Feest in Bijdorp en Woudhoek Twee Nederlandse films in Passage Poppen van Otto in Teerstoof Na-ruzie rond Gusto-aetie sleept voort CDA vindt zich met Gusto wél solidair NIEUW ZWEM BAD? Van der Wilk secretaris van de PPR? Fietsertje aangereden Schiedam i sm m CDA blijft buit Gusto-actie Hervormden ook: 'Gusto open' i VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977/HETVRIJE VOLK/PAGINA2 SCHIEDAM - De oude wijken van Schiedam zullen vermoedelijk op zeer korte termijn een opbouw werker krijgen. Zowel de gemeente als CRM staan positief tegenover een verzoek van de Stichting Schiedams Werkgeversinstituut ten behoeve van Opbouwwerk (SSWO) om opbouwwerkers in dienst te nemen. Job Verhey en de gebroeders Zee Ie aan het ■werk. SCHIEDAM - Het Kethelpark begint al aardig vorm te krijgen. Nog voor de Kerst moeten de 5000 stuks bosbepianting de grond in. De sloten met beschoeiing en bruggetjes en de paden zijn al grotendeels klaar. Dat werk is allemaal gedaan door drie mannen. mmm Nu de paden worden geasfalteerd, begint het park zijn vorm te krijgen. Ansje Beentjes en Derek de Lint in Blindgangers. Van CDA-voorzitter H. C. M. M. Janssen ontvingen wij de volgende reactie op de weergave van een ge sprek met hem, dat zaterdag jl. in Het Vrije Volk stond. «ÉtaL 'jêk. éu l iJLa 1 mjsJk Opbouwwerkers voor West, Oost, Zuid en Centrum Drie mannen leggen Kethel- park aan De SSWO heeft enige manden geleden aan de gemeente en aan CRM het venoek gericht om vier opbouwwerkers in dienst te mogen nemen, die dan zouden moeten wor den betaald door de overheid. Hiermee zou zo*n vier ton gemoeid zijn. CRM lijkt echter niet bereid om vier op bouwwerkers te subsidiëren en neigt er momenteel toe over om twee of drie goed te keuren. Win* van Meen en van de SSWO zegt: .Ik heb alleen nog maar gehóórd dat er twee of drie zouden komen, ik heb nog niks zwart op wit We hebben weliswaar vier aangevraagd maar met twee zouden we al zeer ingenomen rja." Die twee opbouwwerkers zullen CRM on geveer twee ton kosten. De gemeente Schiedam moet daarvan 10% voor haar re kening nemen. Tegenover de SSWO heeft de gemeente tich at in positieve zin uitge laten over het voorstel. Behalve het ge schatte bedrag van 20.000 zal de gemeente ook nog een last van circa 12.000 te dra gen krijgen om het begrotingstekort van de SSWO voor het eerste jaar te dekken. Het college van burgemeester en wethou ders zal zich waarschijnlijk in haar verga dering van aanstaande dinsdag uitspreken over deze kwestie. Win» van Meenen vermoedt dat de hete zaak deze maand wel rond komt „We moe ten nog wel enkele besprekingen voeren met de gemeente maar dat ziet er wel posi tief uit Onder andere moet hekeken wor den waar de opbouwwerkers ondergebracht zullen worden. Het zal er op uit moeten draaien dat de gemeente ergens een pandje beschikbaar stelt Daarover gaan we na aanstaande dinsdag praten met wethouder Colié." De gemeente heeft de SSWO schriftelijk laten weten dat de statuten van de stich ting enigszins aangepast zullen moeten worden, wil men inderdaad overheidssubsi die krijgen. Op welke punten die aanpas singen gepleegd moeten worden is echter ook de SSWO nog niet bekend. In welke wijken de twee opbouwwerken gestationeerd zullen worden, moet nog uit gedokterd worden. „Oost zit eigenlijk wel het meest om eentje te springen." vindt Wim van Meenen. Maar ook in de Gorzen, in Schiedam West en in het oude centrum valt het nodige te doen voor een opbouw werker. „Als de goedkeuring er officieel door is, zullen we bekijken waar op dat moment de grootste problemen liggen en dan worden prioriteiten gesteld. Maar ik kan me bij voorbeeld voorstellen dat Oost een opbouw werker krijgt, die tevens in het' Centrum moet werken en dat de tweede Zuid ais prioriteit beeft maar tevens voor West werkt." aldus de secretaris van de SSWO tenslotte. Als CRM een beetje voortmaakt met de officiële goedkeuring van de plannen van de SSWO dan zullen de twee of drie op bouwwerkers al in januari/februari '78 kunnen starten. „Eigenlijk niet helemaal door ons drieën," vertelt Job Verhey. „Vorige week is er een manne tje bij gekomen voor de dragli ne en deze wedt zijn er nog drie bijgekomen. Ook de paden worden niet door ons geasfal teerd." Het klinkt een beetje be scheiden maar Jos Verhey en de broers Kees en Sjaak Zeele heb ben het merendeel van het park toch voor hun rekening geno men. „We zijn hier nu 100 dagen bezig. Nog vijftig werkbare da gen en dan moet het karwei ge klaard zijn." gaat Job verder. Elke dag werken de mannen acht uur. Voordat ze echter hun overall en laarzen aantrekken moeten ze eerst bijna twee uur rijden. Job Verhey komt uit Lo- pik en de broeders Zeele uit Maasbommel. Ze werken voor Geeriings B.V. en dat bedrijf is in het Limburgse Mook geves tigd. „Op die manier maak je wei heie dagen hoor. We zijn z»*n twaalf uur van huis. Als we tenminste geen file hebben onderweg," grinnikt hij. Het afwisselende werk bevalt de drie prima. „Het werk wat wij doen heeft ook een hele mooie benaming: civiel en cul tuur technisch werk. Dat komt er dus gewoon op neer dat je sloten uitbaggert en verbreedt Vreemde dingen kom je ook wel eens tegen. Zo stuitten we hier op een oude waterput van ruim vier- en een halve meter diep. Dat ding hebben we af moeten breken en daarna is het gat ge vuld met grond. We hebben hier wel tot op een diepte van bijna zes minder onder n.a.p. gewerkt Vreemd genoeg zijn we niets in de bodem tegen gekomen. Anders, en zeker ais je zo diep zi*. kom je nog wel eens scher ven en kannen of vazen tegen maar hier zit helemaal niets. Het kan ons niet zoveel schelen of we wat vinden. Het gaat er om wat we boven de grond «kien. Dat moet goed zijn." SCHIEDAM Om aan geld te komen voor het vieren van het tienjarig bestaan van de wijk- vereniging Bijdorp, wordt er za terdag een rommelmarkt gehou den in dit Schiedamse wijkje. De opbrengst van de markt wordt in de jubileumkas gestort De rommelmarkt wordt gehou den bij het clubhuis t Trefpunt aan de Schietbaanstraat Ook op het Faassenpiein in Woudhoek wordt zaterdag feest gevierd en wel door de scholen "t Floddertje en De Woudhoek. Dit feest heeft de benaming herfstfeest meegekregen en duurt van 's ochtends tien tot 's middags vier uur. Een schiet tent, rad van avontuur, bingo en eettent zulten dit feest opluiste ren. SCHIEDAM - PPR-gemeen- teraadslid Hans van der Wilk zal morgen waarschijnlijk geko zen worden ais partijsecretaris van de landelijke PPR. Van der Wilk - die ruim twee jaar iang wethouder is geweest in Schie dam is door vele actiecentra van de Politieke Partij Radica len voorgedragen voor een zetel in het bestuur. De aanvankelij ke bedoeling was om Van der Wilk tot partijvoorzitter te bom barderen maar daar voelde hij zelf weinig voor. Hans van der Wilk is onlangs directeur ge worden van de stichting Pando ra. welke functie te veel tijd opslorpt om daarnaast ook nog eens PPR-voorzitter te kunnen worden, meent Van der Wilk zelf. SCHIEDAM - Doordat hij zonder om te kijken vanaf de Parkweg linksaf de Mgr. No- lenslaan Insloeg is de 12-jarige E. A. O. op zijn fiets aangere den. Automobilist J. S. (29) kon de jongen niet ontwijken. De fietser werd met een hersen schudding en schaafwonden naar het Koletziekenhuis over gebracht SCHIEDAM - De griezelfilms die de afgelopen week tijdens de monslerfiimweek in Passage draaiden, zijn rede.jk bezocht Vooral „Shivers" of „Levend Verslonden", die in Bio draaide werd druk bezocht Mensen die van een kleine korting hebben geprofiteerd can twee films op een dag te zien, zijn er volgens Passage direc teur Berg vrijwel niet geweest „We hebben er dan ook niet zo veel aandacht aan besteed. Of het monsterfilmfestiva! volgend jaar weer wordt herhaald is nog niet zeker. Waarschijnlijk wel want er bestaat toch een spe- ,ciaal publiek voor deze films", aldus directeur Henk Berg. Een film die altijd veei pu bliek trekt is ook de Sound of Music. Henk Berg hoopt deze film in de kerstweek te kunnen vertonen. „Ik weet dat het een hartstikke oude film is en dat bijna iedereen hem al een keer gezien heeft Toch st-omen de mensen steeds toe als we hem draaien." Deze week zijn er zowel in Passage als in Bio Nederlandse producties te bewonderen. In Passage draait Turks Fruit Eigenlijk heeft deze film met Ruiger Hauer en Monique van de Ven naar het gelijknamige boek van Jan Wolkers geen na dere aankondiging nodig behal ve misschien dat het beslist «te moeite waart is om de film te zien. Temeer omdat in het voor programma de film „Werken onder mensen" draait Deze film geeft een schitterend beeld van de metrobouw in Rotterdam, vooral het bouwen van de tun nelbuis onder woningen in Kra- Ungen wordt goed in beeld ge bracht In Blo wordt Blindgangers ge draaid, een film van Ate de Jong en Wanda Reisch. Het is een film over twee jonge men-, sen Danielle (Ans Beentjes) en Mark (Derek de Lint) die on danks hun verschillend karakter en uiteenlopend milieu na korte tijd gaan samenwonen. Tijdens óe twee jaar durende verhou ding die ze met elkaar hebben wordt Danielle echter steeds zelfstandiger en volwassener, waardoor zij en Mark uit elkaar groeien. Blindgangers concentreert zich op één fase in die verhouding: de drie dagen waarin Mark en Danielle een beslissing moeten nemen over hun toekomst Da nielle is ervan overtuigd «lat de huidige relatie niets positiefs meer kan bieden; ze durft en wil Mark niet zomaar in de steek te laten. Ze zit vol twijfels over de toekomst en deze twij fels worden nóg erger als ze merkt dat ze in verwachting is. Ze vertelt Mark niets en neemt zelf een beslissing. Mark ont dekt haar zwangerschap. Hij zou het kind graag willen hou den, maar durft niets te zeggen. Mark en Danielle groeien steeds verder uit elkaar. Het vertrouwen waarop een verhou ding zou moeten bestaan, dreigt tussen hun vingers door te glip pen. De film laat de twijfels en angsten zien bij deze twee jonge mensen als hun eerste langduri ge verhouding dreigt mis te lo pen. Voor de jeugd wordt „Vakan tie op stelten" voor de derde keer geprolongeerd. In Bio draait zaterdag, zondag en woensdagmiddag: „Sam. zoon van de wind". Het verhaal gaat over een oude jager die na de dood van zijn vrouw de bergen van Canada niet wil ruilen voor een woning in de stad. Als hij op een dag getuige is van het neerschieten van een wolf door een jager vanuit een vliegtuig, gaat hij op zoek naar het nest van de wolf. Hier vindt hij vier hulpeloze diertjes. Deze voedt hij thuis op. Als ze twee jaar iater groot en sterk zijn moet hij ze weer de vrije natuur in laten gaan. Ze komen hem te hulp ais hij zelf in nood komt SCHIEDAM - Morgenmiddag om half drie komt de bekende poppenspeler Otto van der Mie den in het Teerstooftheater met een voorstelling van het spel "De Rinkelkwast". In dit spel rinkelt alles wat maar enigszins rinkelen kan. Zo woont in een koperen bollenland in een koperenbellenpaleis «ie Koning Rinkel die de hele dag moet rinkelen. Zijn dochtertje heet - jawel - Rinkeitje, «iie ook ai niets anders doet dan rinkel en. Een toverfee komt ook voor in Otto van der Miedens spel. Vanavond en morgenavond wordt in het Zoldertheater in de Teerstoof weer een voorstelling gegeven door het Vrouwencaba ret van Natascha Emanuels. Het programma "Een traan voor el ke roos" wordt dan gebracht Deze voorstelling begint om ne gen uur. SCHIEDAM De nasleep van de Gosto-manlfestatie is niet so gunstig als de organisatoren van deze actie zich gewenst hadden. Na bet geruzie tussen PvdA en CPN Is er nu ook een bom gebar sten over het copy-right op bet Gusto-affiche. De brief van Huub Koch aan het districtsbestuur van de CPN, waarin deze partij gemaand wordt het affiche niet meer voor partijpolitieke doeleinden te gebruiken, is bijzonder slecht gevallen bij De Trechter. Ook De Trechter had zich met het volle gewicht achterde Gusto-actie geschaard, maar is inmiddels uit haar vel gespron gen. Kochs bewering dat hij «Ie maker van het affiche zou zijn, wordt door De Trechter een pertinente leugen genoemd Het affiche is door een aantal mensen van De Trechter ge maakt. waarbij medewerker John Zwart als 'geestelijke va der* aangemerkt mag worden. Deze had het artistieke idee ge leverd, maar heeft het laten uit voeren door Huub Koch. Afgesp roken was dat niemand individuele rechten zou doen gelden op het affiche, welke af spraak Koch nu volgens de an deren grofweg naast zich neer gelegd heeft „Hierover is het laatste woord nog niet gespro ken," aldus De Trechter. Te hopen valt dat de Gusto in elk geval net zo lang open blijft als de naruzie van de actie gaat duren. JDe kop van het interview spreekt eerder afkerigheid dan sympathie uit van het CDA voor de actie. Deze afkeer is en was beslist niet aanwezig. Het CDA had slechts kritiek op de organisatie omdat herhaalde malen met name door de heer Verlinde (namens PvdA in het actiecomité, red.) was gesugge reerd dat het CDA zou zijn uit genodigd aan de organisatie deel te nemen, terwijl «lit beslist niet het geval is geweest Althans niet tijdig en niet aan het juiste adres. Eerst enkele dagen voor «Ie actie ontving het CDA een brief met het verzoek desge wenst op enigerlei wijze aan de actie «teel te nemen. Het spreekt dat dit verzoek uiteraard niet meer kon slaan op de organisa tie die reeds in zijn eindstadium was gekomen, doch slechts be trekking kon hebben op het be tuigen van sympathie. Welnu, die sympathie heeft het CDA betuigd door een afvaardiging van partij en fractie naar de avondvergadering te sturen. Het CDA is van mening dat initiatiefnemers van een derge lijke actie zich niet mogen be perken tot het uitnodigen van slechts een aantal politieke par tijen. Dat ik gezegd zou hebben dat het geen correcte actie was is geheel onjuist Dat het CDA besloten had geen openlijke solidariteitsbetui ging met de Gusto zou uitgeven is onjuist Be advertentie in het Stadsblad van vrijdag jL en de aanwezigheid in de Passage mo ge dat voldoende duidelijk ma ken Uitdrukkelijk heb ik uit gesproken dat op grond van on ze ideeën omtrent het gevoerde Gusto-beleid in het verleden de belangen van de Gusto-werkers mogen en moeten prevaleren boven de belangen van de Gus- to-aandeelhouders. De vertegenwoordiging van noKTosat imj/het viujz het CDA in de Passage was wH degelijk officieel." Namens het CDA-Schiedam H C M. M. Janssen. Naschrift redactie: De brief is bekort Niet één partij is uitge nodigd deel te nemen aan de or ganisatie van de actie. Alle an dere partijen dan het CDA meldden zich spontaan om in het geweer te komen tegen de dreigende sluiting. SCHIEDAM - De Centrale Kerkeraad van de Hervormde gemeente Schiedam heeft ach aangesloten bij de actie „Gusts open". In een kerkbodeartikel en in een aparte boodschap worden de Schiedamse "her vormden gewaarschuwd. „In de arbeidsverhoudingen met name bedrijfssluitingen gaat het can mensen en om ver houdingen tussen mensen. Daar hebben wij wel een boodschap aan, waaraan wij ons niet kun nen onttrekken", aldus de CK. Blind vertrouwen in economie, commercie, techniek en „des noods politiek" wordt afgewe zen. Een visser die niets gevan gen heeft? Iemand die van het natte weer houdt en daarom buiten gaat staan? Welnee, gewoon de bekende Tmus Verbrugge, terrein- knecht bij DUS. Hij staat er een beetje ver loren en triest bij. Het is ook erg triest want hij staat nota bene in een enorme plas op het hoofdveld van de voet balvereniging. Gaten prikken in de gras mat helpt niet meer. Het water wil niet mkhm, Bijna het hele veld is veranderd in een zwembad. Alleen het middengedeelte dat een paar weken geleden door de ge meente is gerepareerd, staat' nog droog. Tinus Verbrugge staat voor de onmogelijke taak om het hele veld voor het weekeinddroog te krij gen. Onmogelijkroept hij self. „Maar toch moet er za terdag al op gespeeld wor den." HHOttnacM

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2