Nieuw contract wordt binnenkort gesloten De filmkeuri m Dependance krijgt er 'n lokaal bij Unieke Cobra tentoonstelling Regen doet stoepen verzakken m Fietsendieven Gesloten Schiedam Ambtenaar Boos Tekort m. DONDERDAG 28 JULI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM „Er is een punt gezet achter het verleden. Ik ben bereid de boel voor honderd procent positief te benaderen, ik wil positief de nieuwe pe riode ingaan." Deze hoop volle woorden worden op getekend uit de mond van Passagetheaterdirecteur Henk Berg. Met ingang van 1 januari 1978 sluit Berg, die tevens exploi tant van het theater is, een nieuw contract met de gemeente. Het huidige contract dat van 1971 da teert en op één september afloopt, wordt tot die da tum verlengd. SCHIEDAM - In het augustusnummer van de PSP-krant pleit deze poli tieke partij voor het in stellen van wijken die door de bewoners zelf be stuurd worden. „De be langrijkste bevoegdheden van de wijken," zo meent de ESP, „moeten bij de wet -geregeld worden." Bij het zelfbestuur denkt men niet zozeer aan wijkraden met benoemde leden maar aan groepen bewoners die zelf beslissingen nemen over de buurt waarin zij wonen. Ook voor de stadsvernieuwing, die vol gens de partij duidelijk in gebreke is gebleven eist men overdracht van be slissingsbevoegdheden aan de betrokkenen. Passagetheaterdirecteur Henk Berg. SCHIEDAM De noodschoot die op de Chur- chillweg staat wordt binnenkort met één lokaal uitgebreid. De school is een depencance van de openbare lagere school De Ouverture die zich op het Bachplein bevindt. De uitbreiding is noodzakelijk geworden door dat het aantal leerlingen van De Ouverture het komende schooljaar enorm toeneemt. Het toene mend aantal leerlingen heeft ook tot gevolg ge had dat er een extra onderwijzer voor de lagere school is aangetrokken. Bij de gemeente hoopt men dat het nieuwe lo kaal volgende maand bij de start van het school jaar 1977/1978 op de Churchillweg staat. Mocht dat niet lukken dan worden de leerlingen die het nieuwe klaslokaal moeten gaan bevolken, tijdelijk ondergebracht in het zogeheten vaklokaal van de dependance. i- 'H 'M' ',3 ff- tk 4 m 'v A w-'"> Josien van 'hangt de nen op. Bokhoven Appelgordij- Berg blijft directeur PSP: Geeft macht aan wijken var „Het nieuwe contract is wat mij betreft rond, er moeten ai- leen nog handtekeningen wor den gezet," aldus Henk Berg. Omdat hij het Passagetheater exploiteert is het personeel bij hem persoonlijk in dienst Zoals bekend is het theater zelf het eigendom van de gemeente, die jaarlijks garant staat voor het exploitatietekort. Het afgelopen jaar bedroeg dit tekort ongeveer is ton. Met het afsluiten van het nieuwe contract js de kans erg groot dat er wat de exploi tatie betreft het één en ander gaat veranderen. Die verandering heeft nauw te maken met de komst van een culturele raad m Schiedam. In het nieuw te sluiten contract wordt hier al rekening mee ge houden Daarin staat vermeld dat theaterdirecteur Berg bereid is om zodra de gemeente dat wil als ambtenaar in dienst van de gemeente te treden. „Er ontstaat dan een volkomen andere situa tie. Op welke manier zich dat allemaal gaat afspelen is voor mij nog abracadabra Ook de si tuatie rond het personeel gaat dan helemaal veranderen, want uiteraard kan ik als ambtenaar geen personeel meer bij mij in dienst hebben. Ik heb wel aan de gemeente gevraagd of men na die verandering door wil gaan met dezelfde staf," zegt Berg. Passagetheater De Stadsvernieuwing moet volgens de PSP-krant leiden tot betaalbare huizen in leefbare buurten, waar de bewoners niet afhankelijk zijn van individuele huursubsidie. Het beleid van het stadsbe stuur wordt scherp aangevallen "In plaats dat een doelbewust beleid wordt gevoerd, zodat ein delijk een dam wordt opgewor pen tegen de toenemende ver slechtering van het voorzienin genpakket, in plaats dat het stadsbestuur werkt aan een we- zenlijke democratisering. !s plaats dat zij de woningnood krachtig aanpakken, de binnen stad rehabiliteren, het welzijns werk nieuwe impulsen geven, inplaats daarvan gebeurt er we zenlijk mets anders dan vroe ger: accepteert men de houding van de overheid, gaat men door met het verloederen van de bin nenstad en blijft men zwijgend toezien dat het voorzieningen- peil verdei wordt aangetast." De PSP, die in haar krant pleit voor het behoud van de werkgelegenheid bij Gusto, gaat medio september in verband met de gemeenteraadsverkiezin gen in mei '78 starten met de scholing socialisme, theorie en praktijk, komt een maal per maand met een marktkrant en gaat thema-avonden organiseren over Cuba. Chili enz. Het bestuur van de Schiedam- se afdeling zal voorlopig geen initiatieven ontplooien om tot samenwerking met andere link se partijen te komen. Ze ziet echter wel mogelijkheden om met één lijst samen met PPR en SP uit te komen. Inbraakgolf: weinig buit SCHIEDAM - Een kleine golf van inbraken is gedu rende de laatste dagen over Schiedam getrokken, echter bij geen van alle was sprake van grote schade of een gro te buit. Zo werd er bij Kap- tein aan de Nieuw Mathe- nesserstraat ingebroken en werd het hele pand door zocht. Slechts 1,75 werd in een laatje achteraf gevon den, maar de schade aan opengebroken ramen en deuren bedraagt 500. Ook bij Hilgers aan de Nieuw Mathennesserstraat werd inge broken De verbroken deur le verde een schadepost van enige tientjes op. er verdween niets. y*s 't t£.' <f s a <<6 A>S\< Bij de gemeente weet men nog met in welk dienstverband het personeel van het Passage theater blijft werken. Naast de ambtenarenstatus wordt er aan een contract gedacht waarbij het personeel op een bepaalde basis wordt ingehuurd. Met, het afsluiten van het nieuwe contract wil Henk Berg de verschillende ruzies die hij de afgelopen jaren met een aan tal gemeentebestuurders heeft gehad voorgoed als afgedaan beschouwen. Die ruzies heper» m het verleden zo hoog op dat hij een aantal malen dreigde om na afloop van het huidige contract als directeur en exploitant van het Passagetheater er de brui aan te geven. Waar Berg zich met name kwaad om maakte was dat gemeenteraadsleden aan de hand van de cijfers van de exploitatietekorten tot de con clusie kwamen dat het Passage theater als een bodemloze put moest worden beschouwd waar ieder jaar meer geld ingepompt diende te worden. Ook maakte de theaterdirec teur zich er nog weieens boos over dat achter zijn rug om tij dens commissievergaderingen SCHIEDAM „Soms lijkt het tij dens een gewone avondvoorstelling wel of we een jeugd- matinee hebben," zegt Henk Berg over de kortgeleden inge voerde verandering op het gebied van de filmkeuring. Zoals bekend werden de leeftijden van 18 en 14 jaar voor het be kijken van bepaalde films verlaagd naar 16 en 12 jaar. „Die verandering is zeker te merken. Wat we bijvoorbeeld ervaren is dat het percentage filmkij kers van tussen de twaalf en veertien jaar is toegenomen. Dat is de groep die zegt: Ha fijn nu mag ik. Waar ik persoon lijk erg gelukkig mee ben is het afschaffen van de filmkeuring voor volwassenen. Wel vind ik het te recht dat er een tweetal leeftijdsgroe pen is gehandhaafd. Dit gezien de sex in bepaalde films," al dus de directeur van* het Passagetheater, Waar men bij het theater wel moeite mee heeft is het leef li jdsonderscheid. Daarover zegt Berg:„Vroeger kon je er goed zien of iemand wel of niet veertien jaar was. Bij twaalf jaar is dat onderscheid veel moeilijker te maken. Het verschil is heel moeilijk te zien of iemand elf, twaalf of dertien jaar oud is." over het Passagetheater werd gepraat De grieven werden uit gepraat zodra de nieuwe bege leidingscommissie voor het Pas sagetheater met als leden: Berg zeif, wethouder Herman Post hoorn. SG-directeur Kuud Pil- lard en de raadsleden Peet van der Lubbe (PvdA) en Hem van Kaalte (CDA) in december 1976 ging draaien. Vanaf mei '74 tot eind vorig jaar had het theater het zonder begeleidingscommis sie moeten doen. Over die periode en de tijd ervoor wil Henk Berg nog wel kwijt' „Toen ik destijds in 1971 hier begon is er een bepaalde lijn gemaakt en aan de hand daarvan werkte ik Doordat er andere wethouders kwamen is men het contract, misschien wel terecht, anders gaan lezen dan daarvoor werd gedaan. Ik had een bepaalde vrijheid van han delen, ik was een zelfstandig werkend iemand en er was be slist geen sprake van een ge meente-exploitatie. Dat wilde men echter wel m praktijk gaan brengen zonder dat er overleg was gevoerd en daar ben ik gif tig over geworden. In de tijd dat er geen begeleidingscommis sie was heb ik alle kritiek die er bij gemeenteraadsleden over het theater bestond steeds alleen uit de krant moeten vernemen, en ook dat heeft kwaad bloed gezet "Wat men steeds over het hoofd heeft gezien is, dat Schie dam helaas met zo'n gunstig klimaat heeft voor een theater- exploitatie. Er is hier helaas ook vee! ter ziele gegaan op het ge bied van amateurtoneel. Daarbij komt dat steeds opnieuw blijkt dat een heel groot percentage van de Schiedammers niet de moëvte neemt om ook maar een blik tn het theater te werpen. Met die achtergrond accepteer ik best kritiek maar dan moet het wel gefundeerde kritiek zijn. Een theater zonder exploita tietekort is ondenkbaar. Ik krijg weieens de indruk dat toen de gemeente het theater kocht men dit deed met de gedachte: Nu gaan we geld verdienen. Ons exploitatietekort is een eerlijk tekort, er wordt hier echt niet met geld gesmeten, iedere cent wordt omgedaaid voordat ie wordt uitgegeven. aldus Henk Berg. In het nieuw af te sluiten contract wordt ook de mogelijk heid aangegeven om het horeca gedeelte van het- theater aan derden te verpachten. Nu nog wordt het beheer daarvan door het theater zelf gedaan. Wan neer deze verandering plaats vindt bestaat de kans dat de foyer ook tijdens niet-theater- uren zal zijn geopend. Daarover is in het verleden ook weieens gepraat Directeur Berg ziet wat het verpachten aan derden betreft echter wel enkele technische moeilijkheden Het zal dan moeilijk worden om het theater publiek van het andere publiek te onderscheiden. Een ander probleem is dat het damesperso- neel van het Passagetheater' hierdoor een deel van hun bron van inkomsten gaat verliezen. Wal met het afsluiten van het nieuwe contract tussen Berg en de gemeente ook wel zal gaan veranderen is de huurprijs van de grote zaal. Deze bedraagt nu 550 gulden. De theaterdirecteur zegt daarover: "Ik zou een ver hoging van de zaalhuur toejui chen. De huur is dezelfde als voor de verbouwing alleen was het aantal stoelen toen twee maal zoveel. De huurprijs is nu een verkapte vorm van subsidie en dat ss niet de bedoeling.' Tenslotte zegt Henk Berg nog "Ik zie de toekomst hoopvol te gemoet" 'i t f,Vp j/J- ■>-. SCHIEDAM - Een repre sentatief overzicht van het schilderwerk der Nederlandse leden van de Cobra-groep is vanaf morgen in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat te bezichtigen. Op Cobra-gebied staat het Schiedamse museum in zeer hoog aanzien in Ne derland; in de loop der jaren is de Cobracollectie van het museum uitgegroeid tot een unieke verzameling. De Cobragroep heeft slechts drie jaren bestaan, en wel van 1949 tot 1952. Nederland, Dene marken en Belgie waren de landen waarin Cobra haar oorsprong vond en waarin het voornamelijk tot bloei is ge komen (Cobra staat voor Co penhagen. Brussel en Amster dam). Van de zeven Nederlanders die deel uitmaakten van Co bra is Karei Appel de belang rijkste vertegenwoordiger Van hem heeft het Schiedams museum zoveel werk in haar bezit, dat daarmee eén gehele tentoonstellingszaal ingericht kon worden Het ontwerpen van gor dijnstof is een van de technie ken geweest waarmee Appel zich m Cobra-tijd heeft bezig gehouden Resultaten daarvan zijn onder meer te aanschou wen op de tentoonstelling Ook van de Nederlander Corneille hangt het een en ander op de Cobratentoonstel ling, evenals van Rooskens Van deze laatste heeft' het museum onlangs nog een overzichtstentoonstelling van zijn totale werk gehad. Van het latere werk van Lucebert - door de tijd feite lijk met meer tot Cobra beho rend (1959) - hangen eveneens twee* werken op deze zomer- tentoonstelling Alles is eigen bezit van het Schiedamse mu seum. De grondgedachte achter Cobra was. volgens Josine van Bokhoven van het museum- „Kunnen tekenen als een kind, niet geleid door technie ken en dergelijke, maar teke nen en schilderen zonder er over na te denken." Aan de Van Kouwenhovenweg werd ingebroken bij de, Branda- nsgarage. 75 verdween, een ruitje bleef kapot achter. Ook m de Lange Singelstraat werd in gebroken en wel in de Sint Jans/Aloysiusschool. Een dolk mes verdween, de schade be draagt 100. Bij twee bedrijven aan de Strickledeweg is eveneens inge broken. Bij het transportbedrijf ABC werd een elektrische re kenmachine met een waarde van 300 weggenomen en bij het reparatiebedrijf Onnelink verdwenen een rekenmachine, een tafelaansteker en enige schroevedraaiers. Een inbraak in café Het Pa viljoen aan de Admiraal <fe Ruyterweg leverde de daders ,een stereo cassetterecorder op, evenals twaalf flessen drank en twaalf sloffen sigaretten. De waarde van de spullen bedraagt circa 800. Dan werd er ook nog ingebroken m het Esso ben zinestation aan de Rotterdamse- dijk, alwaar sigaretten en shag met een totale waarde van 2S5 verdween. Als laatste in de rij inbraken en diefstallen kan de diefstal van een zogenaamd klipanker vanaf een salonkruiser genoemd worden. De boot lag in de Schie. De eigenaar ervan is de 47-jan- ge Schiedammer M.C.K. SCHIEDAM - Enige tientallen bewoners van de Rotterdamse- dijk kunnen sinds het begin van deze week met meer normaal hun flatwoning bereiken, door dat de felle regenbuien van de afgelopen dagen hele delen van hun stoep hebben weggevaagd Dat gebeurde onder andere bij de portieken. Door al dat he melwater is de grond dermate gaan schuiven, dat de tegels weg zakten en grote gaten lieten ontstaan. Met een fikse sprong wil het sommige lenige Rotterdamsedij- kers nog wel lukken om hun voorportaal te bereiken. De verzakkingen zijn hier en daar provisorisch weggewerkt g onder andere met behulp van nieuwe tegels of planken. Het wachten is echter op de ge- meentehjke straatmakers die het zaakje weer vakkundig moeten dichtmaken. SCHIEDAM - Een zestieh- en een twintigjarige Schiedammer zijn door de politie gearresteerd toen zij midden in de nacht (kwart over vier) op de fiets en zonder licht over de Rotterdam- sedijk reden. Na enige over en weer gepraat bekenden de jon gens de fiets vanaf de Nieuwe Haven gestolen te hebben. Sa op het bureau aan de tand ge voeld te zijn mocht het duo al vlot weer naar huis. SCHIEDAM - Zowel de een- J| Zon trale van de gemeenschappelijke bibliotheek op de Lange Haven jjon als de jeugdcentrale op de Korte proest Haven zijn vanaf morgen we- j tjg aj gens vakantie gesloten. De va- j oost t kantiesluitmg duurt tot maan- rature dag 15 augustus De zes filialen j maxir van de bibliotheek zijn normaal geopend t 3D juli f.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2