Rebellen in Afghanistan maken kans Hieuw licht op Englandspiel Dolfinarium Harderwijk 'Laat Oranje films kijken' huis k. uw -1 V pi Te hard op de gracht 29flPR!LT/«4MB Hei UWr Bankrover bij gijzeling neergeschoten Olieprodukten maandag wat duurder Lichte daling werkloosheid ]ta\ Aan onze abonnees MEUBELSHOW Peia unieke bacHtancidoelc is gauw verdiend wmsmmm Zonnig INFORMATIE OVER BEZORGING: GRANDIOZE ie pagina f 11 'Geen zigeuners' I Wat er oo£**\ i gebeurt vandaag Ifl Zaterdag 29 april 1978 32e jaargang no. 9466 hoofdredacteur herman wigbold ISLAMABAD De troepen in Kaboel die trouw zijn gebleven aan het bewind van president Daoud lijken het onderspit te delven. De linkse rebellen voeren nu in de hoofdstad van Afghanistan zuiveringsoperaties uit. "s DEN HAAG DRIE BERGEN ROTTER DAM - Topdrukte ver wacht het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) voor dit lange weekeinde. Vooral in de kust- en bollenstreek. Volgens het NBT was er in die twee gebieden gis termiddag al nauwelijks meer hotel- of pension ruimte. Extra vluchten Files „We willen eruit gesleept worden", riepen de bezetsters in het Rotterdamse stadhuis. Ze kregen hun zin, na negen uur. Tegen middernacht kwam een legertje agenten om de actievoersters en enkele mannen uit het stad huis te dragen. (Van onze verslaggevers) Bruidsparen 0 Zie verder pag. 5 SPOmZENENBUIE®ECREM WW KUITEN ROTTERDAM 0 Zie pagina 27 Bel 010-14 74 00 Gudron. onze IJslandse zwaardwalvis. Op maandag 1 mei KONINGINNEDAG, wordt Het Vrije Volk als op zaterdag bezorgd. Voor zover u die dag geen krant ontvangt, kunt u uiterlijk des avonds 16.00 uur onze afdeling abonneeservice (tel. 010 -147400) bellen. De krant wordt dan nog nabezorgd. De directie. i ,8 ,10,12,14,16 zie 6 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-inde knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop. 2onder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. •I Zie verder pagina 5 li Nieuwe abonnee bon. m A v Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 Van diplomatieke zijde in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad werd bekendgemaakt dat de gevechten in Kaboel in he vigheid afnemen, maar men weet niet hoe de toestand in de andere grote steden van het land is. zoals in Herat, Kanda har en Djellalabad, waar sterke garnizoenen gelegerd zijn. Men kent ook nog met de re actie op de staatsgreep van de stam der Dourani, die het oosten van Afghanistan de macht uit oefent en waaruit de koninklij ke familie en de vermoorde pre sident Douad zijn voortgeko men. Uit de door de radio uitgezon den verklaringen van de nieuwe „revolutionaire militaire raad", die geleid wordt door luitenant kolonel Abdoel Kadir, valt op te maken dat het om een staats greep gaat van linkse elementen in het leger, m het bijzonder van jonge officieren die sympathise ren met de Sowjet-Unie. De revolutionaire raad heeft de grondwet, die pas door Daoud was ingevoerd, afge schaft. Het land zal bij militaire decreten worden geregeerd. De grenzen van Afghanistan zijn ook gisteren gesloten geble ven. In Parijs is meegedeeld dat een deel van de familie van Daoud naar de Franse ambassa de m Kaboel is gevlucht. Deze leden van Daouds familie woon den in een huis dat slechts door een muur gescheiden is van de pas gebouwde Franse ambassa de. Bij de staatsgreep zouden veel doden zijn gevallen. Het presi dentiele paleis zou geheel door vliegtuigen zijn vernield. 0 Zie verder pagina 7 Met een Porsche scheuren door de Amsterdamse binnenstad, dat kan slecht aflopen. De peperdure sportwagen rechts schoof gisteren met zijn lage neus onder auto's, die langs de Singel geparkeerd stonden. Eén auto raakte te water, vier werden beschadigd. De boosdoener was onder invloed. Kust en bollenstreek boordevol toeristen (Van een onzer verslaggevers) De bollenstreek zat donderdag al voor het grootste deel vol. Gisteren moesten de WV's daar al helemaal overgaan op parti culiere adressen. Vandaag, al dus het NBT. zal deze situatie zich - ook wat betreft de ver keersdrukte - geleidelijk ver plaatsen naar andere delen van het land omdat dan de mensen die in het westen geen plaatsje meer konden krijgen moeten uitwijken. Als oorzaak voor de enorme drukte noemt het bureau de mo gelijkheid van een lang week einde in bijna alle Europese lan den. een slechte korte Pasen, de bollenvelden die in volle bloei staan en de goede weersver wachtingen. Ook de 'uitgaande' verkeers stroom is dit weekeinde veel groter dan anders. Op Schipho! houdt men rekening met veel extra drukte. De Nederlandse luchtvaartmaatschappijen voe ren vandaag en morgen tiental len extra-vluchten uit. Belang rijkste bestemming: Spanje. De KLM heeft 32 extra vluch ten. goed voor zo'n 5 000 passa giers. ingelast. Transavia heeft dit weekeinde 50 vluchten op het programma staan, waarvan 15 extra. Martinair meldt dat het aanbod van passagiers de ko mende dagen 30"i hoger ligt dan tijdens 'normale weekeinden. Volgens een woordvoerder van deze laatste maatschappij is de drukte vandaag en morgen te vergelijken met die van de bouwvakantie. Ook de busondernemingen verwachten een grote uittocht van vakantiegangers, waarvan de meeste negen dagen zullen wegblijven. Dit in verband met de vrije dagen op 1 en 4 mei. De schatting van de touroperators is dat zo'n 12.000 Nederlanders per bus op stap gaan. Volgens directeur H. de Jong van De Jong-Intratours. zijn er vee! korte trips geboekt, waarbij vooral Parijs en Londen erg in trek zijn. Ook Oostenrijk en de Westduitse Bondsrepubliek blijken geliefde doelen voor korte tussen-vakanties De Jong verwacht dit week einde de grootste uittocht van vakantiegangers bu..en het hoogseizoen Volgens de centrale verkeers dienst van de rijkspolitie in Driebergen begon de drukte op de wegen gistermiddag al na twee uur - vooral op de routes Bezetsters stadhuis: 'Manuela moet vrij' Aï.ïï I, ROTTERDAM Politiemannen hebben vannacht even voor twaalven een einde gemaakt aan een bezetting in het Rotterdamse stadhuis door vrouwen. De vrouwen, van actiegroepen als 'Blijf van mijn lijf', kwamen gistermiddag in actie om de vrijlating te eisen van het 16-jarige Kaapverdiaanse meisje manuela Correla Ca- bral. waarin onmiddellijke vrijlating van de Kaapverdiaanse, op schorting van de uitwijzing en medische behandeling "de mommg-after pil is te iaat toe gediend als gevolg van het on zorgvuldig handelen van de po litie", aldus het bulletin - werd geeist. Het meisje verblijft al een aantal dagen op het Rotterdam se politiebureau. Ze werd deze week, na een tip, door de politie opgepakt. Ze was tegen haar wil door de ex-vriend van haar 26-jarige zuster, die in Rotter dam woont, en een neef vastge houden, ontvoerd en is ver kracht. Omdat ze volgens de politie il legaal in ons land verblijft, wacht haar uitwijzing, ze mag in elk geval tot dinsdag in ons land .blijven. Volgens de vrou wen die gistermiddag de colle gezaal van het stadhuis bezetten betekent onvrijwillige terug keer naar de Kaapverdische eilanden voor Manuela echter "een hel, omdat bekend is dat ze nu geen maagd meer is wat als grote schande geldt in haar ge boorteland." Onder het roepen van de leuze „Manuela vrij!" gingen onge veer vijftig vrouwen, enkele mannen en een paar kinderen, gistermiddag tot actie over in het Rotterdamse Stadhuis. Vrouwengroepen deelden op de Coolsingel een bulletin uit Korte tijd later zochten de vrouwen in de hal van het stad huis die ze inm-ddels waren binnengegaan, een zitpiaatsje tussen de talrijke bruidsparen die daar waren. Perplex kijken de jonggehuwden zagen vervol gens de vrouwen, langs portiers en nog wat vergeefs tegenstrib belende ambtenaren, de trappen op rennen. Ze wilden naar bur gemeester Van der Louw, wiens kamer ze in een ommezien had den bereikt. De burgemeester was er niet. en had volgens een gemeentelijke- woordvoerdster „ook mets met deze zaak te ma ken." Ook loco-burgemeester Van der Ploeg was niet meteen te be reiken. Daarop besloten de vrouwen over te gaan tot bezet ting van de collegezaal van het Rotterdamse gemeentebestuur. Telefonisch contact met het mi nisterie van Justitie door enkele vrouwen, onder wie Nelly Soe- tens van 'Pro-gastarbeiders', had tot resultaat dat Manuela in ieder geval tot dinsdag mag blij ven. Afgevaardigden van on dermeer 'Blijf van mijn Lijf' kunnen dan een gesprek op het ministerie hebben met de loco secretaris-generaal, de Rotter damse vreemdelingenpolitie en de directie vreemdelingenzaken van dit ministerie. ViSMfl» - dagelijks van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur zondag en hemelvaartsdag van 11.00-17.00 uur. biljetten op vele NS-stations. Zonnige perioden, maar voor namelijk in de avond plaatselijk een bui. mogelijk met onweer. Zwakke tof matige wind uit zui delijke richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 16 gra den. zon maan op onder op onder ®apr 0613 21.02 03.12 13,19 imei 06.11 2104 03.46 14-33 Het England-Spiel is nog steeds een van de grote mysteries uit de Tweede Wereldoorlog. Vanaf 1942 tot begin 1944 werden tientallen Nederlandse agenten bo ven ons land gedropt ten einde het verzet hier te organiseren. De Duitsers wisten precies de plaats en het tijdstip van hun aankomst Ze werden al len gearresteerd en ver volgens -doodgeschoten. De agenten beschikten over radio-zendappara- tuur om contact te hou den met Londen. De af spraak was dat ze een fout in hun code zouden maken als ze in vijande lijke handen vielen. Ze maakten die fout maar niettemin bleven de agenten komen. De enige, onbevredi gende, verklaring tot nu toe is dat de Britse gehei me dienst door onbegrij pelijke slordigheden geen aandacht geschon ken zou hebben aan de fout in de code. Is dit de enige verkla ring? Het Vrije Volk brengt vandaag nieuwe achter gronden over dit huiver ingwekkende mysterie. (géén ondti nummer) Vraag naar de afdeling abanRtetereic* moandag t/m vrijdag tof 19.00 uur. ZATERDAGS IS 0E AfDElING ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR 8EREIKBAAR. LIN'Z Een waarschijnlijk geestelijk gestoorde jongeman heeft gisteren bijna de hele dag 19 mensen gegijzeld gehouden in een bank in het Oostenrjkse Linz. Aan het eind van de dag bestormde de politie het bank gebouw en schoot de met een machinepistool gewapende man De ongeveer 20-jarige man probeerde gistermorgen om streeks 9 uur de bank te bero ven. Drie man van het personeel wisten te ontsnappen en de poli tie te waarschuwen, die een cor don om het gebouw heen legde. In een verward briefje eiste de bankrover een onderhoud met de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Erwin Pene. Hij zei ook lid van de Ro de Brigades te zijn, maar dit werd door de politie niet ge loofd. TCL 034KM6041 3 S (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Een aantal olieprodukten wordt maandag eén cent per liter duurder. Dat geldt voor autogasohe. gasolie voor de plpziervaart en petro leum. In de verhoging is de BTW inbegrepen. Huisbrandolie gaat met 0.9 cent in prijs omhoog, maar dat is exclusief de BTW. Zware stookolie met een zwavelgehalte van 2 5 pet wordt daarentegen goedkoper: 3.75 gulden per ton. De stookolie met een zwavelge halte van eén pet verandert met in prijs .-v Koninginnedag geopend WOON Gelegen aan de weg Waalwijk-Tiiburg. Tel. 04160-36942 (Van een onzer verslaggevers) ZEIST - Het Neder lands elftal kan tijdens de loze uurtjes in Argen tinië beter kijken naar een natuurfilm over wal vissen dan zoals het plan is - op jacht gaan in het Andes-gebergte. Dit schrijft het We- reldnatuurfonds Neder land aan het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, na dat het fonds hoorde dat Oranje dertig ezels ter beschikking staan voor de jacht. ..Wij vinden het bij zonder ongelukkig dat een groep volwassen Ne derlanders meent uit verveling de tijd te moe ten doden met een schiet partij". zegt directeur Halbertsma van de Ne derlandse afdeling van het fonds. Mijn .en niet we er open (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Nederland se steenkoolreserves zullen voorlopig blijven waar ze zitten: in de bodem. Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met het rapport van een commissie onder voor zitterschap van de oud-inspec- teur-generaal der mijnen, mr. A. H. Martens. Die commissie komt in een advies aan de mi nister van economische zaken tot de conclusie dat hervatting van de steenkoolwinning in ons land geheel onrendabel is. en "aanzienlijke financiële offers van de gemeenschap' zou ver gen. Tegen deze achtergrond be veel. de commissie aan de mil joenen verslindende conserver ingsmaatregelen die jaren gele den zijn genomen om de voor malige Limburgse staatsmijn 'Emma' in geval van nood weer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De werk loosheid in het Rijnmondgebied is in februari tets afgenomen. Bij mannen was een toename van 1U5, maar bij vrouwen een daling van 121 ten opzichte van januari. In totaal waren in Rijnmond op 1 maart 12.805 mannen en 4.333 vrouwen zon der werk. in totaal dus 17.138 personen. Vergeleken met andere gebie den m Nederland is het percen tage 'minder geschikte" werk zoekenden erg hoog De moge lijkheden lot om- en bijscholing moeten daarom worden bezien, vindt het dagelijks bestuur van Rijnmond. naar het zuiden. Files, door on gevallen en werkzaamheden aan wegen, ontstonden op ver schillende plaatsen. Langdurig, en kilometers lang zelfs op be kende knooppunten als Keizers- veer-brug en de Van Brienen- oord-brug. Na de gebruikelijke spits aan het eind van de mid dag ontstonden. ..merkwaardig genoeg" aldus de verkeers dienst. aan het begin van de avond opnieuw files ..Waar schijnlijk ook van mensen die de middagdrukte hadden afge wacht. of nu pas op pad konden voor een korte vakantie i li 1 I I I II f ,1 l> •tl if i t open te kunnen gooien, te stop pen. Ondergrondse vergassing van steenkool zal volgens dé commissie de eerste tientallen jaren evenmin wezenlijk kun nen bijdragen tot onze energie voorziening. De commissie acht het. on danks haar 'nee' tegen herope ning van de mijnen, wel raad zaam dat regelmatig wordt on derzocht of de Nederlandse ko- ienvoorraden alsnog benut kun nen worden. DEN HAAG - De RDM. een Amsterdamse stichting die voor de belangen van zigeuners op komt. meent dat het kabinet het verblijf van de 450 buitenlandse zigeuners in ons land waar schijnlijk niet zal legaliseren. De RDM vreest nieuwe acties van de telereugestelde woonwa genbewoners. 'TL Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee. Naam Adres Plaats Soort abonnement: Gkwartaai Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij- Naam afzender Adres Plaats ir* i

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1