Bakkerij op fbesmet' werk betrapt La alias overleden flnriTi Formatie- gesprek sleept zich voort Voorzichtige premier 'V.d. Schaar moet naar Utrecht komen' li Door de knieën ^■■■■88 huis OBOVflG Originele bmlhméit^k fail®. VRIJGEZELLEN HET HOOGST BELAST Met 16 jaar zendamateur m 'Mijn draai gevonden' Wenen laat chauffeur op borg vrij Vis trapt er maar één keer echt in ■Mr UW Acties? Sesamstraat 2x per week Zonnig Zwarte leraren nemen ontslag Bhoetto weer onder arrest Van Vollenhoven: 1 15-16-17 SEPT. zie pagina INFORMATIE OVER BEZORGING: lef Wife Volk. I 8 8 8 8 8 8 B B .8 Zaterdag 17 september 1977 32e jaargang no. 9276 Wim Kok: 'niet meer praten' .*81' «F JL (Van onie sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De Voedingsbonden FNV hebben de Rotterdamse broodfabriek A. A. den Boer aan de Spaarnestraat betrapt op het produceren van „besmet" brood voor Engeland. Zoals bekend hebben de bonden hun leden opgeroe pen uit solidariteit met de Britse collega's, die staken voor meer loon. te controleren of er niet voor Enge land gebakken wordt. 1 24 26 27 28' 29 Bel 010-14 74 00 Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u* deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal for maat 50 x lOQcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met'n goede daad. Stuur - de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. -*4 De dikke wend Ari vcïs RöJlerdoiïs. Aüres' Plaats; Nieuwe abonnee bon. fk geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal O jaar 1 Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. I Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bi j Naam afzender: 1 I 8 I BOOFOREDACTL OR HERMAN W1GBOLD Hoofdkantoor: Witte «3e Witkstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgevc.. van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Prijscompensatie nu al bron van conflict (Van onze soe.-eeon. redactie) DEN HAAG - Het conflict over de prijscompensatie - oorzaak van de stakingsgolf begin dit jaar - laait weer op. De vakbeweging blijft onverzettelijk vasthouden aan hand having van het systeem van de volledige automatische prijscompensatie. De werkgevers willen het systeem ontdoen van allerlei prijsverhogingen. De studie over de prijscompensatie is gis teren beëindigd. Werkgevers en vakbonden hebben in de Stichting van de Arbeid formeel vastgesteld het niet eens te kunnen worden. Dat legt een zware druk op het toch at moeilijke overleg over de lonen in 1978, dat dit najaar start. Ir de Stichting van de Arbeid is net stakingsconflict nu defini tief afgerond. De behandelde studie was het gevolg van het Haagse protocol, waarmee de stakingen in maart werden beëindigd. Maar de vergadering van gisteren wordt vooral ge zien als het begin van de onder handelingen over de ionen voor volgend jaar. Voorzitter Leo Brouwer van de Bouwbonden FNV; 'Ais de werkgevers in hun houding ten aanzien van de prijscompensatie en het vertalen van winst in werk volharden dan staat er een periode van grote spannin gen en conflicten voor de deur, net ais dit voorjaar.' FNV-voorzitter Wim Kok, na het mislukte overleg: 'Met ons valt er over de prijscompensatie niet meer te praten. Als we vasthouden aan de doelstelling van formateur Den Uyl en de toekomstige regeringspartijen, dat de doorsnee-werknemer er volgend jaar in koopkracht niet op achteruit moet gaan dan zal de huidige prijscompensatie daar niet eens voldoende voor zijn. Want premie- en belasting verhogingen kosten ook koop kracht Ais er dus méér dan prijscompensatie nodig is om de koopgracnt te handhaven dan valt er met ons niet te praten over minder dan prijscompensa tie.' Over de andere studies in de Stichting (verkorting van de ar beidsduur en winst-werk) werd evenmin overeenstemming be reikt Maar over beide onder werpen is de deur voor een na der gesprek nog niet helemaal dichtgegooid. Werkgeversvoor zitter Van Veen gaat proberen voor die onderwerpen wat meer onderhandelingsruimte te krij gen van de ondernemers-achter ban. De partijen wachten nu eerst de regeringsplannen voor volgend jaar af (die bekend worden op de derde dinsdag van september) en praten daar na verder. .„We hebben de directie een telegram gestuurd met het ver zoek te stoppen met bakken voor Engeland, om moeilijkhe- den te voorkomen", aldus dis- trictbestuurder Wim van Bre men. Het brood was inmiddels ingeladen in een vrachtauto voor Engeland. Aa de Britse zusterorganisatie heeft de bond het nummer van de Britse auto en tie naam van het transport bedrijf opgegeven om maatrege len te nemen. .(Van onze kunstredactie) PARIJS - „La Callas" is niet meer. Vrijdagmiddag is de vermaarde en tempera mentvolle operazangeres Maria Callas geboren als Sophie Kalogeropoulos in de New Yorkse wijk Brooklyn aan een hartaanval in haar Parijse woning overle den. Callas, sinds 1973 niet meer in het openbaar opgetreden, werd beroemd door haar prachtige ly rische sopraanstem, haar storm achtige verhouding met de Griekse scheepmagnaat Aristo- teles Onassis en haar voortdu rende ruzies met theaterdirec teuren en producenten. ■f Meer over „La Callas" op pa gina 7. De bonden sluiten acties bij Den Boer niet uit, als .het be drijf opnieuw probeert „besmet" werk voor Engeland te verrich ten. Aan het personeel, voor het merendeel Marokkanen, is uit gelegd waarom het ging. ..Dat' brood voor Engeland werd buiten de normale pro- duktie gebakken. Er moest voor worden overgewerkt. Er wordt wat de werktijden betreft dik wijls wat afgesjoemeld in de bakkerijwereld. We hebben ge constateerd dat bij Den Boer de werktijdregeling is overtreden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt", aldus Van Bremen. Overtreding van de arbeids- tijdregeiing was voigens hem voor Den Boer gemakkelijk om dat de Marokkanen daarvan weinig, weten. „Als de baas zegt werken, dan werken ze". (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - Het kin derprogramma Sesamstraat komt voortaan - vanaf 5 oktober - tweemaal in de week op het televisie scherm. De uitzendingen van tel kens 25 minuten vinden op woensdag en zaterdagmid dag plaats. Sesamstraat wordt het meest bekeken door kinderen van drie tot zeven jaar. Vorig seizoen werd de serie op zondag uitgezon den maar de NOS ver wacht dat meer kinderen op woensdag en zaterdag kunnen kijken. DEN HAAG - De Nederlandse vrijgezel cn een echt paar zonder kinderen betalen' aan belasting en sociale premies het meest van de EG. De Nederlandse vrijgezel raakt in totaal 40.9 S van zijn inkomen kwijt, gevolgd door de Deen met 39,6V De Italiaan en de Fransman behoeven het minst af te staan, namelijk 15,4 en 16.84». Hierbij is uitgegaan van het gemiddelde inkomen. Een echtpaar met twee kinderen betaalt in Denemar ken <33.64») meer dan in Nederland (32.2S). In Frankrijk behoeft slechts 8.5S aan belastingen en sociale premies worden betaald. Zonnige perioden en hier en Gaar een bui. Matige, af en toe JJij krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 15 graden. zon in op ondfr JSsept 07 19 19 49 Wsept 07.30 19 46 maan op onder 13 22 22 29 14.29 232! ROTTERDAM - Met ingang van 1 januari 1978 wordt de mi nimumleeftijd voor het gebruik van radiozendinrichtingen door zendamateurs verlaagd van achttien tot zestien jaar. Veie amateurs van deze leeftijd heb ben, zo is gebleken, voldoende technische kennis om met succes aan het examen te kunnen deel nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De informa teurs Veringa en Den Uyl zijn vanmorgen om half elf met de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66 in Rijksmuseum in Amsterdam bijeengekomen om het programmatische overleg voort te zetten. Deze plaats is gekozen omdat demissionair premier Den Uyl nog verplichtingen heeft in ver band met het staatsbezoek van de Surinaamse president dr. Fcrrier. Voor het CDA fijn de moei lijkste punten in volgorde van belangrijkheid: onderwijs, de fensie en de kernenergie. Bij D'66 en de PvdA is de uitbrei ding van het ultra-centrifuge project in Almelo het moeilijk ste punt. De progressieven gingen er gisteren mee akkoord dat onder wijs een apart hoofdstuk wordt. Het CDA zat er tegen aan te hikken dat dit onderwerp was ondergebracht onder het hoofd stukje democratisering. Gisteren werden "de wijzi gingsvoorstellen die de drie fracties hebben op de voorlopige conclusies van de informateurs geïnventariseerd. Als dat afgerond is zuilen de informateurs met eindconclusies komen die aan de fracties zullen worden voorgelegd. De verwachting is dat ze er morgen ook nog niet uitkomen en dat er maandag verder ver gaderd wordt. Mogelijkerwijs zouden volgen de week woensdag de program matische onderhandelingen kun nen worden afgesloten. - y :'-V .y io.\ Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De Eindhovense chirurg dr. P. J. van der Schaar moet naar Het Academisch zie kenhuis in Utrecht komen om daar de hartchirurgie goed van de grond te krijgen. Dit beplei ten de anaesthesisten van het AZU in het universiteitsblad. De Utrechtse hartkliniek werd sinds 1971 niet meer voor hart operaties gebruikt sinds profes sor J. Wieberink na een conflict opstapte. De benoeming in 1973 van dr. H. A. Huysmans om de hartchirurgie weer op gang te brengen werd geen succes. Hij legde zijn hoogleraarschap begin deze maand neer. Uit het Catharinaziekenhuis in Eindhoven vertrok in 1972 dr. Van der Schaar na een conflict. Op het ogenblik begeleidt hij Nederlandse patiënten naar Houston (VS) en voert hij ook operaties uit in Breda en Weert De anaesthesisten in Utrecht menen dat hij een prima hart chirurg is, grote ervaring bezit in de opleiding van personeel en goede contacten in de Verenigde Staten heeft Voorzichtig laveert deze enorme reus tussen mens jes. boompjes en lantaren palen door. Het is presi dent Ferrier van Suriname op terugtocht uit de minia- tuurwercld van Maduro- dam waar hij in de tuin van het Vredespaleis een klein boompje plantte. Gisteren was de laatste dag van het driedaags staatsbezoek dat hij met zijn vrouw ons land bracht Hij nodigde tijdens het galadiner gisteravond koningin Juliana en prins Bernhard uit voor een staatsbezoek aan Suriname, dat waarschijnlijk in fe bruari volgend' jaar zal plaatsvinden. JOHANNESBURG (AP) - Meer dan 400 zwarte leraren in het stadsgebied Soweto bij Jo hannesburg hebben ontslag ge nomen uit protest tegen het Bantoe-onderwijs en beweerd hardhandig optreden van de po litie op scholen, aldus is vrijdag gemefd door het dagblad "The World" RAWALPINDI Ex-premier Bhoetto van Pakistan is van morgen opnieuw gearresteerd „wegens overtreding van de be palingen van de staat van be leg". Hij staat al onder verden king van medeplichtigheid aan moord. Het hoofd van het mili tair gezag, generaal Haq, heeft hem uitgemaakt voor „koelbloe dig moordenaar". Victor, een giraffe in het Engelse dierenpark in Winchester, ging deze week door de knieën voor een wijfje. Allemaal niets aan de hand, ware het niet dat Victor niet meer kon opstaan na het amoureuze avontuur. Sinds twee dagen ligt hij nu al in een sierlijke spagaat. Dierenverzorgers en brandweerlieden zijn er ondanks luchtkussens, hijskranen en - je weet nooit hoe het uitpakt - hét wijfje niet in geslaagd Victor weer op de been te krijgen. De oppassers zijn echter vol goede moed. „Hij lijkt me redelijk gelukkig", aldus de eigenaar van het dierenpark, „hij eet en kijkt belangstellend naar wat er om hem heen gebeurt, hetgeen een goed teken is". ROTTERDAM - ..Ik heb nu mijn draai gevonden." zegt mr. Pieter van Vollenhoven, onlangs benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Verkeersveilig heid. in een interview met HVV-verslaggever Hans Hoff mann. ..Ik mag dan beperkt zijn gewev.: - in de zaken die ik kon ondernemen, dat probleem is nu voorbij!" Hij meent dat de onrust en verwarring bij de buitenwereld over zijn werkzaamheden ver minderd zijn na zijn recente be noeming. De heer Van Vollenhoven er kent dat er door hemzelf en an deren in het verleden fouten zijn gemaakt, waardoor een on duidelijk beeld over zijn bedoe lingen en werkzaamb n bij de buitenwacht kon ont. „n. Het interview staat pagina 3 van Vrij Uit. t ROTTERDAM - De 29-jarige Rotterdamse chauffeur Jan P.. die ervan verdacht wordt bij een grote vleesfraude betrokken te zijn, is gisteren uit de gevan genis van Wenen losgelaten. Zijn familie zou een grote borgsom hebben gestort en de chauffeur moest beloven dat hij zich ter beschikking houdt van de Oostenrijkse justitie. Jan P. werd eind juli aangehouden met <x:n koelwagen, waarin 20 ton gesmokkeld rundvlees zat. Vol gens de Oostenrijkse politie wa ren de laatste tijd honderden tonnen vlees via Rotterdam bin nengesmokkeld. (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT - Vissen hebben een vrij groot leervermogen een vis die één keer is gevangen en daarna weer teruggezet is in het water is gedu rende de rest van zijn be staan niet meer zo happig op het aas dat hengelaars hem voorhouden. Dat vertelde vandaag prof. dr. F. J. Verheijen van de Utrechtse univer siteit op een studiedag van de Nederlandse Ver eniging van Sportvissers federaties in Utrecht. Hij verbond aan het door hem geschetste ver schijnsel de conclusie dat de vis het gevangen wor den als onaangenaam er vaart. en dat vissers moe ten trachten dit zoveel mogelijk te voorkomen omdat daardoor de kans groter wordt dat zo'n vis zich een volgende keer weer laat verschalken. Er zijn op dit punt ver schillen per soort, en ook het gebruikte aas speelt een rol. Of vissen pijn kunnen hebben is nog niet zeker, aldus de hoog leraar. Er zijn echter wel aanwijzingen dat vissen ervaringen'' als plezier, angst en pijn kennen. (géén onder fiümmef) Vroog naar de ofdeRng obonneewrrke maandag f/m vrijdag 1o» 19,00 uur. lAHRDACJ IS Dl AFDH1NG ABOHNimnVIcnOt 16.Q0UUB filRHKBAAR. 2»e ook onder *odreuen' onder de strip* r JOB BB n BW BB BH BB S3 B BB ES

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1