rondje om Ober Koos van Meenen: .Zesdaagse het gezelligst1 Fellini's Clowns in Filmliga Auto schept bromster V mm Is PvdA elite partij geworden? Ja, zegt Jan Krabbendam Weeshuis De Liudenhof moet worden opgeknapt Rooie Vrouwen discussiëren over zichzelf schiedam WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA U Koos van Meenen aan de tapkraan. Jan Heil verzorgde zes dagen het eten voorde renners. SCHIEDAM - De gemeente heeft uiteindelijk drie kunstenaars bereid gevonden die het nieuwe pand aan de 's Gravelandseweg willen gaan verfraaien. Cees Bouw en Gerard van Soest hebben allebei al een op dracht gekregen, met Ad van Otterloo is de gemeente in onderhandeling over de aankoop van zijn ontwerp. W egwijzer Kleur -Ti Eigen pandje al ruim een jaar half afgemaakt Ad van Otterloo heeft 'routing'door 't gebouw ontwoi pen. tip DAGWiNKELTE HUUR Wees/tuis De Lindenhof. Gemeente trekt voor pand 's Gravelandseweg drie kunstenaars aan Van onze verslaggever LOUIS DU MOULIN ROTTERDAM - Sportpaleis Ahoy" is om half een 's nachts, wan neer de Rotterdamse zesdaagse van 1978 afgelopen, een prullen mand. Op de bodem, het middenterrein, is het voltallige personeel druk bezig de boe! aan kant te maken. Ober Koos van Meenen (58). die zes dagen tang de sponsorcorner van vocht heeft voorzien, sluit alle kranen af en gaat voor het eerst sinds het begin van zijn lange avond even zitten. Met smaak drinkt hij zelf bet laatst getapte pilsje op. Nog enkele uren schoonmaken resten hem en dan zal ook zijn zesdaagse tot het verleden behoren. Koos van Meenen. voor hei zevende jaar als enige vaste kel ner in dienst bij Ahoy'. even op adem komend: „Met zon zes daagse ben je iedere dag zo'n vijftien a zestien uur in de weer. Ts Middags eerst meestal een re ceptie en 's avonds hier beneden aan de baan. Toch blijft ook voor ons. bedienend personeel, dit het gezelligste evenement, al hen je na afloop aan het eind van je krachten. Feit blijft, dat ik dit werk met het grootste ple zier doe." Het hele jaar door is vroegere havencontroleur Van Meenen betrokken bij alle door Ahoy' georganiseerde activiteiten» die uiteenlopen van een beurs Eigenhandig tot aan een Coun try and Westemfestivai. Koos van Meenen, het zweet van zijn voorhoofd wissend: „Ik hoop eerst een paar dagen te kunnen uitrusten, maar daarna gaan we al weer beginnen met de op bouw voor de Binnenhuisten toonstelling. Ook allemaal aar- dig hoor, die exposities. De zes daagse blijft echter de topper." De Achtste Ahoy'-zesdaagse trok welgeteld 50104 bezoekers. Vorig jaar waren dat er 50984. Topjaar blijft 1376 waarin ruim 53000 toeschouwers de tribunes bevolkten. De Ahoy'directie liet bij mon de van perschef Harm Scheep bouwer weten dat de lichte te ruggang een vermoedelijk ge volg is van het feit dat de men sen er niet langer zin in hebben om te staan wanneer de zit plaatsen zijn uitverkocht. Voor al de zaterdagavond, die in ver gelijking met vorig jaa- duizend bezoekers minder trok. zou hier door minder geliefd zijn dan ge bruikelijk was. De aantrekkingskracht van de eerste 3vond (donderdag) en de zondagavond blijft een pro bleem. waarvoor de organisato ren vooralsnog geen oplossing hebben. Men denkt er over om op de betreffende avonden het pu bliek door middel van topamu- sement naar het wielergebeuren te lokken. Het verschuiven van het zon dagavondprogramma naar de zondagmiddag is ook een van,de mogelijkheden waar men bij Ahoy' aan denkt De organisatie sprak er op de slotavond zijn teleurstelling over uit dat de televisie nawe- lijks aandacht aan het wieier- evenement heeft besteed. Harm Scheepbouwer: „Deze zesdaagse behoort samen met de TT in As sen. Jumping Amsterdam, de Grand Prix van Zandvoort en het ABN-tennistoernooi tot de vijf grote jaarlijkse sportevene menten in ons land. In vergelij king met de andere komen wij er op de televisie dan wel zeer bekaaid af." Over de verzorging van de pu bliciteit in Ahoy' zelf kan de Ah ov'-directie tevreden zijn. He: speakerskorps bestaande uit vijf man was duidelijk over bezet, waardoor vrijwel perma nent de reclameboodschappen als mitraillerschoten uit de vaak te hardstaande geluidsboxen denderden. SCHIEDAM - Teneinde voet balsupporters niet voor de moeilijke ken te stellen van film of voetbal, i» de Schiedam- se filmliga uitgeweken naar de donderdagavond. Het vertonen van films op de woensdagavond bleek teveel concurrentie te on dervinden van de kijkkast In Jiet Zoldertbeater in de Teer- lioel in de JftefiWïG'üt Zal •aft iedere eerste donderdag van de maand een film vertoond worden. Morgen zal dat zijn de film "0e Clowns" van filmer Felhrii. Bi deze film treden onder ande re de wereldberoemde clowns de Fratellini's pp Fellini's waardering voor de clownerie wordt in d«2e film breed uitge meten. De film is in dne delen onder verdeeld; het eerste geeft een kijkje op Felllni zelf en op de manier waarop hij deze film be dacht heeft Het tweede deel toont een mesjokke filmploeg, die uit de losse hand een docu mentaire probeert te maken over de grote traditie van de downs. Hierin komt Fcüini zelf onbeschaamd voor de camera's staan Het derde deel tenslotte brengt voornamelijk de Fratel lini's in beeld. Leden van de filmliga kunnen voor een rijksdaalder dv ,i!m gaan zien; met leden kunnen dat voor vijf gulden doen, waarna men dan gelijk lid is van de liga De film begint om half negen. Het heeft nogal wat moeite gekost voordat de 1% norm die geldt bij openbare gebouwen (één procent van de aankoopsom moet worden besteed aan kunst) kon worden toegepast In eerste instantie waren Sjef Hende- rickx en Albert Verkade aange zocht Sjef Henderickx heeft ook de kunstwerken in het stads kantoor gemaakt Om diverse redenen konden beiden de op dracht niet aannemen. „We hebben ook nogal wat moeite gehad omdat veel kun stenaars in het beginstadium van de bouw er al bij betrokken willen worden, vertelt cultuur wethouder Herman Posthoorn. „Dat was in dit geval niet mo gelijk omdat de gemeente als het ware een gebouw kocht dat al in de steigers stond." Cees Bouw maakt in de bene denzaal, waar de sociale dienst wordt gehuh-est een wand schildering. „Maandag hoop ik er mee te beginnen." vertelt de kunstenaar, „Wat het precies wordt kan ik niet vertellen om dat ik mogelijk nog van het ont werp afwijk. Wel kan ik nu al vertellen dat bet iets realistisch gaat worden." Gerard van Soest moet nog even wachten voordat hij aan de slag kan. „In de kantine, annex vergaderzaal, die ik mag gaan verfraaien, moeten foto's van Wolken tegen een blauwe lucht komen. Daarvoor wil ik stapel wolken hebben. Iedere ochtend als ik uit mijn bed stap kijk ik verwachtingsvol naar de lucht Nog steeds werkt het weer niet mee. Mogelijk wordt het wel voorjaar voordat ik kan begin nen. Ik wil het echt zo goed mo gelijk doen want ik beschouw dit als een soort visitekaartje." Ad van Otterloo heeft nog geen officiële bevestiging van de gemeente dat zijn werk wordt aangekocht „Ik heb een 'routing' ontworpen, een soort wegwijzer in het gebouw. Bij de oorspronkelijke plannen was dat alleen voor de begane grond en de daarboven gelegen twee verdiepingen die de gemeente in gebruik gaat nemen. Ik vond het echter een beetje vreemd om dan plotseling bij de derde ver dieping op te houden terwijl daarboven nog drie verdiepin gen komen. De gemeente wil de ze etages voorlopig verhuren. Momenteel ligt de zaak zo dat ik de weg wijzer maak voor het hele pand dus van de begane grond tot aan de bovenste ver dieping." De routing moet volgens het ontwerp van Ad van Otterloo beginnen bij de lift op de begane grond. Daar komt een geopende ritssluiting waaruit een stroom met zes kleuren komt Elke eta ge krijgt een andere kleur. De kleur van de verdieping is tel kens met den brede band aange geven. de kleuren van de andere vijf met een smalle streep. In het trappenhuis verlopen die banen. „De strook met kleuren moet over de hele etage doorlopen. Muren, deuren, ramen, over al les schilder ik die band. Als er bij wijze van spreken iemand tegen de muur geleund staat, als ik daar bezig ben, dn krijgt die ook zo'n band over z'n lichaam. In de lift krijgen de knopjes van de etages de kleur die met die etage correspondeert Op die manier wil ik bereiken dat een ambtenaar zegt van 'Ik moet op de rode verdieping zijn' in plaats van 'Ik moet naar de der de*." Bewonersvereniging uit dood herrezen SCHIEDAM - De bewonersvereniging van het centrum van deze stad is bet contact met de centrum bewoners totaal uit het oog verlo ren en stelt momenteel weinig meer voor dan een papieren organi satie. Tot die conclusie rijn niet alleen de centrumbewoners geko men, maar ook de bewonersvereniging zelf. Gerommel en onenigheid bin nen het bestuur van dete bewo nersvereniging hebben ervoor gezorgd dat de vereniging niet zo gefunctioneerd heeft ais eigenlijk wei de bedoeling was geweest Ook het spreekuur van de vereniging is de mist ingegaan - schrijft de bewonersvereniging zelf in het jaarverslag over vo rig jaar. Het spreekuur functio neerde slecht - ook al omdat het Miijyr zelf «lecht functioneer de - en is tijdelijk opgeheven. Door al het gedonder bij de ver eniging is ook nog altijd niet het eigen pandje aan liet Broersveld in gebruik genomen. Dit pand staat er ai ruim «en jaar half af gemaakt bij. Volgens de vereniging ligt het daarnaast ook aan de gemeente lijke technische bedrijven, dat het pand nog altijd niet in ge bruik is genomen. Onderling zijn problemen gerezen over de vraag hoeveel de bewonersver eniging voor het gebruik van eiectriciteit en de aanleg daar van moet betalen. Vergaderingen en dergelijke kunnen daardoor niet plaats vinden in het pandje van de be wonersvereniging centrum. Ook is er daardoor geen enkel plek in het stadscentrum waar belang stellenden informatie kunnen halm over de vereniging en het centrum De strijdbijl is volgens de mensen die thans nog in het be stuur van de vereniging zitten begraven en men wil er in dit jaar extra hard tegenaan gaan. Zo denkt de vereniging einde lijk aan de slag te kunnen in het centrum als vandaag of morgen de uitspraak van de kroon komt over het Binnenstadsbestem- mingspian. Ook zullen er regelmatiger le denvergaderingen worden geor ganiseerd. teneinde meer te ver nemen wat er zoal onder de cen- trumbewoners leeft Tevens zal regelmatiger een ledenkrant ge publiceerd worden, aldus het huidige bestuur. SCHIEDAM Op de kruising Parkweg/Honnerlage Gretelaan heeft een personenauto een 17-jarige bromfietster geschept De Schiedamse is met een pols en onderbeenfractuur in het No- ietziekenhuis opgenomen. De auto werd bestuurd door de 23-jarige L. J De automobilist had op de kruising geen voor rang verleend aan de bromfiet stor. WW SCHIEDAM - De Rooie Vrou wen van de Partij van de Ar beid zetten vanavond in het oude stadhuis op de Grote Markt hun discussie voort over het onderwerp "Wat is dat rooie vrouw zijn?" De discussie is on derverdeeld in twee punten, gesproken wordt over "Wij zijn niet van gisteren" en over "Het grote ongenoegen". Voorafgaan de aan deze inhoudelijke discus sie. zal de gewone maandverga dering met de normale agenda afgewerkt worden. Om acht uur wordt begonnen en iedere be langstellende Is welkom. Aan de Parkweg in de woon wijk Nieuwtand te Schiedari <s een Gegadigden worden uitgeno digd schriftelijk te reflecteren bij de Direkteur van de Ge meentelijke Woningdienst, Em- mastraat 1 te Schiedam. SCHIEDAM De Partij van de Arbeid en met name de Sehie- damse afdeling daarvan is «en elite-partij geworden. Dat is de me ning die partijgenoot Jan Krabbendam kenbaar maakt in het plaat selijke partijblad, de Voorwaarts. Met die constatering hoopt Krabbendam een discussie op gang te brengen, die er in moet resulteren dat de partij van de ingeslagen elitaire weg terug keert en zich weer "arbeiders partij" kan gaan noemen. De drie PvdA-leden Jos van der Lugt Simon de Ridder en Hans Verlinde hebben op eerde re partijvergaderingen al een balletje opgegooid over het eli taire in de partij. Met name in zake de Gusto-kwestie zou de Partij van de Arbeid zich niet fel genoeg achter de arbeiders geplaatst hebben, meenden zij. De partij zou nu maar eens moe ten kiezen tussen elitair zijn en socialistisch. In een reactie daarop meldt Krabbendam nu dat zijns in ziens de partij onder de noemer "socialistisch kapitalistisch" te vangen is. Oorzaken waarom de PvdA te elitair zou zijn geworden zijn volgens Krabbendam enerzijds het feit dat er door de intellec tuele partijgenoten steeds moei lijker Nederlands gesproken wordt, en anderzijds hét feit dat ook de arbeiders zich in een steeds grotere welstand kunnen nestelen. Hun zin om nog ten strijde te trekken zou navenant afnemen, meent Krabbendam. Samen met andere verontrus ten uit de Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid wil Krabbendam proberen het oude élan er weer een beetje in te krijgen. SCHIEDAM - Binnen niet al te lange tijd, waarschijnlijk één tot twee maanden, krijgt de raadscommissie voor Vorming en Recreatk een voorstel te behandelen over de kredietaanvraag voor de eerste fase van het htrtoi van de Lindenhof. Het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg dat al ge ruime tijd leeg staat wordt, als het voorstel wordt aangenomen door de gemeenteraad, weer op geknapt en toegankelijk ge maakt. "Die eerste fase houdt alleen in dat de vloeren worden gere pareerd, dat de ramen in orde worden gemaakt en dat er elek triciteit wordt aangelegd", ver telt wethouder Herman Post hoorn. Destijds heeft de commissie Lindenhof aanbevolen om het voormalige weeshuis te bestem men voor een 'cultureel gebeu ren'. Hiervan zouden zoveel mo gelijk mensen gebruik moeten kunnen maken. Het ligt in de verwachting dat dan bijvoorbeeld ook de kunst klassen, die nu nog steeds in het Stedelijk Museum worden gege ven, naar de Lindenhof verhui zen. Voordat het echter zover is, moet eerst de raadscommissie haar toestemming voor het op- knapwerk geven.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2