steunt Noordkoreanen Van Dijk en overleden Jeugdbende opgerold in Papendrecht Meisje steekt vader dood Minister Van der Klaauw wil geen trams voor zijn deur mmvrnrnw SPORT VANDAAG Excelsior dolblij na sensatie 'Nieuwe YAD wordt 'n vod' Koud eten in Spanje SLAAPKAMERS Deze unieke badhanddoek is gauw verdiende V ff et 11 eer HASEKAMP jonge jenever 9 95 Industriebonden: ANP-nieuws lachend voorgelezen mmÈËÈm Droog i mmmmmgmm 'Ma 1 INFORMATIE OVER BEZORGING: Woningen uitgebrand Wat er gebeurt vandaag.,. Maandag 8 mei 1978 32e jaargang no. 9472 PJONGJANG De Chinese Volksrepubliek steunt Noord-Korea in zijn strijd tegen de "agressieve Ame rikaanse politiek, die erop uit is Korea verdeeld te hou den". Dat verklaarde gisteren de Chinese leider Hoea Kwo-Feng, in een toespraak in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Ko van Dijk Piet Muyselaar 1 mtëtèsimL lËi# Een lange stoet ge helmde demonstran ten met vlaggen en soandoéken trotseer de gisteren de regen in Tokio om te pro testeren tegen de ope ning van de luchtha ven Narita. De Japan se autoriteiten zijn van plan dit prestige- vliegveld op 20 mei te openennadat eerder betogers het vliegveld hadden bezet en de commandotoren had den vernield. Van der Klaauw Bel 010-14 74 00 dranken LONDEN/NEW YORK - President Kenneth Kaun- da van Zambia overweegt Cubaanse troepen naar zijn land te halen om de zwarte nationalistische guerrilla strijders te helpen in Rhodesië tegen de overgangs-re- gering van premier Ian Smith te vechten. Dit bericht het serieuze Britse zondagsblad The Observer. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - De Industriebonden N W en NKV zien in de kabinetsvoorstellen over de VAD, de vermogens- aanwas-deling, een truc om de werknemers zelf hun arbeidsplaatsengarantie (a.p.o.) te laten financieren. Hand centen Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u var» Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromastin-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. y- r HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11,92.00 De Chinese partijleider arriveerde er vrijdag voor zijn eerste bui tenlandse bezoek, sinds hij tot voorzitter van de Chinese communis tische partij is benoemd. (Van een onzer; verslaggevers) DEN HAAG, AMSTER DAM Twee groten uit de 'Nederlandse theaterwereld rzijn dit Weekeinde overle den. Acteur Ko van Dijk ■Stierfzaterdagavond 61 jaar oud in zijn huis in Den Haag aan dé gevolgen vaneeen verwaarloosde longontsteking. In het Bin nengasthuis in Amsterdam overleed /zaterdagochtend de revue-artiest Piet Muy selaar (78), twee dagen na dat hij er met een hartaan- val was opgenomen. 0 Meer op pagina 9. y. .Overwegend droog en vooral in de noordelijke provincies op- kolaringen. Zwakke tot matige l noordoostelijke wind. Minima ongeveer 7, maxima morgen.16, maar bij de Wadden iets lager. 9md zon op onder 05.57 21.17 maan op onder 07.41 2X34 "Wij erkennen de Zuidko- reaanse autoriteiten niet," aldus Hoea, die verklaarde dat Noord- Korea de "enige legitieme sou- vereine Koreaanse staat" is. Hij eiste terugtrekking van alle Amerikaanse troepen en al het Amerikaanse militaire mate rieel uit Zuid-Korea. In zijn toespraak, waarvan de tekst door het Chinese persbu reau Hsinhua werd gepubli- 'ceerQ/tzei hij er vast van over tuigd te zijn dat dé 50'miljoen Koreanen "in het noordelijke en' het zuidelijke deel herenigd zul len worden door de niet aflaten de strijd van het Koreaanse volk. De Noordkoreaanse presi dent Kim Il-Soeng riep op tot de vorming van een eensgezind front van ontwikkelingslanden tegen de imperialistische mo gendheden. Zijn regering is be reid tot een dialoog met iedere vaderlandslievende figuur, die in Zuid-Korea aan de macht komt en tegen verdeling eri oor log is, aldus Kim. (Van een onzer verslaggevers) SLIEDRECHT - De Slie- drechtse politie en de rijkspoli tie in Papendrecht hebben een bende bromfietsendieven opge rold. In totaal 22 jongeren zijn aangehouden voor diefstal en 29 voor heling. De vier leiders, al len Papendrechters, zijn inmid dels voorgeleid voor de officier 'van justitie. De bende opereerde in het Drechtstedengebied en in de omgeving van Rotterdam. Vooral Zündapps waren in trek. Volgens de politie zijn de ben deleden, die gemiddeld 16 tot 20 jaar oud zijn, en afkomstig uit Papendrecht, Alblasserdam, Krimpen a/d 'iJssel en, Slie- drecht, vanaf *76 actief geweest. 'Cuba klaar om in te grijpen in Rhodesië' y:- .AÏViiVWjSW Jff-t f-:t'; SITTARD - Een 18-jarige Sit- tardse heeft zondagmorgen vroeg haar nog slapende vader (40) met een groot aantal mes steken om het leven gebracht. Volgens- de politie heeftzij vermoedelijk op deze manier een eind-willen maken aan een al lang slepende familieruzie. De jonge vrouw, een onge huwde moeder, woonde met haar kind in de ouderlijke wo ning, maar de vader had het nooit kunnen verwerken dat zijn dochter met een kind thuis kwam. Zaterdagnacht had het meisje een groot aantal cafés in Sittard bezocht Volgens de politie was ze echter niet dronken, toen ze zondagmorgen tegen zeven uur weer thuis kwam. Na de opmer king van haar moeder 'dat er wel wat zou zwaaien als 'haar vader het hoorde' ging ze naar boven, pakte een mes en stak op de man in. DEN HAAG - Het minis terie van Buitenlandse Za ken heeft de Haagse gemeen teraad gevraagd de aanleg, van de Koekamp-lus niet door te laten gaan. Dit grote tramviaduct moet volgens de - plannen langs het nieuwe gebouw van Buitenlandse Zaken komen te lopen, en het ministerie vreest geluids overlast en belemmering van bet uitzicht. De brief is namens de per soneelscommissie van het departement geschreven door minister Van der Klaauw. Over de gevreesde geluidshinder zegt hij dat volgens deskundigen de isolatie alleen mogelijk is tegen zeer hoge kosten. Voorts, aldus Van der Klaauw, zal de lus ernstig afbreuk doen aan het gezicht op de gevel van het nieuwe BZ-pand. De Haagse gemeenteraad behandelt het Koekampplan vanavond. (géén ondernummer) Vioog naar da afdaling abonncesenme maandag t/m erijdag lot 19.00 uur. ZAtiRDAGS IS 0E AIOEltNG ABONNEESERVKE 10! 16.00 UUR RERIIKSAAR. KwkMtilidranhrn »oo» P«<j»b*ww*tt bjnproevn», *lli|4go«dhO0*r Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek meldt dat reeds honder den Cubaanse militairen, gesteund door 200 Russische tanks en Mig straaljagers, Mozambique zouden zijn binnengetrokken om een of fensief tegen Rhodesië voor te bereiden. Generaal Vasily Iwanowitsj Petrov, de militair die de Russi sche militaire acties in Afrika leidt, zou onlangs in Mozambi que gearriveerd zijn. De bron van deze laatste be richten zijn de Rhodesische en Zuidafrikaanse inlichtingen diensten, die van oudsher overal het communistische gevaar zien opduiken. Volgens Newsweek kon de Amerikaanse inlichtingendienst de berichten over een militaire concentratie in Mozambique niet bevestigen. Volgens een ho ge ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt het gevaar van een Cubaans ingrijpen in Rhodesië wel groter, maar lijkt een aanval niet direct op han den. De Observer weet te melden dat de Cubaanse regering de Zambiaanse president Kaunda de verzekering heeft gegeven "dat zij gunstig zal reageren op een formeel verzoek om militai re tussenkomst." In het bericht van de Obser ver uit de Zambiaanse hoofd stad Loesaka heeft Kaunda "zijn definitieve beslissing uit gesteld tot hij een laatste poging heeft ondernomen om van En geland en de Verenigde Staten de garantie te krijgen dat zij werkelijk streven naar verwij dering van lan Smith." De leiders van de guerrillabe weging het Patriottisch Front hebben de "interne regeling" tussen premier Smith en drie gematigde zwarte leiders reso luut van de hand gewezen. Zij zetten de strijd vanuit Mozam bique en Zambia voort. Cubaanse troepen zijn al be trokken bij militaire acties in Angola en Ethiopië. MALAGA Duizenden va kantiegangers aan de Spaanse Costa des Sol waren gisteren voor de tweede achtereenvol gende dag verstoken van bedie ning in hotels, bars en restau rants. Dit tengevolge van een tweedaagse staking van het ho- reca-personeel, die door de vak bonden in de toeristenindustrie was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan hun looneisen. In sommige hotels kregen de gasten nog een koude maaltijd, maar de meeste vakantiegan gers moesten toch hun heil zoe ken bij een snelle snack in een cafetaria. En thuis gekomen moesten zij hun eigen bedden opmaken. Nieuwslezers zijn ook maar mensen. Dat bleek vanmorgen om zes uur maar weer eens. In het ANP-nieuws op Hilversum drie kon de dienstdoende nieuwslezer zijn lachen niet in houden. Daardoor kwam het be richt waarin hij melding maak te van de veroordeling van een aantal Pakistaanse journalisten er nogal lachend eruit Evenzo was het weerbericht om zes uur een vrolijke aangelegenheid. De voorlichter van de NOS ver klaarde dat deze vrolijkheid veroorzaakt was door een colle ga die gekke-bekken stond te trekken. Een lange nachtdienst en een iangerige stemming zou den deze lolligheid in de hand hebben gewerkt St MICHIELSGESTEL - Een uitslaande brand heeft zondag twee gezinnen in het Noordbra bantse St Michielsgestel ge troffen. Twee woningen, waar in totaal zeven mensen woon den. zijn volledig onbewoon baar geworden. Een derde huis liep forse waterschade op. De tot3le schade wordt geschat op een half miljoen gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De regering weigerde tot nu toe een behoorlijk bedrag op tafel te leggen voor de a.p.o.'s, aldus de bonden in hun gezamenlijke Aktie- krant." Nu komt echter de aap uit de mouw met de VAD" aldus de bonden. De opbrengst van de VAD zal onder meer worden gebruikt voor vervroegde uittreding en afvloeiing, terwijl hij aanvankelijk was toegezegd voor de verbetering van slechte pensioenregelingen, zo waarschuwen de bonden. Bovendien "scheept Van Agt de werknemers af met een handvol centen, in plaats van hen eigendomsrechten te ge ven", zoals met de VAD-voor stellen van hét kabinet-Den Uyl, luidt de kritiek." De VAD is vervormd tot een vod, te vies om aan te pakken." Thijs Libregts en Koos Waslander kunnen hun geluk niet op. Ex celsior is na de sensa tionele 6-5-zege op FSC (wiezegt dat voet bal tegenwoordig al leen maar een defen sief spelletje dient te zijn) een onverwachte periodekampioen. 0 Periodetitel voor Excelsior na bizar voetbalsprookje Sport 1 0 Alternatief trai ningskamp Oranje in Zeist Sport 1 0 Nico Jansen verruilt Feyenoord voor RWDM Sport 1 0 Vrijetijdsbesteding kost Sparta geld Sport 2 Wie wordt kam pioen, DHS, Vios of DBGC? s Sport 3 0 Punch op z'n Ameri kaans naar basket ballfinale Sport 6 0 Dubbelfout Sparta- honkbal; eerste winst Euro Stars SportS 0 Kuiper in schaduw, Johan van de Velde Sport Achterop 0 Patrick Depaitler held van Monaco Sport Achterop twanckneubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzaien Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee; Naam Adres; Plaats: Soort abonnement: □kwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek ais beloning bij; Naam afzender; Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1