Directeur Hans Zetteler klaagt: Buiten landers aan de Êrxmk Geld voor wijk centrum Noord moet er jaar eerder komen 'Mensen moeten in de bus doorlopen' Auto vol deuken Yeer moet fiet sers Grote Markt: toch nog geparkeerde auto's Meisje (11 j) aangereden Diefstal uit auto over Kil varen Waterleidingen gesprongen Brandwonden Dieven legen postbussen DINSDAG 2 AUGUSTUS1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 m%s® SCHIEDAM - Directeur Hans Zetteler van het ta leninstituut Pont aan de Singel heeft bij het gemeen tebestuur geklaagd over de oneerlijke concurrentie, die hij meent te ondervinden van de Schiedamse Gemeen schap. De SG organiseert namelijk jaarlijks talencur sussen die vele malen goedkoper zijn dan de zijne, waardoor het overgrote deel van Font's cursisten wordt weggesnoept. Instituut Pont: een wisse dood tegemoet door de veel goedkopere talencursissen van de SG? Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon {010)265205 266646 Na het zien en ruiken van al die heerlijkheden, doen de Fransen en Joegoslaven zich te goed aan de drank. Scheepswerf De heer Specht laat zien hoe de diverse dranken worden bereid. Rechtswinkel mm. 'S-GRAVENDEEL - De Dordtse afdeling van de Eerste, Enige, Echte Nederlandse Wielrijdersbona (ENWB) houdt zondag 28 augustus een "drieponten- tocht". De bond wil daarmee de aandacht vestigen op zijn actie om na de opening van de Kiltunnel een voet- en fietsveer in de vaart te krijgen. Auto uitgebrand t 'Instituut Pont dreigt kapot te gaan aan goed ere cursussen SG' sa» In de jaren dat de SG-afdeling Vorming en Ontwikkeling talen cursussen heeft georganiseerd voor de Schiedamse bevolking, is de belangstelling voor soortgelijke cursussen bij Pont vrijwel gehal veerd en in sommige gevallen zelfs geheel verdwenen. V.:' iF"' '•■v' SCHIEDAM - De gemeente wil grote spoed zetten achter de rea lisatie van het Wijkcentrum in Schiedam Noord. Een jaar voordat het benodigde geld voor de definitieve plannenmakerij voor zo'n centrum feitelijk beschikbaar is. wil wethouder Eef Collé het geld al uitgeven. Hij heeft daarvoor echter de goedkeuring van de ge meenteraad nodig, welke goedkeuring hij nog in de augustusverga- dering (de 22ste) hoopt te krijgen. Er zal ƒ90.000 uitgetrokken moeten worden om een architect de opdracht te geven een voor lopig schetsontwerp voor het wijkcentrum Noord te maken. De cursussen bij de SG lopen zelfs zó goed, dat Pont vaak het "overschot" krijgt. Binnen de kortste keren zijn de naar ver houding zeer goedkope SG-ta- lencursussen volgeboekt en moet de talenliefhebben een andere organisatie uitzoeken. Ze komen pas dan bij Pont terecht. In sommige gevallen kost ze dat dan al gauw enkele honderdjes extra. Al in 1975 heeft Zetteler aan de bel getrokken bij de SG met zijn "oneerlijke concurrentie"- verhaai maar de SG gaf niet- thuis. In een fusie of wat voor soort samenwerking dan ook had de SG in het geheel geen trek. Sinds die bespreking is het leerlingenaantal van Pont echter nog verder teruggelopen en daarom heeft de directeur nu zijn beklag gedaan bij "de baas" van de SG, de gemeente. Ook die gemeente heeft in middels niet-thuis gegeven op Zettelers klachten. Zettelers conclusie dat de SG zijn cliënten wegsnoept. wordt door B en W ongegrond genoemd. "Uw klacht mist elke grond" melden burge meester en wethouders aan de directeur van Instituut Pont. Het door Zc-tteler gevraagde on derzoek naar de "oneerlijke" gang van zaken vindt dan ook geen genade in de ogen van de gemeente. In een uitgebreide brief mel den B en W aan de heer Zette ler. dat zijn commercir insti tuut een totaal andut- doelstel ling heeft dan de SG. Pont stelt zich volgens B en W tot doel om de cursist voor te bereiden op landelijk algemeen erkende examens, terwijl de SG zich ten doel stelt om haar cur sisten te "vormen en te ontwik kelen". "Het ontplooien en ont wikkelen van de bewustwording van eigen mogelijkheden voor de SG-cursisten" wordt dat offi cieel genoemd. Deze volkomen verschillende uitgangspunten tussen het com merciële instituut en de SG wordt dan nog eens bevestigd door het feit dat Pont onder het Ministerie van Onderwijs valt en de SG onder CRM. Burgemeester en wethouders noemen het nauwelijks reëel van Zetteler dat hij aanspraak denkt te kunnen maken op leer lingen. die uitdrukkelijk niet geïnteresseerd zijn in de studie wijze die Pont biedt en die dus kiezen voor de SG-cursussen. De achteruitgang van het leerlingenaantal van Instituut Pont kan bovendien, aldus nog steeds de brief van B en W, niet aan de SG toegeschreven wor den, went het aantal cursisten bij de "SG groeit vele malen sneller dan dat hei (toch al be perkte) aantal van Pont daalt. (Pont geeft overigens ook les in typen en steno). Om de reden voor het dalend aantal leerlingen te vinden zal Pont dan ook eerder de hand in eigen boezem moeten steken, dan anderen daarvan te be schuldigen. is de slotconclusie. Hoewel de klacht van Zetteler aan de gehele gemeenteraad ge richt is en die er zich nog over uit moet spreken, ziet het er niet naar uit dat de voor hem "bedreigende activiteiten" van de SG alsnog onderzocht zullen worden. Meerdere gemeente raadsleden hebben zich namelijk in dit verband al eerder kritisch uitgelaten over de kruistocht van Zetteler. De hele kwestie zal vanavond besproken worden in een com missievergadering op het Stads kantoor. SCHIEDAM - Met derde graads brandwonden aan de voeten en het linkerbeen is de 83-jarige mevrouw Van L.-van D. opgenomen in het Gemeente Ziekenhuis. In haar woning in de Emmaflat sprong zondagoch tend een leiding van de centrale verwarming De vrouw probeer de bij de sp-atende leiding van daan te komen maar viel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Als mensen niet doorlopen in de bus. ondanks herhaalde verzoeken, denkt de chauffeur dat de bus vol is en rijdt hij haltes voorbij." Zo reageert de NV Verenigd Streekvervoer Westnederland op de klacht van mevrouw C. van der Gaag uit Nieuwcrkerk aan de IJssel. SCHIEDAM - Onbekenden hebben veertien postbussen aan de gevel van het PTT-kantoor aan de Mgr. Noienslaan vernield en de inhoud ervan meege nomen. Hoevee! dat is is nog niet vast te stellen, aldus woordvoerders van de PTT. Mevrouw Van d- r Gaag stond vorige week bij de halte Oost- plein te wachten op bus IG die richting Gouda ging. Tot twee keer toe reed de bus door. Bij de tweede k'er was zij zelfs op de weg gian staan om de chauffeur er op attent te maken dat zij mee wilde rijden. De vrouw is uiteindelijk met bus 18 naar Capelle-Schenkel gereisd om daar bus 16 richting Nieuwerkerk aan de IJssel te nemen. De bussen zijn inderdaad met gestopt. geeft Westnederland toe. „Het bleek druk te zijn, maar niet alarmerend," aldus een woordvoerder. „Er is wel een reservewagen ingezet." Controleurs hebben, volgens Westnederland. geconstateerd dat de bussen inderdaad nog mensen mee konden nemen. „Maar," aldus de woordvoerder, „als de mensen niet doorlopen in het gangpad van de bus. ook niet na herhaalde verzoeken dan denkt de chauffeur dat de bus vol is en rijdt hij door. Dat is er wat is gebeurd." SCHIEDAM - Een twintigja rige Schiedamse glazenwasser heeft zijn Fordje aardig bescha digd op de parkeerplaats van het Corneli- van Zantenplein aangetroffen. Onbekenden had den met de vuist of de voet deuken in de wagen gemaakt. Onder andere het dak is danig gehavend uit deze strijd geko men. De schade bedraagt vol gens de eigenaar circa achthon derd gulden. SCHIEDAM - De 21 isten uit het Franse Vienne en het Joego-Slaviscne Velenje hebben gisteren een bezoek gebracht aan distilleerderij De Kuyper en Zonen aan de Buitenhaven, weg. De excursie in deze typische Schiedamse fabriek was voor de buitenlanders een hele be levenis. Naarmate de excursie vorderde, werd de dorst steeds groter. Een van de Joegoslaven vroeg of hij in een van de kelders met jenever mocht duiken. „Dat kan wel", vertelde excursieleider de heer Specht, „maar dan verdink je onherroe pelijk. Alcohol heeft namelijk een later soor telijk gewicht dan water en ook al kun je nog zo goed zwemmen, je houdt het hoofd niet bo ven. De enige manier om er uit te kimen is om de 40.000 liter op te drinken." Nadat de bereidingswijze van de diverse dranken was getoond, kon er ook geproefd worden of alles inderdaad zo lekker smaakte als het rook. Noch de Fransen, noch de Joego slaven misten hun Cognac of Slivovitch en nipte van de likeurtjes, de brandewijn en vooral de jenever. Het smaakte ze. In deze tweede week dat ze in partnerstad Schiedam verblijven staat als één van de aar digste excursies een bezoek aan de Maassluise scheepswerf De Haas op het programma. Deze excursie is speciaal georganiseerd voor de tivaalf Joegoslavische gasten, die in hun land met een arbeiderszelfbestuur in de fabrieken te maken hebben. Een dergelijk arbeiderszelf bestuur is ook bij De Haas ingevoerd. De ver schillen tussen de Joegoslavische bedrijfsvoe ring en de Nederlandse zullen bij dit bezoek besproken worden. Die excursie vind donder dagmiddag plaats; de één na laatste dag van het bezoek aan Schiedam. Daarin moeten een PTT-kantoor en een bibliotheekfiliaal betrok ken worden, als ook het wijkontmoetingscentrum. Een deel van die 90.000 gulden wordt besteed voor het aantrekken van een adviseur van de stich ting Ruimte. Reeds i maart 1973 heeft de SChiedamse architect Goslinga voor 20.000 een soortgelijk schetsontwerp gemaakt als er nu opnieuw gemaakt moet wor den. Ook heeft de dienst Ge meentewerken toen al tekenin gen voor het wijkcentrum ver vaardigd. Dat er sprake zou zijn van een overbodige uitgave voor iets dat al lang geleden gedaan is. wordt door het college van burgemeester en wethouders echter ontkend. Om bij voorbaat kritische vragen van gemeenteraadsleden over deze dubbele uitgave van gelden af te wenden, slaat B en W hen deze kritiek uit handen met de opmerking: „U dient hierbij evenwel te bedenken dat het fasegewijs ontwikkelen van het wijkcentrum weliswaar niet geheel verlaten is, maar dat de zogenaamde verwezenheid van functies op de voorgrond is ge treden." De verwevenheid van functies (zowel een PTT-kantoor als een biebfiliaal en een ontmoetings ruimte) is een eis geweest van het ministerie van CRM. voor dat men met subsidie over de brug wenste te komen. In totaal heeft CRM een sub sidie van ƒ600.000 gegeven voor het ontwikkelen van een wijk centrum en het realiseren ervan. f De oorspronkelijke planning van de gemeente be helsde het beschikbaar stellen - van de ƒ90.000 in het komende jaar. Zo Taat het ook in het Prioriteitenprogramma 1977-1981 vermeld. Of het financieel haal baar is dat dat geld dit jaar al uitgegeven wordt, moet nog be studeerd worden door de leden van de gemeentelijke advies commissie voor Financiën. Ook de adviescommissie voor Sociale Zaken. Volksgezondheid en Wel zijn moet zich nog uitspreken over het voorstel van B en W. Deze laatste commissie zal daar over praten op hun vergadering van woensdagavond. Op deze vergadering zal ook gesproken worden over het ver lenen van subsidie "aan de Schiedamse Rechtswinkel en het verlenen van subsidie aan de bewonersverenigingen in deze stad. Het vrijwel maandelijks terugkerende agendapunt de Districtsgezondheidsdienst voor de Rijnmond staat wederom op gevoerd. De vergadering begint om acht uur en is openbaar. - 'jr - SCHIEDAM - Sinds de Grote Markt van nieuw plaveisel is voorzien, staat het pleintje rond het oude Raadhuis vaak vol met geparkeerde auto's, tot ergernis van de omwonenden, de winke liers en de chauffeur* van trouwauto's. Het stukje fietspad van de Hoogstraat naar de Lan ge Kerkstraat wordt door auto mobilisten gebruikt om op het pleintje te komen. Olficieel is daar nu een eind aan gekomen. Vorige week zijn er aan beide kanten borden gepiaaUt die liet inrijden van alie verkeer ver bieden. Een bordje eronder maakt een uitzondering voor (brom)fietsen en trouwauto's. Helaas beroepen enkele autobe zitters zich op het gewoonte recht en blijven er hun blikken vervoermiddel neerzetten. Wel licht brengt een likse bekeuring hen vandaag ot morgen tot an dere gedachten. Ct» Aénmf 1 *V V SCHIEDAM - De 11-jarige R. R. is aangereden toen zij plotse ling de Nieuwe Damlaan nabij de spoorweg overstak. De be stuurder van een auto, de 32-ja- rtge mevrouw A W. W.-B. kon. ondanks krachtig remmen, het kind niet ontwijken. Met een wond onder het linker oor en een hersenschudding is het meisje naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht; SCHIEDAM - Uit de auto van de 34-jarige J.S. zijn een regen jas n een filmcamera met een totale waarde van 400 gulden verdwenen De grote ponten verdwijnen in oktober, wat volgens de ENWB tot gevolg heeft dat hon derden scholieren uit de Hoek- sche Waard, c.e dagelijks naar de Dordtse scholen gaan. via de Kiltunnel zes tot acht kilometer om moeten rijden. Een pontje voor fietsers en voetgangers zou uitkomst bieden. SCHIEDAM Bewoners van de Min. Donkei'jtraat zijn ver lost van een autowrak dat daar al enige tijd geparkeerd stond. Zaterdagmiddag staken twee jongetjes de auto in brand. De brandweer bluste het wrak met één nevelstraal waarna het werd afgevoerd naar het terrein aan de Heemst raat De eigenaar inog onbekend SCHIEDAM - In het weekend zijn aan de Singel, voor het Praethuis en de Singelkerk, op d»' Hoek van de Dwarsstraat en de Leliestraat en in de Kever- landsestraat, waterleidingen ge sprongen. Een aantal winkels liep grote waterschade op. In de Beyerlandsestraat moest de poli tie huisraad veilig stellen omdat de bewoners op vakantie waren. De G.T.B heeft de waterleidin gen tn de vroege ochtenduren weer gerepareerd Politici in de regio hebben verbaasd gereageerd op de actie- Zij hebben er op gewezen dat de Kiltunnel juist wordt aange legd. omdat de ponten soms vrijwel onbestuurbaar zijn als gevolg van een toegenomen stroomsnelheid ter plaatse. Deze toename zou te wijten zijn aan de afsluiting van het Mallegat en het hoge peil van de Rijn. De situatie op de Kil wordt nog steeds levensgevaarlijk ge noemd; van het in de vaart brengen van een pontje kan daarom beslist geen sprake zijn. aldus tegenstanders, zoals bur gemeester J. H. van Zuuren van Dcrdl. De ENWB meld! dat luj al talrijke adhesie-betuigingen heeft ontvangen van vooral schoolgaande jongeren in Hoeksche Waard. Provinciale Waterstaat, die bouw van de Kiltunnel uitvoert, gelooft overigens dat de stroom snelheid weer sterk zal afne men, zodra de Kil verbreed u» Rijkswaterstaat is daarmee be zig. Eventuele ponten zouden dan alleen nog last hebben van het groter aantal schepen, dat naar Shell-Moerdijk vaart.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2