Na hoorzitting in woonwagenkamp: De Woudhoek organiseert 4e Lenteloop Rotterdam krijgt grote overdekte kunstijsbaan HEEMPARK mm T m OmSSIUQEH: sas m-MM Cabaret Don Quishocking beproeft programma Hartstichting: geld nodig schiedam jvstawurs MAANDAG 3 APRIL 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA SCHIEDAM - De hoor zitting op het Schiedamse woonwagenkamp aan de Schiekade heeft als resul taat opgeleverd, dat er een commissie in het le ven wordt geroepen. Deze commissie, die wordt sa mengesteld uit afgevaar digden van bewoners, ge meentebestuur en amb tenaren, krijgt tot taak lokaties in de stad te zoe ken, waar de woonwa genbewoners naartoe kunnen verhuizen, Te vens gaat de commissie onderzoeken wat de snelste procedure is om geschikte lokaties in ge bruik te nemen en in te richten. Daarnaast gaat de commissie voorstellen doen voor het aanbrengen van voorlopige voorzie ningen in het huidige kamp om de brandveilig heid te verbeteren. at SCHIEDAM - Evenais de afgelopen drie jaar orga niseert de openbare lagere school "De Woudhoek" ook dit jaar weer een prestatieloop. Deden vorig jaar circa vierhonderdvijftig deelnemers mee aan dit sportieve gebeuren, dit jaar verwachten de organisatoren een nog grotere toeloop. Burgemeester Arie Lems wordt rondgeleid door het kamp. Beeld van de hoorzitting. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Europa's grootste ijsbaan in aan bouw op het vroegere parkeerterrein naast het Groot handelsgebouw op het Weena in Rotterdam moet om streeks 1 oktober dit jaar klaar zijn. „Die streefdatum halen we wel." zegt Ton Menken, exploitant van de ijs hal, die met soort gr "*ke projekten eerder suksessen boekte in Leiden en drecht en nu ook na Rotterdam een nieuwe ijshal in Ltischede plant. "I™. VLAARDINGEN - De ^»-4ieemtuin is gedurende de negen jaar van haar be staan voor veel Vlaardin- gers het doel geweest van een wandeling. Vooral in de weekeinden blijkt de tuin in een behoefte te voorzien. Na gedurende de wintermaanden voor het publiek gesloten te zijn geweest ïan men er nu weer terecht. Velen hebben al een kijkje ge nomen naar het nog wei- nige groen dat er te zien is. "v|/: SSfPSi tm >amm Fokko Win terterp. Kinderen Rewcrvaaf Aangenaam toeven in de Hcemtuin. Commissie gaat op zoek naar nieuwe plaatsen De hoorzitting in het woon wagenkamp. belegd als gevolg van de tweede bezetting van de kantine van het Stadskantoor afgelopen donderdag, werd be halve door veertig kampbewo ners bijgewoond door burge meester Lems, de wethouders Posthoorn en Collé en negen raadsleden van alle politieke partijen. Een aanvankelijk voorstel van Lems om bewoners in de gelegenheid te stellen naar een woning in de stad te verhui zen alsmede een voorstel het huidige kamp uit te breiden piet een stuk terrein tussen het cen trum en de Schie werd door de bewoners verworpen. Evenals bij vorige gelegenheden onder streepten de bewoners ook nu weer hun wens om naar de stad te verhuizen. Daarbij wilden ze best genoegen nemen met voor lopige voorzieningen. Na veel neen-en-weer-ge- praat rolde uiteindelijk het compromis uit de bus. dat een commissie van bewoners, amb tenaren en collegeleden ;?en on derzoek naar mogelijke lokaties in de stad gaat doen. Wanneer dat onderzoek positief uitvalt, zal de commissie geschikte loka ties aan de bewoners voorleg gen. Tevens gaat de commissie onderzoeken welke wettige mo gelijkheden er in het kader van de wet ruimtelijke ordening zijn om de procedure voor het in ge bruik nemen van geschikte lo katies te versnellen De hoorzitting in het kamp had een levendig karakter. Zoals toegezegd aan het eind van de tweede bezetting van de Stadskantoorkantine leverden ook de aanwezige raadsleden een belangrijke bijdrage. Voor- afgaand aan de hoorzitting, die zaterdag tussen elf en één uur plaatsvond, werden college en raadsleden rondgeleid over het kamp en namer een kijkje in verschillende woonwagens De bewoners zijn vast van plan de activiteiten van de in het leven geroepen commissie met argusogen te bekijken. Zou de commissie de problemen wil len wegpoetsen, dan zullen ze niet schromen weer in actie te komen. Deze week volgt in ieder geval een minder spectaculaire actie dan vorige keren. Onder zocht gaat worden welke bewo ners nu precies bereid zouden zijn naar een woning in de stad te verhuizen. Tevens wil men een enquête uitzoeken welke bewoners naar een lokatie dich ter bij de stad willen verhuizen en vooral hoeveel geld men daarvoor over heeft. Want dat voor een lokatie in de stad meer staangeld zal moeten worden betaald dan thans «circa twee gulden per week), staat buiten kijf Op 20 mei kunnen vier parkoersen gelopen worden, namelijk 1.3, 5 en 10 km. De 10 km-loop gaat door een prachtig polderlandschap naar Schipluiden. Zowel start als finish zijn bij de school. De kortere routes zuilen niet zoals vroeger be staan uit rondjes Woudhoek, maar worden in het nieuw aangelegde park Kethel ge lopen. De starttijden liggen tussen twee uur en kwart over drie. Wethouder Posthoorn (onder wijs) heeft zijn medewerking toegezegd bij het lossen van de startschoten. Vanaf heden kun nen deelname-labels bij een achttal voorverkoopadressen gekocht worden. Kinderen to-, en met vijftien jaar betalen twee gulden vijftig en ouderen drie gulden vijftig. Wil men bij de start betalen, dan kan dal ook. maar dan liggen de prijzen vijftig cent hoger. Een ieder dw de af te leggen afstand uitloopt ontvangt een herinneringstegel bedrukt in kleuren. De voorverkoopadressen zijn H. Boere, Bachplein 101. tel 703867; T. P. Groeneveld. Heijer- mansplein 240, tel. 706616; P. van Leeuwen. Puccinistraat 27. tel 703649: T. van Munster. Royaardsplein 84, tel. 704717: R v.d. Pluym, Van Rijkpad 10, te! 702755; E. Rebers. Amoldipad II. tel. 702526; J. Tjassens, Royaardsplein 202. tel. 715328 en I. van Zessen, Heijermansplein. 254. tel. 706644. De Rotterdamse overdekte ijshal omvat een hockeybaan met de normale wedstrijdafme tingen, een 9 m brede en bijna 300 m lange hardrijbaan en een aparte curlingbaan, een restau rant en een schaatswinkel. IJshalexploitant Ton Menken schat het aantal bezoekers in Rotterdam op circa 53.000 per jaar: veel meer mensen dan hij in Dordrecht en Leiden in zijn ijshallen ontvangt De Rotterdamse ijshal zal vooral gericht zijn op het vrije recreatieschaatsen, maar daar naast zijn er vele mogelijkheden voor wedstrijdtraining, voor kunstschaatsen, ijshockeywed- stri jden en curlingschaatsen. In samenwerking met de Dienst Sport Recreatie van de Stukje natuur in Ylaardingse Westwijk Beh<**rder Zegers en schoot - bioloog Winterwerp lijken ech ter met die ruime belangstelling helemaal niet zo erg blij. Fokko Winterwerp vertelt: „We heb ben hier de laatste jaren noga! veel last van vernielingen. Di- oorzaak daarvan is onder ande re. dat de mensen in het Rijn mondgebied zo van de natuur vervreemd zijn, dat ze zich de consequenties van hun gedrag onvoldoende realiseren. Het komt bijvoorbeeld regelmatig voor dat de mensen hier bloe men plukken. Maar ze beseften met. dat ze er daardoor toe bij dragen, dat die b.uemen hier volgend jaar niet terugkomen." V coral in het vroege voorjaar is de schade die de onnadenken- mz* mtn WMSÏl m 3* vSiZZ-*'. ,4* de bloemenplukken, a mnchten erg groot. Er is nog erg weinig vegetatie en dat wat er wel is. staat vaak ver van de wandel paden af. Om toch bij de bloeiende planten te kunnen, verlaat men vaak het pad en loopt over de nog kaal lijkende veldjes. Het jonge gewas dat daar net opkomt wordt dan ge heel vertrapt en kan zich niet meer herstellen Hel is haast vanzelfsprekend dat er ook veel vernielingen door kinderen worden aange richt. Winterwerp: ..Dat klopt inderdaad Kinderen zien het heempark vaak als een soort speeltuin, waar ze zich naar hartelust kunnen uitleven. En daarnaast maken ze ook moed willig veel kapot Vorig jaar zijn diverse malen nestkastjes voor vogels uit de bomen geslagen Ook is de fietsenstalling die we buiten het hek hadden geplaatst al tot twee keer toe uit de grond gerukt. Die zetten we nu niet meer neer. De mensen moeten maar zien waar ze hun fiets la ten." Winterwerp vindt het ..ont zettend lullig" zulke negatieve klanken te moeten laten horen ..Maar," /.egt hij. „we zijn hier bezig om een uiterst kwetsbaar stuk natuur te kweken. En als je dan steeds weer opnieuw je doelstellingen de grond in ge boord ziet en je ziet het hele proces mislukken, dan kan je met anders. Daarom moeten we hier ook wel eens autoritair op treden, Kijk, we moeten de na tuur hier een handje helpen Daar zit natuurlijk een heel stuurproces achter. Maar dat is ontzettend msrfkjk aan dr men sen uit te leggen. En daardoor is het ook zo moeilijk om de men sen de gevolgen van hun gedrag duidelijk te maken. Ik denk dat het alleen maar te veranderen Is door de kinderen via het onder wijs interesse in de natuur bij te brengen En dat is dan ook de taak. waar ik me al» schoolbio- ïnog voor gesteld zie." Over het doel van een heem- tuin vertelt Winterwerp. dat »^:v*v*S3§ gemeente gullen cr ook schaats lessen worden gegeven en cur sussen ijshockey, curling, en kunstschaatsen worden georga-| niseerd. Vanuit een boven de ijsbaan gelegen vrij toegankelijk res taurant kunnen de aktiviteiten op de ijsbaan gevolgd worden. In het projekt is een schaats winkel opgenomen, waar ook schaatsen geslepen worden. Op de verplaatsbare tribunes is plaats voor circa 3000 man. wan neer wedstrijden worden geor ganiseerd of kunstschaatsde monstraties worden gegeven. Exploitant Ton Menken is van plan hele grote schaatsevene- menten in de Rotterdamse ijshal te organiseren, bijvoorbeeld, net als in Leiden kunstschaatsde monstraties, hardrijwedstrijden met bekende schratsers. ijshoc keytoemooien etc. Gedacht wordt ook aan schaats-disco avonden tijdens de weekends aan arresleewedstrijden en aan de koek-en-zopiesfeer op het ij: In de zomermaanden juli en augustus zal de hal voor schaatsliefhebbers gesloten zijn JBan krijg je geen hond op hei ijs, heb ik gemerkt," zegt Ton Menken. De hal staat in deze pe riode open voor allerlei andere evenementen, zoals een vereni- gingsmarkt, antiekbeurzen autoshows, etc. De entreeprijs -voor de ijshal zal circa ƒ4 be dragen. sinds 1900 ongeveer 70 a Hi pro cent van het aantal soorten planten dat m Nederland voor kwam ii> verdwenen Wal er nog aan planten over is, en veelal zijn dat ook al zeldzaam gewor den soorten, wil men in natuur reservaten veilig stellen Een heemtuin is zo'n reservaat, wa nen probeert plantensoorten te rug te brengen door zo op te kweken. Op de vraag of Vlaardingen, vanwege de luchtverontreini ging niet absoluut ongeschikt is voor zo'n natuurgebied ant- w jordt de schoolbioloog, dat dat nogal meevalt. Fr zijn bepaalde gewassen Uie nier .iteutuut mei gekweekt kunnen worden, zoals korstmossen Maar hij veel an- öètV [»ï„rrU-o iukt het toch wei, mede doordat zaken als grond structuur. voedsel en grondwa terstand veel aandacht krijgen Bovendien is het gedurende de negen jaar van het bestaan van de tuin nooit beter geweest met het milieu dan momenteel ..Maar ik weet niet wat er gaat gebeuren als het erger wordt, dan het nu is", zegt Fokko Win terwerp In de heemtuin ia sinds vorig jaar ook een bezoekerscentrum te vinden Momenteel word» dat t* veel voor onderwijsdoeleinden gebruikt, al is dat eigenlijk niet de bedoeling. Er zouden echter bij ftêt pBiüiiIêteUiitf plan nen bestaan om een biologisch centrum in het Hof te bouwen, waardoor de ruimte in het heempark weer meer als infor matieruimte kan worden ge bruikt Toch kunnen de bezoekers ook nu al interessante dingen zien in het gebouw. Voor groe pen is er een diaserie gemaakt, die zeer duidelijk toont wat de mensen bulten zelf kunnen aan schouwen als ze oplettend ge noeg zijn. Verder heeft men In dieren staan, die aan scholen kunnen worden uitgeleend Vooral vuor kinderen maakt dit een tochtje naar het hesKsparït bijzonder interessant en leuk. Wie zelf een kijkje in de heemtuin wil nemen, en dat is zeer aar. te raden, kan daarvoor tot 15 oktober dagelijks terecht van negen uur tot half vijf. De toegang is gratis. Het park is te vinden aan de Marnixiaan. naast het winkel centrum aan de Wiardi Beck- mansingci. Momenteel is het nog wat kaal. maar over enkele weken zijn er - als er niet teveel wordt vernield - weer volop VLAARDINGEN - Cabaret groep Don Quishocking geef' donderdag een try-out (proef- voorstelling) van het nieuwe programma „Trappen op" in dr Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Dit programma is de opvolger van de voorstellingen „Zand in je badpak" en „Afscheidstoer- nee F', bij de liefhebbers van ca baret zeker bekend. De toegangskaarten zijn dage lijks verkrijgbaar van 10 - <1 uur en van 19 - 21 uur aan dr kassa van de Stadsgehoorzaal De prijs is 10.-; CJP en Pas ft'"- VLAARDINGEN - Vanaf vandaag tot en met 9 april wordt de Nederlandse Hartweek gr- hoiwjen Ditmaal wil de Neder landse Hartstichting zich rich ten op de gevaren van hoge bloeddruk. Hoge bloeddruk is een ernsti ge risicofactor voor het oplopm van beschadigingen aan hart. hersenen, ogen en nieren. Voor de hoge bloeddruk zijn ge» symptomen. Aan te raden is. dr huisarts eens de druk te late" meten. Om meer aan bescherming» voorlichting te kunnen do» heeft de Hartstichting geld no- r»-~

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2