Onaf plan ent was 'aanbrenger van Kalma jf overval op gokhoi Albeda: VAD-fonds moet er snel komen 'Praat wél met Rode Brigades' Gratie voor Noreen /\i r. uw S huis Er is nog *n bungalow voor u vrij! f, I J Wk C^a— i ;:.i/ m rwsjwm 'fut llW»r Egypte pakt terroristen Kosters lopen uit katholieke bond Vrouw dood bij Evipan: 2500 boete voor arts Vakantiepark Deze unieke badhanddoek is asm verdiend Zonnig INFORMATIE OVER BEZORGING: 4 ^GRONDDEELBV zie pagina Als 11 nü belt! se§ mm yaiteiaa?.. Zaterdag 22 aprü 1978 32e jaargang no. 9460 hoofdredacteur herman wigbold De kinderbijslag-operatie van het kabinet-Van Agt lijkt in hoofdlijnen op de plannen die Den Uyl had om via de kin derbijslag te bezuinigen. Maar de plannen van Van Agt verschillen op twee punten, ze nivelleren minder sterk (een gunst aan de VVD?) en het plan wordt in een onaf ka der gepresenteerd. Op zichzelf is er voor deze manier van beperking van de groei van de overheidsuitgaven veel te zeggen. Zeker voor hogere inkomenstrekkers is een zaak als kinderbijslag een ouderwetse, vanuit de confessionele gedachtenwe- reld geïnspireerde zaak. In de discussie over de beper king van de groei van de bevolking is de kinderbijslag wel 's wat grof "fokpremie" genoemd. Maar die kinderbijslag is natuurlijk wel een inkomensbestanddeel dat telt, zwaar- i der meetelt naar mate het inkomen kleiner is. Eén deel van het plan, de afschaffing van de kinderaf trek, komt aan het bezwaar van de inkomens-aantasting redelijk tegemoet. Maar deel twee, de afschaffing van de dubbele en drievoudige bijslag voor studerende kinderen van 16 en 17, levert voor de niet-hoge inkomens die hun kinderen willen laten doorleren een ernstige belemmering op. Den Uyl wilde dat "gat" dichten door de koppeling van de nieuwe kinderbijslag aan een nieuwe vorm van studiefi nanciering. Dat laatste laat het kabinet-Van Agt (nog?) na. Een goed plan in een onaf kader kan een slechte zaak opleveren. Het kamerdebat zal duidelijkheid moeten ver schaffen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het meedoen van hoofdinspecteur B. D'Kalma aan een Rotterdamse demonstratie (op 27 oktober 1977) tegen de Bondsrepubliek Duitsland naar aanleiding van de dood van Andreas Baader en ande ren is officieel gerapporteerd door een hoofdagent van de Geüniformeerde Dienst, die in burger meeliep in de stoet. Sfeer (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De kinderbijslag-regeling gaat rigou reus op de helling. Een ingrijpende verandering vari het systeem bespaart honderden miljoenen voor de overheids-portemonnee, brengt een kleine inkomens verbetering voor lagere inkomenstrekkers met zich mee en veroorzaakt een loonsverlaging voor ouders met hoge inkomens. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie gewapende mannen hebben gisteravond een illegaal gokhuis in Rotterdam overvallen. Zij dwongen de aanwezigen al hun geld en spullen van waarde af te geven en gin gen er vandoor in een auto. Bel 010-14 74 00 ROME - De aandrang op de christendemocratische Italiaanse regering om onderhandelingen te beginnen 'met de ontvoerders van de voormalige premier Aldo Moro, wordt steeds groter. De echtgenote en de kinde ren van Moro hebben een beroep op de regering en de Christendemocratische Partij gedaan, hun harde op stelling tegenover de Rode Brigades te wijzigen. O Zie verder pagina 7 J Sublieme "stekkies** voor - uw sta-caravan. Te koop of te huur in Huybergen, Almen of 'Zuid-Beveiand. Zie onze aanbiedingen op pag. 14 „Gronddeel/ Zeelandhuizen Oostweg 2 Ouwerkerk Tel. 01114-1405. (26 'J28y30^2 i34,J36^33 De reacties op de kin derbijslag-operatie op pag. 15. 40.000 50.000 Uitgerekend voor volgend jaar betekent de kinder bijslagoperatie voor gezinnen: Min.L Mod. (ƒ21.750) (ƒ29.600) 1 kind 65 0 2 kind. ƒ99 ƒ23 3 en meer 148 56 kinderen Deze effecten op het loon gelden voor het jaar-inko men. De nadelen van de afschaffing van de meer-kin- derbijslag voor studerende kinderen zijn in dit staatje niet meegeteld. 0 0 0 - ƒ293 - ƒ444 - ƒ595 Want Vakantiepark "t Wolfsven te Mierlo (N.BR) begint nu met het verhuren van nieuwe comfortabele bungalows. Ja óók voor het hoogseizoen. De 6-pers„bungalows zijn ruim, compleet ingericht (kleuren TV) en fraai gelegen, 't Wolfsven biedt alles voor een geslaagde gezinsvakantie in 'n prachtige omgeving: o.a. overdekt verwarmd zwembad met afzonderlijk peuter- en kleuterbad, groot natuurbad met strand en Iigweide, gezellige taveerne met terrassen enz. Bel nü voor informatie vrijdagavond tot 21.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur of tijdens kantooruren, 04927-1661. Vakantiepark 't Wolfsven, Patrijslaan 4. Mierlo. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000. VB Rotterdam. f'Wal erooihN», Nieuwe abonnee bon. ra MS S3 f, l"*-* Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel, 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 13.63.80 - 14.74.11 De hoofdagent was volgens zijn eigen verslag, dat Het Vrije Volk dezer dagen onder ogen inreeg, slechts „belast met het observeren van deelnemers om mogelijke wanordelijkheden vroegtijdig te onderkehnen", maar vestigde niettemin de aan dacht van zijn chefs op de aan wezigheid van Kalma. Het hoofdbureau van politie deelde gistermiddag desge vraagd mee, dat het signaleren van personen niet tot de taak van toezichthoudende politie mannen behoort Mede op grond van deze onte rechte rapportage werd Kalma door de burgemeester berispt. Procureur-generaal Van der Feltz ging verder en eiste over plaatsing van de heer Kalma, die daarop zelf ontslag nam. „Ik wist niet," aldus de ex- hoofdinspecteur tegenover Het Vrije Volk, „dat geüniformeerde politiemensen ingezet werden als waren zij demonstranten. Het krijgt bovendien een bij zonder accent als ordebewaken- de ambtenaren bepaalde beto gers gaan rapporteren." i Op onze vraag over inzet en taak van de geüniformeerde po litie bij demonstraties ant woordde een officiële woord voerder van de politie: ;,Als dat in het belang van de openbare orde wenselijk werd geacht, bij voorbeeld om de sfeer te bepa len, hebben politieambtenaren in het verleden in en rond de monstratieve optochten meege- Jopen. Zij deden dat uitsluitend om eventueel maatregelen te kunnen treffen als er een agres sieve sfeer zou ontstaan en be slist niet om bepaalde personen te signaleren of te rapporteren." Deze, tot driemaal toe her haalde en met klem uitgespro ken verklaring, is in strijd met de politiepraktijk, waarover meer op de voorpagina van onze weekeindbijlage Vrijuit. g straks gunstiger vooi inkomens Kern van de verandering: de kinderaftrek in de belas ting verdwijnt; tot aan in komens van ƒ40.000 wordt dat nadeel weggewerkt door een extra-verhoging van de kinderbijslag. Die opslag krijgen hogere inkomens trekkers niet. Deze verandering bespaart de overheid 300 miljoen uitgaven in '81. Daarnaast verdient de overheid in dat jaar 820 miljoen door per 1 januari 1979 de kin derbijslag voor 16-jarigen en in '80 voor 16- en 17-jarigen dras tisch te verlagen. Ouders met kinderen van die leeftijd krij gen nu voor studerende, thuis wonende kinderen dubbele kin derbijslag en voor uitwonende studerende kinderen drievoudig kinderbijslag. Bedoeling is dat de verdubbe ling en verdrievoudiging van de kinderbijslag pas op 18-jarige leeftijd zal ingaan. Over dat Gei* mondei Het drietal viel om streeks negen uur binnen in het gokhuis, aan de Noordsingel 63. De man nen droegen nylonkousen over het hoofd. Eén van hen was gewapend met een stengun, een tweede met een flobertgeweer,'en een derde met een pistool of revolver. Terwijl één van de overval lers bij de deur bleef staan schudden de overige twee de aanwezige bezoekers letterlijk uit. In het gokhuis waren ten tijde van de overval nog zo'n twintig mensen. Het gokken was overigens al beëindigd; de aanwezigen waren nog wat aan het nakaarten. Twee bezoekers werden bij de overval gewond. Zij werden ge slagen met een kolf van één van de vuurwapens en zijn aan lich te verwondingen behandeld in het Bergwegziekenhuis. De overvallers gingen er van- dóor met een vluchtauto die met draaiende motor- op de Noord singel stond. De wagen werd be stuurd door een vierde man. Ge tuigen konden de politie geen waterdicht signalement geven van de vluchtwagen of één van de overvallers. Niet bekend is hoe groot de buit is van de overval. Eén van de overvallen aanwezigen in het gok huis wordt gewond naar het Bergwegzie kenhuis ge bracht Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen van 13 graden aan zee tot ongeveer 17 graden in het binnenland. 23apr. Hapr. zon op onder 0&2? 20.50 06.25 20.52 maan op onder 2121 06.49 22.36 07.24 DEN HAAG - Het col lectieve deel van de Ver mogens Aanwas Deling, het VAD-fonds, zal er ze ker snel moeten komen, zegt minister Albeda.^ De opsplitsing van de VAD in twee delen mag er van de minister van Sociale Zaken niet toe leiden dat het VAD-fdnds wordt uitgesteld of helemaal van de baan zal dreigen te raken. Nu toch het individuele deel indienen, de winst- k delingsregeling per be drijf, is volgens Albeda noodzakelijk, omdat de VAD anders niet meer per 1 januari vorig jaar in werking kan treden. Albeda stelt wel dat het principiële aan zo'n VAD- fonds (eigendom voor werknemrs leidt tot me dezeggenschap) hem nau welijks aanspreekt "Ge zeur" en "flauwekul" en "ouderwets" noemt de minister die principiële benadering in een inter view met onze redacteur HENK DRENT op pagina 4, FOCUS. O Meer over de VAD op pagina 15. (géén ondar nummer) Vraag naar de afdeling abonnee Jervice maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur, ZATERDAGS IS DE AFDEUNG ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. Ook vakbondsleiders, bis schoppen en Italiaanse burgers hebben een oproep gedaan om in godsnaam maar te beginnen met onderhandelingen met de ontvoerders. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, An drew Young, wilde gisteravond de Veiligheidsraad bijeenroepen voor "beraad over een humani-' tair onderwerp". Volgens diplo matieke bronnen wilde Young de Veiligheidsraad vragen een unanieme internationale oproep te doen aan de Rode Brigades om Moro vrij te laten. Hij kreeg echter geen steun. Het ultimatum van de Rode Brigades loopt vanmiddag om drie uur af, Wordt de eis niet in gewilligd, dan zal Moro worden gedood, aldus de ultra-linkse terreurorganisatie. De eis van de Rode Brigades is overigens vaag: "Laat honder den communistische gevange nen vrij." LONDEN - De 20-jarige Noreen Winchester uit Noord- Ierland, die tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op haar vader, heeft van de jarige koningin Elizabeth gratie gekregen. Noreen was jarenlang door haar drankzuchtige vader sexueel misbruikt, toen zij hem ten slotte met een mes van het leven beroof de. Na een actie van Nederlandse vrouwen kwam er een internatio nale campagne op gang om vrijlating voor Noreen Winchester te verkrijgen. In hoger beroep werd Noreen opnieuw veroordeeld, méar de rech ter adviseerde haar om gratie te vragen. T'v CAIRO - In Egypte zijn twin tig leden van een terroristische organisatie aangehouden. Zij worden verdacht van het bera-- men van moord en sabotage, zo meldt het semi-officiele blad Al-Ahram. De groep bestaat voornamelijk uit Arabieren. Twee leden komen uit, niet ge noemde, Europese landen. De groep zou, volgens het blad, de Egyptische vredespogingen wil len dwarsbomen. 7 punt zal het kabinet-Van Agt de Sociaal Economische Raad om advies vragen. FNV-man Herman Bode noemt dit deel van de operatie alleen aanvaardbaar als het met ten koste gaat van lagere inko menstrekkers. Het kabinet-Van Agt neemt met deze kmderbij- slag-operatie de grote lijnen over van wat de regering-Den Uyl al aan de Tweede Kamer had voorgesteld. De wijziging zit 'm in het feit dat Den Uyl de nadelen van de afschaffing van de kinderaftrek slechts tot aan het modale inko men 29.600) wilde wegwerken met een extra opslag en Van Agt dat doet tot aan 40.000. Voor alimentatie betalende ouders zal de regeling geen ex tra lastenverzwaring betekenen. Zelfstandigen zullen van deze operatie nog niets merken. Dat wil het kabinet later bekijken. Ai\ ROTTERDAM - Ruim honderd kosters uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam zijn uit de Ka tholieke Ambtenaren bond (KABO) gestapt en hebben zich aangemeld bij het CNV. De kosters vinden dat hun belangen onvoldoende in de KABO worden behartigd. Zij waren lid van de kostersbond St. Willi- brordus die in 1974 is op gegaan in de KABO. Zij menen dat de zelfstandige herkenbaarheid van hun vakgroep binnen de KA- BO-afdelingen verloren gaat. Zij verwachten dat hun belangen nog meer m het gedrang komen als de KABO een federatie aan gaat met een andere amb tenarenbond binnen de FNV, de ABVA. Het hoofdbestuur van de KABO zegt verrast te zijn over het opstappen van de kosters. Zij heb ben nooit bezwaren geuit tegen het KABO-beleid, aldus het hoofdbestuur in een reactie. Het wijst er er verder op dat de bond juist heeft bewerkstel- liigd dat de arbeidsvoor waarden voor kosters aanzienlijk zijn verbe terd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het Medisch Tuchtcollege in Den Haag heeft een huisarts veroordeeld tot 2500 gulden boete wegens het ondes kundig behandelen van een vrouw in het tandheelkundig instituut Evipan m Rotterdam. De vrouw kwam na haar behan deling miet meer bij uit de nar cose en overleed aan een nier- slagaderscheuring. Mevrouw G. M. van D. uit Meppel was op 20 mei naar Rot terdam gegaan om haar gebit te laten trekken. Zij had daartoe besloten na overleg met haar man na het lezen van een adver tentie van Evipan in Tros-kom- pas. O ZIE VERDER PAGINA 3 r Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: 8 Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: Q kwartaal 8 Ojaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog fS 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als ii beloning bij: Naam afzender Adres:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1