Weer 45 inwoners minder Sport voor luie mensen CDA twijfelt aait n it I rechtswinkel .Schiedam- COLLE OPENDE ZOMERKERMIS SCHAKEN OP STRAAT Setter richt ravage aan in dierenasiel fcömen door 1 Schiedam Bouwcampagne goede stap van emsse Aantal straatroven neemt toe Ingebroken in benzinestation Diefstallen uit negen auto's Tafeltennis tegen Israël Gewondbij iukli] img AUTO'S VERNIELD Bromfietser valt Overvol! Hoge huur :ws MAANDAG AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 3-ï SCHIEDAM De brandveiligheid van de bijzondere scholen in Schiedam staat onvoldoende in de belang stelling van de heren gemeentebestuurders, althans dat is mevrouw Taverne van het CDA van mening. Uit een rapport van de brandweer is gebleken dat tenminste drie bijzondere scholen in deze stad niet aan de gewenste voorzieningen voldoen en daaraan moet volgens Taverne met hoge spoed iets gedaan worden. its» Burgemeester Lems en de brandweer, op deze archief foto gezamenlijk in de weer, zijn het oneens over de onveiligheid van de scholen. SCHIEDAM - Het in- wpnertal van Schiedam is in de maand juni terug gelopen met 45. Het totaal aantal inwoners is daar mee gekomen op 76.418. De vrouwen zijn in Schiedam in de meerder heid; die meerderheid be draagt ruim 1000. SCHEEDAM - De Rechtswinkel die zowel voor Schiedam als Vlaardingen en Maassluis functioneert hoeft voorlopig nog niet op subsidie van de gemeente te rekenen. De aanvankelijke plannen om de winkel nog in deze maand subsidie te verlenen, zijn door CDA- en PvdA-raadsIeden getorpedeerd. Eerst moet er een onderzoek gehouden worden naar het verschil tus sen de Rechtswinkel en het Bureau Rechtshulp, voor dat eerstgenoemde geld uit de gemeentekas krijgt. SCHIEDAM - Met een druk op de geluidsknop heeft wethouder Eef Collé zaterdag cm 1 uur de Schiedamse zomerkermis voor geopend verklaard. Met die daad stelde hij de centraal geregelde muziekinstallatie in werking. En alsof de kermisbazen wisten dat de Fran se taal favoriet is bij de wethouder, schalde als eerste Nana Mouskouri met "Quand tu chantes" over het Emmaplein. r Op het Rotterdamse Stadhuisplein kan sinds kort op straat ge schaakt worden. Met zwarte en witte trottoirtegels is een veld uitge zet en stukken van passende maat staan klaar om een spelletje schaak te spelen. Zaterdag gaven leden van de Rotterdamse schaak vereniging een demonstratie. mm SCHIEDAM - Een Ierse setter heeft vorige week voor enige duizenden guldens schade aangericht in het dierenasiel de Hargahoeve aan de Sportlaan. Het dier heeft geprobeerd uit te breken en vernielde daarbij alles wat hij op zijn pad tegenkwam. De poging is overigens niet gelukt SCHIEDAM - De fietskaravaan die enkele weken geleden in Zwitserland op de fiets gestapt is en langs de Rijn naar Nederland is afgezakt, komt aanstaande donderdag door Schiedam heen. Milieuliefhebbers uit 2: de hele Rijnmond zuilen zich die dag bij de karavaan s aansluiten om het laatste stukje tocht tot Hoek van Holland mee te maken. ROTTERDAM/SPIJKENISSE De advertentiecam pagne waarmee Spijkenisse bewoners uit Rotterdam wil lokken is op het stadhuis lakoniek ontvangen. „Het was beter geweest als in of dichtbij Rotterdam vol doende woningen waren gebouwd maar het is een goede stap van Spijkenisse om nu de minder draag- krachtigen aan bod te laten komen," reageert wethou der rar. J. Mentink (ruimtelijke ordening) op de acties van de groeigemeente. (hm i ROTTERDAM - In t Rotterdam zijn het afge- lopen weekeinde verschil- - lende mensen het slacht- offer geworden van straatroof. De politie spreekt van een toene- J. ming van dit soort faero- - vingen. zonetere scholen tegen brandgevaar' De Sint Catharinaschooï in de Westmolenstraat is één van die scholen die niet aan de veilig heidsnormen voldoen. Adviezen van de Schiedamse brandweer om iets aan die si tuatie te veranderen zijn in een gemeentelijke bureaula terecht gekomen en vervolgens in de vergetelheid geraakt. Daaruit heeft CDA-fractie- voorzitter mevrouw Taverne ze een paar dagen geleden weer losgerukt Tijdens twee vergade ringen hamerde zij er op dat die "brandnota" in de openbaarheid wordt gebracht, opdat de scho len in kwestie weten met welk gevaar ze rekening dienen te houden. Het bewuste rapport is onder het bewind van de vorige on derwijswethouder opgesteld en behelst slechts de schoolgebou wen van het bijzondereonder wijs in deze stad. „De schoolbesturen hebben er. ai meermalen op aangedrongen dat ze de bevindingen van de brandweer te horen krijgen. Het rapport is voor minstens drie scholen ongunstig. Ik verwacht dat er verder ook het nodige niet in orde zal zijn; bij het bij zondere onderwijs zijn dat soort voorzieningen over het algemeen slechter dan bij het openbaar onderwijs. Daarmee wil ik trou wens niet zeggen dat het ge meentebestuur meer doet voor het openbaar onderwijs en dat het bijzondere in een verdom hoekje zou zitten," aldus me vrouw Taverne. „Ik weet alleen dat het rap port allang binnen is en dat de Willebrordusstichting er om zit te springen." Desondanks dringt mevrouw Taverne er bij de gemeente wel op aan, om van de brandveilig heid op scholen een prioriteit te maken. Momenteel staat er op het Prioriteitenschema voor de eerstkomende jaren geen geld uitgetrokken voor het plegen van dergelijke voorzieningen. Zowel wethouder Zijdeveld als burgemeester Lems plaatsen vraagtekens bij het rapport van de brandweer. Zij zijn het er niet onverdeeld over eens, dat de maatregelen die de brand weer voorstelt ook inderdaad nodig zijn. De zaak zal binnenkort de wereld uitgeholpen worden. Zo dra onderwijswethouder Posthoorn van zijn vakantie weerkeert zal hij aan bet werk gezet worden met dit vraagstuk. Samen met mensen van Ge meentewerken zal hij het rap port moeten bekijken en waar nodig scholen van brandtrappen en dergelijke moeten voorzien. In het verslag dat het ge meentelijk bureau Bevolking over de maand juni heeft gepu bliceerd staat vermeld dat er in die maand 69 kinderen geboren werden in de jeneverstad, en dat er 47 inwoners dood gingen. 345 Inwoners vertrokken uit deze stad naar elders, terwijl 278 hun schreden Schiedam- waarts richtten. De vertrekkers hebben zich voor het grootste deel in Rotterdam, Vlaardingen en Krimpen aan den IJssel ge vestigd. Ook de provincies Utrecht en Zuid-Brabant kregen veel oud-Schiedammers binnen hun grenzen. De mensen die zich in juni in deze stad vestigden kwamen voornamelijk uit het buitenland. Delft, Vlaardingen en Rotter dam. Tenslotte weet het bureau Be volking nog te melden dat in de junimaand 77 huwelijken geslo ten werden in het Schiedamse stadhuisje; in dertien gevallen kwamen beide partners van buiten Schiedam. SCHIEDAM - Voor vadsi ge en onsportieve Schiedam mers boven de twintig is een zestal activiteiten geor ganiseerd op sportgebied die de komende drie weken plaatsvinden. De Sportraad heeft voor deze leeftijds groep sportinstuiven georga niseerd die verspreidt over de diverse wijken gehouden worden. De Sportraad heeft een hoeveelheid materialen be schikbaar gesteld waarmee de Schiedammers spelen mogen. Zo bestaat er onder meer de mogelijkheid- om zich aan het edele volley bal- en voetbalspel te wij den, of aan badmintonnen, hockeyen, tennissen en touwtjespringen. Elke keer dat er iets geor ganiseerd is, begint het sporten om zeven uur *s avonds. De eerste keer zal dat morgenavond kunnen aan de Jozef Oreliosingel. Daarna komt de mobiele sportkaravaan op donderdag 11 augustus naar het Schut tersveld, op woensdag 17 in de Woudhoek aan het Her- muspad, donderdag 18 in de Marconistraat en woensdag 31 in de Valeriusstraat. Daartussendoor kan men vanaf dinsdag de 23ste tot en met de 26ste deelnemen aan de avondzwemvïerdaag- se in Bad Groenoord. Ook in september zullen dergelijke sportinstuiven ge organiseerd worden, de pre cieze data en plaatsen zullen nog bekend gemaakt wor den. Els Hellwig (CDA) kaartte de ze zaak vorige week aan tijdens een vergadering van de advies commissie voor Sociale Zaken. Zij wilde niet zonder slag of stoot overgaan tot het verlenen van een subsidie van circa ƒ2.000 aan de Rechtswinkel die momenteel in Centrum de Kreek aan de Lange Haven zit ting houdt Met name het feit dat er naast de Reehtswinkpl ook' noe een Bureau Rechtshulp werk zaam is in Schiedam, zorgde voor enige twijfel bij de CDA- fractie. Els Hellwig hierover: „Het is jammer dat er zomaar zonder meer icn rechtswinkel wordt opgericht waar al zo'n goed funationerend bureau rechtshulp bestaat Is dat nou Met een van de bazen van de kermis, de heer Janvier, ver kende Collé vervolgens het ker misterrein en waagde zich in twee snel ronddraaiende attrac ties. Daarna hield Collé het wel voor gezien en spoedde zich naar zijn cricketclub. Een half uur voordat de ker mis open ging, konden de ker misexploitanten op het Stads kantoor een kop koffie komen halen. Slechts zeven van de een endertig lieten zich zien. Velen moesten rond twaalf uur, half een nog de laatste hand leggen aan hun ingewikkelde appara ten. Enkelen kwamen zelfs hele maal niet tijdig klaar en hadden de hele verdere middag nodig om hun installaties in werking te stellen. Op het kermisterrein heeft de Schiedamse politie enige manne tjes extra gestationeerd. Dit om te voorkomen dat er soortgelijke rellen zullen losbreken als vorig jaar tijdens de zomerkermis. Volgens politiewoordvoerders ligt het niet in de lijn der ver wachtingen dat er weer rellen zullen losbreken,"maar" aldus de politie, "je kunt nooit we- ten." SCHIEDAM - Een 29-jarige brommerberijder uit Vlaardin gen is' door nog onbekende oor zaak met zijn bromfiets ten val gekomen ter hoogte van de spoorwegovergang in de Nieuwe Damlaan. De man is ter. obser vatie in het Noletziekenhuis op genomen. nodig? Het verlenen van subsi- die aan de Rechtswinkel zie ik als het in de steek laten van Hb Rechtshulp." r Mevrouw Hellwig haalde' daarbij de verslagen aan, die in K de loop van haar bestaan zijn geschreven over het Bureau Rechtshulp. De rechtskundige adviseur daar, mevrouw Spier- Walraven, heeft het ongelooflijk druk blijkt uit die verslagen. De wachtkamer zit er regelmatig overvol. Dat de Rechtswinkel hetzelfde werk- verricht als het Bureau Rechtshulp (het verlenen van1 juridische bijstand aan burgers) is volgens de raadsleden een re-u den te meer om te bekijken oi een subsidie noodzakelijk is. Wethouder Eef Collé betoogde- nog dat de winkel heel ander werk verricht dan de Rechts- hulp, maar dat werd betwist door de commissieleden. De be doeling van de Rechtswinkel is wel om. iets aan maatschappij. hervorming te doen, maar tot ,1 nog toe komen de rechtswinke- 'P 'liers niet verder dain het geven van adviezen. ,.!'f Het verlenen van subsidie zal'"' dan ook pas besproken worden, nadat de commissie voor sociale ,v zaken jaarverslagen én dergelij- \- ke van beide' instanties heeft gelezen en vergeleken. Waarschijnlijk zal de Rechts- 0 winkel daarna toch in elk geval een subsidie krijgen. Het college van burgemeester en wethou ders vindt namelijk dat Schie dam, in navolging van andere -< gemeenten in Nederland, dat -» wel ongeveer mereel verplicht is. Bovendien is er een potje waarin geld zit voor incidentele aanvragen van subsidie voor so- dale zorg en maatschappelijk werk en uit dat potje kan best enige geld vrijgemaakt worden. Bovendien, zo wordt aange-a' voerd, heeft een vergelijkbare instelling als de Onderwijswin- kel ook subsidie gekregen, dus hoort de Rechtswinkel het ook te krijgen. De Rechtswinkel heeft het geld voornamelijk nodig om de huur van een pand te betalen. Momenteel zit de winkel dan nog wel gratis bij De Kreek in, maar men wil graag het pand op Boersveïd 144 betrekken, in het gebouw waar ook de Sodale Raadsman zit. De huur daar ir echter zeer hoog. Él» De dierenarts heeft de hond een dag na diens avontuur een spuitje gegeven. De baas van de hond had zijn huisdier naar het asiel gebracht nadat hij door hem gebeten was. Meteen al in de eerste nacht dat de setter op de Hargahoeve verbleef, kreeg de hond heim wee en probeerde hij zijn voor malig thuis op te zoeken. Zonder moeite kreeg het beest de sluiting van zijn kooi open en bestormde de deur. Die be- SCHIEDAM - In het benzine station op de Rotterdamsedijk tegenover de Van Deventer- straat hebben inbrekers zich meester gemaakt van een 8-track bandrecorder, een cas setterecorder, twee luidspreker- boxen, een radio en een set - sdtroevedraaiers. Deze hele voorraad Fiad volgens de eige naar- van het benzinestation slechts een waarde van ƒ400. ROTTERDAM - Negen perso nen hebben in het weekeinde bij de politie aangifte gedaan van diefstal uit hun auto. In de meeste gevallen ging het om wagens die in het centrum ge parkeerd stonden. In totaal werd er voor ƒ4.700 buitgemaakt in de vorm van contanten, kle ding en radio's. zweek al gauw. Vervolgens werd de deur naar de gang mis handeld, maar die ging niet open. De deur naar de keuken echter wel. In het kantoortje en in de ha van het asiel richtte de ander half jaar oude reu daarop een ware ravage aan. Ook de toilet ten werden bezocht In het ma gazijn en in de garage liep de hond tenslotte vast. Naar buiten ontsnappen was er niet bij. In de garage vernielde de hond de deur en de bekleding van de dierenambulance. Asielbeheerder Han Klaasse vond het intussen rustig gewor den dier 's ochtends in de gara ge en liet hem door de dieren arts afmaken. In het asiel zullen minstens vier deuren vernieuwd moeten worden. Met plamuur en verf zal de rest bijgewerkt moeten worden, terWijl de dierenambu lance vermoedelijk een tijdlang niet gebruikt zal kunnen wor den. Hoeveel de aangerichte schade precies is, is nog niet be kend. (Bij het verhaal over het zwerfkattenprobleem in de krant van zaterdag publiceerden wij abusièvelijk reeds een bij dit verhaal horende foto.) Ter voorbereiding van het nieuwe tafeltennisseizoen speelt het eerste team van Korenbeurs a.s. dinsdagavond een interes sant duel met een buitenlandse tegenstander. In de Beurs ont vangt men het team van Elizur uit Israël. Deze tegenstander uit Tel Aviv is een sterk team uit de Israëlische hoofdklasse en behoort in dat land tot de sterkste formaties. Interessant <zal ongetwijfeld het optreden bij de gasten zijn van Shlomo Mendelsohn. Hij is topman uit de nationale Israëli sche selectie. Bij de laatste we reldkampioenschappen in Bir mingham waren de Nederlandse topspelers tegen hem niet opge wassen. Bij de Korenbeurs ver schijnt Bert van de Ham voor het eerst achter de tafel. De Cu-' lemborger van wie men bij de thuisclub voor het komende sei zoen veel verwacht, maakt in dit internationale treffen zijn debuut. Verder zijn Hans van de Broek en Hans .Lingen weer de vertrouwde gezichten bij de Schiedamse ere-klasser die het komend seizoen met vertrouwen tegemoet ziet De wedstrijd in de Beurs begint dinsdagavond om 8 uur. Wethouders die in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis het milieuvraagstuk in hun porte feuille hebben, zullen elk in hun eigen gemeente met de kara vaan meerijden. Voor 11 augustus betekent dat, dat 's ochtends om haif tien de groep fietsers vertrekt vanaf het Marconiplein in Rotterdam en via de Schiedamsedijk naar de Koemarkt komt Daar zal wet houder Chris Zijdeveld op de fiets springen en via Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat, Lek straat, Maasboulevard, West- frankelandsedijk, Julianalaan en de Vlaardingerdijk buurgemeen te Vlaardingen binnenrijden. Daar 'neemt wethouder Jo Vermeule de fakkel over om met de groep naar het Licke- ijr baertbos te rijden. De Maassluise wethouder r Greet van Eek leidt dé groep vervolgens Vlaardingen uit en Maassluis binnen. Langs de dijk wordt naar Maasdijk gefietst en vervolgens naar 's-Gravesande. Vertegenwoordigers van de stichting Reinwater'zullen hier een toespraak houden tot de fietsers en een discussie over "Een Schone Rijn" op gang brengen. Donderdagmiddag tegen drie uur zal een punt gezet worden achter de kilometerslange fiets tocht langs de Rijn als de hele groep een onfrisse duik neemt aan het strand van Hoek van Holland in de Noordzee. wonertal van 32.000 op 70.000 te brengen. Daarvoor wordt een De campagne van Spijkenisse is bedoeld als aanzet om het in- SCHIEDAM - De zevenjarige Robert Jan Kok is gisteren ge wond geraakt doordat hij door een kapotte ruit zijn huis bin nen wilde klimmen. De jongen liep daarbij een diepe vlees wond op in de rug. De ruit was verwijderd, maar het viel Ro bert te laat op dat er enige glasscherven in de sponningen waren achtergebleven. Ter verzorging van de wond is de jongen naar het gemeente ziekenhuis gebracht, waar ze hem voor de zekerheid een dag je gehouden hebben. ROTTERDAM De 45-jarige J. W. Kreling is zaterdagnacht mishandeld toen hij wilde in grijpen omdat drie jongens in de Fideliostraat in Rotterdam auto's vernielden. De man werd gewond aan het hoofd. De poli tie wist later de drie jongelui te arresteren. Het zijn L. J. S. (17) C. J. H. (20) en G. C. (20) allen uit Rotterdam. Zij vernielden vijf auto's, ondermeer door er overheen te lopen. De heer Kre ling is eigenaar van één van de beschadigde wagens. aantal nieuwbouwwijken gerea liseerd. Voor deze woningen komt iedere Rijnmonder in aan merking. Voor Rotterdam betekent de ontwikkeling een verdere leeg loop van de stad. Het gemeente bestuur zet momenteel alles in het werk om dit te voorkomen. Volgens Mentink is „de fout" twee jaar geleden gemaakt toen minister Gruyters Spijkenisse aanwees als groeigebied. „Ik heb toen gezegd dat dit verkeerd was," aldus Mentink. „Die wo ningen hadden in Rotterdam of in de directe nabijheid van de stad moeten komen." „Nu de beslissing eenmaal is genomen zeg ik dat het beter is dat nu de minder draagkrachti- gen profiteren van de nieuw bouw in omliggende gemeenten. In de meeste suburbane ge meenten in een merkwaardige opbouw van de bevolkingssa menstelling te zien. Veel zoge naamde lieden die in de lift zit ten." „Het 'is een goede zaak dat Spijkenisse, dat-wil doorbreken, zich er van bewust is, dat er hier sprake is van een maat schappelijk probleem," aldus wethouder Mentink. Een 29-jarige Amerikaanse danseres werd zaterdagmorgen in de Witte de Withstraat ge- ,a grepen door enkele mannen. De*', mannen gingen er vandoor met haar tas met daarin bijna dui zend gulden. Een 55-jarige bankwerker uit Rotterdam werd in de Mamix- straat beroofd. Twee mannen stapten uit hun auto en vroegen om een vuurtje. Eén van hen - greep de 55-jarige van achteren beet terwijl de ander zijn porte feuille met 125,-- afpakte. Een 54-jarige onderwijzeres uit Dordrecht werd vrijdagmid- dag aangereden op een zebrapad op de Nieuwe Binnenweg. Haar,-f belager, een man op een" race- fiets, bestal de op straat liggen- .J. de vrouw van haar handtas, waarin ƒ600,— zat Op weer Zwak west daar 12 gr den a het b

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2