Schetstekening voor wijkcentrum noord deze maand klaar #w Speedboten op afstand langs Hoekse strand Groot tekort zwembad Groenoord Belgen bezetten de Rotterdamse Lantaren Waterstaat niet bi ij met Ie stad in zee Mes) van Pro Gast arbeiders tegen uitwijzing Eerste inbraak '78 opgelost tmiimm In december 166 botsingen schiedam Secretaris Delft iiiai mm .***- SCHIEDAM De Schiedamse politie krijgt de be schikking over video apparatuur voor de reconstructie van misdrijven, rechercheonderzoek, observatie en in structies voor het personeel. Over de aanschaf van de apparatuur, ter waarde van 18.000 gulden moet de ge meenteraad op 16 januari beslissen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In het Rotterdamse theater de Lantaren start op elf januari opnieuw een week vol activiteiten. „Belgische Week" wordt wat kleiner en serieuzer van opzet dan bijvoorbeeld het succesvolle Festival van de Onge lukkige Liefde. „Daarom kozen we voor de naam „Week", niet voor „Festival", aldus Theo Hense, medewerker van de Lantaren. De Belgische Week wordt ge opend door de Belgische staatssecreta ris van Cultuur, Vic Anciaux. Dat illus treert het serieuze karakter van de ma nifestatie; een staatssecretaris is wel even iets anders dan Sjef van Oekel. i{ Belgisch bier Uitwisseling i SCHIEDAM Zwembad Groenoord heeft over het jaar 1977 een vermoedelijk tekort van 189.500 gulden. Dit nadelig saldo ligt 157.900 gulden hoger dan het ge raamde tekort op de begroting. WBÊË& wife i 4 w Pil»: itr" wm* VLAARDINGEN De expositieruimte in het Wees huis wordt gesloten. Met ingang van mei worden voortaan tentoonstellingen gehouden in een pas geres taureerd pand aan de Oosthavenkade 8, nabij de Schiedamseweg. In dat nieuwe gebouw wordt dan te vens een filiaal van de arthotheek gevestigd. Dat is on derdeel van de stichting Uitleendienst Beeldende Kunst Rijnmond. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76' Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Kogelvrije vesten en video Meer a pparatuur voor de Schiedamse politie Ook za! de raad de aanschaf van 11 kogelvrije vesten voor een groep van de Mobiele Eenheid en een leestoestel voor de op micro film vast gelegde gegevens, moeten goedkeuren. Tot voor kort maakte men bij de politie gebruik van een ko gelvrij-vest dat maar liefst 10 kilo woog. De agent die het droeg kan zich nauwelijks be wegen. Dat ene vest is diverse malen gebruikt. Als er meerdere nodig waren, moesten die geleend worden bij andere gemeenten. Nu zijn er kogelvrije vesten op de markt die maar anderhal ve kilo wegen en gemakkelijk onder het overhemd gedragen kunnen worden. De vesten zijn nodig in verband met de toene mende criminaliteit en de ver harding daarvan. De video apparatuur wil de' politie gaan gebruiken voor o.a. rechercheonderzoek. Op de vi- SCHIEDAM - Nog voor 1 fe bruari moet het architectenbu reau Van Hezik een schetsplan indienen voor het wijkcentrum in Schiedam-Noord. Deze eis heeft het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk werk gesteld voor de sub sidie van 600.000 gulden. Architectenbureau Van Hezik heeft alleen opdracht gekregen voor hek wijkcentrum. Het PTT- kantoor wordt uitgewerkt door architect C. Hoogeveen. Zowel het wijkcentrum als het PTT- kantoor moeten met het kruis- gebouw, dat al in de herfst van 19T5 in gebruik werd genomen, één gebouw gaan vormen. „Wat de PTT doet is hu» zaak. Voor het wijkontmoetingscen- trum met de bibliotheek is 600.000 gulden schriftelijk toege zegd door het ministerie. De PTT moet zelf de financiering rond zien te krijgen," aidus wet houder E. Colié. Dat er mogelijk meer geld te verwachten is van het ministe rie wil de wethouder niet ont kennen. „Geruchten gaan er wel meer maar we hebben alleen voor die zes ton een schriftelijke toezegging gehad." Overigens zou een hogere subsidie zeer welkom zijn voor de gemeente. Het wijkcentrum zal, met de bibliotheek, aanzien lijk meer gaan kosten dan die 600.000 gulden. v ï'tsü Dat all'es betekent echter niet dat er uitsluitend loodzware to neelstukken op het programma staan. De ook in Nederland be kende cabaretier Raymond van het Groenewoud bijvoorbeeld speelt 13 januari in de Lantaren. Er komt een circus dat het ma ken van blunders als grootste attractie heeft. In de bar wordt werk van Belgische beeldende kunstenaars tentoongesteld "en voor kinderen is er op woensdag de veertiende een speciale thea termiddag. De groepen die Rot terdam bezoeken horen thuis in het Beurstheater in Brussel. ROTTERDAM - Omdat snel le motorboten vorig seizoen veel overlast veroorzaakten aar. zwemmers en badgasten heeft de deelgemeente Hoek van Hol- land een voorstel gedaan aan de ..Rotterdamse gemeenteraad om een wijziging aan te brengen in ^de Algemene Politie Verorde- ning. Deze wijziging houdt m dat het verboden wordt voor motor boten om dichter dan 150 meter bij de kust te komen. Deze rege ling betreft het gehele Hoekse strand dat een lengte heeft van 3400 meter. Vooral Ier hoogte van het naaktstrand ondervon den vorig jaar veel badgasten hinder van de vaak „nieuwsgie rige" watersporters. De bedoeling is dat het speed- botenverbod nog deze zomer van kracht wordt. „We kregen regelmatig een krant met aankondigingen toe gestuurd. Op een gegeven mo ment ontdekten we grote over eenkomsten tussen wat in Brus sel gebeurt en wat wij doen," al dus Theo Hense. „Zo ontstond het idee van een soort uitwisse lingsprogramma. De Belgische week in de Lantaren is de eerste helft van van dat programma. In april spelen groepen die re gelmatig in de Lantaren optre den tn Brussel. We hopen dat dit het begin is van een regelmatige uitwisseling. Tenslotte weten we hier nauwelijks iets van Vlaamse cultuur." De Beurs- groepen" zijn in de Belgische hoofdstad vooral bekend door de „Brusselementen". Dat zijn openluchtvoorstellingen die el ke zomer met veel succes op het plein voor het Beurstheater ge geven worden. Tijdens zo'n ma nifestatie merkte drs. P. over één van de groepen op: „Dit is een geheel nieuwe soort caba ret" De bewuste formatie, Bel gisch Combo genaamd, bijt op 11 januari in de Lantaren de spits af. Behalve toneel, cabaret en muziek, staan er veel veel Belgi sche films op het programma. Welke films dat worden is nog niet bekend. Wel staat vast dat aan de bar de gehele week Bel gische bieren worden getapt Als laatste programmaonderdeel staat „Belgen moppen" vermeld. Wat dat moet worden kon giste ren nog memand in de Lantaren vertellen. Het zal wel geheim blijven tot op het moment dat de eerste mop wordt verteld. DELFT - De huidige gemeen tesecretaris van Spijkenïsse, G. P. van Cranenburgh is terugge keerd naar zijn geboortestad Delft Hij is er benoemd in de zelfde functie. De 57-jarige heer Van Cranenburgh is exact vijf jaar werkzaam geweest in Spij- kenisse. Eerder werkte hij bij de gemeenten Haarlem en Maas sluis. deoband wordt de plaats van het misdrijf vastgelegd zodat men later de situatie nog eens kan beoordelen. Die band kan dan ook dienst doen voor recher cheurs die later aan het onder zoekteam worden toegevoegd. Ook denkt men er dankbaar i gebruik van te kunnen maken bij de reconstructie van misdrij ven, ernstige verkeers- en be drijfsongevallen, ongeregeldhe den enzovoorts. Verdachte personen en gebou wen waarmee wel eens iets zou kunnen gebeuren kan het apa- raat in de gaten houden. Het kan ook gebruikt worden voordat er iets gebeurt. Van de route van een défilé, een optocht en dat soort evenementen kan van tevoren een beeldband wor den gemaakt. Daarop kan de po litie dan zien waar precies men sen nodig zijn. I Voor de aanschaf van nieuw politiemateriaal wordt aan de gemeenteraad de goedkeuring voor een uitgave van ongeveer 36.000 gulden gevraagd. SCHIEDAM - In het afgelopen weekeind heeft de Schiedamse politie de 18-jarige M. H. D. aange houden. Deze Schiedam mer heeft bekend in de oudejaarsnacht te hebben ingebroken bij de 74-jari- ge mevrouw F. S. S. Hier nam hij voor duizend gul den aan geluidsappara tuur, drank en een klok mee. Tevens verdween een aantal onderscheidin gen. De politie kwam op het spoor van de man doordat hij de klok aan een heler had aangeboden. Ook de ze heler, de 25-jange M. H. S is aangehouden. De andere gestolen spullen zijn nog met terecht M. H. D. heeft ook be kend dat hij heeft gepro beerd om in te breken in een andere woning in de Fabristraat. Omdat de be woners thuis waren, heeft hij deze poging gestaakt. si Vooral het geringe aantal be zoekers is debet aan dit negatie ve saldo. Men had rekening ge houden met 300.000 zwemeers. In 1976 kwamen er 306.879 bezoe kers. Mede door het slechte weer in de afgelopen zomer bleef dit geschatte aantal ruim onder de verwachtingen. Er kwamen slechts 151.316 bezoekers in het afgelopen jaar. Het tekort komt voor reke ning van de gemeente. De ge- .meenteraad besluit maandag 16 januari of de subsidie voor het tekort aan de Stichting Zwem baden Schiedam mag worden overgemaakt Eerst moeten de commissies voor vorming en re- Weeshuis sh it als tentoonstellingszaal De ruimte in het Weeshuis voldoet niet voor de tentoonstel lingen. Dat is althans de opvat ting van het dagelijks bestuur van de Culturele Raad. Momen teel is de exposititeruimte geslo ten. Dat gebeurt niet vooruitlo pend op de opening van de nieu we zaal. Oorzaak daarvan is dat er geen tentoonstelling beschik baar is. Op de afdeling Culturele Za ken bestaat al een jaar lang een vakature. Sinds Wim Jansen daar vorig jaar vertrok naar de Gemeentelijke Sociale Dienst is er geen opvolger voor hem aan genomen. Daardoor zit het hoofd van die afdeling Maarten Bot tot over zijn oren in het werk. Het aantrekken van nieuwe exposities is blijven liggen. Dat is de echte reden waarom het Weeshuis nu dicht is. Uiterlijk begin volgende maand moet er een nieuwe tentoonstelling te zien zijn. Het worden wederom werken uit de zogenaamde BKR. De ruimte m het Weeshuis wordt zoals het zich thans laat aanzien in beslag genomen door de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jongeren. Vorige week kwam in de ge meenteraad ter sprake de ruim te tijdelijk aan te bieden aan een aantal vrijwilligers van het nog te openenen Open Jongeren Centrum. Of dat inderdaad ook zal gebeuren is nog maar de vraag. Maarten Bot heeft hoge ver wachtingen van de nieuwe ten toonstellingsruimte. „Het Wees huis viel toch tegen. Er kwamen te wemig mensen", aldus Bof Toch ligt het Weeshuis midden in het centrum pal naast V en D en komen er dus zeer veel men sen langs. „Maar zodra die met het drukke verkeer werden ge confronteerd in dat tussenlig gende straatje zagen ze meestal toch van een bezoek aan de ten toonstellingen af. Bovendien werden de mensen die daar toe zicht moesten houden vaak las tig gevallen door de jeugd", al dus Bot Het pand aan de Oosthaven kade heeft een ruimte waar ten toonstellingen gehouden kun nen worden. Er is eerst nog ge dacht dit te verhuren aan een galeriehouder, die daar kunst werken zou kunnen exposeren en verkopen. Van dat plan is af gezien. Ook is gedacht er een permanente expositie te houden van werken van Vlaardingse kunstenaars. Maar dat plan wordt ook niet gerealiseerd. Maarten Bot denkt dat de nieuwe ruimte in mei in gebruik kan worden genomen, al zal nog veel afhangen van het geld dat de gemeenteraad hiervoor be schikbaar moet stellen. „Je kan dat ook leuk presenteren. We hebben dan het Hollandia-ge- bouw en de tentoonstellings ruimte aan de Oosthavenkade en het Reedershuys met het Vis serijmuseum aan de Westha- venkade. Dat kan je ook bij de VVV leuk verkopen. Zo van: een rondje Vlaardingen Cultureel", besluit Bot. DEN HAAG - Deskundigen van Rijkswaterstaat zijn niet bijzonder enthousiast óver het plan voor de bouw van een stad voor de Noordzeekust tussen Hoek van Holland en Kijkduin. Er bestaan sterke bedenkingen over de onderbreking van de natuurlijke kustlijn en duinvor ming, Rijkswaterstaat vreest uitholling dan wel dichtslibbing van het Hoekse zeedeel. Door het uitvoeren van dit plan „Nieuwduinen" zou tevens voor Hoek van Holland een an dere ongewenste situatie gaan ontstaan. Aan de Hoekse kant is bijvoorbeeld hoogbouw ge pland. creatie en voor financiën en eco nomische zaken zich nog over dit tekort buigen. ROTTERDAM - „Het is toch ronduit belachelijk dat kinde ren van buitenlandse werkne mers zomaar van de straat wor den gepakt en door de vreemde lingenpolitie het land worden uitgezet". Deze mening is Nel Soetens van het Actiecomité Pro Gastarbeiders toegedaan. „Deze kinderen, die samen met hun moeder naar Nederland komen, hebben in hun geboorteland soms helemaal geen familie meer en zijn vaak maanden spoorloos". Zo werd onlangs de 22-jarige Marokkaanse Mohammed La- gamari m Rotterdam aangehou den, een paar dagen in een cel gezet en daarna, zonder zijn ouders nog te hebben gesproken en zonder geld, op het vliegtuig naar Casablanca gezet. Al sinds geruime tijd bestaat de mogelijkheid voor buiten landse gezinnen, waarvan de man of vrouw in Nederland werkt, zich hier ook te vestigen. Onder deze regeling van het mi nisterie van Justitie vallen ook de kinderen, maar alleen zij die jonger dan 21 jaar zijn. De ande ren zijn' volgens de wet meer-, derjang en daarom zelfstandig. Omdat er ook oudere buiten landse kinderen zijn, die nog ge heel afhankelijk van hun ouders zijn, kunnen zij zich hier ook vestigen. Als de vreemdelingen politie vindt dat een volwassen jongen niet zelfstandig genoeg is om in zijn eigen land zijn brood te verdienen, kan die hem om „humanitaire gronden" toch toelaten. De vreemdelingenpoli tie die in deze gevallen het be leid van het ministerie volgt en uitvoert kan in dubieuze geval len het departement ook zelf la ten beslissen over een toelating of uitwijzing, m de meeste ge vallen neemt de vreemdelingen politie echter zelf die beslissing. Het is mogelijk om tegen deze beslissing in hoger beroep te gaan bij het ministerie. Alleen duurt het wel een half jaar en soms langer voordat uitspraak wordt gedaan. Dat is in de meeste gevallen te lang voor de jonge buitenlanders die vaak al een maand nadat ze zich hier in ons land gemeld hebben, het land moeten verlaten. „Er zou een hoop gezinsleed mee voorkomen kunnen worden als die kinderen, hun hoger be roep hier kunnen afwachten", zegt Nel Soetens, „en bovendien is de uitspraak van het ministe rie tot nu toe altijd gunstig uit gevallen voor de buitenlandse meerderjarigen. In de gevallen die bij ons actiecomité bekend zijn, mochten ze altijd terugko men". SCHIEDAM - In de maand december hebben er 166 ver keersongevallen plaatsgevon den. Vorig jaar was dat aantal nog 177. 36 maal werd er zware schade geconstateerd, 124 keer lichte schade en bij zes ongeval-' len bleven de betrokkenen scha devrij. Vorig jaar december wa ren deze cijfers respectievelijk 34,134 en 9. Bij al deze ongelukken vielen, evenals vorig jaar, geen doden. Het aantal zwaar gewonden kwam op 9 (1976: 7) en het aantal licht gewonden op 17 (1976:19). De belangrijkste oorzaken zijn nog.steeds: geen voorrang verlenen^teydicht-volgen, onop lettendheid; slippen en on voor;-,' zichtig achteruit rijdetivi-'"

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2