'Dwingende NA VO-eis Steeds meer arrestatie teams in de nieuwbouw uw huis i Koffie onder de drie gulden WIM DES CELLES DUIKT ONDER BRIEF UIT ENSCHEDE SCHRIKT DUITSERS OP 'Kwiksinaasappels' rollen door 't land VanAgt weer ziek Hond bijt baby dood in wieg Happe!: 'Ik wil' I LA DEUTEKOM ALS PEETMOEDER m Deze unieke badhancic is gauw vertitepd..... V 1 1 I IIW* I mmmmm INFORMATIE OVER BEZORGING: WK voetbal 'economische blunder' L&lo So Ti' Kokendheet carnaval Lijk gevonden op kerkhof I 1 -1 - 1 ie pagina zie Man doodgereden Veel bewolking Si; lis u lis Glieprodukten iets goedkoper Man omgekomen t Zaterdag 4 februari 1978 32e jaargang no. 9395 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Kruis Inga van Defensie vindt dat de Lance-raketten, die de verouderde Honest John-rakettcn gaan vervangen, met atoomkoppen moeten worden uitgerust. Dat is op te maken uit zijn antwoord op vragen uit de Kamer naar aanleiding van de defensiebegroting. (Van onze verslaggever Hans Leyke) ROTTERDAM Speciale zwaar bewapende en goed geoefende arrestatieteams schieten uit de grond bij de Nederlandse politiekorpsen. Verschillende steden blij» ken al zo*n groep te hebben of treffen voorbereidingen voor de oprichting ervan. Het arrestatieteam Bureau Bijzondere Opdrachten (BBO), waarover de Rotterdamse politie sinds kort be schikt, is niet uniek. In steden als Amsterdam en Arn hem opereren al enige tijd speciale eenheden, die in dertijd in het diepste geheim zijn opgericht Uitlenen Kruisinga 12-24*26-28+30-32 22 In deze betonnen diepte van de nieuwbouw aan de Jacobsplaats in Rotterdam stortte elektromonteur J. Hazenberg (38) van een stelling neer. Bouwvakkers snelden toe, de GG en GD tilde hem op een brancard. Het slachtoffer heeft vermoedelijk een gebroken arm. h Bel 010-147400 VAKANTIEPLANNEN Zaterdag 11 februari biedt Het Vrije Volk u 4 extra pagina's Zon op Zicht. Boordevol informatie over reizen, vakanties en toerisme. Speciaal voor u. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Kwiksinaasappels" dui ken nu overal opt Giste ren werden ze aangetrof fen in Leeuwarden, Er- melo en Amsterdam. Tot nu toe waren de sinaas appels in Nederland al leen in Limburg gevon den. Ook uit andere Euro pese landen zijn gisteren weer meldingen over met kwik ingespoten zuid vruchten gekomen. (2£CL V -3.9? f.-y In hun angst om met gro te partijen onverkochte sinaasappels te blijven zitten, worden de winke liers inventief. Bij een Rotterdamse zaak werden de Spaanse sinaasappels gisteren in de reclame ge gooid met de mededeling, dat ze weliswaar zonder kwik zijn, maar toch "verkwikkend lekker". Operazanger Ad van Limpt heeft zijn arm om zijn collega Christine Deutekom geslagen, die op kaar beurt weer zijn enkele maanden oude zoon Christiaan op schoot houdt De zangeres is peetmoeder van de baby en was bij de doopplechtigheid in de St-Liu iikerk in het Brabantse Mierlo-Hout aanwezig. <1 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ab beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de knoop ab afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Voüt, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Wat Cf Oft?*», Nieuwe abonnee bon. f HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) te!. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Raket met atoomkop nodig, vmdjt vniisinga I De politiemensen, die deel uit maken van dergelijke teams, hebben een speciale opleiding gehad om onder moeilijke en gevaarlijke omstandigheden te werken. Zij zijn getraind in scherpschieten en rijden rond in pantservoertuigen of gepantser de personenwagens. In Amsterdam is enkele jaren geleden het tien leden tellende team Bureau Bijzondere Zaken» (BBZ) opgericht Volgens een woordvoerder van de Amster damse politie was die oprichting noodzakelijk geworden nadat aan de lopende band gewapende "overvallen op geldkantoren plaatsvonden. Het team is gespecialieseerd in „de bestrijding van terroris me, gijzelingen en overvallen". Eind vorig jaar is het ingezet bij de overmeestering van de Duit sers Schneider en Wackemagei. In Arnhem opereert de Groep Bijzondere Opdrachten. Dit team bestaat uit twaalf inten sief getrainde politiemensen. De groep wordt geregeld 'uitge leend' voor riskante opdrachten in andere steden in Oost-Neder land. In Utrecht is, na het dood schieten van de politieman Kra nenburg vorig jaar-september, een acht leden tellend arresta tieteam opgericht In Den Haag worden voorbe reidingen getroffen om op zeer korte termijn een dergelijk team van spedale politiemensen samen te stellen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken is ieder politie korps vrijgelaten om tot de op richting van een speciaal arres tatieteam te komen. Het Rotter damse arrestatieteam BBO is met zijn vijftien leden het grootste van Nederland. Meer over het BBO op pagina 3. Zijn voorganger. Vredeling. had in 1974 nog gezegd dat de Honest John, die wel een nu cleaire taak had, vervangen zou worden door een gewone, niet- nucleaire Lance-raket Dit om dat een nucleaire Lance het atoom-potentieel van de Neder landse strijdkrachten zou ver-* groten. Vredeling verzuimde echter deze beslissing bij de NAVO aan te melden. Zijn opvolger Ste- merdink heeft daarna gepro- beerd de optie open te houden met het oog op nader te verrich ten NAVQ-studies over de be hoefte aan taktische nucleaire wapens in de NAVO. Deze stu die is nog niet afgerond. Kruisinga zegt nu dat een spoedige beslissing met betrek king tot de vereiste nucleaire steun voor het Eerste legerkorps noodzakelijk is. Door de Lance een atoomtaak te geven zou worden voorzien in de behoefte aan nucleaire vuursteun door middel van raket-svstemen en zou tevens worden voldaan aan een dwingende NAVO-eis. De minister zegt dat de kosten voor het nucleair maken van de Lance betrekkelijk laag zullen zijn. PvdA-defensiespecialist Dan- kert zegt: „Het gaat hier weer net als met de UCN. Waar de PvdA nog een optie open hield en probeerde er het beste uit te halen, wordt nu toegegeven aan druk van buiten. In dat geval kun je de vermindering van de nucleaire taak verder wel op je buik schrijven." Volgens Dankeri betekent het nucleair maken van de Lance ook. dat je de mogelijkheden om de neutronenbom tegen te hou den kleiner maakt De Lance zou namelijk de raket zijn waar een neutronenbom op gemon teerd zou worden. De PvdA zal deze kwestie over veertien da gen bij de defensiebegroting uitvoerig aan de orde stellen. GROOT-AMMERS - De 77-jarige J. Mudde uit Nieuw- poort is gisteren bij een ver keersongeluk in bet Zuidhol landse Groot-Ammers om het leven gekomen. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - Koffie is maandag voor het eerst sinds jaren weer voor minder dan J 3 per pak te koop. Grootwinkelier Dirk van den Broek heeft de prijs van Kahrel's koffie met 71 cent verlaagd naar 2,98. De prijsstunter wil op deze manier de koffiebranders onder druk zetten. Volgens Van den Broek is er een grote prijsverla ging op komst, maar wachten de branders te lang met het verla gen van hun verkoopprijzen. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN - Wim des Celles, de 29-jarige in Soerabaja gebo ren man, tegen wie een uitleve ringsbevel loopt, is ondergedo ken. Sedert donderdag is hij niet meer op zijn werk in Maastricht verschenen en niemand weet waar hij vertoeft. De heer F. L. P. Feisser van de stichting „Nu of nooit", die tot dusver in bijzondere mate de belangen van Des Celles behar tigde, zei ons gisteren: „Ik heb meer angst hiervoor dan voor zijn uitwijzing. Daarvan ver wacht ik nog steeds dat die niet doorgaat Maar Des Celles verkeert de laatste tijd duidelijk in moei lijkheden. Zijn vader wil hem niet als zoon erkennen, zijn moeder heeft vanuit Indonesië al zeker een half jaar niets meer van zich laten horen en zijn grootvader, vóór wie hij eigen lijk naar Nederland is gekomen, ligt levensgevaarlijk ziek in het ziekenhuis in Zwolle." De staatssecretaris van Justi tie. mevrouw Haars, bepaalde dat des Celtes morgen op het vliegtuig naar Indonesië moet worden gezet „En men weet dat hij geen Indonesische nationali teit heeft, maar als Nederlander door het leven wil gaan. Hij kan alleen die erkenning maar niet krijgen." De heer Feisser zegt dat hij, maar ook anderen die Des Celles kennen, bevreesd is dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. „Deze man gedroeg zich de laatste weken als een angstig opgejaagd dier." ENSCHEDE - Burge meester H. Wierenga heeft In een - vertrouwelijke brief aan de gemeentebe sturen van de Duitse steden Münster en Gronau stelling genomen tegen de Duitse aanpak van terrorisme en het beroepsverbod. Enschede heeft geregeld contact met de twee Duitse plaatsen Wierenga (PvdA) wijst de strijdmethode van de Baa- der-Meinhofgroep perti nent af, omdat die een ge vaar is voor de democratie. „Maar dezelfde democratie is naar onze mening even zeer in gevaar wanneer we denken aan de manier waarop in uw land de laat ste tijd over de tweede we reldoorlog wordt gespro ken." Veel bewolking met in het zuiden en zuidwesten van het land mogetijk enige sneeuw. Tot matig of krachtig toenemende wlnduit zuid tot zuidoost, maxi mumtemperaturen om ongeveer één graad boven nul SM». 'Mar. ..M co oodef op onder (f*w mtm mwf| rnnrntt t/a *ri|4*s fa' rm Mfarfaf Ml U.Otw» t»—k mém mtm it MH»» BUENOS AIRES - De Argen tijnse staatssecretaris Juan Ale- mann heeft bet organiseren van het WK voetbal "een economi sche blunder" genoemd. Alemann, die voorrekende dat het toernooi het land 700 miljoen dollar (ruim anderhalf miljoen gulden) zal gaan kosten, zei dit in een interview met het Argen tijnse weekblad Gente. „Zonder het WK zouden we minder tekorten hebben, minder geld verbruiken en minder in flatie hebben," aldus de staats secretaris. Volgens Alemann is het wereldtoemooi "een grote fout geweest, die we geërfd heb ben van de vorige regering". Bij de Leeuwardense mevr. Kiundert werd kwik gevonden in een glas vruchtensap van en kele uitgeperste sinaasappels en grapefruit Het is niet precies na te gaan uit welke vrucht het kwik komt Waarschijnlijk komt het uit een Spaanse si naasappel. Evenmin is na te gaan waar het fruit was ge kocht Mevrouw Kiundert had ze enkele dagen geleden gekre gen. toen ze nog in het zieken huis lag. Vi - Na de kwikvondst in Kerk ra de zijn daar twaalfhonderd Spaanse sinaasappels onder zocht In die partij is geen be smet exemplaar meer ontdekt Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid heeft er gisteren nogmaals op gewezen, dat bij consumptie van „kwiksinaasappels" geen direct gevaar voor de gezondheid is. De reacties in het buitenland, en met name Israel en Spanje waar de sinaasappels vandaan ko men. noemde de woordvoerder „overtrokken". In die landen wordt om "t hardst verklaard, dat de sinaasappels in Europa ingespoten moeten zijn. Dc verscheping van Spaanse sinaasappels heeft woensdag en donderdag zo goed als stilgele gen. Gisteren is de export weer op gang gekomen. In de Ita liaanse havenstad Triest werd donderdag achtduizend ton ci trus fruit uit Israel geblokkeerd, maar gisteren is dat toch door gevoerd. In die plaats komt het meest Israëlische fruit Europa binnen. Israëlische exporteurs schat ten gisteren dat hun afzet met de helft is verminderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Reeds voor de tweede keer in het korte bestaan van het kabinet-Van Agt heeft vice-premier Wiegel de kabi netsvergadering moeten leiden. Van Agt haakte na de ontvangst van de minister-president van de Nederlandse Antillen af. Hij was aangetast door de griep, zo tiet hij weten. Volgens de woordvoerder van de RVD hadden meer ministers "het te pakken". MAASTRICHT - Een baby van tien dagen oud in Maas tricht is door een herdershond in het wiegje aangevallen en doodgebeten Het meisje was het eerste kind van het jonge echtpaar Crijns in de Longmastra.it De 22-jarige vader was donderdag middag niet thuis, de moeder was naar het toilet De herders hond heeft vermoedelijk de deur van dc babykamer openge- krabbeld. Mevrouw Crijns riep onmid dellijk een arte van de GGD toen zij zag wat er met haar ba by gebeurd was. Medische hulp baatte echter niet meer. De hond is naar een asiel gebracht RIO DE JANEIRO - Het car naval in het Braziliaanse Rio de Janeiro is begonnen in een tro pische hitte. De duizenden toeristen. dSe voor het wereldberoemde car naval naar Rio zijn gekomen, hebben het er niet eenvoudig mee. Bij verkeersopstoppingen in de brandende zon moet de po litie regelmatig automobilisten te hulp komen, die voor de hitte bezweken zijn. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoords directeuren Guus Brox en Peter Ste- phan hebben gisteren uit de mond van Ernst Hap- pel vernomen dat hij in principe bereid Is bij Feyenoord in dienst te treden. Het onderhoud bij Hap- pel thuis in Oostkamp (bij Brugge) heeft nog niet tot overeenstemming geleid. „We hebben uitvoerig van gedachten gewis seld", aldus Brox, „maar we moeten alles eerst eens rustig op een rijtje gaan zetten." De directeur van Feyenoord bevestig de dat de financiën (het salaris plus de aan Club Brugge te betalen a koop som) het heetste hangijzer vormen. De heer Brox wilde rich er niet over uitlaten hoe groot de kans is dat de in terim-coach van Oranje naar Feyenoord komt „Daarvoor is alles nog te pril. We gaan nu intern overleg plegen, natuurlijk ook met het hoofdbe stuur. We streven er wel naar binnen niet a! te lan ge termijn een beslissing te nemen. Het mag geen maanden gaan duren." (Van een onzer verslaggevers) WEHE - Kinderen hebben gistermiddag op het rooms-ka tholieke kerkhof van het Gro ningse dorp Wehe een lijk ge vonden. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 3a-jari ge Th. Pol uit die gemeente. Vermoedelijk heeft het lijk er twee dagen gelegen. De man is volgens de politie waarschijn lijk onder drankinvloed op het kerkhof gaan slapen, door de kou bevangen en overleden. DEN HAAG - Autogasolie en. huisbrandolie worden iets goed koper. Economische Zaken heeft besloten dat de maximumprijs voor autogasolie met 1,1 een* per liter omlaag moet, evenals de prijs van huisbrandolie en en kele andere aardolieproducten. ROTTERDAM - Een 61-jari ge man. die naast zijn fiets liep op de Bergweg in Rotterdam, is gisteren op slag gedood, toen hij door een autobus werd aangere den. hkottr* i Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee- Naam Adres: Plaats mm Soort abonnement: Okwartaal Oiaar ontvangt Het V^ije Vdk eerst nog m 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek és M beloning bij: 9 Naam afzender: Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1