NAAR LOKATJES BINNEN SCHIEDAM Schoolkinderen leren mond-op-mondbeadem Ing Fiets-en wand voor Midden Delfland W ijkvereniging Groenoord kampt met gebrek aan bestuursleden 'V eel papier, geen plannen9 Vergadering schoolraad Hartapparaat op Kasteel [Bier en jenever in I beslag genomen m. STUURGROEP EEN- EN TWEEPERSOONS HUISHOUDENS -5 fi schiedam Aanrijding op Koemarkt Eerste postduiven- wedvlueht Vals honderdje Accu gestolen Oude vrouw slachtoffer van zakkenroller Acht rijverboden 'Weet je nog?' Bijdorp ïiifi fcfc sssi DINSDAG 18 APRIL 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Binnen zes maanden moet het college van burgemeester en wethouders met voorstellen ko men voor één of meer plaatsen voor woonwagens bin nen Schiedam. Die eis heeft de gemeenteraad gisteren unaniem in een motie bij het college op tafel gelegd. Tijdens de discussies over de toekomst van het woon wagenkamp antwoordde niet wethouder Collé namens het college, maar voerde burgemeester Lems zelf het woord. Lems verklaarde dit stilzwijgen met de smoes, dat Collé in de eerste plaats voorzitter van het woon wagenschap regio Westland is, terwijl het woonwa gen beleid een totaal college-beleid is. Achter de rug om Inspraak procedure 'Mager excuus'" Leerlingen van de Sint Janschool volgen aandachtig de demonstratie mond-op- mondbeademing in zwembad~Zuid. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 in SÈÊÊÊêM „Er komt niets concreets uit de stuurgroep", zegt ar chitect Pieter v.d. Heiden, die namens Man-Vrouw- Maatschappij in de stuurgroep zit. „Het is een leuk mistgordijntje. Veel papier, maar er komt weinig uit het overleg. Als dat nog een tijdje zo duurt, dan zeg ik dag met het handje. Ik heb geen zin om zp te blijven praten." j Slecht plan Het verbouwen van de school aan het Oude Kerkhof voor een- en tweepersoonshuis houdens komt volgens het college te duur uit. Niet bekend Hoofdmoot A r* Verhuizing van oc nwagenkamp betreurde ze het, dat door ver zuim van Van der Veer tijdens vergaderingen van het schaps- bestuur (een bundeling van twaalf gemeenten m de buurt) de Schiedamse noden onvol doende doorklinken. Noorde- graaf (PPR) meende, dat het mogelijk moest zijn een lokatie in de stad te vinden. Ruurd v.d. Veer (PvdA) open de de rij van sprekers, die het woord voerden naar aanleiding van een brief van het Landelijk Woonwagenwerk, en diende een motie in. Daarin verzoekt de raad het college binnen zes maanden met voorstellen te ko men voor de verhuizing van het woonwagenkamp naar één 'of meer lokaties binnen Schiedam. Tevens wordt in de motie ge vraagd een procedure te starten oo tot een bestemmingsplan- wijz."<dng te komen, aandacht te besteat.. adü CCI1 e.^rd begeleide inspraakprocedure en de raads commissies regelmatig te infor meren over de vorderingen. Hieraan werd op verzoek van het CDA ook nog het schapsbe- stuur toegevoegd. Mevrouw Taverne (CDA) vroeg om duidelijkheid. Ze wees op het bezwaarschrift van de gemeente Schiedam tegen het ontwerp-woonwagenplan Zuid- Holland. waarin Schiedam be zwaar maakt tegen een verhui zing van het kamp. Daarnaast In zijn antwoord verweet de burgemeester het Ministerie van CRM achter de rug om van het gemeentebestuur contact te hebben gehad met de kampbe woners. Daarnaast verweet hij enkele raadsleden tijdens de on langs in het kamp gehouden hoorzitting teveel verwachtin gen te hebben gewekt. Maar. zei Lems, ik heb geen zin in Zwar- te-Pietenspel. Lems zei dat het college uit sluitend op formele gronden had besloten het bezwaarschrift te handhaven. „We hebben Gede puteerde Staten laten weten, dat een gemengde commissie op zoek is naar lokaties", aldus Lems, die doelde op een na de hoorzitting ingestelde commis sie van ambtenaren en kampbe woners. Wel waarschuwde hij voor wat hij noemde „het ver kopen van dode mussen". In soortgelijke bewoordingen liet wethouder Zijdeveld zich uit. „Ik zal van harte meewer ken aan het zoeken naar een plaats, maar de kans.is erg klein om bestemmingsplannen te wij zigen. Je moet rekening houden met bezwaarschriften", aldus de wethouder. In zijn antwoord probeerde burgemeester Lems ook nog de schuld op CRM te schuiven, die zijn woonwagen- beleid onvoldoende duidelijk had gemaakt aan het gemeente bestuur. „Een mager excuus", vond Taverne. „Het beleid van CRM is jaren geleden gewijzigd. Is het college op beleidsgebied niet helemaal bij?" SCHIEDAM - De ge meenschappelijke school raad vergadert vanavond in de W.A. Van Liefland- school, Prinses Beatrix- laan 18-20, Op de agenda< staan vertrouwde punten als notulen, mededelingen en ingekomen stukken. Ook zullen de diverse commissies en werkgroe pen verslag uitbrengen. Na de pauze wordt het buitengewoon onderwijs belicht. De heer Heesen. hoofd van de lom-school en de heer Feenstra van de mlk-school Prof. Casi- mir geven dan informatie over zaken ais welke kin deren naar het buitenge woon onderwijs gaan. hoe dit onderwijs wordt gege ven en wat voor toe komstmogelijkheden de schoolverlaters hebben. De vergadering vari de schoolraad begint om acht uur en is openbaar. ROTTERDAM - Het Sparta- stadion beschikt over een eigen hartmassage-apparaat Gerard Verschoor, directeur van Het Vrije Volk en tevens voorzitter van de Hartstichting afdeling Rotterdam heeft de club gister avond een hartdefibnilator aangeboden. Het toestel, dat goede diensten kan bewijzen op plaatsen waar vaak duizenden mensen in een dichte massa bijeen zijn, kon worden aange schaft uit de opbrengst van r1' „Nacht van het Hart". SCHIEDAM - Bij een aanrij-j ding op de Koemarkt is de 52-ja-j rige inkoper A. H. E. R. met zijn! wagen gebotst op de auto van de 38-jarige~A. v. *t. H„ die stil' stond. R. kwam uit de richting van de Hoogstraat en verkeerde in de veronderstelling dat v. 't H. zou doorrijden, hetgeen'niet gebeurde -Bij de aanrijding werden beide wagens zwaar be schadigd. Daar v. 't H. klaagde over pijn in de nek, werd hij ter observatie in het gemeentezie kenhuis opgenomen. SCHIEDAM - "Meester, mag ik het ook eens, doen? Enthou siast reageren leerlingen van de Sint Janschool op de vraag van de badmeester wie de zojuist ge leerde mond-opmondbeademing in de praktijk wil brengen. Deze week maken ruim tweeduizend leerlingen van iagere scholen en SCHIEDAM - Postduiven vereniging De Vrijheid startte zaterdag haar eerste officiële wedvlucht van dit seizoen. Om negen uur werden in Roosen daal 432 duiven gelost bij noor- iderwind. De snelste duif legde de afstand van 48 km in negen uur 38.22 af. De laatste prijsduif deed er bijna tien uur over. De eerste drie prijswinnaars waren J. Triel, T. v.d. Berg en Johan Bakker. De volgende vlucht is aanstaande zaterdag vanuit Duffel (België). SCHIEDAM - Tijdens een steekproef zijn vrijdag 144 fles sen bier en een fles jenever in beslag genomen bij een koffie huis in Schiedam-Oost. Tegen de eigenaar, die alleen een ver gunning had voor de verkoop van niet-alcoholische dranken, is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM - Een vals biljet van honderd gulden is te voor schijn gekomen bij controle van de dagopbrengst van 10 tot 13 april van de Amro Bank aan het Nieuwlandplein. SCHIEDAM - Uit een vracht auto van Baartmans Transport BV, die geparkeerd stond aan de Ringerstraat, is vrijdag een accu ter waarde van 465 gulden ge- i stolen. SCHIEDAM Met de smoes of zij zich niet goed voelde, heeft een onbekende jnan zaterdag de 82-jarige mevrouw H. B. v. T.-K. vastgepakt en uit haar handtas een portemonnee met driehon derd gulden gegrist. Dit incident vond omstreeks half twaalf plaats op het kruispunt Nolens- laan-Kuyperlaan. De politie verzoekt een ieder, die dit geval van zakkenrollerij heeft gezien en gegevens kan verstrekken omtrent de identiteit van de man, contact met haar op te ne men. SCHIEDAM - De politie heeft dit weekend acht automo bilisten een rijverbod van ge middeld acht uur opgelegd. Op zaterdag kreeg de 22-jarige J. S. een rijverbod opglegd. Bij een aanrijding in de Gordonstraat botste een taxi tegen de auto van de 34-jarige P. v. d. H. die plotseling remde. Deze bleek te diep in het glaasje te hebben ge keken en kreeg eveneens een rijverbod opgelegd. Datzelfde overkwam de 25-jarige F. B., die in de Edisonstraat werd gegre pen. Hij weigerde ovengens de bloedproef en zijn rijbewijs werd ingenomen omdat hem ai twee keer eerder een rijverbod was opgelegd. Op zondag werden de volgen de automobilisten door de poli tie gestopt en rijverboden opge legd: de 43-jarige W. F. d. R. op de Laan van Bol'Es, F. v. d. H. (30) op de Vlaardingerdijk, J. C. v. d. H. (50) op de Churchillweg, J. C. v. L. (31) op de Westerkade en C. B. (48) op de Gerrit Ver- boonstraat. T SCHIEDAM - In het midden Delfland zijn zes routes uitgestip peld die ideaal worden- ■geacht voor de rust- zoekende fietser. De Stuwgroep Midden Delfland heeft samen met de Schiedamse VVV een boekje sa mengesteld waarin al le fiets- en wandelrou tes van het Midden Delfland bijeenge bracht zijn. In het boekje zijn routekaar ten opgenomen die geïllustreerd zijn met foto's en tekeningen. De komende week zullen de eerste exem plaren van het Midden Delflandboekje van de persen rollen. Vanaf 2 mei zal het bij de VVV voor de somma van 3,95 te verkrijgen zijn. Op 29 april zuilen tijdens een feestelijke bijeenkomst de eerste boekjes worden uitge reikt. De fiets- en wandel routes zijn allemaal vanuit Schiedam be schreven, maar kun nen te allen tijde van uit bijvoorbeeld Vlaardingen of Maas sluis gestart worden. Het initiatief voor het fietsrouteboek is uitgegaan van de Stuwgroep Midden Delfland. Op het mo ment dat alles al in kannen en kruiken was, bleek de stuw groep niet over de middelen te beschik ken om de folder te doen uitgeven. Daarop is de VVV (met voor namelijk financiële middelen) bijgespron gen. e--aA huishoudschool Liedewijde tij dens het schoolz- vemmen in zwembad Zuid kennis met kunstmatige beademing. Even- - als de kinderen van de Sint Jan school volgen de meesten de in structie van een half uur heel aandachtig en verdringen ze zich bijkans:' om het ook eens te proberen. Na de paasvakantie is het per soneel van zwembad' Zuid be gonnen om met behulp van een demonstratiepóp kinderen ver trouwd te maken met mond-op- mond en mond-op-neusbeade- ming. Ook leren ze de polsslag van iemand op te zoeken. "Al zou het resultaat van deze in structie maar .zijn", aldus het personeel van het zwembad, "dat één persoon zou worden ge red; dan is de instructie al doel matig geweest Veel kinderen hebben kunstmatige beademing wel eens op de televisie gezien. Ze willen het allemaal ook zelf proberen. Ze hebben van allerlei vragen zoals is er een kinder EHBO? Laatst vroeg een leer ling uit een hogere klas; "Als je uitademt, dan blaas je toch koolzuur uit? Hoe kan dat dan, want z'n drenkeling moet toch züurstof hebben?" Omdat we de mond van de pop steeds met al cohol schoonmaken en de borst uit een plastic zakje bestaat, 1 vragen ze ook wel eens: slaat het pijpje niet groen uit?" Na de korte maar indringende demonstratie zullen de school kinderen niet gemakkelijk ver geten, wat je moet doen als iemand schijndood is, of hoe be langrijk het is om direcht een dokter te alarmeren. Voor alle zekerheid wordt de demonstra- tieles dit jaar nog een paar maal herhaald. SCHIEDAM - De Wijk- vereniging Groenoord heeft' dringend behoefte aan men sen die tijd beschikbaar heb ben bestuurswerkzaam heden té verrichten. Op het moment telt het verenigings bestuur slechts enkele actie- leden en die kunnen niet e werkzaamheden ver- hten die noodzakelijk zijn de vereniging draaiende ruden. Op donderdag 27 april houdt de Wijkvereniging Groenoord z'n jaarvergade ring en bij die gelegenheid wii .men graag een aantal nieuwe bestuursleden instal leren. Die jaarvergadering wordt gehouden in Boerderij Landvreugd aan de Swee- lincksingel. Om acht uur wordt begonnen, waarna on der meer de jaarverslagen van de penningmeester en secretaris behandeld zullen worden. Groenoorders die actief willen worden in de wijk vereniging kunnen dat ken baar maken via Postbus 410 van de vereniging. HBSB SCHIEDAM.- Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van wijkvereniging Bijdorp brengen de toneelclub en de groep 10-15 van de wijkvereni ging vanavond een showpro gramma in 't Trefpunt onder de titel "Weet je nog?". De avond- begint om acht uur en is uitslui tend toegankelijk voor leden bo ven de zestien jaar. SCHIEDAM - Evenals in de meeste andere gemeen ten, wordt ook in onze stad het bouwbeleid nauwelijks aangepast aam de bevol kingssamenstelling die over een paar jaar wordt ver wacht. Aan het eind van de i jaren tachtig zal - zo is de verwachting - 65 procent van de huishoudens gevuld zijn met een of twee perso nen. In verband hiermede zijn In 111 gemeenten stuur groepen ingesteld die plan nen moeten maken. De Schiedamse stuurgroep voor één- en tweepersoonshuis houdens heeft tot nu toe veel papier geproduceerd, maar geen enkel concreet plan op tafel gelegd. De stuurgroep werd in juli 1976 opgericht en bestaat uit ambtenaren, een vertegen woordiger van de woning- bouwverenïngen en particu lieren (uit actiecomité De J Laan, kamerbewoning Lin- |-4fenhof, jeugdverbond, bui tenlandse werknemers en Man-Vrouw-Maatschappij). Voorzitter is burgemeester Lems. - jf. s In de gemeenten waar stuur groepen bestaan, is een onder zoek gedaan naar de behoefte aan woningen voor kleine huis houdens. De gegevens uit dit on derzoek geven nauwelijks in zicht in de huidige behoefte en de financiële gevolgen, „De vraagstelling was een beetje lullig. Er werd geïnformeerd naar een ideaalbeeld: wat voor eisen stel je en hoeveel zou je willen verwonen", aldus v.d. Heiden. Eén concreet plan is in Schie dam onderzocht op bevel van wethouder Zijdeveld. Na ander half jaar werlj kwamen Ge meentewerken en de Woning- dienst tot de conclusie dat het verbouwen van de school aan het Oude Kerkhof voor kleine huishoudens, te duur zou wor den. De stuurgroep kreeg opper vlakkig inzage in het plan en heeft tot nu toe tevergeefs om een kostenoverzicht gevraagd. „Een slecht plan", meent v.d. Heiden. „De gemeente heeft er huisjes kleine woningwetwo ninkjes in willen maken. Geen polonaise van samenwonen of bij elkaar over de vloer lopen. Ik had gehoopt dat er meer in de richting van centraal wonen was uitgekomen. De gemeente kwam uit op acht wooneenhe den die per stuk 75 000 gulden all in zouden kosten. Maar volgens mij en de rijksconsulent hadden er meer appartementen in ge realiseerd kunnen worden. Ik heb het idee, dat men niet bekend was met de richtlijnen van het ministerie en zich on voldoende op de markt georiën teerd heeft. In de plannen was geen rekening gehouden met de brandveiligheidseisen en men had ook de trappen en gangen gehandhaafd. Er is zestien maanden gezocht naar een op lossing die achteraf niet gereali seerd kon worden. Het zou beter geweest zijn als de gemeente een externbureau dat ervaring heeft met het verbouwen van panden, had ingeschakeld V.d. Heiden: „Er is in de stuurgroep op aangedrongen om een werkgroep in testellen voor het beoordelen van plannen. Daarbij wordt gedacht aan het opsplitsen van flats in Nieuw- land en enkele grote woningen in Schiedam. De gemeente heeft nog niet het idee, dat de woon ruimteverdeling naar de kleine re huishoudens toe gaat De vierkamerwomngen vormen de hoofdmoot Kleinere woningen en zeskamerwoningen zijn er niet Dat speelt in Schiedam dubbel sterk, omdat de meeste gezinnen niet zo kapitaalkrach tig zijn." V.d. Heidens conclusie is er een van teleurstelling „Na bijna twéé jaar is er pas één serieus^ plan getoetst aan de mogelijk- heden", zegt hij. „Dat had best- eerder mogen gebeuren ■9UX!iivmwrnd',»-'i <w.y* A#

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2