Verkeerscontrole met helicopter Garter stelt produktie van neutronenbom uit se actiedag. UC-Almelo Monteneros voor bestand ti dens WK Fakkels voor Erasmus Kok: 'Van Agt speelt gevaarlijke rol' KLM stunt mee met retourtjes naar VS Geen succes voor premier bij Schmidt r, uw s huis Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend™-. fc MOOI IN GESTOLEN JURK ffotllWr Uranium voor Brazilië 'VPRO stopt met 'Mooi' 'GOUDEN KALF' VERNIELD Bewolkt Kerkconflict in Z-Afrika Margaret laat Roddy niet gaan INFORMATIE OVER BEZORGING: gebeurt j Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee MS. Zaterdag 8 april 1978 32e jaargang no. 9448 hoofdredacteur herman wigbold WASHINGTON - De Amerikaanse president Carter heeft besloten de produktie van de omstreden neutro nenbom uit te stellen. Tevens gaf .Carter opdracht aan het Pentagon om door te gaan met de ontwikkeling, van raketten waarop de neutronenkop eventueel in de* toekomst gemonteerd kan worden. 'Begrip' Zie verder pagina 7 lipyi i Met een helikopter heeft de Eindhovense po litie het verkeer op de snelwegen ten zuiden van de stad gecontroleerd. Een hoofdagent gaf vanuit de helikopter aan motor agenten aanwijzingen welke vrachtauto's ge controleerd moesten wor den. In totaal werden zes tig vrachtauto's aange houden: vier vertoonden ernstige gebreken, in twee gevallen hadden de chauffeurs te lang gere den. KOPENHAGEN - Op de Europese topconferen tie in Kopenhagen doet premier Van Agt een laatste poging de Duitse hondskanselier Schmidt over te halen strengere voorwaarden te bedenken bij de uraniumleveranties aan Brazilië. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De opdeling van het Konin klijke Scholten Honigconcern is bij de vak bonden met gemengde gevoeléns ontvangen. De Industriebonden NVV en NKV hebben het door de regering voorgestelde plan voor KSH nog niet aanvaard. Zij willen het nog met alle betrokkenen bepraten. De Industriebond CNV is wel positief. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft de vol gende operatie voorge steld voor het KSH-con- cern, dat in grote financi ële moeilijkheden is geko- M Marmrot Icuat men: Verloop Steun terug? 9 Zie verder pagina 9 zie pagina 8«I0 .J2.24.I6.I8. 20 Bel 010-14 74 00 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam WaferoöK^, Nieuwe abonnee bon. vamlaag... j Naam SSSt 'Ellï SSH isipjfBSjit tgpji Opdelen KSH- comcem if v« Ir (nog) niet aanvaard Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 LONDEN - Experts van de National Gallery in Londen hebben vastgesteld dat een van de grootste meesterwerken uit dit museum, „De aanbidding van het gouden kalf", waarde 8 miljoen gulden, van de 17de- eeuwse schilder Nicolas Pous- sin, onherstelbaar vernield is. Een 27-jarige Italiaanse maniak heeft het grote doek de afgelo pen week met een mes in stuk ken gereten. Een definitief besluit over de neutronenbom zai in sterke ma te afhankelijk zijn van de hou ding die de Sowjet-Unie zal in nemen in de gesprekken over de ontwapening. Het besluit van Carter komt na het sterke gerucht dat de Amerikaanse president geheel wilde afzien van de produktie van de neutronenbom. Dit ge rucht veroorzaakte onzekerheid, om niet te zeggen paniek, en woede in het Amerikaanse Con gres en het Pentagon en bij sommige van Amerika's bond genoten. Vooral West-Duitsland rea.- geerde.'geschrokken en deed z'n uiterste best "Carter tot andere gedachten te brengen. Het neu tronenwapen wordt namelijk in dijeerste plaats gezien als een stMifïüddeL tegen de.Qosteuro- pese? tanks, waarvan er drie keer zoveel zijn als m West- Europa. Het is vooral de Bonds republiek die bevreesd is voor een eventuele Russische aanval met'conventionele wapens. Bij monde van secretaris-ge neraal Luns heeft de NAVO 'be grip" geuit voor Carters besluit de produktie van het neutro nenwapen uit te stellen. Luns verklaarde dat de Europese bondgenoten begrijpen dat Washington het neutronenwa pen tot onderhandelingsobject wil maken in de besprekingen over wapenbeperking. De Nederlandse regering hoopt dat Carters h ..uit zai bij dragen' tot wapei .beheersing en afremming yanz.de waoepwed- loop, aldus een" woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. De Britse regering steunt het - besluit van- Washington.» De Sowjet-Unie heeft zich zeer be- zorgd getoond over het neutro nenwapen, nu moet Moskou ook een dusdanig antwoord geven op het Amerikaanse besluit, dat de dreiging afneemt, aldus een officiële verklaring in Londen. De Bondsregering herhaalt haar standpunt, dat een besluit over de produktie van de neu tronenbom souverein moet wor den genomen door de Verenigde Staten. Het officiële Russische pers bureau Tass heeft gisteren zon der commentaar in drie alinea's vanuit Washington melding ge maakt van Carters besluit. Eer der op de dag had de Russische president en partijleider Brezjnjew nog felle kritiek ge leverd op het Amerikaanse be leid inzake de beperking van strategische wapens, dat hij "besluiteloos en inconsequent" noemde. (Van een onzer verslaggevers) "AMSTERDAM De organisa toren van de op 4 maart in Al melo gehouden internationale demonstratie tegen de uitbrei ding van de ultracentrifugefa- briek hebben zaterdag 29 april uitgeroepen tot landelijke anti- UC-actiedag. Aan 500 groepe ringen in ons land, waaronder enkele politieke partijen, is om medewerking gevraagd. De landelijke actiedag is vol gens Milieudefensie en Lande lijk Energie Komitee zelfs na de massale demonstratie in Almelo (tienduizenden deelnemers) 'hard nodig omdat de regering- Van Agt nog een definitieve be slissing moet nemen over uit breiding van de fabriek en er Sterke aanwijzingen zijn dat de regering met een schijnoplos sing gaat komen.' ,r r - v^r A r+ V-r 't i PARIJS - De Argentijnse guerrillabeweging Montonero heeft de regering m Buenos Aires voorgesteld gedurende de wereldkam pioenschappen voetbal een wapenstilstand in acht te nemen. Het aanbod werd gedaan door Montonero-leider Rodolfo Galim- befti in een vraaggesprek met het Franse weekblad l'Express. Ga- limberti vindt voor een bestand een rechtstreeks contact met de Ar gentijnse regering wel noodzakelijk. Gebeurt dat niet, dan behou den de Montonero's zich „de volledige vrijheid van actie" voor. Een boycot van de WK voetbal vindt Galimberti „geen realistisch beleid onder de gegeven omstandigheden". •ir- yPBpnwiiji V}a LONDEN Mooi was Debbie Mason-Lee in een heel mooie jurk. Zo mooi dat zij vijfde werd in de finale van de „Miss Enge land" verkiezing. Boetiekhouder Richard Lee uit Wilmslow zat rus- tig thuis voor de buis naar de missverkiezing te kij ken. Tot hij bedacht dat Debbies jurk hem toch wel erg bekend voor kwam. Terwijl de jury nog aan het kiezen was, belde hij de politie. De agenten hoefden Debbie maar bij de kraag te vatten en naar het label te kijken om haar te kun nen arresteren. Het was inderdaad de jurk van ruim duizend gulden die uit Lee's zaak was ont vreemd. Droog weer met wolkenvel den, Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. Maxima ongeveer 10 graden. 'apr. Wapr zon op onder 07 58 20.27 0656 20 28 maan op onder (77 59 22.38 08.31 23 40 Erasmus, grmd- legger van het hu manisme, keer. gis teravond vriende lijk neer op een fakkeloptocht in de Rotterdamse binnenstad. Leer lingen van het Era smiaans Gymna sium, dat minstens 650 jaar bestaat (maar wellicht nog twee jaar ouder is) zetten met fakkel licht luister bij aan hun lustrumvie ring. KAAPSTAD- Binnen de ge reformeerde kerk van Zuid- Afrika is gisteren een scherp conflict uitgebroken. Nadat eer der deze week de blanke afde ling van deze kerk de banden met de Nederlandse gerefor meerden had verbroken, hebben nu de gekleurde en de Indiase afdelingen van de Zuidafri- kaanse gereformeerde kerk hun banden met de blanke afdeling verbroken. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - 'Een griezelig bewijs van onvermogen van deze regeringsploeg'. Dat ziet FNV-voorzitter Wim Kok in de ommezwaai die premier-Van Agt maakte in het gesprek deze week met vakbondsleiders. Van Agt verklaarde na dat gesprek dat hij in het overleg met de Europese regeringsleiders vandaag in Kopenhagen - 'alle vakbondseisen zou bepleiten'. De vakbeweging is ech ter van mening dat het kabinet-Van Agt binnenslands een beleid voert dat strijdig is aan haar visie. Wim Kok: 'Die omwenteling zal verstrekkende gevolgen hebben'. Premier Van Agt speelt 'een zeer gevaarlijke rol', volgens Wim Kok, als hij steeds de 'underdog' wil zijn. 'Ik heb Van Agt duidelijk te verstaan gegeven dat hij het niet kan maken om binnenslands de werknemers voortdu rend aaYi de dijk te zetten met het excuus dat je als klem land moet wachten tot er internationaal iets erandertaldus Wim kok. Wim Kok over zijn eerste ontmoeting met premier Van Agt m een interview van Henk Drent op pagina 15. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTELVEEN - In de aanbiedingen van goed kope vliegtarieven naar de Verenigde Staten is nu ook onze nationale lucht vaartmaatschappij KLM met een prijsstunt geko men. De KLM biedt voor de maan den mei en j'uni een retourtje New York aan voor 736,-. Aan dit tarief is wel de voorwaarde verbonden dat niet eerder dan een week voor vertrek kan wor den geboekt. Na de boeking is annulering en verandering van reisschema niet meer mogelijk. Voor het nieuwe tarief geldt een mini- mumverblijf van 21 dagen in de VS en een maximum van 60 da gen. In de hoogtijzomermaan den juli, augustus en september kost dit stunt-retourtje 846.-. De KLM heeft voor deze ta riefsverlaging nog wel toestem ming nodig van de Nederlandse en Amerikaanse rijkslucht vaartdiensten. De luchtvaartmaatschappij heeft inmiddels wel het fiat ge kregen voor haar verlaging van haar vooruitboektarief (Apex-' tarief) op de Noordatlantische route. De prijzen van dit tarief (va riërend van ƒ875,- m het laag- seizoen tot 1097 in het hoogsei zoen) waren tot nu toe de laagste van de KLM op haar vluchten naar de VS. Op de Noordatlantische route vindt op het ogenblik een con currentieslag plaats tussen ver killende maatschappijen. Twee weken geleden heeft de Amerikaanse maatschappij Pa- nam toestemming gevraagd voor een speciaal tarief van 660,- voor een retourtje Schip- hol-New York. Dit "budgetta rief" geldt alleen als men van tevoren de week opgeeft wan neer men wil vertrekken. De maatschappij bepaalt dan de dag. De heer Van Agt zelf toonde zich, evenals trouwens de Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken Van der Klaauw, pessimistisch over de afloop van zijn besprekingen met Schmidt Een Duitse woordvoerder verze kerde gisteren ai, dat de ver plichtingen die Urenco - waarin Duitsland, Engeland en Neder land samenwerken - ten aan zien van Brazilië heeit aangeno men, moeten worden nageko men. Van Agt sprak ook nog over deze zaak met de Duitse en Brit se ministers van Buitenlandse Zaken, Genscher en Owen. Hij verklaarde "nieuwe suggesties" te hebben gedaan met betrek king tot de voorwaarden inzake de uraniumleveranties. Hij zei niet wat voor suggesties dat wa ren, maar dat ze "heel wel" overeenstemden met de motte van het CDA-Kamerlid Van Houwelingen, die door de Twee de Kutner is aangenomen. De bedoeling is, dat Brazilië zich onderwerpt aan een contro le, waardoor het geen kernwa pens kan vervaardigen. Uit een gesprek met de Braziliaanse president dat gisteravond werd uitgezonden in een documentai re van VARA-visie, bleek nog eens dat het militaire regime in Brazilië niets voor zo'n controle voelt. van alternatieve plannen en toekomstschetsen voor de vesti gingen. 0 De aardappelzetmeelbednjven in het noorden van het land worden overgenomen door de coöperatie Ave be. 0 De levensmiddelengroep, met' uitzondering van het Honig- bedrijf in Utrecht, gaat naar de Centrale Suiker Maat schappij. 0 De tarwebednjven worden overgenomen door het XVessa- nencon cem. 0 Avebe neemt eveneens de ves tigingen van KSH in Zweden, Italië en Frankrijk over. De buitenlandse vestigingen in West-Duitsland en Engeland worden verkocht aan de hoogste bieder. 0 Het maiszetmeelbedrijf in Koog a.d. Zaan wordt overge nomen door een nieuwe ven nootschap, waarin Wessanen, Avebe, Suiker Unie en over heid deelnemen. Van de 3200 arbeidsplaatsen in ons land zullen enkele honder den verloren gaan. Gedwongen ontslagen zullen er waarschijn lijk niet vallen. De inkrimping van arbeidsplaatsen wordt be reikt door natuurlijk verloop, overplaatsing naar andere be drijven en vervroegde pensio nering. De arbeidsplaatsen zul len verdwijnen bij de bedrijven die naar Avebe gaan (75 a 125 banen) en bij Honig in Utrecht, die dicht moet (200 banen). Roddy Llewellyn, de vnend van prinses Mar garet, bezig met de op namen voor zijn eerste"' grammofoonplaat als popzanger. LONDEN - De Engelse prinses Margaret zal zich niet uit het openbare leven terugtrekken, ook al brengt haar verhouding met een veel jongere man koningin Elizabeth in verlegenheid en politici tot woede. Pa- leiskringen heten weten dat de prinses weliswaar nu griep heeft, maar dat ze haar openbare taken weer op zich zal nemen zodra ze is hersteid. Onlangs werd de 47-jari- ge prinses op een Caribisch eiland gesignaleerd in het gezelschap van de 31-jarige Roddy LLewellyn, die zegt popzanger te willen wor den. Lmkse parlementsle den stelden daarop de vraag of het nu niet eens tijd werd om haar toelage van ruim 200.000 gulden in te trekken. Minister Van der Stee ver wacht dat de overheid van de 131,5 miljoen steun bij deze op eratie het meeste op den duur terugkrijgt De te verwachten verliezen zullen naar evenredig heid worden betaald door over heid en banken. Voor het maiszetmeelbedri jf in Tilbury, dat KSH na een in vestering m de ellende heeft ge stort, ts volgens de minister nog geen gegadigde. De Industriebonden NVV en NKV zuilen in de gesprekken met de betrokken bedrijven uit gaan van de volgende punten: behoud van zoveel mogelijk ar beidsplaatsen, handhaving van alle vestigingen, zekerheid dat er geen gedwongen ontslagen zuilen vallen, openbaarmaking Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De VPRO stopt na twee afleveringen met het uitzenden van de tv-sene "Mooi". Uitgewerkte scenario's voor zes afleveringen liggen klaar. Volgens VPRO-tv-directeur Arie Kleywegt vond de redac tie-raad van de VPRO het pro gramma „niet geslaagd." (géén onder nummer) Vroog noor de ofdelma abonneeservice maandag T/m vrijdag tot 19.00 aar. ZATERDAGS IS DE AIDEUNG ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. Soort abonnement: Dkwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres-

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 3