'ruit met kwik ingespoten Minder koffie verkocht Piinkgroep redt echtpaar If et II eer Vliegtuigkaapster weg uit Somalië Rotterdam is al 950 jaar Krat VéH Gé BANKSTELLEN Vakbond prostituées Boskov neemt zelf ontslag Dasse ualete "a-adfsaisddoek iw verdiend f: Ij i! i; si -■ HUUR vanURK lï> INFORMATIE OVER BEZORGING: Liter Football voorrechter Aak ramt legertank Verweesde vuilnisbakjes Kans op sneéüW 0 f gebeurt vanoaatf... Woensdag 1 februari 1978 32e jaargang no. 9392 I'S (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/MAASTRICHT - In Nederlandse winkels liggen met kwik vergiftigde Israëlische si naasappels, De Rotterdamse Keuringsdienst van Waren heeft al le beschikbare keurmeesters - een groep van 17 man - op pad gestuurd om bij de Rotterdamse citrusveiling aan de Merwedehaven en in een groot aantal winkels in de stad steekproeven te nemen. li- Acht Weinig Dezesuit Maastricht die met kwik vergiftigde sinaasappels hadden gegeten, zijn weer kerngezond. Hef zijn van links naar rechts: Susan Bergs (12), Karin Bergs (11), hun broertje Hans (15), moeder Bergs, het buurmeisje Norma Huls (9) en Danny Bergs (7). 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU roet recht van koop Bel 010 -147400 O Zie verder pagina 5 ÏU Bosfcou Zie verder pagina 3 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. S*'jur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. S3 S3 CT ra Nieuwe abonnee bon. EZ3 HOOFDREDACTEUR HERMAN YVIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM - De koffie- branders hebben vorig jaar veel minder koffie verkocht dan in 1976. Volgens de vereniging van koffiebranders en theepakkers is de afzet met ruim 29 procent verminderd. "In de zomer van "77 kwamen weken voor. waarin de afzet maar een kwart bedroeg van de normale hoeveelheden," aldus secretaris mr. De Vries van de brandersvereniging. De hoge prijzen (van augustus 1973 lot mei 1977 werd een pak koffie bijna 5 gulden duurder) hebben de afzet volgens De Vries nade lig beïnvloed. Hoeveel de consumptie pre cies is gedaald, weten de bran ders niet Volgens secretaris De Vries is de consument wel zuini ger met koffie om gaan sprin ger». De branders menen dat het nog 1 a 2 jaar kan duren, voor het koffieverbruik weer op een normaal niveau is. De koffiefabrikanten bekij ken momenteel of de prijzen omlaag kunnen. De Vries: "Daar is nog geen zinnig woord over te zeggen. De prijzen op de we reldmarkt zijn weliswaar nog steeds dalende, maar voor hoe lang? We kunnen moeilijk de prijs van koffie per week ver anderen." De branders hebben de afge lopen weken zelfs even met de gedachte gespeeld een prijsver hoging door te voeren. "Dit in verband met de dollarkoers, die even een gekke stijging heeft doorgemaakt" aldus De Vries. Speurtocht naar h aa lasai gpdls EDINBURGH - Schotland is gisteren voor de tweede maal binnen drie dagen getroffen door een zware sneeuwstorm. Er is al sprake van de "Witte Hei" van Schotland, waar reddings ploegen op stelten wanhopig zoeken naar ingesneeuwde en ten dode opgeschreven automo bilisten. In het noordwesten van Schotland werd een echtpaar bevrijd dat al 28 uur lang in he vige vrieskou zonder een geluid te vernemen in hun inge sneeuwde auto zat. Ze hadden hun testament geschreven en afscheidsbrieven aan hun kin deren, toen ze plotseling een schrapend geluid hoorden. Hun redders waren leden van de Schotse punkgroep "The Subs". Reddingsbei icopters kunnen niet meer opstijgen en in afgele gen delen van Schotland zijn electriciteits- en telefoonver bindingen uitgevallen. JHet is vreselijk, vreselijk," aldus een verkleumde politie man. JEen van ons stapte even oprij tussen de sneeuwhopen voor een praatje met z'n buur man. Toen merkte hij dat hij bovenop een sneeuwruimer stond die was begraven onder vier meter sneeuw. De machi nist? Doodgevroren™" Zwaar bewolkt met af en toe regen, mogelijk sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind, later veranderlijk en af nemend. Minimumtemperaturen om het vriespunt, maximumtem peraturen rond 3 graden. De eerste partijen zijn al op het laboratorium van de dienst onderzocht Daaronder zijn ook uit Israel afkomstige citroenen en grapefuits. Vergiftigde exemplaren zijn nog niet aange troffen. Dat er met kwik ingespoten sinaasappels in Nederland wor den verkocht kwam vorige week in Limburg aan het licht In Maastricht werden vijf kin deren e een vrouw ziek toen ze de uit Israel afkomstige zuid- vruchen h--'Jen gegeten. Hun maag v.„ia onmiddellijk leegge pompt en ze zijn intussen ge zond en wel weer thuis. Het ministerie van Volksge zondheid heeft de afgelopen da gen grote partijen Israëlische si naasappels laten controleren. Gisteren werd ook de Rotter damse Keuringsdienst van Wa ren ingelicht die uit voorzorg ook andere Israëlische citrus vruchten in het laboratonm on derzoekt op kwik-besmetting. Tot dusver zijn m Heerlen en Maastricht acht vergiftigde si naasappels gevonden. De verkooporganisatie voor Israëlische citrusvruchten in de Benelux heeft gis'-ravond laten weten dat Palestijnse elementen de verantwoordelijkheid voor de vergiftiging van Israëlische sinaasappels hebben opgeëist Volgens de in Rotterdam geves tigde Citrus Marketing Board Israel heeft onderzoek uitgewe zen dat het kwik er in Europa moet zijn ingespoten. LONDEN Volgens het te Londen verschijnende Arabi sche blad Al Manar heeft de vliegtuigkaapster Soeheila ei- Sayeh, de enige die in leven bleef van het Palestijnse com mando "Martelaar Halimeh". de Somalische hoofdstad Mogadi- sjoe verlaten met onbekende be stemming. Het commando "Martelaar Halimeh" dwong op 13 oktober vorig jaar de Boeing 737 Lands hut van de Lufthansa koers te zetten naar Mogadisjoe. De drie 'metgezellen van Soeheila wer den gedood toen een Westduits commando op het vliegveld van Mogadisjoe een bliksemsnelle bevrijdingsactie ondernam. Soeheila zelf raakte hierbij ge wond. Volgens Al Manar is de kaap ster vrijgelaten nadat de Pale stijnse guerrillaleider Wadi Haddad de Somalische regering had bedreigd met nieuwe ter reuracties. Men vermoedt dat de- vrouw naar de Iraakse hoofd stad Bagdad is vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Rot terdam is veel ouder dan de historici tot voor kort veronderstelden. Volgens een reeent gedane vondst bestaat de Maasstad ze ker 950 jaar. De oudheidkundigen verzekeren nu dat reeds twaalfhonderd jaar gele den mensen moeten heb ben gewoond op de plaats waar nu het Hofplein Ugt. Officieel komt de naam Rotta op 3 februari 1028 (dus 956 jaar geleden) voor het eerst op een oor konde voor. Het bureau Oudheid kundig Onderzoek van Gemeentewerken vond de oorkonde. Overmorgen kan Rotterdam dus het 950-jarig bestaan vieren. In 1340 kreeg Rotterdam overigens de stadsrech ten. Inls 375 Lmrmq, ttemmoo. ondertvoud doo* getoet MederMnd Ddget'jks Qeoperw5 van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19* 21 uur. klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.84.61 t omk I peret op onder <*19 17J» (ftfaaaé MUM) M*a*« SU I»Mmm Mariif M léJC M Zhssk mém ^lémnmC eutsr 4e tab® Van onze sportredactie AMSTERDAM Het bureau Inter Football (IF) moet op 28 februari voor de Amsterdamse rechter verschijnen. IF wordt er van beschuldigd de wet op de arbeidsbemiddeling overschre den te hebben met de transfer van Tom Smits van NAC naar PSV halverwege dit voetbalsei zoen. De Amsterdamse rechter commissaris heeft Smits. Zuide- ma, van Hanegem en Nico Jan sen als getuigen opgeroepen. Jan Dee van Inter Football „Wij zijn er gelukkig mee dat de zaak eindelijk voor de rechter komt. Komt er misschien wat duidelijkheid". BONN Een Westduitse aak heeft op de rivier de Elbe op Oostduits gebied een Russische T-76 tank geramd en tot zinken gebracht De vier-koppige be manning van de tank vond de dood. Het scheepvaartverkeer op de Elbe was vier uur lang gestremd om een aantal tanks de gelegen heid te geven in het kader van een oefening de rivier over te steken. Nauwelijks was de vaart vrij gegeven of de aak "Ines" ramde de tank die meteen in het vier meter diepe water ver dween. Toen de tank was ge licht was het voor de beman ning ai te laat De aak mocht haar reis vervolgen. LONDEN - De Britse prosti tuées hebben zich verenigd in een comité tegen de wet op de prostitutie. Het comité heet PLAN (Prostitution Laws Are Nonsense - prostitutie-wetten zijn onzin) en Is opgericht door de Londense call-girl Helen Buckingham. Het comité redeneert dat de huidige wet op de prostitutie al leen maar het bestaan aanmoe digt van tussenpersonen die als koppelaar fungeren, „Als deze wet wordt afgescha t, worden het publiek en de prostituées volkomen beschermd door de gewone wetten," aldus Miss Buckingham. De hoeveelheid ingebrachte kwik is volgens het ministerie van Volksgezondheid zo klein dat er geen direct gevaar is voor de gezodnheid. Men wilde niet ingaan op de vaag waar de si naasappels kunnen zijn inge spoten en of dat is gebeurd door "Palestijnse revolutionairen. De Israëlische ambassade in Den Haag weigert elk commentaar. Ook in West Duitsland is in middels een vergiftigde Israëli sche sinaasappel opgespoord. Eén tandarts had hem gekocht in een supermarkt in Darmstadt en ontdekte het kwik tijdig. De Westduitse politie heeft de be volking erop gewezen goed te kijken of de schil van de sinaas appels is doorboord. Deze basiaardjes (herdershond plus vraagteken) zijn te vondeling gelegd op het station London Bridge, Gisteravond werden ze gevonden en naar het asiel van Battersea gebracht. Daar bleken de pups, naar schat ting zeven weken oud, in uitstekende staat te verke ren. "Alsze deze week met door de eigenaar worden te ruggehaald, gaan ze voor een bedrag van 25 gulden per hondje in de vnje verkoop. Ik zou ze zelf u-el willen hebben,"aldus asielhouclster Mandy Rristotr v 1 fOS ROTTERDAM Feyenoords trainer Vuja- din Boskov houdt de eer aai» zichzelf en heeft aan gekondigd. dat hij aan het eind van het seizoen zijn contract met de falende Kuipclub niet zal verlen gen. De directie van Feyenoord houdt er in middels ernstig rekening mee. dat Boskov al voor mei zal verzoeken zijn biezen te mogen pakken. Als er op dat ogenblik voor Feyenoord in de competitie geen grote be langen meer op het spel staan - zoals het bereiken van een plaats, die vol gend seizoen recht geeft op deelneming aan een van de internationale cuptoernooien - zal dat verzoek waarschijnlijk worden ingewilligd. Inmiddels duiken al de namen op van trainers, die mogelijk de taak van Boskov kunnen overne men. Bovenaan prijkt na tuurlijk die van Ernst Happel, (Club Brugge en bondscoach KNVB), on der wiens leiding Feyen oord in 1970 zijn grootste succes heeft geboekt: het winnen van de Europa- en de Wereldcup. Ook die van Sparta's huidige trai ner Cor Brom. En niet te vergeten die van Haar lems trainer Barry Hug hes, de Engelsman van wie velen menen, dat hij door zijn goede persoon- fcSts lijke contacten met top voetballen* als nauwe lijks een ander in staat moet worden geacht de keurploeg van Feyenoord eindelijk weer te inspire ren. Sinds Feyenoord in 1969 onder leiding van Ben Feelers de „doublé" haal de - het landskampioen schap én de nationale be ker - en onder leiding van Happel in 1970 naar de wereldtop reikte, zijn de moeilijkheden met de trainers nauwelijks meer van de lucht geweest. Achtereenvolgens dien den Happel-zelf. Wiel Coerver en de Pool Anto- rti Brzanczyk hun con tracten niet uit en moest tegen het eind van bet seizoen tweede trainer Ad Zonderland hun taken overnemen. Het heeft er nu alle schijn van, dat ook Vujadin Boskov het einde van de reis niet zal halen. Zie verder sport 2. Van Heezik krijgt jaar salaris mee (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ex-VVV-directeur Fred van Heezik krijgt i jaar salaris mee. Op 1 januari van het vorig jaar stond dat salaris op 81.127,70. Daar gaat dan nog wel belasting en premie vanaf. Er is grote onzekerheid ont staan over de tijdelijke vervan ging en de opvolging van Van Heezik. De adjunct-directeur Ed Mam» zou weinig vertrouwen, genieten onder het personeel. Stafmedewerkster Marijke van der Lingen, met dertien jaar er varing en wel voldoende ver-» trouwen heeft gisteren onver wachts, op eigen verzoek ontslag per 1 februari gekregen. Er was haar eerst gevraagd in verband met de omstandigheden nog twee maanden te blijven. Intussen mag het VW-perso neel geen betalingen doen zon der de handtekening van de voorzitter of de vice-voorzitter. Van Heezik heeft zoals be kend op het laatse ogenblik zelf zijn ontslag ingediend, nadat dit hem door het bestuur was aan gezegd, Het bestuur had al aan 11 en W toestemming voor dat ontslag gevraagd. Aanleidingen daartoe waren zijn financiële beleid, dat leidde tot een tekort van bijna een half miljoen gulden, zijn personeels beleid, dat zorgde voor talrijke ontslagnemingen en zijn „per soonlijke levenswandel," zoals de voorzitter van het bestuur, A. J. Fibbe, het op een persconfe rentie uitdrukte. «•s» v» - Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee. r: L,* Naam Adres Plaats Soort abonnement: O kwartaal □jaar Hij/ zij ontvangt Hel Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als betoning bij W «NWUttfU V, Naam afzender Adres Plaats-

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1