Honoloeloe; voor het laatst JDERLJEN OP N RIJSTPAPIER VAN ROSA SALA Inbrakenreeks houdt aan 'Geen andere keus mogelijk voor besteden Eeuwfeestpot' Lustrum van Young V oices Toneel in centrum 4 Molens a EZ TWEE TASJES DIEVEN GEPAKT V bi s wam s ■- m Frontale botsing 2 gewonden schiedam w VRIJDAG 3 MAART 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA De kabaretgroep Honoloeloe houdt op te bestaan. Vanavond en morgenavond zal de groep nog eenmaal in het Zoldertheater in de Teerstoof staan, om er daar na misschien nooit meer terug te keren. Na dit theater seizoen zet Rob van de Meeberg zijn kabaretloopbaan voort met Marius Monkau, terwijl de andere helft van Honoloeloe - Hessel van der Wal - gaat samenwerken met de Friese groep Irolt. Honoloeloe heeft vijf jaar bestaan en heeft Schiedam in die tijd min of meer als thuishaven gekozen. Min stens twee keer per seizoen deed de groep het Teers- tooftheater aan, terwijl daar de laatste jaren ook de premières gegeven werden. In deze stad heeft Hono loeloe dan ook een tamelijk vast en trouw publiek ge vonden. Dit weekend nog brengen Rob van de Meeberg en Hessel van der Wal samen met pianist Dirk Dekker hun programma „Zout water voor een dorstige", dat ruim een jaar geleden in de Teerstoof in première ging. Eerder deze week was Rob van de Meeberg al enige dagen in Schiedam om de tentoonstelling van een be vriend kunstenares te helpen inrichten. Met hem spra ken we over het opdoeken van Kabaret Honoloeloe. l SCHIEDAM - „Het is i nuttig om na vijf jaar van samenwerking te stoppen. Op den duur ga je elkaar té goed kennen, je weet bij voorbaat al hoe de an der reageert. Je creativi teit raakt uitgeput want je ontvangt geen nieuwe impulsen meer van el kaar. Wij raakten ver zeild in een soort huwe lijk, een situatie waarin zich geen nieuwe dingen meer aanbieden. Hoogtepunt wm Rob van de Meeberg: „Jammer dat we achter Honoloeloe een punt moesten zetten Argentinië Bij geschaafd Gekleurd Het Gusto-schilderij dat Rosa Sala aan het Gusto-komitee wil geven. E ven gen ,H vee Tot het eind van het theaterseizoen zal in de foyer van het Teerstoof- theater een expositie in gericht zijn van hetrwerk van de Italiaanse kuns tenares Rosa Sala. Deze 35-jarige Italiaanse heeft op „voorspraak" van Rob van de Meeberg haar werk hier ten toon mogen hangen. Gedurende de tentoonstelling bestaat de mogelijkheid om (voor een zeer schappelijk prijsje) werk van de- uit Brescia afkomstige Rosa Sala te kopen. alir stre rug stot H dire trok den star Ned tunc Di zoel zijn inzi Op heel dun rijstpapier schildert de Italiaanse in warme kleuren inkt. SCHIEDAM - Of Schiedam inderdaad ver fraaid zal worden met een beeldengroep voorstellen de de 700-jarige geschie denis van deze stad én met een betere uitrusting van het Passage-theater, zal vermoedelijk nog deze maand beslist worden door de gemeenteraad. Die twee plannen zijn de enig overgeblevene uit een serie van 74 die bij de gemeente zijn ingediend. *ti Wethouders Zijdeveld en Posthoorn met in hun midden ambtenaar Mulder, die de uitwerking van het eind verslag voorz'n rekening heeft genomen. wwermng van net eina R lanj bels Ste\ stur dwe beid Rob v.d. Meeberg: 'Onze creativiteit raakte op' Elk programma wat we na de ze gemaakt zouden hebben, zou ongeveer identiek zijn geweest aan de voorgaande. Hwt is jam mer om ermee te stoppen en het was een moeilijke beslissing, maar als je op een zeker mo ment merkt dat je niet meer verder kan en dat je ertegenaan zit te hikken om een nieuw pro gramma te schrijven, dan moet je stoppen." Die beslissing om te stoppen hebben Rob van de Meeberg en Hessel van der Wal pas heel on langs definitief genomen, hoe wel ze vorig jaar omstreeks deze tijd al aan zagen komen dat het eind van Honoloeloe in zicht kwam. „We sluiten overigens niet uit dat we ooit weer samen een kabaretprogramma gaan maken, het contact tussen ons blijft wel, we gaan alleen nu eerst iets nieuws doen", aldus Rob. Hijzelf heeft al nieuwe plan nen gemaakt met Marius Mon kau. Samen gaan ze een pro gramma maken dat toch wel voortborduurt op de wijze waarop Van de Meeberg de laatste jaren in het theater bezig was. Hessel van der Wal gaat daarentegen iets totaal anders doen. Hij gaat teksten schrijven voor de Friese folkgroep Irolt en zal zelf ook bij die groep optre den. Het eerste jaar zal dat een volledig Fries programma zijn, welk program later misschien in het Nederlands vertaald zal worden. De beslissing om met Hono loeloe op te houden valt eigen lijk in een jaar, dat de groep net een beetje erkenning begon te krijgen. Samen met de groep van Frits Lambrechts werd Ho noloeloe alom aangemerkt als „meest kleurbekennend en poli tiek bezigzijnd ka ra bet". Is het niet vreemd om op een kenne lijk hoogtepunt van je earriere te stoppen? Rob van de Meeberg: „Ik zou het verschrikkelijk vinden als de commerciële gedachte ging overheersen Bij ons had de - A M1 A J 1.U til *11 n rlft TVlT - rm t1 i 1 f 1 1T X It. J i commercie niet de overhand. We wilden waken tegen vervlak king, als je niks meer te zeggen hebt moet je ermee ophouden en je niet laten leiden door succes. Ik vind dat wij best wat te mel den hebben van het toneel af, maar het moet wel overkomen, je moet er zelf in kunnen gelo ven. Dat werd bij ons steeds minder. Hopelijk blijft de er kenning die we de laatste tijd genoten bestaan." „Dit vak is m'n leven. ïk ben niet op het ene moment de ene Rob van de Meeberg van thuis en het andere moment de Rob van de Meeberg van het toneel. Ik ga dan ook door op de inge slagen weg. alleen met een an der dan Hessel." Die ingeslagen weg is de weg van de strijd tegen onderdruk king; de onderdrukking van mensen in binnen- en buiten land. Om kenbaar te maken dat Honoloeloe die strijd wilde voe ren. sloten Rob en Hessel sinds jaren elk programma af met het Chili-lied. „Dit lied zal blijven klinken, tot Chili is bevrijd" is de eindzm van het lied dat het leed onder het onderdrukte Chi leense volk bezingt. Rob: „Dat lied zal ik ook in het programma met Marius Monkau blijven zingen, ik zing het tot het volk inderdaad be vrijd is." Denk je dat Hessel jul lie lied eveneens zal blijven zin gen? Rob: „Ik hoop dat hij het netzolang zal zingen als ik. Mis schien klinkt het wel heel mooi in liet Fries." Van onderdrukking in Chili is het maar een klem stapje naar onderdrukking m Argentinië. Hoe denkt de helft van Honoloe loe over de aktie van collega- kabaretiers Bram en Freek om de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië te boycot ten? „In principe positief, maar ik vraag me wel af waarom deze aktie zo onevenredig veel aan dacht krijgt in Nederland en an dere zaken niet. Kijk, wij zingen in Zout water... ook over Argen tinië, daar gaat het niet om, maar heel Nederland spreekt nu opeens over Argentinië en over de zaken dichtbij huis als het ul tra-centrifuge projekt in Almelo en de neutronenbom hoor je niemand. Je mag best veront waardigd zijn over het buiten land, maar dan moet je niet ver geten dat je in het binnenland kilo's boter op je hoofd hebt" Na de ontwikkelingen in de Nederlandse politiek is het pro gramma „Zout water voor 'n dorstige" enigszins bijgeschaafd en toegesneden op de huidige politieke situatie in dit land. Det hoofdlijn is echter gebleven; verbaal strijden tegen misstan den in de hele wereld en in het fascistisch wordende Duitsland in het bijzonder. De toekomstplannen die Rob van de Meeberg en Hessel van der Wal nog samen hebben, zijn vier televisieprogramma's voor de VARA te maken. Die pro gramma's zijn al vrijwel hele maal geschreven - op uitnodi ging van die VARA - maar de omroepbazen laten het steeds weer afweten als Honoloeloe in formeert wanneer één en ander eens opgenomen zal worden. „Ze weten niet wat ze missen daar bij die Vara," aldus Van de Meeberg. Over zijn nieuwe programma met Monkau wil Rob wel kwijt dat het „We staan er g. - kleurd op" gaat heten (mede omdat Marius Monkau donker gekleurd is) en dat ze als groep „Stakato" gaan heten. Ook al een dubbele bodem, enerzijds het staccato uit de muziek (kort en krachtig), anderzijds als af korting van Stichting Aktive- rend Kabaret en Toneel. Die stichting is in oprichting en het is de bedoeling van Van de Meeberg en Monkau dat zich groepen bij de stichting aanslui ten, die ook bezig zijn met akti- verend kabaret en toneel. „Dus geen vrijblijvend amusement," aldus Van de Meeberg, „daar hebben we al genoeg van in Ne derland." Nu staat al vast dat Stakato voor het eerst zal optreden in Schiedam, in het Teerstoofthea- ter. Daar wordt begin november van dit jaar de première gege ven. SCHIEDAM De reeks van kleine inbraken in Schiedam houdt nog steeds aan. In het af gelopen etmaal zijn er weer vijf inbraken of pogingen daartoe geconstateerd en aan de politie gemeld. Tweemaal is geprobeerd om bij het in aanbouw zijnde kan torengebouw aan de 's-Grave- landseweg een goede slag te slaan. Eenmaal is een werkwa- gen opengebroken door de scharnieren los te maken. Daar uit verdwenen drie boortollen een zaag en enkele kleine ge reedschappen met een totale waarde van 1600. Bij een tweede inbraak in dit pand werden uit het magazijn een electrische boormachine. 300 meter draad, contactdozen en schakelaars weggenomen. De waarde daarvan bedraagt 600 Een derde inbraak wordt ge meld door de voetbalvereniging Hermes-DVS. Daar is m de kan tine ingebroken en zijn alle ruimtes doorzocht. De daders konden echter niets van hun ga ding vinden en zijn zonder buit vertrokken, na overigens wel enkele ruitjes kapotgemaakt te hebben In het magazijn van de be- drijfsgemeenschap Schiemond aan de Sint Anna Zusterstraat is bij een inbraak een lichtaggre- gaat met een waarde van 1300 verdwenen. Men kon binnenko men na een hangslot van een deur verwijderd te hebben. De vijfde diefstal tenslotte werd gepleegd ten koste van de dameskapper op de Dam. Inbre kers zijn hier niet naar binnen gegaan maar stelden zich tevre den met een smeedijzeren ver siersel dat op de voordeur zat De waarde daarvan is volgens de eigenaar 400 SCHIEDAM - Voor de tasjes roof op de Beursbrug heeft de Heerlense politie twee jongens aangehouden van veertien jaar. De jongens hadden op bezoek m Schiedam zijnde - een vijftien jarig meisje van haar handtas beroofd, waarin bijna ƒ30 zat Na de daad gingen de jongens er op een fiets vandoor. Bij soort gelijke praktijken in Heerlen is bet duo gegrepen en heeft be kend in Schiedam ook bezig ge weest te zijn. SCHIEDAM - Op de hoek van de Lekstraat, Nieuwe Maas straat en Rijnstraat is een zes tienjarige bromfietsberijdster onder een auto gekomen waar aan ze geen voorrang had ver leend. Het meisje brak beide on derbenen en moest in het Notet- ztekenhuis opgenomen worden. Haar duo-passagiere van veer tien jaar liep een hersenschud ding op en is tevens in het zie kenhuis beland. De brommer reed aan de linkerkant van de weg. toen een Rotterdamse automobilist de hoek om zou gaan. Een frontale botsing was het gevolg. Sala's schildertechniek is een zeer bijzondere en vooral fraai van kleur. Op een veelal zilver of wit geverfde ondergrond plakt zij heet dun rijstpapier en verft dat vervolgens met een speciale inkt. Door dat papier en door de inkt ontstaan hele zach te, warme kleuren. De werken van Rosa Sala zijn hier en daar zeer actueel. Zo heeft ze speciaal voor deze ten toonstelling in de Teerstoof een schilderij gemaakt met als on derwerp de werf Gusto. Het lieflijk bootje met daaromheen witte vogels, gezet tegen een diepblauwe achtergrond wil Ro sa ter beschikking stellen van het aktiekomitee Gusto Open. Hoe de overhandiging van het werk zal plaatsvinden is echter nog niet geheel bekend. Ook door de actuele proble- I matiek rond de neutronenbom heeft de m Amsterdam wonende Rosa Sala zich laten inspireren. „Spookhuizen" heet het werk, dat slechts lege panden toont; de mensen zijn verdwenen, gedood door die neutronenbom. Na enige jaren achtereen voornamelijk in Amsterdam en Italië geexposeerd te hebben is Gistermiddag op het Stads kantoor verdedigden de wet houders Zijdeveld en Posthoorn de keus, die de Selektiecommis- sie had gemaakt. Aanleiding tot de plannen was het 700-jang bestaan van deze stad drie jaar geleden, waarvan nog altijd een spaarpotje met 3 ton over was om een „blijvende herinnering" van te realiseren. Volgens Zijdeveld, de voorzit ter van de Selektiekommissie, had de kommissie nauwelijks de mogelijkheid om tot een andere keuze dan genoemde te komen. .Het was meer een kwestie van afstrepen. De normen die ge steld waren, waren dat de blij vende herinnering met duurder mocht zijn dan circa een kwart miijoen en dat bovendien een zo groot mogelijk deel van de. Schiedamse bevolking er iets aan moest hebben." Het ene na het andere inge diende voorstel kon dus wegge streept worden, enerzijds omdat het te duur was en anderzijds omdat er slechts een beperkt aantal Schiedammers mee ge diend zou zijn. De overgebleven plannen zijn voorstellen van de Schiedamse «Pi het enkele jaren stil geweest rond Rosa Sala. Met deze ten toonstelling in de Teerstoof treedt ze voor het eerst weer naar buiten. De nu geexposeer- de werken zullen de komende maanden nu en dan verwisseld worden voor nieuwer of ouder werk van de Italiaanse schilde res. Gemeenschap. Luc Lutz en het Nederlandse Artisten Manage ment enerzijds en van Schie dammer J. de Koster anderzijds. „Het nut van verbeterde outil lage in het Passagetheater is dat er meer groepen naar Schiedam zullen willen komen om te spe len en dat uitvoeringen van bij voorbeeld koren mogelijk zullen worden," aldus .beide wethou ders, Het is de bedoeling dat zo wel de kelders, en kleedkamers van het theater opgeknapt zul len worden, als dat er op het to neel zelf betere voorzieningen getroffen zullen worden. „Er komt een gemêleerd publiek in het theater, dus vermoedelijk worden veel Schiedammers zo bereikt," aldus de motivatie van de selektiekommissie. Of die betere outillage van het theater met zo-wie-zo had moe ten plaatsvinden ook als er geen eeuwfeestpot geweest was staat volgens cultuurwethouder eigenlijk wel buiten kijf. Desal niettemin komt het de gemeente natuurlijk wel handig uit als die verbetering uit dit extra potje bekostigd kan worden. Alle Schiedammers die ideeén aan de gemeente hebben inge stuurd voor de besteding van de Eeuwfeestpot krijgen als dank daarvoor het eindrapport dat ae Selektiekommissie gemaakt heeft. Degenen van wie het idee in uitvoering zal worden geno men, krijgen - behalve dat rap port - niets. Het eindverslag van de kom missie zal dinsdagavond bespro ken worden door de gemeente lijke adviescommissie voor Vor ming en Recreatie. Daarna moet er een voorstel naar de raad om de plannen uit te laten voeren. SCHIEDAM - Het hervormde jeugdkoor The Young Voices viert vanavond officieel het eer ste lustrum, hoewel de vijfde verjaardag van het koor alweer een maand achter de rug Koorleden zelf hebben het stuk „Gods schepping, toen. nu en in de toekomst" geschreven, welke vanavond zal worden uitge voerd in de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat, Na afloop wordt een informele bijeen komst gehouden voor belang stellenden. Voor de koorleden zelf is zaterdagavond een groot feest georganiseerd om het lus trum te vieren. Voor het muziekwerk dat op gevoerd gaat worden is nog een beperkt aantal plaatskaarten verkrijgbaar aan de zaal. Die kaarten zijn gratis. Er wordt om acht uur begonnen. SCHIEDAM - In het dien-, stencentrum De 4 Molens aan#' Nieuwe Damlaan wordt van avond een toneelvoorstelling ge geven door het toneelgezelschap „Het Staelduinsebos". Het to* neelavondje begint om acht uur en is voor iedereen gratis toê-; gankeliik. Vo Rijks curr* zich van i mers grom als di sche nemi had i top. Hei lig ui Ia na de SJ de V Joegc werd uiige! nie o Rusla CA laam inzit daga geste den i berm He küon mint inter queti —He opee Cum ooste Een bram vrijv lever vanu lucht date aanfc Ovt «prek gen, i daari «treel grade «wrt

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2