1METR0 TOKAI VERRADEN EN VERLINKT Cabaretgroep Vangrail brengt slechts haS programma Voortijdig einde schuin oversteken? Tweetal exposities Spitsuur in de Lange Haven i Actieve Sint Advertentie voor buitenlanders m. I wmm Directeur Rabo-bank fraudeerde Schiedammers goed gespaard Caféruzie Vroeg vuurwerk v Schiedam MAANDAG-5 DECEMBER1977/HET VRIJE VOLK/PAGINAfa (Van onze verslaggever CEES VAN DER WEE) SCHIEDAM - Het is nacht. Hilversum 1 en 2 hebben het Wilhelmus al laten galmen. Nederland gaat naar bed. Maar op de FM heerst grote onrust. Zendpiraten blazen elkaar van de band. Zenuwachtig geroep. Er is iets mis. „Dit is de Radio Maassluis. Dit is de Radio Maassluis met een bericht voor de driemeterband. De Metro Tohai Vlaardingen is verraden. Vanavond heb ben ze voor achthonderd gulden aan spulletjes bij hem weggehaald. De Tokai Vlaardingen kan niet meer uit zenden. Hij is door iemand uit Vlaardingen verlinkt." Bakker Mister X Zendverbod Vangrail.maar metz'n viertjes. SCHIEDAM - Niet alleen op de weg maar ook in het water van de Lange Haven kan het behoorlijk druk zijn. Normaal gesproken zijn het altijd de automobilis ten die zenuwachtig op hun stuur zitten te trommelen omdat de brug open staat. Nu zijn het de schippers die dat doen op hun stuurrad omdat de brug dicht blijft. De rede is heel begrijpelijk: de brugwachter is even zijn boterhammetje aan het opeten. Vijf mille voor Staelduinsebos Forumavond in Salvador- Allende centrum WA Veel drukte in de hal van het Noletziekenhuis, waar Sinterklaas optrad voor de ziekenomroep. 'Geef liften noodtelefoon' Val met fiets Grote kerstboom op Koemarkt Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 r: Schiedam Telefoon (Ü10J 265205 266646 Rake klappen Diefstal uit berghok Steen door ruit t Ahoy' vol duiven Roemrijk a 35, s-t f '•1#? Zendpiraten raken in «SU de PTT speurt; De volgende ochtend komt het nuchtere politiebericht: „In sa menwerking met de radiocon troledienst wan de PTT is een complete radio-electrische zendinstalllatie in beslag geno men. Tegen de illegale zender wordt proces-verbaal opge maakt De etherpiraat placht uit te zenden onder de roepnaam Metro Tokai Vlaardingen." De man achter het station, de 57-ja- rige H. G. C. uit de wijk Holy, kan op een forse boete rekenen. Het minimumbedrag in dit soort gevallen dat moet worden be taald is zeker driehonderd gul den. Radi; Maassluis weer: „De RVD heeft hem gepakt Hij is in hun handen gekomen via verra derswerk. Dat vind ik dus niet luisterrijk. Dit is zo misselijk en zo laag. Alles wat die man bezat is weg. Maar de Tokai komt weer terug. Als hij wil mag hij op mijn lokatie komen toete ren." Toeteren betekent uitzen den. Gepakt worden betekent zeker niet ermee ophouden. Po- litievoorlichtster Marianne Ekels zegt: „Als je ze nu in be slag neemt, zitten ze morgen weer in de lucht" Voor Metro Tokai betekende uitzenden een dag- en nachtvul ling. HVV heeft beslag weten te leggen op een band met één van zijn laatste uitzendingen. Het nu al legendarische programma werd maandagavond tussen zes en zeven uur uitgezonden. Een uur lang gezwets om niets. „Er is een verzoekje gekomen uit Maassluis. Ja. Daar had Sin terklaas zelf om gevraagd of ik nog even een paar Sinterklaas liedjes wil uitzenden. Want hij vindt die liedjes altijd zo fijn. Want hij vindt die liedjes altijd zo gezellig. Jaaa. En dat is dan voor een paar hééééle lieve kin deren. Nou, er is ook wel een heel stout jongetje bij. Maar zijn zusjes zijn héééél lief. Ja. Dat zijn hele lieve zusjes daar in Maassluis." Het broertje luistert niet al tijd even goed naar zijn ouders. Het jochie krijgt daarvoor een langdurige schrobbering van de Metro Tokai die dat niet be paald op pedagogisch verant woorde manier doet Het kind - Davy - moet hevig geschrokken zijn van alle verwijten. Metro Tokai besluit pover opbouwend: „Maar ja. Davy, jij gaat een hele brave jongen worden. Nu gaat hij njet meer stout worden. Nou gaat 'ie een hele lieve jon gen worden. Daaag Deborah, daéég Daisy, daêag Davy. Mag ik de volgende keer zeggen, daaaag lieve jongen?" Dit soort uitzendingen zijn voorlopig niet meer te beluiste ren. Maar er blijven nog genoeg andere vormen van luchtver ontreiniging over. De piraten blijven ook elkaar volop dwars zitten. Starsky Maassluis bij voorbeeld heeft daar last van. Radio Vlaardingen, weer een andere piraat, steunt de Stars ky: „Die lui kennen van mij met d'r bakkie zo compleet de lucht invliegen. Want al dat gezeik op de band is niet mijn stijl." Starsky Maassluis behoort tot de groten. Hij bouwt zendertjes en verkoopt ze dan. Daardoor komen er steeds meer piraten in de lucht Weer meer overlast En daar beklaagt Starsky zich dan weer over. Hij krijgt daarbij steun van de Leona Vlaardingen en zijn echtgenote, die zich de naam Betty Boop heeft toegemeten. Betty: „Nou, Starsky, maak jij je eigen maar geen zorgen. Al die toestanden moeilijk, joh. Dat vind ik niet zo luisterrijk. Ik mag wel niet zo veel zenden van de Leona. Misschien toeter ik iedereen wel van de band als ik alleen zend. Ik ben namelijk nogal a-technisch. Ik ben dus een softenonkindje in mijn elec- tronica. Maar ik ben wel hele maal gebeteo door de radio-ty- fusbacil." Dit soort en ook wel grovere taal klinkt over de FM-radio. De PTT gaat in de komende weken actiever worden, omdat er de laatste tijd steeds meer klachten bij de politie binnenkomen. Sterke en slecht gebouwde zen ders presteren het zelfs bij buurtgenoten de tv-ontvangst volledig te ontregelen. Mister X ergert zich daaraan. Hij blaast andere piraten weg en zegt dan: „Jullie moeten eens ophouden met dat gezwets. Ik heb zo'n hekel aan dat gelul. Ra dio Vlaardingen is het niet eens met mister X, die vindt dat er slechts over technische zaken gesproken moet worden. Radio Vlaardingen: „Maar dat maak ik toevallig zelf wel uit. Als ik zin heb om op de band te vertellen dat mijn kat lekker heeft gescheten, dan zijn dat mijn zaken. Dat gaat hem toe vallig geen ene moer aan. En mister X ken mijn rug op." Met hem worden ruzies uitgevoch ten. Andere piraten waren met peilapparaten onderweg om Mister X op te sporen en hem voorgoed uit de ether te halen. Een ware oorlog. Met de maand wordt het er ger. Steeds meer piraten komen in de lucht. Af en toe verdwij'nt er één. De Vrije Radio Vlaar dingen is uit de lucht Een scho lier dreef dat station, maar na dat zijn ouders HW van vorige week hadden gelezen en be merkten dat de piraterij ten koste ging van het huiswerk is hem een zendverbod opgelegd. Er blijven nog genoeg, nog eigenlijk te veel piraten over, die hun onzin blijven uitzenden. Radio Long Life bijvoorbeeld. „Ha, dan draaien we nu maar weer een hartstikke leuk plaat je." En dan de tonen van Hol lands Glorie: „Love, Liebe, L'a- mour. En mijn zuster die speelt Diano. Love, liebe, l'amour en me zuster die speelt op d'r ïoempapa, hoempapa." .A3 SCHIEDAM - De ziekte van pianist Guus Ponsioen heeft het nieuwe programma van de ca baretgroep Vangrail danig in de war gestuurd. Vrijdag en zater dag stonden vier van de vijf le den van de groep op de planken van het Zoldertheater In de Teerstoof voor een try out Erg veel uit te proberen viel er niet want door de ziekte van Guus Ponsioen kwam de helft van het programma te vervallen „De pianist neerpt een zeer be langrijke olaats m m de groep", vertelt Rema Boelens. „Temeer omdat hij niet alléén piano speelt maar ook duidelijk een rol heeft Als je zo iemand opeens moet missen, gooit dat het hele programma door el kaar. We zijn nu bezig om een ande re pianist in te werken omdat de afwezigheid van Guus waar schijnlijk nog wel even gaat du ren Zoiets kost natuurlijk tijd. Hopelijk lukt het om hem op korte termijn in te werken. Dan kunnen we misschien nog een paar try outs maken en het pro gramma hier 'en daar wat bij schaven." Hoewel het pas de derde keer was dat Reina Boelens, Ghislai- ne op de Weegh. Jan Elbertse en Cees Rutgers het nieuwe pro gramma „diverse groenten" brachten, verliep de voorstelling vlekkeloos. De sketches worden op een poëtische manier gebracht waarbij vooral de muziek het moet doen. Dat kon helaas nog VLAARDINGEN - De Rot terdamse officier van justitie geeft zijn verzet tegen, het Vlaardingse experiment met het schuin oversteken nog niet op. Binnenkort verstuurt hij een brief naar een topjurist van bin nenlandse zaken. Doel ervan is, dat de Kroon het gemeente raadsbesluit voor dit experi ment vernietigt. Dat zou dan een vooptijdig einde betekenen aan het schuin oversteken, dat voor lopig drie maanden zou duren. „Wij nemen aan dat de offi cier van justitie inderdaad op die toer gaat," bevestigt R. A- Blom, ambtenaar algemene za ken in Vlaardingen. Allereerst is geprobeerd een proefproces te beginnen door wethouder Bas Goudriaan voor de eerste schui ne oversteek te bekeuren. De of ficier van justitie heeft daarvan afgezien. Èr is onlangs wel nadere in formatie bij de gemeente Vlaar dingen ingewonnen over de be sluitvorming voor het over- steek-experiment. Die informa tie wordt nu in Rotterdam ver werkt Dan wordt de brief aan het ministerie verstuurd. „Het is een ambtelijke bena dering van het experiment," al dus een woordvoerder van het parket, waar de officier zijn ze tel heefL „Wij zullen het mini sterie er op wijzen dat dit Vlaardingse besluit in strijd is met de wet en wellicht ook met het algemeen belang. Het is onze taak een hogere overheid, wat het ministerie Is, hierop te wij zen." Etjn gevolg daarvan zou kunnen zijn dat het raadsbesluit wordt \-emietigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Winterge- zichten" en de verzameling nieuwe aanwinsten toont het Rotterdamse Gemeentearchief door middel van twee exposities die van 9 december tot 8 januari worden gehouden. Jaarlijks verwerft het archief een grote hoeveelheid foto's, te keningen en z» voort. Voor het grootste deel zijn dit prenten van het "nieuwe"Rotterdam, zoals de schetsen die altijd in opdracht worden gemaakt door o. m. de kunstenaars Hans van Blooys, Jan Burgerhout, Charles en Maarten Kemper en Jan Goedhart Via ailerlei afbeeldingen, maar ook een enkel document wordt het lief en leed tijdens de strenge winters van vroeger ge toond. Een diaklankbeeld met als titel "Kermis op de Maas" vertelt over de tijden, waarin zelfs de grote rivieren dichtge vroren lagen. Y'S,-.4 MAASSLUIS - De vereniging Vrienden van het Staelduinse bos krijgt van Maassluis 5000 gulden subsidie. Het gaat hier om een eenmalige uitkering. Het gemeentebestuur vindt het een goede zaak om deze vereniging t financieel.te steunen. Veel Maassliiizers gaan name lijk naar het,bos bij Hoek van 'Holland. Het is in iedere ge meente gebruikelijk dat 10 pro cent van bepaalde investerings kosten gesubsidieerd wordt. Dit zou voor het bos 15.000 gulden betekenen. Dit bedrag is nodig voor het opknappen van een koestal in het bos. In deze opge knapte stal moet een groots in formatiecentrum komen. Maar het gemeentebestuur wil niet meer betalen dan de ge noemde 5 mille omdat een derde deel van het aantal leden van de vereniging uit Maassluizers be staat. ROTTERDAM - In het Salva dor Aliende Centrum wordt donderdag een forumavond ge houden. Op de avond komen ac tuele problemen aan de orde die betrekking hebben op de situa tie in Chili. Het forum dat geleid wordt door de voorzitter van de Umdad Popular in Nederland, Claudio Grossman, wordt ge vormd door vier Chileense vluchtelingen. Men-begint aan de Wijnhaven 23 om acht uur. SCHIEDAM - Sint Nico- Iaas heeft een druk week einde achter de rug. Zater dag moest de Goed Heilig- man, naast de vele huisbe zoeken, zich maar liefst vier maal officieel presenteren aan de Schiedamse bevol king. Dat deed hij in de wij ken Oost en Nieuwland waar hij respectievelijk werd begeleid door de Rijn mondband en OBK en na tuurlijk door een aantal Zwarte Pieten. Zaterdagmiddag was hij te gast in het Zoldertheater In de Teerstoof om het poppentheater „De Schellenboom" van Kern Timmermans luister bij te zet ten. Zaterdag .begon Sinterklaas de 'dag al vroeg in het Nolet Zie- 'kenhuis. De Zieken Omroep Schiedam verzorgde vanuit de hai van het ziekenhuis haar uit zending en natuurlijk mag daarbij in deze dagen de Sint niet ontbreken. Behalve Sinterklaas, die met zijn pieten cadeautjes aan de patiënten uitdeelde, traden in- het programma „ZOS op zater dag" 'de smartlappenzanger i Jack; Rose en de. Vlaardingse J Marian Schot'op. UTRECHT Noodtelefoon in de lift. Dat is de oplossing voor mensen die bang zijn voor lif ten. Het was ing. H. C. A. Mulder van het Liftmstituut, die deze oplossing aandroeg op een „lif- tendag" van het instituut in Utrecht Nederland heeft meer dan 26.000 liften. SCHIEDAM - De 18 jaar oude A. de L, uit Schiedam is zater dag met zijn fiets op de Stad- hóuderslaan téh val gekomen, vermoedelijk doordat de snel binder tussen zijn achterwiel sloeg. Met bloeduitstortingen aan zijn hoofd is A de L. naar tiet Gemeente Ziekenhuis over gebracht SCHIEDAM - Burgemeester Arie Lems zal, zoals gebruike lijk, de lichtjes in de kerstboom op de koemarkt weer ontsteken. Evenals in voorgaande jaren is de grote kerstboom een ge schenk van de firma Sandvik Nederland BV waarvan direc teur Nellen ook aanwezig zal zijn. De feestverlichting gaat om half acht branden. Het geheel zal worden opgeluisterd door de Harmonievereniging Harpe Da vids. ROTTERDAM - De oud-di recteur van de Rabo-bank in Gouderak, de 32-jarige Peter van der M., is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven maanden," waarvan vier voorwaardelijk. De officier had zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en een boete van 4.000,- geeist. Van der M. had in de periode van 1975 tot 1977 als directeur van de bank kopieen gemaakt, van blanco depositobewijzen en ze voorzien van bedrag, stempel en eigen handtekening. Hiermee had hij bijna een half miljoen gulden geind. Daarnaast had hij 69 groei- spaarbewijzen van elk 1.000,- voor eigen gebruik aangewend. De spaarbewijzen waren hem door een cliènt in bewaring ge geven. Van der M. had het geld onder meer een huis, een vakan tiehuisje en een nieuwe auto ge kocht SCHIEDAM - Door een keer per maand een adver tentie te plaatsen met me dedelingen in het Turks, Spaans, Marokkaans en Nederlands hoopt de ge meente een zekere integra tie van buitenlanders te krijgen binnen de Schie damse samenleving. Voor deze maandelijke adver tentie wil de gemeente 12.000 gulden uittrekken. Dit voorstel werd gedaan op de vergadering van de raadscommissie voor alge mene en bestuurlijke zaken die vorige week werd ge houden. PvdA-raadslid Ruurd van de Veer stelde voor om te onderzoeken of de teksten zo nodig ook in het Engels moeten ver schijnen. Naar zijn mening wonen er ook een groot aantal Engelsen binnen de gemeente. Om de uitgaaf voor "de gemeente een beetje te ver lichten zal bij het ministe rie voor CRM een zoge noemde experimentsubsi die worden aangevraagd. Ook de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers in Rotterdam is gevraagd om voor tien procent in de kosten te willen deelne men. Ook al komen deze bij dragen er niet dan vinden de raadsleden van de com missie ABZ dat het project moet doorgaan. Het Tolkenccntrum Zuid-Holland uit Rotter dam zal gevraagd worden het vertaalwerk op zich te willen nemen. SCHIEDAM - Bij de Spaar bank Anno 1820 is in de maand, november in totaal 1,3 miljoen meer op de rekeningen gezet dan er werd afgehaald. De Schiedammers brachten 19,7 miljoen en haalden er 18,3 mil joen "af.vNovembetw vorig jaar het ïnlegoverschot 1,1 bedroeg miljoen. In de afgelopen elf maanden van dit jaar is er nu 13.654,925 gulden meer ingelegd dan terug betaald. Vorig jaar was dat ruim 1,4miljoen minder. niet in het afgelopen weekeind. Hopelijk is Guus Ponsioen er wel bij als Vangrail op 28 en 29 april en 12 en 13 mei opnieuw in De Teerstoof komt. Hopelijk kunnen de bezoekers van het Zoldertheater dan genieten van het complete programma „Di verse groenten". SCHIEDAM - In het café van de 40-jarige C. G. v.d. V. aan het Rubensplein is in de Vroege och tenduren van de zaterdagmor-" gen een fikse caféruzie Uitge broken. Aanleiding hiertoe was een al langer slepende - beta lingskwestie tussen de caféhou der en twee klanten, de-64-jari-' ge A. v.d. T. uit Schiedam en de 31 jaar oude P. P. uit Rotterdam. Al eerder waren er tussen de betrokkenen klappen gevallen. Toen P. P. en A. v.d. T. in het weekeind het café binnenstap ten deelde P. P. meteen een paar rake klappen uit waardoor eige naar C. G. v.d. V. bewusteloos raakte. De 18-jarige Rotterdam se C. B. probeerde de ruzie te sussen. Zij; wérd opzij geduwdV' kwam teri val en liep een lichte hersenschudding op. Evenals C.1 G. v.d. V. is zij naar het gemeen te Ziekenhuis overgebracht. A v.d. V. en P.P. zijn door de poli tie aangehouden. SCHIEDAM - Op het Schu- bertplein heeft de politie de 14-jarige B.K. en de evenoude A. P. K. aangehouden. De jongens werden opgepakt omdat zij overlast bezorgden door het af steken van vuurwerk. Bij de aanhouding sprong B. K. in de bokshouding, een houding die echter ook bij de agent bekend was. De korte worsteling had als resultaat dat'de twee jongens meegenomen werden naar het bureau waar ze eerst een uurtje mochten afkoelen voordat een familielid ze op kon halen. SCHIEDAMt- De 47 jaar oude S. A. B. uit Rotterdam heeft aangifte gedaan van diefstal uit een berghok bij een loods aan de Schiekade. Door de deur in te trappen, konden de dieven een cirkelzaag en twee boormachi nes meenemen. De totale waar de van de gestolen goederen be draagt 1400 gulden. De schade bedraagt ongeveer 100 gulden. SCHIEDAM - Bij de sigaren winkel annex postagentschap op de hoek van de West Franken- landsestraat en de Tollenstraat is zaterdagnacht een steen door de etalageruit gegooid. De da ders hadden geen belangstelling voor het eventuele geld in het pand maar namen slechts twee dozen sigaren mee. ROTTERDAM - Duizenden duiven bevolken volgend wee kend de tentoonstellingshallen van Ahoy'. De Nederlandse ten- toonstellingsclub De Postduif organiseert van vrijdag 9 tot en met zondag 11 .december een grote internationale tentoon stelling. Allerei roemrijke exemplaren zullen te bewonderen zijn, kam pioenen van bonden en rayons en bekende prijsvhegers. Er zijn aparte stands van de beste vlie-, gers uit dé Nationale Competi- tie. -» De zaterdag wordt National? jeugddag met speciale aandacht voor de 15® jeugdige deelnemers, die 600 duivententoonstellen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2