informateur njs fors TWEE CHAUFFEURS BH MILAAN OVERVALLEN Sex-vermaak in Poortgebouw Duitse 'ITVD' aan raketaanval mS Feyenoord- profs in BV Landde Menten met vliegtuig in Polen? Vo or AVO 7,5 min via tv K. uw N eigen huis PUNKROCR JAKJE Schipper hasjkotter 'Lammie' weer gepakt SVENUEmode Originele badhanddoek kodo. 2*^ i Dat ik dit nog mag meemaken9 Fouter met fietsje in tuinvijver m Pp# Mitsubishi op Europese grond Regenachtig INFORMATIE OVER BEZORGING: zie pagina WStèÊÈmwêêsM 'Overheid moet hulp geven na waterellende' Voor ieder bruidje dat mooi wil zijn! tfe« e I éf MmI Zaterdag 27 augustus 1977 32e jaargang no. 9264 DEN HAAG - Dr. G. H. Veringa is de nieuwe in formateur. Koningin Ju liana heeft de vroegere KVP-leider en ex-minis ter van onderwijs een ruime opdracht gegeven. Veringa wordt verzocht „een onderzoek in te stel len naar de mogelijkhe den om op zo kort moge lijke termijn te geraken tct de vorming van een kabinet dat mag vertrou wen in voldoende mate steun in de volksverte genwoordiging te vinden." mz» mzt Bel 010-14 7400 zonmcssotuoiuNG Van onze verslaggevers ROTTERDAM - Het Poortgebouw op Rotterdam- Zuid is ten slotte de favoriete plaats van het gemeen tebestuur voor de vestiging van een Eroscentrum. Naast dit leegstaande kantoor van het Havenbedrijf komt een drijvend hotel met honderden bedden in de Koningshaven. Op de ka de is ruimte voor enkele paviljoens. De raketwerper met 42 pro jectielen was met vele dra den verbonden aan het elek trische ontstekingsmecha nisme. Foto boven: Een ex- plosievendeskundige van de politie geeft uitleg over de raket die hij in handen houdt. ff 24 30 32 33 Poortgebouw: van havenmonumen^.ïpieroscentrum? Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieutyéaboanee boa. Ik geef hiemv Do dikte vriend ysr Rotterdam. Naam: Adres: Plaats: Soort abonrn Hij/zij ontvaj nog 2 weken Bezorg de mi Het Vnje Volk Naam afzender? Adres: ils nieuwe abonnee: I WV» kwartaal jaar rije Volk eerst doek met als beloning bij: HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63,80 - 14.74.11 - - ïfji A'T (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Drinkwa terleiding Rotterdam gaat de ta rieven op t januari tors verho gen: 11,8 procent voor het huis houdelijk gebruik en 13,6 voor de industrie. De prijsstijging is enkele pro centen hoger dan nodig is. Dit is gebeurd op verzoek van het Rotterdamse gemeentebestuur dat uit de meeropbrengst 2.5 miljoen gulden als bijdrage aan de gemeentekas wil bestemmen. De DWL-directie is niet ge lukkig met de extra-verhoging. De financiële positie van l)et bedrijf wordt weinig rooskleurig genoemd nadat honderden mil- joennen zijn geïnvesteerd in de dfinkwaterfabriek in Kralingen. ROTTERDAM - Mitsubishi, een van de grootste Japanse autofabrieken. opent in oktober haar eerste Europese kantoor. Het wordt gevestigd in Botter dam. Tien Japanners zullen hier proberen de export van Mitsu- bishi-auto's naar West-Europa en Skandinavië uit te breiden. Ook wordt bekeken of de pro ducent op het continent onder delen en accessoires kan afzet ten. ..Het Rotterdamse kantoor wordt een tussenstation tussen Tokio en de Europese impor teurs". aldus een woordvoerder. Het lag eerst in de bedoeling dat de fabriek een vestiging in Amsterdam zou openen. Politiek Den Haag verwacht dat Veringa in eerste instantie zal bekijken of er toch nog een kabinet PvdA-CDA-D'66 is te maken. Kan dat niet dan zal hij de mogelijkheden van een CDA- VVD-kabinet moeten onderzoe ken. Gezien de formulering van het verzoek van de koningin kan Veringa onderweg ook de mogelijkheden voor een minder heidskabinet onderzoeken. Het besluit van koningin Ju liana is een overname van het advies van CDA-leider Van AgL De andere politieke partijen brachten allen verschillende ad viezen uit. PvdA-frac tieleider Ed van Thijn had in zijn advies aan de Koningin een „lijmpoging" des gevraagd niet uitgesloten. Hij stelde daarbij wel de uitdrukke lijke voorwaarde, dat de volks vertegenwoordiging hoe dan ook het laatste woord moet behou den over de abortuswetgeving. Van Thijn is geen voorstander van lijmen. De PvdA-fractie ziet liever een kabinet dat kan reke nen op een vruchtbare samen werking met de kamer, oftewel een links minderheidskabinet. Ook het CDA sluit de vorming van een minderheidskabinet niet uit. Van welke snit dat dan zou moeten zijn wilde Van Agt gis teravond niet zeggen. Zie verder pagina 6 ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren bekendgemaakt, dat rovers gisternacht in de om geving van Milaan twee Neder landse chauffeurs in hun slaap hebben overvallen en hun vrachtwagencombinatie hebben geroofd. RHEDEN - Een gouden brui loft is op zich niet zo bijzonder, maar zo'n feest wordt wel nieuws als daarbij ouders van het bruidspaar aanwezig zijn. Dat komt immers niet- elke dag voor. In het Gelderse Rheden gebeurde dat gisteren wel. Bijzondere gast bij het gouden bruiloftsfeest van de heer en mevrouw De Vries-Salomink (resp. 78 en 75 jaar) was de moeder van de bruid. „Opoe" Salemink, die in mei van dit jaar 107 jaar werd, was met haaf dochter en schoonzoon het stralend middelpunt van de feestvreugde. Mevrouw Sale mink is de op één na oudste in woner van Nederland. Half tot zwaar bewolkt met enkele regen of onweersbuien. Meest matige wind uit zuidoost tot oost. Maximumtemperatuur omstreeks 19 graden. Saug. fiaug. zon op onder 0545 20.37 op onder «47 3028 maan op onder 20.03 0007 op onder De 53-jarige chauffeur Josef Schucht en zijn bijrijder, de- 25-jarige Willem Giesen, hadden hun combinatie met een -lading textiel ter waarde van 75(1.000 gulden langs de autosnelweg ge parkeerd om een uiltje te knap pen. De Nederlanders werden wakker geschud door drie ge maskerde en gewapende bandie ten. die hen dwongen hun wa gen naar een verlaten terrein te rijden. Daar werden Schucht en Gies- sen in een hutje opgesloten. De rovers gingen er met de wagen vandoor. De Nederlanders wis ten zich na drie uur uit de hut te bevrijden. EDE - In een ongeveer ze ventig centimeter diepe vijver is in Ede gisteren de bijna tweeja rige Sandra Schut verdronken. De vijver lag in een particuliere tuin vlak bij het huis van het kind. De bewoonster van het huis ontdekte bij thuiskomst een fietsje in de vijver. Het kind bleek eronder te liggen. Mond-op-mond-beademing hielp niet meer. (gttn endw nurnmtr) Viesj nssi ii oldtüng oionn»»t*mtt «eoiulog t/er »rijdcg 1st IV 00 sur. UONN(HUViatOTU.OOUUt lUEMIMt. Zit sok ssdtr 'sdrtiMS' ondsf de strips Erosceminxr voor harde aanpak De exploitatie van dit Eros centrum moet in handen komen van een particuliere exploitant Er hebben zich al verschillende gegadigden gemeld. Er zal in ieder geval samengewerkt moe ten worden met de sex-exploi- tanten. die door de gemeente uit woonwijken verdreven worden. De gemeente zelf verkoopt het Poortgebouw en bemoeit zich verder niet rechtstreeks met de exploitatie. Alleen op die wijze kon het groene licht van de Justitie worden verkregen. De sex-bazen zelf reageerden met gelatenheid op de gisteren geopenbaarde plannen. „We zul len wel moeten, want we staan met onze rug tegen de muur. Overal elders wordt ons het werken onmogelijk gemaakt", luidde de algemene opinie. De aktiegroep Red Katendrecht (Areka), die jarenlang tegen de prostitutie-overlast heeft gestre den, was opgetogen. Woord- voerdster mevrouw Lembke: „Wij kunnen nu eindelijk aan de opbouw van- de wijk begin nen." Projekt-coordinator Wim van Es van Feijenoord-Noorderei- land, waar het Poortgebouw staat, was gereserveerder. Hij zei in negatieve zin onder de in druk te zijn. Hij vreest dat de prostitutie nu gaat uitstralen over zijn wijk. ROTTERDAM - De voetbalvereniging Feyen- oord gaat, net als Sparta, de in haar dienst zijnde profspelers kapitaliseren en onderbrengen in een besloten vennootschap. Die besloten vennoot schap zal in de toekomst de spelers verhuren aan de nog te vormen Slich ting Feyenoord, die tot taak krijgt betaald voet- ba) te exploiteren. Naast deze twee organi saties blijft bestaan de huidige Sportclub Feyen oord, die zich voortaan uitsluitend zal bezig hou den met amateursport. Het bestuur van Feyen oord vraagt de leden reeds volgende maand - waarschijnlijk op 29 sep tember - "ja" te zeggen tegen deze scheiding van prof- en amateur-activi teiten. In het voorjaar van 1978 moet de her structurering dan haar beslag krijgen. V'Wif dé amaléU/Vêféüi- ging moet dan een geheel nieuw bestuur worden ge kozen van vijf personen. Dat bestuur benoemt drie leden in het bestuur van de Stichting Feyenoord en die drie mogen zelf ook nog twee bestuursleden aantrekken. De besloten vennootschap Feyenoord krijgt een directie, die ge vormd wordt door het be stuur van de Stichting Feyenoord. KARLSRUHE - In Karlsruhe hebben jonge terroristen don-- derdagnacht vergeefs gepro beerd de kantoren van de West- duitse Staatsveiligheidsdienst (te vergelijken met onze BVD) on der vuur te nemen met een eigengemaakte maar volgens de politie uiterst doeltreffende ra- ketwèrper. Het ding. dat met zijn 42 vuurmonden wel wat weg had van een miniatuur "Stalinorgel", stond opgesteld in de tegenover het kantoor gelegen woning van een kunstenaarsechtpaar, dat door een man en een vrouw van tussen de 20 en 30 ja,ar werd overvallen. De overvallers rie pen: „Dit is een actie van de Rode Legerfractie" (de naam waarvan de Baader-Meinhof- groep zich indertijd bediende). Toen de overvallers het be jaarde echtpaar hadden vastge bonden begonnen ze de inge wikkelde raketinstallatie op te stellen voor het venster. Ze had den voor dit karwei zes uur no dig. Daarna stelden ze het tijds- ontstekingsmechanisme in en verlieten het pand. Het vastgebonden echtpaar wist zich echter op tijd te be vrijden en de politie te waar schuwen. Gezien het tijdstip van de voorgenomen aanval neemt de politie aan dat het alleen de be doeling was materiële schade aan te richten, maar die zou dan ook aanzienlijk geweest zijn. Omdat de Duitse "BVD" in hetzelfde gebouw zit als de hoogste openbare aanklager, Kurt Rebmann, dacht men aan vankelijk dat deze het doelwit was. Rebmann, is ,de opvolger van Siegfried Buback, die op 7 april door terroristen op een motorfiets werd vermoord. Van onze verslaggever NICO POLAK AMSTERDAM - Is Pieter Nicolaas Menten op de dag van de Duitse overval op de Sovjet-Unie - 22 juni 1941 - per vliegtuig geland op zijn landgoed te Sopot om de Oekralnse nationalisten in het Gallicische oiiegebied te organiseren Ier voorberei ding van de razendsnelle Duitse opmars? Deze mogelijkheid werd giste ren levensgroot geopend voor de bijzondere strafkamer der Am sterdamse rechtbank, waar de Russische getuige Sribak vertel de onlangs in een Russisch zie kenhuis een man te hebben ont moet die dit met eigen ogen had gezien. Sribak noemde de oogge tuige met naam en toenaam: de gepensioneerde houthakker N, Pavlyshyn uit Sopot, familielid van het gelijknamige lid van het partijbestuur uit Podorodce. De mededeling sloeg in de eivolle rechtszaal in als een bom. Zij zou namelijk een volle dige ontkrachting kunnen bete kenen van het zorgvuldig opge bouwde betoog van getuige-des- kundige professor Rüter. vol gens hetwelk Menten op de da tum van het pogrom (7 juli 1941) Podorodce nimmer vanuit het Duitse gebied kon hebben be reikt. Menten, aldus waarnemers ter zitting, kon het oiiegebied in het gezelschap van enkele Duitsers echter wel degelijk hebben be reikt in een Fieseler Storch - een Duits stuntvliegtuigje en voorloper van de helikopter, waarmee enkele jaren later Mussolini werd bevrijd. Deze veronderstelling werd aanmerkelijk minder fantastisch toen getuige-deskundige Van der Leeuw van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie na af loop <Jer zitting mededeelde bin nen enkele dagen met de ont hulling te komen dat de Duit sers tezelfdertijd ook elders in het oiiegebied een Fieseler Storch hebben ingezet Het Vrije Voik beschikt over documenten, die hoogst aanne melijk maken dat het Oekramse nationalisme in die jaren werd gefinancierd en gepropageerd door de nauw met de nazi maatschappij I. G. Farben geli eerde Koninklijke Shell van Sir Henry Deterding, waarmee Menten van oudsher was ver bonden. De aanwezigheid van een airstrip ter plaatse moet onder deze omstandigheden alleszins tot de mogelijkheden worden gerekend. Zie ook pagina 3 Behalve het Poortgebouw zijn ook het voormalige HAL-kan- toor en hot Weena als plaatsen in onderzoek geweest, doch B. en W. vonden deze minder ge schikt. Uiteindelijk moet de-ge meenteraad op 13 oktober met het nieuwe beieid instemmen. Voordien zullen nog vele ge sprekken met belangestellenden en sex-bazen gevoerd moeten worden. .Als het Poortgebouw als Eroscentrum gestart is, zal de gemeente met alle mid delen de sex-overlast elders in de stad bestrijden, kon digden burgemeester Van der Louw bij de presentatie van de plannen aan. De plannen voor een concen tratie van de prostitutie met randverschijnselen zijn al twee jaar geleden ontstaan. Een po ging om Het Witte Huis daar voor te bestemmen mislukte. Zie verder pagina 6. (Van onze radio- en tv- redaktie) HILVERSUM - De ak- tic „Land zonder drem pels". gisteravond door de AVRO-televisie in samen werking met de invaii- denbond AVO gehouden, heeft tot vannacht 7.524,142 opgebracht. Het streefbedrag voor de aktic is 10 miljoen. In het gehele land wa ren gisteravond tot tien uur de banken geopend om de giften in ontvangst te nemen. Tussen de inza- melingsbedrijven door streden 28 bekende tv- presentatoren van vier A-omroepen een sportieve strijd. Het team van de NCRV won ten slotte. 7 )eze zwoel ende dame I ekt niet in door'' de Hten aange ven badpakje in haar oud- '■Sjiante, maar in een spektakulair snufje: het eer ste Punkrock- badpak ter we reld.' Opval lendste kenmer ken zijn de vei- X ligheidsspelden fïf.die met koel -overleg aange- -ïti fmtchte gaten kén scheuren in 5bedwang hou den, en de hon deketting die - erbij hoort. -f 'is 'A t, &).£jüf'i (Van een onzer verslagge vers) DEN HELDER - De schipper van de enkele ja ren geleden beruchte hasj kotter "Lammie", de 39-jari- ge Dorus P. uit Den Helder, is weer gearresteerd in ver band met hasjsmokkel. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn bij de poging tot smokkel van tweedui zend kiio hasj, die donder dagmorgen op het strand bij Egmond aan Zee werd ont dekt. Tevens is gearresteerd J. van de V. uit Den Helder. Diens kotter, de HD 21, is in beslag genomen. Bij Egmond werden donder dag twee rubberboten gevonden met daarin tweeduizend kilo hasj ("Rode Libanon"). De twee jongemannen die bij de ontdek king de duinen in c luchtten zijn nog steeds niet gevonden. Onge veer negentig procent van de partij hasj is inmiddels vernie tigd. Dorus P. was in april 1974 met zijn Helderse kotter HD 160 ("Lammie") betrokken bij een poging om drieduizend kilo hasj en tósjolie bij Callantsoog aan wal brengen. Na een specta- culairëijji achtervolging op de Noordzee, werd de kotter de-r "'inning ten zinken ge- werd enkele maanden rdeeld tot twaalf gevangenisstraf met voorarrest. verdachten in de Eg- ;V2aak worden volgende irgeleid aan de officier van ï®titie. DEN HAAG - De CDA-Tweer de-kamerleden Braks en Come- lissen willen, dat de gedupeer den van de ernstige waterover-: last in Dordrecht. Schiedam.' Vlaardingen en Eindhoven fi nanciële hulp krijgen van de, rijksóvetheid. In jchrjflelijke vragen aan de minister van Binnenlandse Za ken éftëCRM wijzen de Kamer- ledenicrop. dat een groot aantal burgers in financiële nood dreigt te komen door de uitzon derlijke weerssituatie. UJNBAAN(PLEIN) 151 - Rotterdam Tel. 010- 113372 Plaats

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1