Gratis uitdeel grammo foon platen Krijgh de Claere Weer zwemvierdaagse Verolme mag vergunning houden Auto ramt wegwijzer Veel scholen hebben last van lawaai Kunstenaars: Coolsingel is een visuele chaos Met tent op Koemarkt 8 Beroemd speurder uit Schiedam Gros vertrekt EI Ook Bergschen hoek wil Zestienhoven graag dicht Jongetje onder de voet gelopen m Vracht wagen kantelt Aanrijding Gratis naar 't paard springen Olifanten in Rotterdam Rï 't Is (ker)mis in Schiedam fciSUUiaiiiLUJ WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK /PAGINA l. t Mevrouw Peeters en Riet Bemaards samen achter de nougat en zuurstokken. SCHIEDAM - Een kermis zou geen kermis zijn zon der de traditionele nougat en zuurstokken tent. Ook op de Schiedamse kermis vinden we deze tent, of lie ver gezegd: salonwagen. J, Stelen Evenwicht - s ROTTERDAM - Het vliegveld Zestienhoven moet dicht, vindt ook het college van B en W van Bergschenhoek. In een brief aan minister Wes terterp (verkeer en wa terstaat) wordt dat ge schreven. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 m Burgemeester Lems feliciteert G. Gros na het opspel den van de koninklijke onderscheiding. SCHIEDAM - Hoofdagent Gros van de Schiedamse gemeentepolitie heeft gisteren een Koninklijke Onder scheiding opgespeld gekregen. Burgemeester Lems ver richtte die feestelijke daad tijdens de lunchpauze op het stadskantoor. Eremetaal Verzet Re Mee S loop dijk woningen feit SCHIEDAM - Drie "huisjes die aan het begin van deze eeuw gebouwd zijn, zul len eerdaags onder de slopershamer val len. Het zijn de drie dijkwoninkjes aan de Polderweg, die op verzoek van de huisbaas/eigenaar uit de Schiedamse da gelijksheid zullen verdwijn**. Voor de bewoners wordt nog naar vervangende woonruimte gezocht Het blokje van drie woningen verkeert win een dermate slechte staat, dat er vol gens de eigenaar èn volgens de gemeente geen redden meer aan is. De woningen zouden voor ruim 10.000 gulden per stuk opgeknapt kunnen worden, maar dan nog zouden ze het volgens deskundigen niet langer dan tien jaar uithouden. Slechts twee van de drie huisjes zijn bewoond, het derde staat ai sinds '73 leeg. De lozingen van huishoudelijk water en het toilet gaan niet via het riool maar rechtstreeks de sloot achter het huis in. Ook zijn de woningen 15 centimeter ver zakt en slaan vocht door. De huisjes lig gen dan ook nog eens bijna een meter beneden het wegdek. Metselwerk van keukens en aangebouwde plaatsjes is ook zo slecht dat voor instorting ge vreesd moet worden. Voldoende redenen aldus de gemeente om de zaak te slopen. Eigenaar is de heer VV. Peters van het gelijknamige aannemingsbedrijf aan de Polderweg (even voorbij de betrokken dijkwoningen). Al begin dit jaar heeft hij aan de gemeente het verzoek gericht om de pandjes te mogen slopen. Na enig tegenstribbelen heeft de gemeente nu be slist dat het mag. We! moet de commissie voor Ruimte lijke Ordening zijn goedkeuring nog ge ven aan de sloop. Dat moet vanavond gebeuren tijdens een openbare vergade ring van de commissie in het stadskan toor. Deze vergadering begint om acht uur. Behalve deze sloop komen daar aan de orde het bestemmingsplan voor de Mar griethal en omgeving en het Prioriteiten programma dat B en W voor de jaren *T7/'8S gemaakt heeft. SCHIEDAM - Schiedam mers met een grammofoonm- stallatie thuis en die boven dien belangstelling hebben voor de weergave van de muzikale delen uit de revue „Krijgh de Claere", kunnen de grammofoonplaat van ge noemde revue gratis en voor niets af komen halen bij de kassa van. het Passage thea ter. Van de duizend grammo foonplaten die in "75 zijn ge maakt van de jubileumrevue, zijn stapels en nog eens sta pels over gebleven. De ge meente raakt ze aan de straatstenen nog niet kwijt Vandaar dan ook dat Pas sagedirecteur Henk Berg de platen mee mag geven aan belangstellenden. Gisteren deed hij dat al op zeer snelle wijze. Toen namelijk een van de medespelenden van de revue zich bij het Passage meldde, kreeg hij vlot een plaat mee voor zichzelf en voor een an dere medespeelster. Toen echter bleek dat één van* bei de hoezen leeg was, ging de speler terug naar de kassa, waar hem gemeld werd: „Meneer, u heeft de hoofd prijs! U krijgt vier extra platen". Zo raakt de voor raad tenminste vlug op. Nadat al alle bejaardenhui zen en dergelijke centra in Schiedam voorzien zijn van de zwarte schijf, krijgt nu dus de rest van de bevolking de kans een herinnering aan de eeuwfeestrevue te be machtigen. Dat kan dagelijks vanaf half elf aan de kassa van het theater. Een kleine waarschuwing van de redak- tie: de kwaliteit van de plaat laat dusdanig te wensen over, dat Schiedammer; met moderne en goeie muziekin stallaties er beter niet aan kunnen denken de schijf ooit te draaien. Ook migrainelij- ders zijn gewaarschuwd. 3KERMISnougat en zuurstok hoe SCHIEDAM - De vierjarige Maurice Schoenmakers is op het kennisterrein op het Emmaplein onder de voet gelopen en daar bij enigszins gewond geraakt. Met wondjes aan en rond het oog is de jongen naar het Ge meenteziekenhuis gebracht. Na - behandeling mocht Maurice zijn huis in de Wattstraat weer op zoeken. mam y^'vvjvJ/ x,* v< ■Ac De kraam van de heer en mevrouw Peeters is,werkelijk een ju weeltje. „We hebben hem pas de afgelopen winter verbouwd," ver telt mevrouw Peeters niet zonder enige trots. „Gelukkig is mijn man erg technisch en handig, anders zou het niet te betalen zijn. Alleen al aan materiaal, dat we tegen inkoopsprijs konden betrek ken, waren we 15.000 gulden kwijt. Voor dat geld hebben we no echt wel iets moois. Boven het uitgestalde snoepgoed bijvoorbeeld .hangen 40 spotlampen die bijna geen warmte geven. Die laten we er alleen 's zomers in. Eind van de maand draaien we er, veel goedkopere, gewone warme spotjes in." Om de 400 gulden stroom, die per weeek minstens wordt ver bruikt, de afschrijving van de wagen en vooral het staangeld te kunnen betalen, moeten er heel wat zuurstokken, kaneel- staven en nougatblokicen over de toonbank gaan. „Het valt hier nogal mee." vindt mevrouw Peeters „hoewel ik er niet di- rekt over naar huis zal schrij ven. Het is opvallend hoeveel oudere mensen wat kopen. Wat wij verkopen is ook een typisch kermisartikel dat in gewone winkels haast geen omzet haalt. Bovendien hebben we op deze kermis geen concurrentie. We zijn de enige nougat-kraam. Daar betalen we dan wel meer pacht voor." bij stukjes en beetjes in mijn mond verdwijnt." „Nougat en zuurstokken horen gewoon bij de kermis. Wil je een evenwichtige kermis hebben dan moeten er vermaakzaken, behendigheids- en oefenspelen, kijkzaken en verkoopzaken aan wezig zijn. Tot de laatste cate gorie behoren wij." De heer en mevrouw Peeters staan voor het eerst met hun kraam in Schiedam. „We zijn hier wel eens eerder geweest maar niet met een verkoopzaak. Dat was geloof ik met de Hully Gully die we hiervoor hadden. We zitten pas twee jaar in het snoepgoed. Van kindsaf aan, ik ben geboren en getogen in Ber gen op Zoom. was ik al ver trouwd met snoepgoed. Mijn va der maakte het zelf, ook. nougat Vroeger gaf ik niets om al die zoetigheid. Nu ligt er nog wel eens een gebroken zuur- of ka neelstok achter de toonbank die Uit het rijke assortiment van bijna honderd artikelen ver- dwijnt ook nogal eens het een en ander zonder dat er voor be taald wordt „Dat stelen is ge woon verschrikkelijk," aldus mevrouw Peeters. „Je ziet een hand in een jaszak, ze leunen wat naar voren en halen zo wat weg. Negenennegentig van' de honderd keer hebben we het wel in de gaten. Kinderen ver raden zichzelf of elkaar. Die blijven er bij staan." De vraag naar snoepgoed is in Nederland erg aan de plaats ge bonden. De grote zuurballen bij voorbeeld vinden boven de grote rivieren bijna geen aftrek. In Brabant gaat het en in Limburg vliegen ze weg. „Nougat verko pen we overal. Jammer genoeg -komt er de laatste tijd steeds meer slechte nougat op de markt. Er_ hoort suiker, eiwit, amandelen en notenolie in te zitten. Om het goedkoop te ma ken gooien ze er in plaats van notenolie vaak cocosvet in om het te binden. De leek proeft dat niet maar wij weten wel degelijk wat het verschil is." „Het ergste van deze kermis vind ik dat de woonwagens zo ver wegstaan. Je kan niet even tussendoor weggaan om bijvoor beeld de ramen te zemen. Op die manier heb je het helemaal druk. In de zaak de boel op poetsen, de woonwagen bijhou den en dan na maandag, voor dat we naar de volgende kermis gaan, weer even een paar dagen naar huis om daar de boel in orde te brengen. Het is een slo pend vak maar ik zou dat apar te sfeertje dat er, ondanks de vele moderne technische appa raten, toch altijd op de kermis hangt, niet graag willen mis sen." SCHIEDAM In zwembad Grocnoord kan door zwnnlief- bebbers weer een tocht van 2000 meter afgelegd worden, maar dan wel verdeeld over vier avonden. Deze zwemavondvierdaagse wordt gehouden van dinsdag 23 augustus tot en met vrijdag de 25ste. Volwassenen moeten elke avond vijfhonderd meter zwem men willen ze aan het eind van de vierdaagse een vaantje beha len. Kinderen mogen, als ze niet ouder zijn dan tien jaar, 250 meter per avond zwemmen. Voor de zwemvierdaagse is bét bad vanaf 's middags vijf uur tot 's avonds half negen opengesteld. Dit ruime tijdsbe stek is gekozen, omdat het ge beuren vorig jaar enigszins in de soep liep doordat iedereen binnen een half uur tijds moest starten. De toeloop van zwem- Iiefhebbers was toen echter zó groot dat Hét bad de stroom he lemaal niet verwerken kon. Voor deelname aan de zwem- ''nemwsui** avondvierdaagse moet 4.50 neergeteld worden. Belangstellenden kunnen zich opgeven aan de kassa's van bad Groenoord en van Zwembad Zuid. ROTTERDAM - De SIR-ver- gunning van Verolme Tankrei- nigingsbedrijf b.v. in Europoort, wordt niet ingetrokken. Dat be tekent dat het bedrijf toestem ming heeft voor het uitstoten van ongeveer een miljoen kilo koolwaterstoffen per jaar. Die vervuiling wordt veroorzaakt door de tankschepen die bij Verolme worden schoongemaakt. Op de vergunning-aanvrage van Verolme stond dat jaarlijks niet meer dan 56.059 kilo kool waterstoffen de lucht ingeblazen zouden worden. Alleen in de bijlage van de aanvrage stond de uitstoting van de schépen vermeld, waardoor het totaal op 1 miljoen kilo komt Rijnmond raadslid mevrouw H.A. Edzes- Van Loon stelde vragen over de aanvrage van de SIR (selectieve investenngs regeling) vergun ning. Zoals bekend dragen kool waterstoffen m belangrijke ma te bij aan aan smogvorming. Mevrouw Edzes meende dat de belangrijkste informatie m de aanvrage, de hoeveelheid kool waterstof achterwege was geble ven. Uit het antwoord van de Rijnmondraad blijkt dat Verol me wel degelijk de juiste gege vens heeft verstrekt, zij het dan in de bijlage. De verstrekte ver gunning kan volgens de raad niet worden ingetrokken op grond van onjuiste gegevens. Mevrouw Edzes had daarom ge vraagd. SCHIEDAM - Een 34-ja- rige Engelsman heeft op Rijksweg 20 een ongeluk veroorzaakt doordat hij iets te diep in het glaasje geke ken had voordat hij in zijn wagen gestapt was. De man kwam uit de richting Vlaar- dingen en zou de afslag Schiedam Centrum nemen, maar merkte een bewegwij zering net iets te laat op. Dus knalde hij tegen op de weg staande paaltjes aan. De auto werd vernield, de man mankeerde niets. Wel heeft de politie hem na het groen worden van de blaas pijp mee naar het bureau genomen voor een bloed proef. SCHIEDAM - Een trek ker volgeladen met ijzeren vlechtmatten is op het Ke- thelplein tegen 'een vangrail gebotst en gekanteld. De wagen kwam uit de Bene- luxtunnel en zou met ver moedelijk te hoge snelheid de rijksweg oprijden. Waarschijnlijk is de 19 ton wegende lading daarna gaan schuiven waardoor de wagen kantelde. De be stuurder - de 24-jarige P. A. B. uit Vierpolders kon heelhuids uit de wagen ge haald' worden. Auto plus" oplegger moesten later door een kraanwagen weggeta- keld worden. Het verkeer op de rijks weg moest gedurende drie kwartier omgeleid worden via de Hargalaan. SCHIEDAM - Een on voorzichtig overstekende bromfietsberijder is onder de personenauto van een 49-jarige Schiedammer te recht gekomen, aan welke aanrijding hij een hersen schudding en schaafwonden overhield. De man (47) ligt nu in het Noletzièkenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de auto vanuit Groen oord naar de overweg in de Nieuwe Damlaan reed en ter hoogte van de Sporthal Margriet plots een brommer voor de bumper trof. De aanrijding kon toen niet meer voorkomen worden. ROTTERDAM - Tientalten scholen in Rotterdam hebben enorm veel last van verkeerslawaai. Bij 121 scholen wordt de wettelijke geluidsnorm (60 decibel) overschreden. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft verricht in opdracht van de gemeente Rotterdam. Van de 600 Rotterdamse scholen liggen er 178 aan drukke verkeerswegen (meer dan 5.000 auto's per dag) of in de nabijheid van een bus- of tramhalte. De geluidsmetingen werden zcwel in als buiten de school verricht. Volgens de norm van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne is 60 de cibel de uiterst toegestane ge- luidsgrens. Bij 121 scholen wordt deze grens overschreden. Bij 66 van deze scholen wordt ook de ze geluidsgrens overschreden. Dat wil in de praktijk zeggen dat de lessen met horten en sto ten gaan. Leerkrachten moeten enigszins hun stem verheffen om les te kunnen geven. Door de geluidsoverlast wordt er meer gevraard van het concen tratievermogen van de leerlin gen. Het is niet denkbeeldig dat daardoor geringere leerpresta ties geleverd worden. Uit de metingen bij 178 scholen blijkt dat bij ruim 68 procent de maximumgrenswaarde voor de gevel wordt overschreden. Be halve deze maximumgrens is er nog een door het ministerie be paalde voorkeursgrens (55 deci bel). Deze werd bij 85 procent van de 178 scholen overschreden. v -v De brief is uitgegaan naar aanleiding van de vergunning die Rotterdam Aitlines heeft ge vraagd om vanaf Zestienhoven charter- en iijnvluchten te orga niseren. Volgens B en W van Berg schenhoek betekent sluiting van Zestienhoven uiteindelijk een verlies van ongeveer honderd arbeidsplaatsen, „maar", aldus het college, „dit weegt niet op tegen de overlast van Zestienho ven." (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM „De Coolsingel is door de laatste Ingrepen ver beterd als verblijfsruimte, maar schiet in visueel opzicht te kort. Het toevoegen van op zich zelf staande kunstwerken kan geen op lossing bieden. Wij pleiten er voor kunstenaars in te schakelen, die uitgaande van aanwezige elementen van de Coolsingel door middel van bepaalde correcties in staat zijn deze chaos om te zetten tot een in visueel opzicht meer geordende omgeving." Dit advies geven de beeldende kunstenaars Matthieu Ficheroux en W. van Kempen en architect Carl Weeber aan de wethouder van Kunstzaken. Zij hebben zich over de Coolsiogel-proble- matiek gebogen, omdat „de ver beterde Coolsingel" - hoe goed in beginsel ook - aanleiding geeft tot nogal wat kritiek. In hun deze week officieel ge publiceerde eindrapport, dat morgen door de gemeenteraads commissie Kunstzaken wordt besproken, sommen de heren enige kritiekpunten op. - De bomenrijen zijn te vaak onderbroken, waardoor samen hang verloren gaat -De vorm, het materiaal en de plaatsing van de losse bloem bakken is niet voldoende door dacht -De gebieden die zijn ontwor pen hebben een versnipperend karakter; een aaneenschakeling van incidenten. - De vormgeving van de bijzon dere elementen, zoals het vij vertje voor de Bijenkorf is arm zalig. - De plaatsing en vormgeving van de C'70 paviljoens en kios ken is op zijn minst ongelukkig. Ook is een grotere concentratie gewenst - De wijze van plaatsing van zitbanken is vaak niet uitnodi gend voor gebruik. - De verlichting laat te wensen over. Zo worden de kleine lan taarns volledig door het hoge natriumlicht overstraald. -Er is te weinig of geen ge bruik gemaakt van de mogelijk heden die bewegende en kleuri ge neon-lichtreclames zouden kunnen hebben. -Het Is jammer dat het gras veld tussen de tramrails voor het stadhuis niet over de volle lengte is voortgezet - De huidige ligging van de Hofpleinvijver is een aanfluiting zowel voor het plein als vooral voor de vijver zelf. Ondermeer deze kritiek is voornamelijk het gevolg van de snelheid waarmee de Coolsingel is verbeterd, het slordig gekozen materiaal waarmee dat is ge beurd en het niet inschakelen van kunstenaars. Hoewel er volgens de rappor teurs dus veel verbeterd kan worden zijn er een aantal ge breken die ook op langere ter mijn niet op te heffen zijn. „De Coolsingel is te kort om aan beide uiteinden op niets of wel leegte uit te- lopen. Het z.g. „venster op de rvier" moet zo snel mogelijk door middelhoge tot hoge bebouwing worden ge sloten. Dit „venster-idee" is een fictie en daarom een stedebouw- kundige blunder. Het Hofplein is gezien vanaf de Coolsingel als plein onzichtbaar. Daarom zal ook daar nieuwbouw nodig zijn. De wanden van de Coolsingel zijn uitermate zwak. Over het algemeen is de bebouwing te laag gehouden." In kwantitatieve toevoegingen ziet de commissie niets, wel in kwalitatieve correcties. „De na druk zal moeten liggen op in grepen die uitgaan van de wens om de beide voetgangersgebie den ter weerszijden van de Coolsingel op een hoger visueel- estetisch plan te brengen", con cludeert ze. Tot slot geven de drie de wet houder het advies de Ameri kaanse kunstenaar Claas Olden burg de opdracht te geven een twintig meter hoog object te maken in het midden van de Churchillpleinrotonde ter „af sluiting" van de Coolsingel aan de zuidzijde. SCHIEDAM Een daklozt tweeentwintig-jarige Schiedam mer heeft getracht de nacht op het Koemarktplein door te bren gen in een tentje. Dat is hem niet gelukt, want voortijdig kreeg de politie hem in de gaten en bracht hem op. Wel mocht de jongeman een nachtje op hel hoofdbureau in eerf cel door brengen. maar daarna werd hij weer aan de buitenlucht overga leverd. De jongen was zijn tent-actie gestart in de hoon woonruimte aangeboden te krijgen. Dat is tot nog toe nog niet gelukt Doi HOI Hoo Opg v n n G. Gros is 32 jaar lang politie agent geweest en moet er nu wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd mee ophouden. Vanwege zijn lange staat van dienst heeft het de koningin mogen behagen - zoals dat in officiële taal heet - om Gros te ridderen met de zilveren ere medaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Op het politiebureau werd gistermiddag uitgebreid afscheid genomen van de heer Gros. Voor collega's, oud-collega's, vrienden en bekenden werd een receptie gehouden die druk be zocht werd. Enkele bazen van Gros refe reerden er onder meer aan hoe Gros in '45 bij de Schiedamse politie in dienst kwam op de surveillanceafdeling. In de oor log had Gros zich verdienstelijk gemaakt in het verzet bij de Binnenlandse strijdkrachten. Na zijn surveillanceperiode kwam Gros op de afdeling Bij zondere wetten terecht en nog later bij de recherche (dat was in '57). Daar heeft hij tot de dag van gisteren gezeten. De laatste jaren maakte Gros deel uit van het Regionaal Recherche Bij standsteam van Zuid Holland; een team rechercheurs dat bij moeilijke misdaden in de pro vincie te hulp werd geroepen. Ook onderscheidde Gros zich gedurende zijn loopbaan nog als mensenredder, door iemand uit de havens te halen. Als bijzondere activiteiten roemde de Schiedamse politie verder nog Gros' vakbondsakti- viteiten en zijn inspanningen voor de poiitiesportvereniging. ROTTERDAM - Gratis naar het paardspringen kijken. Dat kan woensdag 17 augustus. Op die-dag wordt het 30e Offideel Internationaal Concours Hippi- que Rotterdam geopend. Het CHIO duurt dit jaar tol en met zondag 21 augustus en wordt traditiegetrouw gehouden aan de Kralingseweg 120. He' programma op de openingsdaj biedt een internationale dres- suurwedstrijd (aanvang 9 ««d en drie springconcoursen (a®- vang 11 uur). De gratis kaarten -maximaal vier per persoon - kunnen worden afgehaald aan de balie van de dienst voor Sport en Recreatie, Weena w in Rotterdam. Dat kan varw vandaag, zolang de voorre® strekt tussen 8.30 en 15 uur. Ais dat niet lukt zijn er aan het le* ket nog kaarten met de zeer go- reduceerde toegangsprijs van 1.50 verkrijgbaar. ROTTERDAM - Tien Indi sche olifanten zuilen op augustus door Rotterdam tnaf' cheren. Zij horen bij het Circus der Welt van de gebroeders Alt" hoff, dat op die dag in Rottnr- dam arriveert. Om 12 uur ver trekt de stoet vanaf het NS-g®" derenstation Noord, richtini Pompenburg. Directeur Cora Althoff geeft daar een gr3®, voorstelling. Kinderen kunn» dan ook op de olifanten rijden- Zuil schen de ge rende Engel luiltjt (5) ra schooi in de Hillsb RO- mng in Rc en ee De d open raam womt Daar luids; 'and- laan vm-3 d«p. Hooi •>r»k< laan Zon: wolkei in he bui. li tend -mum ti grader ■morge ïiaug. /I /h "r K Pl 'V-?'.- 1

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2