i MEER TONEEL IN TEERSTOOF t Vrij pleziermaken op pleinen en in parken SG erepenning afgeschaft? Grote ruiten sneuvelden Cor vanTilborg in bestuur S G Prof. Kamerlingh Onneslaan moet veiliger worden Over een stinkzaal die men gymzaal durft te noem X Gebroken enkel bij botsing Weer meer woning zoekenden Werkende weduwen tegen lagere uitkering Nog geen oplossing vervuiling :A h - m Jongetje steekt plots over 'Waterland- watervogels'' 1* MAANDAG 19 SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 l SCHIEDAM De Schiedamse amateurtoneelvereni- gdingen willen hun werkterrein meer en meer verleg gen naar het Teerstooftheater. In plaats van jaarlijks één of twee beer op te treden In de grote zaal van-het Passage .theater, denken de verenigingen er aan om vaker op te treden met hun ingestudeerde stuk en om dat dan in het kleinere en intiemere Teerstooftheater te doen. Roelfsema Beleid Vertegenwoordiers van de vier amateurtoneelverenigingen. Oud-burgemeester Roelfsema., I 5 SCHIEDAM - Inwoners van de jeneverstad die zich op de een of andere wijze verdienste lijk hebben gemaakt voor heel Schiedam zullen daarvoor in de toekomst niet meer worden on derscheiden met de Penning van Verdienste of de Erepenning. Nieuw cultuurbeheerder Cor van Tilborg. 'typ v&éfcjrpi. De leerlingen van de LEAO-school in de gewraakte gymzaal. Kleedruimte ontbreekt of is met te gebruiken. V? Ui. t? if - Roelfsem a wil Ibeter beleid 'ue florerende toneelvereniging G roe ton heeft hiertoe het initia tief genomen. De groep heeft bijna definitief het Passage theater afgezworen en ingeruild voor de Teerstoof. Paul Segaar, speler bij Groe ten, licht die verhuizing toe. „Wij 2ijn laaiend enthousiast over dit unieke theatertje. De belichting en het geluid zijn er bij voorbeeld prima, beter dan in het Passage. Ook de sfeer staat ons aan Het enige pro bleem is dat het toneel te kort is voor de iets grotere tcneel- produkties. Maar we hebben ontdekt dat er gemakkelijk een meter aan het toneel toegevoegd kan worden." Groeton wil proberen om in de toekomst enkel nog m de Teerstoof te spelen. „Op doorde weekse avonden staat het thea ter toch leeg. dus dat is geen probleem. Voor de amateurto neelspelers is het bovendien leuker om hun stuk vijf maal te spelen in een zaal van honderd mensen, dan één keer in een zaal van vijfhonderd mensen." aldus Paul Segaar. Zijn toneelgroep zal in okto ber een achttal voorstellingen geven van het stuk „Malcolm" van de Amerikaanse schrijver Edward Albee. Het is de eerste keer dat dit stuk door een Ne derlandse toneelgroep op het re pertoire is genomen. Albee zelf heeft ook al aangekondigd naar de première op 15 oktober in de Teerstoof te willen komen. Oud-Burgemeester Roelfsema presenteerde vorige week het totaalprogramma dat de Schie damse amateurtoneelverenigin gen het komende jaar te bieder hebben. In deze Schiedammer, zelf toneelspeler, heeft de sectie Toneel van de Schiedamse Ge meenschap onlangs een warm pleitbezorger gevonden. Roelfse ma is sinds kort voorzitter van deze sectie. „In Nederland bestaat er een bijzonder grote behoefte om amateurtoneel te spelen. In Schiedam beschikken we over een aantal zeer goede verenigin gen die ook landelijk een goed figuur slaan." aldus Roelfsema. Dat heeft hij aan den lijve on dervonden toen hij vorig jaar als bezoeker het toneelfestival Landjuweel bijwoonde. Plots werd hij op het toneel geroepen om een prijs voor Groeton m ontvanst te nemen; de groep zelf had niet op een onderschei ding gerekend en was afwezig. Daarna is Roelfsema de Schie damse toneelwereld verder bin nengerold. Roelfsema heeft het plan op gevat om samen met de vier verenigingen Groeton. Toneel groep 71, Alberdmd Thym en Utile Duici, een amateurtoneel- beleid op te stellen voor Schie dam. Dat houdt in dat de voor stellingen die de groepen zullen geven op elkaar afgestemd die nen te zijn, maar ook gevari- geerd zijn. Voorkomen moet worden dat bij voorbeeld alleen maar comedies opgevoerd zullen worden. Ook moet onder „Roelfsema's leiding weer een vrije produktie tot stand gebracht worden. Daarvoor moet echter seerst nog een plan uitgewerkt worden. Pas trt het seizoen '78/79 zal die vrije produktie plaats vinden. Overigens zei Roelfsema te hopen dat "binnenkort ook de andere amateurstoneeSverenigin- gen in Schiedam zich zullen aansluiten bij de sectie toneel van de SG. Pas dan zal er daadwerkelijk aan een beleid gewerkt kunnen worden. De drie overige toneelgroepen hebben ook in grote lijnen hun programma voor dit seizoen ge presenteerd. Zo gaat Toneel groep 71 eind november het stuk „Van melk en honing" brengen. Tevens is men bezig imet plannen voor een eenakter, /die samen met een Schiedams '.koor of muziekgezelschap opge voerd moet worden. De 80-jaar bestaande Alber- dtnek Thym zal in januari het stuk „Koffie met Cognac" bren gen. in Arcade, van oudsher in gebruik bij deze vereniging. Utile Dulci tenslotte zal het bekende stuk De Muizenval van Agatha Cristie op haar repertoi re nemen. Dit stuk - dat al meer dan 25 jaar lang in Lon den loopt - zal behalve in de Schiedamse bejaardentehuizen ook in het Passage theater ge bracht worden. Dat zal m maart zijn. SCHIEDAM - In de maanden april tot en met oktober valt er het komende jaar een heleboel te beleven in alle parken en op alle pleinen die Schiedam rijk is. De schiedamse Gemeenschap is namelijk van plan om allerlei zomeractiviteiten te organiseren ui en op deze openbare 'terrei nent Het zal hoofdzakelijk gaan om muzikale activiteiten die in de parken en op pleinen gaan plaatsvinden. Alle muziekver enigingen in deze stad houden er al rekening mee dat ze in de volgende zomer regelmatig haar gezicht zal laten zien op de plei nen. En vooral ook om er haar geluid te laten horen. Een programma samenstellen voor de activiteiten in de zo mermaanden ziet de Schiedamse Gemeenschap niet erg zitten. Men ziet meer overlevingskans voor een regeling waarbij het iedere vereniging vrij staat om - ais het haar zint en als het mooi weer is - een concert te geven in een park of op een plein. Momenteel is het ook wel mo gelijk om «zomaar in de zomer ergens op tte treden, maar een vergunning daartoe wordt pas na ongeveer een week afgege ven door de politie. Dan kan het' mooie weer intussen woor om gedraaid zijn. De SG pleit er in haar voorstel juist voor, om mu- ziekkorpseii de mogelijkheid te bieden iets»te gaan doen op het ^moment wéarop een plan daar toe spontaan opborrelt Een telefoontje met de politie om dergelijke spontame concer ten te gaan geven, zou de hele zaak organisatorisch mogelijk moeten maken, meent de SG. In de vergadering van aanstaande woensdag (8 uur Amstelbron) zal het plan besproken worden. I Dergelijke onderscheidin gen worden met vrij grote zeldzaamheid uitgedeeld door de\ Schiedamse Ge meenschap. maar deze or ganisatie wil zo langzamer hand wel eens van deze taak verlost worden. AI eerder zijn vanuit de SG geluiden gekomen, dat het toekennen van „Erepen ningen van Schiedam" maar moet worden behan deld door het gemeenbe- stuur. De vraag waarom de ene Schiedammer wei een pen ning krijgt en de andere met. heeft het systeem van onderscheidingen geven langzamerhand om zeep ge- boften. De stichtingsraad van de SG vond het bij voorbeeld steeds twijfelach tiger of iemand nou al dan niet onderscheiden moest worden. Over het algemeen wer den slechts mensen onder scheiden, die zich bijzonder verdienstelijk hadden ge maakt in het welzijnswerk De criteria die gehanteerd moesten worden om tot toe kenning van een onder scheiding te komen, ver vaagden volgens de SG ook steeds verder Zo was het nauwelijks mogelijk om iemand te huldigen met een erepenning als hij zich ver dienstelijk had gemaakt op een terrein buiten de wel zijnssector. Ondanks het feit da.t de penning in zeer hoog 'aan zien staat bij degenen die hem ooit gekregen hebben of ooit hopen te krijgen, wil de SG nu toch een punt zetten achter haar huldi gingstijdperk. SCHIEDAM - Vandalen heb ben gedurende - het afgelopen weekend op dne-plaatsen in de stad grote en kostbare etalage ruiten ingegooid. Allereerst was de ruit van radiozaak, Overdijk op de Grote Markt aan de beurt. Het was de daders ken nelijk alleen om het gerinkel van scherven te doen, want uit de etalage werd niets meege nomen, Vervolgens ging een grote ruit in de W. A. Lieflandschool aan de Beatnxlaan in diggelen. Hier werd op de klassieke inbrekers manier een straattegel door de ruit gegooid. Ook hier verdween niets. De groenteboer op de Dam kreeg daarna met een kapotte ruit te kampen. Hier gebruikten de daders een ijzeren staaf om het glas te verbreken. Ook m dit derde geval verdween niets ,uit de etalage. Dergelijk soort etalageruiten kosten al gauw een bedrag van 2 a 3.000 gulden per stuk. SCHIEDAM Een 24-jarige brommerberijder en een 41-jari- ge automobilist zijn met elkaar m botsing gekomen in de Pen- drechtsestraat. Beiden wonen in deze straat en zouden hun straatje inrijden. De brommer berijder maakte echter een té ruime bocht naar rechts en knalde tegen de tegemoetko mende auto aan. Met een gebro ken enkel moest de jongeman naar het Noletziekenhuis ge bracht worden. SCHIEDAM - Het dagelijks bestuur van de Schiedamse Ge meenschap zal worden uitge breid met Cor van Tilborg, De 30-jarige Van Tilborg maakt al sinds enige jaren deei uit van de stichtingsraad van deze cul turele organisatie. Hij zit er na mens de VVD in. Sinds geruime tijd bestaat het dagelijks bestuur van de Schie damse Gemeenschap uit vier vertegenwoordigers uit de stich tingsraad, welke het reilen en zeilen van de SG m het oog houdL Onlangs is echter num mer vier vertrokken en de drie achterbhjvenden bleken geza menlijk het werk niet aan te kunnen. Cor van Tilborg is daarop bereid gebleken tot het dagelijks bestuur toe te treden. Zijn benoeming moet volgende week woensdag door de stich tingsraadsvergadering goedge keurd worden. SCHIEDAM - Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam is in de maand augustus Weer met enige tientallen gestegen. Het aantal Schiedammers dat binnen eigen stad een betere woning zoekt steeg in die maand van 4043 naar 4Q89. Daarnaast zijn er echter ook nog eens 748 buiten- stedelingen die een woning in Schiedam zoeken. Hun aantal bedroeg een maand geleden nog 731. In totaal konden in de augus tusmaand 72 mensen aan een woning geholpen worden via het Huisvestingsbureau. Datzelfde bureau telde in de verslag- maand maar liefst 1328 bezoe kers. De meesten deden dat om zich te informeren over de kans op een woning voor zichzelf of om zich te laten inschrijven als officiële woningzoekende. Het grootste deel van alle 4837 woningzoekenden wordt ge vormd door de groep mensen die momenteel best acceptabel wonen, maar desalniettemin toch iets beters zoeken. {Dat zijn er 1790) Daarnaast zijn 514 echt paren op zoek naar een huis en 368 alleenstaanden eveneens. Een grote groep bejaarden al dan niet met een doktersverkla ring zit ook nog altijd te Wach ten op betere huisvesting. SCHIEDAM - De zevenjarige jongen A. J. Collé is dit week eind toen hij plotseling de rij baan van de Rotterdamsedijk oprende door een auto aangere den. De 27-jange bestuurder kon niet voorkomen dat hij het jongetje op de motorkap kreeg. Met een hersenschudding is het knaapje naar het ziekenhuis ge bracht ROTTERDAM - "Waterland- Watervogels" is een rondtrek kende expositie van het ministe rie van CRM, die tot en met 19 oktober in het Rotterdamse stadhuis te zien is. Qe tentoon stelling geeft een indruk van de vogels tn ons waterrijke land. ROTTERDAM - De Rotter damse afdeling van de Wedu wen en Weduwnaarsbond heeft een dringend beroep gedaan op de PvdA-fractie in de Tweede Kamer geen steun te verlenen aan een voorstel het weduwen- pensioen voor werkende vrou wen te verminderen. In een brief aan de fractie wijst de bond erop dat het \ve- duwenpensioen meestal niet vol doende is om van te leven. Het is volgens de bond meestal uit pure noodzaak dat weduwen er bij gaan werken. Het gevolg daarvan is dat deze vrouwen noodgedwongen een dubbele dagtaak krijgen, met alle lasten vandien, aldus de bond. SCHIEDAM - Oversteek plaatsen, fietspaden aan weerskanten, verplaatsing van de verlichting en het afschaffen van voorangs- kruisingen. Deze vier pun ten worden door vertegen woordigers van de bewo nersvereniging Schiedam Oost aan het college voor gesteld om de verkeersvei ligheid op de Professor Ka merlingh Onneslaan te ver hogen.' De stroom auto's die da gelijks met hoge snelhtid over de Professor Kamer lingh Onneslaan trekt, is volgens de bewoners van de laan niet nodig en zeer on gewenst. Deze klachten kwamen naar voren in een enquête die de bewoners vereniging eind vorig jaar in de laan heeft gehouden. Aan de hand van die klachten heeft een werk groep de vier genoemde voorstellen uitgedacht om de verkeerssituatie m deze dicht bevolkte wijk te ver beteren. De voorrangskruisingen met de Lorenzlaan moet een gewone kruising wor den. Hierdoor zal de snel heid verlaagd worden en de waakzaamheid van de automobilist verhoogd wor den. Ook over de verlich ting zijn de bewoners met tevreden. Momenteel schij nen de lantaarns m de bo men en ook in het midden van de weg is de verlich ting matig. De suggestie wordt gedaan om de licht punten zodanig te plaatsen dat het licht ook werkelijk de grond bereikt. Door de gewenste over steekplaatsen en vluchtheu-» veis komt er volgens de werkgroep een regelmatige wisseling van het straat beeld waardoor de wegge bruiker zijn sneiheid za! matigen. Die vluchtheuvels moeten met bloembakken van biel zen, gecombineerd met ver- keerszuilen. een fleurig aanzicht geven.' Het fietspad,; dat volgens de werkgroep 1.40 meter breed moet zijn. moet wor den doorgetrokken tot in de Lorentzlaan en tot in de Franselaan tot aan de Tjalklaan. Voor dit laatste moet een samenwerking met de gemeente Rotterdam tot stand komen. Ook bij de Boerhaavelaan zou een ver smalling, volgens de werk groep, op zijn plaats zijn. De parkeerplaatsen die door deze maatregelen ver loren gaan, zouden kunnen worden terug gewonnen door kleine veranderingen op bepaalde hoekpunten en het aanbrengen van par keervakken. „Met deze maatregelen ho pen we dat de snelheid van het verkeer beperkt zal worden tot een aanvaard baar niveau van 50 kilome ter, De grotere veiligheid die daaruit voortvloeit komt zowel de omwonen den als de weggebruikers ten goede", aldus de werk groep uit Schiedam Oost in haar brief aan B. en W. SCHIEDAM - VVD raadslid Cor van Tilborg moet nog even wachten voordat hij antwoord krijgt op zijn vragen over de bestrijding 'van straatvervuiling door honden. Het onderzoek van het hondepoepprobleem duurt nog voort. Van Tilborg had half augustus aan burgemeester en wethouders gevraagd of er geen strenger politieoptreden kon ko men tegen eigenaren van hon- den die hun huisdier de behoef te op het trottoir lieten doen. B. en W. hebben kennis genomen van die vraag en hebben een onderzoek laten instellen. Een oplossing voor het poepprobleem en een alternatief voor de hond om zijn ontlasting kwijt te kun nen raken, is echter nog niet gevonden. I .i t «- H 4 j 1 SCHIEDAM - Veel ouders van schoolkinderen hadden er bij de aanvang van het nieu we schooljaar op gehoopt, dat hun kroost niet langer ge bruik hoefde te blijven maken van de reeds lang ten dode opgeschreven gymmastiekzaal tussen Broersveld en Broers- vest. De kleedkamers van die gymzaal stellen niets anders meer voor dan een vochtig hok, douchegelegenheid is er niet en de gymtoestellen zijn niet meer te gebruiken tenzij men van waaghalzerij houdt. Echter, na maanden van ak- tievoeren werd de gewraakte gymzaal in augustus onver schrokken weer in gebruik^ genomen door de scholen. De'" gemeente had nog geen oplos-' sing gevonden. Eén van de ge-; bruiksters van de zaal Is Jac- queline Holmer, leerlinge varC de LEAO-school op het Oudé Kerkhof. Zij protesteert tegen; het voortdurend ongerief in" de gymzaal. '-1? „Het is niet zo'n pretje om les .te hebben in een oude gymzaal die al tien jaar geleden is afge keurd. De verwarming doet het niet en je kan de touwen, rin gen en vele andere gymattribu- ten niet meer gebruiken. Hel enige wat je kan doen is wat balsporten. De vloeren in de kleedkamer en gymzaal zijn vuil en de w.c. is zo vies, dat je liever wacht totdat het lesuur voorbij is. Dus, er moet hoognodig een nieuwe gymzaal komen. Maar dit is niet de eerste keer dat iemand er wat van zegt. Er hebben heel wat stukken in de krant gestaan en er heeft nog een radiowagen door de stad ge- reden om de mensen te aktive- ren om een handtekening te zet ten bij de gymzaal. Maar niets helpt; er wordt nog steeds ge- gymt in die zaal door verschil lende scholen. Maar er is wel een pot over van het 700-jarig bestaan van Schiedam. De gemeente het de mensen meedenken over wat ze met dat geld zouden kunnen doen. Er gaan geruchten over dat de gemeente het geld gaat besteden aan de kleedkamers van het Passage Theater. Het klopt ook wel dat die kleedka mers opgeknapt moeten worden, maar dat wist de gemeente al lang, dus daar hadden ze al veel eerder wat aan kunnen doen. De mensen denken dat ze in spraak hebben, maar het komt er wel op neer dat de gemeente zelf zegt wat er met die pot ge beurt Het Passage theater is .ge meente-eigendom en ik vind dat de gemeente dat uit eigen kas moet opknappen en niet het geld gebruiken dat voor de Schiedamse bevolking bestemd is, waaronder de schoolkinderen toch ook vallen. Dus met dat geld van 700-jarig bestaan zou den ze de Schiedamse bevolking wel helpen door ons een goed,® gymzaal te geven. Veel Schie damse kinderen zouden d|n eens normaal gymles kunnen krijgen." JACQUELINE HOLMER.. '2

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2