Milieubeheer blijft in Schiedam Activiteiten voor werklozen Klein Groenen dal gaat weg 1 1 Foto '5 Jan van Diggelen nog 2 weken in Museum Arie den Besten 50 jaar op brouwerij BRUGGEN BOUW EV BEELD Rijders onder invloed aangehouden Inbraak in Brabants bouwbedrijf kijkt naar Beverwaard ateber 'f. schiedam WK A Summerbreeze in Quibus -v Disco voor jeugd Singelkwartier V"* ig&fth fed'fytfyt* uj, ZATERDAG 14 JANUARI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Burgerleden van commissies die als zoda nig door de-gemeente worden erkend krijgen presentiegeld voor het bijwonen van de vergaderingen. Ambtenaren en leden die namens een groepering in de commissie zitting hebben, worden van deze regeling uitgesloten. De raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken heeft zich deze week akkoord verklaard met de voorgestelde regeling. Wel werd aangevoerd dat dan ook de Schiedamse Gemeen schap een commissie moet worden of dat er voor een andere mogelijkheid wordt gekozen waardoor de vrij willigere van de SG ook pre sentiegeld krijgen. De vergoeding voor een bijgewoonde vergadering wordt gesteld op 75 gulden. Vanaf 1 januari van dit jaar wordt het opgetrokken tot 97 gulden per bijeenkomst. In de commissie ABZ werd afgesproken dat leden van commissies die nog nooit presentiegeld hebben ontvangen dat met ingang van 1 januari van dit jaar krijgen. Die leden, die wel wat kregen per bezochtte vergadering kunnen een aanvulling tegemoet zien met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975. Niet alle commissies ko men voor de regeling in aanmerking. De gemeente moet de commissie duidelijk erkennen. Commissies die tot doel hebben de belangen van een groep bij de ge meente over te brengen, val len buiten de regeling. Hier onder vallen onder andere de Adviesraad voor de De tailhandel, de Adviescom missie Volkstuinen en de Sportraad. In deze commis sies zitten burgerleden niet voor hun persoonlijke in breng maar als vertegen woordiger voor een groepe ring. Voor de Gemeenschappe lijke Schoolraad wordt ook een uitzondering gemaakt. Hierin zitten burgers die door de scholen worden voorgedragen en deze scho len ook vertegenwoordigen. Deze mensen komen wel in aanmerking voor de vergoe ding. Die vergoeding is overi gens wel gebonden aan een jaarmaximum dat door het rijk wordt vastgesteld. „WE moeten er voor op passen dat er geen wildgroei in de commissies komt. Het aantal leden moet vastge steld zijn anders wordt Jan en Alleman lid vanwege het presentiegeld," stelde VVD fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk in de commis sie ABZ. „Wat dat betreft zouden Burgemeester en Wethou ders wel een toeziend oogje kunnen houden op de benoe ming van commissieleden." - De commissies die voor de regeling in aanmerking ko men, zijn volgens de huidige normen: Huisvestingscom missie, Ziekenhuiscommis sie, Bezwaarschriftencom missie, Commissie handels entrepot, Commissie Open bare Bibliotheek, Museum Commissie, Gemeenschap pelijke Schoolraad, Begelei dingscommissie Sociale Raadsman en de beheers commissie Landvreugd. De gemeentewet, volgens welke deze vergoedingen worden geregeld, sluit niet uit dat burgerleden uit an dere commissies of organen ook voor een lagere vergoe ding in aanmerking komen. ROTTERDAM „Arie lekker betalen en jullie de poen ophalen, zei ik altijd tegen mijn collega's die geen lid van de bond wa ren en toch meeprofiteer den van mijn contributie- centen." zegt Arie den Besten, die afgelopen maandag zijn vijftigjarig jubileum vierde als werk nemer bij de Skol-brou- werij. Gedurende die vijf tig jaar is hij bovendien altijd lid geweest van de industriebond NW. Flessenjongen De heer Den Besten neemt afscheid van zijn collega's en chefs, na vijftig jaar werkzaam te zijn geweest op de brouwerij. Feestje SCHIEDAM - Aan het Klein Groenendal» di rect achter de Hoogstraat staan nog enkele huis jes. Op één na zijn ze dichtgetim merd. Slechts één is nog bewoond en In het hofje loopt nog een bok. Het zal niet lang meer duren of ook deze laat ste bewoner moet verdwijnen. Slopers zijn de ze week druk be zig geweest om de binnen boel uit de pandjes te halen. Binnenkort moe ten de muren er ook aan geloven. SCHIEDAM - De Schiedamse fotograaf Jan van Diggelen heeft nooitkunnen vermoe den dat ruim vijftig jaar na zijn dood de be langstelling voor zijn foto's en ansichtkaarten nog zo groot zou zijn. Op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum ko men zoveel bezoekers af, dat de expositie twee- wéken is verlengd. me Bff .1 Het winkeltje op de tentoonstelling. Burgers in commissies: per vergaderiiig ROTTERDAM Rijnmond overweegt een deel van een bin nenkort op te leveren kantoor pand aan de 's-Gravenlandse- weg in Schiedam te kopen. Daarin tou dan de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond worden ondergebracht. Met de aankoop is ruim 17 miljoen gul den gemoeid. De DCMR is sinds begin 1973 gehuisvest in Schiedam. Aan vankelijk in het door de verhui zing van bestuur en secretariaat van Rijnmond naar het Vaste land in Rotterdam vrijgekomen pand aan het Stationsplein. Snelle groei van het personeels bestand maakte het na ruim een jaar noodzakelijk een tweede pand in Schiedam aan de Park weg te huren. Die groei was een gevolg van de uitbreiding van de hinderwetzaken. In de loop van vorig jaar werd vastgesteld, dat de ruimte in beide panden al weer te klein was geworden. Ook kwam de wens naar voren te komen tot een centrale huisvesting van al le afdelingen. Bij het zoeken naar nieuwe huisvesting is uitgegaan van een verwacht personeelsbestand (m 1981) van 208 man. Voorts speel den tn de beoordeling mee snelle bereikbaarheid van de petro chemische industriegebieden, beïnvloeding door industrie en verkeer van luchtmonsters en parkeerruimte. Daarom werd afgezien van mogelijkheden, die in Rotterdam werden aangebo den. Na overleg met de andere deelnemers m de DCMR (Rot terdam en Zuid-Holland) stelt het dagelijks bestuur de Rijn mond raad nu voor vierenhalve etages m het door Kok Beheer te huur of te koop aangeboden pand aan de 's-Gravenlandse- weg te kopen. Ten behoeve van bestuur en secretariaat is Rijnmond thans ook op zoek naar nieuwe kan toorruimte. Een ambtelijke werkgroep heeft deze week zes ruimten in het centrum van Rotterdam bekeken. Het meest aannemelijk is, dat gekozen wordt voor huur van thans vrij gekomen kantoren naast de be staande vestiging aan het Vaste land. Voor geintjes is nu helaas geen tijd meer' „Ik heb het altijd erg naar mijn zin gehad bij de brouwerij, maar ik ben toch bhj dat ik nu weg ben. Vroeger was het alle maal veel gezelliger. Er was nog tijd voor een grapje of pestenj- - tje. Tegenwoordig gaat alles zo jachtig, iedereen leeft langs el kaar heen" zegt hij. De heer Den Besten, die nu 64 jaar is. begon op zijn veertiende als flessenjongen bij de Oranje boombrouwerijen te werken. „Toen ik in 1928 begon, ver diende ik 3 gulden in de week. Om de drie maanden kreeg ik twee kwartjes opslag. Ik had toen negen dagen per jaar va kantie. Toen ik zes'ten werd nog maar zes. Het was toen zelfs verboden te zingen of te fluiten op het werk." vertelt hij. „Alle verbeteringen m het bedrijf hebben we aan de bond te dan ken." In 1976 kreeg Arie last van zajn knieen en de bedrijfsarts besliste dat hij met werken moest stoppen. Het loon zou nog twee jaar doorbetaald worden, maar hij hoefde er niets meer voor te doen. Volgende week loopt die periode af en krijgt hij een uitkering van de WAO. „Op het laatst had ik zo'n last - van mijn knieen dat het beter v .voor me was om te stoppen. Ik denk dat het kwam omdat ik mijn werk voornamelijk moest doen op een oppervlakte van één vierkante meter". Uit alle toespraken die afgelo- Spen maandag op de brouwerij t gehouden werden door collega s en chefs kwam duidelijk naar voren dat de heer Den Besten j> altijd wel van een geintje hield. Ais bijvoorbeeld de directie op de afdeling kwam, zette hij een ;,*kapotte fles onder de tapmachi- ne. ste Zodra dié gevuld werd, spoot ffihet bier alle kanten op en moest irie directie kletsnat afdruipen, f Den Besten die de brouwerij vk\ -ST* helemaal heeft zien groeien tot wat het nu is. zit vol met di. soort verhalen. „De laatste jaren was de lol er wel af. Er werken nu nog voornamelijk werkstu denten en gastarbeidt rs op de produktieafdeluig, waar ik werkzaam was", zegt hij een beetje teleurgesteld. „Bovendien gaat alles machinaal tegenwoor dig. Je hoeft alleen nog maar op een knop te drukken Vroeger was het werk gevarieerder, we timmerden de houten transport- kisten nog zelf inelkaar". ten ding moet de heer Den Besten echter toegeven: het bier van tegenwoordig smaakt nog net zo lekker als vijftig jaar ge leden, al wordt het volgens een ander procédé en met andere grondstoffen bereid. De heer Den Besten, die afge lopen maandag overstelpt werd met cadeaus van de directie en zijn collega's, is verder nog ac tief hd van de mannenzangver- enigtng D'Oranjebcom, die dit jaar nu veertig jaar bestaat Ai vanaf de oprichting maakt de heer Den Besten deel urt van die vereniging. „We treden voornamelijk op in bejaarden tehuizen en con coursen. Maar we zijn ook in Beigie en Duitsland geweest We zingen in alle talen. Zelfs m het Russisch". Aanstaande zaterdag geeft Arie een feestje voor de familie; „Dan gaan we met z'n allen een „chineesie pikken" zegt hij. Om dat het voor Arie na al die jaren moeilijk is om afscheid te ne- 1 men van de brouwerij, heeft hij zich voorgenomen iedere week een glaasje bier te drinken in de kantine van de brouwerij DELFT - De spectaculaire bouw van de nieuwe Moerdijk- brug en het gebruik van de oude brugdelen is in beeld gebracht op een tentoonstelling in het ge bouw van de T.H. in Delft Tot en met 29 april is daar in het technisch tentoonstellingscen trum te zien hoe de oude delen benut konden worden voor de bouw van een nieuwe oeverver binding bij Keizersveer en de nieuwe hefbrug bij Spijkenisse. In hetzelfde centrum wordt maandag de tentoonstelling „Hoe worden landkaarten ge maakt in een zo bergachtig land als Zwitserland" geopend. Deze zal tot 8 april duren. SCHIEDAM - In Café Quibus aan de Lange Haven treedt zon dagavond de Schiedamse Blues en Rockformatie 'Summerbree ze' op. Het optreden begint om half tien. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De activiteiten die in september zijn gestart voor werklozen hebben aardig wat mensen getrokken. De Schiedamse Gemeenschap, het Instituut Pont en de Vrije Aca demie in Vlaardingen, die cur-/ sussen organiseren voor mensen de in de WW, de WWV of de RWW lopen, starten binnenkort met nieuwe cursussen. Deze zijn gratis toegankelijk voor mensen die een werkloosheidsuitkering krijgen. Alleen eventuele mate rialen moeten betaald worden. De Schiedamse Gemeenschap komt met de cursussen Textiele vormen, creatieve handenar beid, werken met klei, volks dansen en een cursus autotech niek. De Stichting Huishoudelijke en gezinsvoorhchting brengt ko ken. Indisch koken, naaien, gastheer -vrouw, bloemschik ken,. wandkleden maken, pop pen maken en stoelen bekleden. Bij het instituut Pont kunnen belangstellenden terecht voor een dagprogramma waarbij be halve aan taal en rekenen aan dacht kan worden besteed aan typen, stenografie en kantoor machines. Door de federatie van Neder landse Vakverenigingen wordt een inleiding in de belastingbe ginselen georganiseerd. Naast al deze cursussen kun nen werklozen altijd terecht bij het project 'De Trechter' die in haar pand aan de Broersvest 107 informatiebijeenkomsten over de Sociale wetgeving en 'praat groepen over werkloos zijn' or ganiseert Voor cursussen kan men ook terecht bij het NIVON, en die geen die kennis wü maken met verschillende aspecten van kunst, is welkom in de kunst klassen van het Stedelijk Mu seum. Meer inlichtingen over de ak- tiviteiten die voor werklozen worden gehouden, zijn te krij gen bij het secretariaat van de stuurgroep, tel.: 260500, toestel 190. SCHIEDAM - De 25-jarige koopman M.H.S. uit Schiedam ts aangehouden nadat hij met zijn 'ijzeren hond' op de hoek van de Westmolenstraat en de Elzen- steeg tegen een auto botste. Vol gens de politie verkeerde de man onder invloed van drank. Hij weigerde echter de bloed proef. Ook de 25-jarige Duitser K. 1" S. wilde geen bloed laten prik ken nadat hij de buisjes groen had geblazen. Met zijn vracht wagen had de Duitser in de Van Beverenstraat een aantal gepar keerde auto's beschadigd. Op de B.K. laan werd hij door de gedu peerden klem gereden en door de politie aangehouden. ROTTERDAM - Wellicht nog voor eind januari is een aanne mer gevonden die de eerste fase van het plan Beverwaard wil uitvoeren. De opdrachtgeven, twee woningbouwverenigingen, voeren hierover onderhandelin gen met een bouwbedrijf in Noord-Brabant. - Vier Rotterdamse aannemers kwamen met hun begroting 25 procent hoger dan de raming van de Vereniging voor Volks huisvesting IJsselmonde en On ze Woongemeenschap. Vanwege dit enorme verschil wilden de opdrachtgevers met geen van deze maatschappijen verder ut zee gaan. Wethouder Van der Ploeg heeft meegedeeld aannemers zelfs uit Engeland te willen ha len om de bouw van Bever waard te starten. „Politiek stuntwerk" noemt de directeur van IJsselmonde E. Berends de- ze uitspraak. „Er zijn aanne mers genoeg in Nederland die het werk willen aanpakken. Ik verwacht binnen enkele weken ook een concrete oplossing." De wethouder had vorige week in Het Vrije Volk de Rot terdamse bouwbedrijven uitge daagd de boeken te openen om het aanzienlijke begrotingsver- schil aan te tonen. Maar volgens 'de heer Berends zal de financi ële opzet die de aannemers ma-; ken, dat inzicht niet verschaf fen: „Dan zou je maanden op zo'n stuk moeten studeren en de zaak post voor post moeten on- derzoeken. De gedachte van Van der Ploeg is leuk en klinkt wel dreigend, maar is niet uitvoer baar." De woede van de wethouder is vooral van principiële aard. De wethouder wil de Rotterdamse bouwwereld er toe dwingen zich aan te passen bij begrotingen die de overheid laat opstellen. Als de aannemers volgens hun eigen raming werk mogen uit voeren zouden zij deze zelfde opzet wel eens kunnen toepas sen bij andere nieuwbouwpro jecten. De angst bestaat dat hierdoor vooral de stadsrenova tie enorm duur zal worden. SCHIEDAM - Bij de 27-jarige beeldend kunstenares W.C. v.d. B. aan de Rotterdamsedijk is in gebroken. De dieven konden aan de achterkant van het pand via het platte dak door een ge broken ruit naar binnen stap pen. Eenmaal binnen doorzoch ten ze het hele atelier en gooiden de inhoud van de kasten op de grond. Een draagbare radio en een diaprojector werden mee genomen. De waarde van de ge stolen goederen bedraagt 200 gulden. De schade is ongeveer 50 gulden. SCHIEDAM - Vereniging Het Singelkwartier" organiseert morgenmiddag voor de jeugd uit de wijk een disco-middag. Om 14 uur kunnen de jongeU i terecht in zaal Marijke aan het Broersveld 121. Voor de Historische Vereni ging, die samen met het mu seum, deze tentoonstelling op zette. is dat een groot succes. Tot en met zondag 22 janua ri kunnen ouderen herinne ringen ophalen aan het Schie dam van toen en kunnen jon geren zien hoe de stad aan de Schie er vroeger uitzag. Naast de foto's en ansichtkaarten, worden ook prenten die ande re fotografen van Schiedam maakten, tentoongesteld. Bo vendien is er nog een foto- atelier te zien waarin Jan van Diggelen en zijn tijdgenoten de foto's ontwikkelden. Het vroegere winkelpand van Jan van Diggelen aan de Hoog straat is op de tentoonstelling nagebouwd. Wellicht zullen in deze laat ste twee weken nog meer mensen voor deze tentoonstel ling naar het museum komen.. Sinds de opening in december waren dat er gemiddeld a', duizend per week. OTBMMV} r,' V7*/g

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2