JEUGDLAND ORGANISATOR JOOP VAN BROEKHOVEN: Zandbakken moeten vaker ververst worden VOS kan nog cursisten hebben Weinig reacties op oproep van Poppe Bedrijfs ongeval bii Wilton Diefstal uit auto Ongevallen in juli Ongelukje na 't zwemmen Schiedam Goede sfeer. Enthousiast Voortzetting, mmm De lucht in Inbraak Antieke decors Brandende zonnebloem pitten 12 keer Geen diploma c y Met van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. tw/? f /nóe DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA; 1 '0 •s-i SCHIEDAM - „Als het college van Burge meester en wethouders het er mee eens is, gaan we met Jeugdland volgend jaar op de zelfde voet verder. Het is dit jaar, naar mijn mening, een doorslaand sukses geweest," al dus Joop van Broekhoven, jeugdconsulent bij de gemeente en de organisator van Jeugd land. Het kinderfestijn werd deze zomer gehouden van 18 juli tot en met 5 augustus op diverse plaatsen in Schiedam. Met zestig medewerkers werden tientallen aktiviteiten georganiseerd die in totaal meer dan 7100 kinderen trokken. H ',4 iM»; n5. ?x4^' i Joop van Broekhoven: "Het is een gekke gewaarwording dat je in eens al die medewerkers en al die kinderen niet meer ziet. ïZfggr.Y y ■M'/'i?}' v' r 7, V- s w - v 'P $RBmyc t"" f ■m-f&W.y.'' - 4| till 'f**»' Tijmen van Grootheest toont een uit vele segmenten bestaande vlieger van Van Sant aan Schiedamse collega's. Remi Poppe tijdens de informatieavond over de Broekpolder, tussen Joke van Bal- legooijen en Gert van Breukelen. Nu is zelf jam maken doodeenvoudig Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en maak veel en veel beter bewaard. De bereiding is'simpel: één dee! Richten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen itijd. Op het kilopak vindt u recept ideeën en u kunt ook 't uitgebreide ecepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. f 10' Ar I J 'Dit was zo mooi, dat moet herhaald ander werd gedronken en ge danst Dat bepaalt toch wel hoe goed de sfeer is geweest Ook zijn er een paar die een reünie willen organiseren voor alle mé dewerkers van dit jaar." „Voor volgend jaar hebben zich al weer wat mensen opge geven. Bij de evaluatie is er geen één slecht onderdeel naar voren gekomen. Uiteraard von den we de ene drive-in disco theek beter dan de andere maar dat zijn nuanceverschillen. Over het geheel zijn we dik tevreden. Als je eens kijkt naar bijvoor beeld de creativiteit en sport-in- stuiven. Die kinderen die daar aan deelnamen waren dolent housiast Sommigen waren er elke dag, waar we ook stonden, „Ik heb het idee dat ik net als vroeger een soort zomerkamp heb geleid," vertelt Joop van Broekhoven. „Opeens is dat af gelopen en dat is eigenlijk een beetje gekke gewaarwording. Met al die medewerkers ben je in die drie weken kameraads chappelijk opgetrokken. Het was een team waar een hechte band in is ontstaan. Dat is dan zo maar ineens voorbij en daar moet ik even aan wennen. Jeugdland werd besloten met een bijeenkomst waarop alle medewerkers werden bedankt door burgemeester Lems, een en bij te vinden. Dat zijn ook akti viteiten die relatief gezien wei nig geld kosten. We hebben erg veel met afvalmateriaal kunnen doen en hebben daar zo effici ent mogelijk mee gewerkt" Joop van Broekhoven loopt nog steeds over van enthousias me voor Jeugdland. „We hebben ontzettend slecht weer gehad maar dat mocht de pret met drukken. Op een aktiviteit na, het optreden van theater Kip op het Bachplein is alles doorge gaan. Eigenlijk zou je voor dat soort aktiviteiten een alternatie ve overdekte ruimte moeten hebben maar dat is financieel niet haalbaar. Helemaal over dekt, zoals vorig jaar in de Margriethal gebeurde, zie ik niet zitten. Dan krijg je wacht tijden bij de diverse stands, kinderen lopen gehaast heen en weer en maken denkbeeldig een agenda, zo van eerst ga ik dit doen en dan daar naar toe en dan dat Zoiets moet je niet hebben. De twee uur die wij overal voor uittrokken was ruimschoots voldoende. Het "kind werd niet overvoerd wat bij een centraal gehouden Jeugdland wel gebeurt Daarnaast betrek je ook meer de ouders bij het gebeuren. Ze kunnen de kinde ren 's ochtends om negen uur i" '4>„ niet parkeren bij de Margriethalf en ze dan 's middags om vijf- uur weer afhalen. ff' Overigens wil ik met ouders, buurtverenigir gen of wat dan ook toch eens in kontakt treden'., om wat meer op de pleinen te gaan doen. Het is toch eigenlijk doodzonde dat zo'n plein niet' regelmatig gebruikt wordt ter.' wijl er toch van alles op gedaan kan worden. Die pleinen moeien meer deel uit gaan maken vaif- de buurt Met weinig geld vak", daar al heel wat te doen om bet, een beetje leefbaar te maken."- <i tl Op het Jeugdlandthema wil' Joop van Broekhoven ook in de wintermaanden doorborduren: „De sport-real instuiven die wé* nu houden, beschouwen velen, als een voortzetting van Jeugd- land. 4 In de herfstvakantie wil ik, als dat mogelijk is, ook op dó verse plaatsen weer wat aan* creativiteit gaan doen. We heb ben nog wat materiaal over. Jé bent dan wei erg afhankelijk' van het weer maar de mede werkers zijn inventief genoeg- om dat op te vangen. Het mooi ste voorbeeld daarvan vind ik" dat ze opeens windmolentjes gingen maken toen het een beetje waaide." SCHIEDAM De zandbak ken waarin Schiedamse kin dertjes zich over het algemeen uitleven, moeten vaker van schoon zand voorzien worden. Behalve kindertjes zitten er namelijk ook regelmatig hon den en katten in het zand, die er niet alleen hun hoop achter laten maar soms ook allerlei ziektes. De Gemeentelijke Genees kundige Gezondheids Dienst heeft het advies uitgebracht om die bakken vaker te ver versen. Gemeentewerken zal daarvoor moeten zorgen. Momenteel worden de bak ken hooguit eens per jaar van vers zand voorzien. Die regel maat moet volgens de GG&GD minstens verdubbeld worden, wil de volksgezond heid geen gevaar lopen. Als het onmogelijk blijkt om aan voldoende vers zand te komen of om de werk zaamheden te laten verrichten door de gemeentewerkers, dan moeten alle zandbakken in Schiedam een deksel krijgen. Raadslid Els Hellwïg heeft het college van B en W reeds geadviseerd om Gemeentewer ken inderdaad maar de op dracht te geven de bakken tweemaal per jaar te verver- sen. Vliegers maken en zien in Stedelijk /f*- v- SCHIEDAM - Vliegers van dertig meter lengte of nog meer komen in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat te hangen. De uit vele delen bestaande vliegers zijn gemaakt door de Amerikaanse kunstenaar Tom van Sant. Gedurende de tentoonstellingsweken mag het publiek zich zeif ook werpen op het vervaardigen van „vliegende sculpturen". De vliegers van Tom van Sant njn geïnspireerd op de Chinese vliegertraditie, waarmee de kunstenaar kennis maakte toen hij in China verbleef voor het maken van een muurschildering. Dat was m 1973. De vliegers die Van Sant sindsdien gemaakt heeft werden allengs groter. De grootste meet in uitgevouwen toestand zeifs meer dan honderd meter. Met behulp van allerlei evenwichts- stokjes, pluimen en ballastzakjes kunnen de immense apparaten m de lucht blijven hangen. De vliegers van Tom van Sant zullen dan ook daadwerkelijk de lucht in gaan. Als afsluiting van de tentoonstelling zal namelijk op het zandïiehaam van Rijks weg 19 ten noorden van Woud- hoek Zuid een vliegerfeest ge houden worden, waar zowel vliegers van de kunstenaar als de zelfgemaakte vliegers van Schiedammers de lucht in zullen gaan. Ook het Amsterdams Bal longezelschap zal haar mede werking verlenen aan dit vlie gerfeest Het feest zal plaatsvin den op zaterdag II september om één uur. De vliegers van Van Sant zijn gemaakt van. duurzaam en uiterst licht materiaal zoals fi berglas en nylon spinnaker stof.' Met deze materialen kunnen vliegerliefhebbers zelf op zater dagmiddag aanstaande, op woensdag de 24ste, zaterdag de 27ste en woensdag de 31ste augustus dagelijks van een tot vijf uur aan de gang gaan. Om mee te doen aan deze creativi teit dienen belangstellenden zich tijdig op te geven bij de mu seumbalie. Tom van Sant is begonnen als beeldhouwerin Dos Angeles, de' SCHIEDAM Bij een bewo ner van het BK-laan hebben in brekers de hele boel overhoop gehaald en een gouden arm band, een fototoestel en aller hande foto-apparatuur ont vreemd. De waarde van de ge stolen spullen bedraagt circa ƒ2500. Men kon binnen komen na een ruit vernield te hebben. plaats waar hij in 1931 geboren werd. In de 25 jaar dat hij in deze sector werkte, hebben vo gels en iedere vorm van vliegen hem altijd al geinspireerd. Zijn vüegerwerk startte in 1973 en heeft sindsdien een gro te vlucht genomen. De tentoon stelling van Van Sant is eerder al in het Stedelijk Museum van Amsterdam te zien geweest Op het moment wordt er ook in Ierland gevliegerd met Van Sants kunstwerken, China en de vlieger zijn nauw aan elkaar verwant In dit land begint ook de geschiedenis van de vlieger; 2500 jaar geleden. In de oudheid werden vliegers vooral gebruikt bij begrafenis sen. Tijdens een begrafenis lie ten de nabestaanden een vlieger op als symbool voor het opstij gen van de ziel van de overle dene. In Zuid-Amerika wordt dit gebruik nog altijd gehan teerd op Allerzielen. In Japan kent men vlieger wedstrijden met zogenaamde Vechtvliegers. Aan het vlieger touw zitten dan stukjes glas of porselein bevestigd met de be doeling daarmee het touw van de tegenstander door te snijden. In Europa werd de vlieger pas geïntroduceerd in de 15de eeuw, toen zeelieden hem meebrachten uit het Verre Oosten. In 1908 mondde het vliegerdom uit in het vlietuigdom. Behalve de vliegers van Tom van Sant zal de tentoonstelling in het museum ook achttien re- producties omvatten van antieke Japanse vliegerdecors. Deze re producties zijn afkomstig uit de collectie van de Amsterdamse conservator van het Stedelijk Museum Tijmen van Grootheest. Hij is op het moment in het Schiedaise museum bezig met het ophangen van de vliegers. De tentoonstelling wordt aan staande vrijdagavond geopend om kwart over acht. SCHIEDAM Bij het overla den van zonnebloempitten van de lichter Rudi I bij de werf 'De Nieuwe Waterweg' is gister ochtend brand ontstaan. De be drijfsbrandweer, die de zonne bloempitten vrij snel had ge blust, wist de schade beperkt te houden. SCHIEDAM - Doordat zijn poetslap tussen een draaiend ge deelte van een draaibank te recht kwam, is de 20-jarige Maassluizer H. J. Krikken ern stig gewond geraakt. Het onge val gebeurde bij Wilton Fije- noord. De man was, bezig om een verbindingsbout van een schroefas te ontvetten, toen de lap plots tussen de machine kwam. De man kon het apparaat niet viug genoeg stop zetten en raakte met zijn linkerarm in het apparaat bekneld. Ook aan het gelaat werd de man ernstig ge wond. Uit beide lichaamsdelen werden grote stukken vlees ge scheurd. Op het bedrijf werd eerste hulp verleend, daarna werd de man naar het Holy-zie- kenhuis in Vlaardingen ver voerd. SCHIEDAM - Uit de auto van de 42-jarige T. van H., die stond geparkeerd aan de Boterstraat, zijn een cassette recorder, vijf cassettes en een bedrag van 200 gulden gestolen. Vermoedelijk kregen de die ven de auto open door het lin ker portierraampje met een schroevendraaier open te bre ken. De heer Van H. heeft een totale waarde van ƒ450,- voor het gestolene opgegeven. SCHIEDAM - Het aantal ver keersongevallen in de maand juli is in vergelijking met de overeenkomstige maand vorig jaar sterk gestegen. Gebeurden er in '76 83 ongevallen, in juli van dit jaar waren dat er 121. In 23 gevallen was sprake van zware schade (tegen 10 vorig jaar), in 93 gevallen was er lich te schade (77) en 6 ongelukken liepen zonder schade af (1). Tien zwaargewonden vielen er bij de ongelukken van vorige maand (7), ook 10 lichtgewonden (22) en 1 dode (geen in 1976). Als belangrijkste oorzaak van de ongelukken noemt de politie het niet verlenen van voorrang en het te dicht op elkaar rijden. SCHIEDAM - De twaalfjarige Arie de Wit is gisteren met zijn fiets ten val gekomen nadat hij uit het Zwembad Groenoord naar huis zou fietsen. Het plas tic tasje waarin Arie zijn zwem spullen gestopt had raakte tus sen de spaken van het voorwiel waarop de jongen ten val kwam. Voor de zekerheid is hij ter observatie opgenomen in het gemeenteziekenhuis. SCHIEDAM - Vrouwen die mee willen doen aan de VOS- cursus kunnen zich daarvoor nog opgeven. In september gaat de derde cursus al weer van start in het centrum Sint Joris Doele. De cursus is er op gericht dat vrouwen zich enigszins vertrouwd maken met de gehele samenleving. „Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving" is dan ook de betekenis van VOS. Een jaar geleden is begon nen met de VOS-cursussen in Schiedam. Zowel voor de eer- ste cursus in september als voor de tweede begin dit jaar liep het storm. De deelneem sters aan de eerste VOS ko men nog altijd bijeen. De VOS bestaat uit twaalf bijeenkomsten waarin gepraat kan worden over onderwerpn die de deelneemsters interes seren. Onder leiding van een vrouw die de Begeleiderscur sus gevolgd heeft, wordt dan gediscussieerd en worden eventuele gastsprekers uitge nodigd. Deelname aan de cursus kost vijfendertig gulden. Deze prijs is zo laag omdat de ge meente de cursussen gedeelte lijk subsidieert. Voor vrouwen met kleine kinderen bestaat de mogelijk heid om toch aan de cursus mee te doen. Tijdens de cur susuren op dinsdagochtend is namelijk in een zaaltje van Joris Doele een kindercrèche ingericht Beiangestellenden kunnen zich voor de VOS op geven bij Truus Verweij. Nas- saulaan 51b (260847) of bij An nie Renskers. Obrechtstraat 3 (709604). Plaatsing in de cursus geschiedt op volgorde van binnenkomst van de aanvra gen. Een diploma levert het deel nemen aan de cursus niet op. Eén van de oud-leerlingen zegt daarover; „Nee hoor, je doet het voor jezelf. Zelf we ten waar je je informatie kunt halen, zelf een eigen me ning hebben en die dan dur ven zeggen, daar is de VOS-, cursus voor!" SCHIEDAM - Tot nu toe heeft het Milieu Actiecentrum Neder land maar weinig steun gekregen een actie te beginnen tegen de vergiftigde Broekpolder. Enige tijd geleden verscheen een oproep in diverse kranten aan linkse partijen in Vlaardingen en Schiedam om - net als de Socialistische Partij - het streven van het -MAN te ondersteunen. De enigen die daar tot op gisteren positief op hebben gereageerd zijn Schiedamse PSP'ers geweest. "Van de rest hebben we nog geen enkele reactie ontvangen," aldus Vlaardinger Remi Poppe, die behalve voorman in de SP ook een belangrijke rol speelt bij het MAN. Poppe is voorzit ter van de milieu-activisten. Namens de SP heeft hij'met name de PPR en PSP-afdelin- gen Schiedam en Vlaardingen opgeroepen het MAn en de ver-- eniging Voorkomen Is Beter "krachtig en concreet te onder steunen." Poppe haalde in 'die oproep een 'actie aan die mo menteel op een zacht pitje staat. Al maanden worden verwoede pogingen gedaan een handteke ningenactie op touw te zetten. Duizenden handtekeningen zouden aan wethouder Jos Ver- meule van Vlaardingen aange- alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt f f boden moeten worden als pro-"-, test tegen het uitblijven van een" concrete oplossing voor ue. Broekpolderaffaire, waar de*, grond vergiftigd is met haven-, j slib. Tot die handtekeningenac- ,t tie is al medio maart besloten op een openbare discussieavond die was uitgeschreven door' MAN en VIB. Daar waren ook vertegenwoordigers van ge-* meente uitgenodigd. Die lieten het echter afweten. De weinigen op die avond aanwezig besloten', tot de handtekeningenactie. i Probleem bij dit protest is de;--, bevolking te activeren voor iets wat niet direct met hun 'eigen, woonomgeving temaken heelt En juist in dat soort-acties is de SP sterk. Nu wordt dus een po ging gedaan dit met de hulp van anderen te realiseren. Dat er nog maar!één reactie binnen is verbaast Remi Poppe niet "Je moet rekenen dat de mees ten weer op gang moeten komen zo vlak na de vakantie." De Vlaardingse actievoerder heeft echter wel vertrouwen dat het nodige zal gebeuren, al nog niet duidelijk hoe snel het allemaal voor elkaar zal rijn- Bij de actie wordt naar alle waarschijnlijkheid niet alleen ingegaan op de situatie rond de vergiftigde Broekpolder, maar ook op andere opspuitingen to en om het Rijnmondgebied met havenslib. "Zaken die allemaal nauw samenhangen met de Rijnvervuiling," vat Poppe sa men.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2