Sneltram jaar later Vier loodsen 1 komen in dienst van Rotterdam! Ds. Magré: 'Sleutel figuren moeten helpen' Tweede voorlichter NIET IEDEREEN IS TEVREDEN i r Twee jongens aangehouden gHMSp I Platenspeler uit school gestolen V rv. ÉllllSfiSlill ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Vorig jaar, vlak voor de vakantie werden er in het overleg van welzijnswerkers in Schiedam Noord vragen gesteld: We komen zoveel mensen tegen die, door wat voor oorzaak dan ook, in de war zijn en die hulp nodig hebben. Om gehoor te geven aan die signalen die door de bevolking worden uitgezonden, zijn we gaan zoeken naar een mogelijke oplossing. Dat is gebeurd in over leg met de Stichting Pandora, die als doelstelling heeft om vooroordelen tegen ex-psychiatrische patiënten te bestrijden in deze maatschappij. Onze actie hebben we genoemd naar de slogan van Pandora 'ooit wel eens een normaal mens ontmoet», en beviel 't' en de Stich ting heeft daar aan meegewerkt. Het aantal mensen dat in geeestelijke nood verkeert is eigenlijk schrikbarend groot. In de nieuwbouwwij ken in Schiedam Noord komen er elke dag meer bij." Dit alles komt uit de mond van dominee P. Magré (43). Onze verslaggever PETER SPEK sprak met hem over het ontstaan van geeestelijke moeilijkheden en de manier waarop welzijnswerkers in Schiedam Noord die geestelijke nood zoveel mogelijk proberen te on dervangen. "Niet alleen hier, in Schiedam Noord, maar in dé hele maatschappij is de toename van in geeste lijke nood verkerende mensen vrij sterk. .Vooral in de nieuwe stadswijken is dat heel erg. Labiele mensen, dié denk ik over al even rijk of arm ge zaaid zijn, raken eerder uit hun evenwicht door dat ze in nieuwbouw minder van ouds bekende mensen tegen gekomen. Praten Sleutelfiguren Dominee P. Magré: Praten voorkomt geestelijke nood." Nooit goed p Zo ziet de tekening van het toekomstige Comelis van Zantenplein eruit. 1 Aan de Jozef Oreliosingel zal veel groen verdwijnen als de reconstructie wordt uitgevoerd. T Het Cornelia van Zantenplein nu. Geestelijke nood in nieuwbouw wijken schrikbarend toegenomen Je ziet in flats het psychologi sche, verschijnsel dat men niet met elkaar praat omdat men te dicht bij elkaar moet staan, in een lift bijvoorbeeld of bij de deur van 'de galerij. In laag- bouwwijken praat iedereen van uit zijn eigen tuintje, zijn eigen stukje grond. Ieder op zijn eigen gebied op een veilige afstand (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De metro- sneltramüjn naar Ommoord komt pas in 1983 in gebruik: een jaar later dus dan de bedoeling was. De lange duur van de be sluitvorming heeft mede tot de ze vertraging geleid. Ook heeft er grote onzekerheid bestaan rond de overname door het rijk van de exploitatietekorten van de gemeentelijke vervoersbe drijven in Nederland. De RET-directie merkt in het jaarverslag over *76 op. dat voor het openbaar vervoer een perio de van stilstand is aangebroken. ..In een bewegende maatschap pij met steeds toenemende auto gebruik betekent stabilisatie achteruitgang." zo wordt gecon stateerd. ?.mel name voor leef milieu en bevolking van stad en land." met als het kan nog een schei ding ertussen. Dat praat veel makkelijker," aldus de heer Ma gré. "In een rijtjeswoning weet je ook wie er naast je woont. Na een paar weken heb je dat wel uitgeplozen. Je groet eens, je neemt het initiatief om te zeg gen dat het mooi weer is of dat het al zo lang regent en dan kom je vanzelf tot een gesprek. In een flat zie je boven- of be nedenburen nooit, die hoor je alleen maar. Je weet niet wie het zijn. Die man of die vrouw aan het eind van de galerij ken je ook niet. Hooguit kom je el kaar een keer tegen in de lift of zo, maar als hij of zij voorbij loopt op de galerij zit jij in je kamer aan de voorkant van de flat." Het mag vreemd klinken maar volgens dominee Magré is dit een van de oorzaken waardoor mensen uit hun even wicht raken. In overleg met de Stichting Pandora en met de medewer king daarvan is vorig jaar een actie begonnen waarbij aan di verse mensen de film 'Kind van de zon', speciaal voor Pandora gemaakt, werd vertoond. Aan de hand hiervan werd er gediscus sieerd over psychische ziekten. die bijeenkomsten worden lezin gen gegeven die gebaseerd zijn op de praktijk. We richten ons weer op die sleutelfiguren in de hoop dat dat een sneeuwbaleffect teweeg brengt. Als die personen meer begrip krijgen in de situaties in het gezin, zal dat door sijpelen in de contacten met de wijkbe woners. „Dan zullen ze ook eerder en adequater kunnen reageren. Dat is een doelstelling waarvan wij hopen dat die, door steeds blij ven doorwerken, jaar in jaar uit. heel langzaam door meer mensen begrepen zal worden en tenslotte zijn invloed zal hebben op de geestelijke gezondheid." Het is een indirecte wijze van benadering die volgens dominee Magré de meeste mogelijkheden biedt. „Als er een duidelijke behoef te bestaat zullen wij die cursus, waar maximaal 20 mensen aan •deel kunnen nemen, herhalen. We hopen op den duur ook eens te komen tot gewone praatgroe pen. Daar ligt namelijk het pro bleem. Mensen kunnen zich moeilijk uiten. Een mens kan in geestelijke ,nood geraken doordat hij of zij zich niet kan uiten, met nie mand kan praten of niemand vindt tegenover wie hij dat kan doen. Dat is ook weer een dui delijk gevolg van de maatschap pij waarin wij leven. Ons hele leven wordt geregeld door onze auto, onze telefoon en onze agenda. We raken steeds meer geprogrammeerd." Als zendeling in dienst van de Evangelische Kerk in Kameroen, waar dominee Magré negen jaar heeft gewerkt, heeft hij dat aan den lijve ondervonden. „Vroeger liep een zendeling van de ene naar de andere post, soms in drie dagen. Onderweg maakte hij mét iedereen die hij maar tegen kwam een praatje. Tegenwoordig rijdt een zende ling ook in een auto. 's Och tends heen en als het maar even kan 's avonds weer terug. Tijd om eens rustig niet iemand te praten heeft hij eigenlijk niet meer. Dat is helaas de karika tuur van onze maatschappij. Als we extreem gesteld geen auto's meer hadden, zouden wc meer tijd hebben voor elkaar." „Als je nu in de tijd dat de mensen nog niet echt in nood zijn er op brede basis begrip voor zou kunnen kweken dat praten, gewoon praten en luiste ren, lekker leuteren desnoods, ontzettend helpt. Misschien gaan ze h'et dan meer doen en laten de tv. eens een avondje uit. We kennen het gevoel alle maal wel dat als je je hart ge lucht hebt je je inderdaad hele maal opgelucht voelt. Dat kun je haast niet uitleggen maar dat is wel een ervaring van veel mensen. Dat je een beetje de stoerheid van 'ik laat me niet kennen en ik zal niemand met mijn leed en problemen opschepen', dat je dat een beetje probeert af te breken en tegelijkertijd bereid heid bij de mensen kweekt om af te zien van de houding van 'ik heb genoeg aan mijn eigen ellende, ik hoef die van een an der er niet bij te hebben'. Pas dan ben je op de weg die haar geestelijke gezondheid voert." SCHIEDAM - De vier Schie- damse loodsen zullen binnenkort in dienst treden van de Rotter damse havenloodsdienst Een voorstel hiertoe, dat deze week door de commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken is aangeno men. zal binnenkort door .dè beide colleges van burgemeester en wethouders worden aangebo den aan de gemeenteraden van Schiedam en Rotterdam. De nieuwe regeling komt voort uit het feit dat de vier loodsen te weinig werk hebben terwijl hun aantal toch te ge ring is om een continuedienst te onderhouden. Liever dan het loodswerk in handen van hel rijk te geven wil Schiedam de loodsdienst onderbrengen bij de buurgemeente. Alleen de havenmeester blijft in dienst van de gemeente. Hij zal geen loodswerk meer ver richten. De beide gemeentes hebben afgesproken dat Schie dam in de eerste vijf jaar het verschil zal betalen tussen de opbrengsten van het loodswerk- en de arbeidskosten van de vier loodsen. g:' Op voorstel van Joop de Jong besloot de commissie ABZ deze: regeling eerst voor te leggen aan het Openbaar Lichaam Rijnmond. Volgens burgemees ter Lems heeft de overgang van Schiedam naar Rotterdam voor de loodsen geen nadelige gevol gen. SCHIEDAM - Uit de Ger- hardschool aan de Burgemeester van Haarenlaan is een platen speler van 475 gulden ont-' vreemd. De platenspeler die ook voor iesdoeleinden werd ge bruikt is van het merk Dual. "We hebben ons bij het uitno digen van die personen'die aan de actie mee zouden doen, ge richt tot sleutelfiguren. Zo noe men wij die personen die een centrale plaats innemen op het sociale vlak in de maatsehappij. Dat zijn bijvoorbeeld dames die bezoeken afleggen aan bejaar den of alleenstaanden, onder wijzers, agenten, verpleegsters, wijkverpleegsters, zowel kerke lijk als niet-kerkelijk. Deze sleutelfiguren hebben vaak direkt contact met mensen die in geestelijke nood verkeren. Mensen die alleen te benaderen zijn door personen die hun ver trouwen hebben, waarvan ze het als gewoon beschouwen dat die binnenkomt en een praatje maakt. Ook in de psychiatrische en de psychotherapeutische hulp verlening zie je dat men alleen komt op verzoek van de persoon zelf. Een psychotherapeut past niet in het patroon. Daar zeggen ze niets tegen als die ineens voor de deur staat. Dat doen ze wel tegen iemand waarmee ze vertrouwd zijn. Die sleutelfigu ren," aldus de heer Magré "kun nen, als ze goed functioneren, voorkomen dat de mensen uit hun evenwicht raken. Preventie dus. Daarom gaan we in oktober, als vervolg op onze eerste actie, starten met een cursus van zes bijeenkomsten die gaan over het gezin en de relatie daarin. We behandelen achtereenvolgens de historische veranderingen in het gezin tussen verleden, heden en toekomst; conflicten tussen ouders en kinderen in .de opvoe dingssituatie; conflicten tussen ouders en de invloed daarvan op de kinderen; invloeden van buitenaf op het gezin; verande ringen in de samenstelling van het gezin en de ruimte voor de persoonlijkheid in het gezin. In ®SS S SCHIEDAM „Er moet zo snel mogelijk een ervaren tweede voorlichter op het stadskantoor worden ge plaatst. Daar waren de leden van de commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken het roerend over eens. Zoals de voorzitter van deze commis sie, burgemeester Arie Lems het treffend wist te zeggen: „Voorlichter Buschkcns doet persoonlijk het maximale maar vanuit de gemeente gezien het minimale. Het wordt hoog tijd dat wij de afdeling voorlichting gelijk trekken met andere gemeen ten waar ze meerdere voor lichters in dienst hebben. Siem Rosman en mevr. Taverne (CDA) vroegen waar in de voorlichting de meeste prioriteit naar uit moet gaan. PvdA-er Ruurd van der Veer wilde boven dien weten wie enwat er precies voorgelicht moet worden. Hij hecht meer waarde aan het beantwoor den van vragen van mensen die daar mee aan komen dan het geven van informa tie aan pers en publiek, het laatste, via de, wekelijkse pa gina van de gemeente in Het Nieuwe Stadsblad. Voorlichter Dolf Busch kens vond zelf dat het stel len van prioriteiten nu maar eens van de gemeente af moet komen. „De voorlich ting moet zich richten naar het beleid dat in de gemeen te wordt gevoerd. Dat pro beer ik zo goed mogelijk te doen. Prioriteiten heb ik van mijn kant ai gesteld in de nota, maar ik kan onmoge-, lijk zelf al die taken vervul- len". De door de voorlichter ge stelde prioriteiten werden door mevrouw Taverne aan gevallen. Het vervaardigen van een gemeentegids, een informatiemap voor inwo ners en dergelijk kon vol gens haar makkelijk uitbe steed worden. „Dat doen we ook wel degelijk", antwoord-' de Buschkens een beetje ge prikkeld „wat betreft de lay-out en het drukken dan. want de tekst zal toch altijd van de gemeente zelf moeten komen. Dat kun je niet uit handen geven". Burgemeester Lems gaf de heer Buschkens opdracht voortaan een jaarrapport te schrijven zodat ook de com missieleden weten wat er aan voorlichting in dat jaar is gebeurd. Verder vond hij dat de gemeente een taak omschrijving moet maken en dat er prioriteiten moeten 'worden gesteld voordat de tweede voorlichter in dienst treedt. V* glv V Groenoord- Midden wordt in nieuw jasje gestoken SCHIEDAM - In het midden gebied van Groenoord worden na een ophoging, de diverse pleinen meteen gereconstrueerd. Zowel aan de oost- als aan de westzijde van de Eduard van Beinumlaan, die busbaan wordt met daarnaast parallelwegen voor de ontsluiting van de plei nen. gaat het er tussen de flats anders uitzien. Een aantal be woners is daar nogal ongerust over. ..Inderdaad.' we hebben in spraak gehad", zegt één van SCHIEDAM - Twee rennende mannen bij het benzinestation aan de Nieuwe Damlaan maakte op de bewaker van de Eerste Schiedamse Bewakingsdienst zo'n vreemde indruk dat de man de politie waarschuwde. Niet ver uit de buurt van de Nieuwe Damlaan hield de politie-gister ochtend om half vijf deze 22-ja rige J.P.A.B. uit Vlaardingen en de 17 jaar oude J.W.J.F."; uit Schiedam aan. In de auto van B. werden 19 -pakjes sigaretten, twéf auto-ra dio's en een 8-track recpYdér ge- vonden die afkomstig-"'waren van een inbraak in een benzine station in Vlaardingen.,?- In Schiedam hadden de twee enkele dagen geleden in de Kantine van UVG aan de Sport- laan een radio-versterker ont vreemd ter waarde van 475 gul- den. hen. „Die inspraak bestond uit het invullen van een enquête. Dat heeft ongeveer de helft van het aantal inwoners gedaan", vertelt een bewoner van het Cornelia van Zantenplein. ..Daarna werd met een aantal mensen, die zich daarvoor opge geven hadden en een aantal ge- meenieambtenaren de uitslag van de enquête besproken. Aan de hand daarvan is een voorlo pig schels-ohtwerp gemaakt. Dat viel mij echter bitter tegen. Deze buurt is zo'n jaar of vijftien geleden opgezet en er is toen rekening gehouden met de voor die tijd geldende begrippen voor parkeerruimte, groenvoor zieningen etc. Dan kun je nu niet ineens op datzelfde plein de idealen van deze tijd gaan reali seren. Bovendien ben ik van mening", aldus een bewoner, „dat er niet wordt geluisterd naar de wensen van de bewo ners. De parkeerruimte bijvoor beeld is nog veel te minimaal. De bijeenkomsten van de werk groep waren gezellige praat- avonden maar als het werkelijk op kardinale punten aankwam stopte de inspraak. Wij mochten alleen meedenken over wat voor soort bomen er moesten komen en hoe hoog die mochten zijn." „Dat kan allemaal best wor den gezegd", is de reactie van de heer A J. Comax van de se cretarieafdeling van de gemeen te. „maar je moet natuurlijk wel het hele gebied in ogenschouw nemen. Bewoners kunnen best een heleboel parkeerplaatsen willen. Wij moeten ons echter houden aan het besluit van de gemeente en parkeerplaatsen aanleggen naar behoefte. Wij tellen het aantal auto's op een plein en doen daar tien procent bovenop Daarnaast moet je dan ook rekening houden met de parkeergelegenheid die er in de directe omgeving aanwezig is", aldus de heer Comax. „De tekeningen zijn gemaakt ■aan de hand van de uitslagen van de enquête. Als meer dan 50"» van de bewoners heeft ge reageerd vinden wij dat een duidelijke respons waarmee we wat kunnen doen. Helaas kun nen we het nooit iedereen naar de zin maken. Wat de één wel mooi vindt is in de ogen van een ander foeilelijk. Dat zul je altijd wel houden", meent de heer Comax. Waarschijnlijk gaat tegen het eind van dit jaar en anders be gin volgend jaar de eerste spade de grond in. „We wachten totdat de plannen voor het hele gebied klaar zijn", vertelt dé heer J. J. Donkers van de afdeling stede- bouw van de gemeente. ..Zodra al die tekeningen er zijn. gaan we plein voor plein aanpakken. We moeten het wel volgens een bepaald systeem doen want er moet ook een nieuwe riolering worden aange legd." Inmiddels zijn de bewoners van het Bachplein, dat voorlopig nog niet aan een ophoging en mogelijke verandering toe is, zich al gaan bezighouden met datgeen wat er moet gaan ge beuren. De initiatiefnemers wil len niet wachten totdat de ge- i lOt Oi P meente er plotseling mee komt maar gaan zelf plannen maken. Er is een enquête gehouden waaruit naar voren kwam dat de bewoners vooral veel last hebben van de vrachtauto's die regelmatig op het Bachplein worden geparkeerd. Ook wil mc-n iets gedaan hebben tegen het grote aantal parkeerplaatsen dat het plein leeg, ongezellig en kaal maakt.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2