na 28 jaar ondernemingsraad met pensioen J( Vechten en ingooien van ruiten Hema aan zitten Roteb dwars M mmmÊmmMÊmMmmmmm Vrouw valt Voorlichting Turkse ouders FRANK EN MIRELLA IN PASSAGE Dieven met buit aangehouden together Vier maanden voor verbergen van hasjies m m wmm Schiedam If jonge mode DONDERDAG 12 JANUARI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 li - Ég ill SCHIEDAM Bap Blommers werd gisteren overladen met cadeaus en bloemen op de receptie ter gelegenheid van het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Bijna vijftig jaar heeft hij bij Wilton Fije noord gewerkt. Daarvan is hij 28 jaar lid van de ondernemingsraad en twintig jaar secretaris van die zelfde raad geweest. Een feit dat zeker de moei te waard is om gevierd te worden. Hit fi§ pil WÉ Wi Vertrouwen Crisis Subsidies Bap Blommers (links) kreeg vele handen te drukken. Democratisch ROTTERDAM - Enke le kilometers ten zuiden ;;van Rotterdam gaat een twintig jaar oude droom van de Nederlandse Spoorwegen in vervul ling. Ten zuiden van Ba- rendrecht, ten oosten van Heerjansdam en ten noorden van Zwijndrecht wordt de laatste hand ge legd aan een gigantisch rangeerterrein (kosten 106,5 miljoen.) Grootste rangeerterrein voor goederentreinen van Europa. r1' "ft Ringleidin Stoellift SCHIEDAM HOOGSTRAAT 84 TELEFOON 268981 F vertrouwen van was dit "Twintig jaar is inderdaad een hele tijd en ik ben dan ook blij dat ik m'n pensioen gehaald heb," vertelt Bab Blommers ernstig "Aan de andere kant hebben ze in die twintig jaar nooit een grotere zak kunnen vinden die mijn baantje wilde overnemen," schatert hij er achter aan. mi-yk Blommers kan het ene mo ment bloedserieus zijn terwijl hij nog geen minuut later weer een geintje maakt. Bij Wilton Fijenoord en bij al die bedrijven en personen waar mee hij in zijn loopbaan te maken heeft gehad, staat hij bekend als een man die alles in krachtige en simpele be woordingen zegt. Nooit zal hij een blad voor zijn mond ne men. "Dat moet je ook nooit doen als je geen frustraties en een maagzweer wilt krijgen," legt hij uit. "Deels is het ook een stuk mentaliteit. Bij Wilton Fijenoord heb ik heel wat baantjes gehad en overal merkte je dat er een andere mentaliteit hing. De machine fabriek was, toen ik er kwam een deftige werkplaats. Net zo goed als de timmerman zou een man uit de machinefa briek nooit met de vuist op ta fel slaan. Dat waren rustige jongens. De mensen die buiten werkten waren heel anders. Die durfden te zeggen wat ze op hun ziel hadden. Die be reikten ook het meeste. Je hoeft niet altijd met je vuist op tafel te slaan maar het is wel goed als je laat merken dat je er bent." In de ondernemingsraad heeft Blommers dat ook altijd gedaan. "Met de volledige steun van de arbeiders geluk kig. Bij elke verkiezing stcnd ik meestal bovenaan de lijst van de bond. Ook ben ik altijd met algemene stemmen tot se cretaris van de Onderne mingsraad gekozen. Voor dat stuk vertrouwen dat mijn col lega's me gegeven hebben, ben ik ze ontzettend dankbaar. Het geeft je een gevoel dat je niet alleen staat Een ondernemingsraad moet ook wel een homogene groep zijn anders kan hij zich nooit handhaven in de onder handelingen met de directie.. Ook aan de bond heb ik veel te danken. Door de diverse cursussen zorgen zij ervoor. dat de mensen die in overleg traden met de werkgevers goed bij waren. Ik heb heel wat van die cursussen gehad en daar veel voordeel uit ge trokken. Dat merkte je wel als je keek naar de zogenoemde vrije kandidaten die niet bij een bond waren aangesloten en in de ondernemingsraad werden gekozen. Die misten een zekere achtergrond." Bap Blommers heeft zijn hele leven geleerd. "Daar ben je nooit te oud voor," grinnikt hij. Op vijftienjarige leeftijd begon hij als nageljongen bij de toenmalige werf Fijenoord. "Daarna heb ik werkelijk al les aangepakt wat ik maar kon krijgen. Vooral in de cri sistijd moest je dat wel omdat je anders op straat kwam te staan. Je zei altijd dat je het gewenste vak beheerste. Later kwam je er dan wel achter wat het precies was." In 1950 werd hij lid van de Kern. de voorloper van de on dernemingsraad die in 1956 werd opgericht. Direkt al werd hij gekozen tot lid van de Kleine Commissie "Ge woon een dagelijks bestuur dat de zaken behandelt voor dat ze in de vergadering ko men. Het heet geen dagelijks bestuur om de doodeenvoudi ge reden dat een onderne mingsraad niet wil dat ze door hun medeleden bestuurd wor den. Gewoon een andere naam voor hetzelfde beestje". .Voor een zo lange zittings période- heeft Blommers zelf wel een verklaring. "Aller eerst geloof ik in wat ik doe. Ten tweede ben ik een man die de crisisjaren heeft mee gemaakt. Ik weet wat er eventueel weer kan gebeuren. De jongeren op de werf kun nen dan wel zeggen: 'Daar heb je die oude kerel weer' maar het is toch een brok er varing dat je niet los laat. Natuurlijk denk ik daar niet altijd aan. Je moet je in stellen naar de gemiddelde werknemer. Met die man Blorhmers ziet de toekomst voor de Nederlandse scheeps bouw somber in. „We kunnen hier heus wel wat want tech nisch en op het gebied van de wetenschap lopen ..we heus - niet achter bij andere landen. Waar het ons echter aan ont breekt is slagvaardigheid. Het nemen van risico's is er niet bij. De heren aan de top zijn daarvoor te conservatief. Er heerst een kruideniersmenta liteit waardoor we steeds ach ter het net vissen. Neem nou eens de bouw van gastankers. In Nederland durft men dat niet aan. Ais over een paar jaar landen als Amerika en Frankrijk die schepen volop in productie hebben, komen wij niet meer aan de bak omdat we er niet tegenop kunnen concurreren. Datzelfde geldt voor de zee- mijnbouw. Als we daar niet snel genoeg op inspelen slaan we weer de plank mis. moet je rekening houden. Soms is dat verdraaid moei lijk. Dan moet je wel eens te gen collega's zeggen dat ze het niet bij het réchte eind heb ben. Zoiets durf ik rustig te doen want' wat scheef is is scheef en wat. recht is, is ook recht. Daar draai ik niet om heen. Voor conflictsituaties heb ik wel meer gestaan. De laatste tijd werd dat steeds meer het geval omdat Wilton Feyen- oord deel. uit maakt van een holding. Je zit niet met de werkgevers te praten want die hebben ook maar te doen wat de Raad van Bestuur hén voorschrijft Je praat met een iokatie directie. In de Centrale Onderne mingsraad wordt je dan tegen elkaar uitgespeeld. Dan wordt er gepraat over zaken die voor de ene tak van de Holding po sitief en voor een andere tak negatief zijn. In zulk soort ge vallen beslist de meerderheid en dan heet dat democratisch '.enis er inspraak gewéést" „V Van democratie en inspraak heeft Bap Blommers niet zo'n hoge pet op. „In feite gebeurt er. nu niets anders dan 30-40 jaar geleden. De directie schopt- nog steeds gewoon mensen de poort uit. Ze doen dat nuechter met allerlei mooie woorden, afvloeiings regelingen, gouden hand drukken,' vervroegde pensio neringen, natuurlijke af vloeiingen en weet ik veel wat voor andere dingen nog meer. In feite is het precies hetzelf de als een ontslag van vroe ger. Het is alleen mooier ver- woord omdat het anders niet te verkopen valt. - '"t< .V;v In al dié jaren héb ik wel ervaren dat 'inspraak net zo ver gaat als de directie zelf wil. Die bepaalt wanneer, wat en hoeveel je mag weten. Plannen komen pas op tafel als de directie al beslist heeft. Dan mag 'je erover praten maar in de uiteindelijke be slissing vind je vaak bitter weinig terug van de inspraak. Het is nu eenmaal nog altijd zo dat we in een zakelijk inge stelde maatschappij leven. De werkgevers streven naar een maximale winst terwijl de werknemer best een stukje van die winst prijs zou willen geven als daar betere sociale voorzieningen tegenover staan. Dat twistpunt zal er wel altijd blijven omdat de belangen van. die twee groe- 'peringen nu eenmaal ver schillen. Dat merkte je ook goed bij stakingen. Vólgens de directie •ging dat altijd om een kleinig heid die de moeite van het staken niet waard was. Voor de werknemers was het vaak de druppel, dié de emmer deed overlopen, een uitspatting van opgekropt ongenoegen. Die stakingen hebben we altijd., wel goed in 3e hand weten te houden en we zijn een voorlo per geweest voor veel andere bedrijven". Ik heb wel eens het idee dat de directie van een Neder landsescheepswerf eerst kijkt wat voor subsidies ze kunnen krijgen voordat ze een karwei, aannemen. Door al die subsi dies wordt het ook veel te ge makkelijk gemaakt. Dan kun- nen we wel gaan praten over steun aan de scheepsbouw maar we praten over werk dat er toch niet is en er op deze manier ook niet komt. De eni ge redding lijkt mij nog dat op straffe van het inhouden van subsidies wéér een duw wordt gegeven aan de werkgever smentaliteit. De oude menta liteit wel te verstaan waarbij risico's werden genomen en waardoor onze scheepsbouw groot is geworden". De nu gepensioneerde Blommers blijft aan het werk,- dat hij 50 jaar heeft gedaan denken. Het Iaat hem nog niet makkelijk los. „Toch ben ik niet meer van plan om nog één voet op de werf te zetten behalve als er een speciale ge legenheid is natuurlijk. Ik ben blij dat ik al die jaren ;heb mogen werken maar, ik zet er ,nu> een punt achter. Mijn vrouw Miep heeft al een hele waslijst met karweitjes en als het weer over een paar maan den wat beter wordt verruil ik mijn flatje bij het. Zuid plein voor mijn vakantiehuis je in Hoek van Holland. Lek ker knutselen, lekker langs het strand wandelen en allicht zal er wel eens een oud collega langs komen die een praatje wil maken. Ik hoop dat ik nog lang van m'n pensioen kan genieten. Ik zie het heus wel zitten. Kijfhoek behandelt 2500 treinwagons per dag SCHIEDAM - In de Kreupelstraat zijn de 21-jarige G. E. C., de 18 jaar oude W. P. v.d. W. en 19-jarige K. G. op de vuist gegaan. Al eer der had C. ruzie gehad met K. G. Toen hij deze. in gezelschap met y.ö.W. inde Kreupelstraat tegen kwam, gaf dé zwaar beschonken C. Van der W. een aantal rake klappen. Het bijzondere van dit terrein, dat de naam Kijfhoek heeft ge kregen, is niet alleen dat het naar Europese begrippen onge kend groot is (92 hectare), maar dat het straks volledig automa tisch met een computer gere geerd wordt Eind 1979 zal Kijf hoek volledig in gebruik zijn. Er ligt dan ongeveer zestig ki lometer spoorlijn met 156 wis sels en kruisingen. Op het breedste gedeelte van het circa zes kilometer lange terrein zui len zich dan bundels met 36 sor- teersporen en acht vertrekspo- ren bevinden. Het doel van Kijf hoek is: meer veiligheid, meer zekerheid en grotere snelheid bij de afhandeling van de enor me hoeveelheid goederen, die via de, haven van Rotterdam worden in-en uitgevoerd, fb Het rekensysteem van Kijf hoek, dat in verband met even tuele storingen dubbel wordt ^uitgevoerd, zal in staat zijn maximaal 300 goederenwagons «per uur van de heuvel te laten grollen en ovér de sporen te dis Itribueren. De wagons worden niet alleen op Het juiste sorteer- spoor neergezet, ze komen ook 'precies op tijd tot stilstand, buf fer aan buffer met de wagon, die al eerder gestopt was., t;' Ing. W. Munnik, projectleider .van Kijfhoek, legt in het blad .Rotterdam-Europoort-Delta uit dat dit een. prestatie is, omdat bijna geen enkele goederenwa gon gelijk is aan een andere. De as-afs lauden, de rol-eiger,- schappen, zelfs de windrichting er» windsterkte beïnvloeden de snelheid van een wagon. De computer ontvangt zijn ge gevens van meetapparatuur, die zich onder en langs de rails be vindt Terwijl de wagen de heu vel afkomt; wordt zijn snelheid verscheidene malen geregis treerd. Zijn gewicht wordt vast gesteld door de doorbuiging van de rails te meten.- De computer regelt de snelheid van de wagon door middel van drie rail-rem men. Deze werken als de schij fremmen van een auto: twee rembalken, die zich aan weers zijde van het spoor bevinden, bewegen zich naar binnen en oefenen druk uit op de zijkant van de wielen. Het gereedkomen van de Kijf hoek is niet alleen voor de N.S. plezierig, maar ook voor de be woners van sommige wijken in Rotterdam-Zuid. Nu is het nog zo dat het mees te rangeerwerk ten behoeve van de Rotterdamse haven vlak bij hun woningen plaatsheeft. Aan gezien dat ook nog eens voor het overgrote deel 's nachts gebeurt, heeft dat geluidsoverlast tot ge volg. Ook zijn er mensen, die zich niet veilig voelen, omdat de N.S. steeds meer gevaarlijke la dingen vervoert. Op de Kijfhoek is de situatie veel beter, omdat de dichtstbijzijnde woningen, die van Heerjansdam, op een af stand liggen van zo'n 800 meter. SCHIEDAM De 67-jarige mevrouw L. J. J. van L.-J. moest in het gemeenteziekenhuis wor den behandeld aan een hoofd wond nadat zij in de RET bus was gevallen. De autobus moest plotseling remmen toen deze door een personenauto op de Laan van BoI'Es werd gesneden. Bij dat krachtige remmen brak de stang af waaraan de vrouw zich vasthield. SCHIEDAM - Ouders van kinderen die dit "jaar van de la gere school komen, worden geï nformeerd over de mogelijkhe den voor het kind bij het voort gezet onderwijs. Daarvoor zijn op iedere school informatieve bijeenkomsten georganiseerd. Om nu ook de ouders van Turk se kinderen voor te lichten over de mogelijkheden, organiseert de gemeente, in.samenwerking met Turkse leerkrachten zo'n informatieve bijeenkomst op zondagmiddag om 14 uur in de Kohnstammschool aan de Fah- renheitsfraat 4. SCHIEDAM - Tijdens de TROS losse Groeven Show die vanavond in het Passage Thea- ter komt, zouden ook-Saskia en Serge optreden. Omdat ze mo menteel een tournee in het bui tenland maken, worden ze ver vangen door Frank en Mirella die al eens eerder hebben opge treden in het Passage Theater. De andere artiesten: De Zange res zonder Naam. Rob de Nijs. De Kermisklanten, Imca Marina en het Tros Losse Groeven Show Orkest treden wel op in het programma dat om 20.15 uur begint De kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater. i. K. G. liet dat niet op zich zit ten en verkocht C. een dreun op de neus. C. moest hiervoor naar het ziekenhuis waar hj werd be handeld. Vervolgens mocht hij naar het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat om weer nuchter te worden. De politie hield C. ook vast omdat men hem ervan verdacht dat hij twee ruiten bij de Hema en een ruit bij het jongerencen trum De Tempel aan de Over- schiesestraat had ingegooid. SCHIEDAM Het Passage Theater, Zwembad G roenoord, het Museum en het'filiaal van' dc bibliotheèkin Groenoord worden" aangepastvoor licha melijk gehandicapten. .De ge- .meenteraadmoet maandag avond beslissen over een voor ste! om voor deze voorzieningen een bedrag uit te trekken van 126,000 gulden. Een deel daarvan. 95.000 gul den krijgt de gemeente terug ais subsidie van het District Mid den voor Aanvullende Civiel technische Werken. O. De werkzaamheden .in het Passage Theater zijn hét meest ingrijpend. Voor gehoorgestoor den wordt een zogenoemde ringleiding aangelegd. De bui teningang van het theater wordt van een overkapping voorzien. Met behulp van een plateaulift bij de ingang van de foyer kun nen gehandicapten in de toe komst zonder obstakels de grote zaal bereiken. Deze voorzienin gen slokken het grootste deel van het uitgetrokken bedrag, namel ijk 91.000 gulden op. v Het openluchtbad Groenoord krijgt een kieedkabine. een dou cheruimte met toilet, een ber ging en een kast' Bovendien moet de toegang tot1, het basin worden aangepast voor invali den. Bij het bassin komt een stoellift waarmee gehandicap ten zich in het water kunnen ia- ten zakken. Deze aanpassingen gaan 28.500 gulden kosten. Bij het Bibliotheekfiliaal in Groenoord en bij het Museum wordt de bestrating op hetzelfde niveau ais de ingang van het ge bouw gemaakt. De kosten hier voor worden geraamd op 6550 gulden. SCHIEDAM - Op de Hor- vathweg heeft de politie twee mannen aangehouden die liepen te zeulen met een zware kist. Volgens de twee ging het om een 'handeltje'. Uit een nader onder zoek bleek dat het strijkijzer, de t cassette recorder, de zaagmachi ne en andere voorwerpen af komstig waren uit het vor mingscentrum aan de Louis Raemakersstraat. In de struiken vond de politie daar ook nog een kist waarin zich twee naaima chines, een bakoven, een bank schroef, een slijpsteen, soldeer bouten een ijzerzaag en twee microfoons bevonden. De twee mannen, de 20 jaar oude F. M. J. van K. uit Schie dam en de 17-jarige leerling kok P. W. uit Vlaardingen werden meegenomen naar het politiebu reau voor eén nader verhoor. I ROTTERDAM - De Roteb, de reinigingsdienst van Rotterdam, is juet blij met de activiteiten van de gemeente om in smalle straten net parkeren té beperken door zogenaamde „Amsterdammertjes." Deze groene paaltjes zijn bedoeld om voetgangers vrij baan te geven en het parkeren op verboden plaatsen werkelijk uit te bannen. De chauffeurs van de Roteb - zijn bang dat hun werk moeilij ker wordt.-De paaltjes staan na melijk ook op straathoeken en wel op zo'n manier dat het voor de grote ophaalwagens vrijwel onmogelijk is de straat in te rij den. Alleen door moeilijke manou- vres en veel achter- en vooruit steken komen de wagens de hoek om. De verkeerd gepar keerde auto's aan de andere kant van dé straat maken het er niet makkelijker op, ook al om dat de eigenaars daarvan bijna nooit te vinden zijn. Er zit dan niets anders op dan de hele straat achteruit rijden. Voigens de Roteb zouden de problemen minder groot zijn als de „Amsterdammertjes" schar nierend zouden worden ge maakt. Anders moet het vuil door de kleinere veegauto's worden opgehaald. Dat betekent natuurlijk wei extra kosten en tijd. „Het zal wel tobben blij ven ["verzucht een medewerker van de Roteb. ROTTERDAM - Vier maan- den gevangenisstraf heeft de rechtbank, opgelegd aan de Turkse lasser Kurban U. (43) uit - Rotterdam, die zijn landgenoot Onder K. (34) op 12 oktober be- hulpzaam was bij het verbergen van 231 kilo hasjiesj. Op de zoi- der van zijn woning lag al 121 kilo opgeslagen toen de politie de mannen betrapte bij het ver- voer van nog eens 110 kilo hasj. De lassen verklaarde in de ver- onderstelling te hebben ver- keerd, dat het om blikken Turk-" se kaas ging.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2