10000 wilde katten bevolken Schiedam @JiSf BURGEMEESTER A. LEMS: a <A Wj0/ A Aggregaat valt op wegdek im memem Schiedam GO Ziekten ff Probleem Vivisectie Oplossing SV&HV Circusgek Of ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAG IN A 2'* #1 De dierenambulance heeft' heel wat te doorstaan. Deze opgepakte wilde kat kan niet meer in een huisgezin ■m Tientallen brachten Chris van Dijk de laatste groet. SCHIEDAM - „Chris was rood in hart en nie ren. Hij heeft de klassenstrijd in alle he vigheid meegemaakt, on der meer als lid van de Metaalwerkersbond, dè SDAP en later de Partij van de Arbeid. Chris van Dijk was een man uit het volk, hij sprak hun taai. Zijn motto was Vrijheid, Gelijkheid en Solidari teit?' V I Chru van Dijk SCHIEDAM - Ruim vijfhonderd kinderen ge noten gistermiddag in een snikhete tent van de laat ste Jeugdlandattractie: Het Jeugdcircus van Ab Smits. Met een ijsje en een appel mochten de kinderen naar huis. Na drie weken Jeugdland was het circus de absolute topper. Organisator Joop van Broekhoven: „Ik had nooit gedacht dat het met dit schitterende weer vol zou lopen. Dat het toch propvol kwam is gran dioos. Heel Jeugdland is, ondanks het slechte weer dat we in de eerste twee weken hebben gehad, trouwens fantastisch ge weest". Circusoprichter en -direc teur Ab Smits. SMITS grow*** I itm/t h Het openingsnummer van het jeugdcircus: Les Pappillon. ^5/ 'TE SCHIEDAM Schiedam raaV overbevolkt. Niet door mensen want die verlaten in steeds groter getale de stad. maar door katten. In de achtertui nen krioelt het van deze die ren, vaak tot overlast van de omwonenden. Vooral bij werven, de Verenigde Glasfa brieken. het industrieterrein, de pleinen in Groenoord en ook in het Beatrixpark zijn grote concentraties te vinden. Hoewel de dieren bijna niet te tellen zijn, wordt hun aantal geschat op circa 10.000. Als er niets aan gedaan wordt, breidt dit aantal zich snel uit. On danks de meest uiteenlopende ziekten die bij deze katten kunnen voorkomen, planten ze zich razendsnel voort. Acht maanden na de geboorte is een poes al vruchtbaar. Na een draagtijd van 60 tot 65 dagen worden er circa zes (minimaal vier en maximaal elf) jongen geworpen. Katten zijn erg vatbaar voor hondsdolheid. Zodra er één kat hondsdol is, zijn de ande ren dat ook binnen een mum van tijd. Dat een hondsdolle kat een mens beeft aangeval len is meer dan eens voorge- i komen. Genoeg redenen om een eind te maken aan de kattenplaag. Verslaggever PETER SPEK ging na wat de oorzaak en de gevaren van een kattenplaag zijn en op wat voor manier er mogelijk iets aan gedaan kan worden. 'Je moet t probleem bij de kern aanpakken' Over de afstamming van de kat, zoals die hier in de Europe se landen voorkomt, bestaat eni ge onzekerheid. Algemeen neemt men aan dat hij afstamt van de Egyptische katten. In dit land zou het dier, circa 5000 jaar voor Christus, tot huisdier zijn ge maakt. Vanuit Egypte, waar de katten-tot de heilige dieren be hoorden, werden ze verspreid over Syrië, Arabië en Noord- Afrika. Nog later gingen ze via Griekenland, Italië en Frankrijk naar Nederland. Vooral tijdens de kruistochten zijn er veel kat ten naar Europa overgebracht. In Nederland komen verschil lende rassen voor. De meeste katten zijn echter een mengeling 'van verschillende soorten. Om zijn persoonlijkheid is de kat een gewild huisdier. Veel mensen willen zo'n dier wel in huis maar dan wel één. Zodra het dier jongen krijgt worden die op straat gezet Helaas kiest men niet voor de meer humane manier om de jonge diertjes, op één na, direct' na de geboorte te laten afmaken. 1 Juist de katten die op straat gezet werden en de katten die het huis uit worden gegooid orn- f dat de baas op vakantie gaat of het dier beu is. vormden de grondslag voor de zwerfkatten- populatie. Behalve voor hondsdolheid zijn de poezen en katers vatbaar voor de katteziekte, een virus ziekte die een zeer gecompli ceerd ziektebeeld kan geven. De katten 'zijn het gevoeligst voor deze ziekte als ze tussen de vijf en acht maanden oud zijn. De dieren worden lusteloos, eten en drinken niet meer en hebben hoge koorts. De ziekte is zeer besmettelijk en talloze dieren worden er. onder hevig lijden, het slachtoffer van. Ook veel voorkomend is de Nierziekte of niesziekte of kat- teninfluenza. Ook hier is een vi rus de oorzaak en de ziekte gaat vaak gepaard met allerlei infec ties. Vooral op plaatsen waar veel katten voorkomen, eist de Niesziekte veel slachtoffers. De dieren eten niet, er komt een et terende vloeistof uit hun neus en ze niezen voortdurend. Daarnaast komt er onder de zwerfkatten veel inteelt voor. Een erfelijke afwijking zet zich bij de nazaten voort en na -en kele generaties kunnen er katjes worden geboren die geen le vensvatbaarheid meer hebben. v De gemeente onderkent wel degelijk het probleem van de zwerfkatten. Begin dit jaar werd er 24.000 gulden uitgetrok ken om het probleem op te los sen. Het vangen van zwerfdie ren behoort tot de taken 'van de politie waarvoor burgemeester Lems verantwoordelijk is. „Het is inderdaad een groot probleem om er op een mense lijke manier vanaf te komen", aldus Lems. „Laten we wel stel len dat de bevolking zelf voor het probleem heeft gezorgd. De katten worden op straat gezet, vermenigvuldigen zich en zo ontstaat een populatie zwerfkat ten. Normaal gesproken zouden ze nooit lang in leven kunnen blijven maar ze vinden hun voedsel in de vuilniszakken die vaak vol zitten met etensresten. Op die manier weten de katten ach een beetje in leven te hou den. Dan zijn er ook nog men sen die medelijden hebben met de diertjes en die op het balkon een schoteltje melk neerzetten Eigenlijk is dat wreed De die ren krijgen en vinden voedsel. Te weinig om m een goede con ditie te verkeren maar net ge noeg om in leven te blijven en ach voort te planten." Mensen die last hebben van zwerfkatten kunnen de politie waarschuwen die dan vang- kooien plaatst in de achtertui- nen. Voor openbare gebieden is de directeur van Gemeente Werken verantwoordelijk. Ook in parken worden katten met kooien gevangen. De dieren die in een kooi lopen, komen terechl bii de dierenbescherming. „De katten die hier binnen komen, kunnen we onderschei den in zwerfkatten of beter ge zegd verwilderde katten en bui- tenkatten. Buitenkatten hebben wel een tehuis maar de eigenaar geeft ze de vrijheid om een paar uur per dag in de open lucht door te brengen Op zich is daar niets op tegen als de katten in geënt en gecastreerd of gesteri liseerd zijn. De kans zit er altijd in dat een buitenkat in contact komt met een zwerfkat en een ziekte oploopt of door de zwerf kat bevrucht wordt", vertelt J. Klaasse. beheerder van het die- renasyl aan de Sportlaan. Natuurlijk kan zo'n buiten- kat ook makkelijk in een vang- kooi terecht komen. Daar staat niet op geschilderd dat ze alleen voor zwerfkatten bestemd zijn. Als de kooien in het asyl ko men, zie je onmiddellijk of er een zwerf- of een buitenkat in zit. Een buitenkat heeft een veel betere conditie. Die gaat ook in een kooi totdat zijn eigenaar hem op komt halen of dat er iemand komt die graag een kat wil hebben. Met zwerfkatten valt bijna niets te beginnen. Die zijn zo wild dat ze m een huis gezin niet te houden zijn. Zwerfkatten brengen we naar de dierenarts die het dier een spuitje geeft. Öehalve het prikje van de injectienaald voelt het dier niets en slaapt vredig in." voiking geven." „Het komt 'meerdere malen voor dat" omwonenden 'dieren liefhebbers' de kooien die wor den neergezet om de katten te vangen, vernielen. Die mensen denken dat ze dierenliefhebbers zijn maar ze begrijpen niet dat we de katten vangen om ze uit hun lijden te' verlossen. Voor de 24.000 gulden die er dit jaar voor uitgetrokkken is, willen we nieuwe kooien aanschaffen. Een deel van het geld wordt ge bruikt om in de buurt waar die kooien worden geplaatst een voorlichtingsfolder te versprei den. In dit vouwblad komt te staan waarom de zwerfkatten moeten verdwijnen. Het probleem wordt pas echt opgelost als alle katten gestere- liseerd of gecastereerd worden. Daarvoor is aardig wat geld no dig. In het prioriteiten program ma is daarvoor in 1979 en 1980 voor beide jaren 10.000 gulden uitgetrokken. Mogelijk.dat hangt van de raad af, wordt dat geld volgend jaar al vrij gemaakt. Een sterilisatie komt op 63 gul den. Een kater castreren kost 22 gulden. Wil je alle katten be handelen dan kom je natuurlijk op een gigantische uitgave. Mis schien kunnen we hier eenzelfde regeling treffen als in Rotter dam waar dierenartsen tegen een gereduceerd tarief de opera- tie verrichten." Om uit de problemen te ko men is een ambtelijke werk groep ingesteld waarin verte genwoordigers van de Politie, de dierenbescherming, de plantsoe nendienst en de VROM zitting hebben. „Die werkgroep heeft nog geen eindrapport geschre ven maar wel een aantal sug gesties gedaan", aldus burge meester Lems „Het gaat erom dat we met het vangen van zwerfkatten de natuurlijke aanwas overtreffen. Daarnaast moeten we het ver menigvuldigen van de dieren stop weten te zetten en een ge richte voorlichting aan de be- Een oplossing zou zijn om de gevangen dieten te verkopen aan instellingen die vivisectie op de dieren wil verrichten. Daar willen burgemeester Lems en de dierenbescherming echter niet aan denken. „Daarmee zouden we bij heel wat dierenvrienden een slechte beurt maken. Om dezelfde redenen schakelen we ook geen particuliere bedrijven m omdat je dan de kans loopt dat de dieren inderdaad bij de vivisectie terecht komen. Aan de andere kant vind ik dat we over een goede dierenbescherming en politie beschikken zodat we zelf dit probleem op kunnen lossen." In 1976 kwamen er bij de die renbescherming 994 katten te recht waarvan er 611 verwilderd 'waren. Hoewel daar geen cijfers over bekend zijn, mag worden aangenomen dat de natuurlijke aanwas veel hoger ligt. Hoe de gemeente zich ook in spant, het probleem van de ver wilderde zwerfkatten zal alleen opgelost kunnen worden als ook de poezeneigenaars hun mede werking verlenen. Steriliseren of castereren pakt het probleem bij de kern aan. Zoals de die renbescherming in haar recla mecampagne zegt: „Eén en één is geen twee.' T/eel aanwezigen A Chris van Dijk rs- Woorden van Arie Verlinde aan het adres var. de zondag overleden Christiaan van Dijk. Gistermiddag werd Van Dijk (81) begraven op de Algemene Begraafplaats, namens de Partij- van de Arbeid en de Schiedam- SCHIEDAM* Een lichtaggre- gaat bestemd voor het woonwa genkamp van de kermisexploi tanten is. toen het vervoerd werd naar het terrein aan de Brauwweg, van de vrachtwagen gevallen en'volledig in puin ge raakt. Het apparaat was niet goed vastgemaakt en rolde op de 's Gravelandseweg van de laad bak. Een fikse kuil ontstond daardoor in het wegdek, aange zien bet aggregaat 8.000 kilo woog. De aanschaf van een nieuw lichtaggregaat kost 80.000. se sportraad sprak Verlinde de nabestaanden van Van Dijk en de ruim honderd belangstellen den toe. „Chris heeft een einde ge maakt aan de fabel dat sport en politiek niets met elkaar te ma ken hebben. Hij bewees dat het alles met elkaar te maken had; hij wist dat de overheid de plicht heeft de mogelijkheden te scheppen voor een ieder, om sport te kunnen beoefenen." al dus gemeenteraadslid Verlinde, die ook nog memoreerde hoe Chris van Dijk er de hand in gehad heeft, dat het zomer avondvoetbal voor Schiedamse bedrijven van de grond getild werd. Aan dat bedrijfsvoetbal doen onderhand 35 bedrijven mee. Namens zijn club SV&HV sprak voorzitter Verwey m de aula. Chris van Dijk heeft vóór hem 30 jaar lang het voorzitter schap van deze voetbalvereni ging- bekleed en is in totaal 64 jaar lid geweest van deze club. De laatste jaren als erevoorzit ter. Ook een vertegenwoordiger van de KNVB sprak prijzende woorden over de overleden be- kende Schiedammer. De rij van vier sprekers was •geopend door burgemeester Ane Lems, die Van Dijk een militant^ mens noemde die veel voor de partij en de sport had gedaan als ook voor de stad Schiedam. Onder de tientallen belang stellenden bevonden zich vele PvdA-gemeenteraadsleden en partijgenoten, sportvrienden én ook oud-burgemeester Roelfse- ma. Jeugdland eindigt in snikheet circus Burgemeester Arii- Lems be dankte vrijdagmiddag persoon lijk alle medewerkers die Jeugdland dit jaar hebben mo gelijk gefnaakL De komende maanden kunnen ze gebruiken om nieuwe ideeen te bedenken voor de volgende zomervakantie. Het circus van Ab Smits sloeg bij de kinderen enorm aan. „Dat kan ook met anders want het circus Is helemaal opgesteld voor kinderen. Het wordt ge deeltelijk ook gebracht door kinderen", vertelt Ab Smits, de man achter het circus. „We bestaan nu bijna vier •jaar en nog steeds loopt het als een trein. Een liefde voor het circus heb ik altijd gehad. Zo'n 21 jaar geleden, ik was toen 40, kwam ik als muzikant terecht bij de Holiday on Ice revue. Daar heb ik dertien jaar ge werkt. Omdat ik weer wat an ders wilde, ging ik statistiek studeren en kwam, na de diplo ma's behaald te hebben, acht jaar geleden in dienst van de gemeente Den Haag. Deze cir custent had ik toen al. Daar moet je dan ook iets mee gaan doen natuurlijk. Ook "al heb je een tent, een program ma om in die tent te brengen is heel wat moeilijker te krijgen. Vier jaar ben ik bezig geweest met kinderen om ze kunstjes te leren. Binnen een mum van tijd had ik heel wat kinderen bij el kaar. Eén krijg je er zo gek, die heeft weer een vriendje die er ook wel wat voor voelt, dan ko men er wat van een club of van school en voor je het weet moet je gaan selecteren Naar leeftij den kijken we met. alleen naar capaciteit. Toch heb ik ook kin deren die altijd rond het circus hangen en het al leuk vinden als ze een hek of een caravan mogen verven", vertelt de nu 6I-jarige ambtenaar. „Een circus met alleen kinde ren is natuurlijk niet aantrek kelijk", gaat hij verder. „De kinderen zijn, vooral door de te levisie erg verwend. Je moet met iets goeds komen willen de kinderen de handen in elkaar slaan, soms zit er een drukte maker bij die na iedere act gilt „Dat kan ik ook, daar is niks an". Zo'n jochie pak ik dan bij z'n kraag en zet hem in de pis te. Dan moet je hem zien met het schaamrood op z'n kaken want dan brengt hij er natuur lijk niets van terecht Gemid deld duurt het toch wei een heel seizoen voordat een nummer goed is ingestudeerd. Alle num mers moeten goed zijn want ik wil geen gaten of zwakke plek ken in het programma". Hoewel er ook volwassenen in het circus meewerken, is het be slist niet commercieel opgezet Voor de heer Smits zelf is het een pure hobby, hij is al tevre den als hij lachende kinderen ziet. Artiesten zoals de clown r-ix -• A-V, Sg- Jojo en de mensen van de slan genshow Oh Shishiwah krijgen slechts een vergoeding. Pas op de dag dat de voorstelling wordt gegeven komen zij naar de cir- custent. Ook de jonge artiesten worden, op de dag van de voor stelling vaak door moeders ge bracht? „De tent opbouwen doe ik zelf met vier jongens waarvan er een chauffeur is. Die zijn in de vakantie en op zaterdagen of zondagen altijd beschikbaar. Verder zijn er wel eens een paar werkstudenten die de han den uit de mouwen willen ste- ken. die krijgen ook af en toe-1' wat te drinken en een fooitje. A Betalen kan niet want daar is geen geld voor. Gelukkig heb ik de Stichting Nederlands Jeugdcircus achter me staan. Daar krijgen we gif ten binnen waarmee we de on kosten zoals het herstellen en opslaan van materiaal mee kurf- nen bekostigen Verder maken we alles zelf, ook de kleding en de attributen die we tijdens de voorstelling gebruiken. Met een i> beetje trots kan ik toch wel vertellen dat het er allemaal erg professioneel uitziet", glundert Ab Smits. Professioneel of niet, de kin dergezichtjes glunderden stuk voor stuk tijdens de voorstel- ling. Bij de clown Jojo werd er geschreeuwd en gegild en bij de ■*-> slangen act zakten alle mondjes van verbazing open. Ook voort de Limbo van de tien jaar Oude Manska die onder brandende?' stokken doorkruipt, zaten ®'-' ademloos toe te kijken. Eenr» waardige afsluiting van het Jeugdlandprogramma. bui, rine hoo' rich ger Min itre ■em ien

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2