shell tweede in de wereld Niet weg uit Zuid-Afrika Van Agt beschermt privacy ministers VERDWAALD BOVEN SOWJET-UNIE? Politie man gaf vals honderdje 2995 Meiïbeüatj»; lek Oistenvijk Vijf cupfmales op tv Toer vóór huwelijk |pIBEg(i Sitting Bull R dood 'Usiieiie caravan-show Gif ontsnapt in Teraeuzen -I -1 1 1 -J GEEN SCHOOLMELK MAAR SPOELWATER Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Olsferwijk op maaïlO plaatsen te koop: ffrtllVci* INFORMATIE OVER BEZORGING "Land in zicht" Kruidenlikeur Daar kómt weer een Kosmos öeze unieke badhanddoek is gau'w verdiend.-.. Warmer Vrijdag 21 april 1978 32e jaargang no. 9459 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Shell is de op een na grootste onder neming van de wereld geworden. De omzet nam vorig jaar zo sterk toe, dat Shell het autoconcern General Motors passeerde op de lijst van 's werelds grootste be drijven.. O Zie verder pagina 11. Nauwelijks drong het bericht van de vermiste Boeing tot de buitenwereld door of met name op de thuishaven Seoel greep de paniek om zich heen. Huilend wierp de vrouw van de gezagvoerder, captain Kim Chang-Kyu, zich op de grond. Familiele den en. vrienden probeerden haar te troosten. Na het bericht van de landing bij Moermansk vatte zij weer moed. Een Boeing 707 van de Korean Air Lines. Advertentie van Rotterdam's grootste jeans-zaken Het einde! Origineel Svyèat-shirt Amsterdam, Berke! (ZH), Beverwijk, Ede, Heefenveen, Hengelo (O), pisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Berke! (ZH), Noordeindseweg 116, teL 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur Be! vóór 16.00 uur op zaterdag Natuurlijk volgde op deze heuglijke tijding een glaasje pittige Kruidenschipper voor de gehele - bemanning. Een moment waar soms maanden naar uitgekeken werd. Kruidenschipper de pittige kruidenlikeur. Om altijd in huis te hebben. '"V Jgfc J*» k Sitting Bull, volgens een Amerikaans persbureau de zoon van het gelijk namige Sioux-op- perhoofd, is op 90-jarige leeftijd overleden in een bejaar denhuis in de Ameri kaanse staat Califomië. De man naar wie hij ge noemd is werd aan het eind van de vorige eeuw door de poli tie ver moord. TERNEUZEN - Een man is gisteren met ernstige vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgeno men nadat bij Broomchemie (aan de rand van Terneu- zen) een wolk zeer giftig broomgas was ontsnapt. WaSero©£> i gebeurt vandaag... Nieuwe abonnee bon. !i, Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 -13.63.80 - 147411 Nummer één bleef Exxon, ook een olieconcern. Shell staat nu tweede met een totaalomzet van ongeveer f 129 miljard en GM is derde geworden met een omzet van 125 miljard. Shell is niet van plan zich iets aan te trekken van de oproep van de Raad van Kerken, die wil dat Europese bedrijven zich 'terugtrekken uit Zuid-Afrika. Volgens Shell-topman De Bruy- ne heeft dat geen enkele zin. ,„Wé zitten meer dan 70 jaar in Züid-Afrika en we hebben er geïnvesteerd voor bijna een half miljard gulden. Er zijn gelijke rechten en betalingen voor blanke en zwarte werknemers, gescheiden lokalen voor sport, lunches e.d. bestaan bij ons niet," aldus De Bruyne bij de presentatie van Shells jaarver slag. Shell vindt dat het bedrijf in Zuid-Afrika "ruimschoots vol doet aan de EG-richtli jnen." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Premier Van Agt weigert de lijst met neven functies van ministers en staatssecretarissen helemaal openbaar te maken, maar Ka merleden mogen het overzicht wel "ter vertrouwelijke kennis- ame" bekijken. Volledige open baarheid zou volgens Van Agt een inbreuk op de privacy van de bewindslieden betekenen. Van Agt, zo blijkt uit zijn ant woord op vragen van de PvdA- Kamerleden Vellenga en Stoffe- len, vindt dat het parlement zijn controlerende taak op die ma nier in voldoende mate kan uit oefenen. •JSs.' Russen dwingen toestel Zuid-Korea tot landen WASHINGTON/TOKIO - Russische straaljagers hebben de afgelopen nacht een Boeing 707 van de Zuid- koreaanse luchtvaartmaat schappij KAL tot landen gedwongen bij de Noordrus- sische havenstad Moer- mansk. Het Japanse minis terie van Buitenlandse Za ken maakte dit vanochtend bekend, nadat de gehele nacht grote onzekerheid over het lot van het vlieg tuig had bestaan. Met aan boord 97 voorname lijk Japanse passagiers en 13 be manningsleden was het toestel gistermiddag rond twee uur uit Parijs vertrokken. Om ongeveer kwart voor tien Nederlandse tijd had het moeten landen in Anchorage in Alaska. Paniek brak uit toen het vliegtuig daar met op tijd aankwam. Gevreesd werd dat het vliegtuig een nood landing had moeten maken of was neergestort in het poolge bied. De gehele nacht werden zoek acties gehouden en deden ramp- geruchten de ronde Pas van morgen kwam daaraan een ein de toen woordvoerder Jody Po well van het Amerikaanse Witte Huis bekend maakte dat radar peilingen hadden uitgewezen, dat het vliegtuig, mogelijk bij vergissing, boven het grondge bied van de Sowjetunie terecht was gekomen. Amerikaanse functionarissen die daarna hun licht opstaken in Rusland kregen te horen dat het toestel inderdaad tot landen was gedwongen, nadat het het Rus sische luchtruim was binnenge drongen. Aan boord is alles O.K. en passagiers en bemanning maken het goe 1 Dit werd later nog bevestigd door een woordvoerder van de Zuidkoreaanse luchtlijn. Zuid- Korea is. in -moeilijkheden ge raakt door het" incident, want het land Onderhoudt geer, diplo matieke betrekkingen met Rus land. Vandaar dat wordt ver wacht dat het land via derden als Japan en de VS zal moeten proberen over vrijgave van het vliegtuig en de inzittenden te onderhandelen. De woordvoerder van de KAL-luchtvaartmaatschappij zei overigens te betwijfelen of het toestel wel boven Rusland terecht was gekomen. Hij achtte dat gezien de moderne naviga- tie-apparatuur hoogst onwaar schijnlijk. "-Ml (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Rijksrecherche onder zoekt of een 36-jarige po litieman uit Rotterdam zich schuldig heeft ge-1 maakt aan een strafbaar j feit door te betalen met een vals biljet van bon- i derd gulden. De verdachte, de hoofd agent R. B-, is niet ge- schorst maar mag geen dienst meer doen in af wachting van de resulta- ten van het onderzoek. De leiding van het Rotter damse politiekorps heeft zelf de Rijksrecherche in geschakeld. Volgens een politie woordvoerder kan uit dit laatste worden afgeleid, dat de korpsleiding reke- J ning houdt met kwade j trouw van de hoofdagent. Waar de man het valse geld zou hebben uitgege- ven en hoe zijn chefs daarvan op de hoogte zijn gesteld wil de politie niet f meedelen. 100 °/o katoen met V-hals Div. kleuren "V- Geldigfzotang de voorraad strekt) j in alle Mikx-zaken MEPPEL - In plaats van volle melk kregen leerlin gen van een aantal kleu ter- en basisscholen in Meppel gisteren spoelwa ter in hun dagelijkse zul- velkartonnetjes. Het me rendeel van de oudere leerlingen het het bij één teug. Veel kleuters dron ken het kartonnetje spoel water echter braaf leeg. De fout ts gemaakt in een melkfabriek m Gro ningen. Het is daar gebruik na iedere afgeleverde partij melk de leidingen schoon te maken. In een aantal kartonnetjes komt dan automatisch spoelwater terecht Normaal worden die kartonnetjes wegge gooid maar dat was dit keer door ziekte van een personeelslid niet ge beurd. Volgens de fabriek staat ook het spoelwater onder controle, zodat de kinde ren geen nadelige gevol gen zullen ondervinden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De NOS-tele- visie wil de komende drie we ken vijf nationale en internatio nale voetbalbeker-finales uit zenden. Van twee matches staat al vast dat de NOS ze op het scherm zal brengen: Ander- lecht-Austria Wi'en (Europacup 2) op 3 mei in Parijs en Liver- pool-FC Brugge (Europacup 1) op 10 mei in Londen. Beide uit zendingen beginnen om tien over acht 'avonds op Nederland 1. Over de "dubbelfinale" (26 april en 9 mei) tussen PSV en Bastia wordt nog onderhandeld. Rond de laatste van deze twee wedstrijden zijn er geen grote problemen. De TROS heeft al aangeboden haar zendtijd op 9 mei te ruilen. Op 26 april heeft de NOS zelf zendtijd, maar in verband met de hoge kosten is het nodig dat de reportage kan worden door verkocht aan andere landen. Tenslotte zal de NOS proberen de Nederlandse bekerfinale (Ajax - AZ '67), die op 5 mei wordt gespeeld, rechtstreeks op de tv te brengen. Of dat lukt hangt er van af of het Olym pisch stadion uitverkocht zal zijn, en of de VARA die daj zendtijd wil ruilen. LEIDEN - Een of twee huwe lijken kunnen ervoor zorgen dat de Tour de France op 29 juni in Leiden als een soort hindernis- race van start gaat Vier bruidsparen zouden die middag trouwen, maar de ge meente wil hun huwelijksda tum verschuiven in verband met de Tour. Van twee is het nog niet zeker of zij bereid zuilen worden ge vonden een andere dag te kie zen. Gebeurt dat niet, dan zullen de twee bruidsstoeten mogelijk in een bus tussen het Tourge- beuren doorgeloodst worden. Vannacht plaatselijk mist- - banken en minima rond 5 gra den. Overdag overwegend droog met zonnige perioden. Meest matige zuidwestelijke wind. Maxima omstreeks 16 graden. 22 apt. zon onder 20.49 maan op onder 2121 06.19 Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorj^ervice: 010 -147400 vóór 16.00 uur Importeur. Slorisa B V, Hoogstraat 151 Rotterdam - telefoon 010-136406 Stacaravans Na het ongeluk ontruimde de politie het hele Terneuzense ha vengebied. De fabriek is buiten bedrijf gesteld. Vijftien mensen die na het ongeval ter observatie naar het ziekenhuis van Sluiskil waren gebracht konden na korte tijd weer naar huis. Nadat alarm was geslagen moest de politie 150 mensen eva- geveer 60 mensen, van wie er gisteren op het moment van de gas-ontsnapping 25 aanwezig waren. cueren. Daarbij waren er nogal wat die vergiftigingsverschijn selen vertoonden: braakneigin gen, hoofdpijn, keelpijn en blaasjes op de tong. Het gevaarlijke gas, dat uit een lekkende afsluiter kwam, werd onschadelijk gemaakt door vermenging met ammo niak. 'Mensen die bij havenbedrij ven werken vertellen dat zij plotseling in een stankwolk stonden die ademhalen vrijwel onmogelijk maakte. Direct daarna arriveerden politiewa gens om iedereen af te voeren. Ook opvarenden van zee- en binnenvaartschepen werden uit de gevarenzone verwijderd. De Zeeuwse commissaris der koningin, dr. C. Boerden, heeft gistereavond beslist dat Broom chemie met dicht hoeft. Hij deed dat nadat de directie had laten weten dat de fabriek pas weer zal gaan draaien als deze zaak is uitgezocht en maatregelen zijn genomen om herhaling te voor komen. Bij Broomchemie werken on- COLORADO SPRINGS - De Russische kunstmaan Kosmos 8® zal naar men vreest zondag uit zijn baan vallen en "ergens" op aarde neerstorten. Het Ame rikaanse Luchtverdedigings commando heeft een algemene waarschuwing doen uitgaan. Gedeelten van de satelliet zul len vrijwel zeker instaan op een plek die pas luttele uren tevoren bij benadering kan worden vastgesteld. Een woordvoerder noemde de Kosmos een militaire kunstmaan. "De precieze functie ervan kennen we niet Kernma teriaal heeft de 849 vermoede-' lijk niet aan boord." Delen van de Kosmos 954, met een complete kerncentrale aan boord, zorgden eind januari voor een gigantische paniek in, Canada. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat {50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam- Adres Plaats: Soort abonnement: kwartaal Djaor Hij/zij ontvangt Het Vfrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1