Vlaggen gestolen Tegen beton Bekentenis Gewond Brandje k Brieven Station Nieuw- land heeft 't druk In het Stedelijk museum: MAE WESTEN BUSTER KEATON m schieda'm Georganiseerd Propaganda Samenwerking Aanrijding Rommelmarkt in Zuiderkwartier Goedkeuringen van Gedeputeerde Staten DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 7 SCHIEDAM - „Het ledenaantal van de industrie bond N.K.V. loopt nu weer een beetje op. Dat ver schijnsel zie je altijd. Tijdens de hoogconjunctuur worden de arbeiders geen lid van een vakbond. Dat doen ze pas als het wat slechter gaat en er ontslagen vallen." Deze woorden komen uit de mond van Corne lls Plooy van de industriebond van het Nederlands Katholiek Vakverbond. ij 'y tff" <4 V' C. Plooy: „Ik probeerde altijd begrip op te brengen voor de moeilijkheden waarin werkgevers verkeerden." De laatste dagen zijn op verscheidene plaatsen in de stad lichtgroene boxen op paaltjes verschenen, die er uit zien alsof het om een cadeauverpakking gaat. Met verf is er namelijk een strik geschilderd op het kistje. Het zijn dan ook cadeaukisten, waarin fraaie prijzen verborgen zitten. ^1'- N feiiiitii! I-- V m I'd taw? SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Het aantal jonge mensen dat van school is afgekomen voor de zomerva kantie en geen baan kan vinden, blijft nog steeds groeien. In de maand augustus is de werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord gegroeid met bij na 100 man; tweederde deel daarvan zijn schoolverla ters. fr I Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266546 WSM SCHIEDAM Op aanwijzing van een winkelier op de Broers- vest is een Rotterdamse schip per aangehouden door de politie. De man zou zich meester maken van twee vlaggen, die het City Centrum ter viering van de feestweek overal in de stad heeft bevestigd. De schipper had de stokken van de vlaggen laten staan, maar ook met de lapjes textiel kwam hij niet ver. SCHIEDAM - Om twee uur in de nacht is een veertigjarige kelner uit Veere tegen een tun nelling van de Beneluxtunnel gereden. Man noch auto werden erg beschadigd. Na een blaas- en een bloedproef afgelegd te hebben voor de politie is de man met een rijverbod naar huis gestuurd. SCHIEDAM De acht jeugdi ge Schiedammers die vorige week rijn aangehouden en die in de afgelopen anderhalf jaar voor 20.000 gulden buit maakten bij 130 inbraken in Schiedam en Rotterdam, hebben ook vier in braken bij de Thorbeckeschool aan de Thorbeckelaan bekend. In mei, augustus, september en oktober van het vorig jaar was deze school het doelwit van de bende. Er werden 10 muziekcas- settes ter waarde van 100 gul den, een schrijfmachine, een cassetterecorder en bandjes voor 750 gulden en een bandrecorder van 600 gulden ontvreemd. SCHIEDAM - De 46-jarige mevrouw J.T.-S. uit Schiedam is gistermiddag met een hersen schudding opgenomen in het Gemeente Ziekenhuis nadat ze op haar fiets op de kruising van de Scfiiedamseweg en de Nieu we Damlaan was aangereden. De vrouw verleende, toen ze de Nieuwe Damlaan wilde overste ken, de 18-jarige automobilist J. de B. geen voorrang. Deze kon haar niet meer ontwijken. SCHIEDAM - Bij de glashan- dei Van Katwijk tn de Lange Kerkstraat hebben enkele pal lets met daarop glasplaten en een hoeveelhied houtwol in brand gestaan. Vermoedelijk hebben kinderen de brand aan gestoken. De brandweer heeft het brandje geblust De schade bleef beperkt. SCHIEDAM - Inbrekers heb ben zich -via het park toegang weten te verschaffen tot het clubhuis van tennisvereniging Los Bigotes in het Volkspark. Uit het gebouw werden een aantal rackethoezen, snoepgoed, frisdranken en gloeilampen meegenomen. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 80 gul den. Industriebond NKV zeventig jaar C. Plooy: 'Samen sta je sterker' „a,f?C,HnS Schiedam van het NKV bestaat deze week zeventig Jaar. Vrijdagavond houdt het bestuur van 20 tot 21 uur een receptie «n gebouw 'Arcade' aan de Lange Haven 7L tandenborstel, om maar eens wat te noemen, moet kunnen aanschaffen". Een man die 40 jaar in de vakbond zit, die bovendien 70 jaar bestaat, kan natuurlijk een anecdote vertellen. „Over sta kingen bijvoorbeeld, maar daar kan ik nog wel uren over door praten. St. Eloy begon met 10 leden in 3907. In 1920 waren dat er ruim 500. Toch bleek dat na een paar jaar nog niet genoeg om een echte grote staking ap touw te zetten. De eerste sta king van metaalarbeiders voor 2% loonsverhoging werd na ne gen weken verloren omdat de stakingskas leeg was. Toen moest alsnog de vijf procent loonsverhoging worden geslikt". „De industriebond NKV be staat eigenlijk pas sinds 1973", vervolgt Comelis Plooy. „De in dustriebond is voortgekomen uit een fusie van de R.K. mijnwer- kersbond, de metaalbewerkers- bond St. Eloy, de fabneks-, ha ven en transportarbeidersbond St. Willibrordus en de R.K. Tex- tielarbeidersbond. In 'GS werden de plannen voor een fusie al besproken tussen de Mijnwer kers bond, die met het voorstel kwam, St. Willibrcrdus en de textielbond St. Lambertus. In 1071 nam toen ook St Eloy van de metaalbewerkers aan de be sprekingen deel. Van die laatste is de oprichtingsdatum aange houden. Feitelijk is dat ook niet helemaal juist want van die metaalbewerkersbond werd al in 1893 melding gemaakt In september 1907 echter werd de vereniging opnieuw georgani seerd en sloot zij zich aan bij de Katholieke Vakbond. Vandaar dat we dit jaar feest hebben." Comelis Plooy heeft al deze historische feiten keurig op een papiertje gezet Hoewel hij pas 67 is weet hij toch heel wat van die eerste jaren. Volgend jaar hoopt hij zelf 40 jaar bij de bond aangesloten te zijn. Altijd heeft hij een belangrijke rol ge speeld in zijn St Willibrordus, waarvan hij van 1952 tot 1972 voorzitter is geweest „Ik ben ook bijna 20 jaar bondsraadlid geweest en 20 jaar bestuurder van de afdeling NKV maar daar kwam ineens allemaal een eind aan toen ik vorig jaar met een hartinfarct in het ziekenhuis be landde." „Eigenlijk ben ik socialist van huis uit maar doordat ik met een katholieke vrouw trouwde en ook het rooms-katholieke ge loof aannam ben ik bij Willi brordus terecht gekomen. Tot de oorlog ben ik altijd aangesloten geweest bij het NVV. In de cri sisjaren kon je zomaar met overstappen van de ene naar de andere bond. Pas toen ik in 1938 ging varen verhuisde ik naar de transportarbeidersbond St Wil librordus." Zowel met Willibrordus als met de industriebond NKV is de heer Plooy voor moeilijke situa ties komen te staan. „Ik heb er nu eigenlijk niets meer mee te maken maar het gaat me nog steeds aan het hart Vroeger werden vooral in de drankenin dustrie mensen gewoon ver kocht Dat komt nu ook nog een enkele keer voor. Over de kwes tie Gusto kan ik me ook enorm opwinden, hoewei de dokter me dat verboden heeft Gusto is een zeer specialistisch bedrijf. Dat is in de loop der jaren gegroeid. Zo'n bedrijf met 1000 werkne mers kun je toch zomaar niet sluiten. Waar blijven ze met al die kennis. Dat wordt dan zeker verkocht naar het buitenland. Voordat ze bij Gusto een boor toren voor zee konden maken die aan alle eisen voldeed, heb ben ze ook eerst een jaar of tien zitten tekenen en zo. Daar kun je toch zomaar niet overheen stappen? In dit geval merk je ook weer dat de bonden eigenlijk als een paard achter de wagen gespan nen worden. Wij worden pas in geschakeld als de besluiten al bijna zijn genomen." Als voorzitter van St Willi brordus is Comelis Plooy wel eens de vraag gesteld of hij nu aan de kant van de werknemers of van de werkgevers stond. „Dat klinkt misschien een beetje vreemd", lacht hij, „maar dat was niet hatelijk bedoeld Dat komt doordat ik altijd begrip opbracht voor de moeilijkheden waarin werkgevers verkeerden. Je kunt nooit het onmogelijke eisen en dat heb ik andere be stuurders en leden ook altijd voorgehouden. Je hebt een stuk verantwoording voor elkaari Als het moet doen we een stap te rug. Dat heb je gezien direkt na de oorlog en ook nu in de afge lopen tijd. Dat kan alleen als het in het belang van de econo mie is en als ook werkelijk iedereen er aan mee doet niet zo dat de arbeider geen loons verhoging krijgt en de tandarts bijvoorbeeld zijn prijzen wel verhoogd." De vakbeweging heeft voor Comelis Plooy altijd heel veel betekend. „Het is ook hoog no dig dat de arbeiders zich orga niseren. Je sluit immers ook een levensverzekering af. Georgani seerd sta je nu eenmaal sterker dan alleen. We hebben nog niet veel medezeggenschap als werk nemers maar we moeten zorgen dat we dat stukje dat we nu hebben, behouden en verder uit breiden waarbij alles natuurlijk wel in gezond overleg moet gaan. Als vakbond stuw je en houd je je niet bezig met poli tiek. Het zijn de politieke par tijen die de sociale voorwaarden scheppen. Als georganiseerden kunnen wij druk uitoefenen waarbij je het natuurlijk wel in het redelijke moet houden. Het is heel normaal dat er voor ar beiders goede woningen geeist worden maar je moet niet aan komen met de eis dat morgen elke arbeidar een elektrische Prettige dingen weet de heer Plooy zich ook nog te herinne ren. „Ik heb altijd erg veel pro pagandawerk gedaan voor de bond. Toen Kethel destijds bij Schiedam werd gevoegd kwa men er heel wat boeren die in de drankenindustrie gingen werken. Ik weet nog goed dat ik op een avond om half negen er gens aanbelde om te proberen v iemand lid te maken van de in dustriebond. Het raampje in de deur werd opengemaakt en ik kreeg te verstaan dat de bewo ner al op bed lag en dat Ik maar beter de benen kon nemen maar dat ik de volgende avond om acht uur terug mocht ko men. Een dag later maakte ik die man lid en verzekerde te vens zijn hele inboedel tegen brand en alles. Dat bleek hij ook allemaal niet te hebben". „Tja daar lachen we nu om maar nog niet zo lang geleden kwam er nog heel wat misstan den voor. In 1955 bijvoorbeeld bemiddelden we bij een bedrijf dat 16 gebrekkige mensen in dienst had en maar een deel van het loon betaalde. Daar hebben we toen voor elkaar ge kregen dat die mensen wel 20 of 30% met hun loon vooruit gingn. Die firma moest toen 6000 gul den achterstallig loon betalen, voor die tijd een heel bedrag". De receptie van vrijdagavond ziet Comelis Plooy al met een lachend gezicht tegemoet „Er -//Xk HBk L v aasaggy*yjo-.-- i w rins tv.u -Ji'- -4?' s -/k 4 -""Ssva X zullen wel heel wat bekende le den komen en ook vertegen woordigers van het NW zullen hun gezicht wel laten zien. Daar heb ik altijd prima mee op kun nen schieten. Volgens mij moet je ook zoveel mogelijk streven naar samenwerking. Niet alleen omdat je dan sterker staat maar ook omdat je dan veel goedko per kunt werken omdat je maar een apparaat hoeft te financie ren. Ik'zal het heus niet zo gek vmden als er volgend jaar be sloten wordt om een federatie te stchten. Dat zal dan ook ten goede komen van de aangesloten arbeiders", aldus Comelis Plooy,, Cadeauboxen met strik Vanavond tijdens de koopavond zullen her en der in het stads centrum verspreid mensen rondlopen, die voorbijgangers een sleutel in de hand zullen drukken. Als de ontvanger van deze sleutel geluk heeft, past het ding op één van de boxen en is de prijs enn zijn eigendom. Ook worden er gratis loten uitgedeeld, waarop ook nog eens prij zen kunnen vallen. Welke, dat wordt zaterdagmiddag door burge meester Lems bekendgemaakt Dit alles heeft te maken met een prijzenactie die de winkeliers vereniging City Centrum begonnen is ter gelegenheid van de her opening van de Lange Kerkstraat (morgenochtend rond tien uur), de Grote Markt en de verplaatsing van de weekmarkt Doel ervan is de winkelende Schiedammer door het winkel centrum te laten trekken; een wandeltocht die gestimuleerd wordt door de sleutel in de hand. Op weg naar één van de vijf cadeauboxen komt men langs heel wat verleidelijke winkels. ft, 'f km - v; k A. - «n 1 '"l s ft li i- SS NAAR aanleiding van een berichtgeving in uw dag blad d.d 31 augustus jl. betreffende een aanrijding te Schiedam op de B.K.-laan, hoek Penninglaan waarbij een brom mer en een auto met elkaar in botsing kwamen, meen ik het volgende te moeten opmerken. De bromfietser reed op het fietspad van de B.K.-!aan ter hoogte van de Penninglaan als rechtdoorgaand verkeer op een voorrangsweg. Een auto, kennen de van de richting St Liduina- straat rijdende via B.IC-laan en V afbuigend naar de Penninglaan merkte de bromfietser niet op en verleende deze daardoor geen voorrang. De bromfietser werd: aangereden en is met verwon dingen «s een verbrijzelde knie schijf in het Noletziekenhuis op genomen. Ik hoop dat u uw be richtgeving wilt herzien, daar u zult begrijpen dat dit een kwa lijke zaak is voor mijn man, die buiten zijn schuld door toedoen van een ander in het ziekenhuis ligt MEVROUW G. DE JOODE- UNEKEN Rotterdam. Werkloosheid onder jeugd neemt nog toe Het totaal aantal werkloKB dat bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Schiedam is ingeschreven bedroeg aan het eind van de vorige maand Z338; een maand daarvoor waren dat er nog maar ",erklo"n„ er 1600 tot bet mannelijk geslacht en 738 tot het vrouwelijk. Opmerkelijk in de stijging van de werkloosheid is, dat de werkloosheid onder de vrouwen veel harder steeg dan onder de mannen; bij de vrouwen een stijging van 8.7* en bij de man nen een stijging met 2,1%. Die cijfers worden eveneens meren deels bepaald door de schoolver laters, afgestudeerde meisjes ko men moeilijker aan de slag dan jongens. Ook de werkloosheid onder jeugdige arbeidskrachten die niet rechtstreeks van school af komen blijft stijgen. De totale lijn in de jeugdwerkloosheid (mensen tot 23 jaar) is: in juni 560, in juli 778 en in augustus 837. De vraag door bedrijven naar personeel liep in de maand augustus terug, weet onderdi recteur H. J. Steehouwer van het arbeidsbureau te melden.' Bij de mannen ligt de vraag momenteel op een vacaturetal van 902 (70 minder dan de maand daarvoor) en bij de vrouwen op 146. In dat laatste cijfer zijn de afgelopen maand nauwelijks schommelingen ge weest Verdeeld naar de verschillen de bedrijfsgroepen riet de werk loosheid er aldus uit: In. de BOUW blijft de vraag naar goede bouwvakkers onver minderd voortbestaan, terwijl het aanbod van vaklui zeer ge ring is. Zo zoeken slechts 64 bouwvakkers in het gebied Nieuwe Waterweg Noord pas send werk, terwijl er door de diverse bedrijven 182 man ge vraagd worden. In de METAAL is aan het eind van de maand augustus de ontslagaanvraag van Cincinnati Milacron B.V. in Vlaardingen grotendeels geeffectueerd. Door de veelal lange dienstverbanden van de betrokken werknemers zullen de gevolgen van dit ont slag pas over drie maanden merkbaar zijn. Ondanks sombere berichten in de gehele metaallinie, is het aantal bij het GAB geregistreer de werkloze metaalarbeiders in de maand augustus vrijwel ge lijk gebleven, desondanks is het aantal aan de hoge kant (356). De vraag naar metaalbewerkers verminderdeweliswaar enigs zins. Bij de vrouwen die in de HANDEL werk zoeken wordt de situatie steeds moeilijker. Er is slechts weinig vraag naar han delslieden. terwijl er 446 werk loos zijn in deze sector. Een weinig rooskleurig beeld valt er eveneens te zien in de sector KANTOOR. 345 kantoor mensen zijn op zoek naar pas send werk en staan als zodanig bij het arbeidsbureau geregis treerd. Het kantoorwezen stelt steeds hogere eisen aan het per soneel, zodat alleen mensen met veel diploma's nog enige kans hebben. Bij de ALGEMENE DIENST tenslotte blijft de werkloosheid ook al hooog, namelijk 642 in totaal. De vraag naar „alge meen" personeel is vrijwel nihil, aldus het Gewestelijk Arbeids bureau in haar maandverslag. r SCHIEDAM - Om de kas van de ontspanningsvereniging Het Zuiderkwartier te spekken wordt er morgen van tien tot vier en zaterdag van negen tot vier uur een rommelmarkt ge houden in de Dwarsstraat De markt vindt plaats in de ruimte van Het Zuiderkwartier in het voormalig schoolgebouw in de Dwarsstraat tegenover het kan toor van de gasfabriek. Bij de vereniging zijn de laatste dagen al spulletjes binnengestroomd. SCHIEDAM De verhoging van de kostenvergoeding van de fracties in de Schiedamse Ge meenteraad met 6.500 gulden is goedgekeurd. In Den Haag ging men ook akkoord met de uitgave van 61.750 gulden voor de appara tuur voor het klinisch-chemisch laboratorium van het Gemeente Ziekenhuis" en ook tegen de 182.000 gulden voor apparaten voor het bacteriologisch labora torium van het ziekenhuis had G.S. geen bezwaar. SCHIEDAM - Het aan tal reizigers dat op het, in mei 1975 in gebruik geno men station Nieuwland in de trein stapt, heeft de verwachtingen van de Ne derlandse Spoorwegen overtroffen. N.S. schatte dat er zo'n 1850 mensen per dag zouden in- en uitstappen. In mei 1976, precies een jaar nadat het station of ficieel werd geopend, maakten er dagelijks a! 1230 reizigers gebruik van station Nieuwland. In sep tember 1976 was dit aan tal 1680. Met 2S15 in- en uitstappers op een dag in januari van dit jaar zijn de verwachtingen van de N.S. ruimschoots overtrof fen. SCHIEDAM Dichter en beel dend kunstenaar Armando kamt vrijdagavond naar het Stedelijk museum aan de Hoogstraat om de opening van de aan zijn werk gewijde tentoonstelling bij te wonen. Tijdens de opening zul len tevens een aantal nieuwe ge dichten van Armando aan de openbaarheid prijsgegeven wor den. Het voornaamste deel van de Armando-tentoanstelling zal echter bestaan uit zijn tekenin gen en schilderijen. Samen met het werk van Ar mando zal ook dat van Willy Boers tentoongesteld worden, die voornamelijk zeer grote schilde rijen gemaakt heeft Een keel andere tentoonstelling wordt vrijdagavond tegelijkertijd met bovenstaande geopend, en dat is de tentoonstelling „Holly- woods Droommachine". Dit om vat een serie studioportretten van filmsterren uit de jaren '25-42. Greta Garbo, Rita Hay- worth, Mae West, Buster Km ton, Laurel and Hardy etc. etc. Beide tentoonstellingen worden morgenavond om kwart over acht geopend en zijn vrij toe gankelijk. \k. M Wjppt

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2