iisy L Veel muziek op Emmaplein Scherven hij opening van restaurant 'De Lange Haven9 kandidaat voor YYD in raad Rotterdams tweede crematorium geopend r 8 wmmmm mm MÈÈÊÊSSl: Paalman boos Motorrijder onder auto Jubelscout Bejaardenconcerten Motorcoureur zwaar gewond Vrachtwagen plus inhoud gestolen Schiedam mm Astma oorzaak van ongeluk iKi MAANDAG 26 SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Wethou der Chris Zijdeveld heeft zaterdagmiddag aan de Kethelstraat de coöpera tie-winkel en het coöp eratiemuseum geopend. De oude winkel met het, daarboven gelegen mu- seum zijn ingericht door de co-op Nieuwe Water weg die dit jaar haar 75-jarig jubileum viert. Geschiedenis Het co-opwinkeltje dat sinds zaterdagmiddag geopend is. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Echtpaar m Even pauze voor pappa-muzikant en aandacht voor de kleine. lil mWmm IMi mrm Natuur uit Schiedam en omstreken in museum. Status Verloederd Drie prachtig gerestaureerde panden is Schiedam sinds zaterdag officieel rijker geworden. "fiitiia Ria Verspeek, voorde laatste maal bij het Vara-elftal. Sm en museum geopend „In 1907, op 22 december om precies te zijn. werd hier in de Kethelstraat de eerste Co-op winkel geopend waar le vensmiddelen werden verkocht. Die zelfde winkel hebben we getracht na te bouwen en daar mee in ere te herstellen," vertelt A. N. van der Wel, voorzitter van de Coöperatieve verbrui- - kersvereniging. „Het idee is eigenlijk geboren toen we tijdens 'Schiedam maakt 't' in de Margriethal enorm veel bezoekers trokken bij onze tent waar we leven smiddelen verkochten die niet waren verpakt en zo werden af gewogen. Omdat er toen al veel belangstelling voor was hebben we goede hoop dat deze winkel ook aan zal slaan bij het pu bliek." vervolgt Van der Wel. Het 75-jarig jubileum van de Co-op Nieuwe Waterweg is iets waar men terdege trots op mag zijn. De coöperatieve verbrui kersvereniging is een bloeiend bedrijf dat in 1976 een omzet haalde van 34 miljoen gulden. Dit jaar is begroot op 40 mil joen. Die omzet wordt geleverd door 14 levensmiddelen winkels, vijf slijterijen en twee non-food bedrijven. Het is in het 75-jarig bestaan echter niet altijd zo voorspoedig gegaan. Oorspronkelijk werd de Co-op opgericht door bakkers die de arbeiders een goed brood tegen een lage prijswilden bieden. Winst was niet de hoofdzaak. Die winst werd uitgekeerd aan diegeen die het meeste brood hadden gekocht. De opzet was om de klanten een woordje mee te laten spre ken in de leiding van het be drijf. Ook anno 1977 is dat nog steeds het geval. De Co-op kent 12.000 leden die in een ledenver gadering een ledenraad kiezen. Deze kiest op haar beurt weer het bestuur dat voor het runnen van het, bedrijf zorgt. De Coöperaties die in heel Ne derland een sterk aandeel in de markt hadden kregen hun K»ia MÉM H grootste klap te verwerken in 1972 toen door een slechte be leidsvoering het bedrijf failliet ging. „Eigenlijk kun je niet van slecht beleid spreken. Als het in deze tijd was voorgekomen had den we zeker steun van de re gering gekregen. Als die steun van 30 miljoen er toen was ge komen, waren we nu een van de grootste levensmiddelen be drijven in Nederland geweest," meent directeur H. van der Lee. De steun was er niet en heel wat coöperaties gingen over de kop, echter niet die in Schiedam en Vlaardingen. In 1964 zijn, 'Door Eendracht Sterk uit Schiedam en 'De Voorloper' uit Vlaardingen samen gegaan. In dat eerste jaar haalden zij een omzet van 11 miljoen. Dat.resul- taat is inmiddels verdrievou digd. Er zijn weer., plannen cm op nieuw een landelijke coöperatie in het leven te roepen. „Die plannen zijn al bijna het eind stadium genaderd." verklaart A. N. van der Wel. „Helemaal rond is het nog niet want we passen nu wel op dat we niet meer de kans lopen op een debacle als in 1972." geen enkele moeite kosten om met de daarvoor speciaal be stemde lepel stroop in een por- seleine potje te gieten. Ook het afwegen van anijshagel, linzen, groene erwten, tarwegriesmeel en noem al die andere produc ten maar op zal hen geen moei te kosten. Moderne artikelen als Vim vindt men echter ook in de winkel. Boven deze 'grutterij' bevindt zich het coöperatiemuseum, iets waar Co-op Nieuwe Waterweg niet minder trots op is. In het museum zijn nog de notulen te vinden van de eerste vergade ringen, oprichtingsaktes en le- denregisters. Er is een groot aantal oude en nieuwe foto's van de winkels en van de per sonen die in die 75 jaar in' het bestuur hebben gezeten. Er hangt onder andere een schitte rend tegeltableau dat is aange boden door het personeel bij het 25-jarig bestaan van de Voorlo- •per in Vlaardingen. Dit jubi leum vond plaats in 1933. Aan het vijftig-jarig bestaan van de Voorloper wordt herinnerd door een groot glas in lood raam. Het 75-jarig jubileum (bij de fusie in 1964 werd besloten om de oprichtingsdatum van DES, 1902, aan te houden omdat die nog vijf jaar ouder is dan de Voorloper) zal ook aan de klan ten en de Schiedamse bevolking niet ongemerkt voorbij gaan. In oktober is er een 'Herken je Co- op winkel' spel speciaal voor de jeugd. In bejaardentehuizen worden bingo-middagen of -avonden georganiseerd. In no vember komt er een Co-op spektakel gecombineerd voor Vlaardingen en Maassluis waar van de' opbrengst voor een so ciaal doel is. In de laatste maand van het jubileumjaar wordt het boekje 'Ontmoeting met een 75-jarige* gepresenteerd. Januari '78 gaat men vrolijk verder met een feestelijke bij eenkomst voor het' personeel, bestuur, ledenraad en gepensio neerden. In februari komt er een volksdansfeest en een Co-op spektakel in Schiedam. Een jeugdspel en een bingo voor be jaarden staat voor maart ge pland en de festiviteiten worden afgesloten met klantenbijeen komsten in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis in de maand april. De Co-op Nieuwe Waterweg is, in dit toch al drukke jaar, mogelijkheden aan het onder zoeken om ook buiten hetr oor spronkelijke gebied vestigingen te krijgen. Het stichten van winkels in Dordrecht, Delft en Rotterdam Kralingen is niet doorgegaan. Nu mikt men op Spijkenisse en Hellevoetsluis. De coöperatie winkel wordt geleid door het echtpaar Seek- les. Foppe Seekles kwam in augustus 3936 in dienst bij de Co-op in Vlaardingen. Daar leerde hij Maria Teuntje van Dijk kennen die in maart 1938 in dienst trad. De winkelbedien- de en de verkoopster traden in augustus 1949 in het huwelijk. Beiden hebben dus de ouder wetse manier van winkelen zelf meegemaakt Het zal de twee SCHIEDAM - Vijf Schiedam se tamboerkorpsen hebben zich zaterdagmiddag ruim een uur lang aan de Schiedamse publiek gepresenteerd in een zogenaam de Ster-tocht Vanuit alle hoe ken van de stad marcheerden de korpsen naar het Emmaplein toe waar vanaf half drie een uur durende non-stopshow gegeven werd. Deelnemers aan deze stertocht waren, Wilton Fijenoords har monie, het OBK-jeugdorkest. Gustos muziekvereniging, majo rettes en drummers van Harpe Davids en de Jeugdrijnmond- "band. Eigenlijk hadden de twee ver- enigingen Ambrosius (de jeugd) ëh'Vi'het mandolinegezelschap Ontspanning na inspanning (Oni) ook mee zullen doen aan deze presentatie, maar aange zien beide gezelschappen slechts zittend spelen zullen zij dit ver zuim binnenkort goed maken door in een bejaardentehuis of dienstencentrum te gaan spelen. De afdeling Muziek van de Schiedamse Gemeenschap had deze stertocht georganiseerd. In het voorjaar vond ook al een dergelijke presentatie plaats De show van gisteren was de derde die de afdeling georganiseerd heeft. Het mooie weer verleidde vele winkelende Schiedammers za terdagmiddag tot een uurtje pauze op het Emmaplein om de muziekkorpsen'te horen en zien optreden. SCHIEDAM - Het ontkurken van een fles champagne ging lo co-burgemeester Reinièr Schee- res zaterdagmiddag wonderwel goed af tijdens de opening van het nieuwe specialiteitenrestau rant „De Lange Haven", op de hoek van de Walvissteeg en Lange Haven. Minder gelukkig verliep de opening voor een van de obers, want de knallende fles cham pagne deed hem zo schrikken dat hij een heel blad met kris tallen glazen uit zijn handen liet vallen. Dat was dan ook het enige wat er fout ging, en natuurlijk viel op datzelfde moment uit vele monden der aanwezigen de opmerking „scherven brengen geluk" te horen. Het restaurant is gevestigd in twee pandjes op de Lange Ha ven en in een pakhuis daaraan- grenzend in de Walvissteeg. In totaal biedt dit restaurant plaats aan tweehonderd gasten. Een deel van „De Lange Haven" wordt echter gebruikt voor zaal verhuur; vergaderingen, recep ties en diners kunnen er gege ven worden. Hoewel de buitenkant en het interieur van het restaurant an ders doet vermoeden, valt het met de prijzen nog enigszins mee. Een doorsnee diner loopt tegen de ƒ40 a ƒ50. Scheeres herinnerde er in zijn openingsspeech aan dat Schie dam er steeds meer mooie ge restaureerde pandjes bij krijgt. Zo noemde hij het Musis Sa crum gebouw verder op de Lan ge Haven en het Co-op-pand in de Kethelstraat dat zaterdag middag op hetzelfde moment Sv Natuur in 't museum SCHIEDAM - "Flora en Fau na in en om' Schiedam" luidt de naam die de Schiedams/Vlaar- dingse afdeling van de .Konin klijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging heeft gegeven aan een door haar georganiseer de tentoonstelling in het Schie damse Stedelijk Museum. Deze tentoonstelling wordt ge houden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze afdeling. „„De opzet van deze tentoon stelling valt", aldus museumdi recteur Paalman: „op het eerste 'gezicht buiten het terrein van het museum. Wat opvalt is dat de tentoonstelling een typisch Schiedamse aangelegenheid is. Ik hoop dat de bezoeker erdoor wordt geconfronteerd met de mogelijkheden die er in het wa terweggebied .zijn." Hij liet echter wel weten dat het Schiedamse museum zich niet de status van de Flevohof moet aanmeten. „In eerste in stantie moet het museum de beeldende kunst van vandaag laten zien. In de tentoonstelling Flora en Fauna in en om Schie dam zitten elementen van kunst." Paalman wees daarbij op de aquarellen van Paul Höh- ner voor een zeehonden-bouw plaat en op de illustraties van Marius Koivoort. Secretaris W. H. Bosch van de KNNV zei in een toespraak dat de stemmen van de biologen wat meer gehoord zouden moe ten worden. Zo noemde hij de bouw van de Assoeandam in Egypte, het kappen van bossen in de derde wereld en de Noordzeevisserij voorbeelden van "overwinningen ten koste van het milieu". „Wij beschou wen die als een schijnsucces. Wij willen de natuur respecte ren." Volgens hem raakt de natuur in het Waterweggebied steeds meer verloederd, maar hij had hoop dat die tendens zich lang zaamaan omboog, gezien ont wikkelingen met de Oosterschel- dedam, het vervaardigen van waterzuiveringsinstallaties en de subsidies die de overheid geeft aan natuurbeschermingsinstan ties. De tentoonstelling geeft een beeld van de natuur in Midden Delfland, de Vlaardingse Vliet- landen, het Staelduinse bos, de Voorhse duinen en de Noordzee kust. Ook staat er een maquette van een eendenkooi, diverse aquaria, en ligt er historisch materiaal van de vereniging ter inzage. Foto's, aquarellen en an dere illustraties verlustigen de tentoonstelling eveneens. De tentoonstelling duurt tot, 10 ok tober. In ongewoon felle be woordingen liet museum directeur Hans Paalman zich vrijdagavond uit over de wijze waarop de ge meenteraad de kunstken ner Dolf Backer vorig 'jaar uit de Museumcom missie gewipt heeft Paalman deed dat in een korte toespraak die hij hield ter herdenking 'van het voormalig lid van deze museumcommissie. Backer, apotheker in Vlaardingen, is vorige, week overleden. In een minuut stilte werd hij vrijdagavond herdacht Voor een gehoor van honderd man, waaronder wethouder Scheeres, merkte Paalman op: „Het niet herbenoemen van Dolf Backer in 1976 in de commissie voor het mu seum heeft ons zeer ge griefd." De linkse partijen in de gemeenteraad stemden Backer vorig jaar uit de commissie ten gunste van kunstenaar Albert Verka de. Diens politieke over tuiging lag meer-in het straatje van de linker vleugel in de gemeente raad, welke een meerder heid heeft door wethouder Chris Zijdeveld geopend werd. Voor zijn aanwezigheid kreeg Scheeres drie antieke likeurgia- zen aangeboden. De glazen wor den geschonken aan en tentoon gesteld in het Stedelijk Museum. Namens de gemeente bood Scheeres de restauranteigenaars een kaart van Schiedam, ge maakt door De Gheyn, aan. SCHIEDAM - Op de Burge meester Knappertlaan heeft een 22-jarige inwoner van Vlaardin gen een ongeluk gekregen, na dat hij een aanval van astma kreeg. De man reed daardoor met zijn wagen tegen een ge parkeerd staande auto en kreeg glasscherven in zijn gezicht In het Gemeenteziekenhuis is de man behandeld en vervolgens naar huis gebracht. SCHIEDAM De 19-jarige motorberijder A. F. A. uit Schiedam is op de hoek van de Broersvest en de Boterstraat ge grepen door een auto. Hij be landde met een zware hersen schudding, schaafwonden en een gekneusde heup in het zieken huis. De 52-jarige automobilist G. J. van K. eveneens uit Schie dam had geen voorrang ver leend aan de motorrijder. ROTTERDAM - Ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de Scoutingband Rotterdam wordt zaterdag 1 oktober op het Schouwburgplein de manifesta tie Jubelscout 77 gehouden. Tussen 's morgens elf en 's middags vier uur worden de monstraties gehouden in kampe ren en koken, volksdansen, zee verkenning en het verlenen van eerste hulp. ROTTERDAM - In het Sei zoen 1977-'78 worden in De Doe len bejaardenconcerten gegeven. Het zijn zes concerten, namelijk op 3 oktober, 31 oktober, 20 no vember, 27 februari, 3 april en 8 mei. Voor de concerten gelden spe ciale tarieven. Een abonnement voor de hele serie is 17,50. Be langstellenden kunnen zich voor de middagbezoeken aan de klei ne zaal melden bi de Stichting Raad voor het Maatschappelijk welzijn, telefoon 763311. SCHIEDAM - Voor de achtste en laatste maal zal vanavond de Schiedamse Ria Verspeek mee doen aan het Vara-televisiepro- gramma Nederlands Elftal. De uitzending van vanavond is de laatste van het seizoen. Mevrouw Verspeek maakt er geen geheim van dit programma deels ten eigen nutte te hebben gebruikt. In het zaterdagoch tendprogramma van de zie kenomroep vertelde mevrouw Verspeek afgelopen weekend, dat zij poogde om via de beeld buis bekend te worden bij onder meer de Schiedamse bevolking. „Ik wil graag de politiek in, en als de mensen mijn gezicht nu via de televisie kennen, dan. maak ik een beetje meer kans om gekozen te worden bij de aanstaande gemeen teraadsver-- kiezingen." Ria Verspeek heeft zich kandidaat gesteld voor de VVD. Het Vara-programma heeft haar volgens eigen zeggen over een enorme drempelvrees heen- geholpen. „Ik durf nu een beetje beter voor mijn mening uitko men. In de loop van die acht uitzendingen is mijn zelfver trouwen echt enorm gegroeid," liet mevrouw Verspeek de pa- tienten in Gemeente- en Nólet- ziekenhuis weten. Als enige liberaal in het ver der rood en rooms Nederlands Elftal zei zij zich wel eens bui tenstaander gevoeld te hebben. „Maar -ik heb toch nooit mijn politieke overtuiging verzwegen en dat werd ook geaccepteerd liSIltsiS door Koos (Postema, de presen tator, red.)" Aanvankelijk was het de be doeling dat mevrouw Verspeek slechts vier keer mee zou doen aan het Nederlands Elftal. Uit eindelijk is ze acht keer opge roepen. „De reden?" aldus me vrouw Verspeek. „Misschien dat ik voor mijn mening uit durfde komen. Maar ik weet het echt - niet zeker." ROTTERDAM - De 40-jarige Willy van Gent telg uit de be kende motorsportfamilie, is vo rige week ernstig ten val geko men bij clubcrosswedstrijden in Dordrecht Volgens een oogge tuige was er eigenlijk sprake van een vrij onschuldige val. Van Gent kwam zo ongelukkig terecht dat zijn rugwervel is ge broken. Hij zal nog vele maan den in het Dijkzigtziekenhuis moeten blijven. De kans dat hij zal genezen is echter zeker aan wezig. ROTTERDAM Rotterdams tweede crematorium is vrijdag officieel geopend. Het nieuwe crematorium is gebouwd op de begraafplaats Hofwijk aan de Delftweg en is in zoverre uniek dat er zowel begrafenisdiensten als crematies kunnen plaats hebben in dezelfde aula's. Rotterdam heeft dit cremato rium hard nodig, want steeds meer mensen willen na hun dood gecremeerd worden. „Voor het volgend jaar verwachten we in de regio Rotterdam 6 a 8000 crematies" aldus de heer Jonge- pier, chef crematoria en be graafplaatsen van Gemeente werken. De architect van het uit zes hoeken bestaande gebouw is ir. Veerling. Hij heeft ok de metro stations ontworpen. Hij zegt: „Ik heb speciaal deze zeshoekvorm gekozen voor een flinke hoe veelheid ruimte en toch veel be slotenheid. Die beslotenheid is natuurlijk een eerste vereiste! De ingangen voor familie en kennissen of vrienden zijn ge scheiden gehouden, want het laatste wat je bij een begrafenis of crematie nodig hebt, zijn op merkingen als: „ha. daar heb je hem ook" of zo." Bij de bouw van het cremato rium is ernstig rekening gehou den met de uiterlijke verschijn selen van het cremeren. De ovens hebben een naverbran- ding om te voorkomen dat er rook uit de schoorsteen kan ko men en dat de familie cn de overige bezoekers ook maar iets kunnen ruiken. Tussen de mu ren en de vloeren zijn rubber pakkingen aangebracht om het geluid van de ovens te minima liseren zodat het niet tot de aula doordringt. De kosten van de bouw van het nieuwe cremato rium bedroegen 8,9 miljoen gul den. SCHIEDAM - Een vrachtwa-, gen volgeladen met levensmid- delen is vanaf het terrein van de groothandel in conserven: Van Alphen in de Calandstraat gestolen. De daders hebben een kanteldeur van het terrein ge opend en verlieten daarna met wagen en al het bedrijf. De vrachtwagen is een Hanomag, kenteken DA-71-23. Ook een personenauto is ge stolen in het afgelopen weekend. Dat was de Opel Rekord van een Rotterdammer, de wagen stond in de Schoolstraat gepar keerd. Het kenteken is 16-01-JE.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2