Ook Tolizei' verhoort Folkerts Brigitte Mohnhaupt nog voortvluchtig nm\wm paar sof- schoenen 'Bom' in Maas was meerpaal Goudader in Peru 'Nu vast boeken voor ruimtereis Prinsen doen mee aan taalonderzoek UW N. eigen huis ■h Kt| De prijsvraag 200.000 \r m INFORMATIE OVER BEZORGING Carter op wereldreis Strook voor vrachtauto's Originele badhanddoek Ut, Plan is verlengd tot 1 december 1977 Zonnetje ssfr ggsi Schuilnamen Uur extra slapen! zie pagina Zaterdag 24 september 1977 32e jaargang no. 9282 hoofdredacteur herman wigbold UTRECHT - De Utrechtse advocaat mr. Pieter Herman Bakker Schut heeft gisteravond -tijdens een bezoek aan Knut Folkerts, die vastge houden wordt in een zwaar bewaakte mare chaussee-kazerne, beslo ten op te treden als diens raadsman. Bakker Schut is al een der verdedigers van Ronald Augustin. Christiaan Klar - Knut Folkerts - Brigitte ook hier?, zwijgzaam. Mohnhaupt - spoorloos. llpilPf lËilP öBHI UTRECHT/DEN HAAG - De felle lande lijke zoekactie naar drie of vier voortvluchti ge Westduitse terroristen, leden van de Rote Armee Faktion, had vanmorgen nog geen re sultaat opgeleverd. De politie kent van slechts één gezochte de identi teit: Brigitte Mohnhaupt (28), die sinds kort weer op vrije voeten was. Uit het onderzoek na de schietpartij bij een auto-verhuurbedrijf in Den Haag - maandag - is gebleken dat zij en Knut Folkerts (25) opereerden met twee of drie anderen. die de V.V.V. Rotterdam in een extra huis- aan-huis-krant publiceerde dat was a! in mei van dit jaar wordt dézer dagen opnieuw in een volgende huis-aan-huis- krant gepubliceerd. De termijn van inzending van de antwoorden op de (moeilijk gebleken) reisTprijsvraag over Rotterdam De volgende huis-aan-huis-krant van Het Vrije Volk verschijnt 28 of 29 september a.s. Bovendien zijn exemplaren van de eerste V.V.V.-krant bij de V.V.V., Stadhuisplein 19 in Rotterdam aan dé balie verkrijgbaar. iïji mm Bel vóór 16.00 uur op zaterdag 0 Zwaar bewaakt verlaat de Westduitse consul-generaal dr. J. Deutz zijn consulaat aan de Parklaan in Rotter dam. Zie verder pagina 5 ROTTERDAM - De metalen kop van een ver gane meerpaal hebben kikvorsmannen van de Rotterdamse brandweer gisteren aangezien voor een bom uit de Tweede Wereldoorlog. Het ge- va arte werd gevonden op de bodem van de Nieuwe Maas, nabij de aanlegstei ger van de Rijnvaartsche pen uit Dusseldorp. iSitiiÉfi Vanachter zandzakken op het dak wordt het Utrechtse hoofdbureau van politie met karabijnen be waakt .6 s 24 y26t 28130 Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend van Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hi j/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vn je Volk jongetje als beloning bi j Naam afzender:.; Adres:_ U 1 I I I I '8 I I I I I I -I .1 9 Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Na afloop van zijn onderhoud met Folkerts zei Bakker Schut dat zijn cliënt in de nacht van donderdag op vrijdag en ook gisteren de hele dag is onder vraagd door Duitse en Neder landse politiefunctionarissen. De Duitse ambtenaren ging het voornamelijk over de gijzeling van werkgeversvoorzitter Schleyer. Nu eens scholden zij Folkerts uit, dan weer werden hem een beloning van een miljoen mark en een nieuwe pas in het voor uitzicht gesteld als hij zou mee werken aan het onderzoek in de zaak-Schleycr, aldus mr. Bakker Schut De advocaat zei verder dat Folkerts niet mocht slapen. dat hij rechtop moest zitten met geboeide voeten en dat hij al leen een trui en een onderbroek mocht aanhouden. Folkerts zou regelmatig tever geefs om rechtsbijstand ge vraagd hebben. Dat hij die ten slotte gekregen heeft aldus Bakker Schut is niet aan de medewerking van de politie te danken, maar aan dc piket dienst van advocaten die zelf op onderzoek is gegaan. De heer Bakker Schut noemde behandeling van zijn cliënt in flagrante strijd met de bepalin gen van het wetboek van straf vordering, dat ook aan verdach ten van de ernstigste misdrijven rechten toekent De inmenging V ergeets van Duitse ondervragers mist iedere rechtsgrond, aldus mr. Bakker Schut Een Utrechtse politicwoord voerder heeft naar aanleiding van deze kritiek verklaard dat "de verdachte een behandeling krijgt zoals elke verdachte die krijgt Als meneer Bakker Schut klachten heeft, kan hij die de poneren bij de officier van jus titie." meer Duitse terroristen in ons land (Van een onzer verslaggevers) Het anti-terreurteam, dat mét de BVD de zoekactie leidt, on derzoekt of mogelijk ook Chris- tian Klar (24) en Ursula Dietrich zich in Nederland bevinden. Klar was, volgens de Westduitse justitie, evenals Folkerts betrok ken bij de moord op openbaar aanklager Buback. Wat de Westduitsers in Ne derland van plan waren is nog onduidelijk. Knut Folkerts, die de Utrechtse rechercheur Arie Kranenburg (46) donderdag met loden kogels uit een .38 revolver dodelijk in borst en buik trof, weigert te praten. Voornamelijk droog weer. Aanvankelijk nogal bewolking maar later opklaringen en lang durige zonnige perioden. Zwak-, tot matige zuidoostelijke wind. Maxima omstreeks 18 gra den. zon op. onder maan op onder 17-56 05.18 Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgservice: 010-147400 vóór 16.00 uur MOUSKOU - Wegens het systematisch en ja renlang afleveren van een wanprodukt is de he le top van de Bakoe- schoenenfabriek No. 2 In Azerbeidsjan veroordeeld tot gevangenisstraf en hoge boetes. De zes ver oordeelden, vier managers en twee kwaliteitscontro leurs, moeten in totaal 280.000 gulden boete beta len. Hoe lang ze moeten zitten, hangt af van hun gedrag, aldus de rechter gisteren. Ze hebben het er dan ook wel (of juist niét) naar gemaakt Ze ver vaardigden schoeisel van een zo treurige kwaliteit, dat er in nog geen twee jaar tijd 200.000 paren, werden teruggezonden. Alleen het retourtrans port kostte al meer dan een miljoen. Maar ook de plaatselijke autoriteiten kregen een veeg uit de pan. „Men was daar op de hoogte van de ellendi ge prod uk ten, maar er iets aan doen - ho maar," vermeldde het vonnis. De politie gelooft niet dat de Westduiisers alleen om te schui len naar Nederland waren uit geweken. „Het af- en aan gerij met huurwagens wijst erop dat ze iets van plan waren," aidus een woordvoerder. In politie kringen acht men het „opmerke lijk" dat de groep juist rond Prinsjesdag erg actief was. In de loop van donderdag kreeg de Haagse politie zeker heid dat Knut Folkerts, ook ver dacht van de moord op de Westduitse bankier Ponto. en Brigitte Mohnhaupt bij de schietpartij van maandag be trokken waren. De Utrechtse politie, die toen al vermoedde dat het „tweetal van Den Haag" in de Domstad een huurauto zouden terugbezorgen, werd met een over alle achtergronden van het duo ingelicht Hoewel men dus precies wist hoe gevaarlijk het tweetal was, werd het rechercheurskoppel Kranenburg - Pieterse dat bin nen het autobedrijf de wacht hield, niet uitgerust met kogel vrije vesten. .Achteraf bezien was dat natuurlijk beter ge weest," aldus de Utrechtse hoofdcommissaris Van Does burg. Om achter gebruikte schuila dressen te komen hebben de Utrechtse en de Haagse politie de bevolking gisteren verzocht te melden of buitenlanders de laatste tijd plotseling een ge huurde kamer verlaten hebben. Gebleken is dat Knut Folkerts zich van de schuilnamen Bernd Fries en Axel Egelsberger be diende. Samen met Brigitte Mohnhaupt heeft hij enige da gen in het Haagse Parkhotel ge logeerd. Tijdens de jacht op Brigitte Mohnhaupt werden gisteren in het hele land mensen aangehou den, die in auto's reden van kleur en type waarmee zij ver moedelijk is gevlucht De zoek acties concentreerden zich na tips ondermeer op Ridderkerk, Maarssen, Schagen, Apeldoorn, Enschede en Bameveld. In Heerlen stuitte de politie op de Westduitse bankrover Hans G. (27), die meteen over de grens werd gezet De grenzen werden ook vannacht nog scherp be waakt De Westduitse autoriteiten verklaarden gisteren geen recht streeks verband te zien tussen de groep-Folkerts en de ontvoe-' ring van werkgevers-voorzitter Schleyer. Toch sluit men die mogelijkheid, èn de mogelijk heid dat Schleyer in Nederland is, niet geheel uit. LIMA - In Peru is een zeer rijke goudader ontdekt. „De ertslaag beslaat zeker tien mil jard vierkante meter en mag minimaal geschat worden op een waarde van 21» miljard gul den," aldus een opgetogen Luis Briceno, directeur van de Pe ruaanse staatsmijnmaatschappij. Het ontginnen zou geen enkele moeilijkheid opleveren. De Mijnenopruimingsdienst van de marine werd gewaar schuwd. Twee kikvorsmannen konden 's avonds rond zeven uur de geruststellende medede ling doen dat van een gevaarlijk projectiel geen sprake was. De politie had er zich al op voorbe reid uitgebreide veiligheids maatregelen te moeten nemen. Er lag een plan klaar om zo no dig het scheepvaart- en wegver keer stil te leggen. De brandweereenheid van de post Bosland was aan het oefe nen op de kade van de Maas boulevard. Enkele duikers daal den hierbij af in het water. Een van hen stuitte onverwacht op tien meter diepte op het gevaar te dat schuin uit heLzand stak. In afwachting van de komst van experts patrouilleerden de hele middag boten van de ri vierpolitie en de rijkshaven dienst rondom deze plek. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Jimmy Carter gaat eind november een comple te wereldreis maken, die hem in 11 dagen over vier continenten voert: Zuid-Amerika. Afrika, Azië en Europa. Carter begint op 22 november en doet achtereenvolgens Vene zuela, Brazilië. Nigeria. India, Iran, Frankrijk, Polen en ten- slotte België aan. Zijn vrouw !Rosa!ynn en zijn minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Van ce vergezellen hem. Het Midden-Oosten slaat hij over. omdat hij al intensieve be sprekingen heeft gevoerd met alle leiders uit dat gebied. Er bestaat geen vastomlijnd plan voor een bezoek aan Moskou, maar de mogelijkheid is niet ge heel en al uitgesloten. Gaat Moskou niet door, dan bestaat de kans dat hij de Russische president Breznjew in Warschau zal treffen. ROTTERDAM - Een uur lan ger kunt u vannacht slapen, want om drie uur Is het gedaan met de zomertijd. Dan gaan alle klokken een uur achteruit. Op pagina 23 kijken we terug op ruim vijf maanden zomertijd. UTRECHT - Wie voor een ruimtevaartreis wil boeken kan nu ook in Ne derland terecht De reisor ganisatie Lissone-Linde- man stelt op een gisteren in Utrecht geopende va kantiebeurs die tot en met dinsdag duurt, iedereen in de gelegenheid in te schrijven voor een reis naar de maan, met o.a. excursies naar de Zee der Rust Tot nu toe hebben 40 Nederlanders voor deze misschien wel onmogelij ke trip ingeschreven. „We nemen deze zaak serieus," zegt een woordvoerder van Lissone-Lindeman, „al komt dit aanbod mis schien als een stuntje over. In andere landen zijn al vele maanreizen volge boekt Over de datum van de reis en over de prijs kunnen we nog niets zeg gen, maar 10.000 zal het zeker wel kosten. Eén ding is zeker: mensen die nu boeken zijn er zeker van op één van de eerste maanreizen mee te gaan. Het kan zijn dat ze nog 25 jaar op die trip moeten wachten, maar ja, weten wij veel AMSTERDAM - Prins Bernhard en prins Ciaus zuilen als proefpersonen meewerken aan een wetenschappelijk onderzoek naar Ne derlands taalge bruik door Duits-ta- iigen. Het gaat om een project van prof. dr. A. H. Touber van het Duits seminarie van de Universiteit van Amsterdam. Prins Bernhard komt volgende week naar Amsterdam, zijn schoonzoon half oktober. Volgens prof. Touber hebben bei- Bernhard ide prinsen bet voor zijn werk belangrij ke voordeel dat hun stemmen in een reeks van jarem veelvuldig op de band zijn opgeno men. De ontwikke ling die hun Neder lands beeft doorge maakt is daardoor uitstekend te vol gen. De subsidie-aan vraag voor het on derzoek van prof. Touber is overigens afgewezen door de universiteitsraad, omdat de hoogleraar heeft geweigerd zijn project voor te leg gen aan het volgens hem "onwettige" bestuur van de vak groep Duits. Prof. Touber gaaf er ech ter van uit dat de raad op zijn afwij zing terug zal ko men. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - Er moet een on derzoek komen naar de moge lijkheid op brede rijkswegen een aparte rijstrook te bestem men voor vrachtwagens. Dat zegt de vervoersfederatie NVV/ NKV in een commentaar op een structuurnota van de regering over het verkeer en vervoer. De vervoersbond denkt aan een vrije baan voor vrachtver keer op rijkswegen, die meer dan twee rijstroken hebben. Ge beurt dat niet, dan zullen "het goederenvervoer over de wég en het streekvervoer op langere termijn met grote verkeersop stoppingen te kampen krijgen, aldus de bond. Plaats: Fff

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1