9 Besmettelijke ziekte velt Schiedamse iepen Vrouwencabaret ,,'n Traan' analyseert onderdrukking en discriminatie haarscherp m. Turken nemen landgenoot te grazen schjeciaiT Belg met 'pistool' in struikgewas Op heterdaad bij 't Karrewiel Geen rijbewijs na dronken rit Vrouw komt met fiets onder auto Een bom op Zuid-Afrika, een bom voor president Vorster, een bom 'voor blanken alleen', dat is een wens die cabaretière Natascha Emanuels uitspreekt in haar programma „Een traan voor elke roos", een programma dat afgelopen weekend in bet Zolder theater de Teerstoof gebracht werd en daar ook aanstaand weekend weer te zien zal zijn. w SVi ■A MAANDAG 31 OKTOBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De Nederlandse regering en onderne mers moeten ervoor zorgen dat de arbeidsplaatsen bij de Schiedamse werf IHC-Gusto blijven bestaan. Beide groeperingen moeten er de noodzaak van inzien, dat de gehele Nederlandse scheepsbouw als traditionele in dustrie gehandhaafd blijft. Het langdurige optreden van Frits Lambrechts zorgde er vrijdagavond voor dat de Gusto-manifestatie pas rond half twaalf beëindigd kon worden. SCHIEDAM Het verbod om op Schiedamse bodem bomen te kappen Is opgeheven. Burgemeester en wet houders hieven dit verbod op om mogelijk te maken dat een ziekte - die momenteel de iepen aantast bestreden kan worden. Schimmel Team Een volle zaal luisterde aandachtig naar vertegenwoordigers van politieke partijen en van de Gusto zelf. Natascha Emanuels, op de bres voor de vrouwenbeweging. «Si y- 4 Thomas Vermeulen. SCHIEDAM - De Vlaardinger Thomas Ver meulen heeft het initiatief genomen om een telefoon keten op te richten voor alleenstaanden in Schie dam en Vlaardingen. Bij de oprichter zijn al ette lijke meldingen binnen van mensen die mee wil len doen aan de keten. séi*-. t ilv *™k *epv ?r Gusto onder geen beding dicht9 Motie naar 'w *r- ^VwwV S' Mmim® l\ ïsfe. Een motie met die inhoud Is vrijdagavond Iaat massaal aan vaard door alle aanwezigen in het Passagetheater, op de de monstratieve Gusto-meeting. In de motie wordt tevens te kennen gegeven dat onder geen voorwaarde akkoord sal worden gegaan met de sluiting van de Gusto. „Het verlies van werven en arbeidsplaatsen wordt gezien als een ontoelaatbare aantasting van een belangrijke industrie en van het levenspeil van de be volking," aldus de motie. 'Alle aanwezige politieke par tijen (PvdA, CPN, PPR, D'66, WD en CDA) onderschreven deze motie, evenals een groot aantal Schiedamse belangenver enigingen als Werklozenprojekt De Trechter, bewonersverenigin gen en het Schoolverlaterscomi té. De motie is meteen na de meeting toegestuurd aan de Ne derlandse regering, de Tweede Kamer, de vakbeweging, de Be leidscommissie Scheepsbouw, de Rijnmondraad en de gemeente besturen van Schiedam, Rotter dam en Vlaardingen. Ook de komende weken zal het comité "Gusto-Open" blijven hameren op haar eis om de Schiedamse werf open te hou den. De ruim 1.000 arbeidsplaat sen die op de toch staan moeten zo snel mogelijk veilig gesteld worden, aldus het comité. Daar toe zal spoedig een bezoek aan Anne Vondeling, voorzitter, van de Tweede Kamer gebracht worden om de zaak in het par lement te bepleiten. Tevens zul len hem dan de 14.000 solidari- teitshandtekenignen overhan digd worden. Binnenskamers zal het comité Gusto Open echter eerst nog een onderlinge ruzie uitvechten. De CPN-partners uit het comité moeten morgenavond al op het matje komen, om de CPN-actie van afgelopen donderdagavond toe te lichten. Zoals wij afgelopen vrijdag al schreven haalde de CPN zich de woede van de overige comitéle den op de hals door tegen alle afspraken in partijpropaganda te bedrijven over de hoofden van de Gusto-arbeiders heen. De CPN verspreidde toen een folder waarin men enerzijds op de bres ging staan voor de Gus to, maar anderzijds iedere Schiedammer opriep om lid van de partij en abonnee op de com munistische krant te worden. Morgenavond moeten de CPN- ers over die daad verantwoor ding afleggen; eerder wil met name .de PvdA niet verder pra ten over een vervolg van de "Gusto-Open-Actie". SCHIEDAM - Bij eeen sur veillance in de 's Gravelandse- polder hebben Schiedamse agen ten dit" weekend een Belg aan getroffen, die aan de kant van de weg een speelgoedpistooltje met schoensmeer zwart zat te verven. De agenten hielden de man aan en brachten hem over naar het politiebureau. Daar verklaarde de 33-jarige Belg dat hij er op had gehoopt door de politie opgepakt te worden, want hij zat zonder geld en zocht een plaats om de nacht door te brengen. SCHIEDAM - De 37-jarige in Schiedam wonende Turkse gast arbeider S. A. heeft bij de poli tie aangifte gedaan van mishan deling. Hij zou door een aantal landgenoten in de Willem Brou werstraat te grazen zijn geno men. Wat daarvan de oorzaak was, heeft hij de politie niet willen vertellen. De man meldde zich uit zich zelf op het hoofdbureau, hij was kennelijk rechtstreeks vanaf de vechtpartij naar het bureau toe- gestrompeld, want hij bloedde nog hevig uit een hoofdwond. De man is door de GG GD van het politiebureau naar het Noletziekenhuis gebracht waar de'"wond gehecht is. Deze iepziekte heeft in Schie dam nog niet erg veel bomen geveld, maar genoeg om de mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst aan de bel te laten trekken. Dat hebben ze dan ook gedaan bij B en W. Vo rig jaar deed de gevreesde iep ziekte in Schiedam zijn intrede en maakte toen één slachtoffer. Dit jaar echter zet de ziekte zich voort onder het Schiedamse iepenbestand en heeft tot nog toe al enkele iepheesters m het Beatrixpark en een exemplaar in de Beyerlinklaan doen ster ven. SCHIEDAM - Twee jonge Schiedammers zijn op heterdaad betrapt toen zij bij de antiek zaak 't Karrewiel in de Kreu- pelstraat een ruit ingooiden. De 19-jarige J. H. in 't V. en zijn 21-jarige vriend C. J. de G. be kenden de daad en mochten na enige uren het politiebureau weer verlaten. De ziekte, die thans overal in het land iepen velt is een stuk agressiever dan de „gangbare" iepziekte. Deze agressievere ziekte grijpt zeer snel om zich heen en maakt van een gezonde iep in een paar maanden tijds een verdorde boom. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die onder de boomschors leeft De iepespint- kever vestigt zich in iepen die deze schimmel bevatten, legt haar eieren eveneens onder de schors en als die eieren uitko men zorgen de jonge kevers er voor dat ook gezonde iepen met de gevreesde schimmel aange tast worden. In Schiedam zijn tot nog toe drie bomen gevonden die ver moedelijk deze iepziekte hebben en die snel zijn afgestorven. De bomen zijn weggehaald en wor den'momenteel in een laborato rium onderzocht De gemeentelijke plantsoen werkers liggen echter niet wak ker van de iepziekte. „We zijn er wel op beducht", meldt W. C. Hoogerwey, hoofd van de plant soenendienst „Het enige wat er tegen de ziekte te doen valt is de aangetaste bomen te kappen zodat de iepespintkever de schimmel niet kan overbrengen naar gezonde bomen. Dat kap pen en daarna verbranden doen we onmiddellijk als we hebben geconstateerd dat de boom ziek is. Dat gebeurt ook als die boom op particulier terrein staat Dankzij het opheffen van het kapverbod kunnen we de ziekte nu beter te lijf gaan". Hoogerwey zegt echter niet te verwachten dat de iepziekte in Nederland net zo'n vlucht zal nemen als bijvoorbeeld in Enge land en Canada. Daar zijn vrij wel alle iepen uitgestorven om dat de overheid niet tijdig maatregelen heeft genomen om .de ziekte te bestrijden. Om te onderzoeken hoeveel iepen ziek zijn, heeft de ge meentelijke plantsoenendienst in overleg met de districtsambte naar van Staatsbosbeheer een team van dertien man samenge steld dat in de periode dat de bomen vatbaar zijn (van juni tot oktober) iedere week de Schiedamse iepen controleerde. SCHIEDAM - Doordat een automobilist de hekken rond de nieuw te bouwen Buitensluis aan het Hoofd ramde, hebben omwonenden de politie in de nacht van zaterdag op zondag gewaarschuwd. Toen deze ging kijken constateerde men inder daad dat het hek vernield was en gingen de" agenten op zoek. In de Zwartewaalsestraat trof men een auto aan die zwaar be schadigd was en welke eigen dom bleek te zijn van de 25-ja rige F.B. De man moest op de blaaspijp blazen, welke proef positief uit pakte. Hij weigerde echter zijn medewerking aan de bloedproef. Op verdenking van het rijden onder invloed en het veroorza ken van schade is het rijbew!'s van de Schiedammer ingetrok ken. SCHIEDAM - Op de hoek van de Nieuwe Damlaan, Vlaar- dingerdijk, Nieuwe Haven zijn een fietster en een automobiliste met elkaar in botsing gekomen, waarbij de fietster het onderspit moest delven. Deze vrouw, de 25-jarige M.I., stak plotseling de Nieuwe Haven over, terwijl de 67-jarige Portugese M.L.K. van uit de Nieuwe Damlaan aan kwam rijden. Zij greep de fiet ster, die met verwondingen in het Noletziekenhuis moest wor den opgenomen. Door de huidige gebeurte nissen in Zuid-Afrika is dit kleine onderdeel van het pro gramma acuut actueel gewor den, maar Natascha's Vrou wencabaret laat zich meer lei den door gevoel en emoties, dan door de actualiteit. Haar sneer naar Vorster vindt zijn oorsprong dan ook in het feit, dat ze zelf een beetje niet- blank bloed in de aderen heeft en zich danig gekrenkt voelt door een Voreter. Een krenking die zich 'bij haar niet alleen voordoet vanwege haar huidskleur, maar ook nog een keer vanwege haar vrouwzijn. In een kort verhaaltje zet Natascha Emanuels de discri minatie van vrouwen en kleurlingen scherp uiteen. Een verhaal gaat over een schattig, aardig, onschuldig, bruin kindje. Een meisje. Ze is zich van geen kwaad bewust, is zeer levenslustig en gaat jui chend haar eerste schooldag tegemoet Als kind stapt ze in de schoolbus, als oud vrouwtje stapt ze er weer uit; bespot, beschimpt, gediscrimineerd op haar eerste schooldag. „Ze werd in één dag oud," besluit Natascha het indringend ge brachte verhaaltje. Met de vier vrouwen Carla Delfos, Cilly Dartell, Coriy van Kessel en Marie-Anne Hensing brengt Natascha een uitstekend programma op de planken. Opvallend in het programma is dat de dames zich niets, maar dan ook mets, van de zaal aantrekken. Ze voeren geen dialoog met het publiek, doen zelfs alle moge lijke moeite om een storend applaus te voorkomen; ze ver tellen het verhaal dat ze kwijt willen en het publiek heeft maar te luisteren. Vrouwen die voor zichzelf, voor hun ta lenten, voor hun verhaal en voor andere vrouwen op de bres staan. Wie niet luisteren wil kan wel oprotten. De vijf vrouwen schoppen niet zozeer tegen 'de mannen' aan, alswei dat ze haarscherp ontleden waarmee 'de vrou wen' te kampen hebben. „Alle mensen worden gemarteld, maar vrouwen worden als vrouw gemarteld" nuanceren de vrouwen hun standpunten; mannen kunnen niet worden verkracht, vrouwen leggen door hun zwakkere lichame lijke' kunnen eerder het lood je. Mannen werken (misschien tegen hun zin) in enge chemi sche fabrieken in Seveso - maar vrouwen krijgen de mi smaakte baby's. Van Agt ver biedt de abortus, maar de vrouw krijgt het ongewenste kind. Twee ongelukkige men sen in één huwelijk, maar de vrouw krijgt het pak slaag. De hele scala van vrouwen onderdrukking en discrimina tie wordt door Natascha en haar groep aangeroerd; heel emotioneel, keihard maar zon der iemand (de mannen) te beschuldigen. Tegelijkertijd tekenen ze daarbij aan dat vrouwen in Chili of Ierland het toch nog 'iets' moeilijker hebben. Een uitstekend programma at met al, dat niet alleen vrouwen verder kan helpen op hun weg naar emancipatie, maar ook mannen, en dat is toch aardig van een Vrouwen- cabaret(groep) waarin naast vijf vrouwen drie mannen zit ten (als licht- en geluidstech nicus en als pianist). Vrijdag en zaterdagavond vanaf negen uur nogmaals in het Zoldertheater in de Teer stoof te zien. JEANNET RENSEMA m ''/f" lllfïsrfi .?-*• ■o A TWEEDIE TELEFOONKETEN VOOR ALLEENSTAANDEN IN SCHIEDAM VAN START Doel van de telefoonketen is dat alleenstaanden elkaar iedere dag op een vastgelegd tijdstip opbellen om zo te kunnen con troleren of niet iemand ziek is geworden zonder daarvoor een dokter of familielid te hebben kunnen waarschuwen. Thomas Vermeulen heeft zich bij de oprichting van zijn tele foonketen niet gestoord aan het feit dat Schiedam al sinds jaren een dergelijke telefoonkete* kent Enige tientallen hulpbe hoevende of alleenstaande Schiedammers laten zich al ja ren dagelijks opbellen en bellen zelf 'soortgenoten' op. Vermeulen was zelfs helemaal niet op de hoogte van het be staan van die keten in Schie dam. Hij zegt het trouwens geen bezwaar te vinden dat er in Schiedam twee telefoonketens bestaan. „Ik zat eens naar het pro gramma Sprekershoek van het Humanistisch Verbond te kijken toen het over die telefoonketens ging. Ik heb toen direct gerea geerd en van hen kreeg ik een brief met wat meer informatie en het adres van een andere Vlaardinger die er op had ge reageerd. Met die persoon heb ik contact opgenomen en van het één kwam het ander," aldus Thomas Vermeulen. Kranteberichten als 'Man lag drie weken dood in huis' zijn voor hem de leidraad om een telefoonketen te starten. Om de vrees voor dergelijke gebeurte nissen weg te nemen kan men zich bij een keten aansluiten. De keten wordt gevormd door maximaal tien mensen. Eén be gint 's ochtends op een bepaató, tijdstip nummer 2 te belieft nummer 2 belt nummer 3 enzo voorts. Neemt één van de aan geslotenen de telefoon niet oft dan betekent dat dat-daar ie® aan de hand is en dat er hulP'" naartoe moet Dat gebeurt aan ook. Mensen die zich willen a*®*1 sluiten bij de telefoonketen kunnen 6f de heer Th. Vermeit*., Ien (704032) bellen öf het Scbkv rlipncionronfmm DC 1 damse dienstencentrum Molens (705500),

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2