BADKUIPRACE HOORNSE BINNENHAVEN Twee mannen vernielen auto en cellen Botsing bij nemen van bocht Jeugdige diefjes opgepakt J '11 m P» G AUTO IN BRAND GESTOKEN INBRAAK BU DROGIST Schiedam Lekken Demontabel Fietsen Inbreker betrapt Koe DINSDAG 26 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 mm - - ~r.v-. .-<• Wo D) De oude binnenhaven van het Noordhollandse Hoorn zal aanstaande zaterdag be volkt zijn met een bonte mengeling van vreemdsoor tige vaartuigen, die in de verte nog iets weg lijken te hebben van een badkuip. Twee soorten badkuipen zullen in Hoorn te aan schouwen zijn; de Gemotori seerde Kuip en de Ongemo toriseerde Kuip. Mensen uit het hele land zullen vanaf half twee die middag probe ren zich zo snel als maar mogelijk is met hun bad- kuipje door het water heen te spoeden. De snelste kuip wint en mag zich vanaf die dag „Speedkuip" noemen. De Badkuiprace is georga niseerd door de Avro. In na volging van het Tros-pro- gramma „Vlieg er eens uit" start de Avro dit jaar met het programma .Alle hens aan dek". De bedoeling van het Tros-programma is om zo lang mogelijk met een zelf gemaakte vlieger in de lucht te blijven, de Avro vraagt van haar kandidaten om zo snel mogelijk met een badkuip door het water te racen. Het programma wordt zaterdagmiddag opge nomen tussen half twee en half zes, en zal op dinsdag avond 2 augustus tussen kwart over negen en kwart over tien worden uitgezon den. Circa vijftig Nederlanders hebben zich de afgelopen 'weken geworpen op het ver vaardigen van een ongemo toriseerde badkuip, terwijl zo'n twintig een badkuip mét motor hebben vervaar digd. Eén van die gemotori seerde badkuipgasten is de 21-jarige Schiedammer Jan Koeling. Met hem en zijn even inventieve broer Wim (20) spraken wij over de badkuip- race. Badki ji pvaairde rs trekken bekijks in 'oldervaart SCHüEDAM - Het afgelopen weekend waren ze met hun varende badkuip te vinden in de Poldervaart en oogstten daar al veel belangstelling van toevallig pas serende Schiedammers. De topsnelheid die toen bereikt werd.was circa vijf kilometer per uur. De komende dagen zal er nog druk aan de kuip gesleuteld worden om die snelheid verder op te voeren. „Hij maakt nog teveel water. Als de motor m de vierde ver snelling staat dan is de kuip meer een fontein dan een boot. De kuip staat dan onmiddellijk vol water en de motor slaat af," vertelt Jan Roeling thuis in Bij dorp. Samen met broer Wim heeft hij al iets bedacht om dat binnenlopende water tegen te kunnen houden. Hozen is niet mogelijk, dus moet er vanaf de raderen en plaat langs de kuip gemonteerd worden die het op spattend water terug ketst. De varende kuip is gemaakt van een oude zinken badkuip, die Jan Roeling voor vijfen twintig gulden op de kop heeft getikt bij een ijzerhandel. Aan weerskanten van de kuip zijn oranje tonnen bevestigd om het apparaat drijvende te houden. Zo'n ton zit ook achter het ach terste deel van de kuip, een deel dat omhoog gehouden wordt' door een opgepompte autoband. Dat is nodig om de bestuurder van een wisse verdrinkingsdood te redden. Over het hele ge vaarte heen is een as van een auto met de twee metalen vel gen gemonteerd, terwijl aan die velgen metalen blaadjes gejast zitten die het water wegstuwen. In één weekend is het ding m elkaar gezet „Het is inderdaad een soort raderboot De motor drijft de twee raderbiaden aan en zo gaat ie voorwaarts." aldus Jan. Wim: „In z'n achteruit gaat ie eerlijk gezegd sneller dan in z'n voor uit Dat moet eigenlijk nog ver anderd worden. Overigens blijf je hem wel herkennen als bad kuip." De kuip was zo goedkoop, om dat er vijf lekken m zaten. Die hebben de twee broers samen met vrienden Peter en Arnold dicht moeten solderen, evenals de stop. De badkuip is speciaal voor de Race aangekocht, de aandrijfmotor niet "Die had ik nog over van m'n eerste auto. Het is een gewone motor uit een lelijke eend. Die auto had ik ergens voor hon derd gulden op de kop getikt. Na een jaar gaf ie het op, alleen de motor mankeerde mets. Die heb ik toen thuis m de schuur gelegd in de verwachting dat ik nog wel eens een idee zou krij gen om er iets mee te gaan doen. Hij heeft er een jaar gele gen, maar nu kon ik hem uitste kend gebruiken," zegt Jan. Een dergelijke motor mag wel op de badkuip gemonteerd zit ten. Ben buitenboordmotor is ten strengste verboden. "Alles is goed," aldus Wim, "als de kuip maar met op een boot lijkt. De voorschriften zijn dat de bad kuip moet kunnen varen zonder officiële bootonderdelen." De hele kuip is demontabel gemaakt want anders is hij met over de heg van Huize Roeling in Bijdorp te tillen. Als alles er op en eraan zit is het ding na melijk bijna 400 kilo. De motor wordt dan ook pas in de kuip gezet, als het hele gevaarte al in het water ligt. Daarom maken Jan en Wim zich dan ook enigs zins zorgen over de kade in Hoorn. "In de Poldervaart moe ten we een meter door het wa ter lopen met de motor op onze rug. Als in Hoorn nou de kade hoog ligt en het water diep is kunnen we de motor met in de kuip krijgen." Om die problemen naar gehe ven te kunnen oplossen, willen Jan en Wim zaterdagochtend te gen negen uur al m Hoorn zijn om het zaakje piekfijn m orde te kunnen maken. Tijdens de wedstrijd zullen ze worden toe- gejuigt door een hele schare fa milieleden en vrienden die eveneens meegaan. 1 SCHIEDAM - Twee Schiedammers: de 28-jarige W van der S. en zijn broer de 43-jarige J. van der s! hebben het de Hermandad, volgens politiewoordvoer der hoofdinspecteur D. P. van der Veen, sinds zondag avond Iaat aardig lastig gemaakt. De twee werden omstreeks elf uur op aanwijzingen van de 29-jarige Schiedammer F. v.d. H. aangehouden in café Klein Thalia op de Hoogstraat. Eerder zondagavond had het tweetal in de buurt van het café enkele flinke trappen tegen de auto van de Schiedammer gege ven, en hem toen hij uit wilde stappen het portier van zijn auto in het gezicht geslagen. Nadat ze op het politiebureau waren beland en in een cel wa ren gestopt, bleek het tweetal, zoals de politie het noemde, niet rustig te krijgen. Omdat ze met ophieldén met schreeuwen, bel len en tegen celdeuren aantrap pen, ging de dienstdoende wachtcommandant een kijkje in de twee cellen nemen Deze trof daar een enorme "bende aan: in beide cellen wa ren het bed en de matras ver nield, het toilet verstopt en de vloer onder water gezet. Uitein delijk zijn de twee Schiedam mers overgebracht naar zogehe ten dronkemanscellen waarin ze volgens hoofdinspecteur Van der Veen niets konden vernielen. Ze werden pas rustig nadat ze in de dronkenmanscellen boeien hadden omgekregen. Het tweetal zal de aangerichte schade moe ten vergoeden. Jan Roeling in zijn badkuip, nu nog op het gras maar zaterdag in de haven van Hoorn. Wim Roeling op één van de zeldzaamste fietsen die ooit in Bijdorp te zien geweest zijn. Of hij zal winnen, zal Jan eigenlijk een biet wezen, zegt hij. 'Tk weet niet eens wat de hoofdprijs is. Ik hoorde heel toevallig dat die wedstrijd geor ganiseerd werd, dus toen heb ik me ingeschreven terwijl ik nog met eens een badkuip had. Op de laatste inschrijvingsdag kwam mijn aanmelding bij de Avro. Er konden maximaal hon derd mensen meedoen en ik kon er nog bij. Net op het nippert je". Dat er geen 100 deelnemers zijn verbaast Wim enigszins, want hij meent dat "...er op de veer tien miljoen Nederlanders toch best honderd gekken te vinden moeten zijn." De inschrijfformu lieren bij de Avro bewijzen het tegendeel. Die gekken zijn in elk geval wel te vinden aan de Schiedam- seweg in Bijdorp. Behalve mei hun badkuip, trekken de Roe- linkjes ook veel bekijks met en kele antiquarische fietsen. Van vele oude fietsen hebben Jan en Wim samen met vrienden drie nieuwe fietsen gemaakt De ene is circa drie meter hoog, de an der is drie meter lang en dan is er ook nog eentje met een voor band van een autoped en een immens hoog achterwiel. Daar mee rijden de gebroeders regel matig in de buurt rond, onlangs nog in Groenoord. "Je zag de, mensen op de tweede verdieping van flats in Groenoord gek op kijken, ineens ging er slechts een hoofd langs hun balcon," vertelt Wim laconiek. Met hun fietsen zouden de Roelings meedoen aan de ten toonstelling "De Fiets" in het Boymans-museum in Rotterdam. Dat sprong echter op het laatste moment af. Vader Roeling: "Van jongs- af aan hebben ze altijd zitten knoeien. Ailes wat afgebroken kon worden hebben ze wel es afgebroken." Jan en Wim (geen van beiden hebben een technische opleiding gehad) hebben voorlopig één wens voor de toekomst. "Een hovercraft bouwen." Mensen uit Vienne en Velenje nemen een kijkje in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. SCHIEDAM - Het bezoe ken van een aantal beziens waardige stukjes Schiedam stond gisteren centraal voor de deelnemers aan de inter nationale jeugduitwisseling. Als eerste stond gistermor gen een wandeling door het centrum op het programma. Echter gezien de slechte weersomstandigheden moest deze behoorlijk worden be kort. Omstreeks het middaguur werden de mensen uit de partnersteden Vienne en Ve lenje in het stadhuis op de Grote Markt ontvangen door burgemeester Ane Lems die uit beide steden een klein Schiedam bij uitwisseling centraal geschenk kreeg aangeboden. Hij bood van zijn kant na mens de gemeente een lunch aan. Vervolgens beklommen de buitenlanders molen De Vrijheid en werden tenslotte in het Stede lijk Museum aan de Hoog straat ontvangen en rondge leid. Óe rest van deze week zullen de Fransen-en Joego- slaven zich voornamelijk buiten Schiedam ophouden. Vandaag hebben ze Den Haag bekeken, de komende dagen worden bezoeken aan Rotterdam en Delft ge bracht. SCHIEDAM Twee nog on bekende mannen hebben gister morgen in alle vroegte de auto van de 31-jarige C.P. in brand gestoken, die op de Hogenban- weg geparkeerd stond. De auto brandde geheel uit. de schade wordt op twintig mille geschat. De auto van de 22-jarige G.T.A.F. die in de buurt van het uitgebrande voertuig stond liep zware schade op. Eveneens be schadigd werd de brommer van de 57-jarige J.B. Volgens de politie blijkt uit getuigenverklaringen dat maan dagmorgen omstreeks vijf uur twee mannen bij de auto zijn gesignaleerd. Ze vernielden een ruit en, gooiden vervolgens een kan met een vloeistof leeg in het voertuig. Op het moment dat de gealarmeerde brandweer arriveerde was de auto al uitge brand. Kortsluiting was er de oor zaak van dat er gistermorgen brand ontstond m de auto van de 46-jarige H-N.v.K. Het voer tuig dat op de Willem Andnes- senlaan geparkeerd stond, brandde geheel uit. Twee auto's die in de buurt stonden liepen eveneens schade op. SCHIEDAM - Een inbraak in een drogisterij aan de Parkweg heeft niets opgeleverd. Degene die zich hiermee bezighield kwam de winkel binnen nadat de achterdeur was opengebro ken. Éénmaal binnengekomen werd alles doorzocht, de toege brachte schade wordt geraamd op driehonderd gulden. SCHIEDAM - De politie heeft afgelopen zondagnacht de 15-ja- nge R van der S. betrapt bij een poging tot inbraak in de kelderruimte van een flat aan de Parkweg. Een van de flatbe woners alarmeerde het politie bureau aan de Lange Nieuw- straat De knaap is voor verhoor meegenomen naar het bureau, waar hij nog steeds wordt vast gehouden. SCHIEDAM - De 22-jarige Schiedammse C. W. de B. heeft op het Bachplein in Groenoord een ongeluk veroorzaakt doordat ze met haar auto een te scherpe bocht nam. Hierdoor schepte ze met haar voertuig de bromfiets waarop de 17-jarige Schiedammer L. C. v. B. reed. Deze kwam op de mo torkap terecht en vloog vervol gens met zijn hoofd door de voorruit. Ir, eerste instantie werd Van B. door de GG en GD naar het Noletziekenhuis vervoerd, om vervolgens naar het Gemeente ziekenhuis te worden overge bracht. Hij is in het laatste zie kenhuis opgenomen met een kaakfractuur. SCHIEDAM De politie heeft onlangs drie scholieren aangehouden die tijdens hun verhoor bekenden dat ze de afgelopen maanden een groot aantal diefstallen op hun naam hadden gebracht. Twee van hen zijn dertien jaar oud, de derde is twaalf jaar. Gezien de jeugdige leeftijd van de drie jongens wil de politie geen initialen noemen. De zaak kwam aan het rollen nadat de twaalfjarige scholier eind mei was aangehouden met een gestolen brommer waarop hij door de stad reed; uit het onderzoek is gebleken dat de drie zich voornamelijk bezig hielden met het stelen van brommers, die ze gebruikten om mee te crossen. Zo haalden ze een brommer uit een stalling aan de van Riebeekstraat in Rotterdam en één uit een stal ling aan de Singel. De meeste gestolen bromfietsen zijn terug gevonden en aan de eigenaren terugbezorgd. Ook heeft het drietal zich de afgelopen tijd veelvuldig schul dig gemaakt met het stelen van leeg fust. De lege flessen ver dwenen ondermeer uit de op slagplaatsen van Bottelo nv en Bas van der Heijden. Verder •pleegden ze ondermeer een in braak m een kantoorkeet van de gemeente die zich op de Sin gel bevindt en namen ze een damesfiets vanaf het Broersvest weg- De twaalfjarige scholier heeft tevens bekend dat hij op 2es april een videorecorder met een waarde van vijfduizend gulden stal uit de zakkenhandel van G. B. aan de Nieuw Mathenesser- straat. Hij deed dit samen met een achtjarig jongetje. De video recorder is inmiddels ook weer boven water gekomen en aan G. B. teruggegeven. De drie jeugdige Schiedam mers hebben een fikse uitbran der van de politie gehad en zijn daarna weer onder het ouderlijk gezag gesteld. Jeugdland bijna mist in HOC Hooi Opgi Wes Wat een in ti stige VOOI punl ong< Vijf gen hebt ong< nieu wor De gistei hij si over deriai ten ni nige i sen ei ger te De woord pathie autom woord Bij d( terps enkele Wat emstii worde politie uitdeli stoel i Bij puntei mers der d: spraal De Ai grote kmg Invc met p op he West-; Staten SCHIEDAM Het slechte weer van gistermorgen was er debet aan dat de organi satoren van Jeugdland bijna hadden besloten, om,alle ac tiviteiten voor maandag maar af te lassen. "Alle me dewerkers willen best de straat op maar met dit weer is het toch echt niet te doen om iets door te laten gaan," zei één van de Jeugdlandor ganisatoren gistermorgen. Na rijp beraad werd gister middag besloten om alle ge plande activiteiten, zij het met enige vertraging, toch door te laten gaan. Zo kon de jeugd uit de Gorzen zich op het Wilheiminaplein be zig houden met bloemschik ken. Over het feit dat wan neer het weer tegenzit alle Jeugdlandactiviteiten stop gezet moeten worden, zegt één van de organisatoren: „Het is ontzettend moeilijk een ruimte te vinden die ge schikt is om de boel naar toe te verplaatsen zodra het weer slecht wordt." Vee! t enkele wind i tempei den. 3 juli

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2