5Sleur breken trekken Rijksgoedkeurmg renovatie Slachthuisbuurt 190211977 MOOI EN VIES SCHIEDAM IN MUSEUM KCVZ iSSNEN STUWGROEP MIDDEN DELFLAND WILLEN HEARING Kerstbal in Landvreugd Overvaller gezocht, ontvoerder gepakt schiédam ëmissmtisu •H'g ZATERDA G-l 7 DECEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 s SCHIEDAM - Zowel de werkgroep Ruimtelijke Or- dening van de SSSN als de Stuwgroep Midden Delf- land handhaven een aantal van de bezwaren die zij hebben ingediend tegen het gemeentelijk bestem- s irilngsplan Woudhoek Noord. Bij de provincie zullen r dagen circa vijftien bezwaarschriften tegen dit 'emmingsplan bezorgd worden. Kinderen van de' Willem Brouwerschool amuseren zich op de bandenmatras. Ëjmmxm - «v - «Sm 3; JÉ* •Een hele drukte was het de tweede keer dat de Vrouwensoos gehouden werd. voel me hier lekker," aldus een aanwezige. Heeft u al eens een ontmoeting gehad met een echte prinses? Het kan alsnog Zolang dè voorraad strekt C00P Nieawe Watemeg SCHIEDAM - Nog dit jaar zal definitief worden be gonnen met de renovatie van de woningen in de Slachthuisbuurt. De directie van de Volkshuisvesting in Den Haag heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de gemeente Schiedam om de zogenaamde bruine en witte huizen in deze buurt te renoveren. :,y» tV - Milieu m "Is dat nou mijn huis of staat het er net niet op?" vragen bezoekers van de tentoonstelling zich af. Komt U vrijblijvend kijken naar onze grote sorte ring open haarden met alle benodigdheden zoals vonkenschermen, haardstellen, blokken- bakken VUURKORVEN WORDEN OP MAAT GEMAAKT. Luciferstandaard en losse poken, tangen, borstels en scheppen. Vraag vrijblijvend in formatie of bel even 357527. Ook hebben wij een grote sortering houtsnijwerk uit Bali, China en India; dekenkisten (eiken) uit Nederland en grote sortering Rio-Daaiderop en Kurztin. Voor 'n origineel geschenk Hoogstraat 111 - tel. 357527Vlaardingen. Passage 4. tel. 267241 Passage 5-10-12 Schiedam. ja WW. C' V i t - 1. Bezwaarschrift tegen v 4 - - j H 4 S i Woudhoek Noord gehandhaafd t Ook verzoeken beide groepe- rsgen aan het college van Ge deputeerde Staten om een hea- f 1 rsg te organiseren over het jpSchiedam.se bestemmingsplan ij; De werkgroep en de stuwgroep ^willen nogmaals toelichten op Welke punten ze bezwaren heb- ben tegen het bouwplan voor I Woudhoek Noord In een gemeenschappelijke vergadering hebben de werk groep en de stuwgroep deze week besloten tot voortzetting van de bezwaarschriftenproce dure (de werkgroep gaat uit van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord). De werkgroep Ruimtelijke Ordening heeft de helft van het aantal door haar ingediende be zwaarschriften laten vallen. De reden daarvan is dat de ge meente ofwel min of meer is te gemoet gekomen aan deze be zwaren, ofwel dat de werkgroep die bezwaren zelf te onbelang rijk vindt om er op door te gaan bij de provincie De overblijvende negen be zwaarschriften die nu bij de provincie ingediend zullen wor den door de werkgroep hebben onder meer betrekking op de bebouwingsdichtheid in Woud hoek Noord (die is volgens de SSSN te groot); de garanties die het rijk geeft voor bepaalde noodzakelijke projecten als on dertunneling van de spoorbaan (die garantie is te onzeker vol gens de SSSN); en de strook groen langs de Harreweg (die breder moet volgens de werk groep). Ook handhaaft de werkgroep haar bezwaren tegen het ver keerssysteem dat de gemeente in de nieuwbouwwijk wil toe passen. tegen de voorgestelde overgang van de wijk naar Mid den Delfland, en tegen het open baar vervoer (daarvoor moeten meer garanties komen volgens de SSSN). Ten slotte zal de SSSN er bij de provincie nog op aandringen dat de gemeente Schiedam eersl eens een goed onderzoek houdt naar de woningbehoefte in deze stad. Ook geeft de SSSN nog als haar mening te kennen dat de lege plekken in de stad Schie dam eerst maar eens volge bouwd moeten worden, voordat de 5000 woningen in Schiedam Noord gerealiseerd worden. Overigens is de SSSN van me ning dat het zogeheten Bouw plan la (inhoudende de bouw van de eerste 304 woningen) wel m uitvoering genomen mag worden door de gemeente Schie dam. Ook de stuwgroep Midden Delflarïd heeft geen overwegen de bezwaren tegen dat eerste bouwplan De stuwgroep hand haaft haar bezwaren tegen die aspecten van het bestemmings plan. waarbij het milieu in Mid den Delfland aangetast wordt. De indieners van bezwaar schriften tegen het bestemming plan zijn tot 5 januari a.s. in de gelegenheid om hun bezwaren - die door de gemeente met zijn gehonoreerd - in te dienen bij de provincie. Binnen een half laar moet die provincie dan be slissen of de gemeente Schie dam. dan wei de indieners van bezwaarschriften het gelijk aan hun zijde hebben. van baantjes SCHIEDAM - „Het is hart stikke leuk maar je bent 's avonds bek af," lacht Frida Keyzer, zwemonderwijzeres in Zwembad Zuid Zij en haar vijf collega's zijn de afgelopen week met de kinderen van de diverse scholen die zwemles krijgen m het bad. lekker aan het spelen geweest. ..Drie keer per jaar doen we dat; vlak voor de kerstvakantie, de paasvakantie en de grote va kantie. Dan breken we eens voor een weekje met de sleur van het altijd maar baantjes trekken Met het personeel van het zwembad bedenken we allerlei spelieties die zich m en om het water alspelen. Er is ongeloof lijk veel te verzinnen Deze week hebben we een volieybal- veld in het bad gelegd, er lag een basketbalveld, een grote matras van autobanden en we hebben de glijbaan van buiten naar bin nen gehaald en aan een start blok vastgebonden. In het on diepe bad hebben %Ve. om ook de ktnderen die de Zwemkunst nog met machtig zijn. iets anders te bieden, een ganzenbordspel utt- gezet. De kinderen zijn dolenthou siast Als ze weten dat we spel letjes doen. komen ze gillend het zwembad binnen rennen. Dan gaat het omkleden heel wat sneller als wanneer ze gewone les krijgen." Het idee van het zwembad personeel is niet alleen leuk voor de kinderen; het zwembad zelf heeft er ook voordeel bij. Het is gebleken dat er na zo'n speeltjesweek vee! meer kinde ren komen vrij zwemmen Vrouwencafé wordt succes Een deel van de Schiedamse Ibevolking is zich de laatste aand danig gediscrimineerd voelen; dat zijn de man- Zij zijn boos dat zij het ouwencafé niet in mogen De [Èeslissing van de initiatiefgroep tn dit café dat mannen er met ogen binnenkomen, heeft al .hele rare reacties tot gevolg ge- Bij voorbeeld bij bonbonma ker Gerard Verhulsdonk, die de oproep plaatste om met een groep sterke mannen dat vrou wencafé te gaan bezetten. Of bij de toch al progressief denkende en geemancipeerde man, die plots als een blad aan de boom omdraait en niet aan spreekbaar blijkt te zijn op het punt van vrouwencafé's. Of de mannen die gewoonlijk achter de bar staan m sociëteit QT in de Nieuwstraat (waar ook het vrouwencafé gehouden wordt) en die alle biervaten naar de kelder wilden zeulen om ze door de vrouwen weer naar boven te laten zeulen. „Als jullie dat willen doen, dan doe je het toch gewoon! Als je daar lol in hebt moet je vopral met nalaten om die vaten weg te slepen Wij krijgen ze wel weer boven." hebben die grappenma kers te horen gekregen van de vrouwen van het vrouwencafé. Het dreigement is met «uitge voerd. Afgelopen donderdag was het de tweede keer dat de vrouwen- soos geopend was. Evenals de eerste keer was de belangstel ling zó groot, dat besloten is om in januari definitief te starten met de vrouwensoos. Iedere donderdagavond kunnen vrou wen naar het barzaaltje achter het theater In de Teerstoof ko men om deel te nemen aan ge spreksgroepen, activiteiten of om gewoon gezellig te zitten. Dat er het een en ander geor ganiseerd moet worden in de vrouwensoos is wel nodig, von den de meeste aanwezigen don derdag (evenals de eerste keer kwamen er circa 80 vrouwen). Deze tweede keer werd door het overgrote deel der aanwezigen nog over koetjes en kalfjes ge praat, hetgeen ook veroorzaakt werd door de eerste onwennig heid. „We moeten peilen wat de bezoekers willen, dan kunnen we daarop een aanbod afstem men," aldus een der soosleid- sters. „De vrouwen moeten eerst even aan de situatie wennen." De bezoekers is dan ook een stenciltje uitgereikt waarop in gevuld moet worden aan wat voor activiteiten men zou willen deelnemen. Gedacht wordt aan praatgroepen, aan informatieve avonden met een spreekster, en aan bezigheidsactiviteiten. „Ik voel me hier echt lekker, ik kan doen wat ik wil," consta teerde een der oudere aanwezi gen donderdagavond. Veel VOS-cursisten blijken hun weg naar de vrouwensoos te hebben gevonden. Dat heeft onder andere als gunstig gevolg dat de gemiddelde leeftijd vrij hoog ligt; de vrouwen beneden de dertig jaar zijn veruit in de minderheid in de vrouwensoos. „Positief" noemde iedereen die ontwikkeling. Dat wil echter niet zeggen, dat ook jongere vrouwen niet welkom zijn van af januari iedere donderdag avond. mmsmsmexBnm* m>r j. Ir Houdt u weel van het verleden'» tees dan eens over een ontmoeting met een veteraan of met een oude rot Leeft u voorat m het heden? -* Lees dan over een ontmoeting C met jezelf of met Mohamed. srrf u in voor een feestje, kijk dan wat er te lezen staat over eert feest m de bar en over de Gala-avond. Behoort u tot het zuinige type, dan is de ontmoeting met Kobes net iets voor u Als uw ogen gericht zijn op de toekomst ja dan leest u vast en zeker eerst de ontmoeting in het jaar 2002. Dat alies en nog vee! meer kunt u tezeri in Ontmoeting - met een 7&-jange". ,fW t - Deze JbMmM' uitgave ter gelegenheid een hel 75-jarig testeert **n COOP Nieuwe Waterweg te in elke C00P winkel verkrijgbaar «au U.55voerde jabefprija van 4.95 SCHIEDAM - De bewoners van Schiedam Noord kunnen vanavond naar het traditionele kerstbal dat in de sfeervolle boerderij Landvreugd gehouden wordt Ook de kerstman zelf zal bij dit evenement aanwezig zijn. Het bal begint om half negen Het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning heelt zelf nog geen bericht aan de gemeente gestuurd dat ze met de renovatie mag beginnen, maar het is niet waarschijnlijk dat het ministerie zijn goedkeu ring zal onthouden als de Direc tie van de Volkshuisvesting het onderhavige plan al wel heeft goedgekeurd. De goedkeuring houdt onder meer in, dat het rijk een groot deel van de renovatiekosten voor haar rekening zal nemen. Echter ook de bewoners van de betrokken woningen in de Slachthuisbuurt zullen in hun portemonnee merken dat ze in een gerenoveerde woning ko men te wonen. Zij zuilen name lijk een huurverhoging van 2!e procent krijgen. Volgens' de gemeente mogen de bewonet's nog blij zijn dat ze slechts een verhoging van 2Wn krijgen. Het ministerie heeft na melijk in de loop van dit jaar haar richtlijnen voor renovatie projecten gewijzigd en dat houdt onder meer in dat gereno veerde huizen als die in de Slachthuisbuurt 3% meer huur zouden moeten gaan opbrengen na de opknapbeurt Omdat de gemeente in haar overleg met de Slachthuisbuurt- bewoners altijd is uitgegaan van die 2'/s<% huurverhoging werd het niet verantwoord geacht om opeens over 3%te gaan praten. Uiteindelijk 'heeft de Directie Volkshuisvesting dan zelf ook besloten voor die 2'A% stijging. Het projectteam dat de reno vatie in de Slachthuisbuurt coördineert zal voor het eind van het jaar nog in contact tre den met de bewoners van de woonblokken waarin al enkele proefwomngen zijn gereali seerd. De bewoners kunnen dan hun uiteindelijke wensen voor hun te renoveren woning ken baar maken. Vervolgens zal een aannemer de opdracht krijgen om in deze portieken te beginnen. De ver moedelijke startdatum voor zo wel de bruine als de witte hui zen is begin februari. Het projectteam Slachthuis buurt wijst de bewoners van de wijk er in een pas verschenen informatieblad op, dat de laatste tijd een onderhoudsbedrijf voor centrale verwarmingsinstalla ties reclamemateriaal in de wijk verspreidt waarin ze haar dien sten aanbiedt. Het projectteam maant de bewoners daar niet in te trappen, aangezien de ver warming door de gemeentelijke woningdienst al onderhouden wordt, waarvoor via de huur prijs betaald wordt sfï i i i SCHIEDAM - Het winkeltje dat de Schiedamse sigarenboer.' fotograaf Jan van Diggelen rond de eeuwwisseling op de Hoog straat bezat, staat op het mo ment opgesteld In het stedelijk museum Vanuit het pandje op nummer 19 bedreef Van Digge len voornamelijk zijn fotogra fenvak, het verkopen van siga ren was maar bijzaak. Leden van de Historische Ver eniging van Schiedam hebben het winkeltje van Van Diggelen zo natuurgetrouw mogelijk na gebouwd als hommage aan deze vnj onbekend gebleven Schie damse fotograaf. In de beneden zaal van het museum is een ten toonstelling ingericht dat een totaaloverzicht geeft van Jan van Diggelens werk. Ook staat er een „stilleven" opgesteld uit de tijd waarin deze fotograaf leefde; 1886 tot 1925. Het is voor de tweede keer dat de Historische Vereniging een kersttentoonstelling heeft geor ganiseerd. Vong jaar omstreeks deze tijd waren in het museum oude stadsplattegronden te zien, thans zijn dat dus de oude stads gezichten. Bij de toto's zitten exempla ren van meer dan honderd jaar oud Ook is er een aantal glasne gatieven tentoongesteld, welke afkomstig zijn uit het gemeente archief. Behalve foto's heeft Jan van Diggelen zich ook gericht op de ansichtkaart Rond 1900'was er in Nederland een ware ansich trage. Mensen stuurden elkaar om de meest uiteenlopende re denen kaarten. „Daarop heeft Van Diggelen handig ingehaakt door ansichtreeksen te publice ren," aldus Cees van der Geer, inrichter van de tentoonstelling. „Niet om nostalgische redenen hebben wij deze tentoonstelling georganiseerd." zegt Van der Geer, „maar meer als eresaluut aan deze man die als één der eersten in Schiedam de stad haast systematisch heeft vastge legd op foto's. We hebben veel aan Van Diggelen te danken, we weten nu in elk geval hoe de stad er toen uitzag." Van der Geer zei het verder te betreuren dat er weinig over de ze Schiedammer bekend is. Wel bekend is dat Van Diggelen in dertijd een branderij heeft ge had, die hij samen met zijn broer runde. Een jaar heeft deze branderij slechts bestaan. De foto's van Jan van Digge- len zijn allemaal nogal statisch. Mensen komen er nauwelijks op voor, het zijn allemaal gebou wen en straten die op de kaarten en foto's voorkomen. Een tentoonstelling die mo menteel ook in het Schiedamse museum te zien is, is de verza meling van internationale mi lieu-affiches. De Vereniging Milieudefensie heeft deze ten toonstelling georganiseerd naar aanleiding van haar vijfjarig bestaan. Woordvoerder Hans van Gel deren betoonde zich bij de ope ning van de tentoonstelling ta melijk somber over het milieu. „Geen reden om de vlag uit te hangen," vond hij. „De tentoon stelling heet Teken aan de Wand, en dat is een toepasselij ke naam. De getoonde affiches vormen een voorbode van de ondergang van de wereld." De Vereniging Milieudefensie heeft in Nederland circa 650 mi lieu-actiegroepen aangeschre ven om affiches te leveren voor de tentoonstelling. In het bui tenland werd een gelijke groot aantal groepen benaderd. Dat alles had tot gevolg dat de ver eniging overspoeld werd met milieu-affisches. Uit een stapel van zo'n 700 zijn 90 uitgekozen om tentoongesteld te worden. De helft daarvan is van Nederlandse makelij, de an dere helft is voornamelijk En gels, Amerikaans, Duits en zelfs een Fmse. „Deze tentoonstelling moet geen terugblik zijn op gevoerde milieuacties, maar moet mensen actief maken voor het milieu te vechten," vond Hans van Geide- ren, die wat dat betreft een pri ma voedingsbodem m Schiedam zag. De vuile Rijn en de vuile Rijnmondlucht maken milieu acties hier onontbeerlijk. SCHIEDAM - Doordat hij op enigszins schrikachtige wijze reageerde bij de nadering van een politiewagen, is de 30-jarige Schiedammer S.L.S. tegen de lamp gelopen. De man reed deze week in de Tuinlaan, maar schoot op zijn fiets de bosjes in toen een surveillancewagen na derde. Twee agenten meenden te doen te hebben met de man die even tevoren een overval op dis tilleerderij Piet van Gent in de Noordmolenstraat gepleegd had, en zij zetten de achtervolging in. S. verdween in een steegje aan de Lange Nieuwstraat. Voordat de politie tot belege ring van het pand wilde over gaan liet ze kogelvrije vesten aanrukken en werd een grote hoeveelheid karabijnen aange voerd. Dat bleek echter niet no dig want bij aankomst van die goederen was S. al overmees terd. Op het politiebureau bleek dat S. niets van doen had met de overval op Van Gent, maar wel bleek de Amsterdamse politie hem te zoeken in verband met de ontvoering van een prosti tuee. S. is daarop overgebracht naar «Amsterdam. De overval bij Van Gent is on dertussen nog niet opgelost. Daar zijn twee donkergekleurde mannen binnengedrongen en eisten onder bedreiging met een wapen geld. De enige buit die ze wisten te veroveren was een zak met waardeloze papieren. Het personeel kon de politie een redelijk signalement ver schaffen, waarop alle op straat zijnde agenten op zoek gingen. Dat leidde tot de aanhouding van genoemde S. De echte da ders zijn nog niet gevonden. ?W <.."yv ;iv

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2