'Witte Reus' AMBTENAREN VOOR RIJKSGENOTEN bij stoppen van roken Poppentheater Teerstoof hopt storm Gevallen Kampioenen ontvangen Ziekenhuis in na duwen schommel Problemen rond de Grote Markt oplosbaar Jongen gered uit water Onder auto Aanrijding Stuur weg Zwaar gewond Inbraak in school Vrachtwagens uit 't Witte Dorp Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Bijdorp, verdomhoekje? Eén voordeel, de kikkers kwaken er weer. SCHIEDAM - Zeventien Schiedamse vrouwen star ten morgenochtend met de Vrouwenpraatgroep, welke door de mensen van het buurtcentrum De Kreek aan de Lange Haven op poten is gezet. Deze praatgroep is voortgekomen uit de vrouwengroep, welke in april en mei van dit jaar onder het motto „politiek-bij-de-kof- fie" bijeen kwam in De Kreek. Een verhoging van het plaveisel moet voorkomen dat auto's het beeldje van zijn sokkel rijden. M If Oo' Srëgeh vren ii jg §fp-;-; ha; fisen. d' pier e De h werd duitse De briek zendt met n WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PaGINa SCHIEDAM - Steeds meer jeugdige Schiedammers blijken de weg te kunnen vinden naar het poppentheaterdat wij. wel iedere zaterdagmiddag plaats vindt in hetZoldertheater in de Teerstoof. In het vorig jaar zat de zaal met een grote regelmaat tot aan de nok toe vol. SCHIEDAM „De Schiedamseweg is één van de slechtst onder houden straten in Schiedam. Het is al weer lange tijd geleden dat er aan onderhoud is gedaan. Bijdorpers betalen óók belasting en eisen onderhoud van al die zaken waar de gemeente toe verplicht is." over SCHIEDAM - Een duwtje geven aan een kind op een schommel in de speeltuin van het Prin ses Beatrixplatsoen is een Schiedamse bejaarde niet best bevallen. Zij verloor haar evenwicht en viel voorover. Met haar hoofd kwam ze op de rand van een zandbak terecht In het ziekenhuis werd een hersenschudding geconsta teerd. SCHIEDAM - In de Burge meester Verveenschool aan de Nachtegaallaan hebben inbre kers zich meester gemaakt van een rekenmachine en veertig gulden?. Men kon in het school gebouw komen na een ruit inge drukt té hebben. De schade aan het gebouw.; bedraagt ruim hon derd gulden. Vanna gen- o overda de mei nacht meest en tub turen gen on praatgroep start morgen VLAARDINGEN - 'Vier Vlaardingse agenten heb ben een wit uniform opgelopen toen zij een jongeman voor zijn en andermans veiligheid moes- ten overbrengen naar het poli tiebureau. De jongeman had met handen en voeten de kademuren van de haven achter de Visbank witge- verfd. Hij deed dit door zijn handen en voeten in een pot witte verf te stoppen. Ook zijn in de haven liggende boot kreeg een beurt Zijn hond, een bou vier, werd ook gewit De politie moest er met vier man aan te pas komen omdat de jongeman zich agressief ge- -droeg. Hij wilde bloembakken vernielen. Volgens de politie was de „witte reus" dronken. Nog niet zo lang geleden on dervond de vervende man pech. Zijn bootje dat in de haven lag, zonk. De. brandweer moest er aan te pas komen om het vaar tuig te redden. Dit lukte met vee! moeite. ROTTERDAM - Het Witte Dorp wordt verboden gebied vooor vrachtauto's. Op 5 sep tember worden verkeersmaatre gelen van kracht waardoor al het vrachtverkeer uit het Rot terdamse dorp geweerd wordt Die maatregelen waren nodig omdat de straten niet op zwaar verkeer berekend zijn. Boven dien werden de funderingen van woningen in de kleine straten beschadigd. Gedeelten van de Schiedamse- weg (beneden) en de Pasteursin gel worden voor vrachtverkeer geslotea Op de kruising Pas teursingel - Barkastraat komt een linksaf-verbod voor alle Deze ochtenden werden toen georganiseerd om vrouwen wat wegwijs te maken in het oer woud der Nederlandse politiek. Dat gebeurde speciaal met het oog op de Tweede Kamerverkie zingen, welke.in mei gehouden werden. Die bijeenkomsten bleken zo'n succes, dat een groot deel der regelmatige bezoeksters er mee door wilde gaan en tot de op richting van een echte praat groep besloot t Die is nu onder leiding van de Kreekmedewerksters Ine en Gerdie van de grond getild. Twee vrouwen, die als spreek sters aanwezig zijn geweest op de politieke ochtenden in mei, zijn bereid gevonden om de groep te begeleiden; dat zijn El- ly van Scnijndel (PPR) en Yvonne Siljee (PvdA, en ge meenteraadslid). Met politiek heeft de praatgroep echter in principe weinig te maken. De onderwerpen die behandeld zul len worden, zullen volledig af hangen van de keus van de deelneemsters. Die keus zal morgenochtend besproken worden. Gezamenlijk wordt dan bekeken op welke manier er gediscussieerd gaat worden in het vervolg. Voorals nog zijn er twaalf donderdag ochtenden gereserveerd. In de cember moet worden bekeken of de groep doorgaat Een bovenzaaltje van De Kreek is ingericht als crèche. Deelneemsters met kinderen kunnen hun spruiten daar stal len gedurende de zittingen. Behalve deze activiteiten voor vrouwen, wordt er in De Kreek ook aan gedacht om in april/ mei wederom politieke kof- fieuurtjes te verzorgen. De be volking moet in mei '78 vier keer naar de stembus (gemeen teraad, Rijnmondraad, Europees parlement, Provinciale Staten. ^SCHIEDAM De problemen met de parkeerpaaltjes en de sokkel voor het beeldje van Piet Stuivenberg bij Lange Kerk straat/Grote Markt zijn niet on oplosbaar. Dat is de mening van ambtenaren van de afdeling verkeer van Gemeentewerken. Hans van der Vlist van Ge meentewerken zegt: „Als op 9 september de markt wordt ge opend, moeten de paaltjes voor de parkeermeters in ieder geval weg zijn. Er zijn twee oplossin gen: of er komen wegneembare paaltjes of er komt voor dat stuk van de Lange Kerkstraat een verkeersmaatregel. Bijvoor beeld een door een bord aange geven verbod om er langer dan een uur te parkeren. Dat is slechts een kwestie van een be sluit nemen." Inmiddels is Gemeentewerken op de Grote Markt al begonnen met een karwei, dat bedoeld is om het omver rijden van het reeds veelbesproken beeld van Piet Stuivenberg te voorkomen. Op de plaats waar het beeldje komt te staan wordt het straat niveau iets verhoogd. Rond de sokkel wordt een ongeveer twintig centimeter hoge rand van straatstenen gelegd. Op de ze wijze zou een botsing van slippende auto's niet kunnen plaatsvinden. MAASSLUIS Maassluis beeft er een nieuwe ambtenaar bij voor de gemeentelijke sociale dienst. Het is mevrouw M. Stui ver. Mevrouw Stuiver is aange steld door het college van b. en w. in het kader van de bijzon dere aandacht die Maassluis wil besteden aan rijksgenoten van Surinaamse en Antilliaanse af komst Nauw betrokken bij de aanstelling was bet Centraal Bureau Uitvoering Vestigingbe- leid Rijksgenoten uit Den Haag. De laatste jaren zijn in Maas sluis zo'n 600 rijksgenoten ko men wonen. Zij krijgen allemaal een uitnodiging om volgende week een ontmoetingsmiddag bij te wonen. Deze bijeenkomst wordt gehouden op maandag 5 september om 14 uur in de Viie- thorstschool aan de Jan Luy- benstraat Ook is er een bijeenkomst op vrijdag 9 en op zaterdag 10 sep tember om K30 uur in het vor mingscentrum De Maaskant in de Lijsterlaan. Op deze bijeen komsten zal zoveel mogelijk worden ingegaan op vragen, wensen en behoeften die bij de aanwezigen leven. Geprobeerd zal worden ■m om enkele cursussen op te zetten die kunnen helpen bij het func tioneren in de Nederlandse sa menleving. Verder ligt het in de bedoe ling binnenkort een werkgroep te vormen waarin naast een aantal dienstverlenende instel lingen ook de Surinaamse be volkingsgroep vertegenwoordig® zal zijn. .gen. tverc :,ver. ..•if* v^gasi vhoei twei ver! terp ging aarc In Kan (Ecc ien herr de i ken! i - aard, 'lker 1 'isd steur -.stads gS» en (•gen c /tema Szonnt fden de b ivoor. tbouw Wbok r jf-getro) iSzijnl IRet Jhteft llèdee! £beeft. logsm gomAu *m Ro. Het de n; Slijk" SCHIEDAM De achtjari ge Pakistaanse jongen W'id- jaiperkas N'arain is tijdens, het spelen in de Noordvest- gracht van een vlot gevallen en in het water terecht geko men. Een twintigjarige voor bijganger sprong vervolgens in het water om de jongen eruit te balen. Widjaiperkas moest toch nog naar het zie kenhuis gebracht worden, want hij had een sloot water binnen gekregen. De jongen zelf woont in de Gordon- straat. SCHIEDAM - Onvoorzich tig linksaf slaan heeft de Schiedamse scholier H. W. K. een zware hersenschudding opgeleverd. Dekjongen fietste over de Harreweg, toen hem een auto achterop kwam. De bestuurder zou de fietser juist inhalen, toen de jongen plotseling naar links zwenk te. De automobilist kon hem toen niet meer ontwijken. SCHIEDAM - Een brom mer en een auto zijn met el kaar in botsing gekomen op de hoek van de Aleidastraat, de B.K.-laan en de Penning laan. Een 55-jarige timmer man reed op zijn brommer en verleende de 22-jarige automobilist geen voorrang. De timmerman werd aange reden en brak daarbij een knie. Hij is opgenomen in het Noletziekenhuis. SCHIEDAM - De 50-jarige A. K. beeft bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van zijn stuurwiel. Dat stuurwiel zat op zijn jacht de „Southern Star" dat lag afge meerd in de Schie nabij het nieuwe complex van de VROM. Het stuurwiel, dat een waarde heeft van 125 gulden is tussen 10 en 30 augustus verdwenen. SCHIEDAM - Twee Chile- nen die in Rotterdam wonen hebben elk een schedelbasis- fractuur opgelopen, toen zij met hun VW-busje tegen een verkeerszuil aangebotst wa ren in de Lorentzlaan. Het duo reed met veel te hoge snelheid over de Franselaan, waarna ze bij de Lorentzlaan uit de bocht viogen. De bestuurder liep behalve een schedelbasisfractuur ook nog een kaakfractuur op; de bijrijder brak ook nog twee benen en z*n bekken. Beiden zijn opgenomen in het ge meenteziekenhuis. In de bus had ook een jon ge herdershond gezeten, die na, het ongeluk zwaar ge wond-in de Daltonstraat, werd. aangetroffen. De politie moest het beest met een pis— tooischot afmaken. SCHIEDAM - Op de Rot- terdamsedijk is gistermiddag de 74-jarige mevrouw C. W. V. van T. onwel geworden en ten val gekomen. De in Schiedam wonende vrouw moest met een gebroken pols en een gebroken schouder in het Nolet Ziekenhuis opgeno men worden VLAARDINGEN Binnenkort begint in Vlaardingen een cursus voor mensen die van het roken af willen. Ongeveer veertig tot zestig personen kunnen er aan deelnemen. De cursus wordt gehou den door de stichting Leven en Gezondheid, een door de overheid gesubsidieerde instelling. De eerste avond vindt plaats op maandag 19 september in één van de zaaltjes van café De Lijndraaijer. Vijf avonden achtereen moe ten de rookfanaten bij elkaar komen. Er wordt direct al ge stopt met roken. „Mensen die bij ons deze cursus volgen zijn natuurlijk al enigszins gemoti veerd," zegt plaatsvervangend direcfeur Versteegh van de VLAARDINGEN - Op het Vlaardingse stadhuis zijn gister avond de plaatselijke sporthel den ontvangen door het ge- •meentebestuur. Het is zo langza merhand een traditie geworden de sportmannen en -vrouwen die een goede prestatie op spor tief vlak hebben geleverd één maal per jaar te ontvangen. Zij hebben allen een penning ge kregen namens de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. Meer dan honderd sportieve- lingen waren naar het stadhuis gekomen. Onder hen bevonden zich onder meer zwemster Dia na Edelijn, de judoërs Frans en Rob Hoogendijk, kunstschaats rijders Simone Zwaneveld en Eerde van Leeuwen, de roeiers Hans Pieterman en Hans Lie- klama en Angelique van Woen- sel, gymnastiekkampioene. Het waren niet alleen indivi duele atleten die ontvangen werden. Ook complete teams waren naar het stadhuis geko men. Vertegenwoordigd waren onder meer de Vlaardingse Damvereniging, de Vlaardingse Politie Sport Organisatie, bad- mintonteam Refoba, de dames- handbals te rs van De Hollan- diaan en de hockeydames van Pollux. stichting, „wij proberen die mo tivatie in die week sterker te maken." Deze methode wordt ook in andere landen gebruikt Vorig jaar is de cursus op grote schaal gebracht. De NCRV heeft toen via televisie en ook via de radio de anti-rookcursus gegeven in samenwerking met de stichting Leven en Gezond heid. Daaraan hebben toen on geveer 400.000 mensen deelgeno men. Volgens een onderzoek zijn 175.000 definitief opgehouden met roken. Bij de stichting is niet bekend hoeveel mensen van hen inmiddels weer begonnen zijn met het roken. „Daar heb ben we geen cijfers over", aldus Versteegh. De cursus op kleinere schaal heeft volgens hem meer succes, „We hebben het eerst nog met groepen van honderd tot hon- derdvijitig mensen geprobeerd. Dat aantal hebben we nu terug gebracht tot maximaal zestig. Het contact met de deelnemers wordt daar veel beter door," al-, dus Versteegh. De kosten van de cursus zijn vrij laag. Deelne mers betalen vijftien gulden voor de hele week. téerd dat er steeds regelmatiger gekwaak te horen is vanuit de Bijdorpse sloten. jarenlang hebben kikkers het af laten weten in Bijdorp, maar dit jaar zijn ze weer in grote hoeveelheden te signaleren in de sloten. Dat komt onder meer omdat de jeugd uit deze wijk in het voorjaar veel kikkervisjes heeft uitgezet in de. sloten en kreken. Ook het Bijdorp-park krijgt een pluim van de wijkvereni- ging. Op verzoek van één der bewoners heeft de gemeente en kele bankjes geplaatst in dit parkje-in-aanleg en die daad maakte weer veel goed van de ergernis over de opgebroken straten. De bewoners van de wijk Bijdorp zijn een beetje boos. Hun wijk, ingeklemd tussen de grote buurwijken Nieuwland en Groenoord, dreigt weer eens vergeten te worden en dat willen de Bijdorpers voorkomen. In hét maandblad van de wijkvereniging wordt dan ook gehamerd op alle plagen die Bijdorp momenteel teisteren. Zo laat niet alleen het wegdek van de Schiedamseweg te wen sen over, maar eveneens het wegdek van de Sporthalstraat. Sinds de gemeentelijke werk zaamheden in dit straatje beëin digd zijn, kunnen automobilisten maar het beste een valhelm op hun hoofd zetten - aldus een mopperende Bijdorper - aange- iien het treffen van een sche deldak met eeri autodak wei eens zéér hard aan kan komen op het betreffende stukje asfalt. Met hem krijgen de meeste bewoners van Bijdorp onder hand schoon genoeg van het ge tob in hun buurtje met al die hobbels en kuilen. Maand in maand uit moeten de Bijdorpers constateren dat om de een of andere reden de Schiedamseweg weer eens opengebroken is „maar de manier waarop de ste- ter behalve gezelligheidsavonden nen weer in de straat terugge- organiseren, ook meer in actie gooid worden laat zeer te wen- komen voor verbetering aan sen over", aldus een bewoner. woningen en woonomgeving. De Bijdorpers willen nu dan op woensdag 7 september ook wel eens net als hun vele komt de nieuwe commissie voor stadgenoten een woonerf voor (je eerste keer bijeen om de de deur hebben in plaats van problemen in de wijk te bespre- hun bultige. onbegaanbare ken. De ellende met de straten Schiedamseweg. in Bijdorp zal één van de on- Om aan alle problemen in derwerpen van gesprek zijn. Bijdorp het hoofd te kunnen bieden, wordt ondertussen ge- FJl-Lan, dacht aan de oprichting van een JYlKivcl» commissie Wijkbelangen. Een Behalve klachten, laat de vergelijkbare commissie is tien wijkvereniging echter ook posi- jaar geleden ook al opgericht, tieve geluiden horen in haar dat was de start van de wijk- augustus-maandblad. vereniging, maar die is steeds Zo hebben de redacteuren van meer in het recreatieve vlak Bijdorp-Nieuws, Eiso Blaauw en gaan werken. Nu wil men ech- mevrouw Stolk-Spruit. geconsta- Van de ruim 100 plaatsen die De Teerstoof heeft, waren er in het vorige seizoen gemiddeld 96 bezet gedurende de voorstellin gen van het poppentheater. Dat was een forse stijging in verge lijking met het jaar daarvoor, toen gemiddeld 77 stoelen bezet waren. Een'vergelijking met de "gro- te-mensen-voorsteilingen" in De Teerstoof wordt door het pop pentheater zelfs ruim gewonnen; in het seizoen 76/77 zaten name lijk gemiddeld 65 mensen naar het Teerstoofprogramma te kij ken (de slecht lopende vrijdag avond is daarvan de grootste boosdoener, op zaterdagavond is het theatertje altijd tjokvol). Aanstaande zaterdagmiddag wordt de eerste voorstelling van het nieuwe seizoen 77/78 gege ven in het Zoldertheater. Theo Terra's poppentheater Hollandse Nieuwe zal deze spits afbijten om half drie. Ondanks de. forse prijzen die' sommige poppenspelers weten te vragen, zijn de toegangsprijzen voor het poppentheater niet ver hoogd. Manna de Snoo, die de programmering van het poppen theater regelt, zegt.. „De prijs is nog steeds slechts een rijsdaal- der. Die is al in jaren niet ver- hoogd, maar je kan van die kin deren en hun ouders natuurlijk niet teveel vragen. We kregen bij voorbeeld voor dit 'seizoen nog een aanbod van een groep,' die wel voor 1750 wilde komen spelen. Die hebben we maar af gezegd; ƒ17,50 per kind zou een beetje veel zijn." Andere poppenspelers zitten met hun gages echter ook wel eens aan de hoge kant. Net zoals er voor de andere activiteiten in de Teerstoof naar •geld gezocht wordt (middels subsidie, donaties), wordt dat ook voor het poppentheater ge daan. Volgens Manna de Snoo voelt de gemeente Schiedam er wel voor om enige centjes af t« schuiven voor de instandhou ding van het poppentheater od zaterdagmiddag: Tot aan januari zijn al twintiz voorstellingen voor het poppen- theater geprogrammeerd. Daar- bij zijn ook twee voorstellingen op woensdagmiddag; de ene op 12 oktober wegens het dan te vieren lustrum van De Teerstool en eentje in de kerstvakantie. Behalve allerlei poppenspelers van uit het hele land, treden'de Schiedamse Al en Valery Pres- ton ook op met hun poppen en wel op 19 november. Kaartjes voor het poppenthea ter kunnen dagelijks gereser veerd worden bij de WV, tele foon 266000; gezien de wekelijk se stormloop op het theater is een reservering wel aan te be velen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2