Bende drukte 60.000 valse honderdjes weer duurder Experts Smit te hulp bij ramptanker Promillage toch vrijspraak slaat I 'Spaangas driemaal toe Geen overwerk- 50.000 hanen huis Den Uyl tekent voor 30 procent Dei© «nielce badhanddoek fsgaww verdiend™,. f 3 I 1 rJ\ VEERTIEN ARRESTATIES N°g geen spoor van Aldo Moro Bomexplosie in Buenos Aires UW Auto rijdt op Zuidmolukkers in: 3 gewonden Doodstraf voor Bhutto "C; \aafê> 'let llÏH'r redlhox 1 Bezetting beëindigd 11 tm 19 maart Zon en regen INFORMATIE OVER BEZORGING: meer ruimte voor iedereen e pagina Wa terser, gefeen it j vandaag». Zaterdag 18 maart 1978 32e jaargang no. 9431 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG CDA-fractieleider Aani.es en de VVD-voorlieden Rietkerk en mevrouw. Van Someren zijn elkaar gisteravond in de haren gevlogen. De VVD verwijt het CDA gebrek aan ver trouwen in het kabinet en zegt dat ze het niet langer neemt dat de CDA-fractie om het ka binet dwars te zitten steun zoekt bij de oppo sitie. Openlijke ruzie Geen ondersteuning 4 't (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De drukkerij waar de valse biljet- ten van 100 zijn gedrukt die de laatste maanden in groten getale opdoken in Nederland en België stond in Steensel, bij Eindhoven. De politie, die de eigenaar van het bedrijfje beeft aangehouden, meent dat in Steensel 60.000 valse honderdjes van de pers zijn gerold. Samenwerking De in tweeën gebroken Amoco Cadiz op de rotsen voor de kust van Bretagne. 0 Zie verder pagina 7 m (Van een onzer verslaggevers) ZO ETER MEER - Nederland Is weer in de ban vanl een golf „spaangas". In Vlissingen werd een kleuter- J school gesloten- In Helmond gaat een wijkcentrum I dicht en in Zoetermeer vergaderen Haarlemse wet-f houders met de staatssecretaris van Volkshuisvesting over het spaangas in 427 Haarlemse nieuwbouwwo ningen. AMSTERDAM r&Ü 0 Zie verder pagina 7, Bel 010-1,4 74 00 zie 24 26.28.30,32,34 bij brand Vdéuitkomst u eerrnieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Afs u eerffiieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Voik deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal (ormaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon. SSÜ3 ra "f, HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 -14.74.11 WD-CDA: geen goed woord voor elkaar Aantjes werpt de WD voor de voeten dat deze party wei-. gert op te komen voor de belan gen van de zwakken in de sa menleving en daarmee de posi tie van de regering-Van Agt on dergraaft Aantjes spuide zijn kritiek gisteren op een verkiezingsbij eenkomst in Vlissingen, Riet kerk en mevrouw Van Someren spraken in Kerkrade. De tekst van hun toespraken was echter al ver van tevoren m Den Haag verspreid. De openlijke ruzie is na maanden gekibbel losgebarsten over de motie die het CDA bij het debat over de CRM-begro- ting dankzij de steun van de PvdA aangenomen zag. In de motie wordt, tot grote woede van de VVD. een hele reeks ter reinen van CRM uitgesloten van de bezuinigingen. "Er was geen enkele reden om te veronderstellen dat het kabi net bij de bezuinigingen niet tot een zeer zorgvuldige en sociaal verantv arde afweging zal ko men," aldus de twee WD-ers gisteren in Kerkrade. "Des te merkwaardiger is hel dat de' CDA-motie is gericht tegen een CDA-mimster, mevrouw Gar deniers. We zullen niet langer tolereren dat het CDA het kabi net voor de voeten loopt door telkens steun te zoeken bij de oppositie." Aantjes zei gisteravond: "Het voortdurend klaaglijk gejam mer van de WD over de onder linge verhoudingen en over de houding van de CDA-fractie is volstrekt onterecht De CDA- fractie heeft zich strikt gehou den aan de afspraken in het re geerakkoord." Premier Van Agt kon gister avond niet anders zeggen dan dat de motie van het CDA in het CRM-debat geen ondersteuning an het kabinetsbeleid is, en dat I het hete kabinet daar zo over I denkt "Mevr. Gardeniers had die motie ook ontraden." Aanijes:" In de CDA-motie is I bijna letterlijk opgenomen watl in de regeringsverklaring wordt I gezegd over prioriteiten in het I welzijnswerk voor groepen in f achterstandsstuaties. De veront waardiging daarover van de j WD doet de vraag rijzen hoe I sjrieus de WD het regeerak koord en de regeringsverklaring neemt" Aantjes was toen hij deze uitspraak deed onkundig j van de reactie van Van Agt i JA :jj. werd gepakt toen de politie „een inval deed in zijn drukkerij, die was ondergebracht in een schuur naast zijn woning.. In de avonduren en de weekends had J. assistentie van de eveneens j38-jarige typograaf W.S. uit Oss. Qojc S. is aangehouden. ÏDe twee -mannen hebben sa- t men meer dan een, jaar gewerkt ""aan ds offset-platen waarmee hét valse geld is gedrukt Het drukken als zodanig heeft ge duurd van december vorig jaar tot 8 januari dit jaar. Van deze produktie is nu de helft achter haald. In België werden valse honderdjes aangetroffen in een waterput, en in één huis zelfs "achter het behang. De eerste falsificaten werden op 11 januari aangeboden bij het Grenswisselkantoor in Reusel. De eerste arrestatie vond plaats op 23 januari. In het Utrechtse Jaarbeursgebouw werd toen de 46-jarige W.H. uit Wageningen gearresteerd nadat hij getracht had met enkele valse honderd jes te betalen. In zijn auto bleek een voorraad van 5000 stuks te liggen. Een gofde samenwerking tus sen vit r politie-coordinatie- teams i it Utrecht, Eindhoven, het Belgische Hasselt en Rotter dam/Amsterdam maakte het daarna mogelijk dat de politie afgelopen donderdag rond het middaguur de drukkerij in Steensel binnenviel. Het valse geld is op 1400 plaat sen in omloop gebracht, meestal met meerdere biljetten tegelijk. Vooral kleine zelfstandigen, pompbedienden, horecabedrij ven en huisvrouwen werden het slachtoffer van het bedrog. Hoe sterk de honderdjes op echte le ken werd nog eens duidelijk toen bleek dat zelfs de vrouw van een van de rechercheurs die aan de zaak werkten zich een vals honderdje in de maag had laten splitsen. Zie verder pag. 5. a (Van onze sociaal st economische redactie) DEN HAAG - Autorijlessen worden opnieuw duurder. Met ingang van 1 april mogen de rij scholen 1,65 meer per uur re- keneh. Een uurtje lessen gaat dan maximaal 34,15 kosten. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft deze tariefs verhoging van ongeveer 5 pro cent goedgekeurd. De prijzen mogen omhoog omdat de rij scholen hogere loonkosten, ver zekeringspremies en andere vaste kosten moeten betalen. De hele rijshoolbranche wordt momenteel in opdracht van de overheid en de rijscholen door gelicht. Onderzocht wordt of er andere normen moeten komen waarop de kostprijsberekening voor autorijscholen is geba seerd. 'fyvv.■J."""'/.'-."' SA-» ■■VAv.aa (Van een onzer verslaggevers) BREST - De hulp van vaklie den van Smit Rotterdam is inge roepen bij de bestrijding van de gigantische tankerramp voor de kust van Bretagne. Ook de sle pers van Smit kunnen echter weinig uitrichten. De supertan ker Amoco Cadiz heeft meer dan de helft van zijn 230.000 ton olie verloren. Omdat de ramp met de Libe riaanse tanker slechts 1 kilome ter uit de kust heeft plaatsge vonden zijn de gevolgen desas treus. De ramp met de Tory Ca nyon in 1967 vond veel verder uit de kust plaats. De Olympic Bravery in 1967 was bijna leeg, en ook de Böhlen verloor 'slechts' een kleine 10.000 ton olie. De hulp van Smit Rotterdam is ingeroepen door de Hamburg- se slepers van Bugier. De Duit sers werden donderdag te elfder ure bij de op drift geraakte tan ker geroepen, die in ruw weer stuurloos naar de kust dreef. De middelgrote sleepboot Pacific was machteloos. Tot driemaal toe braken de kabels, waarna de tanker aan de grond liep, door midden brak en openscheurde. Smit Rotterdam heeft groter matarieel in gereedheid ge bracht, maar kan daar voorals nog niets mee doen. De Rotter damse experts die bij de bestrij ding van de ramp assisteren zijn Rogaar, Gelderblom, Van der Esch en Colthof. raw (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De 45-jari ge Wageningse drukke rij-directeur K. Z., bijna twee jaar geleden aanger houden omdat hij met een alcohoipromillage van 1,86 achter het stuur zat, is gisteren door de Arnhem se politierechter ontsla gen van rechtsvervolging. Z. heeft zich er met suc ces op beroepen dat hij bij de bloed oroef zo hoog scoorde omdat hij op de dag van zijn aanhouding eerst een hele fles van het kalmeringsmiddel Meli- sana had gedronken.- en daarna een paar pilsjes. De uitspraak was con form de eis van de officier van Justitie. Deze meende dat bij iemand die een mengsel van het kalme ringsmiddel en bier in zijn lichaam heeft het promillage geen hanteer baar gegeven is. De zestig leerlingen, van Pin- keltjesland in West-Souburg bij Vlissingen werden op advies van de Inspectie voor de Volks gezondheid naar huis gestuurd. De schoolleiding had al vaker gemerkt dat de kinderen last hadden van tranende ogen en diarrhee. Een oorzaak was niet bekend maar na onderzoek werd die gevonden: uit de spaanplaat in de school kwam formaldehydegas vrij B en W gaan met de aannemer praten over de vervanging van de pla ten in de school die pas ander hall jaar oud is. De gebruikers van het wijk centrum De Terp in Helmond hebben zelf besloten hun cen trum te sluiten in verband met j klachten over spaangas. Klach- I ten bij de gemeente hadden niet geleid tot maatregelen. De GG en GD van Helmond gaat vol gende week metingen verrich- ten om te controleren of er in derdaad formaldehydegas, vrij- j komt In het acht maanden oude wijkcentrum werken twintig tot dertig mensen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De bezetting van de directievleugel van het Mol- ler-instituut in Tilburg wordt opgeheven. De bezetters al zes weken bezig met hun actie hebben daartoe besloten omdat de twee ontslagen docenten naar de kantonrechter zijn gestapt De studenten waren hun actie begonnen uit solidariteit met de docenten. Internationale""' watersporttentoonsteliing Geopend van 10-17en 19-22 uur. Saterdag en zondag !0-17uur, toegang f 6.- kinderen tot 14 jaar f 4- Trem-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch i Stadion) gratis bus naar RAI Zöflnige perioden, maar ook een enkele bui. Overwegend matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen, van plus 2 graden'; aan de kust tot 2 graden in het binnenland. Maximumtemperaturen onge iler 7 graden. ISmrt. 20mrt- zon op onder 0646 18 50 06.44 1852 maan op onder 133 04 01 143 04.36 (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT - Als de 1.5 miljoen werknemers in de industrie niet langer meer zouden overwerken, zouden ze 50.000 nieuwe banen scheppen. Drs. Gerrit Terpstra van het CNV heeft dat uitgere kend. Volgens de economische medewerker van deze vakcentrale wordt er in Nederland nog evenveel overgewerkt als in de - economisch veel betere jaren zestig. De hoeveel heid overwerk is niet minder geworden, on danks de toegenomen werkloosheid en ondanks de vele discussies over een betere verdeling van de beschikbare hoeveel heid werk. Terpstra heeft uitgere kend dat er in 1965, bij eer 45-urige werkweek, in erkelijkheid gemid deld 46,5 uur werd ge werkt. In 1977, bij een 40-urige werkweek, maakten de mensen in de industrie gemiddeld 41,3 uur in de week. (Van onze redactie buitenland) ROME - Ruim duizend poli tiemensen hebben zonder succes in de wijk Monte Mario van Ro me huis aan huis gezocht naar Aldo Moro, de voorzitter van de Christendemocratische Partij en oud-premier, die donderdag in deze wijk werd ontvoerd door de Rode Brigades. Moro's chauf feur en lijfwachten werden hierbij neergechoten. In de loop van vrijdag is in een straat in de buurt een met bloed bevlekte auto gevonden. De politie meent dat het bloed van een van de ontvoerders is, maar zij sluit de mogelijkheid niet uit dat Moro zelf bij de ont voering gewond werd. De officiële krant van de Christendemocratische Partij, La Discussione, heeft gisteren geopperd dat de „Rode Briga des" een dekmantel zijn van iets „nog afschuwelijkers": een bui tenlandse mogendheid die ageert tegen de Italiaanse de mocratie of een geheime dienst die in Italië een situatie wil scheppen als die welk in Argen tinië heerst, waar „commando's des doods" een ware terreur uit oefenen. (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag lol 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AFDRING ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. MR JG RIETKERK FRACTIEVOORZITTER Kijk vanavond TV Debat "Grote Orfe", Ned. 2,2240 uur Daarom zetten 'wij liberalen ons krachtig in voon 1. het dragen van zoveel mogelijk eigen verantwoordelijkheid; 2. het vergroten van Uw keuze vrijheid en eigen bestedingsmogelijkheden. vergroot daarom onze invloed,kies VVD, Koninginnegracht 57, Den Haag, tel.: 070 - 614121 BUENOS AIRES - Op nau welijks een kilometer van de plaats waar de hockeyploegen voor het toernooi om de wereld beker zijn ondergebracht, is gis termiddag een bom gevonden: in een groot kantoorgebouw aan de drukke Avenida Bartholome Mitri. Een specialist bracht het ding buiten tot ontploffing. mmmaÊÊmaÈtmÊMmmÊÊKHmx3MmmME& ZONDAGAVOND IN"HORIZON" (NOS NED 2.18-50) INLICHTINGEN PO BOX 36 VEGHEL 04130-65640 Oud-premier drs. J. M. den Uyl is het met de opinie-onder- zoekers eens, dat het Neder landse volk op 29 maart in grote lijnen bij zijn politieke keuze van verleden jaar zal blijven. „De Van der Klaauw-Kruisin- ga-vertoning, de UCN-affaire, de koopsompolissen en de Lub- bers-zaak zullen velen de ogen hebben geopend." In een gesprek met onze par lementaire redacteur Frits van der Poel schetst drs. Den Uyl de komende Statenverkiezingen als "een tussenbalans op een onge lukkig moment". Die laatste kwalificatie voegt hij toe omdat het kabinet-Van Agt pas drie maanden in functie is en aanvankelijk onder dek king van een grauwsluier heeft gewerkt Maar inmiddels is er toch al zoveel duidelijker geworden, lijkt het CDA reeds zoveel meer aan de WD te moeten toegeven, dat men volgens Den Uyl de Statenverkiezingen enige bete kenis als graadmeter kan toe kennen. De oud-premier zal voor de PvdA de uitslag van de Staten verkiezingen bevredigend ach ten als die party - landelijk omgerekend - boven de dertig percent uitkomt „Al zal dat niet voldoende zijn om het kabinet- Van Agt-weg te blazen". Het volledige interview staat op pagina 9. APELDOORN - Drie Zuid molukkers zijn gisteravond in Apeldoorn ernstig gewond, doordat een auto op hen inreed. De daders zijn eveneens Zuid molukkers. Zij wonen in dezelf de straat als de slachtoffers. Over hun motieven is nog mets bekend. De drie gewonden zijn de 17-jange E. T., de 18-jarige J. L. en de 17-jarige K. L. De eerste is er ernstigst aan toe. Hij is met hersenletsel opgenomen in het Zwolse Sophiaziekenhuis. In de wijk De Maten, vond de politie de auto waarmee de aan slag was gepleegd. Na een zoek actie waarbij huizen werden doorzocht, hield zij drie ver dachten aan: de gebroeders B. en A. de J. en N. A. L., allen uit Apeldoorn. Zij hebben bekend. De politie vermoedt dat er in de auto nog twee Zuidmolukkers zaten. LAHORE De oud-premier van Pakistan, Zulfikar Ali Bhutto, is vanmorgen door de Hoge Raad m zijn land veroor- I deeld tot de doodstraf wegens moord. De rechters vonden Bhutto I schuldig aan het bevelen van de moord op Nawab Mohammed Ahmed Khan, de vader van een van zijn felste tegenstanders. De j oud-premier heeft zeven dagen om tegen het vonnis in beroep te gaan. Behalve Bhutto kregen nog vier mensen de doodstraf, we- j gens samenzwering en het uit voeren van de moord. De 50-jarige Bhutto, die sinds september vorig jaar gevangen zit, heeft jog steeds een groot aantal aanhangers, vooral in de provincie Punjab. ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adres Plaats Soort abonnement: kwartaal Qjaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres, Plaats' Aj* -I

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1