Acht jongens bekennen 130 inbraken R Bewoners maken zelf plan verkeersluwe Oostsingel A< m< of: E Auto gestolen Chaos in Nieuweiant Aanplakkers Rooie Vrouwen vergaderen Milieules voor scholieren schiedam Botsing Dievegges Off-shore Zelfstandig Snel geblust Auto-brand 98% Markt Goedkoop Aandacht Bev DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 s' SCHIEDAM - Een vijf man sterke delegatie van D'66 heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Schiedamse werf IHC-Gusto, om haar twijfels over de dreigende sluiting tot uitdrukking te brengen. D'66 heeft zich door leden van de ondernemingsraad op de hoogte laten stellen van de hele gang van zaken rond de aanstaande sluiting. Concurrent Kamerlid Engwirda (links) en drie vertegenwoordigers van de Schiedams/Vlaardingse D'66 afdeling lickten hun bezoek aan Gusto toe. Het Hofje van Belois wordt door de Raad voor het Bejaardenwerk een uitstekend voorbeeld voor huisvesting van bejaarden genoemd. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 i D de 1 ster moe cent Wethouder Chris Zijdeveld krijgt 200 handtekeningen en eeri verkeersplan voor de Oostsingel aangeboden. SCHIEDAM - De bewoners van de Oostsingel willen geen vrachtauto's meer in hun straat en eenrichtings verkeer. Het zijn de belangrijkste maatregelen in een plan, dat ze gisteren wethouder Chris Zijdeveld op zijn spreekuur in handen drukten. Het VROM-complex aan de Ringersstraat. SCHIEDAM De rode Fiat 830 van de 46-jarige Schiedamse C. G. van D. is gestolen toen hij voor haar huis geparkeerd stond. De waarde van de wagen bedraagt volgens de eigenaresse ƒ2.000. Het kenteken is 03-EN-67. Dit de auto van de' 20-jarige E. van V. zijn een cassetterecorder, een camera, een leren jas en een kostuum gestolen. Waarde 1.000. De auto stond aan de Noienslaan. SCHIEDAM - Op de hoek van de Lange Nieuwstraat, de Oranje straat en de Gerrit Ver- boonstraat heeft een aan rijding plaats gehad tus sen twee auto's. De 20-ja- rige chauffeuse F. E V. zou met haar wagen links af slaan, maar verleende daarbij geen voorrang aan de 22-jarige B. G. v.d, K. die van rechts kwam. De laatste had echter een grote hoeveelheid alcohol m z'n bloed en kreeg van de politie proces-verbaal. Hij weigerde medewer king aan de blaas- en de bloedproef. SCHIEDAM De poli tie heeft drie winkeldie vegges gearresteerd die bezig waren de slijterij Bergens op de Hoogstraat leeg te halen. Het trio, af komstig uit Rotterdam, had bij zijn arrestatie zes flessen sterke drank in zijn bezit. Ook hadden ze andere goederen in hun bezit waarvan de politie vermoedt dat ze elders gestolen zijn. Op het bu reau is het trio verhoord en later heen gezonden. D'66 te M! Gusto en vraagtekens bij sluiting Al eerder heeft D'66 Kamerlid Engwirda aan minister Lubbers vragen gesteld over de voorge nomen sluiting van de Gusto. „Wij zetten vraagtekens bij de kennelijke noodzaak om Gusto te sluiten. Het zou jammer zijn voor de hele Nederlandse indus trie als Gusto dicht moest, want dit bedrijf is bij uitstek tech nisch zeer geavanceerd," aldus Engwirda in een toelichting na afloop van het bezoek aan Gus to. Het Kamerlid zet ook levens grote vraagtekens bij de besluit vorming omtrent de te sluiten scheepsbouwbedrijven in Neder land. „Die besluitvorming is zeer ondoorzichtig. De Beleids commissie scheepsbouw rappor teert het parlement pas over haar bevindingen als alles eigenlijk al beslist is. Het parle ment moet eerder bij de zaak betrokken worden, op deze ma nier wordt het parlement buiten spel gezet door die beleidscom missie," aldus Engwirda. Van daag zal hij zijn twijfels ook te genover minister Lubbers tot uitdrukking brengen in het ge sprek dat gevoerd wordt over de moeilijke situatie waarin ve le Nederlandse bedrijven mo menteel zitten. Gusto is duide lijk één van die problematische gevallen. De positie van ingenieur Stik- ker in de gehele sheepsboiiwsi- tuatie ontmoet veel kritiek bin nen D'66. Als voorzitter van de raad van bestuur van RSV is de man in feite concurrent van de Gusto, maar tegelijkertijd zit hij in de beleidscommissie scheeps bouw die dus de sluiting van Gusto geadviseerd heeft „Aan die oneigenlijke situatie moet een eind komen," aldus D'66. Behalve Engwirda waren van de Schiedams/Vlaardingse afde ling van deze partij de heren R. Hijmans, H. J. Bonzet en K. de Roo aanwezig, alsmede de heer W. Dik van het hoofdbestuur ■van de partij. De plannen rond de sluiting van de Gusto werden door de D'66-ers slechts „geruchten" ge noemd. Maar die geruchten heb ben volgens hen wel tot gevolg, dat in de eerste helft van dit jaar al 10% van het Gustoperso- neel vertrokken is, en ook dat er slechts druppelgewijs orders binnen tomen omdat men niet in zee wil gaan met een op de rand van sluiting balancerend bedrijf. Engwirda: „Als je dan be denkt dat er vorig jaar nog tien miljoen winst is gemaakt door IHC-Gusto, dan kun je dJleen maar concluderen dat hetX be drijf toch wel gezond is. En die winst zou bijvoorbeeld nog gro ter zijn, als Gusto niet met ver lies bGeien leverde aan een zus terbedrijf in Monaco, waar ze vervolgens met grote winst ver kocht worden." De beleidscommissie scheeps bouw heeft de Gusto volgens D'66 ingedeeld bij de verkeerde groepering. De Schiedamse werf zit bij groep I, maar zou wegens zijn specifieke offshore werk zaamheden feitelijk in groep III thuishoren. „Dan zou de werf zeker blij ven bestaan. Het is een com pleet raadsel waarom het be drijf in groep I zit, als ze er niet in zat bleven er in elk ge val ruim 1200 arbeidsplaatsen bestaan, die nu op de tocht staan." aldus de delegatie gister middag. Ook op deze vragen verwacht de Tweede Kamerfractie van D'66 een bevredigend antwoord van minister Lubbers. Woi HOC Hoof Opg< 1 'Schrijnend tekort bej aardenwoningen' SCHIEDAM - Voor de Schiedamse bejaarden is het momenteel vrijwel onmogelijk om een goede bejaardenwoning of een aange paste woning te betrekken. Er is namelijk een tekort aan dergelijke woningen van bijna 300. Vermoedt word dat dat tekort over twee jaar rond de 700 zal schommelen. De hoeveelheid bejaardenwonin gen zal volgens de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk dan ook drastisch uitgebreid moeten worden. Dezelfde raad is faiikant te gen het bouwen van grote be jaardencomplexen in nieuw bouwwijken aan de rand van de stad. Liever zou men zien dat in alle wijken bestaande woningen worden aangepast aan de eisen van de bejaarden en dat er kleine complexen van bejaar denwoningen gebouwd worden. Vooral in de wijken Oost, Zuid, West en Centrum bestaat een nijpend tekort aan bejaarden woningen. De stichting wil daarin graag verandering ge bracht zien. Ook heeft de stichting het idee, dat het huisvestingsbeleid voor Schiedamse bejaarden nog teveel is toegespitst op de ver zorgingstehuizen. Dat is volgens de bejaardenbelangengroepering geen ideale situatie, „Gezien het feit dat in Schiedam naar alle waarschijnlijkheid de komende jaren geen uitbreiding van het aantal verzorgingsplaatsen zal kunnen plaatsvinden, verdient het aanbeveling de aandacht zeer sterk te gaan richten op de andere huisvestingsvoorzienin gen", vindt de heer N. C. Kerk- hoff, voorzitter van de sectie huisvesting binnen de Raad voor ht Bejaardenwerk. SCHIEDAM Een filmca mera, een cassette recorder, en een draagbare radio zijn verdwenen uit de scholenge meenschap Nieuweiant. Na een ruit verbroken te hebben konden de inbrekers in de school komen, alwaar de bele boel op z'n kop gezet werd. Diverse stalen kasten werden zwaar beschadigd door de pogingen ze open te breken. Hoe groot de schade precies is, is nog niet bekend.e SCHIEDAM De brand weer heeft gistermiddag een brand aan de 's-Gravelandse- weg in de kiem gesmoord. Het vuur ontstond toen dak- bedekkers bezig waren op het pand van de VEGRO. SCHIEDAM - De politie heeft gistermiddag de 22-ja- rige A. S„ barkeeper en J. J. M. S.. beiden uit Zwolle aan gehouden. De twee waren af fiches aan het plakken voor het optreden van de Engelse groep Camel die op zondag 18 september optreedt in de Doelen. Dat deden ze onder andere op een transformator buisje aan de Burgemeester Knappertlaan. Omdat dit in Schiedam verboden is, wer den de twee geverbaliseerd.* SCHIEDAM - De auto van de 37-jarige G. B, uit Spijke- nisse is gistermiddag op de Lange Nieuwstraat in brand gevlogen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortslui ting in de dynamo van de auto. De brandweer kon een totaal uitbranden voorkomen boewei de schade niet gering ise De raad wil er naar streven dat in het midden van de jaren tachtig een kwart van de be jaarden in Schiedam in een be jaardenwoning of in een voor hen aangepaste woning kan wo nen. Een dergelijke huisvesting is in de meeste gevallen beter voor de bejaarde dan huisves ting in een verzorgmgs- of rust huis. Enige zelfstandigheid van de bejaarde is zeer wenselijk, aldus de raad. Om de maatschappelijke inte gratie van bejaarden aan de jongere bevolking van een stad mogelijk te maken, moet het open bejaardenwerk meer in de aandacht" komen, vindt de Raad voor het Bejaardenwerk. Dien stencentra in alle Schiedamse wijken kunnen daartoe een aan zienlijk aandeel leveren. In een pas verschenen nota over het huisvestingsprobleem van de Schiedamse bejaarden, doet de Raad de aanbeveling om op zeer korte termijn een on derzoek te houden naar de huis vesting en woonsituatie van de Schiedamse' bejaarden. Tevens zal daarbij onderzocht moeten worden naar wat voor soort huisvesting de voorkeur van de bejaarden zelf uitgaat en welke andere,wensen er op dat gebied bij hen leven. Die aanbe velingen zijn aan de gemeente gedaan. Belangstellenden voor net bejaardenprobleem kunnen de nota opvragen bij de Raad voor het Bejaardenwerk, die aan de Grote Markt 15 zetelt SCHIEDAM De aanhouding van een 15-jarige Schiedammer die op heterdaad betrapt werd bij een inbraak in een kelder aan de Parkweg, heeft geleid tot de arrestatie van zeven andere jeugdige Schiedammers, Met z n achten hebben de jongens in anderhalf jaar tijd 130 inbraken gepleegd bij allerlei bedrijven en scholen in Schiedam en Rotterdam. Bij die 130 inbraken werden goederen met een gezamenlijke waarde van circa ƒ20000 buit gemaakt terwijl de schade aan schoolgebouwen en bedrijfspan den tegen de 13.000 loopt. Ze-' ven helers m Schiedam zorgden ervoor dat het achttal de gesto len spullen telkens na een in braak weer kwijtraakte. De tiende werd opgerold nadat eind juli de 15-jarige matroos R. v.d. S. op heterdaad betrapt werd. Zijn 18-jarige broer A. v.d. S. (eveneens matroos) bleek medeplichtige te zijn, als ook de 18-jarige uitzendkracht RA.de R.. de 14-jarige scholier D. M., de 13-jarige scholier J. H. de G., zijn 14-jarige broer H. T. de G„ de 13-jange F, T. P. en tenslotte de 15-jange scholier P. S. De eerste zes zijn aan de officier van justitie overgedragen. SCHIEDAM Houders van een spaarrekening bij de Schiedamse Stichting Spaarbank anno 1820 heb ben in augustus flink hun best gedaan, vindt de spaarbankdirectie, want het ingelegde geld over trof met bijna 2 miljoen het uitgekeerde bedrag. In totaal werd (te vorige maand 21.256.570,90 naar de spaarbank gebracht, terwijl er 19.309.289,44 te ruggehaald werd. In ver gelijking met vorig jaar augustus is dit een gun stig resultaat, meldt de spaarbank, aangezien er toen slechte circa ?Vi ton aan inlegoverschot was. SCHIEDAM De vrouwen van de Partij van de Arbeid, verza meld in de groepering De Rooie Vrouwen, vergaderen morgenavond in de fractiekamer van de PvdA in het oude stadhuis op de Grote Markt Belangstellende niet-leden van deze politieke partij zijn welkom op de openbare vergadering. De aanvang is om acht uur. Nieuwe behuizing VROM SCHIEDAM Vooruitlopend op de officiële ingebruikneming van het nieuwe VROM-complex aan de Ringersstraat op het in dustrieterrein in de Spaansepoi- der, heeft de Schiedamse reini gingsdienst enige activiteiten ontplooid waarbij de dienst zelf en het milieu centraal staan. Met name op de lagere scho len in Schiedam wordt momen teel veel aandacht geschonken aan de milieuproblemen. Dat gebeurt in de vorm van een lesbrief, die is samengesteld in samenwerking met de ge meentelijke onderwijsconsulent Lex Tigges. Deze brief wordt in alle klassen bij lager en buiten gewoon onderwijs behandeld. Per klas bestaat tevens de mogelijkheid om een werkstuk over de lesbrief te maken, waarmee dan prijzen gewonnen kunnen worden. Zo zal de win nende klas een dagje naar Drente gaan om daar te bekij ken hoe de VAM ons afval ver werkt De tweede en derde prijs is een geldbedrag, dat door de school naar eigen inzicht be steed kan worden. Wanneer de scholen de les brieven behandeld hebben, be staat tevens de mogelijkheid om een bezoek te brengen aan het nieuwe VROM-complex en aan het vuiloverlaadstation van de VAM aan de Parallelweg. Tot zaterdag 31 september kunnen de werkstukken inge zonden worden naar de VROM, De bewoners willen dat er snel iets wordt gedaan om het vele vracht- en sluipverkeer uit hun straat te houden. Behalve het gevraar voor hun kinderen vrezen de bewoners ook kwali teitsverlies van hun huizen. De ze zijn niet onderheid en heb ben veel te verduren van het zware verkeer. op de dag van de officiële ope ning van het complex op 5 okto ber zullen de stukken tentoon gesteld worden. Ook op de open dag die op het complex gehou den wordt op zaterdag 8 oktober zullen de werkstukken bewon derd kunnen worden. In de klassen zal onder meer behandeld worden wat er te doen valt tegen de afvalproble men zoals die voorkomen op re creatieterreinen, op de stranden, in de bossen en de afvalproduk- tie van grote bedrijven. Ook aan de bioiogiekennis van de leerlingen wordt het een en ander gedaan met betrekking tot de schadelijke insecten die in Nederland veelvuldig voorko men. Ook wordt de scholieren melding gemaakt van de werk zaamheden van de VROM gedu rende haar 7S-jarig bestaan. Het nieuwe complex van de reinigingsdienst zal woensdag 5 oktober door wethouder Eef Collé geopend worden. De bouw ervan heeft ruim 10 miljoen ge kost De VROM was al lang uit haar onderkomen aan de Bui tenhavenweg gegroeid. Thans beschikt de remingsdienst over een aantal ruimtes om de vuil- - niswagens te stallen, om ze te repareren en om ze te ontsmet ten. Daarnaast zijn er nog enige ontsinctimg'-ovonc op het com plex en ook de kantoren zijn er ondergebracht Inhakend op de marktactivi teiten die ze ook onder beheer heeft, zal er op zaterdag 8 okto ber tijdens het Open Huis een minimarkt met oude ambachten zijn op het VROM-terrein. Een klompenmaker, een kaarsen maakster en een demonstratie van wandkleden- en macramé maken zal dan te aanschouwen zijn. Daarnaast zullen ook koop lieden die gewoonlijk op de dinsdag- en vrijdagmarkt staan op de minimarkt aanwezig zijn. De voorstellen worden onder steund door 98% van de bewo ners. Ze willen alleen nog be stemmingsverkeer in hun straat dat dan tussen Singel en de op rit van de Prinses Julianaschool uitsluitend in de richting van de school mag rijden. In datzelfde straatdeel willen ze aan- een kant een stopverbod en verder bloembakken of betonnen paal tjes gebruiken om de as van de ■weg te laten verspringen. Ook is de aanleg van verkeersdrempels en versmallingen aan begin en eind van de straat bepleit Volgens de initiatiefnemers van dit plan, is de uitvoering ervan goedkoop en behoeft het uitvoeren ervan niet lang te du ren. Overigens is het maar een noodmaatregel want volgens de planning moet de straat in 1979/80 worden opengebroken zodat er dan een definitief plan gemaakt kan worden. Wethouder Zijdeveld zei toe de plannen aandachtig te zullen bestuderen. „We zullen doen wat mogelijk is maar je kunt helaas nooit rekening houden met sluipverkeer. dat wel te doen maar er zijn altijd auto mobilisten die toch nog een kor tere weg weten te vinden en dan door straten rijden die daar eigenlijk niet voor geschikt zijn." Gordc één ix despel Water ma, l ren handt toen I Amen Danbi het i/ een werd Vandi vxer hij h straf kreeg voor 2 de afluis beurte mmid gezete ASS in twi een o plaats van O officie proces treink Volger begrai de laa De nisch deling familii den g beurer ten to sprake grap. soort dus Veel lijk re het wi matig zuidwi tempei den, r 18 grai Itept

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2