Posthoorn wil van contract met Passage af Bejaarde ƒ2000 ontstolen V m Udine krijgt snel geld 9 Thuis is ver weg9: voor een beter begrip Wel schuiven in rooster indieners bezwaarschriften 'Park voor cultureel gebruik' Schoolmelk slechts via zuivelhandel Werkgroep artotheek Bejaarden in Oost kunnen wekelijks klachten spuien Oudejazs m Vriendelijke eis tegen inbrekers op 'goede pad' V- ZATERDAG 24 SEPTEMBER 19771HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Dr. Slagmolen demonstreert de nieuwe hartbewakings- apparatuur. SCHIEDAM - Wethouder Posthoorn (onderwijs en cultuur) wil gaan sleutelen aan het contract van de gemeente Schiedam met Passage-directeur Berg. Dat contract geeft de heer Berg het recht theatervoorstel lingen te weigeren tijdens de weekends. SCHIEDAM - De twee Schiedamse ziekenhuizen Nolet en GZ zullen niet worden samengevoegd als de poliklinieken niet in grijpend verbeterd en uit gebreid worden. Ook zal de geestelijke gezond heidszorg danig verbeterd moeten worden, voordat de fusie tussen Gemeente ziekenhuis en Noletzie- kenhuis een feit zal zijn. Het College van Zieken huisvoorzieningen komt tot deze conclusie na haar stu die van de Schiedamse zie kenhuissituatie. Het eind rapport van dit college wordt pas over enige maan den verwacht, maar Nolet- directeur C. J. M. Vlootman lichtte deze week alvast een tipje van de sluier op. „Het College van Zieken huisvoorzieningen is tot de conclusie gekomen dat er in 1990 één ziekenhuisorganisa tie in Schiedam dient te zijn en niet twee. Eenderde deel van het totaal aantal bedden zal afgestoten moeten zijn in dat jaar, (eenderde deel komt neer op 200 bedden)". Ingeschakeld Topjaar Fusie De nieuwe maaltijd voor ziening in het Nolet draait nu enige maanden, tot vol le tevredenheid van patiën ten en verpleegkundigen. Ingebruik '-•ï ii yx 'i t SCHIEDAM - Voor in dieners van bezwaar schriften tegen het be stemmingsplan voor Schiedam Noord is het in beperkte mate toch moge lijk gebleken om hun be zwaarschrift toe te lich ten op een ander tijdstip dan de gemeente gepland had. Het Julianapark; binnenkort een trefpunt voor muziek beoefenaars? SCHIEDAM - Voor de bejaarden die in de wijk Schiedam Oost wonen start de Eaad voor het .Bejaardenwerk een weke lijks spreekuur. Dat zal gehouden worden in het gebouw van de Bewo nersvereniging Schiedam Oost in de Franklinstraat 2. 'ff Mig I 2 Fusie duurt Nolet te, lang Toen het contract werd afge sloten, had de Passage slechts één zaal en kwam de desbetref fende clausule op aandrang van de Nederlandse Bioscoopbond in het contract om de inkomsten van de bond veilig te stellen. De huur van de films bedraagt na melijk een percentage van de kaartverkoop, die logischerwijs in het weekend het hoogst is. Posthoorn vindt dat sprake is van een andere situatie omdat de Passage thans twee filmzalen heeft. Dit verklaarde de wethouder tijdens een vergadering van de commissie voor vorming en re creatie. Daarin kwam' de begro ting 1978 van het Passagetheater zijdelings ter sprake CDA-raadslid Poels vond het jammer dat de Passage zo wei nig gebruikt wordt Hij vroeg zich af of er niet meer activitei ten in konden plaatsvinden. Dat zou daarnaast als voordeel heb ben dat de tekorten die de ge meente op het theater lijdt ver kleind werden. Volgens Posthoorn was het erg moeilijk om meer theatervoorstellingen te geven. „We hebben nu vij fendertig voorstellingen per jaar", aldus Posthoorn. „En die gaan al gepaard met tekorten. Maar we zijn aan het denken." PvdA-raadslid Siljee sneed de kwestie van het contract aan. Ze zei te willen praten over de re latie van de gemeente met de Passage. „Is de Passage nu een filmzaal of iets anders", vroeg ze zich af. „Willen wij op deze weg doorgaan? Volgens mij is het nooit de bedoeling geweest dat de Passage uitsluitend een filmzaal zou zijn." Daarop wees Posthoorn op het contract van de gemeente met Passage-ex ploitant Berg. Met name de clausule dat films voorrang hebben tijdens de weekends was hem een doom in het oog. „De Passage heeft nu twee zalen. Dat is een andere situatie dan toen het contract werd afgesloten", aldus Posthoorn. „Maar ik weet niet in hoeverre dat door de Bio scoopbond wordt genomen." SCHIEDAM - Bij de Chemie Combinatie Amsterdam aan de Noordvest hebben inbrekers zich meester gemaakt van een com plete laswagen met toebehoren. De waarde van de wagen be draagt 1500. Ook in een woning in de Heyermansflat hebben inbrekers hun werk gedaan. Na met een valse sleutel binnengekomen te zijn. ontfermden de daders zich over de inhoud van een geld kistje die in een kast stond. Er zat ƒ2.000 in de kist Bezitter van het geld is de 76-jarige man J. B. Ook werd er nog in de kleu terschool Het Keteltje aan de( Schiedamseweg een inbraakpo ging gedaan. Veel kostbare za ken troffen de daders er niet aan. Men vond slechts 36,50 in een bureau en nam dat toen maar mee. Volgens Vlootman verbindt het college hieraan echter wel de voorwaarde, dat de poliklini sche situatie in Schiedam danig uitgebreid moet worden. Steeds meer ziekten of aandoeningen kunnen poliklinisch behandeld worden, maar de nodige man kracht en ruimte ontbreekt daartoe. Daaróm worden ook momenteel veel mensen in het ziekenhuis opgenomen, die eigenlijk best thuis behandeld zouden kunnen worden. De extra-murale gezondheids zorg moet ook ingrijpend verbe terd worden, indien de plannen van het College van Ziekenhuis voorzieningen doorgevoerd wor den. Maatschappelijk werkers, gezinshulpen, psychiaters en dergelijke zullen daardoor in de toekomst veel meer worden in geschakeld bij de Schiedamse gezondheidszorg. Met name de geestelijke ge zondheidszorg baart directeur Vlootman nogal wat zorgen. „Wij vangen een hoop gevallen op, die normaliter, met in heb ziekenhuis horen. De laatste tijd vooral worden steeds meer men sen sociaal ziek, mensen die hun eigen situatie met meer aankun nen. Wij hebben daarvoor net een nieuwe psychiater aange trokken. maar de situatie is moeilijk". ixc. ¥tw V-S^vjSSfe at - .X >\v:. •n Xv s-:.r.w'w^ï^ Het vorig jaar was voor het Noletziekenhuis een „top-jaar", aldus de heer Vlootman. Bijna 6.000 mensen zijn in dat jaar in het Noletziekenhuis opgenomen. Het aantal opnamen in Neder land neemt ovèr de gehele linie toe. Dat vindt zijn oorzaak in de vorderingen van de medische wetenschap. Thans zijn er din gen mogelijk die dat vroeger niet waren, bijvoorbeeld heupo peraties. Die kunnen we tegen woordig goed doen. het vergt al leen een lange opnametijd". Het is volgens de Noletdirec- teur niet zo dat mensen ook eerder ziek worden; de lichame lijk weerstand is volgens hem niet aan.het afnemen. De' aanstaande fusie tussen het Gemeenteziekenhuis en het Noletziekenhuis ligt volgens Vlootman nog altijd bij ver schillende mensen en groeperin gen zwaar op de maag. Vlootman: „Het GZ laat zeer op zich wachten met de integra tie. Men heeft altijd gezegd dat het katholieke ziekenhuis alles op alles zet om op zichzelf te blijven staan, maar dat streven is bij het Gemeenteziekenhuis minstens zo erg". Volgens «ie algemeen directeur doet het Nolet al lang .pogingen 1 om thans reeds op meerdere' vlakken te gaan samenwerken met het GZ. Zo zouden allerlei diensten en afdelingen (het la boratorium bij voorbeeld) zon der pijn of moeite al samen kunnen gaan. De gemeente doet daarover echter nogal moeilijk, aldu^ Vlootman. En de verantwoordelijke da mes en heren gemeentebestuur ders doen volgens hem ook niet veel om de ziekenhuisfusie een feit te maken. „De gemeente? Die inventariseert en studeert alleen maar", vindt Vlootman tamelijk cynisch. Toch kan volgens hem de hui dige situatie nog slechts één a twee jaar zo blijven voortbe staan, maar dan moet de inte gratie een feit zijn. SCHIEDAM Binnen afzien bare tijd publiceert de gemeente een verslag van het verloop van de actie „Schiedam helpt Udine" welke vorig jaar gevoerd is ten behoeve van Noord Italianen die getroffen waren door een aard beving. Dat beloven burgemeester en wethouders aan VVD-aanvoer- der Gerard Verhulsdonk, die onlangs in schriftelijke vragen vroeg naar de gang van zaken rond deze actie. Het opgehaalde geld is nog al tijd niet uitbetaald, en ook het geld dat de gemeente zou geven is nog niet beschikbaar. In to taal gaat het om 50.000. Door allerlei omstandigheden kon het geld nog niet uitbetaald worden, omdat enige particulie re acties (het geven van goede ren in plaats van geld) nog ver rekend moesten worden. Binnenkort kan de gemeente raad een voorstel verwachten om ƒ30.000 te halen uit het Re servefonds Eeuwfeest 1975. Over de definitieve afwikke ling van de hulpactie zal ook nog gesproken moeten worden met de partnersteden Vienne en Esslingen. Zoals bekend willen deze twee plus Schiedam eeii soort gemeenschapshuis stichten in Udine of omgeving voor de vorig jaar getroffen Italiaanse partnerstedelingen. Ondertussen heeft het" Nolet ziekenhuis weer een nieuwe mogelijkheid, aan haar 'medisch- technische voorzieningen toege voegd en dat betreft een ront- genkamer ten behoeve van de hart-cardiologie. De Engelse cardioloog Crook zal maandag deze apparatuur in gebruik ne men. Het ziekenhuis kan met behulp van de apparaten hart afwijkingen opspeuren en - in dien gewenst - pacemakers in planten. ROTTERDAM - Met name voor al die Rotterdammers die weinig snappen van het doen en laten van gastarbeiders in de stad, is vandaag in het Museum voor Land- en Volkenkunde een fototentoonstelling geopend. De expositie met de titel „Tbuis is ver weg" geeft een beeld van de thuislanden van drie groepen gastarbeiders die in Rotterdam sterk vertegenwoordigd zijn: Marokko, Turkije en de Kaap- verdische eilanden. „We streven er met deze ten toonstelling naar de mensen die samenwonen met buitenlandse werknemers een beetje duidelijk te maken waarom de buitenlan ders zijn zoals ze zijn", verdui delijkt museumdirekteur Jan van Gorkum. De foto's geven een indruk van het landschap van de drie thuislanden, de manier waarop de mensen er wonen, werken of werkloos zijn, en leven. Gepro beerd wordt ook een indruk te geven van de toestand waarin Marokkanen, Turken en Kaap- verdianen verkeren die na een verblijf in Nederland weer naar hun land van herkomst zijn ge gaan. De foto's over Marokko zijn" van Maya Pjic, fotografe en me dewerkster van de bladen Sam sam en Troef. Almar Tjepkema maakte een reportage over de Kaapverdische eilanden. Hij is eveneens medewerker van Sam- Sam en Troef, redacteur van de NOS-rubriek Panoramiek en eindredacteur van een kinderte levisieserie over kinderen van buitenlandse werknemers. Die. serie zal volgend jaar door de NOS worden uitgezonden. Thijs Koobs was in Turkije. De fotografen maakten de fo to's in opdracht van de Voor lichtingsdienst Ontwikkelingssa menwerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willemskade 25, is dagelijks geopend van tien tot 'vijf uur en zondag van elf tot vijf uur. De tentoonstelling duurt tot en met 13 november. Ss- - .aCvJw vMwi Thuisblijvers in Anatoliè, een foto van Thijs Koobs. Zoals wij al schreven is voor maandag de gehele dag door wethouder Zijdeveld uitgetrok ken om de indieners van de Öe- SCHIEDAM - Het seizoen van de Riverside Club start van avond met een oude-jazzavond in zaal Tivoli. De groep Riversi de Revival zal de avond opluis teren. Om tien uur wordt be gonnen, het mini-jazzfeest duurt tot twee uur 's nachts zwaarschriften de kans te geven hun bezwaarschrift toe te lich ten. Deze toelichting zal echter overdag plaatsvinden. Wel wil de gemeente nu enige verschuivingen in het opgestelde rooster toepassen, maar 's avonds toelichten blijft taboe. „De gemeente runt overdag een bedrijf en niet in de avonduren. We doen al meer dan in de voorschriften staat door de in dieners de kans te geven hun bezwaarschrift toe te lichten. En als iemand onoverkomelijke problemen heeft om op een be paald tijdstip te komen, dan kan er worden geschoven", aldus de .wethouder. Bij de gemeente is echter nog geen klacht binnengekomen van bezwaarschriftindieners die be slist niet konden komen over dag. Zijdeveld voegt aan zijn ver klaring nog toe dat de indie ners van de bezwaarschriften er toch ook enige moeite voor over moeten hebben om hun bezwaar toe te lichten. De gemeente neemt die moeite ook." SCHIEDAM - Het Julia- napark moet zo worden aangepast dat het voor cul tureel gebruik geschikt wordt. Dit voorstel zal de Schiedamse Gemeenschap doen aan B en W van Schiedam. Uit een enquête onder de verenigingen is gebleken dat het Julianapark het meest geschikt is voor het houden van openlucht aktiviteiten. Daarvoor zal het vloerop pervlak van de muziekkoe pel vergroot worden en bo ven deze vloer moet verlich ting komen. Lampjes ook in het park waar een sfeervolle verlich ting moet komen. De zitac- commodatie wordt, waar mogelijk, uitgebreid en er komt naast de muziekkoepel een ruimte waar ca. 80 klapstoelen voor optredende groepen kunnen worden op geborgen. Verder moet er een aantal rieten koepels in het park komen. „We willen proberen het park gezelliger te maken en het meer te gebruiken maar we laten het park wel de typische sfeer die het nu heeft, behouden", aldus SG directeur Ruud Pillard. SCHIEDAM Wethouder Posthoorn '(onderwijs) gaat onderzoeken of het waar is dat de plaatselijke school- melkcommissie - waarvan hij nota bene zelf voorzitter Is sterke banden heeft met de plaatselijke melkhandel. Deze commissie zou weinig school- melkkaarten geven aan super- markts. Hij doet dat op verzoek van PvdA-raadslid Yvonne Siljee die daar tijdens een vergade ring vn de .raadscommissie voor vorming en recreatie af gelopen donderdag op aan drong. -i Volgens Siljee krijgen su- permarkts te weinig school- melkkaarten van de plaatse lijke commissie. „Je moet spe ciaal naar een melkboer om een kaart te kopen", zei ze. De wethouder beloofde te zullen nagaan, waarom dat zo is. Overigens wees hij erop da li het hele nogal bewerkelijke •systeem met schoolmelkaarten per 1 januari verleden tijd is. Dan krijgt elke lagere school, waarvan de leerlingen school melk drinken, een koelinstal latie. De „ouders betalen dan per girokaart, terwijl de prijs van de schoolmelk omlaag gaat Eén en ander houdt ver band met de overproduktie van melk. SCHIEDAM - De 'Werkgroep Kunstuitleen Schiedam' gaat onder zoeken op welke wijze en volgens welk model in Schiedam een kunstuitleencentrum tot stand zou kunnen komen. Voor de werk groep hebben zich inmiddels de leden van de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap: Clara' Stroman, Ton de Vos en Pieter van der Heiden opgegeven. Verder zullen er iémand van het Ste delijk Museum en iemand van het bureau van de SG. toetreden tot de groep. Het lenen van kunst zou, volgens de SG, net zo makkelijk moeten worden als het lenen van een boek uit de bibliotheek. Indien moge lijk zou de 'artotheek' ook ondergebracht moeten worden bij de bibliotheek. Voor l december van dit jaar moet de werkgroep verslag aiibreo-'. "gen aan de Stichtingsraad van de SG. Iedere maandag van elf tot twaalf uur kunnen de bejaarde wijkbewoners terecht in dit pandje, in de volksmond „de winkel van Koos de Kapper" genaamd Voorlopig zal dit •spreekuur duren tot eind fe bruari, daarna wordt bekeken of het spreekuur gehandhaafd moet blijven., Maandag 3 okto ber is de eerste keer dat het be jaardenspreekuur draait Samen met de bewonersver eniging heeft de sectie Maat schappelijke Dienstverlening en Volksgezondheid (onderdeel van de Raad voor het Bejaarden- werk) de laatste maanden on derzocht waar het de bejaarde .bewoners van Oost aan ont breekt Met name aan de dienst ver lende activiteiten schort wel het een en ander. Zo is onder meer al een jarendurende klacht dat er geen dienstencentrum is voor de bewoners in Oost, waar men voor van alles en nogwat te recht kan. Bejaarden die bij voorbeeld gebruik willen maken van be jaardenhelpers, of een warme maaltijd thuisbezorgd wensen te krijgen kunnen dat op het spreekuur kenbaar maken. Ook kan men er aankloppen met problemen in allerhande kwes ties of met het verzoek om' eens van zo-maar iemand bezoek te krijgen. ROTTERDAM - Officier van- Justitie mr. De Saint-Aulaire heeft voor de Rotterdamse rechtbank alleen maar voor waardelijke gevangenisstraffen - geëist tegen drie inbrekers die terecht stonden. Hij vond dat alle drie op het goede pad zijn en verwacht daarvan meer hen dan van een gevangenisstraf. Terecht stonden Willem de N. (34) en diens neef Pieter H. (27).- beiden uit Rotterdam. De N. was medeplichtig aan een in braak in een winkel aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam juni gepleegd door zijn 34-jarige zwager Johannes van O. uit die plaats. De zaak tegen deze hoofdverdachte moet nog voor tkomen. Bovendien had De N„ samen met Van O. en zijn neet Pieter H., in mei ingebroken uj; een winkel aan de Slinge w. Rotterdam. De N. is een oude bekende van de rechtbank en het was „met grote aarzeling," dat de of-, ficier van Justitie zes maanden voorwaardelijk tegen hem eiste... Tegen zijn helper bij de uj*. braak, zijn neef Pieter H., eiste, de officier vier maanden voor-- wsarHpliilr 1 Bernard a (32) uit Rotterdam, ook al een bekende van de Ju®! titie, hoorde vier maanden voor-, waardelijk tegen zich eisen. Uitspraak op 6 oktober. 27sept

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2