Tarieven van artsen omhoog 'Regering belemmert werkloosheidbestrijding Ook in Engeland kwik in Jaffa 9s Defensie wijst Surinamers op inruilen nationaliteit Leger terrein en deels open voor recreatie? Na 4000jaar 'n pyramidc Schaefers shag kostte niet te veel GM NUMMER ÉÉN IN AUTO-TOPTIEN i^§§§Ib£ Bern unieke tafiainisfoelc is gauw wniiensi^» -l' 1 i! :I J Executies in Congo Franse rechter ontvoerd Vrijwel gelijks Yiskotter weer op zoek naar Starfighter j Zorro's bleken bankrovers 100 doden in Rio IlllöiilS® Kouder INFORMATIE OVER BEZORGING: sporthuiscentrum Wrteroo£<*f. gefeessrs Dinsdag 7 februari 1978 32e jaargang no. 9397 (Van onze sociaal-economische redaktie) AMSTERDAM Ministers in het kabinet Van Agt voeren een dans uit om de pot met werkloosheidsgeld en.die touwtrekkerij belemmert de strijd tegen de werkloosheid. Die beschuldiging uit de FNV, nu het kabinet Van Agt nog steeds geen besluit heeft geno men over de bestemming van de 1,5 miljard die het vorige kabinet al voor werkgelegenheidsbeleid in '78 had uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij twee Rotterdamse scholieren is kwik in hun maag gevonden nadat ze sinaasappels hadden gegeten. Sinds gisteren zijn in ons land echter géén nieuwe kwiksinaasappels meer opgedoken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Surinaamse Nederlanders die in Nieuwersluis, de strafgevangenis voor militairen, in voorarrest komen wordt gewezen op de mogelijkheid om te kiezen voor de Surinaamse nationaliteit. 'Alaaf!', lijkt burgemeester Van der Louw te roepen als hij van minister Kruisinga (l.) te horen krijgt dat en kele Defensieterreinen rondom Rotterdam wellicht ook voor recreatie kunnen worden gebruikt. Rechts staatssecretaris dr. W. F. van Eekelen van Defensie, links CDA-raadslid mr. Jansen van Raay. O Zie verder pagina 11 "-V Bel 010-147400 VAKANTIEPLANNEN? Zaterdag 11 februari biedt Het Vrije Volk u 4 extra pagina's Zon op Zicht. Boordevol informatie over reizen, vakanties en toerisme. Speciaal voor De 5-sterren rekreatie-cenfcra van Sporthuis Centrum. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. BEL 010-333666. leuwe abonnee bon. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 (Van onze soc.-econ. redactie) - DEN HAAG - Huisartsen en specialisten mogen hun particu liere tarieven verhogen. Een be zoek aan de huisarts wordt 0,75 duurder en een visite van de dokter gaat één gulden In prijs omhoog. Met deze tariefsverhoging, goedgekeurd door minister Van Aardenne van Economische Za ken, komt het consulttanef voor particulier verzekerden op ge middeld 20 en het visitetarief op ƒ30. De tarieven van specia listen gaan met 2,5 procent om hoog. Ook bij de verhoging voor de huisartsen is uitgegaan van dit percentage, dat voor de vrije be roepsbeoefenaars aanvaardbaar wordt geacht De huisartsen kregen er van minister Van Aardenne bovendien iets bij omdat ze over 1976 en 1977 iets tekort zouden zijn gekomen. BRAZZAVILLE - Tien mannen die schuldig waren be- Vonden aan de moord op de Congolese president Marien N'gouabi op 18 maart van het vorig jaar, zijn gistermiddag in de hoofdstad Brazzaville te rechtgesteld. In de loop van de morgen waren ze door een „re volutionaire rechtbank" ter dood veroordeeld. Verleden jaar waren in ver band met de moord al zeven mannen 'terechtgesteld, onder wie de oud-president van Congo Massamba-Debat DE vermoor de president werd opgevolgd door de m Frankrijk opgeleide Joaquim Yombi Opango. FNV; Beslis snel over verdeling 1,5 miljard "Het is ongehoord," zpgt FNV- voorzitter Win» Kok, "het vorige kabinet had alles al voorbereid, deze ploeg hoefde alleen maar te beslissen. Hun gebrek aan be sluitvaardigheid belemmert de strijd tegen de werkloosheid in ernstige mate." De FNV wil met name weten of deze regering be reid is mee te werken aan de totstandkoming van arbeids plaatsen overeenkomsten (APO's) bij de nu lopende cao- onderhandelingen. Ex-minister Boersm'a had na mens de regering Den Uyl roya le medewerking toegezegd. Hij wilde geldelijke steun geven voor APO's die - bijvoorbeeld door vervroegde pensionering of overschakeling van vier naar vijfploegendiensten - voor be drijven te duur zouden kunnen worden, maar het land aan ex tra werkgelegenheid zouden helpen. De FNV heeft in een telegram aan de regering minister Albeda aan de toezegging van zijn voor ganger herinnerd. Een snel be sluit is nu hard nodig, meent de FNV, want deze week komt een groot aantal cao-onderhande lingen in een beslissende fase. De kans is vrij groot dat een aantal van die gesprekken mis lukt, omdat onduidelijk blijft of 'de regenng tot medewerking bereid is. Deze week is er een cao-over leg in de havens, de metaalin dustrie, bij de banken, de bouw nijverheid en bij Hoogovens. Als Van Agt en Albeda steun blijven weigeren gaat de FNV toch door, aldus loononderhan- delaar Frans Drabbe van de FNV. "Dan moeten de bedrijven alles zelf maar betalen. Gevoig is wel dat wij dan niet meer ge bonden zijn aan afspraken met de overheid over een maximale stijging van de loonkosten." Een FNV-delegatie heeft in middels wel informeel met mi nister Albeda gepraat, maar ook toen hield de minister van So ciale Zaken zich op de vlakte en zegde niets toe. Albeda heeft de vakbeweging iaten weten binnenkort op nieuw drie-partijen-overleg te willen met de werkgevers, de vakbeweging en de regering - ondanks het mislukken van der gelijk overleg eind vorig jaar. De FNV voelt daar voorlopig niet veel voor, aldus Wim Kok, en heeft Albeda doen weten „niet te willen dienen ais versie ring voor de overleg-economie." Die economie, waar alles gere geld wordt in harmonieus over leg tussen betrokkenen, is het stokpaardje van Albeda. Hij schreef en sprak erg veel over overleg-economie in „zijn vori ge leven", dat van hoogleraar m de arbeidsverhoudingen. PARIJS - Recht bankpresident Noel Daix is gisteravond in Lyon op straat door vier man 'ont voerd. De heftig te- genspartelende rech ter werd door zijn ontvoerders met veel geweld in een auto gesleurd. Zijn bril bleef, verpletterd, op de plaats van de overval achter. Lyon heeft zich de laatste jaren meer en meer ontwikkeld tot hoofdstad van de Franse onderwereld. Reeds verscheidene malen was de stad het decor voor hefti ge aanvallen op ma gistraten. Daix gaf de laatste jaren lei ding aan de oorlog- op-leven-en-dood tegen de gangsters. Zijn voorganger Francois Renaud werd in '75 in koelen bloede doodgescho ten. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft vanmorgen toegegeven, dat dat gebeurt in overleg met de audi teur-militair bij de krijgsraad, als de betrokken militair voor een licht vergrijp in voorarrest zit. Bij het ministerie van Justi tie, waaronder Nieuwersluis valt, wil men hierover nog niets zeggen. Er zouden inmiddels al vijftien militairen op die manier voor de Surinaamse nationali teit hebben gekozen. Die keuze dient in volle vrij heid gemaakt te kunnen wor den, maar volgens de twintigja rige Hubert Daniels was dat in "zijn geval niet zo. Deze dienst plichtige kwam, met nog drie weken dienst voor de boeg, eind fanuari in Nieuwersluis terecht omdat hij enkele weken onwet tig afwezig was geweest bij zijn onderdeel m Seedorf (West- Duitsland), Hij zou zijn geprest om van staatsburgerschap te wisselen, waardoorhij zijn straf zou kun nen ontlopen. Volgens de woordvorder van Defensie is Daniels gewezen op de gevolgen van zo'n keuze, maar de jongen ontkent dat. Bij het ministerie wordt ook verteld, dat in Nieuwersluis met moeite een naam en adres uit de jongen is gekregen, van iemand die gewaarschuwd zou moeten worden. Dat zou volgens de jon geman niet nodig zijn geweest. Geprobeerd is de vader van de jongen te bereiken, maar dat is niet gelukt Die vader probeert de zaken nu alsnog terug te draaien en te zorgen, dat zijn zoon weer Ne derlander wordt. De jongen kwam in moeilijkheden, toen hij in Seedorf zijn soldij ging innen, maar daar zonder paspoort zat, omdat dat was ingenomen door de marechaussee in verband met een geldschuld. Zonder pas en met slechts weinig geld kon hij Nederland niet meer binnen komen. Enkele PvdA-kamerleden zijn van plan de ministers van De fensie, Justitie en Binnenlandse Zaken om opheldering te vra- gen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor 1 juli zal volgens minister Kruisin ga (Defensie) worden beslist wat er gaat gebeuren met een aantal Defensieterreinen in de buurt van Rotterdam: het Staelduinse Bos, het fort bij Hoek van Holland en enkele duinranden. Eventueel krijgen ze een gecombineerde - deels recreatieve functie. Deze mogelijkheid heeft mi nister Kruisinga gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Rotterdam besproken met burgemeester Van der Louw. „Bossen zijn nu eenmaal niet vreselijk dik ge zaaid, en er gaan stemmen op dat Defensie de terreinen niet voor honderd procent benut", aldus dr. Kuisinga. Bij het bezoek van de minister kregen het loodswezen en de mariniers veel aandacht. Dr. Kruisinga bezocht ook de Van Ghentkazerne, waarover hij op merkte dat de toestand van het sanitair daar nog net zo was als in de tijd dat hij zelf in het leger was. Met het aanbrengen van verbeteringen zal waarschijn lijk nog dit jaar worden begon nen, zo kondigde de minister aan. De reeks landen waar tot dus ver met kwik ingespoten sinaas appelen werden gevonden, is maandag uitgebreid met Enge land. Het ging hier om een Jaffa die. een vrouw in de Londense wijk Westminster had gekocht Ook in Belgie zijn gisteren in enkele plaatsen nog verdachte sinaas appels bij de politie ingeleverd. Een van de twee Rotterdamse scholieren, die dacht tijdens het eten van een sinaasappel iets vreemds aan de vrucht te be speuren, meldde zich bij het Ha venziekenhuis, waar men in zijn maaginhoud kwikdruppeltjes vond. Ook de andere leerling was uit eigen beweging naar het zie kenhuis gegaan. De sinaasap pels die zij hadden gegeten, wa ren gekocht op een markt in Rotterdam-zuid en in een win kel in dit deel van de stad. Ze hebben verder geen last gehad van het kwik. Het onderzoek naar de kwik sinaasappels heeft tot dusver nog geen resultaten opgeleverd. Wel is de politie ervan over tuigd dat de vruchten in de win kels moeten zijn ingespoten. {Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - De werk loosheid in Rotterdam en omge ving is in januari nauwelijks veranderd. De werkloosheic van mannen steeg met 45, die van vrouwen met 95, zo blijk: i. uit cijfers van het Gewestelijk'! Arbeidsbureau. Er zijn nu 10.14(1] (6,6 procent) mannen werkloos!] en 3065 vrouwen (5,1 procent). i] ESSEN - De elf bank bedienden in het centrum van Essen dachten nog „leuke earnavalsgrap". De twee Zorro's aan de loketten speelden even leuk mee, totdat het dage- lijke geldtransport arri veerde. Toen trok bet duo revolvers en een machi nepistool onder de lange mantels vandaan en dwong de kassier 40.006 mark af te geven. Dat vonden ze blijkbaar niet genoeg, ze losten wal schoten in het plafond en dwongen nog eens 220.000 mark af. Zwierig groe tend verlieten ze de bank en scheurden weg in een snelle auto. Die wagen werd even later onbeheerd aange troffen. De heren hadden kennelijk haast: in de vluchtauto slingerden nog 38 briefjes van 1000 mark. "i RIO DE JANEIRO - Het Bra ziliaanse carnaval heeft tot gis teravond al aan 100 mensen het leven gekost. Het is bloedheet in Rio. De autonteiten vrezen het ergste voor de iaatse twee car navalsdagen, wanneer alcohol, agressie en vermoeidheid hun zwaarste tol plegen te eisen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een viskotter uit Harlingen gaat vandaag op nieuw zoeken naar de wrak stukken van een Nederlandse Starfighter van de vliegbasis Vol kei die twee weken geleden boven de Waddenzee neerstort te. De viieger, de 30-jarige kapi tein P. F. van den Boomen uit Veghel kwam daarbtj om het le ven. Zijn lichaam is nog niet ge vonden. De zoekactie ondervond de af gelopen dagen vertraging nadat de viskotter met resten van de motor en het boordkanon, op het wad vastliep. De luchtmacht heeft de kotter gehuurd omdat de eigen manneschepen een te grote diepgang hebben voor be paalde delen van het wad. /•vj- y "s/fr/ï 4. Egyptische bouwvakkers pro beren met drié man en macht een brok zandsteen van een ton vooruit te krijgen. Zij zijn met tientallen collega's in de scha duw van de pyrarmde van Gizeh voor het eerst in 4000 jaar bezig met het bouwen van een echte pyrarmde, op schaal. Het werk staat ónder leiding "van, een groepje Japanse archeologen en wordt gefinancierd door een Ja pans tv-station. De 'Japanners wiiien het geheim ontraadselen hoe het mogelijk was om met een minimum aan werktuigen zulke gigantische bouwwerken op te trekken. DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Jan Schaefer rookt geen te 2Z dure shag. Twee weken geleden dacht hij een pakje shag te hebben gekocht, waarvan de prijs te vroeg, voor de accijnsver hoging van 1 februari, was ingevoerd. Hij maakte daar minister Andriessen van Financien op at tent, maar nu blijkt dat Schaefer zich moet hebben vergist. Fi nanciën heeft het bewuste pakje shag nauwkeurig onderzocht, en is tot de conclusie gekomen dat de sigarenwinkelier goed zat. „De heer Schaefer heeft de prijzen en accijnzen door elkaar gehaald," aldus een woordvoerder van het ministerie. Vanaf 1 januari mocht de prijs van sommige soorten kerftabak al om hoog. die prijsverhoging stond los van de accijnsverhoging, al dus Fianciën. In het algemeen zwaar be wolkt met hier en daar wat lich te sneeuw en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost Minima om streeks min 2, maxima om het vriespunt. Sfebr. opdonder 17.40 maan op onder 0ai4 19.12 (güs aniftr n«mmw) Vruog lit old. «btinitf »nkt (Mandag Mm vrijdag let 19.00 uw ultrdag lel 10.00 uur Za eek endtr „odnuM»" eader de Stript (Van onze soc.-econ. redactie) De grootste personenautomer- AMSTERDAM - In Neder- ken (General Motors en Ford) land zijn vorig jaar 551.932 nieu- gingen vong jaar opnieuw voor- we personen- en combinatiewa- ve General gens verkocht Dat is een stij- Motors ongeveer 5000 en Ford |ing met 8.6 procent ten opzichte ii'f0 auto 3 meei; dan 19/6' van 1976 (508:446). Ook was er Wlnst voor de Ja" panse automerken. Hun omzet Volgens de RAI in Amster- steeg met 24.000 naar 109.198 dam, die deze gegevens gisteren auto's. De Japanners hebben nu heeft vrijgegeven, is 1977 een 19,8 procent van de totale markt absoluut recordjaar geweest in handen. Verwacht wordt dat de autover koop dit jaar ongeveer op het- Hieronder de „top tien" van zelfde niveau zal eindigen als de meest verkochte personen-' vorig jaar. automerken: 1 General Motors (Opel o.a.)76.408 13,8 2 Ford60.444 11,0 3 Volkswagen47.556 8,6 4 Renault44 564 8,1 5 Chrysler36.293 6,6 6 Peugeot35,923 6,5 7 Citroen30,482 5,5 8 Toyota29.354 5,3 9 Fiat-28.615 5,2 10 Mazda23.135 4,2 Luxe 6-persoons bungalows te midden van de vrije natuur. Kom pleet ingericht en centraal verwarmd. Open haard en kleuren-TV (4-6 kanalen). 2 kamer met In Slaapkamers, bad- igbad. kitchenette met koelkast. Op het centrum alles bij de hand. zoais overdekt golfslag- bad (gratis), sauna, speeltuin, winkelcentrum en restaurant met redelijke prijzen, specialiteiten- restaurant. pannekoekhuisjeenecn riant howlmgcentrum. ^WEEKEND (vr-ma) 744 21 april V.a. 145,— MIDWEEK (ma-vr) ^3-10 17-24 april v.a. 140,— Pnj/rn per bungalow voor max. 6 pers all-fn Reserveringen en inlichtingen bij één van de Sporthuis Centrum vestigingen of ik geef hiermee op als nieuwe abonnee. Naam Soort abonnement: Dkwartaa! □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: Plaats: *s V s» >1 \I

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1