PSP ers voeren actie op stations Wrak op wrak wrak Hond bijt wethouder •i Bingo voor bejaarden Twee auto's en een pony te water Schade door storm en onweer Ophalen vuilnis gewijzigd Lezing over aquaria Man zonder rijbewijs vlucht na aanrijding Inbraak in kantine van voetbalclub Jeugd steekt hondentoilet in brand Schilderijen van Vermeer H "Jlfa MAANDAG 3 OKTOBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGii\ ÉlliS Hans Suyling SCHIEDAM - Buitenlanders en hun gezinnen zul len in de toekomst begeleiding kunnen krijgen van vrijwilligers, indien ze dat zelf willen. Er iseen groep in oprichting die vrijwillig steun wil verlenen aan buitenlandse Schiedammers die om wat voor reden ook, in de problemen zijn gekomen. SCHIEDAM Op de NS-stations in Nleuwland en op het Stationsplein heeft de PSP vanochtend pamflet ten uitgedeeld waarin geprotesteerd wordt tegen de hoge kosten van het openbaar vervoer. De verboging van de tarieven is de PSP in het verkeerde keelgat geschoten en men gaat daarover deze hele maand ac tie voeren. tgtlfiflt ROTTERDAM - „Als ik op de markt sta zet ik m'n eigen plaatje op en dan ga ik staan meezin gen. Ik gebruik een mo no-pick-up maar dan klinkt het stereo. En dan zie je mensen kijken. Ze vragen of ik dat ben en of dat plaatje te koop is." De Rotterdamse boeken- en platenverkoper Jan Wander heeft, op eigen kosten duizend grammo foonplaatjes laten persen. Hierop zingt hij twee aria's' en twee operamelo dieën. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 JAN WANDER vind." Nu kan ik zingen wat ik zelf mooi 9 SCHIEDAM - In de maand augustus is het inwo nertal van Schiedam met twintig gedaald en. is daar mee op 76.393 terecht gekomen. Het mannelijk deel der Schiedamse bevolking daalde 'met elf, het vrouwelijk met negen. Gevestigd SCHIEDAM - Twee automobilisten zijn door onoplettendheid met hun voertuig het water inge reden tijdens het afgelo pen weekend. Ook hebben politie ai brandweer een pony uit een sloot moeten halen. is*». /S»"# ,v Vrijwilligers begeleiden weldra buitenlanders het gezin in kwestie een beetje te begeleiden. Om de vinger aan de pols te houden, dat als men wat nodig heeft ervoor gezorgd kan worden." De sociaal-raadsman sluit daarbij niet de mogelijkheid voor burenhulp uit Die vrij willigers zouden eventueel naar de buren kunnen gaan en die verzoeken contact te hou den met het probleemgezin in kwestie. Hij stelt daarbij ech ter duidelijk de voorwaarde dat het gezin in kwestie, of de ■eventueel alleenstaande bui tenlander daarmee akkoord gaat Momenteel heeft Suyling vier vrouwen „verzameld" die wel voor dit soort vrijwilli- Het initiatief voor deze groep is uitgegaan van sociaal- raadsman Hans Suyling. „Op mijn spreekuur komt een x-aantal buitenlanders met problemen. Die liggen veelal op het vlak van de huisvesting of in de werksituatie. Die pro blemen zijn vaak zeer schrij nend en ik kan een aantal dingen doen om het probleem op te lossen ofzo, maar dat kan niet in één dag," aldus Hans Suyling. En hij vervolgt: „Om nu na zo'n bezoek niet het contact met die man te verliezen en om te voorkomen dat ze zich in de steek gelaten voelen, zou een aantal vrijwilligers op huisbezoek moeten gaan om gerswerk voelen. Dezen zullen een training krijgen bij de Rotterdamse Stichting hulp aan Buitenlandse Werknemers om met onder andere landsaard en gewoontes ver trouwd te raken. Gesprekken hierover moeten de komende weken plaatsvin den. In de Schiedamse Vrou wenraad - waarin alle vrou wenorganisaties vertegenwoor digd zijn - zal nog een oproep gedaan worden voor meer vrijwilligers. Hans Suyling zelf echter vindt een groepje van vier vrijwilligers voorlopig wel vol doende. „Er moet ook werk zijn voor de vrijwilligers en ik heb natuurlijk niet dagelijks dergelijke gevallen op mijn spreekuur." Suyling vindt dat de groep altijd nog uitgebreid kan wor- den als de noodzaak daartoe zich aandient De vrijwilligersgroep is slechts voor buitenlanders die in Schiedam wonen. Voor Ne derlanders die in de proble men geraken is er meestal wel opvang te vinden, ook al om dat zij de weg naar organisa ties en de taal beter kennen. Gaat de vrijwilligersgroep met haar werk echter niet in het vaarwater van bijvoor beeld de Schiedamse groep Hulp voor Buitenlanders zit ten? Volgens Hans Suyling is daarvan geen sprake. „Die groep houdt zich met andere zaken bezig. Die richt zich bij voorbeeld meer op de structu rele hulp, niet op de direct noodzakelijke hulp aan buiten landers in Schiedam." Volgens de initiatiefnemer zal het nog wel enige weken of zelfs maanden duren voor dat de vrijwilligersgroep offi cieel aan het werk gaat Behalve met pamfletten uitde len hielden de PSPers zich ook bezig met het verkopen van een zogenaamde "Openbaarvervoers- brochure", waarin het hele ver voersprobleem behandeld wordt. De PSP verzet zich ertegen dat de regering wel zonder veel morren geld uittrekt voor bij voorbeeld gevechtsvliegtuigen, maar ondertussen de tarieven voor het openbaar vervoer steeds maar verhoogt Met name de treintarieven die met ingang van 1 oktober verhoogt zijn, zit ten de PSP niet lekker. r SCHIEDAM - Een 28-jarige automobilist en een 19-jarige brommerberijder zijn met el kaar in botsing gekomen op de hoek van de Van Swindenstraat en de Oostersingel. De automo bilist G. J. A. A. verleende geen voorrang aan de brommerberij der M. K. Laatstgenoemde liep wonden aan knie en handen op, terwijl ook zijn heup uit de kom schoot Hij is in het Nolet- ziekenhuis opgenomen. De automobilist reed pijlsnel door na het ongeval, maar kon later gepakt worden doordat ge tuigen zijn tentekennummer onthouden hadden. De man bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. SCHIEDAM - Een ras-Rot- weiler heeft wethouder Chris Zijdeveld in het linkerbeen ge beten, terwijl hij liep over de Schiedamseweg. De wethouder liep een-forse beenwond op en moest zich in het Gemeentezie kenhuis laten behandelen. Van wie de hond is, is nog niet be kend bij de politie. Gewacht wordt totdat Zijdeveld aangifte komt doen van de mishandeling. Dan zal de eigenaar van de hond worden opgespoord. SCHIEDAM - In dé kantine van voetbalvereniging FC. Nleuwland hebben inbrekers een stuk hout voor de ramen verwijderd en vanuit het ge bouw twee cassette-recorders van het merk Toshiba (waarde ƒ900) ontvreemd. De Schiedamse PSP'ers willen ervoor strijden dat het openbaar vervoer juist uitgebreid en goedkoper gemaakt wordt in plaats van steeds duurder en steeds verder ingekrompen. Het streekvervoer verliest aan waar de nu met de regelmaat van de klok lokale buslijntjes opgehe ven worden omdat ze niet meer voldoende geld opleveren. Ook moet het aantal lokale treinverbindingen weer stijgen, meent de PSP. Naast dit alles pleit deze poli tieke partij er in haar actie voor dat de fiets wederom voorrang krijgt bij bijvoorbeeld de NS. De huur van een fiets bij een NS-station moet lager worden of verdwijnen en ook de moge lijkheid om de fiets mee te ne men in de trein moet verbeterd worden. De actie op de twee Schie damse stations werd vandaag vooral in de spitsuren gevoerd. Eventueel zal de actie deze week vervolgd worden, even eens op de stations. Mum» rS* s Jan Wander zingt aria op de markt Jan: „Het was wel duur, dat maken van een plaatje. Het kostte me bij elkaar 43.180 gul den. Maar ik deed het liever zo, dan bij een commerciële platen maatschappij. Nu kan ik ten minste zingen wat ik mooi vindt en niet wat zij denken dat goed verkoopt" Jan is van plan om nog meer platen te maken als deze uitver kocht zijn. „Ik kom uit een mu zikale familie. M'n broer bij voorbeeld kan ook erg goed zin gen. Met hem ga ik wellicht het duet uit de Parelvissers op de plaat zetten." Jan zingt ook al sinds jaren bij het RET-mannenkoor. Dit gezelschap heeft onlangs een op treden gehad in Duitsland. „Ik ben wel geen RET-man maar ik zjng graag met dat koor. Het zijn stuk voor stuk prima zan gers. Ik hoop m'n derde plaat met hen te kunnen maken." Van de duizend plaatjes die Jan heeft gemaakt zijn er 350 ver kocht De single is alleen te koop in de boekwinkel op het Noord plein of aan Jans marktkraam en kost 7,95. SCHIEDAM - In het diens tencentrum De 4 Molens is voor morgenmiddag een bingobijeen komst georganiseerd door de stichting Raad voor het Bejaar- denwerk. De bingo is speciaal bestemd voor de oudere, bejaar de bezoekers van het diensten centrum. Ook voor hen wordt op döis- dag 11 oktober een modeshow georganiseerd, waar tevens de mogelijkheid geboden wordt om kleren aan te schaffen. Deze show duurt dan van twee tot vier uur. Het bingoën begint om twee uur. SCHIEDAM - Een brandje heeft gistermiddag een eind ge maakt aan de schutting die rond het hondentoilet op het Chopin- plein geplaatst staat Baldadige jeugd heeft de brand volgens de politie aangesticht. De brand weer moest er bijkomen om het brandje te blussen. Weer 20 inwoners minder Sinds eind vorig jaar telt Schiedam onderhand bijna 500 inwoners minder. Ondanks alles zijn in augustus in deze stad toch 86 kinderen geboren. 49 Schiedammers stier ven in de verslagmaand, zo weet het gemeentelijk Bevol kingsbureau in haar maandbrief te melden. 108 mensen traden in augustus op het Schiedamse stadhuis in het huwelijk. 335 mensen hebben zich in de zelfde maand in de gemeente Schiedam gevestigd. De meesten van hen waren afkomstig uit Rotterdam, Den Haag, Vlaardin- gen en uit het buitenland. Daar tegenover staat echter het' feit dat 392 mensen deze stad verlie ten om zich elders te vestigen. De meesten van hen vertrokken naar Rotterdam, Vlaardingen, Hellevoetsluis, Gelderland, Noord-Brabant en het buiten land. MAASSLUIS - In het Ge meentemuseum aan de Zuiddijk te Maassluis is vrijdagavond om 20 uur de expositie geopend van schilderijen van Arte Vermeer. De opening werd verricht door Johan van Nieuwenhuizen, let terkundige. Veel werken van Vermeer kenmerken zich door de strakke lijnen en toch wel. moderne manier van vorm ge ven. De openingstijden van de ten toonstelling zijn: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en vrijdagavond van 19 tot 21 uur. De pony kwam door nog on bekende oorzaak in de sloot naast de Harreweg terecht Bin nen een half uur had de brand weer het dier op het droge ge-" bracht en stalde hem zolang bij boer Daalmeyer aan de Harre- weg. Later meldde de eigenaar yaii het beest een bewoner uit de De Wildestraat - zich bij de politie. Ook in Kethel raakte een auto te water doordat de bestuurder een bocht in de weg niet tijdig opmerkte. In plaats van met de bocht mee te gaan reed hij rechtdoor, de sloot in. Met een takelwagen zijn auto en be stuurder uit het water gehaald Ook twee passagiers kwamen ongeschonden uit de auto. Ter hoogte van de 's-Grave- iandsestraat en 'de Noordvest- gracht is ook nog een 22-jarige automobilist het water ingere den. Ook hij reed rechtdoor in plaats van met de bocht mee naar rechts en belandde in het koude water. Pogingen van ta- kelbedrijf Huvens mochten niet baten, waarna de brandweer met twee duikers te hulp schoot Gezamenlijk bracht men de wa gen weer op de kant Gezien op het Bachplein; twee kleine mini-autootjes in de prak, met op hun dak nog een auto. Ook in de prak. En als of dat alles nageniet genoeg ellende bij elkaar tods, stond de wagen ge stationeerd pal achter een auto waarvan een band problemen opleverde aan de eigenaar. De band was lek en de reserveband was spoorloos. En, hoewel de wagen op de ach tergrond met de drie andere wrakken erbovenop twaalf sloopbanden te bieden, heeft, schoot de automobilist met pech daar kennelijk toch niet zo erg mee op. In elk geval, hij prutste rustig door, terzijde gestaan en bemoe digend toegesproken door de schooljeugd van het Bachplein. Als het niet lukt, kunt u hem nog altijd bovenop die andere drie laten plaatsen, meneer," vond één van de kindertjes. SCHIEDAM - Het noodweer dat zaterdagmiddag over Schie dam trok heeft hier en daar he vige schade aangericht. Zo sloeg er op twee plaatsen bliksem in en waaiden her en der schuttin gen om. Ook pannen waaiden van de daken af. Zowel een hokje van de RET op de Koemarkt werd getroffen door de bliksem, als het huis van de familie Sjoer aan de Lange Nieuwstraat In beide ge vallen werd grote schade ge constateerd. Door de storm waaide onder meer een schutting van Muwi aan de Oranjestraat om, dreig den ettelijke bomen om te val len. vielen enkelen zelfs daad werkelijk om (Lorentzlaan, Zwaluwlaan, Mozartlaan, Nieu we Damlaan) en woeien in de Liduinastraat de dakpannen van het dak van een der huizen. i SCHIEDAM - Het nieuwe Vrom-complex aan de Ringers- straat op het industrieterrein ia! aanstaande woensdagmiddag na twaalf uur voor het publiek ge sloten zijn, in verband met de officiële opening van het onder havige complex. Wethouder Eef Collé zal het Vrom-complex 's middags officieel in gebruik nemen. Mede in verband met deze opening zal in Oud-Kethei, Tuindorp en in Blijdorp het huisvuil niet op woensdag opge haald worden. Dat zal de vol gende dag, donderdagmorgen, gebeuren. SCHIEDAM - Ben le zing over het aquarium en haar mogelijkheden zal vanavond gehouden wor den door de heer A. Snee- pels voor de Schiedamse Aquarium- en Terrarium- vereniging Natuurgenot in Huis. Hij zal dat doen to het kader van de maand vergadering van deze ver eniging die in het gebouw van de Christelijke Socia le Belangen aan de Lange Haven gehouden wordt De vergadering begint om acht uur. 'V

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2