STEMMEN VOOR EIGEN GEMEENTE Slingerstad had weinig om t lijf TWEE KRAAKACTIES: SCHOOL EN FLAT BEZET CDA misbruikt schoolkinderen voor politieke propaganda 1 Valse melding t 4*1 Schiedam mwm D'66 praat met Empeo 4 Bewoners van centrum vergaderen i- MAANDAG 29 MEI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De vierde Jaarmarkt heeft zatrdag duizenden Schiedammers op de been gebracht. Op Broersvest en Lange Kerkstraat was het de hele dag vooral dankzij het mooie weer een drukte van jewel ste. Voor het eerst was de Jaarmarkt gecombineerd j met de Welzijnsmarkt, wat een aanzienlijk grotere I markt opleverde dan voorgaande jaren. S* JP3?-* W SCHIEDAM - De laatste partij die wij vandaag aan het woord hadden willen laten, is de Reformatorische Politieke Federatie. Helaas bleek lijsttrekker J. Rj<j_ derhof niet bereid onze zes vragen te beantwoorden. Op de Grote Markt werd een viertal sprookjes opgevoerd Steelband itöi De PvdA-ploeg in actie tegen de berenploeg van café 't Westen 2* Veel belangstelling de hele dag voorde High Chapperals SCHIEDAM - Het CDA misbruikt schoolkinderen Ivoor partijpolitieke propaganda. Op een aantal chris telijke scholen hebben de onderwijzers mee moeten helpen met het verspreiden van CDA-posters en stic kers. Bij het openbaar onderwijs heeft de CDA-propa- gandawagen luid staan te toeteren voor een aantal scholen en werden de posters en stickers buiten aan de kinderen uitgedeeld. Ontstemd De CDA-poster die via diverse scholen verspreid is Bezwaren SCHIEDAM - Twee kraakacties hebben za terdag bijna tegelijker tijd plaatsgevonden. Tij dens de Jaarmarkt werd de school op het Oude Kerkhof demonstratief bezet door de Kraakbond en Lijst Verwaaijen. In Groenoord werd aan het Bart Verhallenplein een te koop staande flat van Zomerhof-Muys Make laardij B. V. door vier jongelui gekraakt. Droogkomiek Hans Heuschen knipt het lint door, dat toegang verschaft tot het ge kraakte schoolgebouw Jaarmarkt trekt duizenden naar 't i centrum De opening om half elf ging de I mist in Nadat het publiek ruim twintig minuten had gewacht. J werd meegedeeld, dat de Rijks luchtvaartdienst de geplande j parachutistenlanding in ver band met slecht zicht had ver boden. Het publiek had toen ook nauwelijks belangstelling meer [voor burgemeester Lems. die met het doorknippen van een lint een container opende Hier- uit kwamen als sprook icsfigu- ren verklede kinderen die si- I naasappelen uitdelend naar de Grote Markt gingen Daar had de Huis te Riviere- I zeeverkenners-groep (drie jaar de organisator van de Jaar markt) een fancv-fair ingericht Ben beetje weggestopt aan het eind van het Jaarmarkt-par koers. speelden de leden van de groep op een podium Sneeuw- I witje. Roodkapje en Hans en J Grietje. Onder leiding van bur gemeester Lems vond daar ook de lurering plaats van door schoolkinderen gemaakte sprookjesfiguren Eerste werd I de Bibelebontseberg met een I huisie van Hans en Grietje, als tweede eindigde de Jan Ligt- bartschoo! met een holbewoner I en derde werd de Liefland- school met een heks High Chapperals Steelband Voor het koekvergulden in de kraam van Jans en Gijs uit Maarssen was veel belangstel ling van kinderen De middag werd muzikaal op geluisterd door de Yazzterdav Dixie Band. die zowel op de Hoogstraat als op het Hema- plem speelde In de uit de mot- tenballen gehaalde muziektent van de SG traden ook het Aso ciale Orkest en Saskia en Serge op Dez.e laatsten brachten, ter wijl het zwart zag van de men sen vlot hitwerk en werden na afloop van hun optreden be laagd door handtekeningenja gers Op verschillende tijdstip pen marcheerden diverse drum bands over het .Jaarmarktter- rein. De Jaarmarkt telde dit laar ruim honderd kramen en werd georganiseerd door Citv Centrum. Schiedamse Gemeen schap en Stichting Jaarmarkt V'u'jN: üH Je*** misvormd overkomen. bepaalde Ik heb stukken helemaal geen zin aan Uw rubriek mee te werken". Vandaag blijft de rubriek stemmen voor eigen gemeente" dus erg kort. Morgen zullen wij de standpunten van de diverse partijen naast elkaar leggen en vergelijken hoe ze over een aan tal hete hangijzers in Schiedam denken. Ook dan zal de lezer het standpunt van de RFF moeten missen. „Als wij een stukje in de krant willen hebben", zegt hij, „dan zijn wij er mans genoeg voor om dat zelf op te stellen. Wanneer U met zes vragen komt, weet ik niet wat in de krant komt. Miin ant ivoorden kunt U op een bepaalde manier weergeven; dal is een kwestie van redactioneel wer ken. Ik ben er zelf niet zo gepor teerd voor, dat mag u rustig we ten. Ik wil best een stukje in de krant hebben, maar dan door ons geredigeerd. Als je soms ziet hoe Ook op de Grote Markt werd om eén uur touwgetrokken Be- renploegen van een aantal j Schiedamse cafés traden m het strijdperk, waarbij de ploeg van café 't Westen overduidehik winnaar werd. Omdat de be loofde CDA-pIoeg niet kwam opdagen, mat de PvdA haar krachten met 't Westen On danks deelname van politieke zwaargewichten als wethouder Scheeres en Posthoorn waren de 1 PvdA'ers kansloos. Elders op de markt presen- teerden diverse wetzijnsinstel- Imgen zich met een stortvloed van pamfletten. De Lange Kerkstraat was dan ook al snel bezaaid met papier De meeste politieke partijen waren met kramen aanwezig en probeer- den elkaar vliegen af te vangen in een sprekershoek. Op de Broersvest bevond zich het com merciële deel van de markt. Hier speelde met veel succes de /W- j «fftó r+rrr SiVrO - 3 Citv-Centrumvoorzitter Dick van Wijk. een aantal maanden geleden nog spre kend over 200 kramen en „Schiedam: slingerstad". heeft deze opschepperij niet kunnen waarmaken. Uitslui tend dankzij het zonnige weer heeft de Jaarmarkt duizenden bezoekers op de been ge bracht, waarhij de simpele combinatie Jaarmarkt/Wel- zijnsmarkt het geheel een for se omvang gaf. Ruim honderd kramen en een handjevol slingers heeft Van Wijk kun nen realiseren. Hij speelt mooi weer met zijn geroep om „Schiedam-promotion". daar bij vergetend dat de Huis te Rivierezeeverkcnnersgroep drie jaar lang met zeer be perkte financiële middelen en zichzelf uit de naad werkend de basis heeft gelegd voor de Jaarmarkt van zaterdag. Een gebeuren, dat welis waar groter dan voorgaande jaren was en meer bezoekers trok, maar inhoudelijk weinig om het lijf had. Met uitzonde ring van de geinige touwtrek wedstrijd. het optreden van de Steelband, de sprookjesuit voeringen en de koekvcrguld- kraam bevatte de Jaarmakrt wéinig efementen. die kunnen concurreren met de Ot en Sien Jaarmarkt van vorig jaar. Die markt, alhoewel beperkter van omvang en gesitueerd op het ietsje uit de loop liggende Stadserf. was vele malen inte ressanter dan de Jaarmarkt van dit jaar. Het ziet er dan ook naar uit. dat Citv Cen trum de Jaarmarkt meer in de richting van een commerciële markt zal willen duwen dan in de richting van een nostal gische. ouderwetse Jaar markt De W'elzijnsmerkt was qua ligging het meest interessante deel. Maar weer werden de zelfde fouten gemaakt als vo rig jaar op het Emmaplein. Met uitzondering van onder andere clubhuis De Kreek en de Ziekenomroep maakten de welzijnsinstellingen uitslui tend met een stortvloed van papier duidelijk wat ze zoal doen. Het wordt tijd. dat de Schiedamse Gemeenschap op dit punt eens flink gaat brainstormen. Storend was de afwezigheid van een aantal niet onbelangrijke instellin gen én het feit, dat sommige politieke partijen en groepe ringen een agressieve manier van foldertjes uitdelen heb ben. Qua vormgeving lag het meest interessante deel van de Jaarmarkt nog op de Grote markt. Maar dat deel was dan ook ingericht door een stelle tje amateurs, die al drie jaar met het Jaarmarkt-bijltje ge hakt hebben en bij voorbeeld na afloop niet te belazerd zijn om de rommel zelf op te rui men. Helaas trok dit deel van de markt door de ongunstige ligging aan het eind van het parcours te weinig bezoekers. DICK VAN DER LUGT In het kader van de gemeen teraadsverkiezingen heeft het I CDA een uit België gepikte campagne opgezet, die bestaat uit een poster waarop twintig j stickers geplakt moeten worden I Op de/e stickers staan de por tretten van de eerste twintig kandidaten van het CDA. De be- dbeling is. dat die stickers bij de [.kandidaten thuis, aan de CDA- kraam of in de CDA-winkcl aan de Singel opgehaald worden. Er zijn in totaal zesduizend posters uitgezet. Aan de actie is ook een prijsvraag verbonden voor het maken Jan een slagzin De verspreiding van het CDA- materiaal gebeurt grotendeels via de lagere scholen Een aantal christelijke scholen heeft mede werking geweigerd. Voor de Jo zefschool werd de geluidswagen weggestuurd, de Jubanaschool weigerde zondermeer, maar op de Benïardusschool werd het materiaal wel via de school ver spreid Op de Sint Janschool weigerde één onderwijzer, die het materiaal op zijn bureau vond. om medewerking te verle nen Volgens het schoolhoofd ..kunnen wij dat materiaal best uitdelen als Katholieke school" Ook de openbare scholen heb ben bezoek gehad van het CDA. Bij de Erasmusschooi en Gun ningschol kwam de CD A-wagen voor de deur. Tijdens een infor mele vergadering van Schie- V"'',c damse hoofden van openbare scholen werd al het grapje ge maakt dat het CDA blijkbaar met weet dat schoolkinderen met stemgerechtigd zijn De hoofden waren erg ontstemd over de CDA-actie. .We zijn er niet zo gelukkig mee", aldus on- derwijsconsulent Tigges. ..Maar formeel kunnen wij niemand verbieden buiten de school ma teriaal uit te delen Dat gebeurt ook wel eens voor een circus." Volgens J. den Brinker. pro pagandaleider van het CDA. ..doet het niet ter zake waar je het materiaal uitdeelt". Hij be weert. dat „meerdere partijen dit ook doen". Den Brinker zegt. dat met de schoolhoofden is be sproken op wat voor manier het materiaal via hun school ver spreid zou worden ..Alle lagere scholenzijn benaderd. Een aan tal schoolhoofden maakte be zwaar Daar en bij het openbaar onderwijs hebben we het mate riaal voor de scholen verspreid." De kraakactie op het Oude Kerkhof was niet alleen een po litieke stunt van Lijst Ver waaijen, die dit jaar voor het eerst meedoet aan de raadsver kiezingen, maar ook een protest tegen het beleid van wethouder Zijdeveld met betrekking tot de school. De gemeente heeft teke ningen en berekeningen laten maken om te zien of het leeg staande schoolgebouw te ver bouwen zou zijn voor kleine huishoudens. Na anderhalf jaar was het enige resultaat dat de kosten te hoog zouden worden. De berekeningen zijn echter nooit m de stuurgroep één- en tweepersoonshuishoudens, die plannen voor soortgelijke pro jecten moet maken, op tafel ge komen. Ook de Jonge Socialis ten hebben tot nu toe tevergeefs om de kostenberekening ge vraagd. „De stuurgroep wordt gewoon buiten spel gezet", zeg gen de krakers daarom. „De stuurgroep vergadert nu al tweeenhalf jaar en resultaten: ho maar. Snapt u het? Wij niet," In Groenoord hebben zater dag vier jongelui een leegstaan de flat aan het Bart Verhallen plein gekraakt Deze flat, tot voor kort een huurwoning, wordt thans evenals een tiental andere door Zomerhof voor 97.500 k.k. gulden te koop aange boden. De vier jongelui zijn van plan de woning permanent in gebruik te gaan nemen. Ze eisen van de gemeente, dat deze flat vordert en hen er tegen een be taalbare huur in laat wonen. Ze zeggen alle vier „urgente wo ningzoekende jongeren" te zijn. SCHIEDAM Een anoniem^ telefoontje met de mededeling, dat er een bom bij Van Dalen geplaatst was. heeft zaterdag even na zes uur geleid tot een intensieve zoekactie bij Van Da len Schoenen op de Broersvest en Van Dalen Grammotoonpla- ten op de Rotterdamsedijk. Ter wijl politieagenten binnen naar een bom zochten, werden buiten toeschouwers op een afstand ge houden. Ook de brandweer was aanwezig, maar hoefde niet m actie te komen. De politie pro beert er achter te komen, wie verantwoordelijk is voor de misplaatste ..grap". SCHIEDAM D'66 heeft vrij dagmiddag een gesprek gehad met twee vertegenwoordigers van bv Maatschappij voor Pro jectontwikkeling Empeo Hier bij waren ook diverse organisa ties die in de binnenstad actief zijn. aanwezig Alhoewel D'66 geen voorstander is van project ontwikkelaars. vindt deze partij toch dat de gemeente afspraken moet maken met Empeo Volgens D'66 zijn er ondanks het bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan binnenstad mo gelijkheden om op korte termijn in de binnenstad te gaan bou wen SCHIEDAM - Bewonersver eniging Schiedam-Centrum houdt vanavond een ledenver gadering. De inmiddels ver- spreide agenda is gewijzigd: de Schiedamse politie komt geen praatie houden over het politie apparaat en het binnenstadsbe- leid. In plaats daarvan wordt een deel van de vergadering be steed aan een bezoek aan het Stadskantoor, waar de raads commissie voor de ruimtelijke ordening zich over het Schieno- ko-gebied buigt. De vergadering van de bewonersveren ïging wordt gehouden in zaal Beatrix. Lange Kerkstraat 70b en begint om acht uur

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2