamse politie is het inzetten van extra agenten niet de enige maatregel die men heeft genomen. Wat die andere maatregelen zijn wil hij echter niet zeggen: „Dat is het gehéirn van de smid," aldus Broeders. Eén van de winkeliers van de Hoogstraat weet te vertellen dat een andere maatregel is het in zetten van zogeheten stillen (re chercheurs in burger red.) die tijdens de koopavond een oogje in het zeil houden in die win kels die het meest in trek zijn bij winkeldieven. delijk bij de politie op extra be scherming hebben moeten aan dringen voordat men gehoor vond. Volgens de hoofdinspec teur heeft het nemen van maat regelen al resultaten gehad. Zo heeft men tijdens de laatste twee koopavonden enkele men sen op heterdaad betrapt tijdens een poging tot diefstal. Broeders spreekt klachten van winkeliers tegen dat ze herhaal- „Wat hier op donderdagavond gebeurt is een uitloper van het ernstige probleem waar men in Rotterdam op vrijdagavond wanneer het daar koopavond is mee kampt," aldus hoofdinspec teur Broeders. Waar men tijdens de Schiedamse koopavond voor al last van heeft zijn volgens hem Rotterdammers die in de naaste omgeving van de Kruis kade wonen. Hij typeert deze personen als mensen die aan de drugs zijn verslaafd en alles in het werk stellen om aan geld te komen zodat ze drugs als heroïne kun nen kopen, De artikelen die ze in winkels stelen worden dan ook prompt in geld omgezet de, het moet ook niet zo zijn dat de Hoogstraat een soort zwaar bewaakte vesting wordt," zegt de hoofdinspecteur. Volgens Broeders worden er alleen maar tijdens de koop avond extra agenten ingezet. „Overdag kan ik het niet op brengen om vier man op de Hoogstraat te laten lopen. Zeker niet in vakantietijd. Tijdens de koopavond is vier man voldoen- Een steekptfoef die we gisteren onder een aantal winkeliers van de Hoogstraat hielden, leverde het beeld op dat men vindt dat het inzetten van extra agenten zeker effect heeft. Volgens deze middenstanders heeft het aantal winkeldiefstallen de laatste we ken schrikbarende vormen aan genomen. De plaatsvervangend bednjfs- Ieider van Radio Modern op de Hoogstraat zegt hierover- „Het is een uit de hand lopende' si- tuatie. Sinds enkele weken heb ben we een gesloten televisiecir cuit want het werd gewoon een beetje te gek. Alles wat los en vast zit wordt gepikt: radio's, cassetterecorders, mixers, koffie zetapparaten, het maakt ze mets uit. Je zou eigenlijk met twee man aan de deur moeten staan om iedereen in de gaten te hou den, maar de ellende is dat je je personeel veel te hard in de winkel nodig hebt," SCHIEDAM - Een bedrag van totaal 1015 gulden maakten dieven buit in de Codi gezinsmarkt aan de Ketelstraat. Door een ruit op het dak van deze zaak te verwijderen kwamen zij binnen en haalden uit het kantoortje de sleutel om de geldladen open te maken. Deze laden leverden 650.- guiden op. Uit een bureau- kast kwam nog eens 365 gulden. Heei wat minder gelukkig waren de inbrekers in de kantine van de sportvereni ging Demos in het sportpark Harga. Ook hier werd een ruit verwijderd om binnen te komen. Een grondig on derzoek in kasten en buffet leverde echter niets op zo dat de inbrekers onverrich ter zake vertrokken. SCHIEDAM - De politie heeft twee mannen aange houden die ervan worden verdacht de 22-jarige Turk A.G. uit Vlaardingen te hebben beroofd en in het water van de Nieuwe Ha ven te hebben gegooid. Hierbij werd het slachtoffer van zijn portefeuille met 400 gulden beroofd. De Turk liep op donderdag 7 juli ter hoogte van de Oranjebrug toen hij door vier knapen werd overvallen. De twee aangehoudenen zijn de 19-jarige E.S. en de 20-jari- ge S.C.P„ beiden uit Vlaar dingen. SCHIEDAM Eén grote bende hebben inbrekers achtergelaten na hun bezoek aan de woning van de 58-jarige heer C. E. aan de van Deventerstraat. Nadat ze zich door het kapot gooien van een ruit op het platte dak toegang hadden verschaft tot het buis, haalden de inbrekers alles wat niet afgesloten was, overhoop.Laden wer den omgekeerd, kasten wer den leeggehaald en zelfs het bed werd grondig doorzocht. Tevergeefs want de heer E. heeft geen vermissing kun nen constateren. SCHIEDAM - Koffie is tegenwoordig zo duur dat het de moeite loont om bij een inbraak een aantal pak ken mee te nemen. Dat von den ook de inbrekers die een bezoek brachten aan de kantine van korfbalvereni ging Sukses. Naast twintig pakken kof fie namen ze ook een be drag van twintig gulden mee. De schade van de ruit die werd stuk gaslagen om binnen te kunnen komen, bedraagt ongeveer honderd gulden. Voor de toewijzing van de woningen is een selectiesysteem opgezet waarbij, bijvoorbeeld, bewoners van Rotterdamse stadsvemiewingswijken eerder in aanmerking komen dan de autochtone bevolking. Bij de toewijzing wordt onder andere gekeken naar sociale of medi sche indikatie, de leeftijd, de ekonomische binding en de ach tergelaten woning. In een reeds in Spijkenisse verschenen advertentie van de gemeente wordt gezegd dat „juist en vooral" voor bewoners van andere delen van het Rijn mondgebied gebouwd wordt De activiteiten van Spijkenisse druisen in tegen het voornemen van Rotterdam om de leegloop van de stad af te remmen. Per deeiplan van 250 tot 300 woningen worden de toekomsti ge bewoners geselecteerd. Zij krijgen inspraak bij de vormge ving van de woningen en de woonomgeving. Er wordt verder naar gestreefd de bewoners van huurwoningen een zo groot mo gelijke mate van zeggenschap over het beheer van hun wo ning te geven. De inspraak gaat in september van start voor de eerste vier deeiplannen en start daarna ieder half jaar opnieuw voor de daaropvolgende plannen. -vsv vAv 'A* -jy x* i - <v-v- y-*v s ROTT cent goe lijn led band m< .Volger Kontakt echter r bovendic Prijs vai consume uitgerek delspnj/ vanaf ji geveer f Het zak de peri duurder De pa 1975 de uitzonde prijsver! Aangezif aardappi aan de sumente gedrongi prijzen aardapp. ..De v I gmg va 15 waarschi e de overh aldus dn f Konsumi wij heb! I gemaakt Prijsver! Dat zegt de Rotterdamse Kunststichting in een nota die tot stand gekomen is op verzoek van de wethouder van kunstza ken, drs. J. Riezenkamp. De no ta „Jazz tn Rotterdam" zal wor den besproken in de openbare vergadering van de raadscom missie op U augustus. De uit zeven deskundigen be staande werkgroep die de nota heeft samengesteld komt tot de conclusie dat er in Rotterdam nooit eerder systematisch is na gedacht over de jazz en, voorzo ver uit de jazztraditie voortge komen, geïmproviseerde muziek, laat staan dat er sprake was van een beleid. Rotterdam heeft wel eèn groot aantal gelegenhe den waar jazzmuziek ten gehore wordt gebracht, zoals de gespe cialiseerde clubs B14 en Jazz- bunker. In -de Rotterdamse jazz-nota worden ook bezoekersaantallen gegeven (B14 en Jazzbunker* 75-150, De lantaren 50-250. De Doelen 200-2200). De werkgroep tekent daarbij aan: „Een kunst beleid in een grote stad mag zich echter met beperken tot het pubhek dat er is, dan zou er van serieus beleid nauwel'J~ sprake zijn. (Kunst)beleid «1 zich veeleer moeten richten op datgene wat mogelijk en wense- lijk is." Een van de mogelijkheden «at de werkgroep van de Kunst stichting noemt om een groter publiek te winnen is de instel ling van jazz-cafés „Ook w Rotterdam heeft een aantal c3' fé-eigenaars de laatste jaroj weer belangstelling getooi™ voor zg. jazzmatinées. Hoewel het café geheel in de vrije hore- ca-sector thuishoort, zijn wij toch van mening, dat initiatie ven tot jazzmatmees gehono reerd moeten worden." Het rr sehe Zal of de he Pnjsmaa z heid moi S energiec 2 paarde de hore niet mei pnjsbesc heic" I S De vak [S inentenor nister L m Veel b regen Oi westelijk Peraturer Maxima graden 23juh

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2