CAI werkt officieel Brieven Niet riool maar sloot en gemaal m Kritische Poot op de vingers getikt Botsingen MET MEER DAN VIER BORRELS Keet kapot- gewaaid Open brief over 'RAF-kwestie' Portugese Maria Straatrover (18) deelt klappen uit Rooie Vrouwen praten over Rooie Vrouwen m Zeven maal proces verbaal Schiedam MAANDAG 14 NOVEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Om de reeds bestaande en nog te bouwen woonwijken in Schiedam Noord beter bereik baar te maken voor zowel het openbaar als het parti culier vervoer, zal er een tunnel komen onder de spoorweg Nieuwland. Deze tunnel komt dan In de Nieuwe Dam laan, waar momenteel een spoorwegover- gang is. In een brief aan burgemeester en wethouders van Schiedam heeft minister Westerterp laten weten me dewerking te zullen verlenen aan realisatie van dit plan. Er zal geld op tafel -komen, nadat Schiedam heeft laten weten hoe die ondertunneling er precies uit "gaat zien: tevens zal dan definitief bekend worden hoe groot die rijksbijdrage zal worden. Adviescommissie Eerste fase Onder de spoorweg op de Nieuwe Damlaan zal een tunnel komen om een goede afwikkeling van het verkeer naar en van Schiedam Noord te bevorderen. De onderwijswinkel op de Hoogstraat; slechts tien bezoekers per maand. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010] 265205 W-Zü 26664.6 Controle op alcohol: goedkeuring ondertunneling spoor baan in Nieuwe D ami a an SCHIEDAM - Wethouder en loco-burgemeester Reinier Scheeres heeft vrijdagavond of ficieel de Centrale Antenne In richting in bedrijf gesteld. De familie Strik uit de Nicolaas Beetsstraat kreeg een televisie toestel aangeboden, omdat zij één van de eerstaan gesloten Schiedammers op de CAI zijn. Directeur J. van Willigen van de GTB bood de familie Strik een jaarabonnement op de CAI aart. Vandaag is gestart met het in regelen van de televisietoestel len der aangesloten CAl-abon nees. Op korte termijn zullen de eerste 3700 woningen gebruik kunnen maken van het uitge breide tv.-programma dat de CAI te bieden heeft Gemiddeld vijftig man wer ken momenteel dagelijks aan ds totstandkoming van het CAI-net in Schiedam. Om ook de andere wijken in Schiedam aan de CAI te helpen zal nog tot begin "79 aan die aanleg gewerkt worden. In de wijk waarin men bezig Is de kabel aan te leggen staat telkens het mobiel informatie centrum opgesteld, waarin po tentiële CAI-abonnees alle in formatie kunnen halen die zij wensen. SCHIEDAM - De Rooie Vrou wen van de Partij van de Ar beid vergaderen dinsdagavond over zichzelf. Voor het eerst sinds hun bestaan in Schiedam zal inhoudelijk worden gespro ken over het begrip "rooie vrouw". PvdA-gemeenteraadslid Jo Ouwens zal dinsdag een in leiding houden met als titel "Waarom ben je rooie vrouw en is een aparte vrouwengroep bin nen de Partij van de Arbeid no dig?". Niet alleen de vrouwelijke le den van de PvdA zijn welkom op deze vergadering, ook (of juist) de mannen mogen komen, vanaf acht uur wordt vergaderd in het oude stadhuis op de Gro te Markt De minister heeft tevens de toezegging gedaan dat - in af wachting van realisatie van de ze tunnel de nieuwe wijk Woudhoek Noord tijdig op het openbaar vervoer zal worden aangesloten. De plannen voor deze nieuwe woonwijk worden aanstaande woensdag besproken in de ad viescommissie voor Ruimtelijke Ordening en aansluitend in de gemeenteraadsvergadering van 28 november. Wethouder Zijde veld heeft het definitieve be stemmingsplan voor Woudhoek Noord gepubliceerd met daarbij een verkorte weergave van alle Ingediende bezwaarschriften te gen dit plan (29). Uit het com mentaar op deze bezwaarschrif ten, dat Zijdeveld eveneens ge publiceerd heeft, valt af te lei den dat de gemeente niet erg warm loopt voor alle bezwaren. Die bezwaren hebben voorna melijk betrekking op de aantas ting van het Midden Delfland, op geluidsoverlast van de Rijks weg 19, op het achterwege blij ven van inspraak en op de hoogte van de geplande wonin gen en de hoeveelheid daarvan. Slechts hier en daar neemt de gemeente enige suggesties van de bezwaarden over, maar de oorspronkelijke plannen onder vinden daardoor nauwelijks eni ge wijziging. Het ministerie van volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft inmiddels aan Schiedam laten weten dat er 8.500.000 gul den als lokatiesubsidie zal wor den uitgekeerd. Behalve over het bestem mingsplan Woudhoek Noord zal de gemeenteraad ook moeten beslissen of de eerste fase van het bouwplan uitgevoerd mag worden, waarbij de gemeente 282 huurwoningen bouwt en de NV Bouwfonds Nederlandse Ge meenten 22 woningen bouwt ''v-ï;-: Lentefeest richt carnavalsclub op SCHIEDAM - De stichting Lentefeest heeft een eigen carnavalsclub opgericht die in bet carnavalsseizoen voornamelijk in bet tehuis De 3 Maasstede jolijt brengen zal. Ook zal men een aangepast carnaval verzorgen voor de merendeels lichamelijk gehandicapte leden van Lentefeest Met de oprichting van de eigen carnavalsvereniging heeft Lentefeest een punt gezet achter een jarenlange intensieve sa menwerking met Schiedams eigenlijke carnavalsvereniging De R ie feeders'. Deze laastgenoemde vereni ging heeft enige jaren het batig saldo van de festiviteiten over gemaakt naar Lentefeest maar „Bovenaan in de editie van 10 november schrijft Het Vrije Volk „Eindelijk riolering voor Bydorp". Ik wil er nadrukkelijk op wij zen dat genoemde kop en de in houd van dit artikel een aantal onjuistheden bevatten. Wij heb ben niet jaren achtereen aan de bel getrokken bij de gemeente over de slechte riolering maar wel geklaagd over stank. En de ze stank werd en wordt gepro duceerd door a het rioolgemaal en b door de sloot langs de Schiedamseweg noordzijde. Onze wijk is al lang geleden aange sloten op de riolering en wordt dus nieteindelijk aangesloten zoals u' stelt Dus "niet een be perkt aantal woningen is aange sloten op het rioleringsstelsel zoals u- beweert maar bijna alle panden en énkele niet En juist die enkelen lozen via septitanks' op bovengenoemde sloot Daarnaast zijn er ook enkele panden die alleen nog hun keu- kenafvoer op openbaar water lozen, maar verder wel op het rioolnet zijn aangesloten. En in verband met de huidige wetgeving op het vervuilen van oppervlaktewater zijn deze pan den verplicht binnen afzienbare tijd ook hun afvoer op het rio leringsstelsel te lozen. Mede daarvoor heeft de gemeente een krediet van f 62500 uitgetrokken om deze aansluitingen mogelijk te maken. Be zou er toch wel met klem op aan willen dringen om als u over Bijdorp schrijft de zaken wel eerst even goed op een rijtje te zetten. Want op de ze manier komt onze wijk in een kwade geur te staan. En dan niet alleen.treft het Bijdorp maar wordt ook de gemeente ten onrechte in een kwaad dag licht gesteld. Eiso Blaaute, voorzitter van wijkvereniging Bijdorp. zal dat nu niet langer dom. Lentefeest voorzitter Rietje Konings was niet langer tevre den over de wijze van carnaval vieren van De Riefeeilers; die onvrede heeft geleid tot de op richting van de eigen club. Len tefeest wilde dat De Rietzeilers zich niet zozeer op "de rest van Schiedam" richten alswel op de gehandicapte Schiedammers. Dat zagen de Rietzeilers niet zo erg zitten. Een dag voor de eigenlijke elfde-van-de-eifde heeft de nieuwe carnavalsvereniging van Lentefeest zich gepresenteerd en haar Prins Carnaval en Radfj van Elf voorgesteld. Dat gebeur de in het verpleegtehuis De 3 Maasstede. 1 De Echte Prins Carnaval is zaterdagavond bij de Rietzeilers .geïnstalleerd met zijn Raad van Elf. De Rietzeilers koppelden meteen het eerste carnavalsbal aan deze installatie. Vanavond houden de Riefeei lers een bingo-avond, waarvan de geldelijke opbrengst ten goe de komt aan een nog onbekende groep misdeelde Schiedammers. De avond begint om acht uur in de grote zaal van de Christelijke Sociale Belagen aan de Lange Haven. Iedereen boven de zes tien jaar mag meedoen. mm. Schiedammers maken weinig gebruik van onderwijswinkel SCHIEDAM De op de Hoogstraat gevestigde Onderwijswinkel krijgt per maand gemiddeld slechts tien bezoekers.-Een kwart van deze bezoekers komt niet met problemen die direct met de eigen onderwijssituatie, te maken hebben maar meer met randverschijnse len. if Eén en ander valt af te leiden uit het blad' „Owis" dat de On derwijswinkel Schiedam voor het- eerst het licht heeft doen 2ien. In dit blad melden de on- derwijswinkeliers dat zij in de maanden januari tot en met september '77 in totaal 89 bezoe kers hebben gehad op de uren dat het pand officieel geopend is (op woensdag en zaterdagmid dag en donderdagavond). 36 van de 89 bezoekers van de onderwijswinkel waren leerling of student en hadden vragen op hun terrein; 22 volwassenen kwamen met vragen over on derwijskansen voor henzelf; 9 ouders kwamen met vragen over de onderwijssituatie van hun kinderen en 2 leraren kwa men met vragen naar de winkel. Twintig bezoekers in die ne gen maanden kwamen met zeer specifieke, nergens onder te brengen vragen naar de Onder wijswinkel, of kwamen namens een organisatie als de school raad of de Trechter. In die negen maanden is niet gebleken dat er op één specifiek onderwijsgebied onduidelijkheid bestaat bijde Schiedammers, men komt volgens de winkeliers meer met zeer gevarieerde vra gen. Voordat Owis in het leven werd geroepen publiceerde de Onderwijswinkel van tijd tot tijd losse artikelen, stukken en rapporten over het Schiedamse - onderwijs. Dergelijke zaken zul len in de toekomst in Owis ver schijnen. Het ij de bedoeling dat dit blad aanvankelijk eens per twee of drie maanden verschij nen zal en na verloop van tijd - afhankelijk van de belangstel ling voor het blad - regelmati ger. In het onderwijsblad zullen artikelen gepubliceerd worden, die betrekking hebben op een aantal specifieke problemen uit het onderwijs. In het eerste nummer van Owis staat informatie over de Onderwijswinkel zelf, een arti kel over de werkzaamheden van het laatste half jaar een een ar tikel over de problemen die zich voordoen bij schoolverlaters. Tijdens de openingsuren van de Onderwijswinkel is het blad verkrijgbaar voor alle in onder wijs geihteresseerden. SCHIEDAM Het gemeenteraadslid voor het CDA Piet Poot fa door het ooilege van burgemeester en wethouders zachtzinnig op de vingers getikt over zijn goedgelovigheid en zijn slechte geheugen inzake gemeente-aangelegenheden. Piet Poot heeft het college on langs vragen gesteld naar aan leiding van een krantebericht omtrent een „verdacht" gebruik van het Kethels raadhuis; aller hande actiegroepen zouden van dit pand gebruik maken en de brandveiligheid van het gebouw in gevaar brengen. Poot - die zelf vrijwel tegen over het raadhuis woont heeft B en W daarop kritische vragen gesteld over deze kwestie, niet wetend dat'het helemaal niet het Kethels raadhuis betrof maar het stadhuis op de Grote Markt B en W delen Piet Poot als antwoord op zijn vragen mee, dat het „geheel onjuist is dat het Kethels raadhuis steeds meer gebruikt wordt voor aller hande activiteiten van verschil lende partijen en groepen". Tevens wordt Poot gemeld dat het Kethels raadhuis tot 31 mei "77 in gebruik is geweest als post voor de politie en als EH- BO-post De brandveiligheid van genoemd pand is geen ge meenteaangelegenheid, metden B en W aan Poot, aangezien het pand is verkocht aan de Neder landse Financieringsmaatschap pij voor Bedrijfsobjecten; een zaak die Poot bekend hoorde te zijn aangezien hij zelf ais ge meenteraadslid heeft goedge keurd dat die verkoop doorging. Dat was in de raadsvergadering van juni jl. wordt Poot zacht zinnig onder de neus gewreven door B en W SCHIEDAM - Door nog oobekende oorzaak fa de 23-jarige Schiedammer FJMJ. op de Nieuwe Damlaan ter hoogte van bet Nieuwlandplein de macht over het stuur van zijn auto verloren en te gen een zandkfat gereden. De auto sloeg vervolgens over de kop. De bestuur der moest met hoofdletsel naar bet Noleteiekenhufa gebracht worden, maar kon later naar huis gaan. Op de Willem de Zwij gerlaan beeft een botsing plaatsgevonden tussen twee auto's, waarbij één der bestuurders onder in- vbed van alcohol ver» keerde. Deze man - de 23-jarige J.P. reed tegen een voor het stoplicht wachtende wagen aan. P. moest de bloedproef af leggen, Beide wagens hadden zware schade. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Men sen die willen drinken zonder hun gezondheid in gevaar te brengen moeten niet meer dan vier borrels of vier glazen bier of een half litertje wijn om de andere dag drinken. Dit zei de biochemicus dr. H. R. Scholte van de Rotterdamse Erasmus Universiteit vorige week tijdens een symposium over alcoholisme. Hij gaat hierbij uit van mensen van 'normaal' gewicht (zo'n 75 kilo); voor zwaar dere mensen gelden ande re normen. Dr. Scholte voegt aan zijn advies toe dat men er verstandig aan doet bij het drinken te eten en lichaamsbeweging te nemen. De internist dr. J. H. P. ■iWilson kwam met een ad vies voor mannen die geen leverkwaal willen krijgen: drink niet- meer dan 60 gram alcohol per dag. Vrouwen die een le verkwaal bespaard willen blijven komen vrijwel droog te staan: 20 gram alcohol per dag De hoogleraar neurolo gie prof. dr. A. Staal waarschuwde de politie ervoor dat iemand die na alcoholgebruik betrokken raakt bij een aanrijding onder geen beding naar huis of naar het politiebu reau mag worden ge bracht „Hij moet ter ob servatie naar een zieken huis omdat er grote kans is dat hij schedelletsel heeft opgelopen zonder het te weten," SCHIEDAM - Een houten di rectiekeet van dertig meter lengte en ruim zes meter breed te is door de storm van het af gelopen weekend volledig ver nield, De keet waaide door de storm van een trekker die op de Westfrankelandsedijk bij scheepswerf De Jong reed. De schade die is aangericht is nog niet precies bekend. SCHIEDAM - De regionale alcoholactie die in de nacht van vrijdag op zaterdag is gehouden heeft in Schiedam 7 processen' verbaal opgeleverd. De politie heeft van elf uur 's avonds tot drie uur *s nachts op de 'sGra- velandseweg staan controleren. In totaal werden 475 automobi listen aangehouden, 41 moesten op de blaaspijp blazen, bij 15 le verde dat positief resultaat op, 7 kregen een proces verbaal en de overigen kregen een rijverbod opgelegd. t SCHIEDAM - De commissaris van politie te Schiedam, de heer C van der Haagen heeft een open brief gekregen over de kwestie met de Portugese Maria de Lurdes Pucarinho. Maria's Schiedamse vriend Kees Christiaanse uit in deze open brief zijn twijfels over de procedure, die op het hoofdbureau van politie plaatsvond voor dat Maria op vrije voeten werd gesteld. In zijn brief schrijft Chris tiaanse dat toen eenmaal geble ken was dat Maria Portugese was en geen Duitse RAF-terro- riste, zij onnodig lang is vastge houden. „Na enige tijd bleek haar enig overblijvende misstap: zewas vergeten een stempel in haar paspoort te halen binnen de ge stelde termijn. Immers, het ar gument dat zij hier geen midde len van bestaan had was volko men ongegrond. Ik had haar na melijk uitgenodigd om een week of tiyee op mijn kosten bij mij te logeren. Het lijkt mij dat ais de politie zonder meer de be voegdheid, zou hebben om dit te verbieden er toch wel wat met onze rechtsstaat aan de hand is," aldus Kees Christiaanse aan Van der Haagen. „Nadat ik voorgesteld had om Maria's paspoort alsnog van een inreisstempel te voorzien, even tueel mijn naam en adres te no teren en haar vervolgens met mij mee te laten gaan, kreeg ik te verstaan dat daarover eerst met „de chef" en „Den Haag" overleg gepleegd moest worden. Toen ik met klem vroeg ermee op te schieten omdat het al zo'n slepende toestand voor Maria was en de dienstdoende ambte naar aan 't werk toog, mochten wij niet met elkaar blijven pra ten en werd Maria wéér - nu voor geruime tijd - in de cel opgesloten! Dit vind ik werke lijk een grof schandaal. Wij mochten niet met elkaar blijven praten en ik vraag me af hoe het met het „Vigilat ut quiescant" staat als dit zich uit in wantrouwen en de drang tot contróle," aldus de brief van Kees Christiaanse verder. Hij besluit zijn brief aan de commissaris met de constatering dat hem niet verteld is dat een handtekening voldoende zou zijn geweest om de Portugese los te krijgen en dat ƒ560 borg over bodig was geweest (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 18-jarige Rotterdammer Frans T. boorde voor de Rotterdamse rechtbank de officier van justitie mr. 8. Bos zes maanden gevangenis straf (waarvan drie voorwaar delijk met aftrek) van voorar rest tegen zich eisen. De jonge man had zich samen met een vriend schuldig gemaakt aan een straatroof. In de vroege uurtjes van 27 augustus hield hij met zijn al veroordeelde kameraad, de heer J. Vermaat staande. Zij eisten geld, wat de man weigerde. T. deelde een klap uit, waarop het slachtoffer de benen nam. Na een korte achtervolging kreeg het tweetal Vermaat voor de tweede keer te pakken. Onder bedreiging van een metalen kam maakten, de jongens zestig gul den buit Mr. Bos hield bij het bepalen van de strafmaat rekening met een aantal verzachtende om standigheden. Belangrijkste hiervan was een lichamelijk ge brek van de jongen, waardoor hij niet kan werken. Een uitke-' ring genoot hij in augustus niet T. moest het stellen met een tientje zakgeld per week. „Voor diefstal met geweldpleging eis ik normaal hogere straffen," al dus de officier van Justitie, die ook twee jaar proeftijd onder toezicht eiste. Uitspraak over veertien dagen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2