V -;r ;;r~* m */r*ê André van Duin bijt spits af in Vlaandings theaterseizoen Ooievaars gaan Musis openen Onrust in oostwijk Uitgebrand pand wordt herbouwd Het MAN boos over anti- blubber aktie van de PPR T> M B"r^ Gemeente stopt met zomertijd Verkeer in de kneï Ech drie op 2 naa ii i Zelf beslissen Trots VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Niet alleen de afdeling ■van De Haas waar moto ren gerepareerd en ver vaardigd worden werd be keken door de Fransen en de Joegoslaven, ook op de scheepshellingen werd een kijkje genomen. Daar werd de sleepboot Mariene net onder handen geno men. i s *êf- I 1 MAASSLUIS - Buursteden Maassluis en Viaardin- gen vulden gisteren de laatste dag van het program ma, dat twintig jongelui uit Het Joegoslavische Velen- je en het Franse Vienne aangeboden kregen door hun partnerstad Schiedam. Zaten Walter van Ginneken, directeur van de Vlaardingéf Stadsgehoorzaal. VLAARDINGEN - André van Duin zal op donderdag I september het spits afbijten van het theaterseizoen in Vlaardingen. Ook op vrijdagavond zal André te 2im zijn in de Stadsgehoorzaal met zijn nieuwe revue Lach om het leven. Directeur Walter van Ginneken is hier 1 nogal trots op. Bij de presentatie van het nieuwe thea$ 5 terprogramma zegt hij dat de komst van André ran Duin te danken is aan de manager. w LOiS „Natio oprich in wijl Op het eind loopt het toch slecht af voor vampiere Frieda. IJS] dolfin Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 '266646 Partnersteden Si maken kennis met arbeiderszelfbestuur a<-~c 11 f> j c-jj V - 1 yyF&'/if' wi V.<\ In Maassluis bezochten de buitenlandse gasten met hun Schie- damse begeleiders de scheepswerf en motorenbedrijf De Haas, waar kennis gemaakt werd met het arbeiderszelfbestuur zoals dat daar al sinds drie jaar functioneert Het Vlaardingse gemeentebestuur bood de gasten later op de dag een lunch aan en een rondtocht door Vlaardingen. Het programma van de part nerstedelingen werd gisteravond besloten met een slotfeest in de sociëteit QT in Schiedam. Na een verblijf van twee weken in Nederland gaan beide groepen zaterdag weer naar huis. Voornamelijk de Joegoslaven toonden zich geïnteresseerd in het functioneren van De Haas. Een meisje uit de groep: „Ik werk zelf sinds twee jaar in een fabriek waar keukenapparate» gemaakt worden. De arbeiders mogen bij ons zelf beslissen wat er met de winst gedaan wordt. Als we zeggen dat de winst moet worden uitgekeerd aan het personeel, dan gebeurt dat En als we het nodig vinden dat er een nieuwe hal bijkomt dan bouwen we die van de winst" Verschil tussen dit systeem en het systeem bij De Haas kon gisterochtend niet in alle gau wigheid uit de doeken gedaan worden. Directeur P. de Haas vertelde zijn twintig gasten hoe hij drie jaar geleden.' in november '74, op eigen initiatief zijn bedrijf veranderde van een gewone, Nederlandse commerciële instel ling in een bedrijf dat meer op ideele basis geschoeid is. Proble men met aandelen opeisende fa milieleden uit het toenmalige familiebedrijf hebben volgens woordvoerders bijgedragen tot deze ingrijpende verandering. Alle' aandelen werden veran derd in certificaten en het stem recht dat de aandeelhouders tot dan toe gehad hadden werd niet van toepassing verklaard op de certificaathouders. Het stem recht werd overgedragen aan het bestuur van de Stichting Bedrijven De Haas. In dit stich- tirgsbestuur zitten twee verte genwoordigers van het perso neel,- één certificaathouder, één directielid en één onafhankelijk bestuurslid. Dit bestuur kan beslissen (na haar achterban gehoord te heb ben) waar de winst van het be drijf naartoe gaat en hoe de be drijfsleiding gevoerd dient te worden. HOOFD Hoofdk 7? SCHIEDAM - Bij de twaalf Schiedamse sportverenigingen die zijn ingeloot om de openingsplechtigheid van de nieuwe^ bowling baan Musis Sacrum te verrichten, behoort onder meer de invaliden- sportvereniging De Ooievaars. SCHIEDAM - Omwonenden van het Lorentzplein waar schuwden woensdagavond de politie toen er een groep van area tien jongens, met stokken zwaaiende, over het plein trok. Toen de politie arriveerde, stoof de groep uiteen en werden de stokken weggegooid. Een van de jongens, de 16 jaar oude G.S. werd aangehouden. Hij was in het bezit van een tafelpoot die met een stuk gasbuis was ver zwaard. De politie vermoedt dat de staven werden gebruikt om auto's te beschadigen, hoewel daarvan nog geen aangiften zijn binnengekomen. Hoewel op de openingsdag (24 augustus) de voorzieningen voor gehandicapte bowlingllefhebbers nog niet helemaal klaar zullen zijn, zijn toch zowel de vereni ging als bowhngbaas Van Rijs- bergen uiterst tevreden over de ze lotsbeslissmg. Van Rijsber- gen: "Dan komen we meteen te weten wat er nog allemaal ont breekt aan voorzieningen voor onze gehandicapte medemen sen." De loting uit de ruim zeventig Schiedamse sportverenigingen heeft verder drie korfbalvereni gingen Odi, Succes en Harga aangewezen voor de openmgsga- me. De voetbalclubs SV&HV, SW en BVC (zaalvoetbal uit Bijdorp) behoren eveneens tot de twaalf gelukkigen. De oven- ge zijn SZC (zwemclub), Brtdge- club Schiedam west, Los Bigotes (tennis) en Game (eveneens ten nis). Mocht een van de twaalf in gelote clubs geen bowlingteam kunnen samenstellen, dan staan op de reservelijst De Trekvogels fwandelclub), GSS (voetbal) en de boksschool van De Haan. SCHIEDAM - De wintertijd zal voor wat de gemeentelijke afdeling Burgerzaken betreft op donderdag II augustus al weer intreden. Het bureau zal dan niet langer tot half negen ge opend zijn maar zal om acht uur reeds dicht gaan. Vanwege de koopavond Is het bureau al tijd op donderdag van zeven tot acht open. Dit geldt slechts voor paspoortaangelegenheden. SCHIEDAM - Het verkeer in het centrum van Schiedam zal de komende dagen enigszins uit 'het gareel geslagen worden door de zomerkermis welke vanaf za terdag op het Emmaplein ge houden wordt. In verband met deze kermis is het verkeer door de Huis te Rivierweg onmoge lijk geworden, terwijl ook het parkeren op het Emmaplein niet meer mogelijk zal zijn. RET- bussen die naar het station rij den zullen via de Horvathweg moeten omrijden. Verkeerslichten op de hoeken van Emmaplein, Singel en Broersvest zullen tot en met zendag 14 augustus voor een goede verkeersafwikkeling moe ten zorgen. SCHIEDAM - Het pand aan de Hoogstraat 132, dat in het afgelo pen weekeinde uitbrandde, zal weer worden herbouwd. De werk zaamheden, die waarschijnlijk eind van deze maand beginnen, gaan circa drie maanden duren. Tot zo lang blijven de heer Van Merwijk, zijn vrouw en twee kinderen tijdelijk in een woning aan de Nieuwe Dam- laan. Nog deze week kon het gezin, dat alle bezittingen bij de brand verloor, in een gemeente woning trekken. "Van de verzekering heb ik een voorschot gekregen zodat we in ieder geval wat kleren konden kopen. Van vrienden en kennissen kan ik het een en an der lenen zodat de tijdelijke woning al snel wordt ingericht. Zodra het pand op de Hoog straat klaar is, trekken we daar weer in. Dan gaat ook spoedig de Sieratiek weer open, aldus de heer Van Merwijk, - De winkel in slaapkamerin- nchting van de heer A. Ver- waijen heeft gisteren alle door rook en water beschadigde arti kelen tegen spotprijsjes ver kocht. De hele dag stond er voor de winkel, waar slechts één klant tegelijk binnen werd gela ten, een lange rij wachtenden. „De directie kan nooit het be drijf verkopen zonder datde werknemers daarin gekend zijn. Sterker nog, er kan slechts ver kocht worden als alle partijen het ermee eens zijn, want slechts het bestuur kan dergelij ke transacties doen en in dat bestuur zitten de werknemers zelf," aldus De Haas, die niet weinig trots is op zijn bedrijfje waar 125 man werken. „Ik heb van mijn gastouders gehoord dat dit gelukkig eén van de weinige democratische bedrijven is in Nederland. Dat was ik niet met ze eens. Ze zou den allemaal zo moeten zijn," is het commentaar van het Joego slavische meisje na afloop van de rondleiding bij De Haas. Normaal gesproken was de artiest pas een jaar later in de Stadsgehoorzaal te zien geweest Een ruzie tussen Walter van Ginneken en de manager van Van Duin heeft echter ervoor' gezorgd dat Van Duin nu al te zien is in Vlaardingen. Deze week geeft Van Duin de pre mière van zijn nieuwe revue. Van Ginneken: André van Duin gaat officieel pas volgend jaar met z'n show de provincie in. Ik ben erg blij dat we hem over een maand al in Vlaardingen kunnen zien." Het nieuwe programma van de Stadsgehoorzaal is er een voor „elk wat wils." Naast ver strooiende onderdelen zijn er ook zwaardere. Dit is ook de opzet van de Culturele Raad, die vindt dat je er niet naar moet streven de Stadsgehoorzaal iedere keer weer gevuld te krij gen door sappige programma's te bieden. Dat sappige hoort er natuurlijk ook wel bij, maar er moet ook aandacht zijn voor bijvoorbeeld het vormingstoneel. Dit jaar zijn er vier Toppers. Als eerste André van Duin. Op 9 en 10 maart de musical Fox trot van Annie M.G. Schmidt en op 9 mei Theater en thuis, een one-man-show van Henk Elsink. Andere gasten zijn Robert Long (18 oktober) Kitty Jansen (21 ok tober) Rijk de Gooyer (11 no vember) Josephine van Gasteren (17 november). Theater van de Lach (7 januari) Jeroen Krabbé (21 januari) Ko van Dijk en Ma ry Dresselhuys (18 februari) Don Quishocking (6 april) Sylvia de Leur (27 april) en de toneelgroep Theater op 11 mei. Deze week krijgen alle Vlaar- dingers het nieuwe programma voor de Stadsgehoorzaal in de bus. Achterin zit een bestelbon zodat op tijd plaatsen gereser veerd kunnen worden. Er is echter ook een algemene ver koop. Die is van maandag 22 augustus tot en met donderdag 25 augustus. Iedereen kan dan een kaartje komen halen voor de voorstelling die hij of zij graag wil zien. Voor de bestel bon geldt de regel dat minstens vier programma's aangekruist moeten worden. Hiervoor geldt dan wel een korting. De kaart jes van de algemene verkoop zijn niet goedkoper, maar voor deel is dat het ook mogelijk is slechts één kaartje te kopen. Ook alle inwoners van Maas-, sluis, Maasland en Schiedam- West krijgen het nieuwe pro-' gramma m de bus. Er is tot op heden geen nauwe samenwerk t king tussen de Schiedamse Ge- i meenschap en Vlaardingen op t het gebied van de programme- ring. Van Ginneken: "Er is wel contact We kijken of sommige programma-onderdelen elkaar niet bijten. Verder gaan we ech- 1 ter niet. Onze manier vinden ze te duur en ze zijn daar blij met 1 hun manier. Ook is het niet mo gelijk gemeenschappelijk abon- nementen te koop aan te bie den." De Stadsgehoorzaal is vorig seizoen weer verbeterd. Er is nu een ringleiding. Hierdoor kun nen mensen met een gehoorap paraat overal in de zaal het to neelstuk of muziekprogramma uitstekend volgen. Er wordt mo menteel aan gedacht om ook Iets te doen voor mensen die nief| goed horen, maar die geen ge- f hoorapparaat hebben. De ge-' dachte gaat uit naar „uitleenge hoorapparaat" Voordeel van de ringleiding iS)dat slechthorenden nu niet de duurste kaartjes hoi- ven te kopen om alles te kim- -*5 nen volgen. Ook dit jaar zal er 's woens dagmiddags een jeugdprogram ma zijn. Voor de tweede keer, zullen gasten optreden als Peppi en Kokki en Bassi en Adnaari," het Vlaardingse lachduo. Hele-- maal gelukkig met het woens* dagmiddaggebeuren is de direc teur van de Stadsgehoorzaal niet maar omdat het nog geen programma is dat al jaren draait, wordt eerst de kat uitdé-' boom gekeken. Dit seizoen zullen in totaal vier voorstellingen gegeven., worden die vallen buiten het normale programmapatroon. Het, gaat hier om -het vormingsü> neel. Twee voorstellingen van'. De Bloemgroep zijn al geboekt-1 Verder is er contact met het -- Onafhankelijk Toneel Rotter- dam. Vorig jaar is de Stadsgehoor zaal volgens directeur Walter, van Ginneken gemiddeld voor' 70 procent bezet geweest Hij vindt dit een goed cijfer. Dat er drempelvrees is, ontkent hij. Bij iedere Vlaardinger is de gehoor-'-» zaal bekend en volgens Van Ginneken zijn er geen mensen meer die er niet naar binnen durven gaan. r Opgevci De „v ciaal ge; sen 18 leidmg i ficier" zullen zi tol blai gaan be; naar hel nal Froi genoeg. De vi baar zi; kleding die zijn nat Froi Smet te a 'f De be: .uitgerust fwandelst Sin eeuwwitje gaat de derde iwek in OTTEI wanhoop echtpaar 'speurtocl de politi meente l Het Hdv .geleverd. 1 Het pa woensdai 1de Veluv camping emd vai hun carr vinden, kampeerl schoten. Na lan hulp var camping: de. Dat 1 slotte mi in een campings Gisterr camping slaapzak! SCHIEDAM- - Voor de schoolgaande kinderen is het de komende week hopelijk goed weer. Zoniet dan kunnen ze altijd nog naar de Kermis. De film Sneeuwwitje, die voor de derde week in de grote zaal van het Passagetheater draait, zullen ze in ieder geval al wel gezien hebben. De andere twee films voor de komende week zijn goedgekeurd voor personen die ouder dan 16 jaar zijn. In dezelfde zaal draait 's la' van regisseur John Hough, avonds de 'Dochters van Dracu- Een variant van de oude vam- SCHIEDAM - Het Milieu Ak- tiecentnim Nederland is nogal op haar teentjes getrapt omdat de Schiedamse afdeling van de PPR zich middels een nota en kritische vragen in de raad is gaan bemoeien met de landop- spuitingen met girtig havenslib. De regels in het PPR-rapport, waarin staat dat de gemeente Vlaardingen „alert heeft gerea geerd öp de bekendmaking be gin dit jaar dat de Vlaardingse Broekpolder is opgespoten met dergelijke giftige blubber", is de leden van het MAN m het ver keerde keelgat geschoten. In een brief aan de PPR en PSP in Schiedam en Vlaardin gen wordt er dan ook pinnig op gewezen dat het MAN degene is geweest die de zaak aan het rol len heeft gebracht. Bovendien wordt beide politieke partijen onder de neus gewreven dat het MAN meer van de hele giftige shbzaak afweet dan PPR en PSP. Remi Poppe, voorzitter van het MAN, wijst de twee partijen daarnaast op de aktie die zijn club en de vereniging Voorko men is Beter (VIB) aan het voorbereiden zijn inzake de gif tige blubber. Met onder meer een handtekeningenaktie wil men konkrete maatregelen af dwingen van bijvoorbeeld rijk en gemeente om iets tegen het gif te doen. In die aktie mogen PPR en PSP een ondersteunen de taak op de schouders nemen, meldt het MAN. Een gesprek daarover is op komst. pierfilm maar nu met een jonge goedogende tweeling waarvan,! eén meisje van tijd tot tijd wel een slokje bloed lust wordt vampier doordat ze op eigen vrije wil een bezoek brengt aan Graaf Kamstein dié regelmatig jonge boerendochters in een bloedige ceremonie, plechtig aan de duivel offert,*? Frieda, gespeeld door Madeleine Collinson, overleeft de beet zoals alle slechte mensen de beet vany een vampier overleven. Terwijl^ haar tweelingzus Maria, gérts speeld door Mary Collinson, ze-Jr dig flirt met de knappe koorfl)-^ rigent maakt Frieda het dorpje, Kamstein onveilig. In Bio draait om 2 uur, 7 uur en om half tien Meisjes-Inter-r. naa(k)t, een komische sex-filnt De 18-jarige Andreas (VincenL, Gauthier) en zijn vriendin Inger Andersen (Barbro Hedstrora) worden door de ouders van In- ger, die toch al met erg zijn in- genomen met Andreas, betrapt tijdens het liefdesspel. Andreas 4 wordt het huis uitgegooid en,,, dochter Inger moet van pa en ma naar een keurig meisjesin-'.* temaat in Zürich. Andreas laat het er niet bij zitten en gaat als Andrea verkleed ook naar het internaat. Met de andere meisjes? onder wie de Nederlandse, Lucie van der Lelie en Hanneke Harmsen weet hij het ook best.^. 'vet juj ucfc r,^v. te vinden, 's Avonds werkt hu.., er bovendien nog bij om de kos- ten te kunnen betalen. Genoeg stof dus voor dwaze situaties. f' Eerst nog dehjk pe wegend naar nooi nimumtei graden, i graden. 7aug «aup.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2