■BR RH Champagne? Geef mij maar cider nmmm I' Klacht bij officier over vloekliedje Baby geboren boven Oceaan Flop d la David -I -:ï' B I -I j i m kom kijken... tiaar eiken Wisseltruc ïïiet juwelen tEikenhuys Legerauto s zonder licht Politieman dood in schietkelder Rhodesië doodt 1200 mensen m Mozambique Speculaasplank met geurige kruiden enoudHollandsch recept of houten standaard met kaars. m ËÉÈêÊÈMÉÊÊmÊêkê Snel besluit over Chinese experts INFORMATIE OVER BEZORGING: Fatale redding if (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zes Kamerleden van het CDA onder wie AR-leider Aantjes hebben vanmorgen vroeg het regeerakkoord van Wiegel en Van Agt afgewezen. Daardoor heeft het akkoord geen meerderheid in de Kamer. De VVD stemde er wel unaniem mee in. De zes zeiden geen parlementaire binding te willen met het CDA/VVD-kabïnet op basis van dit regeerakkoord. Maar ze zullen zich wel loyaal opstellen. g 29 november 1977 32e jaargang no. 9338 fdbedactéur hekman wigqold Twee dwarsliggers in de CDA-fractie: Scholten (links) en Aantjesbeiden ARP. Op de achtergrond fractieleider Van Agt en Kruisinga. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De veiligheidsdienst van de Rotter damse Erasmusuniversiteit heeft extra maatregelen getroffen ter bescherming van een hoogleraar van de economische faculteit. Zijn naam komt voor op een lijst, die gevonden werd bij de arrestatie van de „Ca- pelse groep'; vier Rotterdammers, die in Capelle aan den Ussel een „arsenaal" aan wapens, politie-unifor men, verbindingsapparatuur en chemicaliën hadden opgeslagen. Hun voorlopige hechtenis is inmiddels weer verlengd. 'Steunen' Abortus Weigering Eindconclusie WD-leider Wiegel bekijkt, tijdens het fractie-overleg het gewijzigde regeerakkoord samen met de financieel ex pert van zijn fractie, Riet kerk. BVD O Zie verder pagina 3. i Bel 010-14 74 00 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Levensverzekeringen zijn in veel ge vallen te duur en vaak helemaal niet nodig, omdat er genoeg andere voorzieningen zijn. Dat zegt de Consu mentenbond, die in zijn gids van deze maand een felle aanval doet op de levensverzekeringsmaatschappijen. Verdien één van deze fijne kado's door ons een nieuwe abonnee te bezorgen. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. y Mr**' •mji.ü'nHij'ic Dat betekent dat zij het niet uit, ook de tegenstemmers, dat de eerste de beste dag naar huis het kabinet met de WD er zullen sturen en het verder op komt. Dit zal dan waarschijnlijk zijn beleid zullen beoordelen, 'geen normaal parlementair meerderheidskabinet zijn, maar een extra parlementair, omdat zes CDA'ers geen parlementaire binding wilden. AR-leider Aan tjes verklaarde vanochtend: „Als de Informateur meent dat hij met deze uitslag kan werken. akantoor: Witte de Withstraat 25» Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 -14.74.11 Informateur Van der Grinten moet nu beslissen of hij nog wel een kabinet kan maken „dat in voldoende mate steun onder vindt in de volksvertegenwoor diging". In het CDA gaat men er van VY'ÏM: "r.'vWS Zes CDA'ers regeerakkoord (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK - In diverse plaat sen.in het land zijn, zakenmen sen opgelicht met een wisseltruc ®etjuwelen; Twee Bredase woonwagenbewoners zijn, ver dacht van deze oplichting, gear- festeerd. f De mannen, de 32-jarige H.D. en 'de 22-jarige J.F.D., zijn ne tten, Kopers mochten de juwe len.' gouden ringen met briljan- tèn, laten taxeren bij een juwe liervan hun eigen keuze. De juwelen werden over het algemeen getaxeerd op een Vaarde van ongeveer veertig duizend gulden. Eén van de ver tepers bood ze dan aan voor fertigduizend. Daarop ontstond een zogenaamde ruzie tussen beide verkopers, die zich dan éven terugtrokken om de ruzie bij te leggen. De juwelen die de koper daarna.kreeg waren per fect nagemaakte kopieën. hk. Hoogstraat gesloten Tel.OIO—133744 ■sMaandaj dan zullen wij zo'n kabinet niet In de weg staan. Direkt na het aanvaarden van zijn opdracht, heeft informateur Van der Grinten gezegd dat hij ook kan onderzoeken of er een kabinet mogelijk is, dat niet op een parlementaire meerderheid kan rekenen. CDA-leider Van Agt zei na afloop van het CDA- fraktieberaad, dat de houding van de zes dissidenten aanzien lijk positiever is dan gedogen. Volgens hem betekent dit, dat zij het kabinet waar enigszins mogelijk zullen steunen. Van Agt: „Dit is het enige kabinet dat op het ogenblik op redelijke voorwaarden te vormen is en daarom moet het er komen." De zes tegenstemmers waren: Dijkman (KVP), Aantjes, De Boer, Beumer, Scholten en Van Houwelingen (allen AR). De Kwaadsteniet (AR) trok zich op het laatste moment terug. Vol gens Van Agt hoeft de opstelling van dit zestal onder wie behalve Aantjes ook de AR-voorzitter De Boer. niet te betekenen dat zij geen positie in het kabinet of in de fraktie zouden kunnen bekleden. „Dat hangt van hun persoon lijke opstelling af," aldus Van Agt. Naast deze zes zijn er nog een aantal CDA'ers die voorbe houden maken op onderdelen van het regeerakkoord. Oud- KVP-leider Andriessen maakte weer bezwaren tegen de abor tusparagraaf, die gelijk is aan de afspraken met de Pyd A Voor de rest verdedigde hij het ak koord met de VVD. Wiegel wilde zich nog niet uit laten over zijn opstelling nu een aantal CDA'ers tegen het ak koord is. Éérder in de formatie had hij gezegd dat hij zekerheid wilde hebben over de houding van een aantal dwarsliggende AR-leden. De WD-leider weigerde gis teravond na afloop van het be draad van zijn fraktie bovendien té zeggen'op welkë punten de VVD het regeerakkord maar moeilijk kan slikken. Hij wilde wel toegeven dat er.stevig was gedicussieerd". Maar de politieke eindconclu sie van de fraktie was dat de WD regeringsverantwoorde lijkheid behoort te nemen. Zo wel uit de opmerkingen van de WD-leider als uit de dingen die Van Agt zei, blijkt dat er, on danks het gedetailleerde ak koord, over een aantal belang rijke zaken nog geen afspraken zijn gemaakt Zo is er niets geregeld over de hoogte van de bezuinigingen op de overheidsuitgaven of over de vraag of de sociale uitkeringen gekoppeld moeten blijven aan het minimumloon. Wiegel en Van Agt gaan vandaag naar de informateur om verslag uit te brengen. mmmüssk Op de lijst stonden meer na men van vooraanstaande Ne derlanders, in enkele gevallen mét bijzonderheden over de tijdstippen waarop zij plegen thuis te komen. Allé betrokke nen werden meteen door de po litie op de hoogte gebracht De hoogleraar wiens naam uit overwegingen van veiligheid niet wordt bekend gemaakt, lichtte de veiligheidsdienst van de universiteit in. De laatste weken deden bin nen de universiteit verhalen de ■ronde als zou de BVD er een on derzoek instellen. Het College van Bestuur van de Erasmus universiteit heeft gisteren ver klaard daar sterk aan te twijfe len. „Ons is niets bekend van geregelde of incidentele contac ten met de politie of de BVD", aldus het college. AMSTERDAM - De hoofd commissaris der Amsterdamse politie zal het einde van deze week een beslissing nemen over het al dan niet opheffen van de schorsing der beide 'Chinezen- experts' A. Damsteegt en R. Wa terloo van de Criminele Inlich tingendienst De rechercheurs werden ervan verdacht steek penningen te hebben aangeno men. (Van onze 'sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Cider is bet lekkerst van alle mousse rende wijnen, inclusief champagne. De Consumen tenbond concludeert dit uit een smaaktest door een groep mensen zonder veel verstand van wijn. Zij kregen glazen voorge zet met drie merken cham pagne, twee merken sekt, twee mousserende Duitse wijnen, één mousserende Italiaanse wijn en twee merken cider. De glazen ci der werden het lekkerst ge vonden, aldus de Consu mentenbond. De bond zegt erbij dat het dus onzin is om per sé dure champagne te kopen. k. Wolkenvelden, maar geen re- \8en van betekenis. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtempera- turen van 6 graden in het wes- ■"ten van het land tot rond het '.vriespunt in het oosten. 3D nov. zon op onder 08.24 16.33 maan op onder 20.57 11.24 (géén atidrr ntimm«r) Vreog naar de eïdeKng abonneeiemit» maandag l/m vrijdag tot 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AEDEUN5 ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. DEN HAAG - De legervoer tuigen van de Koninklijke Landmacht mogen overdag niet meer met hun lichten aan rij den. De legerleiding is met deze proef, die bijna vijf jaar heeft geduurd, gestopt omdat geble ken is, dat de verlichting over dag de verkeersveiligheid niet ten goede kwam. (Van onze radio- en tv-redactie) LANDSMEER, HILVERSUM - Het "vloekliedje" dat cabare tier Rob van de Meeberg vrij dagavond in "Sonja's Goed Nieuws Show" zong, is voor de heer L. Verhoef uit Landsmeer aanleiding geweest bij de offi cier van justitie in Amsterdam een klacht tegen Sonja Barend en de VARA in te dienen. Of deze tot een vervolging wegens "belediging" of "gods lastering" van Sonja Barend of de VARA zal leiden, kon men ons vanochtend op het Amster damse parket nog niet meede len. De heer L. Verhoef heeft Sonja Ba rends tevens een brief geschreven, waarin hij haar zegt zich "diep beledigd" te voe len. "U trapte op mijn gevoel en mijn verstand," aldus de heer Verhoef. De VARA, die een en ander "betreurt", liet weten "dat het nooit de bedoeling is geweest dat mensen zich gekwetst zou den voelen." (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De Enschedese adjudant van politie B. de Vries (49) is gisteren om het leven ge komen toen hij zich in de schiet kelder onder het politiebureau per ongeluk een kogel door het hoofd schoot. De adjudant die bezig was met het schoonmaken van zijn dienstpistool, was op slag dood. Zijn collega's vermoeden dat De Vries niet in de gaten heeft ge had dat er nog een kogel in het magazijn zat De adjudant stond overigens bekend als „een kun dig en zorgvuldig schutter". BRUSSEL - In een Belgische Boeing op weg van New York naar Brus sel is gisteren hoog boven de Atlantische Oceaan een baby geboren. De moeder, een jonge Egyp tische, werd bij de beval ling bijgestaan door een vrouwenarts (toevallig aan boord) een stewar dess en de chef-purser. Toen het nieuwe we reldburgertje zich aan kondigde, werd in allerijl de "salon" op de eerste verdieping van de Sabena Boeing 747 ontruimd. De geboorte van het jongetje Gracieus zeilde de jonge Australiër David Payne (12) over de lat bij het hoogspringen tijdens schoolwedstrijden gisteren in Adelaide. De sprong lukte schitterend, maar bij de landing ging er iets mis: het schuimrubber week uiteen en David verdween van de aardbodem, Kop op, David!" riepen z'n klasgenoten en dankzij dat advies kwam het springertje toch weer op z'n pootjes terecht. "Een beetje een flop," vond hij zelf. (ruim zes pond) verliep zeer soepel. Meteen na de landing kreeg de jonge moeder van de Sabena bloemen aangeboden. Moeder en kind werden daarna naar een kraaminrichting overgebracht Mevrouw Raes Salem-Makkar, op weg naar haar man in Cairo, zal over enkele da- gen haar reis voortzetten. De "Boeing-baby" krijgt de naam Jimmy. De stewardess die hielp wordt peettante van het joch. SALISBURY - Het Rhodesi- sche leger heeft twee kampen van zwarte nationalistische strijders in Mozambique vernie tigd en daarbij "meer dan 1200 gewapende terroristen" gedood, aldus een mededeling, van het militair opperbevel in Salisbu ry. Hiermee zijn de al dagenlang circulerende gerichten, dat Rho desië bezig was met een groot scheepse aanval op Mozambique bevestigde. De aanvallen begonnen, aldus Salisbury, vorige week woens dag bij een kamp op 90 kilome ter van de Rhodesische grens vlakbij de plaats Chimoio, waar het hoofdkwartier zou liggen van het guerrillaleger van Ro bert Moegabe. Zaterdag werden aanvallen ondernomen op een guerrillabasis in Tembui, op 250 kilometer van de grens, aldus de bekendmaking. Bij de aanvallen heeft het Rhodesische leger gebruik ge maakt van land- en luchtmacht. Volgens Joshua Nkomo, samen met Robert Moegabe leider van het Patriottisch Front, zijn bij de Rhodesische bombardemen ten ook tenminste 100 vluchte lingen, voor het merendeel kin deren, omgekomen. Hij kondig de aan dat de strijd tegen de Rhodesische premier lan Smith zou worden voortgezet "Er is geen altematieF', aldus Nkomo. Ook de regering in Mozambi- qe heeft verklaard dat onder de burgerbevolking honderden slachtoffers zijn gevallen. Levensverzekeringen vaak onnodig duur iJ De bond zegt dat het met de voorlichting van de maatschap pijen droevig is gesteld. De Con sumentenbond zegt vijf jaar ge leden al ongezouten kritiek te hebben geleverd op de adver tenties en folders van de levens verzekeraars, maar dat er sinds dien nog niets is verbeterd. De maatschappijen hebben volgens de Consumentenbond tot nog toe ook nagelaten het nodige te doen aan de verzeke ringen zelf. Die zijn volgens de consumentenorganisatie nog al tijd ondoorzichtig en moeilijk met elkaar en met andere spaar- vormen te vergelijken. De bond vindt het hoog tijd worden voor overheidsmaatregelen, die de maatschappijen verplichten met betere voorlichting te komen. De kritiek van de Consumen tenbond richt zich met name op de maatschappijen, die samen een kartel (de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van-het Levensverzekeringswezen, NVBL) hebben gevormd. De premies voor levensverzekerin gen worden hoog gehouden door afspraken binnen de NVBL, al dus de bond. De Consumentenbond haalt ondermeer uit naar de Nationa le Nederlanden, die de man vrouw-polis aan de man pro beert te brengen. De bond heeft uitgerekend dat bij deze verze kering slechts 2 procent rende ment over de betaalde premies wordt verkregen. De adverten ties reppen volgens de consu mentenorganisatie echter niet over die beperking. EEXT - De 61-jarige H. Puh- ler uit Eramen is gisteren omge komen bij een verkeersongeluk op Rijksweg 34 bij het Drentse Eext. De man werd aangereden door een tankauto, toen hij een fazant van de weg wilde halen. <.y Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres:.- Plaats: - Soort abonnement: O kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze aardige spekulaasplank standaard (aankruisen wat u wenst) als beloning bij: Naam afzenden Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1