m Boersma gaat niet mee met déze VAD Windhoos rukt dak van gebouw I Kogel was uit wapen Molukker Zuid-Afrika wil goodwill 'kopen' van journalisten Terreur-artikel ambtenaren Minder zon, minder ozon Trein ontspoord op wissel bij de Hoek Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend R i f Wereldreis gestolen Unie BLHP twijfelt over Philips-c.a.o. Truck botst in tunnel 7 SSLda Wolken INFORMATIE OVER BEZORGING: Tmm<. I WaterooCv, geteem s vamiaag... Dinsdag 18 aprü 1978 32e jaargang no. 9456 (Van onze redactie) HILVERSUM - Oud-minister Boersma (Sociale za ken) zal tegen de Vermogens Aanwas Deling stemmen, als het kabinet niet aan de wensen van de vakbewe ging tegemoet komt. Drs. J. Boersma consument draait er voor op... (Van onze sociaal-economische redactie) GRONINGEN Het aardgas in de Neder landse bodem zal ons nog voor de eeuwwisse ling een meevaller van 13 miljard gulden ex tra opleveren. Dat voorspellen Groningse deskundigen in een studie naar de opbreng sten van de verkoop van de Nederlandse aardgasrijkdom. ftiwfciaww Op deze manier heeft een aantal passagiers de trein verlaten. Bul 010-14 74 00 (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOL LAND De stoptrein naar Rotterdam is gister middag even buiten het station Hoek van Holland op een wissel ontspoord. Het voorste stuk van de trein sloeg om. Op het stationsemplacement werden onderhoudswerk zaamheden aan de wissels uitgevoerd, maar het is volgens de Nederlandse Spoorwegen nog aller minst zeker of dat iets met de ontsporing heeft te maken. Drie gewonden Zie verder pagina 5 "/■yf-mi Een employé van de slagen rijtuig. spoorwegen loopt door het omge- Als een aangespoelde walvis ligt een ontspoord en omgeslagen deel van de stoptrein^ Hoek van Holland- Rotterdam naast de rails. Het rijtuig, dat nog maar een matige snelheid had toen het ongeluk gebeurde, lijkt nauwelijks beschadigd. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Binnenkort gaat de politie mini- radarapparatuur gebruiken om snelheidsduivels op de snelwegen te betrappen. Alle opvallende blauwe Volkswagenbusjes zullen langs de snelwegen verdwij nen en plaatsmaken voor gewone personenauto's waar de mini-radar op de bumper bevestigd is. A!s u een nieuwe abonnee opg^t '-rijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-m-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. V .«3 o HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubnekadvertcntie^ tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 Boerrna zei gisteren in het tv- i programma Varavisie: "Het ontwerp voor de VAD is een to taal andere zaak geworden. Ik zie niets meer van onze VAD te rug. Het'is nu een stukje extra loon. Van gelijkgerechtigheid tussen de factoren kapitaal en arbeid is géén sprake meer." Volgens Boersma maakt het huidige kabinet van de VAD een soort algemene winstdelingsre- geling, een stukje extra loon/Dit gebeurt door het VAD-fonds, waarin de overwinsten van be drijven terechtkomen, af te schaffen. De vakbeweging stelt zo'p algemeen foods als voor waarde aan. de VAD. Boersma hekelde ook het feit' dat het kabinet de. vermogens- aanwasdeling aftrekbaar wil maken voor de vennootschaps belasting. Daarmee moet de ge meenschap m feite de helft van deVAD-premie betalen die door de werkgevers zal worden uit gekeerd. Bovendien verwacht Boersma dat de ondernemers de VAD- premie zullen doorberekenen in hun prijzen, waardoor de consu ment ervoor moet opdraaien. «v\ "'t - - 4' as levert staat milj arden extra In de loop van de komende twintig jaar zal er een verschui ving optreden in de afzet. Klcin- gebruikers zullen meer aardgas gaan afnemen ten koste van de export en de industrie. Omdat exportgas goedkoper is en ook de industrie minder betaalt per kubieke meter dan de huis vrouw betekent dat extra-op brengsten. De onderzoekers van de vrije studierichting scheikunde van de Rijksuniversiteit Groningen stellen dat de Nederlandse ge meenschap jaarlijks enkele mil jarden guldens 'verlies' lijdt doordat nu het grootste deel van ons aardgas tegen een lage prijs geexporteerd wordt. Bovendien valt het grootste voordeel van de goedkope ex port niet aan de Staat der Ne derlanden toe, maar aan de KLOOSTERZANDE - Een windhoos heeft gisteren in het Zeeuwsvlaamse Kloosterzande het dak van het sociëteitsge bouw Wilhelm Teil gerukt. Delen van het tien bij vijf en twintig meter grote dak werden veertig, vijftig meter de lucht ingeslingerd en op grote afstand in bomen en struiken terugge vonden. Op het ogenblik dat het dak de lucht invloog was het wind stil en zagen getuigen een zwar te slurfachtige wolk, die een ruisend geluid maakte. Het sociëteitsgebouw ligt bui ten het bebouwde gedeelte van Kloosterzande, elders in het dorp zijn geen vernielingen ge constateerd. Volgens eigenaar Raas is het interieur van het gebouw geheel intact gebleven. - Bij het KNMI was geen mel ding overeen windhoos binnen gekomen, maar dat noemt men in De Bilt niet zó verwonderlijk,, „omdat de meetstations in het land niet alles kunnen coveren." srssss" ftW VWp f f'J Ms (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De kogel, die uit het stoffelijk overschot van de za terdag overleden Drentse gede puteerde J. Trip is verwijderd, was afkomstig uit een wapen, dat tijdens de gijzeling in het provinciehuis te Assen door de Zuidmolukkers is gebruikt. Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft dat gisteren vastgesteld. Nog onduidelijk is óf de heer Trip aan de schot wond is overleden; hij nad last van bloedvatvernauwing en werkte nog maar halve dagen. In het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen, waar hij na de bevrij dingsactie door mariniers gedu rende een maand werd ver pleegd, was men er niet in ge slaagd de kogel uit zijn lichaam te verwijderen. - Half tot zwaar bewoolkt met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. Minimum tem peraturen van 4 graden in het zuid-westen tot nul graden in het noordoosten. Maximum temperaturen ongeveer 12 gra den. zon maan op onder op onder 19apr. 0636 2043 t'39 06.01 JOHANNESBURG - Een topambtenaar van het Zuidafrikaanse mi nisterie van Voorlichting heeft bekendgemaakt dat zijn minister „invloedrij ke" journalisten wil aan moedigen om positief over Zuid-Afrika en z'n apartheidsregime te schrijven. De man sprak berichten tegen, als zou het ministerie van Voor lichting met steekpennin gen werken. De Johannesburg Sun day Times schreef dat de minister van Voorlichting 725.000 gulden had uitge trokken om journalisten te „stimuleren." De woordvoerder van het ministerie gaf in feite toe, dat het genoemde be drag voor dat doel was uitgetrokken, maar er was volgens hem geen sprake van omkopen. „De bedoeling is al leen," aldus de voorlich tingsman, „om wat meer aandacht te geven aan de positieve ontwikkelingen in Zuid-Afrika." (géén onder nummer) Vroog noor de afdeling obonneeserrKe maandag m vrijdag taf 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AfDEUNG ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR, f "Onze gedachten zijn natuur lijk wel onmiddellijk in die richting gegaan en de zaak wordt ook opderzocht," aldus een woordvoerder van NS. "Maar het zou ons niet verbazen als daaruit blijkt dat de oorzaak ergens anders hgt," Bij het ongeval, even na twee uur gistermiddag, vielen drie gewonden. Twee mannelijke passagiers kregen een hersen schudding, de heren M. Schelle- vis (33) uit 's-Gravezande en J. Neijeboer (63) uit Amersfoort, Zij zijn naar het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis gebracht, waaruit laatstgenoemde gister avond alweer werd ontslagen. De heer Schellevis kan waar schijnlijk in de loop van van daag naar huis. Ook gewond werd de 56-jarige mevrouw H. L. van Diesen uit Hoek van Hol land. Zij werd ter plaatse be handeld aan kneuzingen en schaafwonden. Z/si»#'"" ASSEN - Het provinciaal be stuur van Drente is van plan een "terreur-artikel" toe te voe gen aan het provinciaal ambte narenreglement. Het artikel moet de materiele gevolgen van terreur waarvan ambtenaren en hun nabestaanden eventueel het slachtoffer worden, veilig stel len. De provincie heeft dit initia tief genomen vanwege de bij zondere omstantigheden in Drente die o.a. in maart leidde tot de gijzeling in het Asser pro vinciehuis. Het bestuur wil de huidige landelijke ontwikkelingen die tot zo'n artikel zouden kunnen leiden, niet afwachten. In mei wordt deze zaak ai door provin ciale staten behandeld. De minister van Binnenlandse Zaken zal voor de invoering van het artikel toestemming moeten geven. Voor de weduwe van de bij de gijzehngensactie omgekomen planoloog drs. K. De Groot uit Rolde hebben GS alvast een "kapstokartikel" ontworpen. Daardoor krijgt ze de zelfde rechten als die in het nieuwe terreur-artikel wordt voorge steld. ROTTERDAM Een vliegtic ket van de KLM, bestemd voor een reis rond de wereid is gesto len uit een auto aan de Wester- stngel in Rotterdam. Uit de wa gen waarvan het portierraam werd vernield verdwenen ook een koffer met 30 cheques van elk 100 gulden, 12.000 gulden aan contanten, een cheque van 37 mille en een blanco chequeboek. eigenaars van de NAM. Shell en Esso die elk 50 procent van de aandelen NAM bezitten. Behalve via de NAM verdie nen de oliemaatschappijen ook aan het aardgas via de Gas unie (50"» NAM (dus Shell en Esso), 40"u DSM en 10"o Staat) en door deelname m de buiten landse gasdistributiebedrijven. Shell heeft nog een voordeel tje extra: hij bezit grote belan gen in bedrijven die extreem goedkoop aardgas krijgen door subsidies uit het speciale aard gaspotje. De Groningse onderzoekers (toezicht: prof. J. Kommandeur) stellen voor export-aardgas in prijs te koppelen aan de inter nationale stookoliepnjs. Dat le vert nu a! jaarlijks enkele mil jarden extra op voor de staat. Dat zou ook de extravoordelen voor Shell en Esso teniet doen, stellen zij. De verschuiving van export en grootgebruik naar klemge- bruik zorgt daarna voor een ex tra-meevaller van ƒ13 miljard eind jaren negentig. 'Over de besteding daarvan is nu al een politieke diskussie noodzake lijk.' stellen de onderzoekers. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De middenka der-vakbond Unie BLHP twij felt of het nog zin heeft om met Philips verder te onderhandelen over een nieuwe ca.o. Philips- topman Rodenburg heeft im mers vorige week gezegd dat vacatur -tij Philips niet zullen worden crvuld, aldils de Unie BLHP. LANGLEY - Dr. Ge rald Keating van het Amerikaanse onderzoek centrum Langley meent dat het slinken van de ozonlaag in de afgelopen jaren eerder te wijten is aan verminderde activi teit van de zon dan aan vervuiling, bij voorbeeld door het uit spuitbussen vrijkomende freongas. Dr. Keatin"- 'egt dat hij het verban .ussen de ozonlaag en ue activiteit van de zon heeft gevon den door het bestuderen van de gegevens die de kunstmaan Nimbus 4 heeft opgeleverd. Deze kunstmaan meet maandelijks de variaties van de ozonlaag over 99 percent van het aardop pervlak. De activiteit van de zon verloopt volgens een elfjarige cyclus. De ozonlaag op 20 km hoogte beschermt mens, plant en dier door de po tentieel dodelijke ultra violette straling van de zon grotendeels op te van gen. Controleop snelheid 'slimmer' Met dit apparaat kan zowel de snelheid van het tegemoetko mende als het achteropkomende verkeer worden gemeten. Ieder een die te snei rijdt wordt met een gefotografeerd en krijgt de bekeuring thuis. Ook wanneer er verschillende auto's tegelijk op de foto komen heeft dit uit Zwitserland afkomstige radar- tje geen enkele moeite de over treder er uit te halen. Volgens de Algemene Ver keersdienst is de kans dat een Overtreder betrapt wordt veel groter. De Votkswagenbusjes stonden altijd zo opvallend in de berm geparkeerd dat iedereen al af begon te remmen. Als er straks een gewone personenwa gen in de berm staat woi dt dat moeilijker. Het zal er dan naar uit zien dat daar een auto met pech staat, en niet als een snel heidscontrole. DORDRECHT - Met een gebro ken nek is de 25-jarige vracht wagenchauffeur G. W. van der Polder uit Hellevoetsluis in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen nadat hij vannacht met z'n truck met oplegger tegen de middenbermbeveiliging bij de Drechttunnel botste. De containers die op de opleg ger stonden, blokkeerden de tunnelbuis richting Rotterdam volledig. Omdat niet met een ta kelwagen gewerkt kon worden, duurde het enkele uren - tot vanmorgen half zeven - voordat de ravage was opgeruimd. De truck raakte bij de klap total loss. Ik geef hiermee op ais nieuwe abonnee. Naam Adres Plaats- Soort abonnement: Dkwartaal Djaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog S3» 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als 9| beloning bij. ®S Naam afzender:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1