Milde dood bespreekbaar NODIGT U UIT maandag 24 april PROVINCIE ZUID-HOLLAND ZEGT'NEE' wisselb nd wisseiblnd wisselb wisselb. Artikel 19; wat is dat eigenlijk? 190211977 Weer beenderen gevonden schiedam Paard steigerde Aanrijding met drank Diefstal polstas Auto's vernield UITSLUITEND NIEUWE AUTOBANDEN ZATERDAG 22 APRIL 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA^ SCHIEDAM - Aad Borsbooms verhaal begint medio '75 als hij in dienst komt bij Speijer. Hij is servicemon teur en moet dus voornamelijk koelkasten, wasmachi nes, fornuizen en dergelijke repareren en aansluiten. "Witgoedmonteur" heet dat in vaktermen. De relatie tussen de werkgever en de werknemer heeft nooit erg goed gelegen, maar gaf toch geen aanleiding tot hoog lopende ruzies, aldus Borsboom. Asbak SCHIEDAM - Euthanasie (de milde dood) was het onderwerp van de tweede Social-Inn die in de Ark door de Stichtiny Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord werd georganiseerd. Om hievoor wat discussie-mate riaal aan te dragenr werd de film „Tijd voor de dood" vertoond en wisselde mevr. Indeweij-Gerlings, be stuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwil', lige Euthanasie, van gedachten met de aanwezigen. GOOPNteowe Waterweg voor de gezellige bijeenkomst voor klanten van COOP Nieuwe Waterweg 's avonds 8 uur in Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Na het huishoudelijk gedeelte wordt de avond verzorgd door Het Nederlands Zuivelbureau. Er is iets te proeven en er zijn mooie prijzen te winnen. SCHIEDAM - „Ik denk, dat GS heel zorg vuldig wil handelen en niet het verwijt wil krijgen, dat het zijn oordeel over het hele be stemmingsplan klaar heeft door met een deel ervan al akkoord te gaan." Dat antwoordt wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke orde ning) op de vraag, waarom hij denkt'dat Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland gewei gerd hebben artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening toe te passen op de bouw van 304 woningen in Woudhoek-Noord. Koppeling Chris Zijdeveld: teleurge- steld. De vlakte ten noorden van het Faassenplein zal voorlopig nog niet bebouwd worden. BEL NU 84.22.33 BEL NU 26.SS.55 Ijerqieuwt uw veiligljbid! LET OP!! DONDERDAGAVONDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! Ijerryeuwt uw veiligheid! ft BEL NU 26.55.55 van wereldmerk! Ook lisandere maten vele aanbiedingen! Incl. BTW en montage BALANCEREN GEBRUIKTE BANDEN REPAREREN KLAAR TERWIJL U WACHT! fierry'euwt uw veiligljeid! LET OP!! DONDERDAGAVONDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! Ijerqieuwt uw veiligl\eid! BEL NU 84.22,33 Schiedammer Aad Borsboom heeft voorgoed zijn buik vol van het werken voor een baas. Met de moed der wanhoop is hij voor zichzelf begonnen. De telefoon bij hem thuis wordt sinds kort niet meer opgenomen met de woorden „Met Borsboom maar met „Electro wacht, goede middag.».". Nare ervaringen met zijn ex-werkgever in Maas sluis hebben deze 37-jarige Schiedammer doen besluiten om het in vredesnaam maar in zht eentje te gaan proberen. Het wordt hem echter niet gemak kelijk gemaakt, noch door in stanties als de Sociale Dienst, noch door de banken, noch door de wet. Al die problemen die zich met de genoemde instanties kunnen voordoen, doen zich ook bij Aad Borsboom voor, maar met veel gepraat en soebatten slaagde hij er wel in die bet hoofd te bieden. Totdat zich deze week een pro bleem bij de reeds lange rij voegde, waaraan de Schiedam mer weinig kon doen. Zijn ex- werkgever voert een privé-oor- log tegen Borsboom teneinde diens plannen voor een eigen bedrijfje te torpederen. Aad Borsboom is namelijk in dezelf de branche werkzaam gebleven als waarin hij in Maassluis werkzaam was: als service- monteur van huishoudelijke keukenapparaten (koelkasten e.d.). De tegenslag die bij Aad Bors boom het hardst aankwam in zijn strijd om het bestaan was de mededeling van een Maas- siuise krant, dat zijn adverten ties niet meer opgenomen kon den worden. Onderzoek leerde Borsboom dat zijn voormalige werkgever Speijer daar achter stak. Die dreigde zijn eigen (ve le) advertenties te zullen intrek ken als ook Aad Borsboom met zijn advertenties in het blad De Schakel zou blijven staan. En als altijd won big brother en verloor de kleine zelfstandige. Borsboom was laaiend en belde verontwaardigd alle kanten op om raad en met de vraag „mag dat nou zo maar?" Helaas voor hem mag dat inderdaad zo maar. 'Voor een baas werken? Dat nooit meer! Op een dag echter komt baas Speijer bij Borsboom met de aanbeveling om eens wat meer vakliteratuur te lezen. "Het eer ste artikel dat ik lees vermeldt dat servicemonteurs recht heb ben gekregen op een 40-urige werkweek en op compensatie van koopavond- en zaterdag- werk. Ik werkte vanaf het begin 41 uur per week, plus twee uur op de koopavond en voor zater- dagwerk ontving ik niets extra", vertelt Borsboom. Dat vond de Schiedammer vreemd en hij stapte eens naar z'n baas. "Die had net een boot gekocht en vroeg of ik het ach terstallig loon van 3300 in tijd in plaats van in geld uitbetaald wilde hebben", vervolgt Bors boom. Dat wilde hij echter niet, waarna hem het werk op het Maassluisse bedrijf vrijwel on mogelijk werd gemaakt. "Ik moest rijden in een onver zekerde auto, die later aan iemand anders werd gegeven en zo had ik helemaal geen vervoer meer als ik naar een klus toe moest. Het werk dat ik deed werd me afgenomen en ik moest de zolder opruimen, en zo kre gen Speijer en ik bijna slaande ruzie". De situatie werd onhoudbaar en Speijer vroeg ontslag aan voor Borsboom. Een artikeltje m de wet die toestaat dat iemand ontslagen wordt als hij niet met z'n werkgever kan opschieten, werd van toepassing verklaard en Borsboom stond op straat "Het arbeidsbureau dacht dat ik op een dag Speijer in elkaar zou slaan en ging daardoor akkoord met het ontslag", vertelt Bors boom. De sociale uitkering aan Bors boom kwam vervolgens in ge vaar, daar zijn werkgever had opgegeven dat Borsboom ƒ1250 per maand verdiende, terwijl dat slechts 1.000 was. "Ik kreeg een briefje dat ik geen recht op WW had, want ik zou al die maanden 250 te weinig hebben opgegeven. Dat geintje had ie me al eerder geflikt, want vol gens een eerdere opgaaf van Speijer aan het GAK zou ik 825 verdienen, toen dat 1000 was. Als ik toen ziek geworden was, zou mijnuitkering toch ook mooi minder dan 80 van 1.000 zijn geweest". Drie maanden lang kreeg Borsboom geen werkloosheids uitkering, omdat het verschil in loonopgaaf eerst uitgezocht moest, worden. Die financiële kwestie is inmiddels rechtge trokken, maar nog steeds speelt het gevecht om de ƒ3300 ach terstallig loon. Juist deze week kreeg Borsboom bericht dat die zaak vermoedelijk voor de kan tonrechter komt. "En wie weet wat me dan nog allemaal boven het hoofd hangt", aldus de Schiedammer. Al die toestanden heeft Bors boom echter rustig uitgevoch ten, maar de grootste klap kwam pas toen hem bleek dat zijn ex-werkgever hem nu ook nog zijn zeer zuur verdiende bo terham uit de mond probeert te stoten, "Ik ben nou moeizaam voor m'n eigen begonnen, en nou probeert zo'n asbak van een Speijer me het werken nog maals onmogelijk te maken. Ad verteren is belangrijk voor me", aldus Borsboom, "als ik dat niet doe krijg ik geen klanten". Aad Borsboom maakt zich ook zor gen over zijn advertenties in Schiedamse bladen, als die ook nog geweigerd worden, gaat hij helemaal het schip in. "En dat ik behalve in Schiedam en Vlaar- dingen ook in Maassluis probeer werk te vinden is toch logisch? In de Maassluisse regio heb ik een aantal goede'ex-klanten zit ten". Ondertussen is Aad Borsboom druk bezig om allerlei diploma's en papieren te halen, omdat hij een winkeltje in de Aleidastraat wil beginnen. Hij heeft van so ciale zaken de toezegging gekre gen dat hij drie maanden mag proberen om het hoofd boven water te houden, lukt dat niet, dan moet ie z'n bedrijfje opdoe ken en braaf terugkomen bij so- taaie zaken. "Dan mag ik m'n handje ophouden en hoef ik niet langer te proberen zelf een be drijfje te runnen". In loondienst ziet hij ook niet meer zo zitten, de vele pogingen die hij gedaan heeft om een baan als electromonteur te vin den zijn gestrand; ofwel hij kreeg met koppelbazen te ma ken, ofwel hij was te oud. "Voor een baas werken? Nee hoor, ik prakkizeer er met meer over", vindt Aad Borsboom tenslotte. In de film wordt aan de hand van gespeelde interviews met vader, moeder, vrienden, ver pleegsters en arts een beeld ge geven van wat zich tijdens de ziekte van een twintigjarige jongeman en na zijn dood heeft afgespeeld. Deze jongeman leed aan kanker en bepaalde zelf het tijdstip waarop aan zijn lijdens weg van enkele maanden een einde kwam. Na de film ontstond een le vendige discussie over de in de film aangedragen problemen. Mevr. Indeweij beklemtoonde de vrijwilligheid van euthana sie: „Het initiatief gaat van de patient uit; Euthanasie is het laatste hulpmiddel waar iemand uitdrukkelijk om verzoekt. De vrijwilligheid staat steeds voor op." Daarnaast noemde ze een goede relatie tussen patient en gezondheidswerker essentieel voor een goede stervensbegelei ding en euthanasie. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie is ontstaan na het bekende proces- Postma in het noorden des iands. De vereniging geeft zoge naamde levenstestamenten uit warnn iemand kan verklaren dat op .iem euthanasie mag worden toegepast, wannneer hij/zij „in een lichamelijk en hi geestelijke toestand* komt te verkeren, waaruit geen herstel tot een redelijke en waardige Ie- venssiaat te verwachten is." „Ik ben geneigd te zeggen: re serveer euthanasie voor de ster vensfase," aldus mevr. Indeweij „Maar ik kan me voorstellen dat iemand die het niet zo ver wil laten komen, ook euthanasie1 wenst Daar kan ik m komen. Maar de wens van het individu staat voorop." COOP i SCHIEDAM - Het veertienja- nge meisje E.B. uit Vlaardingen belandde donderdagmiddag op de grond terwijl ze op de Bre- - derodeweg aan het paardrijden was. Doordat haar paard steï-." gèrde, viel ze eraf en hield aan die valpartij een zwaar ge kneusd of gebroken neusbeentje over. A SCHIEDAM - Spelende kin deren op het kaalslagterrein hebben donderdagmiddag been deren gevonden bij het bouwen van een hut De botten die af komstig zijn van een begraaf plaats, die daar in vroeger da gen lag, zijn door de politie naar de algemene begraafplaats ge bracht Het gebeurt wel vaker dat achter de Lmdenhof botten gevonden worden. SCHIEDAM - Op de P. J. Troelstralaan is gister avond bij de Talmalaan een auto legen een licht mast gebotst Aan het stuur zat de 61-jarige A. W uit Schiedam, die even met goed oplette. Evenals zijn passagier A. J. S. (34) uit Schiedam werd hij per ambulance naar het No- letziekenhuis afgevoerd. W. had hoofdwonden en S. had snijwonden aan handen en gelaat Omdat de bestuurder kennelijk teveel alcohol had ge dronken, moest hij in het bekende zakje blazen en werd hem de bloedproef afgenomen. SCHIEDAM - Uit het kan toortje van de vetfabriek van Van Dalen aan de Oude Dijk is donderdagmiddag de polstas van de 39-jarige chauffeur A S. uit Schiedam gestolen in de polstas zaten het rijbewijs en kentekenbewijs van S. alsmede een portemonnee met zeventig gulden. De waarde van het to taal gestolene bedraagt dnehon- der gulden. S heeft van de diefstal aangifte gedaan bij de politie. SCHIEDAM - Uit een aan de Grofbaan geparkeerd staande auto hebben onbekenden een. cassetterecorder en een regenjas gestolen. Het linkerachterruitje van de wagen werd ingedrukt Ook een in de Aleidastraat ge parkeerd staande wagen is ern stig beschadigd en wel doordat iemand met een scherp voor werp de lak bekrast heeft Voorlopig geen woningen in W oudhoek-Noord 4 dat er twee kanalen naast el kaar liggen: bezwaren tegen het bestemmingsplan en bezwaren tegen het gebruik van artikel 19. De eerste volgen de gebruikelij ke weg via gemeenteraad en Gedeputeerde Staten tot aan de Raad van State (zoals het geval is met de binnenstad); de tweede volgen de weg volgens de wet AROB. „In het ambtelijk vooroverleg kreeg ik aanwijzingen, dat GS wel degelijk artikel 19 zouden toepassen. Mijn inschatting is. dat GS bijzonder voorzichtig is geworden nu de wet AROB van kracht is. Misschien dat ze daar om nog meer model werken, dan ze van plan waren te doen. Maar dat krijg je nooit hard over.". De Wet AROB is een jaar ge leden geïntroduceerd met als doel beroepsmogelijkheden voor burgers te scheppen, waar die voorheen niet bestonden. Was het bij voorbeeld vroeger met mogelijk bezwaar te maken te gen het toepassen van artikel 19; thans kan dat wel. In het geval Woudhoek-Noord betekent dat, Gedeputeerde Staten hebben die twee kanalen nu gekoppeld. Ze vinden de- bezwaren tegen het hele bestemmingsplan en te gen de toepassing van artikel 19 „zozeer verweven" met elkaar, dat die twee zaken met afzon derlijk bekeken kunnen wor den. Zijdeveld snapt die koppe ling niet „In mijn ogen is het stukje waar wij iets willen gaan doen nauwelijks omstreden", zegt hij. „Door daar te bouwen frustreer je geen enkel bezwaar. Waarop GS die koppeling ba seert; daarover durf ik me niet uit te laten. Want ik zie dat op dit moment niet zitten." Toch ligt die koppeling voor de hand. Alhoewel Zijdeveld meent, dat de belangrijkste be zwaren betrekking hebben op de grens tussen Woudhoek- Noord en Midden-Deifland en mets te maken hebben met zijn eerste bouwplan; deze bezwaren en ook andere hebben wel de gelijk gevolgen voor dat bouw plannetje. Daarnaast is met na me uit uitlatingen van Gedepu teerde Borgman de conclusie te trekken, dat GS op onderdelen moeite heeft met het bestem mingsplan. Mogelijk speelt bij GS nog een andere overweging een rol. De gemeente Schiedam heeft nau welijks gelegenheid gegeven voor inspraak van de bevolking. In Schiedam-Noord werd op in itiatief van particulieren een hearing over de plannen geor ganiseerd. Aan informatie, overleg en inspraak heeft het grotendeels ontbroken en de stroom van negenentwintig be zwaarschriften is hieraan zeker deels te wijten. Daarbij is de ge meente slechts op één klein puntje tegemoet gekomen aan de bezwaren (viaduct over de Harreweg) en dan alleen nog maar uit financiële overwegin gen. Eén en ander zal GS niet liiiiiiiiiiiiniiiiiniHiiiiiniiiHiniiiiitniiiiuiiiiitiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiHimiiHtHiiiitiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiniiiimiiiiimiiimfiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiinfiiiiiiiiiiiiiiiiHifiifimiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiii zijn ontgaan en kan een'réden geweest zijn om nu minder toe schietelijk te zijn. Is Zijdeveld nu teleurgesteld, dat er nog niet gebouwd kan worden. Boze tongen beweren dat de belangrijkste verkie zingsstunt van de PvdA de mist is ingegaan. Zijdeveld: „Teleurgesteld? Ja, maar wat we nu gaan doen is om zo snel mogelijk die hoorzit ting te krijgen, zodat er een be sluit kan worden genomen. Ik had gehoopt, dat we veel eerder hadden kunnen bouwen dan vlak voor de verkiezingstijd. Ik had gehoopt zo rond de jaarwis seling. Bouwen in Noord is geen verkiezingsstunt Het zou leuk zijn in de verkiezingstijd, maar je bent met langere-termijn dingen bezig. Je moet inzien, dat de eigen verkiezing een betrekkelijke zaak is. Het gaat met om het spel, het gaat om de knikkers. De knikkers: dat zijn de wo ningzoekenden. Zelfs een ver traging van een half jaar bete kent vanuit die hoek bekeken erg veel," Is de weigering van GS voor de wethouder een koude dou che? Zijdeveld: „Een paar dagen voordat ik"op vakantie gmg, had: ik al aanwijzingen dat die brieft zou komen. Die koude douche is» langzaam opgebouwd." RAAM 24 (100 m achter h^tt«ihuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 SS SS - t»» tt aftiiranaM RAAM 26 (TOO m achter beFÉLKJhuis) SCHIEDAM TEICFOOH (010) 26 S5 S5 - i* uitoimotM 145 SB 10 tl Mini, Honda 50. - 155 SR 12 Kadett, Toyota, Oatsun 50 - 145 SR 13 tl Simca. Fiat 12$ 50. - 155 SR 13 H Passat Fiat50.- 165 SR 13 tl Audi, BMW, Capri'60. - 175 SR 13 tl Ford, Fiat70, - 175 SR 14 tt Mercedes, Peugeot, Rekord70. 155 SR 15 tt Kever, Saab55.— 520-10 tl Mini, Honda.-40. - 600-12 tl Kadett, Escort, Datum45. 640-13 d Rekord47.50 560-15 U Kever, Saab47.50 het stad hu RAAM 26 (100 m achter héTSudhuis) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 SS SS LM TL BOTTERDAM a SAAM 26 (100 m «httr tuUurahun) SCHIEDAM 1FIEF00N (010) 26 SS SS V CM tÉ BOIURDAH Artikel 19-procedure: die term is de afgelopen week weer regelmatig opgedoken in het nieuws. Maar wat bete kent die uitdrukking nu pre cies en vooral ook: wat heeft die procedure te maken met de woningbouwplannen van de gemeente Schiedam in Woudhoek-Noord? Waarom hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten artikel 19 (nog) niet toe te pas sen? Waarom ook dacht wet houder Zijdeveld (ruimtelijke ordening), -dat GS die toe stemming wel zou verlenen? Allemaal vragen waarop wij elders op deze pagina ingaan. Vooraf een kleine toelich ting. Artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening luidt deels als volgt: "Voor het ge bied, waarvoor een voorbereï- dingsbesluit geldt of een ont werp voor een herziening van een bestemmingsplan ter in zage is gelgd, kunnen burge meester en wethouders vrij stelling verlenen van voor schriften van het geldende be stemmingsplan, mits vooraf van Gedeputeerde Staten de verklaring is ontvangen, dat zij tegen het verlenen van de vrijstelling geen bezwaar hebben." Een hele mondvol, maar in normaal Nederlands komt het er op neer, dat de gemeente - als GS dat goed vindt - voor uit kan lopen op de goedkeu ring van een bestemmings plan. Dat is 'bijvoorbeeld ge beurd in het geval van het Hargplein. Daar zijn wonin gen gebouwd door artikel 19 toe te passen. Het bestem mingsplan Hargplein is - en daar gaat het nu om - NOOIT vastgesteld door de gemeen teraad. Een duidelijk voor beeld van misbruik van arti kel 19. Op deze manier zijn hele dorpen elders in Neder land gebouwd. Gemeenten hadden namelijk totaal geen zin ïn die hele poespas van be stemmingsplannen en be zwaarschriften en gebruikten, het achterdeurtje van artikel 19 om toch woningen uit de' grond te stampen. Dat misbruik is één van de redenen geweest, waarom GS" in 1976 alle gemeenten in Zuid-Holland heeft laten we- ten, dat de toepassing van ar- tikel 19 "zoveel mogelijk be-^ perkt dient te worden". GS zei* in de toekomst "een stringen ter beleid" te gaan voeren. "Slechts in geval van uiterste noodzaak blijven wij onze medewerking verlenen aan de artikel 19-procedure", aldus Gedeputeerde Staten. Duidelijk taal verpakt in ambtelijke stijL Toch heeft de gemeente Schiedam gemeend voor het bouwen van 304 wo- mingen in Woudhoek-Noord ten noorden van het Faassen- - plein een artikel 19-procedure aan te vragen. GS heeft daar op duidelijk gereageerd en ge zegd, dat de bezwaren tegen het totale bestemmingsplan en de bezwaren tegen de toe- passing van artikel 19 (inbou- y dende de bouw van alvast 304- woingen) niet los van elkaar gezien kunnen worden. GS wil dus tegelijkertijd oordelen - over het totale bes lemmings- - plan en het plan voor de bouw van de 304 woningen. In ver- band daarmee wordt augustus een hoorzitting ge houden.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2